Glibberige boel op autoweg Geboortenregeling lijkt niet langer uitgesloten in Italië Pauselijke encycliek opent deur voor officiële „pil" Botha laakt „zekere kerken" Maarschalk Malinovski: bijdrage aan overwinning Europese communisten zoeken eenheid r achtergrond Van dag tot dag Rietje blijft in Engeland zwaaien Oppositie in NPD wil van Thielen af Onderzoek naar handel in hor moonpreparaten Zeker vijftien oorlogsmisdadigers in Canada Garrison wil nog twee arrestaties verrichten Amerikanen helpen met schoonmaken Britse stranden J De Limburgsche Kolenhandel amm ZATERDAG 1 APRIL 1967 3 Zuid-A frika's apartheid Onderzoek - Wm/ Imponerende figuur al in '66 zieke man Arbeiderszoon Politicus (Van onze redactie buitenland) De strijd om de eensgezindheid van optreden in de buitenlandse poli tiek van de Europese communistische partijen woedt reeds geruime tijd. Breznjev en Kosygin zijn de afgelopen maanden heel wat bevriende hoofdsteden in Oost-Europa afgereisd. Het zou de bedoeling zijn na dit voorbereidende spitwerk vooral Ulbricht van de DDR was daarbij een centrale figuur deze maand in Karlsbad in Tsjechoslowakije het huidige Karlovy Vary met elkaar aan tafel te gaan zitten. Symboliek Verouderd pi '■-cëS$ï Schaduw Wiesenthal onthult SUBERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje Het rapport dat als uittreksel van een enquête onder een aantal Nederlandse kiesgerechtigden door de Vrije Universi teit van Amsterdam is gepubliceerd, be vat zowel verheugende als bedenkelijke tendensen: Nu is zo'n enquête zoals alle enquêtes een momentopname met alle nadelen van dien. Bepaalde nieuws berichten in de krant van de dag waarop de ondervraagde zijn antwoorden invult, kunnen bijvoorbeeld zijn stemming en me ning sterk beïnvloeden. De volgende dag wisselt zijn stemming weer onder ande re invloeden en het is dus zaak, de uit- komstcijfers met een zeer ruime marge te interpreteren. De hoofdzaken echter, die in deze en quête ter sprake werden gebracht, zullen zich in de meeste gevallen onttrekken aan wisselende invloeden van de dag, omdat zij te belangrijke en te nadrukke lijke problemen vormen in de gedachten- wereld van de ondervraagde. Eén daar van is bijzonder interessant, namelijk dat zo velen (de helft!) voorstander ble ken van een absolute nieuwigheid in on ze politieke historie, de rechtstreekse ver kiezing van een minister-president. Daaruit vallen factoren af te leiden, die zonder enige twijfel na de verkiezingen zijn ontstaan. De kabinetscrisis heeft de armoede van ons huidige stelsel van ka binetsformatie zó duidelijk aangetoond dat D'66 met dit programmapunt op dit moment, zo er nieuwe verkiezingen zou den worden gehouden, als „grote partij" uit de stembus te voorschijn zou komen. Een ander interessant aspect, hoewel niet nieuw, is dat de overgrote meerder heid verlaging van defensiegelden voor staat. Bij de verkiezingen kon deze alge mene wens niet tot uitdrukking worden gebracht, maar het is wel duidelijk dat de openbare mening op dit ogenblik rijp is voor een ommezwaai naar de richting van ingrijpende en vergaande verande ringen in het defensiebeleid. Zó rijp, dat men wel een bijzonder dikke politieke huid moet hebben om deze eis te nege ren en het oude regeringsbeleid ten aan zien van de bewapening te continueren. Een zeer bedenkelijk verschijnsel is de meerderheidswens tot het invoeren van het medium „referendum". Deze metho de van „ja of neen" voor belangrijke nationle beslissingen kan een zekere aan trekkingskracht uitoefenen op de burger die meent dat zijn opinie te weinig tot uiting komt. Maar of die meerderheid van referendum-aanbidders beseft dat het op die wijze afschuiven van de verantwoor delijkheid voor bepaalde belangrijke be sluiten op de schouders van het publiek de grootste ongelukken kan veroorzaken, valt