De wind kan niet lezen Vliegramp eist achttien levens PAAS- MEUBELSH0W Huishoudbeurs e RECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER-DRINKER f KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO I NAVO-vlaggen in Parijs gestreken wordt verwacht op de m I Nederland heeft critisch oordeel over VS-optreden Ons vervolgverhaal Ook 15 VRIJDAG 31 MAART 196 7 Ëen romantisch verhaal door Richard Mason 3 s s 15 Zevenvoudige babyrnoord in A rgentinië intermeubel HM ijmuiden XÊJ Mr. Luns over Vietnam: BT. U f-nyxs i i saam, «Wl.'VVtfWWWWVWW 5) 't Is 'n prettige plaats. Je hebt er het Taj Mahal Hotel en het Ju- hustrand en de mooiste vrouwen die je ooit van je leven hebt gezien. Maar daarom gaan wij er niet heen. "We gaan Japans leren" „Ik heb zelfs nooit kans gezien een woord Hindoestani te onthouden," weerstreefde ik. „Nou, je mag me in elk geval niet in de steek laten. Ik heb de esca drilleleider verteld, dat jij 'n veeltal- lig heer bent. 'k Heb gezegd, dat je in drie weken tijd Servisch hebt ge leerd zonder onderwijzer." „Ik wist niet eens dat er een taal bestond die Servisch heette". „Nee de escadrilleleider ook niet. Daarom maakte 't zo'n indruk op hem. Je hoeft alleen maar te zeggen, dat ik 'n beetje heb overdreven en dan val je zoveel te meer in zijn smaak, omdat je zo bescheiden bent. We gaan met z'n allen een fijne tijd tegemoet, als we Japens leren. Zelfs Mervyn hoewel hij het niet weet." „Nou, dan mag het wel héél fijn zijn," zei Mervyn somber. „Verlang je er niet naar?" vroeg ik. 't Kan me niet schelen, t Is mij allemaal hetzelfde, 't Is allemaal de zelfde tijdverspilling." „Nou ja, er is oorlog", zei ik, „en dan zijn er massa's mensen die tijd verspillen." „Hou op met dat gepreek." „En wees jij niet zo egoïstisch." „Ik heb me nooit anders voorge daan dan als een egoïst. Ik heb geen belang bij die oorlog." „En wat wou je dan thuis doen zonder tijd te verspillen?" „Ik zou leven. Dit hier is geen leven. Iedereen is dood." „Daar vergis je je in. In sommige mensen hier zit méér leven dan in de mensen thuis." „Och, de een zijn dood is de an der zijn. „Zeg, ik zie wel wat in dat Japans viel Peter hem in de rede. „Er zal een jaar mee heengaan. Ik heb al tijd het instinct bezeten om tot mijn prille jeugd terug te keren. En als we nu weer naar school gaan. is dat alvast een stap in de goede rich ting. We krijgen ook lange vakanties, vanwege de grote inspanning. En bo vendien is het een compliment voor ons. Alleen de beste hersens kunnen Japans leren. Je moet je geest ab soluut kunnen omschakelen. Je denkt achterstevoren en je schrijft onder ste boven." „Dat zal grappig zijn. En wat ge beurt er dan?" „Nou\ dan wacht je tot er een Jap wordt neergeschoten uit de lucht. Je vraagt hoe hij heet en van welke kant we „de Grote Aanval" kunnen verwachten." „Die is er al", zei ik. „wist je niet, dat we daarom uit Burma zijn weg gegaan?" „Nou, dan vraag je 'm uit over zijn „Zwakke Punten". Dat kun je in de grootste gerustheid doen om dat je dan toch op 't Hoofdkwartier zit en twee Gurkha soldaten zijn armen in bedwang houden." „De Jappen gebruiken geen para chutes," zei ik. „Er zullen dus geen gevangenen zijn." „Dat is ook de reden warom ze maar een paar van ons Japans laten leren." „Nu," zei ik. 't lijkt me wel. Laat ik je zeggen, dat het 't bes te baantje is dat je in de oorlog krijgen kunt." „Dan is 't precies waar ik naar gezocht heb," zei ik. Toen we nog een rondje whiskey hadden gedronken, verlieten we de bar om een gelegenheid te zoeken waar we konden lunchen. Mervyn sjokte somber naast ons voort, met zijn handen diep*in zijn broekzak ken en met afhangende schouders. Hij zag er uit alsof hij de nacht in zijn kaki hemd had doorgebracht, wat waarschijnlijk ook wel het ge val zal zijn geweest. Toen we tot Ceylon dezelfde hut op de boot had den gedeeld, ijsbeerde hij vaak tot vijf of zes uur in de ochtend op het dek heen en weer, rokend als een Turk, totdat hij eindelijk in zijn kooi plofte zonder zijn kleren uit te