BOEMERANG-WERPEN NU SPORT VOOR BLANKEN Hoe werpt men een boemerang? Retourgarantie MAGISCH WERPTUIG DER OER- AUSTRALIËRS WAS EEN ZEER EFFICIENT WAPEN: HET WAS SNEL, DOODDE OP GROTE AF STAND OF KEERDE ALTIJD NAAR ZIJN EIGENAAR TERUG. 21 Ik 1 ZATERDAG 1 APRIL 1967 Erbij -nv /%o, j f WIE NA LEZING van het bo venstaande zelf zijn krachten eens wil proberen op het boemerang- werpen, die wacht een teleurstel ling. Goede boemerangs zijn in ons werelddeel haast niet te krijgen, of u zou ervoor naar Engeland moeten reizen. De imitaties van hout of plastic die men soms in speelgoedwinkels ziet, zijn voor nauwkeurig werpen ongeschikt. i ...v Links: Nu de meeste „abo's" (oorspronkelijke inheemsen) de blanke beschaving hebhen leren kennen, jagen nog slechts enkele stammen in afgelegen gebieden in Noordwest-Australië met boemerang of werpspies. Rechts: Boemerang-artiest vertoont zijn kunsten voor blanke vakantie gangers. Ie aanwijzing dat die werphouten de keer-terug-eigenschap hadden. BEPAALDE bewegingsprincipes lig gen ten grondslag aan vervaardiging en gebruik van de boemerang. Deze stijgt en daalt in menig opzicht zoals een modern vliegtuig dat doet. Geen wonder dus, dat in sommige boeken over aërodynamica de boemerang uit voerig wordt behandeld en dat de auteurs de eigenschappen van dit „to- verwapen" nauwkeurig analyseren. In direct heeft dat wapen uit de (Austra lische) Steentijd dus bijgedragen tot de ontwikkeling van vliegtuigen en helikopters. Ook op de scheepsbouw heeft de boemerang inspirerend ge werkt. Een eeuw geleden ontwierp Sir Thomas Mitchell na uitvoerige stu- dieën van de boemerang een nieuw model scheepsschroef, dat met goed resultaat toepassing vond op een jacht van koningin Victoria en op een En gels oorlogsschip. AANVANKELIJK meende men, dat de boemerang toevallig zou zijn ont dekt bij het gooien met een gebogen werpknots. Na zorgvuldiger studie kwam men tot het inzicht, dat de in boorlingen bij het gadeslaan van om laag dwarrelende, door de zon ge droogde en gekrulde eucalyptusblade ren het principe van de boemerang ontdekten. Hoe dit zij, een boemerang goed te gooien is een kunst, die aanleg en oefening vergt. Sommige inboorlingen kunnen hun werphout tot op de centimeter nauw keurig laten „vliegen". Een traject van honderd meter heen en terug behoort niet tot de uitzonderingen. De keer- niet-terug-boemerang kan zelfs zo ge worpen worden, dat hij op honderd- vijftig meter afstand dodelijk is! MEESTERS op de boemerang zijn ook in de wereld der inboorlingen te genwoordig zeldzaam Maar nog veel zeldzamer zijn zij onder de blanken. Een der bekendste was professor Har vey Sutton, directeur van de School voor volksgezondheid en tropische ge neeskunde in Sydney. Deze hoogleraar had het een heel eind gebracht in de boemerang-werperij, maar de verbluf- fendste resultaten zijn tot nu toe be haald door Frank Donellan, een eer zaam burger van Sydney, die in zijn jonge jaren als bokser, acrobaat en boemerang-werper zijn brood verdien de. Als hij optrad en zijn boemerang van het podium of over de hoofden van het strijkje heen de zaal inslinger- de en daar alle mogelijke griezelige capriolen liet maken, nam het publiek soms van schrik in paniek de benen. Een andere stunt van hem was, de boemerang weg te slingeren, een appel op zijn hoofd te leggen waarna de te rugkerende boemerang de appel van 's mans hoofd vaagde. Wilhelm Teil zou stellig jaloers geweest zijn. De boemerang wordt thans nog slechts sporadisch gebruikt in verre uithoeken van het vijfde werelddeel. Slechts in één opzicht behield hij zijn oude betekenis: Als een Australische inboorling ontevreden is over zijn vrouw, neemt hij zijn keer-niet-terug- boemerang en werpt die in haar rich ting (niet om haar te treffen) ten te ken van zijn ontstemming. BLANKE Australiërs hebben de laatste jaren de boemerang heront dekt! Er is een aantal clubs gevormd van boemerangwerpers. Zo nu en dan organiseert men wedstrijden, waaraan „werpers" uit vele steden en streken van Australië deelnemen. Enige tech nici zijn ertoe overgegaan om zélf boe merangs te maken op grond van we tenschappelijke principes. Zij hopen boemerangs te kunnen maken, die be