te betwijfelen. Als de massa van het kiezersvolk door een referendum ge spleten wordt in een „ja" en een „neen" groep, voert men de dictatuur van de meerderheid en de daarmee gepaard gaande onderdrukking van de minderheid in, iets wat vaak ten onrechte als „de mocratisch" wordt aangezien, doch in feite ondemocratische computor-tiran- nie is. Het ontbreken van iedere nuancering in de uitspraak van een referendum wekt grote gevaren, die men zich wel eens van harte mag realiseren voordat men dit middel als het recept van alle kwa len toejuicht. Tenslotte heeft nog eens en ten over vloede in deze enquête de ontevreden stem van de jongeren geklonken, die de overgrote meerderheid vormen van de „wisselaars" onder de kiezers, dat wil zeggen de kiezers die uit onbehagen hun partij de rug toekeerden en meer of min der recalcitrant hun stem gaven aan „het nieuwe". Dat 66 percent van de ondervraagden een absolute scheiding tussen geloof en politiek wil voltrokken zien is iets wat vol komen past in het tijdsverschijnsel waar aan de kerken zich momenteel spiegelen Het is dus geen nieuws, maar wel de be vestiging van 'n ontwikkeling die de voor naamste zorg van de kerken uitmaakt VIIWIAWWWWWWWIAIWMWWWWWtAAAAAftAIWWWUWWIH lArtAAArtA«WWMWUMWMWWMI#MMU*IMWWWWWMWWIIWWIIMMMW FREISING (DPA) Na een botsing tussen een Oostenrijkse vrachtwagen en een Italiaanse tankauto is 12.000 liter stookolie over de verkeersweg Neuren- berg-München gevloeid. Het verkeer op de autoweg was uren gestremd. TORQUAY (ENGELAND) (AP) De Britse Nationale Vereniging van Onder wijzers heeft met overweldigende meer derheid een voorstel verworpen om lijf straffen voor lagere scholieren te verbie den. Zij tekende bij het besluit aan, dat de onderwijskrachten het rietje liever niet gebruiken, maar het soms onvermijdelijk achten. Het komt steeds minder voor dat lijfstraffen worden toegepast. ROME. Het ziet er naar uit dat Italië eerlang officieel de anti-conceptie pil zal invoeren en dat het gebruik van voorbehoedsmiddelen tegën zwangerschap geoorloofd zal worden. Deze middelen zijn reeds in de handel in Italië. In verschei dene apotheken kan men ze kopen. Ze hebben meer soorten dan in de meeste andere landen. Daarin schuilt juist het gevaar. Er is geen enkele controle. Het ministerie van Volksgezondheid mag en kan tot nu toe niet ingrijpen. De encycliek „Populorum progressio", waarin de paus uitdrukkelijk heeft ge schreven dat de regeringen voorlichting behoren te geven over de mogelijkheden van geboortenbeperking en tevens onge- BEAUFORT WEST (Reuter). „Zeke re kerken in Zuid-Afrika zijn te ver ge gaan bij het verlenen van diensten aan de Afrikanen." Dat heeft de Zuidafrikaanse minister voor Bantoezaken, Michiel Botha, in Beaufort West verklaard bij de opening van een congres van de zending van de Nederlands hervormde kerk. Hij zei dat de betrokken kerken bij het verlenen van diensten, zoals op het ge bied van onderwijs, volksgezondheid en maatschappelijk werk, niet in strijd moe ten komen met de apartheidspolitiek van de regering. HANNOVER (DPA). De leiders van de uiterst rechtse National-Demokratische Partei Deutschland in de deelstaten van West-Duitsland hebben donderdag de par tijvoorzitter, Fritz Thielen gesommeerd, uiterlijk zes mei in Holzminden in Neder- Saksen een buitengewoon partijcongres bijeen te roepen. Vorige week wees Thie len een dergelijk verzoek van het partij bestuur van de hand. Naar verluidt zouden de tegenstanders van Thielen bij een nieuwe weigering van de voorzitter willen proberen via een petitie-actie hun zin te krijgen. Deze op positie, onder leiding van de vice-voorzit- ter, Adolf von Thadden, wil op het voor gestelde congres Thielen afzetten. Een schorsing van de voorzitter is onlangs bij gerechtelijke uitspraak ongedaan ge maakt. vaarlijke