Chinese leger moet rust en orde in het land herstellen Gelijkschakeling van stad en platteland aan de orde Ook apartheidspolitiek in Zuidwest-Afrika spaar veilig Postspaarbank ploegstoffen Motorenfabriek zet regering af voor veertig miljoen nur die Iwasauto^Aten Ovambo-stam staat „volledig achter" regeringsmaatregel Kennedy's terug in New York Nog geen revisie van vonnis- Jungschlager Schandaal in Groot-Brittannië Doden in het verkeer Spaar bij de Postspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt ia;mu zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van sparen! MIELE PROBEER NU DE NIEUWE NUR DIE KWALITEIT I DONDERDAG 30 MAART 1967 7 *te gesprek dat de Verenigde Naties wat Helpen HARTENDORP SMRf M lil I IK NUK Uit IVWALIICII Perfecte pasvorm, ingewerkte hiel op maat, 2 lad- derstoppèn, versterkte zool en teen, zeer rekbaar dubbel boord, de lengte die bij u past. f 1 OR Voor T liUu bij uw kruidenier ADVERTENTIE culturele revolutie nogmaals nieuwe im pulsen zal krijgen. Tegenwoordig ver lopen de revolutionaire demonstraties overal rustig en onder toezicht van on bewapende soldaten. Overigens is wel aangetoond dat de oppositie tegen Mao's culturele revolutie helemaal niet zo sterk geweest is, als de internationale pers heeft doen voorkomen. De muurkranten in Peking hebben bij voorbeeld al lang geen aanvallen meer gedaan op het regime, en dat duidt er ook al op dat de partijleiding steeds een be hoorlijke controle heeft kunnen uitoefe nen op deze uiting van het „revolutionaire ethos van het Chinese volk". Talrijke muurkranten hebben de laat ste tijd gewezen op het verschil in levens standaard tussen steden en platteland, (Van onze correspondent) HONGKONG. Het Chinese leger moet niet alleen de boeren helpen bij het werk, maar ook bijspringen in de industrie. Het Centrale Comité van de Communistische Partij heeft de fabrieksarbeiders schriftelijk opge dragen zich te houden aan de aan wijzingen van het leger. In de revolu tionaire comités, die opgericht zijn in Sjanghai en een reeks provincies, hebben naast vertegenwoordigers van de revolutionaire massa-organi saties ook gamizoenscommandan-1 ten en andere hoge officieren zitting Daarnaast zitten de oude partijsecre tarissen en provinciale gouverneurs in I de pas opgerichte revolutionaire co- j mités. Waarnemers in Hongkong zijn van me ning dat de positie van het Chinese leger versterkt is en dat de militairen in de naaste toekomst een grotere invloed op het politieke gebeuren zullen krijgen. De revolutionaire comités zijn kennelijk al leen maar opgericht voor een overgangs periode, totdat de nieuwe organisatie van net partijapparaat zijn beslag heeft ge kregen. Die reorganisatie, nodig geworden na de stormachtige voorvallen van de culturele revolutie, zal waarschijnlijk niet bijzonder ingrijpend zijn, zodat in de toe komst het hoogste gezag opnieuw zal be rusten bij het centrale comité van de Chi nese communistische partij. waardoor de sociale spanningen zouden kunnen toenemen. De arbeiders in de ste den genieten tal van voordelen, zoals betere opvoedingsmogelijkheden voor hun kinderen, doktershulp en oudedagsvoor zieningen. Bovendien kunnen zij in levensmiddelenzaken dingen krijgen, die de boeren absoluut niet kunnen bemach tigen. Een grotere maatschappelijke gelijk schakeling behoort ongetwijfeld tot de doelstellingen van de culturele revolutie die in de eerste plaats ten strijde is ge trokken tegen het „egoïsme" en het „eigen belang". Deze slechte eigenschap pen zou men vooral aantreffen onder stadsbewoners en communistische func tionarissen. In verband met die