ter en trefzekerder zijn dan de beste inheemse. Misschien slagen zij. Maar of vele blanke werpers ooit de vaar digheid zullen halen, die de donkere Australiërs vroeger hadden, staat te bezien. AUSTRALISCHE en Engelse militaire deskundigen nemen reeds veljaren proeven met geleide projectielen in het „Dode Hart van Australië". Laat men een paar schapen- boeren en hun helpers buiten beschouwing, dan zijn de enige toeschouwers bij die geheime proefnemingen de on geveer duizend inheemse Australiërs, die daar in een gebied van circa 160.000 km2 in kleine groepjes rondzwerven. Die donkere Steentijd-mensen leggen vrijwel geen belangstel ling aan de dag voor het geheimzinnige gedoe der blanken. Zij begrijpen er de betekenis niet van. Nog minder begrijpen zij, dat zij zelf een wapen (de boemerang) hanteren dat uitgevonden in lang vervlogen eeuwen in zekere zin een soort voorloper van de geleide projectielen is. De boeme rang is een der merkwaardigste wapenen op aarde. Hij is befaamd door zijn eigenschap terug te keren tot hem die hem werpt DE BENAMING boemerang is af komstig van de aanduiding „boe-ma- rin", die een stam nabij Botany Bay in Nieuw-Zuid-Wales aan het tover- wapen geeft. In West-Australië noe men de inboorlingen het wapen „kai- lie" en in Noord-Australië „won-ki- oem". De eigenlijke boemerang, die met keer-terug-type is aan te duiden, kwam niet overal in Australië voor. Thans is hij zelfs uiterst zeldzaam. Maar een eeuw geleden nog vond men de boe merang in grote getale in Victoria, Nieuw-Zuid-Wales, Queensland en West-Australië. In Midden- en Noord- Australië was (en is) de keer-niet- terug-boemerang in gebruik. De terug kerende boemerang dient voornamelijk om vogels en ander klein wild te tref fen. De andere soort, ook wel oorlogs boemerang genoemd, vindt toepassing als werphout tegen gangoeroes, emoes en menselijke vijanden. In West- Queensland en ir het Noordelijk Ter ritorium bestond zelfs een heel gevaar lijk type, zo gemaakt, dat de boeme rang, als hij het schild van de tegen stander op de kant trof, tevens achter dat schild 's vijands hoofd van de romp scheidde. Bovendien kon deze keer-niet-terug-boemerang uitstekend dienst doen als strijdknots in gevech ten van man tegen man. In het heetst van het gevecht kwam het voor, dat de krijger zijn boemerang aan twee kanten scherp met beide handen als slagzwaard hanteerde. keer-terug-boemerang geworpen wordt naar een vlucht kakatoes, draait en wentelt en caprioolt hij zo onbereken baar, dat de dieren het dodelijk hout niet kunnen ontwijken. Een andere jachtmethode is deze. De inboorling wil enige eenden verschal ken. Hij nadert behoedzaam de plek waar de dieren zich ophouden. Als hij door de vogels ontdekt wordt, vliegen zij op. Dan werpt hij zijn boemerang, niet om te doden, maar om schrik aan te jagen. Eerst vliegt de boemerang omhoog en kiest een horizontale baan, boven de eenden, draaiend en suizend en tollend. Van pure schrik gaan de eenden heel laag vliegen en belanden zo in de listig door de jagers gespan nen netten. Om het schrik-effect te vergroten, bootsen de jagers de kreet van een roofvogel na, zodat de eenden in de waan worden gebracht, door een gevaarlijke vijand te worden belaagd. SOMMIGE onderzoekers menen, dat de boemerang in langvervlogen tijden ook voorkwam in Abessynië, Egypte, India en Noord-Amerika. Op grond van prehistorische rotstekeningen en vondsten achtten zij de conclusie ge wettigd, dat reeds 200 eeuwen gele den de oermens in Spanje de boeme rang kende. Inderdaad is ook elders op aarde in het verleden het werphout of de werpknots voor de jacht' en in de oorlog gebruikt, maar er is geen enke- DE MEESTE Australische inboor lingen zijn thans binnen de kring der beschaving getrokken. Het gebruik van de keer-terug-boemerang is nu beperkt tot enige zeer afgelegen delen des lands. Elders namen messen en gewe ren de plaats van het oude wapen in. Toch is het heel wat moeilijker om een boemerang trefzeker te werpen dan scherpschutter met een geweer te zijn. Wie als toeschouwer een geoefend boemerangwerper op de jacht heeft gadegeslagen, kreeg het gevoel, zijn ogen niet te kunnen geloven. Als zo'n Authentieke boemerangs