en doeltreffende middelen daar toe ter beschikking behoren te stellen, is voor de Italiaanse regering een sterke steun. De regering verwacht dat daardoor de tegenstand uit de christen-democrati sche hoek zal verdwijnen. Geruime tijd geleden heeft de socialis tische minister voor Volksgezondheid Ma- riotti een studiecommissie in het leven geroepen, die de verschillende in de we reld bestaande anti-conceptiemiddelen on derzoekt en daarbij natuurlijk gebruik maakt van de resultaten die soortgelijke commissies in Amerika, Frankrijk en an dere landen reeds hebben verkregen. Het rapport van de commissie zal deze maand aan de minister worden overhandigd. De grote moeilijkheid in Italië is ech ter een wet waaraan streng de hand wordt gehouden en volgens welke het ma ken van propaganda voor enig middel dat de vruchtbaarheid kan beïnvloeden, straf baar is. Een poging om de wet ongeldig te maken omdat zij strijdig zou zijn met de grondwet die aan iedere burger toe- Er is een gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen twee Vlaardingers en een Rotterdammer in verband met overtre ding van de Anti-bioticawet en de ver ordening van het Produktschap voor vee en vlees. De beide Vlaardingers worden ervan verdacht hormoonpreparaten in strijd met de wettelijke bepalingen te hebben verkocht aan anderen dan dierenartsen, apothekers en diergeneeskundige instel lingen. Eén van hen zou bovendien deze hormoonpreparaten anders dan voor the rapeutische doeleinden aan mestkalve- ren hebben toegediend. De Rotterdam mer zou zich eveneens schuldig hebben gemaakt aan het onbevoegd verhandelen van hormoonpreparaten. Aanleiding tot dit gerechtelijk onder zoek was het resultaat van controle van de inspectie van de veeartsenij kundige dienst bij enige farmaceutische groot handels. Daarbij kwam aan het licht, dat de twee Vlaardingers en de Rotterdam mer, die allen werkzaam zijn in de sec tor van de diergeneeskunde, aanzienlijk grote hoeveelheden hormoonprepa raten afnamen dan voor therapeutische doeleinden noodzakelijk was. Het ging om hoeveelheden met een inkoopwaarde van enige duizenden guldens. staat vrijelijk door middel van de pers of het gesproken woord zijn opvattingen kenbaar te maken, is mislukt door een uitspraak van de Hoge Raad ter handha ving van de grondwet. Deze Hoge Raad wees erop dat vrij heid van drukpers e.d. was beperkt door een aanvullende paragraaf in de grond wet waarin gesteld wordt, dat de verkon digde meningen niet strijdig mogen zijn met de goede zeden. Een propaganda voor regeling van geboorten is zeer be slist strijdig met de goede zeden in Ita lië. Nu echter de paus zelf uitdrukkelijk op dit gebied voorlichting heeft aanbevolen ter bestrijding van de overbevolking kan men redelijkerwijs verwachten, dat in Italië waar men in deze dingen altijd zeer conservatief is - dit wetsartikel zal worden afgeschaft. - 9' A '::-- Rodion Jakovluevlic Malinovski is altijd een indrukwekkende persoon lijkheid geweest, wiens verdiensten voor de Sovjet-Unie moeilijk kunnen worden overschat. Hij trad vaak op in het openbaar. (Van onze correspondent) MOSKOU. Toen op 7 november 1966 de Russische minister van Verdediging Rodion Jakovluevic Malinovski bij het Lenin-mausoleum in Moskou op de ere plaats plaatsnam om, ter gelegenheid van de 49ste verjaardag van de bolsjewisti sche oktober-revolutie zijn rede uit te spreken, hoorden de duizenden aanwezi gen de stem van een doodzieke man. Zijn imponerende verschijning kon de indruk niet wegnemen, dat de dagen van de aan keelkanker lijdende maarschalk waren geteld. Malinovski had tijdens zijn toespraak, die hij geheel in de lijn van de oude militaire traditie hield, voortdurend met hoestaanvallen te kampen. Maar klaar blijkelijk wilde hij nog eenmaal genieten van zijn heerschappij over de