gelijkschakeling is het zelfs wel mogelijk dat de salarissen in handel en industrie omlaag zullen worden geschroefd. Een muurkrant op het hoofdstation van Peking heeft ten minste al geëist dat het salaris van de spoorwegbeambten gekort wordt met twaalf percent om een begin te maken met gelijke beloningen voor stads- en landarbeiders. (Van onze speciale verslaggever) KAAPSTAD. Een van de in vloedrijke leden van de regering- Vorster, onderminister voor Bantoe administratie en -ontwikkeling, Blaar Coetzee, zei ons gisteren in een vraag- betekent, dat Zuid-Afrika zijn fel bestre den apartheidspolitiek exporteert naar een gebied buiten zijn eigen grenzen is gis teren met klem tegengesproken door de leider van de groep Zuidafrikaanse advo caten naar het recente proces voor het Internationale Hof in Den Haag over de ze zaak, D. P. Devilliers. Zuid-Af rika, zei hij tijdens een vraag gesprek,,, heeft van het begin af re kening gehouden met het feit dat net als in Zuid-Afrika, ook in Zuidwest-Afrika zeer uiteenlopende etnische groepen be staan, die elkaar in sommige gevallen bepaald vijandig gezind zijn. Die groe pen hebben niets met elkaar gemeen en kunnen onmogelijk nu gezamenlijk wor den ontwikkeld." Over die politiek van gescheiden ont wikkeling bestaat ook in Zuid-Afrika nog in brede kring grote twijfel. Maar zeer zien dat dê discipline en orde gehand- hem betreft in hun ondeskundigheid haafd worfen en dat de produktie niet mogen blijven praten als zij rich 35 m gevaar wordt gebracht door hernieuw- gelukkig blj voeien. „Zuid-Afrika betrokken bij de manier waarop wordt mnptZ fff "zoreen voor eeö zei hij, „heeft herhaaldelijk uitnodi- getracht het land door maatregelen tegen Krachten oe g gingen verzonden om de toestand in Zuidwest-Afrika in moeilijkheden te bren „Zuidwest" te komen bekijken Nie- algemene vastbeslotenheid mand schijnt echter de behoeite te om Zuidwest-Afrika onder geen beding hebben om, vanwege de objectiviteit, prijs te geven. Hierbij moet wel worden die moeite te nemen". soepele overgang van revolutionaire cam pagne naar normalere verhoudingen Kennelijk valt het de partijleiding moei lijk om de vrijheid, die aan de Chinese massa's is gegeven in de tijd van de cultu-1 rele revolutie van de ene dag op de an dere weer in te trekken. Aangezien het leger in communistisch I China nooit een macht in de staat heeft gevormd en steeds onder de controle van het Centrale Comité heeft gestaan, moet het niet moeilijk zijn de militairen weer uit het politieke leven te latenverdwij nen, als de culturele revolutie definitief is geëindigd. Uit. de huidige situatie blijkt, dat alle berichten over een militaire opstand tegen de partijleiding en Mao Tse-Toeng, volkomen uit de lucht waren gegrepen. In de grensgebieden Sinkiang en Tibet zijn de plaatselijke militaire commandan ten inderdaad met toestemming van het I Centrale Comité opgetreden tegen revo lutionaire excessen van jonge communis ten. Maar dat gebeurde om te verhinderen dat de politieke stabiliteit van die toch al omstreden randgebieden ondermijnd zou worden. Het valt nog niet te overzien of de ADVERTENTIE ANGOLA isoempn rootfontein DWEST- BOTSWAna NOHOEK AFRIKA uderitz KeetmonshoolT ZUIDA aangetekend dat niemand hier in ernst gelooft dat de Verenigde Naties ooit in staat zullen zijn de daad bij het woord te voegen door met geweld tegen Zuid-Afrika op te treden. ADVERTENTIE verkrijgbaar bij WAGENWEG 1 en 15 - HAARLEM TEL. 1 28 16 50 m van het Houtplein VOOR DE DEUR PARKEREN (Van onze correspondent) Den Haag. De vroegere raadsman van de in 1954 tijdens het geruchtmakende proces in