Amerika kan het niet laten ufiré numtH R UIMTE- PRAAT 10 Hoop der artsen vervloog in rook Wilt u ook een punthoofd? This is im CAdCER r CoWTfcyJ 'ML! ZATERDAG 1 APRIL 1967 Erbij 14 DRIE JAAR GELEDEN bracht een Amerikaanse commissie van onderzoek een schokkend rapport uit over de gevaren van het sigarettenroken. De onder zoekers stelden daarin ondubbelzinnig dat de sigaret de hoofdoorzaak was van de sterke toeneming van het aantal gevallen van longkanker, hart- en vaatziekten. Het rapport kreeg ook in de lekenpers brede publiciteit en het miste zijn uitwerking niet. De omzetten van de sigarettenindustrie in de Verenigde Staten daalden met sprongen. Thans, ruim drie jaar later, heeft „de markt zich hersteld". De verkoop van sigaretten in Amerika is tot een nooit eerder bereikt peil gestegen OP IEDER PAKJE SIGARETTEN moet thans de gedrukte waarschuwing staan dat roken gevaar kan opleveren voor de gezondheid. Publikaties van medici tegen het roken stapelen zich op en alom worden fer vente campagnes tot uitbanning van de sigaret ge voerd. Het baat alles weinig. Elke dag beginnen, naar schatting, rond vierduizend jeugdige Amerikanen aan hun eerste sigaret. Ontwenningsklinieken en anti-rook- kuren oogsten meer mislukkingen dan successen. Teleurgestelde medische autoriteiten vragen zich af: Wat nu? Veiliger sigaret? Stug volhouden Actie op scholen Contra-research Ontwenningskuren Goed voorbeeld Klemdekselkuur IN&MOKê fI OP HET GEBIED van de be mande ruimtevaart stond Ame rika er tot voor enkele weken goed voor. Men naderde de der de en laatste fase van de voor bereidingen voor de reis naar de maan. Die fase zou nog voor het einde van dit jaar begin nen met de lancering van een capsule (type Apollo) waarin drie astronauten enige tijd om de aarde zouden cirkelen. Helaas heeft onlangs de brand in een Apollo-capsule op Cape Kenne dy (waarbij drie astronauten omkwamen) de planning voor dit maanproject overhoop ge gooid, zodat het programma wellicht niet op tijd kan worden afgewerkt. DAT PROGRAMMA voorzag aanvankelijk in een landing op de maan 384.000 km van de aarde omstreeks het jaar 1970. ken. Is het eenmaal zo ver, dan zal de maanlanding worden uit gevoerd door een landingsvaar tuig met twee man aan boord VITALE ENTERMANOEUVRE VOOR MAANREIZIGERS Dat blijft de streefdatum, maar of het lukken zal is onzeker. Er kunnen bovendien nog meer on voorziene tegenslagen en dus nieuwe vertragingen opdui- dat zich van het Apollo-„moe- derschip" moet losmaken. De derde man blijft in het moeder schip in een „parkeerbaan" om de maan cirkelen. DE TWEE „maanmannetjes" zullen bodemmonsters van de maan nemen die later op aarde onderzocht worden. Na vol tooiing van hun opdracht zullen zij van een meegenomen lan- ceerplatform moeten opstijgen om in de parkeerbaan het moe derschip te enteren dat hen aan boord neemt en naar de aarde terugkeert. Zulke entermanoeu vres zijn al beproefd tijdens het Gemini-project, de nu bijna af gesloten serie tweemansvluch- ten rond de aarde. Zij is van vi taal belang voor het welslagen van de expeditie. Wanneer de twee maanreizigers het moeder schip zouden missen, zouden zij wellicht nimmer naar de aarde kunnen terugkeren. SIGARETTENVERKOOP IN DE V.S. NAAR ONGEKEND HOOGTE-RECORD j Elke dag beginnen vierduizend jongens en meisjes in Amerika aan hun eerste sigaret. In ons land zijn dat er wellicht enkele honderden. Velen van hen wor den in enkele jaren verwoede