Rapport Vrije Universiteit Helft kiezers is voor directe verkiezing minister-president Meerderheid pleit voor een kabinet met P. v. d. A. erin Kort en bondig Nog geen reclame in de radio GOLD GOLD 19ct If BELONING Gemert mag weer laten bouwen Contract F. Essed niet verlengd TRESLONG-HILLEGOM Busjes voor mars onder vals motief losgebedeld „Televizier" en AVRO-bode onder één leiding Twistpunt: voor en na het nieuws of tussen de programmadelen Rode-lampjesplan van Arjos ,Waterwisser' in actie tegen olie VAN ELISABETH BAS Noordenwind GORDIJNEN-SHOW van DUIVENBODEN n.v. VRIJDAG 31 MAART 196 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Nederlandse volk heeft geen behoefte aan een Nederlandse De Gaulle of aan een republiek. Het hecht grote waarde aan het parlementaire stelsel, maar is allerminst tevreden over de manier waarop ons politieke systeem werkt. De helft van de kiezers is voorstander van directe verkiezing van de minister-president. Ruim zestig percent wil referendums over sommige vraagstukken. Na de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft een relatieve meerderheid van de kiesgerechtig den zich uitgesproken voor een kabinet met de P.v.d.A. er in. Christelijke partijen 400 SOORTEN VRIJ ENTREE KRUISSTRAAT 22 GED. OUDE GRACHT 108-110 Op onze Meubelshow Spaarne 11 nog enkele dagen de laatste restanten TRESLONG TALENTEN PARADE VAN SER00SKERKE F.1900.- Meeste gereformeerde predikanten tegen kernwapens LEERRAPPORTEN Haarlem elsen-IJmuiden Beverwijk Dit blijkt uit een rapport „De Neder landse kiezers in 1967" van de afdeling politikoiogie van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het rapport bevat de eerste resultaten van een landelijke enquête, die van 16 februari tot 9 maart is gehou den in 64 gemeenten. Aan ongeveer 4300 kiezers werd een lijst met honderdveer tig vragen voorgelegd. De leiding van het onderzoek was in handen van prof. dr. G. Kuypers en dr. A. Hoogerwerf. De enquête heeft ook aan het licht ge bracht dat 39 percent van de kiezers meent dat de rechter in Nederland met twee maten meet en zestig percent van mening is dat er te weinig vrijheid is om een bedrijf uit te oefenen. „Ik hoop, dat iedereen die het aangaat de cijfers serieus neemt en dat zij, ook al mogen zij schokkend zijn, niet een critiek ont moeten zoals de enquête van „Revu". Wat betreft het oordeel over de rechter kwamen in deze laatste enquête onge veer dezelfde cijfers naar voren als bij de enquête van de Vrije Universiteit. Mi nister Struycken heeft hierop de vraag stelling van „Revu" gekritiseerd. Proteststemmers (dertien percent), geven als reden van hun protest het vaakst op: het bestaande partijstelsel. Een kwart van alle kiezers zegt ja op de uitspraak „Men moet tenslotte toch wat stemmen" en voor tien percent van hen is dit zelfs een reden voor hun par tijkeus. Voor 46 percent van de kiezers zijn de grote partijen één pot nat (deze partijen behalen ruim 78 percent van de stemmen). Bijna veertig percent van de kiezers ontkent dat de partijen hun werk goed doen. Twee op de drie kiezers vin den dat de Tweede Kamerleden te wei nig rekening houden met wat de kiezers willen. Meer dan de helft van de kiezers die in 1967 overstapten op een andere het onduidelijk partij eigenlijk partij, verklaarden dat was wat hun vroegere wil. Meer dan de helft van de ondervraag den (55 percent) verklaarde met het uit brengen van de stem invloed te willen uitoefenen op de samenstelling van het kabinet. De mogelijkheid hiertoe is vol gens 45 percent van de kiezers gering of afwezig. Dat hetgeen christelijke partijen willen minder duidelijk is dan wat andere par tijen willen, wordt vaker ontkend (48 per cent) dan beaamd (31 percent). Van alle kiezers deelt 68 percent de mening dat christelijke partijen nodig zijn. Dat de bijbel een goede wegwijzer is voor de po litiek heeft de instemming van 42 percent van de kiezers en wordt tegengesproken door 44 percent. Daarentegen meent 66 percent