van allerlei vorm z(jn bijeengebracht in bet Australische Museum in Sydney. V vV WAHE MEESTERS in het boeme- rangsnijden zijn een handjevol Austra lische „Abos", die hun kunst van va der op zoon overleveren. Het geheim van die kunst ligt in de vorm van de top van de boemerang, die een speciale bewerking krijgt welke het wapen zijn draaiende beweging èn zijn ba lans geeft. Men beweert dat die spe ciale vormgeving nooit fabrieksmatig te bereiken is. Maar laat ons aannemen dat u een authentieke boemerang op de kop weet te tikken. Hoe leert men dan het wer pen? Een algemeen misverstand is dat men door draaiing van de pols het ding een bepaald effect moet geven, nodig om de boemerang op zijn basis te doen terugkeren. Dat is volkomen onjuist. Er komt geen enkele truc bij te pas. De boemerang wordt losjes in de rechterhand genomen, maar niet met de volle handpalm. Hij steunt tegen de muis van de duim en wordt slechts vastgehouden door wijs- en middelvin ger. Zo brengt men het wapen (zie af beelding) bijna verticaal naast de schouder met de platte kant naar bui ten, zodat de top recht omhoog wijst. De werper staat ontspannen in een hal ve spreidstand, met de linkervoet een pas voor de rechter. Dan wordt de boemerang met kracht van achter de schouder naar voren gebracht en ge lost zodra de arm op ooghoogte geheel gestrekt is. NU IETS over de „retourvlucht'. Stel dat de werper naar een doelwit (b.v. een vogel) op ongeveer 20 meter hoogte en plm. 35 meter afstand gooit. Hij werpt dan niet lijnrecht in de rich ting van dat object, maar circa 20 gra den rechts daarvan. Na het loslaten koerst de boemerang eerst een tien tal meters recht vooruit, klimt dan omhoog en begint een bocht naar links te maken, zodat als de worp correct was het doel van terzijde ge raakt wordt. Mist hij echter zijn doel, dan voltooit hij zijn bochtige koers om ongeveer op dezelfde plaats neer te dalen, vanwaar de werper hem ge lanceerd heeft. Het ligt dus voor de hand dat er jaren van oefening nodig zijn om het boemerangwerpen eniger mate te kunnen beheersen. EEN MEESTER in deze kunsten, zo wel wat het snijden als het werpen be treft, is Bill Onus (afbeelding), een rasechte Aboriginal die in de Dande- nong-bergen nabij Melbourne woont en daar nog eigenhandig originele boeme rangs, „woomera's" (een soort kata pult-werpspiezen, zoals er op de foto links boven een is afgebeeld) maakt, die hij desgewenst van authentieke snijwerk-motieven voorziet. Op gere gelde tijden komt Bill uit zijn berghut naar de stad Melbourne om daar in Fitzroy Gardens of Oueens Gardens zijn vaardigheid in het werpen te de monstreren en zijn blanke leerlingen les te geven. Voor die lessen laat hij zich goed betalen en terecht. Want boemeranginstructeurs van zijn formaat zijn ook in Australië met een lantaarntje te zoeken. Men beweert dat hij een vogel ter grootte van een spreeuw op tachtig meter afstand in de vlucht kan raken. In zijn editie van 13 februari j.I. brengt Newsweek prettig nieuws voor adspirant-boemerangwerpers in de Verenigde Staten en daarbuiten. „De firma Native Weapons in Oakland, Ca- lifonië, aldus Newsweek, „brengt thans een verbeterde boemerang in de handel die van hardhout vervaardigd is, ont worpen werd voor de sport maar ook geschikt is om ermee te jagen. De kleinhandelsprijs is 2,98 dollar (circa elf gulden) en het geval wordt ver kocht onder de schriftelijke garantie dat de koper zijn geld terugkrijgt als hij er niet in zou slagen, het ding (na een redelijke oefentijd) op zijn uit gangspunt te doen terugkeren In ons land zijn boemerangs in het algemeen niet „uit voorraad" leverbaar. Informaties bij een beperkt aantal sportwinkels en warenhuizen leverden het volgende resultaat op: Firma A: „dit artikel voeren wij niet; er is nimmer vraag naar.". Firma B: „Een boemerang? Wat mag dat dan wel zijn?" Firma C: „Onze speelgoedafdeling heeft ze wel eens verkocht, maar dan in een uitvoering als kinderspeelgoed. Sport-boemerangs moeten uit Enge land geïmporteerd worden. Adressen van Britse exporteurs kan waarschijn lijk de Britse Kamer van Koophandel of de British Council verschaffen".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21