kettingrokers, alle waarschu wingen en voorlichtingsacties ten spijt onbewust gerookt inplaats uit echt, be wust verlangen. De wetenschappelijke onderzoekers hebben tegenstrijdige rapporten ge kregen over de waarde van tabletten (lobeline sulfaat) voor het breken met de rookgewoonte. Men ziet in de anti- rookpillen over het algemeen weinig heil. llWWVWWtlVWWWWWWWWWWWWVWWVWWVWVVWWWW UIT EEN OVERZICHT van de toe stand blijkt, dat de campagnes tegen het roken zullen worden verhevigd en dat wellicht uit tv-programma's die aantrekkingskracht uitoefenen op de jeugd, sigarettenreclames zullen wor den geweerd. Er wordt actie gevoerd op de vol gende fronten: Geleerden van het Ame rikaanse kankerinstituut zeggen, dat zij een veelbelovende methode hebben gevonden om te onderzoeken of een si garet „veilig" of „veiliger" kan wor den gemaakt. Onderzoekers brengen de sigarettenrook rechtstreeks in de lon gen van proefdieren en controleren de uitwerking op het longweefsel. Verschillende groepen onderzoekers werken met filters, afgez'wakte tabak en vervangingsmiddelen voor tabak om een „veilige" sigaret te produceren DE MINISTER van de Volksgezond heid, Onderwijs en Sociale Zaken en de federale handelscommissie (FTC) zullen dit jaar de voorhanden gege vens over de gevolgen van het roken en de doeltreffendheid van de op de pakjes sigaretten geplakte waarschu wingslabels opnieuw bekijken, waarna de FTC nieuwe adviezen zal geven aan het Amerikaanse Congres. De FTC heeft besloten allerlei soor ten sigaretten grondig te laten on derzoeken en de bevindingen over het nicotine- en teergehalte van de verschil lende merken te publiceren. Een bij het Congres aanhangig wetsontwerp wil de sigarettenfabrieken verplichten op de verpakking precies het teer- en nicotinegehalte aan te geven. De FTC zon de verstrekte gegevens nauwkeu rig controleren. De American Medical Association ondersteunt meer dan 40 wetenschap pelijke projecten, die antwoorden zou den geven op de volgende vragen: Hoe schaadt tabaksrook het menselijk li chaam? Waarom schijnen sommige mensen het roken beter te verdragen dan andere? Is er een enkele factor in tabaksrook, die gevaar oplevert of zijn er meerdere? Het Amerikaanse kankerinstituut wil zijn voorlichtingscampagne met kracht voortzetten in films en beeldverhalen, in werkplaatsen, middels pamfletten en op jeugdconferenties „dag in, dag uit, volhardend en systematisch." HET NATIONAAL congres van ou ders en onderwijskrachten (PTA) heeft in het gehele land een campagne op de scholen ingezet om de leerlingen uit de zevende en achtste klassen van het roken af te houden. Een belangrijke rol zal in dit programma worden ge speeld door vertegenwoordigsters van het PTA, die in verschillende klassen zullen optreden als „klassemoeders". DE SIGARETTENINDUSTRIE, die betoogt dat niet werkelijk is bewezen dat roken schadelijk is voor de gezond heid, heeft bijna 20 miljoen dollar ter beschikking van onafhankelijke geleer den gesteld voor wetenschappelijk on derzoek maar de oorzaken van ziekten als kanker en hartkwalen. Het „Tabaksinstituut", dat de indu strie vertegenwoordigt, heeft in een verklaring gezegd „Wij matigen ons op het ogenblik niet aan, de oorzaken van ziekten als longkanker of hartkwa len te kennen. Maar wij geloven ook niet, dat zij die het roken de schuld geven deze oorzaken kennen. Wij zul len verder onderzoek aanmoedigen en s^unen om alïè facetten van het vraag stuk te bestuderen". HET