dat geloof en politiek gescheiden moeten zijn. ADVERTENTIE Op een vuilnisbelt in Blerick heeft een invalide man de inhoud van een hele wagen met huisvuil met een riek omgezet en gezocht naar driehonderd vijfentwintig harde guldens en rijks daalders, welke in rolletjes waren ge daan. Na geruime tijd in regen en kou te hebben geploeterd, vond de man het geld terug en overhandigde het aan de eigenaar, een zakenman uit de drukste winkelstraat in Venlo, die het zwoegen van de invalide man al die tijd had gadegeslagen. De zakenman liet zich niet onbetuigd en beloonde de zwoeger op zijns inziens „gulle wijze" met een gulden. „Ik heb het geld maar aangenomen", zei de beloonde man, „omdat ik anders mijn collega, met wie ik alle fooien deel, zou benadelen." ADVERTENTIE Bij ministeriële beschikking is aan het gemeentebestuur van Gemert (N.-B.) de bevoegdheid tot het verlenen van bouw vergunningen teruggegeven. Bijna drie jaar geleden ontnam de toenmalige mi nister van Volkshuisvesting het Gemerts gemeentebestuur deze bevoegdheid, omdat na een onderzoek van de bouwrecherche aan het licht was gekomen, dat in Gemert op ruime schaa clandestien was gebouwd. Op een persconferentie te Paramaribo heeft de demissionaire Surinaamse mi nister-president, J. A. Pengel, meege deeld, dat de Surinaamse regering er geen behoefte aan heeft het contract met dr. ir. Frank Essed, directeur van het planbureau Suriname, na 31 maart te ver lengen. De heer Pengel deelde in dit ver band mee, dat de directeur van het plan bureau met zijn adviezen in feite mede het beleid van de regering bepaalt. Het is daarom onaanvaardbaar dat de direc teur zich actief met de politiek inlaat en tijdens verkiezingscampagnes dit zelfde beleid verguist. Uniek in Nederland Dagelijks diner-dansant Dinsdags kabaret Spec.: Fondue de boeuf Bourguignonne DINSDAG 4 APRIL Finale amateur kabaret ELKE ZONDAGMIDDAG THÉ-DANSANT vanaf 3 uur, m.m.v. het TRIO UNIQUE (maandags geen muziek) Zalen voor partijen van 20—1200 pers. Reserveringen: Telefoon 0 2520-5347 Drie personenbusjes, die waren ingescha keld bij de ABC-protestmars gedurende de paasdagen, zijn als gevolg van een on juist verhaal ter beschikking gesteld door een Rotterdams bedrijf: een van de or ganisatoren van de protestmars, de heer P. Houweling, had van een onderhouds bedrijf in Rotterdam toestemming gekre gen de busjes te gebruiken voor het ver voer van invalide padvinders in het paas weekeinde. De leiding van de mars heeft zich van de heer Houweling gedistan tieerd. Volgens de heer P. Penning, eigenaar van het onderhoudsbedrijf, was een van de wagens ernstig beschadigd. Hij ver toonde tal van deuken, de deur was los geraakt en met touwtjes weer vastgebon den. Pamfletten van de ABC-mars stonden nog op de drie auto's. De heer Penning heeft verklaard een aanklacht te zullen indienen tegen de or ganisatoren van de marsen. Wat de anti-revolutionaire partij be treft is er een duidelijk Jelle- of althans leiders-effect. In elke grote partij, ook de P.v.d.A. waren de kiezers die over het kabinet Zijlstra tevreden waren talrijker dan de ontevredenen. Zelfs de kiezers die in 1965 de A.R.P. verlieten dachten guns tiger over de leiders van hun vroegere partij dan de ex-stemmers van enige an dere partij. Slechts zelden voerden zij aan dat zij de A.R.P. een partij vonden die te zwak is om iets te kunnen doen. De stemmers op de confessionele par tijen zijn niet eenstemmig over de vraag of een kabinet met de P.v.d.A. erin de voorkeur verdient, dan wel een kabinet met de V.V.D. erin. De K.V.P.-aanhang prefereert de P.v.d.A. (40 tegen 30 per cent), de A.R.P.