De wind kan niet Vermoeide huisvrouwen krijgen „Klop-, veeg- en zuigsyndroom" PANDA EN DE MEESTEÏDDRINKER POLLE, PELLI EN PINGO r ECHTER TIE KRAMMETJE FOK KR00NK0STUUM KROONGETUIGE Ons vervolgverhaal Zuinig omgaan met energie Ministerie geeft geneesmiddelen bulletin uit Raad Terneuzen boycot medelid m. van goede smaak Doden in het verkeer Geheim arsenaal in Aden gevonden Kappers mogelijk weer duurder ZATERDAG 1 APRIL 1967 8 tisch verhaal door Richard Mason Huishoudbeurs in Amsterdam geopend Psychisch AKTIE NIET ROKEN Scholieren krijgen grammofoonplaat Manipulaties bij grondverkoop wA gÉnMÉ mmmm it3m WWWWWWWI/WWW 6) En geen enkel station dat je passeert kan je verleiden om uit te stappen en het landschap eens te onderzoe ken. Aan een van de stations, waar we stopten, las ik de naam Dhanapore en ik herinnerde me opeens, dat ik in Engeland op school was geweest met de Nawab van deze staat, die om de een of andere reden niet naar Eton was gezonden. Ik had me zijn gebied altijd voorgesteld als 'n weel derig tierende wildernis, omdat hij me eens had gesproken over tijger- jachten. Nu we er doorheen reden, ontdekte ik, dat hij regeerde over een woestijn met kleine dorpen, die als bijenkorven bijeen stonden, maar dan vuiler en niet zo goed gebouwd. Toch gaf het paleis, waarvan ik nog net een glimp opving, de indruk van gigantische pracht. De treincontro- leur vertelde me, dat de Nawab on gelofelijk rijk was en alle grote he ren van India ruim onthaalde. Hij zei dat de vrouw van de Nawab streng afgezonderd moest blijven, maar toen ze eens in de trein zat, had ze de controleur gevraagd of ze van buitenaf kon worden gezien. Toen hij zei, dat dit absoluut onmo gelijk was, deed ze haar sluier af en stak een sigaret op. „Je moet 'm 'n brief schrijven en je laten uitnodigen om te komen lo geren", zei Mervijn. „Je zult er wel bij varen. Een bezoek aan een maharadja is altijd de moeite waard". „Ik heb er de kleren niet voor. En trouwens, zo'n uitnodiging zou me te kras zijn. Ik weet totaal niets af van de manieren in Oosterse palei zen". „O, dat 's gemakkelijk", zei hij. „Ze doen ons in dat opzicht hele maal na". Maar ik vond toch, dat ik de Na wab maar niet moest schrijven, ten zij ik me in Bombay al heel erg verveelde. Als we ooit een langdurig verlof zouden krijgen, dan zou ik liever naar de heuvels gaan. We waren met ons vieren in de coupé. In het compartiment naast het onze waren drie andere officie ren, die ook naar Bombay gingen om Japans te leren. Een van hen was een luitenant-vlieger, die ons aan het station in Delhi tegemoet was getreden met een overdreven jo viaal air, terwijl hij zijn kennis van het Hindoestani tentoonspreidde door onnodige bevelen aan de kruiers. Ik had onmiddellijk een hekel aan hem en ik vroeg mezelf af, of dit misschien onheus van me was, toen Peter bedaard opmerkte: 't Zal me moeite kosten, die vent niet gemeen te behandelen". „Hij probeert anders hard zich bij jons populair te maken", zei ik. De vierde man in onze eigen coupé heette Mario Vargas. Hij was knap op de manier van de fijne, donkere, aristocratische bewoners van de La tijnse landen, en hij bezat wimpers als de eerste de beste kokette vrouw. Hij was een Portugees, hoewel hij het Engels bijna perfect sprak. Hij had zich een licht aarzelen aange wend, waardoor hij tijd had zich 1e bedenken, alvorens een moeilijk woord uit te spreken. Mervn had hem al eens in Delhi ontmoet. „Hij is een reuze kerel", verzeker de hij me. „De beste knaap, die ik ooit in dit beroerde land ben tegen gekomen". „Hoe dat zo"? vroeg ik. „Hij is een van die mensen, die altijd de baas van het spul erbij roe pen. Hij is verdraaid leep. Eens was hij ergens