Indonesië tot levenslang ver oordeelde, maar later weer vrijgelaten Nederlandse KNIL-officier Schmidt heeft van het Indonesische hooggerechtshof be richt ontvangen, dat pas van herziening van dit vonnis sprake kan zijn wanneer de wet dat toelaat. „Aangezien revisie nog niet in de Indonesische wetgeving is voorzien, kan het verzoek tot herziening nog niet in beschouwing worden geno men", aldus de brief. Majoor Schmidt werd in 1954, na een jaar voorarrest, veroordeeld tot levens lang. De oud-chef van de nantische dienst van de K.P.M. de heer L. Jungschlager, die samen met hem terecht stond, werd veroordeeld tot de doodstraf. Voordat dit vonnis werd bekrachtigd overleed Jung schlager. Majoor Schmidt kreeg bij de behandeling in beroep vijf jaar gevange nisstraf. In 1959 werd hij vrijgelaten. „De nieuwe Indonesische regering be gint zich bewust te worden van de hetze van Soekarno c.s. tegen de Nederlanders. Men maakt nu een begin de anti-Neder landse gezindheid onder de bevolking er uit te krijgen. Ik hoop, dat er wat de herziening van het vonnis betreft iets ga^t gebeuren", aldus de reactie van de heer Schmidt op de brief van het Indonesische hooggerechtshof. De kwestie Zuidwest-Afrika houdt de gemoederen hier de laatste dagen danig bezig. De pers heeft veel aandacht be steed aan het feit dat in de speciale com missie van de Verenigde Naties met na me de Amerikanen afstand hebben geno men van een Afro-Aziatische resolutie, waarin overneming van het gebied, des noods met geweld, werd bepleit. Zuid west-Afrika, een voormalige Duitse kolo nie, is indertijd door de Volkenbond in mandaat gegeven aan Zuid-Afrika. De Verenigde Naties hebben dit land enige tijd geleden van het mandaatschap ont heven. Verschillende parlementsleden hebben ons de afgelopen dagen verzekerd dat de opinie van de buitenwereld in dit land be slist invloed heeft, zeker nu nadrukkelijk wordt getracht uit de geïsoleerde positie waarin men onder Verwoerd was geraakt te komen. Niemend hier gelooft echter dat de Verenigde Naties of enig land af- onderlijk in staat zou zijn Zuidwest-Afri ka, dat zelfstandig geen levensvatbaarheid heeft en bovendien zeer onderontwikkeld is, goed te leiden. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse Bristol Siddeley vliegtuigmotorenfabrieken De Zuid-Afrikaan is ervan overtuigd dat hij de enige blanke is die de zwarte Afrikaan volledig begrijpt en hem dus op de juiste manier kan helpen ontwikkelen. Hij acht zich verantwoordelijk, ook voor de gekleurde bevolking van Zuidwest Afrika en is vastbesloten zijn politiek van gescheiden ontwikkeling eveneens in dat gebied toe te passen. -Onlangs is in dit verband een eerste dui delijke stap gezet, ongetwijfeld mede om de Verenigde Naties duidelijk te maken hoe serieus de zaak hier wordt genomen. De stam der Ovambos, in het noorden van Zuidwest-Afrika, die met zijn 240.000 leden bijna de helft van de hele bevol king van het gebied vertegenwoordigt, zal in de toekomst een beperkte zelfstandig heid krijgen, naar het voorbeeld van Tranksei in Zuid-Afrika. Er is een ont wikkelingsprogram opgesteld, waarvoor de komende vijf jaar ruim 150 miljoen gulden nodig zal zijn. Omdat de Ovambos nog in primitieve staat leven moet inmiddels aan het ge baar dat de regering-Vorster nu heeft ge maakt vooral politieke betekenis worden gehecht. Dit laatste wordt beklemtoond door een wereldwijde activiteit die de Zuidafrikaanse regering heeft ontplooid om via zijn ambassades de maatregel over Ovamboland bekend te maken. Bij die gelegenheid is met nadruk gesteld dat de stamhoofden in Ovamboland volledig ach ter de maatregel van de regering staan. Met verzet van enige betekenis wordt slechts rekening gehouden voor het geval in een later stadium ook het zuidelijker gelegen Hereroland tot een toekomstige bantoestan wordt verklaard. Dat deze politiek voor Zuidwest-Afrika I De Kennedy's Jacqueline, John en Caroline zijn terug in New York. Ze zijn met vakantie geweest samen met prinses Christine Radze- will een zuster van mevrouw Kennedy en haar kinderen An thony en Anna. (Telefoto). DAGELIJKS DEMONSTRATIE Belangrijke prijsverlaging Gen. Cronjéstr. 