trekken. Hij bezat het temperament van een artiest en had ook een sterk artistieke inslag, maar hij had te weinig zelfbeheersing om scheppend werk te leveren. Het, viel hem ge makkelijker zich aantrekkelijker te maken door zijn conversatie, waar hij geen moeite mee had, dan door mid del van verf of het geschreven woord; en het succes van zijn boek winkel in Chelsea had hij aan zijn persoonlijkheid te danken. We lunchten in een Chinees res taurant en bestelden er wijn bij De kelner zei: „Ik zal u wijn geven, maar op 't heetst van de dag is het moordend. Ik zou het u niet aanra den". We vonden dit erg aardig van hem. Peter zwoer later dat hij had gezegd „in het middel van een hete dag". Maar in elk geval raadde hij het ons af en daarom dronken we water bij onze gebakken rijst met gehaktballetjes. 's Middags ging ik naar het hoofd kwartier, waar ik door de escadrille leider bij de inlichtingendienst werd ondervraagd. Ik zei dat ik geen Ser visch kende, maar dat ik Frans en Spaans niet te moeilijk had gevon den om te leren. Hij sprak me in beide talen met het grootste gemak toe. „Ben je er erg op gesteld om Ja pans te leren?" vroeg hij. „Ik wil niets liever", zei ik. „Ze hebben me verteld, dat 't de korste weg naar 't gekkenhuis is". „Och, er zijn zoveel van die korte wegen", zei ik. Hij zette zijn naam op een lijst, welke hij voor zich had liggen. „De cursus begint maandag' zei hij. „Je kunt 'n bewijs van inschrij ving krijgen en morgen op de trein stappen" HOOFDSTUK 3 Het is niet het mooiste of geva- rieerdste gedeelte van India, dat tus sen Delhi en Bombay ligt. Er is niets indrukwekkends in het dorre land dat zich tot aan de einder somber en saai uitstrekt. De modde rige rivieren kabbelen er traag door heen en de wilde bomen en strui ken brengen met de grootste moeite hun droge stoffige bladeren voort. (Wordt vervolgd.) 1 2 L 8 9 10 11 12 13 U PUZZEL NO. 13 In de eerste kolom komen woorden van drie letters en in de tweede kolom woor den van vier letters. De letters van beide woorden moeten tezamen een woord vor men van zeven fetters en in de laatste ko lom worden ingevuld. De omschrijving van de woorden uit de laatste kolom staan door elkaar, zodat de puzzelaar moet uitzoeken, welk woord op welke plaats moet worden I ingevuld. OMSCHRIJVING Eerste kolom: 1 voorzetsel, 2. zangnoot, 3. meisjesnaam, 4. mooie zwarte delfstof, 5. vernis, 6. meisjesnaam, 7. vlug, 8. bitter vocht, 9. dael van het kippenhok. 10. man nelijk dier, 11. meisjesnaam, 12. Vochtig, 13. lopend touw, 14. aanwijzend voornaam woord, 15. projectiel, 16. koud, 17. bloem, I 18. meisjesnaam, 19. stapel. Tweede kolom: 1. zuivelprodukt, 2. spra keloos, 3. werktuig, 4. naar beneden, 5. drank. 6. min, 7. plaats, 8. waarschuwing, 9. spoel, 10. part, 11. stilstaand water, 12. deel van een afrastering, 13. geneesheer, 14. hemellichaam, 15. tijdperk, 16. stijf. 17. deel van een tafel. 18. onderaardse ruimte, I 19. deel van de hals. Derde kolom: kokosvrucht, ploegbaas, genotmiddel, groot bouwwerk, einduit komst, stof of korst die zich op iets heeft vastgezet, gekristalliseerd kwarts, adem- I halingsapparaat bij het zwemmen, steen- 1 soort, wapen, onkreukbaar, wapen, edel steen, plaats in Zuid-Holland, Chinees- Indisch gerecht, soort bril, boom, vogel, middellijn van een kogel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO 12 Horizontaal: 1. plataan. 6. Granada. 11. j o.k., 12. sandaal, 14. dr, 15. boer, 17. klis. 20. armoe, 22. leest, 23. aard, 25. netel, 27. lire, 29. Arkel, 31. nee, 32. kales, 33. la, 34. rins, 36. darm, 38. kk. 39. b.l„ 40. be. 41. re, 42. n.b., 43. b.i., 44. kelk, 46. keer, 48. a.v„ 50. Oeral, 52. oor. 54. tarra, 56. kras, 57. mulat, 59. noen, 60. atlas, 62. banjo, 64. meug, 66. taak, 67. n.t., 69. sigaret, 72. ja, 73. gelaten, 74. kronkel. Verticaal: 1. porïaal, 2. l.k., 3. asem. j 4. Aaron, 5. nn, 6. ga, 7. rakel, 8. alle, 9 d.d., 10. arabesk, 13. do, 15. bark, 16. order, 18. Islam, 19. stil, 21. eens, 22. leed, 24. Arabier, 26. te, 28. rekbare, 30. libel, 32 kreet, 35. nel, 37. are. 43. bokking, 44. kaste, 45. kous, 46. krab, 47. ranja. 