IS DUIDELIJK het weten schappelijk onderzoek, dat thans wordt gedaan, zal voorlopig misschien nog jaren geen nieuwe resultaten ople veren. Voor de miljoenen sigaretten rokers zijn de problemen niet veran derd sinds het rapport van de advies commissie van Volksgezondheid anno 1963. Het Amerikaanse Kankerinstituut, de Amerikaanse Hartstichting en de Ame rikaanse dienst der volksgezondheid verklaren ronduit dat wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond, dat het ro ken van sigaretten groot gevaar ople vert voor de gezondheid. Van de ande re kant betoogt een kleiner aantal dok toren, wetenschappelijke onderzoekers en gezondheidsstatistici dat het bewijs hiervan niet is geleverd. VOLGENS prof. K. A. Brownlee ver bonden aan de universiteit van Chica go, schijnen de statistieken weliswaar de theorie te staven dat sigaretten longkanker en vaatziekten kunnen veroorzaken. „Maar", zegt hij „er zijn ook statistieken samen te stellen, die deze samenhang schijnen te ont zenuwen. Zuiver cijfermatig is het clau- sale verband roken-longkanker in elk geval niet ontwijfelbaar vast te stellen", aldus deze hooggeleerde statisticus. Het Roswell Park Memorial Institu te, centrum voor de bestudering van behandelingswijzen van kanker in Buffalo, heeft gerapporteerd, dat van 20 mensen, die zich vrijwillig hadden aangemeld voor een anti-rook-kuur, niemand een jaar nadien nog niet-ro- ker was. Slechts een „óntwende" heeft De tekeningen bij dit artikel zijn enkele van de affiches die car toonist Joe Whalen in 1964 maakte in opdracht van de New- yorkse dienst voor de Volksge zondheid. De „leuke" aanpak: „Rook het gèld op dat is ge zonder", „Tot as zult gij ver gaan, maar waarom zo'n haast?" en „Dit is longkankerland", sloeg destijds nogal aan. Nu zijn ook deze waarschuwingen ver dwenen en vergeten. het acht maanden volgehouden. Het Hinsdale ziekenhuis bij Chicago dat meer dan 1.000 rokers in ontwennings klinieken heeft gehad, schat dat 30 per cent van dit aantal een jaar later nog steeds niet rookte. Op de vraag, wat nodig is om van de rookgewoonte af te komen ant woordde Willis C. Graves, een man, die zich bezighoudt met het psycholo gische aspect van de ontwennings kuur: „Er is een vast besluit voor no dig. Men moet in de eerste plaats het roken werkelijk willen opgeven. Wij hebben geen magische injectie of een pil om het gemakkelijk te maken." DE DOKTOREN als groep hebben vrij veel succes gehad met het verza ken van de sigaret. Naar schatting rookt tegenwoordig nog slechts 30 per cent van de Amerikaanse artsen siga retten tegen 60 percent voordat het eerder genoemde rapport over de ge varen voor de gezondheid verscheen. DR. IRVING PERLSTEIN van de medische faculteit van de universiteit van Louisville, heeft een methode ge vonden om mensen, die het roken moe ten staken wegens aandoeningen van longen, maag of bloedsomloop te hel pen. Hij geeft de patiënten een plastic sigarettendoosje, waarvan het deksel erg vast zit. Daardoor kan de patiënt niet eenvoudig met een hand het pakje uit een zak of handtasje halen en er een sigaret uitnemen. Zowel aan de voor- als aan de ach terkant staat te lezen: „Heb ik wer kelijk behoefte aan een sigaret?" „Vele zware rokers, met wie ik in therapeutisch contact j ben gekomen, zijn in staat geweest, hun sigaretten- verbruik door de eenvoudige toepas sing van deze methode binnen de eer ste drie of vier dagen met 50 tot 75 percent te verminderen." vertelde