militaire macht, waarvan hij tien jaar lang opper bevelhebber was geweest en die zich on der zijn leiding tot ëën van de modernste legers ter wereld had ontwikkeld. DAT DE WERELD de maarschalk heeft kunnen overleven is mede aan hem te danken. In de tweede wereldoorlog heeft hij een aanzienlijke bijdrage geleverd aan de geallieerde overwinning op Duitsers en Japanners. De laatste tien jaar was Malinovski ondanks zijn dreigende uiter lijk, een overtuigd verdediger van Mos- kou's stelling, dat problemen langs poli tieke weg en niet op het scherp van de snede moesten worden opgelost. Maarschalk Malinovski werd op 23 no vember 1898 in de stad Odessa aan de Zwarte Zee geboren als zoon van een arbeider. Al vanaf zijn vroegste jeugd was zijn leven geheel aan het leger ge wijd. Toen in 1941 de Sovjet-Unie bij de oorlog werd betrokken, was Malinovski commandant van ëën der afdelingen van de legergroep-zuid, waarbij het geluk niet altijd aan zijn kant stond. Daarin kwam evenwel verandering, nadat hij in 1942 bij Stalingrad roem had geoogst. Hij slaagde erin het offensief dat de Duitse generaal Von Manstein had ingezet terug te slaan. Daarna volgde een onafgebroken reeks van overwinningen in Roemenië, Honga rije, bij Wenen en Praag. MALINOVSKI nam in oktober 1957 het ministerie van Defensie over van maar schalk Zjoekov. Toen begon het eigenlijke politieke gedeelte van zijn carrière. Onder zijn leiding werd het Rode Leger weer tot wat het vroeger was geweest: een gehoorzaam werktuig van de com munistische partij. Andersluidende ver- onderstellihgen die getrokken werden toen tijdens de voorgenomen Parijse topcon ferentie de imposante maarschalk Kroesj- tsjev geen ogenblik alleen liet, zijn ach teraf onjuist gebleken. In de Cuba-crisis evenmin als in de kwestie-Vietnam heeft iets erop gewezen, dat de Russische mili tairen op een strijdbaarder politieke koers jegens Amerika hebben aangedrongen. Dat voor Moskou de politiek in de aller eerste plaats het middel is gebleven waar mee crises moeten worden opgelost, is voor een belangrijk deel mede aan minis ter van Defensie, Malinovski te danken geweest. Bovendien zal hij voor de Rus sen blijven voortleven als de man die het Rode Leger van de modernste uitrus ting heeft voorzien. Ml Landen van het Atlantisch Pakt iSJSiiSi Landen van het Warschau Pakt LU IJzeren gordijn De bijeenkomst is aangekondigd als een conferentie van de regerende en niet-regerende Europese communis tische partijen over de eenheid van Eu ropa. Zij wordt te Warschau beschouwd als een belangrijke fase in de pogingen van het blok van Moskou om de offi ciële politiek van de communistische partijen aan te passen aan de verschui ving van banden van saamhorigheid en de spanningen binnen en buiten het ou de continent, die enkele jaren geleden niet waren te voorzien. De communistische partijen staan voor problemen als het redden van de eenheid van optreden inzake Duitsland, het streven naar overeenstemming ten opzichte van China en de neiging om te streven naar ontspanning tussen Oost en West. De communistische partijen van Roemenië, Albanië, Joegoslavië, Ne derland en enkele Scandinavische lan den hebben de in februari te Warschau gehouden voorbereidende zitting ge boycot. Verwacht wordt dat zij ook uit Karlsbad zullen weg blijven. Albanië is pro-Chinees, Joegoslavië en Roeme nië geven de voorkeur aan onafhanke lijkheid van boven eenheid met Mos kou en de Scandinavische partijen zijn het niet over het Chinese probleem eens. Nederlands officiële communis ten zouden Peking met welgevallen be schouwen. De vergadering in het centrum van Europa draagt tot dramatisering van het Duitse vraagstuk en de opkomende verdeeldheid tussen een noordelijke groep communistische landen, die zich actief verzet tegen Westduitse toenade ringspogingen en