Bergingspoging Torrey Canyon niet moeilijkste, wèl riskantste COROLY Verenigingsnieuws uit de IJmond 1 Bezoek onze OCCASION-SHOW Het beste is gedaan om olieverlies tegen te gaan Bisschop van Haarlem bracht werkbezoek aan Beverwijk REGENMANTELS Betaling abonnementsgeld per giro J. Groen 50 jaar in overheidsdienst Carillonklanken Schoolvoetbal in over Velsen Velsen stagneerde Auto door wind in haven geblazen in IJmuiden Oude watermolen in Haarlem uitgebrand Drie inbrekers gearresteerd Politie Velsen zag tegeldiefstal Velser politie goed in schaken Eerste maatjes op 29 mei RIJWIELEN BROMFIETSEN AUTO-ACCESSOIRES Prachtige wagen? Praktische wagen? éfe SIMCA G. I N I A ZENTVELD en VAN BREEMEN VRIJDAG 31 MAART 1967 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk (Waarom niet allebei tegelijk?!) SIMCA kolen,olie, Na blikseminslag Kort nieuws De poging om de „T°rrey Canyon'' te bergen is voor het personeel en materiaal van Bureau Wijsmuller zeker niet de moeilijkste, wèl de meest riskante ge weest. Riskant, vooral gezien de positie van het wrak: op een van gevaarlijkste ADVERTENTIE HET ADRES voor een veilige, goede en voordelige koop BREESTRAAT 108, BEVERWIJK VRIJDAG 31 MAART 't Braambos, Zeeweg 264, IJmuiden-Oost, 17-18 u.: afscheid ds. en mevrouw Nijen- hUCity, 23.30 u.: Nachtfilmvoorstelling Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21 30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal gemeen tebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg Wiis- telaan 79, 19 tot 21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen- Noord, Banjaertstraat 13, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 1 APRIL Rjjmonders, Pav. Schoonenberg, Min. Van Houtenlaan, 13 u.: start 00 kilometer- Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat. I 14.30 u.: Overdracht uniformen aan „Schulpen en de Meerweiden" door me vrouw M. A. A. Bührmann—Klepper. Bibliotheken: De gemeentelijke openba re bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 31 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk (volwassenen) o.l.v. An nie Bruggert, door Kennemerstaten Huize Scheybeeck, Velserweg, 19.30 uur: Kamerplanten, door de St. v. huish. en ge zinsvoorlichting. Verenigingsgebouw, Plesmanweg Par- mentierstraat, 20 u.: Dansavond door In dische Ver. „Door Eendracht Sterk K.S.A.-gebouw, Peperstraat, 19.30 uur: Jaarvergadering door Hengelsportvereni ging „De IJmond Vissers". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 19-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, ge opend van 19-21 u. en Meerestein, Parmen- tierstraat 2, geopend van 15-17 en 19-21 u. ZATERDAG 1 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: Schilderen en tekenen o.l.v. J. C. Heeck door het St. Lucasgilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 9-10.15, 10.45-12, 12.30-13.45 en 14.15-15.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 10-12 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, ge opend van 10-12 uur. VRIJDAG 31 MAART Zaal Ntjman, 19.30 u.: vergadering-lezing postzegelclub Heemskerk. De Magneet, 20 u.: instructieavond Ver bond voor Veilig Verkeer. Zaal Parmentierstraat, 20 u.: dansavond Indische Ver. D.E.S. Openbare leeszaal, Beverwijk, Ver. Openbare Bibliotheek, H. Burgerstraat 70: 10-12.30. jeugd: 10-12.30 u. Arendsweg 61: 10-12.30, jeugd: 10.12.30 u. Oosterwijk (Am stelstraat 44): 10-12.30 u., jeugd: 10.12.30 u. Meerestein (Parmentierstraat 2): gesloten. Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: 10-12.30, jeugd: 10-12.30 u. Heemskerk, Kerkweg 45 (volw.)10-12.30. Ruysdaelstraat la (jeugd) 10-12.30 uur. punten van West-Europa wat deining en weersomstandigheden betreft. De heer Arthur Wijsmuller, directeur van B.W., noemde gisteravond in een televisieuitzending van de B.B.C. onder meer de geslaagde berging van de Ita liaanse tanker „Mare Nostrum", die op een rif in de Indische Oceaan was gelo pen. Bij de berging van deze Italiaan is de zelfde methode toegepast als bij de „Torrey Canyon". Het verschil was uit sluitend, dat de „Torrey Canyon" gela den was en, wat de tonnage betreft, vier maal groter. „Had het weer niet tegen gezeten, dan hadden we de mammoet vlot- getrokken", aldus de heer Wijsmuller. Was de berging van de „Torrey Ca nyon" geslaagd, dan zou het hulploon vastgesteld zijn door een arbiter benoemd door de Committee of Lloyd s. Hij neemt daarbij in ogenschouw: de geborgen waar de van schip en lading, het gevaar waar in het gestrande schip verkeerde, het gevaar tijdens de berging voor de sleep boten, het materiaal en de bergers, het aantal en de ervaring van de ingezet