Brunssum is ontgoocheld na de komst van Afcent Geen gouden bergen voor de winkeliers, geen lokalen meer voor verenigingen LOZ ■111 FAILLISSEMENTEN Levenskansen voor uit olie geredde vogels is klein Meest gedecoreerde verzetsman Leider van „vluchtlijn" naar Engeland in ons land VPRO maakt t.v.-documentaire over zijn werk in de oorlog Moor uw buitenlandse vakantie gJeBtouring Ö"iS-^^W"derenenee" r* en ex,ra Sociale verzekering voor Turkse arbeiders V oorschotuitkering melkprijsjaar Chevrolet roept 12.600 wagens o kie: Directeur Britse Vogelbescherming: terug Vrijspraak na voor H. Koekoek beledi gende brief uit i NA¥I DONDERDAG 30 MAART 1967 9 nedepland UIT MEDEPIAND f shell Touring-pa^ Europa met op (Van onze correspondent) BRUNSSUM Sinds 13 maart worden 23 divisies van het geallieerde leger in centraal Europa vanuit het nieuwe Afcent-hoofdkwartier in Brunssum gedirigeerd. Op die dag twee dagen eerder dan was aange kondigd liet „Cincent" (dat is de codenaam van Afcent-opperbevelheb- ber generaal graaf Adolf Johann von Kielmansegg) de nationale vlaggen van de NAVO-landen en de dundoe ken van NAVO en Afcent hijsen voor de tot militair hoofdkwartier omge bouwde steenkolenmijn ..Hendrik" in Brunssum. Inmiddels is op enkele officieren na het voltallig Afcentkorps bijna 2500 man naar Limburg verhuisd. Een aantal van de Afcent-gezinnen wacht in Fontaine- bleau het einde van het schooljaar af. De kinderen kunnen dan in september naar de nieuwe Afcent-school, die op een door de Nederlandse regering geschonken ter rein tussen Heerlen en Brunssum in aan bouw is. Voor de nu al in Limburg wo nende kinderen van Afcentpersoneel zijn in Kerkrade en Heerlen noodscholen ge bouwd. Brunssum, dat grote commerciële ver wachtingen had van de komst der Af- cent-militairen, is ontgoocheld. Heel wat woningblokken en gebouwen in Zuid- Limburg zijn al door Afcent bezet of moe ten zo snel mogelijk daarvoor worden ontruimd. Het verenigingsleven in de oos telijke mijnstreek heeft een grote veer moeten laten. Het beambtencasino in Treebeek, waarvan meer dan dertig ver enigingen onderdak vonden, het ontspan ningslokaal Concordia in Brunssum, een zwembad, twee sportterreinen en een ten nispark zijn voorlopig in Afcent-handen In het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een ontwerp-overeen- komst geparafeerd van een tussen Neder land en Turkije te sluiten verdrag op het gebied van de sociale verzekering. De overeenkomst regelt de uitvoering van een op 5 april 1966 tussen Nederland en Turkije gesloten verdrag op grond waarvan Turkse werknemers de voor delen van de Nederlandse sociale verze kering genieten. Bijzondere aandacht is besteed aan de wijze waarop een goede samenwerking tussen de Nederlandse en Turkse uitvoeringsorganen der sociale verzekering zal kunnen worden bewerk stelligd in het belang der Turkse arbei ders in Nederland. overgegaan. De Brunssumse middenstan ders zijn teleurgesteld in hun verwach tingen want de Afcent-familie is niet in Brunssum terechtgekomen, maar ver spreid over heel Zuid-Limburg, in Beek, Geleen, Sittard, Stein, Maastricht, Kerk rade, Heerlen en Valkenburg. Het groots te gedeelte van de 20 miljoen gulden, die de Afcent-groep jaarliiks uitgeeft aan hu ren en voeding gaat ae Brunssumse win keliers de neus voorbij. Ook de grote Af- cent-winkel komt niet in Brunssum. Af cent heeft daarvoor een bouwterrein in Schinnen op het oog. Zware last Het gemeentebestuur van Brunssum heeft de handen vol aan de komst van Afcent. Voor de gemeentelijke instanties brengt de verhuizing van Fontainebleau naar Brunssum bergen werk mee. Het po litiekorps staat voor de schier onmoge lijke taak het verkeer op de aanvoerwegen naar de Hendrik-mijn te regelen. Afcent heeft uit Frankrijk niet minder dan 2400 privé- en militaire voertuigen meege bracht. Voor de burgemeester breekt een zware tijd aan. Het gezelligheidsleven van de Afcent-officieren bestaat voor een groot deel uit ontelbare „parties", waar bij ze graag „local authorities" uitnodi gen. In Voerendaal werken bouwvakkers aan de verbouwing van het kasteel Puth. Ge neraal Von Kielmansegg, die nu nog in een hotel in Valkenburg woont, hoopt in april dat kasteel te betrekken. De West- duitse regering kocht het van generaal