een zuidelijke voor malige bondgenoten van het Reich - die in ernst denkt aan het uitwisselen van ambassadeurs met Bonn. Karlsbad ligt bij de bovenloop van de Elbe, die Oost- en West-Duitsland van elkaar scheidt en voor Duitse, Poolse, Tsjechoslo waakse en Russi sche communisten symbolisch is als de westelijke demarcatielijn van de communistische heerschappij en -in hun ogen van de veiligheid van Eu ropa. Karlsbad ligt in het op grond van het verdrag van München door Hitier geannexeerde Sudetenland, dat het voorwerp is van een belangrijk geschil tussen Tsjechoslowakije en West-Duits land. Praag eist, dat Bonn het verdrag van München verwerpt als ongeldig vanaf de dag, waarop het werd onder tekend. Bonn neemt ter bescherming van de aanspraken van voormalige Su- deten-Duitsers het standpunt in, dat geldig is geweest tot Hitier het zelf heeft geschonden. Na tekenen van weifeling heeft Tsjechoslowakije zich nauwer aange sloten bij Polen en Oost-Duitsland. Het vormt met die landen thans een sub- blok om zich te verzetten tegen de nieuwe avances van Bonn in de rich ting van 'het Oosten en om de splitsing van Duitsland voor altijd te handha ven. Begin maart heeft Praag een twin tigjarig verbond van vriendschap en militaire bijstand met Polen vernieuwd en verklaard: „Wij zullen nooit akkoord gaan met het standpunt van de West duitse kanselier, Kiesinger, dat Bonn geheel Duitsland vertegenwoordigt." De voorzitter van de Oostduitse com munistische Partij, tevens hoofd van de Oostduitse regering Walter Ul bricht heeft in Warschau en Praag soortgelijke verklaringen afgelegd, waardoor de driehoek is gesloten. Roemenië daarentegen heeft 31 ja nuari diplomatieke betrekkingen met Bonn aangeknoopt en verklaard, dat het systeem van tegen elkaar gerichte militaire blokken in Europa verouderd is. Handel- en toerisme-bewust Bul garije en Hongarije bestuderen even eens de mogelijkheid van uitwisseling van ambassadeurs met West-Duitsland. Maar het koortsachtige verzet van Po len en Oost-Duitsland kan een vertra gende factor zijn. SOWJET-UNIE .....SïSPOLEN ZONE zwus -Unci5 H hong Behalve het Duitse vraagstuk zijn er andere aangelegenheden die moeten worden gecoördineerd en uitgelegd aan de niet-regerende communistische op positiepartijen in Europa, van welke sommige illegaal zijn en sommige niet één van zin met Moskou ten aanzien van het Chinese vraagstuk. Deze zijn: de enorm toegenomen han del tussen Oost en West, het toene mend aantal bilaterale contracten tus sen communistische en NAVO- lidre geringen en mogelijke samenwerking tussen Oost en West ten aanzien van vermindering van de strijdkrachten, 't niet verspreiden van kernwapens en non-agressie-verdragen. De Franse communistische functi onaris Raymond Guyot heeft na de voorbereidende bijeenkomst in War schau gezegd, dat ook het vraagstuk van de vervanging van de blokken door een Paneuropees veiligheidssys teem aan de orde zal komen. De posi tieve reactie van Engeland op het voor stel van de Russische premier Kosygin over een non-agressiepact heeft het communistische denken in die richting gestimuleerd. De ontwikkelingen in Europa worden overschaduwd door de moeilijkheden van Moskou met zijn oostelijke nabuur, communistisch China. De conferentie zal geen inleiding zijn op (het door de Sovjet Unie reeds ja ren verlangde congres van het wereld communisme, waarop Peking in de ban zou moeten worden gedaan en waarop de leiding van Moskou over het we reldcommunisme moet worden be krachtigd. Het houden van het congres bleek onmogelijk wegens onenigheid onder de Aziatische en Afrikaanse communisten en verzet van enkele Europese partij en tegen het veroordelen van of het geven van de leiding aan een bepaalde nationale communistische partij. Terwijl de Russisch-gezinden zich op de achtergrond hielden, hebben