-aanhang daarentegen de V.V.D. (45 tegen 32 percent). Voor keur voor de V.V.D. heeft ook de C.H.U - aanhang (43 tegen 30 percent). Lood om oud ijzer is deze vraag slechts voor der tien percent van de stemmers op elk van de drie confessionele partijen. Vraagt men welke uitgaven omlaag moe ten, dan noemen verreweg de meeste voor standers van verlaging de defensieuitga ven. Op een vraag welke uitgaven om hoog zouden moeten noemen voorstanders van verhoging het meest de uitgaven voor Verkeer en Waterstaat. De meeste aandacht besteedt het rap port van de Vrije Universiteit aan de wis selende kiezers. Voorlopig is daarbij voor al gedacht aan de kiezers die bij de Twee de Kamerverkiezingen in 1967 op een an dere partij stemden dan bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten in 1966. Vergeleken met de constante kiezers be horen tot de wisselaars verhoudingsge wijs veel personen van ongeveer 25 tot 30 jaar en opmerkelijk weinig bejaarden. Verder zijn bij de wisselaars alle inko mensklassen boven de 9000 per jaar ver tegenwoordigd. Statenlid. Wegens het bedanken van mr. T. Brouwer als lid van de provinciale staten van Zuid-Holland is de heer C. Fortanier (K.V.P.) te Voorschoten, be noemd verklaard in de vacature. ADVERTENTIE WÊ 'V H mm, AMSTERDAM De heer R. van Rooy hoofdredacteur van „Televizier", zal ook de redactionele leiding op zich nemen over de staf van de AVRO-bode. Deze re geling, die een gevolg is van de fusie blijft voorlopig tot 1 januari van kracht Bij de AVRO-bode is er nooit een chef van de redactie geweest. De „Televi- zier"-redactie zetelt in Amsterdam, de redactie van de AVRO-bode in Hilver sum. DEN HAAG. De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. Klompé, heeft nog geen beslissing genomen over de invoering van reclame in de radio. Op korte termijn is ook geen beslissing te verwachten. De Stichting Ether-Reclame (STER) heeft indertijd voorgesteld rond het nieuws reclame uit te zenden. De Recla- hieraad heeft zijn voorkeur uitgesproken voor reclame-uitzendingen van voorlopig één minuut vóór en na 20 van de 26 nieuwsuitzendingen op de drie Neder landse radiozenders. Alleen als beïnvloe ding van de programma's wordt voorko men kan het invoeren van reclame bij regelmatig terugkerende programma-on derdelen worden overwogen. Adverteer ders vinden reclame rond de nieuwsuit zendingen niet aantrekkelijk. De Bond van Adverteerders en de Ver eniging van Advertentiebureaus heeft de minister laten weten dat invoering van de radioreclame zoals de Reclameraad voorstelt, voor het bedrijfsleven onaan vaardbaar is. In een brief aan de minister heeft zij gesteld dat radioreclame alleen verantwoord is indien dezelfde luisteraar een aantal keren per dag kan worden bereikt. Hoewel 26 nieuwsuitzendingen voldoende herhalingsmogelijkheden sug gereren is het volgens de bond duidelijk dat de luisteraar niet meer dan twee of drie nieuwsbulletins per dag hoort. De zienswijze van de Reclameraad houdt geen rekening met de eisen die aan de radioreclame moeten worden gesteld. Zo radioreclame ooit bestaansmogelijkheid wil krijgen, dan dient gelegenheid te wor den geschapen om reclameboodschappen tussen de grammofoonplaten in te voegen, aldus de brief. Dat hierdoor beïnvloeding van de pro gramma's zou ontstaan wordt ontkend. Daarmee stemt de minister in, blijkens haar Memorie van Antwoord op de Om roepwet. In omroepkringen is men hiertegen evenwel sterk gekant. De NRU voelt al leen voor reclame, die vóór het nieuws wordt gebracht Zij vreest dat door re clame tussen de programma-onderdelen door deze wel degelijk zullen worden beïnvloed. (Van onze correspondent) DEN HAAG In een adres aan de Haagse gemeenteraad heeft het stedelijk verband Arjos 's-Gravenhage critiek ge oefend op het ontwerp-algemene politie verordening. De AR-jongeren menen dat het college van B. en W. te kort is ge schoten. Tegen verschillende artikelen in de nieuwe A.P.V. hebben zij ernstige be zwaren. Wat demonstraties betreft menen de A.R. jongeren, dat er hooguit van een meldingsplicht sprake kan zijn en dan al leen nog wanneer het verkeer wordt be lemmerd. Ook dient iedere goedkeuring vooraf van leuzen geheel achterwege te blijven. De Arjos acht het van belang dat op diverse plaatsen in de stad spreekge- legenheden komen. „De artikelen betreffende de openbare zedelijkheid hebben meer te maken met de openbare preutsheid" zeggen de A.R.