te bergers, de omstandigheden waaron der moest worden gewerkt; of eventueel andere bergers of sleepboten ook in de nabijheid waren en het werk hadden kun- nen doen; 'de snelheid en het vakman schap waarmee het werk werd uitge voerd; de kosten die de berger heeft moeten maken voor de snelle en goede uitvoering van de berging. Deze berging zou worden uitgevoerd op basis van „geen resultaat, geen betaling". Wat waren de kosten van deze ber gingspoging, waarbij zo veel materiaal verloren is gegaan, vliegtuigen, helikop ters en extra schepen werden ingescha keld en vier sleepboten en honderd man personeel tien dagen lang in de weer zijn geweest? „Wij hebben de hoogste tol betaald: het verlies van een onzer beste medewerkers" aldus de heer Wijsmuller. „Wanneer u echter in termen van fi nanciën denkt, dan kan ik nog niets zeg gen, omdat we nog bezig zijn alle infor maties in te winnen. De bergingsinspec teurs moeten nog uit Engeland terugke ren." „Het was en is onze weloverwogen me ning, dat de beste methode om oliever lies tegen te gaan, was om te pogen de „Torrey Canyon" in haar geheel drijvend te brengen en te bergen. Was het schip vlot gebracht, dan was het absoluut mo gelijk geweest een plek te vinden om de lading te lossen in een andere tanker. Vrijdag dreef het schip al op een lucht kussen, het draaide zelfs al tien graden. Maar het luchtkussen was nog niét ge reed om het schip over de rotsen te lich ten. Toen kwam het stormweer. Waren we geslaagd, dan zouden de stranden van Cornwall beslist niet meer overlast hebben ondervonden dan van de eerste oliestroom bij het begin van de ramp, tijdens de stranding". Kort nadat dinsdagmorgen halftien Wijsmuller de berging, gezien de omstan digheden, moest opgeven, besloot de Brit se regering tot het bombarderen van de olievlek en het wrak. De heer J. Groen, chef van de afde ling burgelijke stand en bevolkingsregis ter van de gemeente Velsen, is zaterdag vijftig jaar in overheidsdienst. Hij werd in Beverwijk geboren, waar hij als volontair op het gemeentehuis in dienst trad. In 1922 kwam de jonge Groen naar Velsen, waar hij tijdelijk werkzaam werd gesteld; drie jaar later vestigde hij zich definitief in Velsen. Na zijn aanstel ling als klerk op 9 november is hij op de zelfde afdeling gebleven, om in 1951 chef te worden. Ruim drieduizend paren heeft de heer Groen in de echt verbonden in de laatste 25 jaren. Het jubileum wordt morgen in familie- i kring gevierd. ADVERTENTIE Waarom niet die Simca-combinatiewagen? De Simca Tourist. Vijf- tot zespersoonswagen met een bestelwagencapaciteit' aan wereldreisbagageruim te. In twee carrosserie-uitvoeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar vergist U zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt bonkigheid. Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost U niets en verplicht U tot niets. SIMCA TOURIST VANAF f 8545- WéJÊ NEOEHLANQ N V Voor Gemeente Velsen: Kennemerlaan 222 - 226 IJ m u i d e n Tel. 02550 - 14324 en 1 62 38 De bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, heeft donder dagmiddag een werkbezoek gebracht aan het Bedrijfsapostolaat in Bever wijk, alwaar hij zich geruime tijd heeft onderhouden met de hoofd bedrijfsaalmoezenier C. F. A. Ge- raets en de aanwezige aalmoeze niers. Op de foto verwelkomt de hoofdbedrijfsaalmoezenier zijn hoge gast in de hal van het apostolaats- gebouw aan de Zeestraat. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GE kennemerlaan15D. telefoon: ?745', ijmuiden sRlf&fev .sr I# A. WIJSMULLER Donderdagmiddag omstreeks 1 uur par keerde een 41-jarige directeur uit Maas land zijn auto op de kop van de IJmui- dense haven. Toen hij de auto verliet zette hij deze niet op de handrem. Bij een windstoot kwam de auto in het wa ter terecht. Door een vrachtauto is het voertuig met een kabel op de wal ge- trokken. ADVERTENTIE Ontvangen gloednieuwe kollektie modieuze modehuis 1 9 Als gevolg van een blikseminslag is vanmorgen een 150 jaar oude water molen langs de Ringvaart, niet ver van de Zuid-Schalkwijkerweg in Haarlem, geheel uitgebrand. De molen, van het type rietgedekte achtkant en nog in functie als ge maal, wordt als verloren beschouwd. Ofschoon de brandweerkorpsen uit Haarlem en Haarlemmermeer snel ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat er slechts een ge blakerde romp bleef staan. De mo len, die onder Monumentenzorg valt en het eigendom was van het polderbestuur De Verenigde Grote en Kleine Polders, was voor veertig jaar verhuurd aan de heer B. Kion, eigenaar van het restaurant „De Oude Meerpaal" in Vijfhuizen. Er zijn nog maar weinig molens van dit