de com munistische partijen van Polen en Frankrijk de stap gezet om te streven naar een gemeenschappelijk standpunt van de Moskou-gezinde Europese par tijen om daarna eventueel verder te gaan. De communisten legden de te houden bijeenkomsten nu uit als volstrekt nood zakelijk om de marxistische ideologie aan te passen, zowel aan de veran derde toestand in Europa als aan het Chinese probleem. TORONTO (Reuter) Ir. Simon Wie senthal, leider van het Joodse Documen tatiecentrum in Wenen, heeft op een persconferentie in Toronto meegedeeld, dat in Canada zeker vijftien oorlogsmis dadigers wonen. Ze zijn uit Oost-Europa afkomstig en hebben misdaden bedreven in Polen en de Baltische landen. Hun na men, die Wiesenthal nu niet wilde noe men, zijn een half jaar geleden opgege ven aan de Canadese ambassade in We nen. Of de Canadese regerings iets te gen hen had ondernomen, weet Wiesen thal niet. NEW ORLEANS (Reuter) De officier van Justitie in New Orleans, Jim Gar rison, heeft vrijdag in verband met zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen een zekere Gordon Novel en een Cubaanse ballingenleider. Sergio Arcacha Smith. Novel heeft volgens Garrison sa men met Smith een plan beraamd voor een overval op een munitiedepot in de omgeving van New Orleans. LONDEN (AFP) De Amerikaanse luchtmachtbasis in Ruislip, Middlesex, zal 115 personeelsleden met twaalf motor- pompen inzetten in de strijd tegen de olie vervuiling aan de Britse kust. De Ameri kanen beginnen woensdag met hun werk. De Britse regering is zeer optimistisch over het verloop van de schoonmaak actie en verwacht dat de stranden nog voor het begin van het vakantieseizoen vrij van olie zullen zijn. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 HAARLEM TELEFOON 10748 inniuifinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn—■■■■.■■■■■■■■«iuijuuuuuiiiaiiahaiwiiuijwwwwmwwvwwwwwviivwvwwww Jury. Twee mannen en twee vrouwen zijn toegelaten als de laatste vier leden van de jury die Richard Speck zal berech ten. Speek wordt beschuldigd van moord op acht leerling verpleegsters, vorig jaar in Chicago gepleegd. Pasjes. Het Oostduitse bureau dat in West-Berlijn dagpasjes verstrekt voor bezoeken aan Oost-Duitsland en dat zou sluiten, blijft voorlopig open. Dat meldt het Oostduitse persbureau. Opslag. Koning Hoessein van Jordanië heeft het salaris van alle leden van de strijdkrachten verhoogd uit erkentelijk heid voor het „heldhaftig optreden" en ter verbetering van de levensstandaard. Vliegtuig. Een onbekende dame in Bei eren heeft de uit deze deelstaat afkom stige r.k. bisschop Josef Wjigl een vliegtuig van 125.000 mark geschonken om zich in zijn bisdom Ikela in Kongo te kunnen verplaatsen. Het diocees is zo groot als Zwitserland en telt 200.000 inwoners. Opperbevel. President Johnson heeft ge neraal James H. Polk benoemd tot op perbevelhebber van het Amerikaanse le ger in Europa met ingang van 1 juni. Hij volgt generaal Andrew P. O'Meara op. Gekleurd. Met chemicaliën is donderdag avond kleur gegeven aan de hemel bo ven de Oostkust van de Verenigde Sta ten. Doel was een studie van de win den en elektrische velden op grote hoogte. Honds. Een psycholoog in Cincinnati is tot een boete veroordeeld, omdat hij zijn hond in het oor had gebeten en aan staart en achterpoten zijn woning had binnengedragen. Staking. In de haven van Beiroet is het laden en lossen tot stilstand gekomen door een 24-uursstaking van 7.000 ha venarbeiders en administratieve wer kers. Reprimande. Volgens de Star, een in Hongkong verschijnend Engelstalig blad zou Tsjiang-Tsjing, de echtgenote van de Chinese leider Mao Tse-Toeng, een reprimande hebben gekregen omdat zij in naam van haar man orders zou heb ben gegeven waartoe zij niet bevoegd was.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3