graaf Wilhelm zu Stolberg-Stolberg, maar die gaat met zijn gezin in april verhui zen naar Columbia, waar hij een functie bij het Philipsconcern heeft aanvaard. Het kasteel stamt uit de 14de eeuw. Graaf zu Stolberg-Stolberg en zijn vrouw, prinses Iruna von Birstein, kregen het uit de nalatenschap van gravin Marie Antoi nette Marchant-d'Ansembourg, die in 1897 met een graaf zu Stolberg-Stolberg huw de. Er worden in Zuid-Limburg nog veel protesten tegen Afcent gehoord, omdat de Limburgers ondermeer van ontspannings lokalen en sportterreinen worden be roofd. Het Afcent-opperbevel legt al die protesten naast zich neer. „Wij willen vreedzaam met de Limburgers samen le ven. Wij roven niets. Alles is ons door de Nederlandse regering aangeboden", zeg gen hoge Afcentofficieren In Brunssum hebben leden van pacifistische groepen uit Amster dam een etmaal lang met deze bor den voor het Afcent-hoofdkwartier gestaan. In het april beginnende melkprijsjaar 1967/'68 zullen de veehouders aan voor schotuitkeringen ontvangen: 90 cent per honderd kg aan fabrieken afgeleverde of tot boerenkaas verwerkte melk. 25 cent per percent vet per honderd kg melk. Hiervan komt zowel uit het landbouwega- lisatiefonds als uit het Zuivelfonds 45 cent per honderd kilogram melk. Uit het Land- bouwegalisatiefonds komt 13 cent, uit het Zuivelfonds 12 cent per percent vet. Het bestuur van het Produktschap voor Zui vel heeft hiertoe gisteren besloten. Tot nu toe werden de uitkeringen uit het L.E.F., na advies van het produkt schap, door de minister van Landbouw vastgesteld. De minister heeft deze be voegdheid nu aan het produktschap over gedragen. De zuivelfondsuitkeringen wer den altijd al door het produktschap vast gesteld. Uit het Landbouwegalisatiefonds komt dit jaar voor het laatst de overheids- toeslag van 1,77 per honderd kilogram industrieel verwerkte melk. Naar schat ting zal hiermee een bedrag aan voor schotuitkeringen en nabetalingen van in totaal 74.075.000 gemoeid zijn. Het Zuivelfonds zal in 1967/'68 volgens de raming een saldo hebben van 0.960.000. Daaruit zullen o.m. de inter ventiekosten op Goudse en Edammer kaas moeten worden gedekt. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 28 maart geen faillissementen uitge sproken. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 28 maart 1967 is, na gedaan verzet, vernietigd het von nis van deze rechtbank van 14 maart 1967, waarbij de vennootschap onder firma L. de Raat, gevestigd in Aalsmeer, Aals- meerderdijk 635, en de beherende venno- AMSTERDAM. De directeur van de Royal Society for the protection of Birds, de Engelse vereniging tot bescherming van vogels, vreest dat het reinigen van de vogels die door olie uit de „Torrey Canyon" zijn overdekt, weinig nuttig effect zal hebben. Wellicht zal het mo gelijk zijn enige honderden of zelfs enige duizenden aanspoelende vogels te reini gen, maar er worden thans tienduizenden, wellicht honderdduizenden vogels be dreigd. Bovendien is het de vraag of ge reinigde vogels in leven zullen blijven. De ervaring heeft geleerd, dat deze vogels ook na reiniging meestal binnen enkele dagen sterven, doordat zij giftige olie resten binnen hebben gekregen, longont steking hebben opgelopen of, ten gevolge van de overmatige inspanning om de kust te bereiken, hartafwijkingen hebben ge kregen. Dit heeft de directeur van de Engelse vereniging, de heer P. Conder. meege deeld in een telefoongesprek met de se cretaris van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de heer Ko Zweeres, waarin deze de hulp van zijn vereniging aanbood. Zelfs al blijven de vogels in leven, dan heeft het reinigingsmiddel niet slechts de olie aangetast, maar tevens het natuur lijke vet, dat de veren van zeevogels waterafstotend maakt. De vogels verlie zen hun vermogen tot zwemmen en moe ten wekenlang, vaak maandenlang in ge vangenschap worden verzorgd, voor zij wellicht kunnen worden vrijgelaten. Het is duidelijk, dat slechts voor een gering percentage vogels doeltreffende hulp mo gelijk zal zijn. Over de omvang van de ramp voor de vogels was de heer Conder zeer pessimis tisch. De ramp met het tankschip had vol gens hem op geen ongelukkiger tijdstip kunnen gebeuren. Juist nu houden enorme zwermen zeevogels zich op