- jongeren, die voelen voor een „rode lampjes-plan": beperking van de prosti tutie tot enkele straten teneinde te voor komen dat de prostitutie zich over de ge hele stad verspreidt. ue „tvaterwisser tt tr Een pittig vaartuigje met de naam „Wa- terwisser" is aan boordd van de Zeeuwse I kustvaarder „Colette" uit Breskens (480 brt) naar de haven Falmouth aan de Britse zuidkust vertrokken om deze van olie te ontdoen. Het scheepje, 14.30 meter lang en 4 me ter breed, behoort tot het Shell-concern, is drie jaar geleden ontwikkeld, en doet af en toe dienst in de petroleumhavens van Rotterdam (Pernis). Aan weerszijden is het schip toegerust met vangarmen. Door met in v-stand opengeklapte armen met een snelheid van ongeveer drie kilometer per uur voor waarts te varen wordt een strook water ter breedte van twintig meter schoonge maakt. Vlak voor het scharnier is een in- laatspleet, waardoor de tussen de vangar men verzamelde olie met water in het ruim gezogen wordt. De binnengekomen vloeistof stroomt langzaam door het ruim, zodat de olie kan opstijgen en een olie- laag op het water kan vormen. Aan het einde van het ruim wordt het water op de bodem weer buitenboord gepompt. Het ruim met een opslagcapaciteit van twintig ton kan binnen een kwartier met olie gevuld zijn, bij een olielaag van drie millimeter dik. De verzamelde olie moet dan naar de wal of in een lichter worden gepompt. eepje is niet zeewaardig en kan dus alleen in havenbekkens en op bin nenwateren worden gebruikt. Tien percent van de gereformeerde predikanten is van mening, dat de kerk zich moet uitspreken voor het gebruik van kernwapens. Iets minder dan de helft meent, dat de kerk geen uitspraak moet doen over het al of niet gebruiken van kernwapens, de overigen zijn voor een uitspraak „tegen". Bij het onderwerp „rassengelijkheid" antwoordde tachtig percent bevestigend. Anderhalf percent meende, dat de kerk zich tegen rassengelijkheid moet uit spreken. Over het onderwerp anti-conceptionele middelen verlangt 41 percent geen uit spraak, één percent had geen mening, 53 percent wenst een kerkelijke uitspraak vóór en vijf percent een uitspraak tegen anti-conceptionele middelen. Dit is gebleken uit een enquête, die de sociaal-psychologische afdeling van de Vrije Universiteit in Amsterdam samen met de afdeling cultuur en godsdienst psychologie van de r.-k. Universiteit in Nijmegen, heeft gehouden. MWWtfWWWWWIftfWIMWtfWWWIfWIfMfWMflIIIWIflAfWIIIAftftflfMM Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie voor de westkust van Noorwegen verandert weinig van plaats. Ten westen van Spanje handhaaft zich een hogedrukgebied. De luchtdrukverschil- len in onze omgeving zijn daardoor klei ner geworden, zodat de aanvoer van ta melijk koude en onstabiele lucht uit het noordwesten stagneert. Intussen trekt een depressie van het midden van de oceaan langzaam in oostelijke richting en zal morgen in het zeegebied ten westen van de Britse eilanden aankomen. Deze de pressie wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, waardoor de buiig heid enigsins wordt onderdrukt. Mor gen zal de wind zwak tot matig zijn uit noordelijke richtingen, waardoor het vrij koud weer blijft. Maximum- en minimum- c temperaturen binnen- en buitenland - Den Helder half bew. wnw 9 Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente hagelbui zw half bew. wzw regenbui half bew. licht bew. Eindhoven half bew. Z.-Limburg onbewolkt z zzw z z zzw Stadsschouwburg, vandaag, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Madame Princesse" van Félicien Marceau. Regie: Pim Dikkers. Zaterdag, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Arsenicum en oude kant" van Joseph Kesselring. Re gie: Jan Teulings. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „The Professionals", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 jaar. Vandaag en zaterdag 23.30 uur: „F.B.I., afd. moordzaken", 18 jaar. Lido. 14, 19 en 21.15 u.: „Een miljoen jaar geleden", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De hete zon", 18 jaar. Minerva, 14.30 u.: „Tom en Jerry Festi val", a.l.20 u.: „Boccaccio", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Liefdes bekentenissen", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Revolvers voor het recht", 14 j. Studio, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf?", 18 j. TENTOONSTELLINGEN De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Op dinsdag gesloten. Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van grafische werken van o.a. Wim Worm. Dagelijks, behalve zondags en 's maandags, geopend van 9.30 tot 18 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondag van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 ,u. Zondags 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafische kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot 2 april. Vishal (Grote Markt)Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Galerie T (Bakenessergracht 67): Gra fiek van Wout van Heusden. Dagelijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. Tot 2 april. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht tot een half uur na zonsondergang: voor jaarsbloemen. Poppentheater Merlqn (Hasselaersplein 35), zaterdag, 14.30 uur: „Het sprookje van de zon". Waagtaveerne (Hoek Spaarne-Dam- straat), vandaag en zaterdag, 21 uur: Cobi Schreijer met haar internationaal pro gramma. Gast: David, the red singer. Muziekzaal Brinkmann (Grote Markt), vandaag. 20 uur: Lezing door H. Th. Achterberg over „Het bloemenland Mei- nau in de Bodensee". VRIJDAG 31 MAART City, 20 u.: „Boeing, Boeing". Stadsschouwburg, 20 u.: „De whisky-ka ravaan". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Opening expositie werken van Karei Appel. ZATERDAG 1 APRIL City, 19 en 21.15 u.: „Boeing, Boeing". Stadsschouwburg, 20 u.: „De Whisky Karavaan". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Expositie werken van Karei Ap pel. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 31 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Scan- dali Nudi Striptease-danseressen ge vraagd". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Duel in Diablo". W.B. Theater, 20 u.: „De wraak van EI Tigro". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling van werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Huize Westerhout, 14-21 u. bazar Stich ting Recreatie Bejaarden. ZATERDAG 1 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Scan- dali Nudi Striptease-danseressen ge vraagd"; 23.30 u.: „De verachting". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Duel in Diablo". W.B. Theater, 20 u.: „De wraak van El Tigro." Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling van werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Huize Westerhout,10-17 u. bazar Stich ting Recreatie Bejaarden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon sneeuw zw. bew. onbev/olkt onbewolkt onbewolkt licht bew. regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist half bew. regen half bew. sneeuw regen zw. bew. zw. bew. onbewolkt half bew. onbewolkt z zw windst. w wnw w zzw zzw w windst. z nnw n w windst. w nw zw o windst. w wzw o n windst. windst. nw 9 7 9 9 9 8 1 7 6 8 6 11 9 10 8 11 11 11 15 10 9 9 7 8 12 11 10 11 15 14 11 16 3 3 3 -0 -0 0 -0 -0 -0 -1 -3 0 -2 1 2 -1 -2 -2 1 2 5 3 2 0 -2 -3 6 -2 -0 6 7 4 -2 4 6 Zaterdag 1 april Zon op 6.17 uur; onder 19.13 uur. Maan op 3.00 uur; onder 9.35 uur. Maanstanden Laatste kwartier 1 april 21.58 uur Nieuwe maan9 april 23.20 uur Eerste kwartier17 april 21.48 uur Volle maan 24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 maart Hoog water 7.17 uur en 19.45 uur. Laag water 2.57 uur en 15.24 uur. Zaterdag 1 april Hoog water 8.07 uur en 20.42 uur. Laag water 3.45 uur en 16.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2