43, tel. 52760 - Haarlem ADVERTENTIE De 30-jarige vertegenwoordiger T. En- geringh uit Naarden is overreden na een ongeluk op de rijksweg tussen Muider- berg en Naarden. Hij wilde met een snel heid van 120 kilometer per uur een an dere auto passeren op het moment dat de chauffeur van een truck met oplegger een voor hem rijdende auto ging passe ren. Door sterk remmen slipte de auto van de heer Engeringh en botste tegen een lichtmast. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en dodelijk gewond. heeft de Britse regering veertig mil joen gulden teveel gerekend voor reparaties en revisie van vliegtuig motoren in de jaren 1959-1963. Dit was tijdens het bewind van de Con servatieven. De socialistische staatssecretaris van de Luchtvaart heeft dit meege deeld in het Lagerhuis en suggereer de toen dat de fabriek alles had terug betaald aan de regering. Afgelopen weekeind is echter gebleken dat de zaak veel gecompliceerder is en dat slechts na harde pressie van ambte naren van het ministerie Bristol Siddeley bereid gevonden werd het bedrag op ta fel te leggen. In 1965 toen de socialisten aan het bewind waren gekomen zei Bris tol Siddeley slechts enkele duizenden pon den teveel gevraagd te hebben. Maar toen ambtenaren dieper op de zaak in gingen, bleek dat voor een aantal orders tweemaal was betaald en er miljoenen teveel was gerekend. Tenslotte legde Bristol Siddely de boe ken op tafel en moest veertig miljoen te rugbetalen, nadat een jaar geweigerd was meer dan twintig miljoen terug te geven. Bristol Siddeley had een winst van zestig percent gemaakt. Na betaling is de winst nog twintig percent, het dubbele van wat normaal aan winst gemaakt mag worden op regeringscontracten. De Conservatieven, die dit slordige be heer met het geld van de belastingbeta ler in de schoenen geschoven krijgen, wa ren in 1964 ook al gewikkeld in een ander schandaal, toen zij 45 miljoen gulden te veel hadden betaald aan de Ferranti fa brieken, leverancier van de bloedhond raketten voor het leger. Lagerhuisleden zijn zeer verontwaardigd en wensen voor taan openbaarheid van alle regeringscon tracten, zoals dat ook in Amerika het ge val is. Het vreemde van de zaak is dat de so cialistische staatssecretaris eerst heeft doen uitkomen of alles terug betaald werd, omdat Bristol Siddeley zo vriende lijk was en dat zijn ambtenaren er niet voor hadden moeten vechten. Kennelijk heeft de staatssecretaris dit gedaan om in het debat over deze zaak als de conser vatieve oppositie met opmerkingen zou komen, alle feiten op tafel te leggen en zó politieke munt uit deze affaire te slaan, iets wat men in Brits politieke kringen nooit zal nalaten. Het geheel echter dreigt nu een groot politiek schandaal te wor den. Munitie. Kinderen die in loopgraven uit de Tweede Wereldoorlog in Kielpln in West-Polen, speelden, hebben een grote munitieopslagplaats gevonden. Genie groepen vonden enige duizenden ge weerkogels, 5000 luchtafweergranaten, mortiergranaten, 35 landmijnen en en kele tientallen bommen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7