zee nabij de broedkolonies op, welke zij over enige weken zouden hebben betrokken. Niet slechts de zeevogelbevolking van de Scilly-Eilanden, maar die van geneel Zuid-Engeland en zelfs die van Wales wordt volgens de heer Conder bedreigd. Ook is de vrees niet denkbeeldig, dat de visstand in uitgestrekte gebieden wordt vernietigd, hetgeen zijn terugslag op de zeevogels zal hebben, die zich uitsluitend met zeevis voeden. Het gaat vooral om zeekoeten, alken, papagaaiduikers en allerlei soorten stormvogels. Zou de olie tot het Kanaal van Bristol doordringen, dan zullen ook de daar broedende Jan van Genten gevaar lopen. De meest effectieve hulp voor de zee vogelstand ziet de heer Conder in een zeer zorgvuldige bescherming van de zee vogelkolonies, die gespaard blijven. Als met succes wordt gebroed, kan de na komelingschap de kolonies die nu door de olie worden uitgeroeid, opnieuw be volken. ten L. de Raat Sr. wonende te Badhoeve dorp, Zilverschoonstraat 27 en L. de Raat Jr. wonende te Aalsmeer, Aalsmeerder dijk 635, in staat van faillissement zijn verklaard, met benoeming van Mr. W Ch. A. Klaufus, advocaat en procureur in Haarlem tot curator. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 28 maart 1967 opgeheven het faillisse ment van W. W. van Leeuwen, wonen de in Wormer, Spijtstraat 13, uitgespro ken op 31 januari 1967. Curator: Mr. C J. Doorenbos in Wormerveer. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 28 maart opgeheven het faillissement van Wilhelm Johan Newski, wonen de in Assendelft, Dorpstraat no. 740, uit gesproken op 8 november 1966. Curator Mr. D. Aten. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 24 maart 1967 geëindigd het faillissement van H. Goo sens, wonenden te Haarlem, Wagenweg 192, uitgesproken op 24 mei 1966. Curator Mr. J. F. M. M. Brons in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 27 maart 1967 geëindigd het faillissement van: Christina Wilhelmina Houdijk, echtgenote van H. P. A. van den Berg, wonende te Haar lem, Doelstraat 10, en aldaar handelende onder de naam Camping Industrie „Haarlem", uitgesproken op 24 mei 1966 Curator Mr. L. S. Römelingh in Haarlem Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 25 maart 1967 geëindigd het faillissement van: Wilhel mus Hendrikus Juffermans, wonende te Heemstede, Lindenlaan 32, uitgesproken op 15 december 1964. Curator: Mr. B. Romijn. DETROIT (REUTER) De maatschap pij Chevrolet heeft 12.600 van haar Cor- vairs 1967 naar de fabriek teruggeroepen wegens een defect aan de stuuras, dat tot een breuk zou kunnen leiden. I wjfiMïWW De heer J. H. Weidner met zijn Amerikaanse vrouw. J» ■•v"*' «fe (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Een Nederlander op wiens hoofd de nazi's in de oor logstijd een prijs van vijf miljoen francs hadden staan, is voor het eerst in ons land. Hij is Jean Henry Weid ner, in de jaren 1940-1945 de leider van een Nederlands-Parijse verzets groep, die meer dan duizend Neder landse joden, geallieerde piloten en politieke vluchtelingen via België, Frankrijk, Zwitserland en Spanje naar Engeland wist te krijgen. De heer Weidner, die in Pasadena (Ca- Iifornië) woont is naar Nederland geko men in verband met de verschijning op 24 april van de Nederlandse vertaling van een door de Amerikaanse journalist Herbert Ford over zijn werk in de oor log geschreven boek „Vlucht naar de vrij heid." Dit boek is in november in Ame rika uitgekomen. Er zijn daar reeds meer dan 30.000 exemplaren van ver kocht. Ook zal de heer Weidner meewer ken aan de samenstelling van een televi siedocumentaire van de V.P.R.O. over het werk langs de vluchtroutes. Hij gaat daar voor met een filmgroep naar zijn oude „werkterrein." De heer Weidner bezit nog steeds de Nederlandse nationaliteit. Hij werd in 1912 in Brussel geboren, waar zijn uit Haarlem afkomstige vader predikant van de Zevendedags Adventisten was. Zijn moeder was afkomstig uit Den Haag. Toen de Duitsers Nederland binnendron gen woonde de heer Weidner in Parijs, waar hij een im- en exportbedrijf had. Een poging om zich bij de geallieerde le gers in Engeland te voegen mislukte. Hij ging naar Lyon in het onbezette deel van Frankrijk. Daar ontmoette hij Nederland se vluchtelingen en dat was het begin van zijn