49. vandaal, 51. raam, 53. o.l., 55. rook, 57. magie, 58. I tater, 61. lust, 63. N.A.T.O., 65. ka, 68. te, 70. g.n., 71. r.k., 72. je. De namen van de prijswinnaars vindt u elders in dit blad. CORDOBA (AFP) Een 29-jarige vrouw in de Argentijnse stad Cordoba beeft bekend dat zij alle zeven kinderen die ze in de loop van vijftien jaar heeft gekre gen, meteen na hun geboorte om het le ven heeft gebracht. Buren hadden na de verdwijning van de laatste baby de politie gewaarschuwd. De eerste moord, door haar op 14-jarige leeftijd begaan, werd ontdekt. De vrouw werd toen voor vier jaar naar een op voedingsgesticht gestuurd. Daarna kreeg ze met tussenpozen nog zes kinderen, die zij direct na de geboorte wurgde en in de tuin van haar ouders begroef. NEW ORLEANS (AFP) Een vlieg ramp bij het internationale vliegveld van New Orleans heeft achttien mensen het leven gekost. Een verkeersvliegtuig van de Delta Airlines raakte toen het van een oefenvlucht terugkwam, bij het landen een benzinestation, twee huizen en een motel. De zes inzittenden, vijf bemanningsle den en een functionaris van het lucht vaartbureau, waren onmiddellijk dood. In de geraakte gebouwen verloren twaalf mensen het leven. Een van de vijf piloten, de advocaat George Piazzo, was raadsman van een van de getuigen van Jim Garrison, de of ficier van Justitie in New Orleans die een onderzoek instelt naar een komplot tegen het leven van wijlen president Kennedy. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een korte plechtig heid op het hoofdkwartier van de Shape in Roquencourt bij Versailles, zijn giste- ren in gezelschap van een duizendtal aan wezigen, de vijftien vlaggen van de NA- VO-landen, die hier zestien jaar lang hebben gewapperd, neergehaald. De Amerikaanse NAVO-opperbevelheb-1 ber, generaal Lemnitzer, verklaarde in een korte toespraak dat het hem speet Frankrijk te moeten verlaten. De Franse stafchef, generaal Ailleret, die de rege ring vertegenwoordigde, gaf zich duide lijk moeite de bittere pil van het af scheid te vergulden met de opmerking dat Frankrijk nu geen oorlogsgevaar in Euro pa meer ontwaarde, zodat het beter was alle niet-geintegreerde militaire bases maar op te ruimen. De evacuatie van die Atlantische ba ses moet officieel om middernacht haar beslag hebben gekregen. Gisteren reden tijdens dé ceremonie, de Amerikaanse trucks en verhuiswagens nog af en aan, en de Britse persofficier, Mudoch, kon de journalisten, die van hem afscheid kwa men nemen, zelfs geen stoel meer aan- bieden. Hij zat op de grond in een hoek te telefoneren met het nieuwe hoofd kwartier in België, om nog duizend en één vestigingsproblemen te bespreken. Alle leden van de Atlantische staf, zul len intussen morgen op 1 april Frankrijk nog niet verlaten hebben. President De Gaulle heeft echter beloofd voor die over tredingen een begripvol oogje te zullen dichtknijpen, op de voorwaarde, dat geen enkele andere vlag dan de nationale tri colore meer op enige NAVO-kazerne zal wapperen. ADVERTENTIE Door de grote toeloop op onze konden wij vele bezoekers niet rustig adviseren. Wij verlengen daarom deze zeer in de smaak gevallen show tot en met ZATERDAG 1 APRIL! moderne woninginrichting intermeubel MARKTPLEIN 30 klassieke woninginrichting •zoAPm.. KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN ADVERTENTIE - 22e INTERNATIONALE V' Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Zondag uitsluitend van 10.00-17.00 uur. Toegangsprijs f 3.