dr. Perlstein. Hij zegt, dat de methode van „inter mezzo-roken" met tussenpozen ook zeer doeltreffend is gebleken: Voor de eerste drie dagen krijgt de patiënt de instructie, in één uur zoveel sigaretten te roken als hij wil en zich teln tsii (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Het is krank zinnig wat de mensen allemaal uit voeren met hun lichaam". Dr. J. H. Jager Gerlings, als directeur van het Tropenmuseum echt niet voor een kleintje vervaard op het stuk van vreemde gebruiken, staat er tijdens een rondleiding over de zo- mertentoonstelling „Van top tot teen kleding en tooi" in zijn mu seum zelf weer even van te kijken. Aanleiding tot zijn opmerking is een vitrine met enkele menselijke schedels, die de uitdrukking „ik krijg er een punthoofd van" tref fend illustreren. EEN VAN de schedels laat zien hoe de punthoofd-vorm bereikt werd. Het is het kopje van een kind. Aan de voor kant is er een plankje tegen gebon den. Hetzelfde kan aan de achterkant gedaan worden. Als dit maar gebeurt wanneer de schedel nog week is gaat deze in een puntvorm vergroeien. Het is in Azië, Afrika en hier en daar in Amerika een wijdverbreid gebruik. Vreemd? Jazeker. „Maar", zegt de heer Jager Gerlings, „vergeet niet dat het tot voor kort, het begin van deze eeuw, ook hier in bepaalde streken van Frankrijk nog gedaan werd". WAAROM doet de mens zoveel moei te om zich „mooi" te maken? Het be gint met de noodzaak zich te be schermen tegen de natuurlijke omge1- ving. De eskimo doodt een paar zee honden en gebruikt het bont als af weer tegen de kou. In hete, droge streken zoals woestijngebieden, hult de mens zich in wijde loshangende kle ding waarin isolatielagen van lucht ont staan die hem beschermen tegen de hitte. Aan kleding als bescherming alleen heeft de mens niet voldoende. Hij be hangt zich met sieraden. Hij beschil dert of tatoueert onbedekte lichaams delen. Hij vervormt zelfs zijn lichaam. Hij gebruikt kleding en tooi ook om zich uit te drukken, zich aantrekkelijk te maken en aan anderen iets over zichzelf mee te delen. Nogmaals waar om? Dr. Jager Gerlings: „U loopt toch ook niet in de jas van uw grootvader"? HOE DE MENS het overal ter we reld doet laat de zomertentoonstelling van het Tropenmuseum in een onge meen boeiend overzicht zien. Vaak zijn er opmerkelijke overeenkomsten. Zo verschilt de jurk van een Indiaanse vrouw alleen door de soort van het gebruikte leer van een ernaast ten toongestelde hedendaagse jurk in de ligne sac. Ook blijken er niet zo gek veel verschillen te zijn tussen de eenvoudige schaambedekking van pri mitieve volken en onze bikini. Tot eind oktober kunt u de punt hoofden en de lendedoekjes gaan zien. i ui tyEMTUfi dan het eerstvolgende uur geheel te onthouden. De volgende drie dagen mag hij per drie uur maar één uur roken en de daaropvolgende drie dagen wordt de pauze weer een uur langer tot hij ten slotte op zijn hoogst driemaal per dag een uur rookt. Dr. Perlstein zegt, dat dan veelal geen tien sigaretten per dag meer wor den gerookt en dat van dit ogenblik af het probleem van volledige onthou ding aanzienlijk minder moeilijk wordt. Tijdens de opeenvolgende fasen van vermindering moet de dokter de pa tiënt voorhouden, dat hij alleen moet roken als hij er echt naar snakt en niet uit een automatische drang. Er wordt nl. veel zuiver automatisch en IMMUUUUIAAJWIWWWWWWWIAmUWmAAAAAAAArt*

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14