type. Zaterdag 1 april van 16 tot 17 uur be speelt Hein de Ligt het carillon van de I stadhuistoren in Velsen; het programma is als volgt samengesteld: Preludium, van H. de Ligt; Schoon lief; Die nachtgaal; O klaag toch niet (canon); Lachend, lachend tooit de lente canon); Allemaigne en Ronde en Springdans^ van Tielman Susate; 't Waallinitije; Trijntje Lollepot; Sonatine voor beiaard, I Alle gro, II Adagio, III Rondo, van Willem Vogel; Der Schnee zerrinnt; Nun will der Lenz uns grüszen; Le retour du prin- temps; Le retour des hirondelles; I saw three ships; Blow the wind southerly; Mars voor beiaard, van Leen't Hart. Twee Beverwijkse broers respectie velijk 24 en 21 jaar oud alsmede een 22- jarige vriend van hen, eveneens woon- achtig in Beverwijk zijn door de politie gearresteerd verdacht van het plegen van inbraken. Zij bekenden achtereenvolgens inge- [broken te hebben bij Stibbe style aanl de Paralellweg, de glashandel Kröder, pa pierhandel Desco, garage Oosterom en markiezenfabriek Noord Holland; als mede enige malen in Castricum en Haar lem. (Van een medewerker) Door de vele neerslag en minder goede gesteldheid van de velden, moest donder dag het Velsense schoolvoetbalprogram- ma in zijn geheel worden afgelast. Aan vankelijk meende men 's middags om half twee alsnog te kunnen beginnen, maar toen bedierf een nieuwe bui de voetbalpret voorgoed. Tot grote teleur stelling uiteraard van de scholieren. Het aanvankelijk voor donderdag ge plande programma zou nu vandaag af gewerkt worden. Door deze stagnatie ko men zaterdag ook de finales te vervallen. De schoolvoetbalcommissie moest zich nog beraden over een nieuwe datum voor de eindstrijd. Behalve in Velsen werden ook de toer nooien in Haarlem, Hoofddorp, Hlllegom, Halfweg en Zandvoort afgelast. Alleen in Beverwijk werd gisteren gespeeld. In de nacht van woensdag op donder dag zag de bemanning van een surveillan ceauto van de Velsense politie een auto staan nabij het bezinestation aan de rijks weg. De auto stond in de bocht van de westelijke parallelweg vrijwel in het don ker. De surveillancewagen moest omrij den om de auto te bereiken. Toen men ter plaatse kwam was deze verdwenen. Bij een onderzoek bleek, dat het benzinesta tion geen ongewenst bezoek had gekre gen. Op de plaats waar de auto had ge staan ligt echter een stapel tegels ten behoeve van het rijwielpad. Van een der tegels was de bovenzijde droog, terwijl alle andere tegels nat waren. De conclusie lag voor de hand. De bemanning van de surveillanceauto had zekerheidshalve on middellijk het kenteken van de betreffen de auto opgeschreven en dit spoor leidde naar de woning van een 41-jarige kantoor bediende in Santpoort. In zijn tuin vond men een aantal tegels. De man bekende deze te hebben ontvreemd. ZEESTRAAT 9 (BUSHALTE) TEL 2 56 83 BEVERWIJK De Politie Sportvereniging Velsen nam donderdag 30 maart met vijf spelers deel aan het door de Soester politiesportver- eniging georganiseerde nationale schaak toernooi. De heer K. Steijn uit Velsen won in de hoofdklasse de eerste prijs. Hij ver wierf daarmee het nationale politie-kam- pioenschap snelschaken. In de eerste klasse groep A won W. de Vente uit Vel sen de eerste prijs C. O. Hindriks van de Velsense politie kwam in de eerste klas se groep B in aanmerking voor de eerste prijs. ADVERTENTIE HEDENAVOND 17.00-22.30 UUR AUTOMOBIELBEDRIJF Wijk aan Zeeërweg 194 - IJMUIDEN - Auetoiwteatef ADVERTENTIE Wie niet kan toveren, moet sparen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aan een aantal voorgestelde data voor verkoop van de eerste Hollandse nieuwe haring, vlagge tjesdag en de start van de haringrace. De eerste nieuwe mag op maandag 29 mei aan de afslag worden gebracht. 0 Vlaggetjesdag zal op 22 mei worden gevierd. Het comité vlaggetjesdag zal zich nader beraden over aard en om vang van de festiviteiten. Op deze dag zullen ook de produktschapsprij- zen '66 worden uitgereikt in het Kurhaus. De eerste nieuwe haring mag pas vrijdag 26 mei na twaalf uur wor den aangevoerd. De haringrace start maandag 22 mei om zeven uur 's morgens. Examen voor 1100 man. De Hilversumse Expohal zal 18, 19 en 20 april het to neel zijn van wellicht het grootste examen dat ooit in ons land gehouden is: het schriftelijk gedeelte van exa men voor het diploma vakbekwaamheid in de bouw met 1138 ingeschreven deel nemers, aldus deelt de raad van be stuur bouwbedrijf mee. W kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJ muider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur, Het te gireren bedrag is f 11,70, postabonnees f 12.95. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5