verzetswerk. Hij had in Collon- ges, vlak over de Zwitserse grens, op het seminarie van de Adventisten gestudeerd. Hij kende de grensstreek goed en bracht de vluchtelingen over de bergen heen naar Zwitserland. Later bracht hij ook velen van Zwitserland naar Spanje, van waar zij Engeland konden bereiken. Geredden De organisatie, die hij voor het helpen van vluchtelingen opbouwde en die onge veer 300 medewerkers telde, werd de Ne derlands-Parijse Ondergrondse genoemd. De medewerkers waren hoofdzakelijk Ne derlanders. Tot de ruim duizend door de groep geredde vluchtelingen behoren on der meer dr. G. van Heuven Goedhart, Jan de Hartog, prof. dr. J. C. Hoekendijk, de geheime agenten Dourlein en Ubbink en een broer van generaal De Gaulle. Slechts enkelen van de vluchtelingen die door de groep werden geholpen, vielen in handen van de Duitsers. Van de 300 me dewerkers verloren er veertig in de oor log het leven. De heer Weidner werd enige keren ge arresteerd en gevangen gezet. Telkens wist hij echter te ontsnappen. Hij is vaak mishandeld en de linkerkant van zijn ge- zich vertoont daar nog de sporen van. Eenmaal zag hij kans onderweg naar Duitsland uit een trein te springen en zich, door bij Schauffhausen over de Rijn te zwemmen, in veiligheid te stellen. ADVERTENTIE De ondergrondse groep van de heer Weidner heeft via dr. W. A. Visser 't Hooft op verzoek van de Nederlandse re gering in Londen via de „Zwitserse Weg", ook veel nieuws uit Nederland naar En geland overgebracht, onder meer door microfoons in potloden te verbergen. Na de oorlog werd Jean Weidner een van de meest gedecoreerde verzets mannen. De Amerikaanse regering gaf hem de Medal of Freedom with Gold Palm, de Engelse regering begiftigde hem met de Militairy Order of the British Empire, de Nederlandse regering maak te hem ridder in de orde van Oranje Nassau, de Franse bekroonde hem met het Legioen van Eer, het Oorlogskruis en de Franse medaille voor het verzet. Israël eerde hem met de vermelding van zijn naam in het Gouden Boek van Jeru zalem. Na de oorlog heeft de heer Weidner op verzoek van de Nederlandse regering als refendaris van het ministerie van Justitie enige tijd in Parijs gewerkt als adviseur voor het voeren van processen tegen oor logsmisdadigers. Later organiseerde hij de hulpverlening aan weduwen en wezen van zijn omgekomen medewerkers. In 1955 vertrok hij naar de Verenigde Staten, waarhij in 1957 in het huwelijk trad met een verpleegster uit Los Angeels. Op 5 mei keert hij terug naar Amerika. Hij zal de TV-documentaire over het werk van zijn groep niet kunnen zien. Deze wordt op 11 mei uitgezonden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De voormalige admi nistrateur van de Boerenpartij is door de Haagse politierechter vrijgesproken van belediging van Boerenpartij leider H. Koe koek. Volgens de dagvaarding had de ex- administrateur op 16 mei vorig jaar ge poogd in het weekblad „De Wassenaar der" een brief te doen opnemen, waarin beledigende termen voorkwamen als „de charlatan Koekoek die in troebel water vist om er financieel beter van te worden". De verdachte gaf toe de brief geschre ven te hebben, maar, zo zei hij, het is niet mijn bedoeling geweest dat de brief letterlijk door „De Wassenaarder" zou worden opgenomen. „Ik wilde de redactie alleen maar gegevens verschaffen voor een artikeltje". Maar de uitgever van „De Wassenaar der" was lid van de Boerenpartij en in plaats van een artikeltje te schrijven zond hij de brief door naar de heer Koe koek. De verdachte zei dat hij na interne moeilijkheden zijn functie bij de Boeren partij had neergelegd. Maar desondanks bleef men hem allerlei stukken en pape rassen sturen. Om daaraan een einde te maken zou hij de brief naar „De Wasse naarder" hebben gestuurd. De officier van Justitie vroeg vrijspraak omdat niet bewezen is dat de verdachte de gewraakte brief letterlijk wilde doen publiceren. Onder zijn brief stond: „Mis schien kunt u hier iets van maken". De politierechter was ook van mening dat belediging alleen strafbaar is indien zij wordt geuit in tegenwoordigheid van de beledigde of in het openbaar. Hij sprak de verdachte vrij, maar gaf hem de raad voortaan voorzichtiger te zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9