- (incl. bel.). „Het Amerikaanse streven een dam op te" werpen tegen het communisme in Azië" verdient begrip en steun, aldus ver klaart minister Luns in antwoord op op- merkingen van leden van de Eerste Ka- mer. „Dit sluit echter niet uit dat Ne derland een critisch oordeel heeft over bepaalde aspecten van het Amerikaanse optreden in Vietnam, o.a. over het ge bruiken van oogstverdelgingsmiddelen en de bombardementen op Noord-Vietnam". Minister Luns herhaalt dat Nederland niet langer een eigen verantwoordelijkhei heeft in dit deel van de wereld. „Als de Nederlandse regering van haar eigen standpunt blijk gaf dan geschiedde dit op basis van een eigen oordeel, waarbij het al of niet afwijzen van het Amerikaanse standpunt op de meningsvorming geen in vloed uitoefende". Naar het oordeel van de Nederlandse regering is slechts een oplossing via een compromis mogelijk: beide partijen zul len concessies 'moeten doen .China blijft echter Noord-Vietnam in zijn onverzette lijke houding stijven, aldus minister Luns. COP. HARTEN TOONDER 1 73. „Hoe kan dat nou!" roept Tsjiao Tai I uit. „Ik ben wel niet erg tempelachtig, maar ik weet drommels goed dat je niet zo maar abdis wordt!" De koning haalt zijn schouders op. „Ze zei dat het weglo pen van haar man haar opeens het licht had doen zien". De Schele grinnikt. „Toen schoor ze haar kop kaal, broeder Siau, en toen was ze abdis!" Hij heft zijn duim en wijsvinger op. „Haar vriend gebruikte ook nog wat klinkende argumenten, be grijp je wel!" „Zo zo", zegt Tsjiao Tai. „Wie was die rijke vrind van haar eigen lijk? Dat lijkt me namelijk een beste vent om eens te gaan chanteren!" De Koning knikt goedkeurend. „Dat vind ik een leuk origineel idee van jou, broeder Siau' Daar zit echt wel wat in, Ik zal es proberen dat voor je uit te vinden. Omreden dat jij van het buurdistrict komt, loop je hier in Lan-fang niet zo in de gaten, hè. Per soonlijk mot ik op m'n tellen passen hier want die magistraat, die Rechter Tie met z'n .flapperbaard, dat is een valse rekel, hoor!" De Koning krabt eens in zijn stop pelbaard. Dan kijkt hij Tsjiao Tai strak aan en vraagt achterdochtig: „Je begrijpt toch wel dat als ik uitvind wie die rijke vent is, ik zelf met jou mee-chanteer hè?" „Natuurlijk", antwoordt Tsjiao Tai royaal „Jij krijgt de helft. Ajuus!" 10. Professor Kalker bekeek het voorwerp in zijn koffer van alle kanten, zonder dat hij zich kon herinne ren waarvoor hij het had uitgevonden. „Zou het niet een soort raket zijn?" vroeg Panda voorzichtig. „Zo'n ding dat vliegt u weet wel!" „Raket! Een vliegen de raket! Dat is het kreet de geleerde opgelucht. „Geniaal, hoe heet je..eh..Pompo! Zo iemand als jij zou ik kunnen gebruiken als assistent! m-maar dat stelden wij u net voor!" riep Jollipop. Doch de geleerde schonk geen aandacht aan hem. „Hier is een lont!" stelde hij vast. „En een lont is om vuur te transporteren. Dat zullen we dan bij deze doen. Let goed op, eh. Hopma!" „M-m-maar is dat n-niet gevaarlijk?" vroeg Panda bezorgd. „Ik bedoel stel dat die raket iets gevaarlijks gaat doen!" „Een goe de stelling!" prees Kalker, prijzend het hoofd knik kend. „Deze raket zou wel eens gevaarlijk kunnen zijnWe kunnen beter die lont uitdoen, meen ik!" Maar achter zijn rug was het apparaat reeds tot ontbran ding gekomen. NIEMAND DURFT ME TE WEKKEN-Vo, ZEEROB HEEFT HETteifPE HOERA, EINDELIJK HEB IK IEMAND 6EI/0NDEW MET WIE ik SPELEN KAN AIS DE ANDEREN 6E10VEM DAT IK DE MAZELEN HE6 LATEN ZE M6 MET RUST AIS IK GvV UITAM6ST VOOR BESMETTING! 2J09-C Will 793. Aan de wal hadden Karo en Tutu zich intussen zeer ongerust gemaakt over het uitblijven van enig teken van leven I van Bramnletje Fok. „Duurrrrrrt lang," kraste Tutu. Karo knikte. „Dat vind ik ook. Maar Brain zou het I ons misschien kwalijk nemen, als we hem I nu zouden storen." Een tijdje hielden ze het nog uit. Toen keken ze elkaar aan. en zonder dat er verder nog een woord werd gesproken, wisten ze, dat ze geen van beiden nog wensten langer te wachten. De sterke papegaai nam de scheepskat in het nekvel en samen vlogen zij naar het spookgaljoen goe. De lucht was intus sen weer sterk betrokken. Zwart en drei gend scheen de hemel toe te klappen en intussen maakte vlak vóór Tutu en Karo, een vage vorm zich los uit het reusach tige schip. „Daar is het weer.riep Karo. „Het spookgaljoen. En Bram .en Bram. is er nog aan boord! Nu is Bram.óók een spook geworden."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15