ingekwartierd, waar ze hem geen warm water op z'n ka mer wilden brengen. Hij had een denderende ruzie met de vrouw des huizes. Toen hij zei dat hij vertrek ken zou, weigerde ze hem zijn geld terug te geven. En wat deed hij? Hij schroefde de gloeilampen van het hele huis eruit, pakte ze in zijn koffer en vertrok midden in de nacht naar een hotel". „En heeft hij nog andere goeie eigenschappen". „O, hij is een persoonlijkheid", zei Mervyn afdoende. „Hij is niet een van die bekrompen, modieuze slappelingen". „Je kon op Mervyns karakterbe schrijvingen niet altijd afgaan, maar deze keer was ik het met hem eens. Van alle mij bekende mensen, die bewonderenswaardig met hun oogle den knipperen als ze stamelen; was Mario de aardigste. Hij had alle soorten goedheid in zich verenigd. Hij moest bij de vrouwen wel een doorslaand succes hebben gehad, maar hij was heel terughoudend waar zijn veroveringen betrof. Er was geen gang in de trein. De eerste klasse coupés besloegen de hele breedte van de wagon en had den vier kooien. Mijn bediende Ba hadur was in de bediendenwagen en bij elk station kwam hij het perron overrennen om er zich van te over tuigen dat ik me nog in orde be vond en geen smerig water had ge dronken. Hij hield tevens de zaken in onze coupé in orde en bleef er als een waakhond zitten als we naar de restauratie gingen om te eten. En wanneer we terugkwamen toonde hij zich zo blij over het weerzien alsof we maanden lang weg waren geweest. Hij was precies een spa niel; alleen had hij geen ptaart om mee te kwispelen. T^a het eten speelden we poker. We zetten twee koffers midden op de vloer en gin gen op de onderste kooien zitten. Aangezien we niet voldoende klein geld hadden, lieten we lucifers als fiches gungeren. Peter speelde roeke loos en hoog; Mervyn was heel voor zichtig. We moesten vaak wachten, terwijl hij overwoog of hij wat kon riskeren. Toen we nog speelden, stopte de trein ergens aan een station en een jeugdige knaap kwam de coupé bin nen met een blad sinaasappelen en bananen. Ik vond dat hij mooie tan den en prachtige ogen had. Ik zou graag zijn vruchten hebben gekocht, maar we hadden al veel sinaasappe len bij ons. „Nee, dank je", zei ik. „Heel lekker, sahip. Heel goed, sa hib". „Ik heb er geen nodig", zei ik. „Goeie sinaasppelen, sahib". „Nee," zei ik. „Heel goedkoop, sahib". (Wordt vervolgd.) Voor enkele miljoenen huisvrouwen in ons land is het dagelijks verrichte huis houdelijk werk een vorm van ongeschool de arbeid." Dit zei vrijdag drs. W. Jans sen, directeur van het Instituut voor Huis houdkundig Onderzoek in Wageningen, bij de opening van de 22 ste internationa le huishoudbeurs „Idee". Deze beurs wordt onder het motto „Vitale vrouw - Vitaal gezin" tot 9 april gehouden in het RAI-gebouw in Amsterdam. „Er is geen beroep denkbaar dat zo veel verschillende bekwaamheden vraagt en zoveel verantwoording meebrengt. Met uitzondering van een kleine groep, die huishoudkundig onderwijs gevolgd heeft, heeft het merendeel geen opleiding of scholing voor deze gecompliceerde taak gehad. De meeste vrouwen schijnen deze taak bij hun huwelijk op de koop toe te moeten nemen", zei drs. Janssen. Hij vestigde er de aandacht op dat het hierbij gaat om materieel grote belangen. Per jaar geven 2,8 miljoen huisgezinnen ongeveer 40 miljard gulden uit. Dit is 65 percent van het nationale inkomen. Niet alleen moet de huisvrouw een groot aantal werkzaamheden verrichten, ook de omvang is, afhankelijk van de samen stelling van het gezin en de omstandighe den waarin het gezin verkeert, groot. Maar al te vaak horen artsen van huis vrouwen de klacht: „Ik kan het niet meer aan." „De voldoening gaat ontbreken. Gevoe lend van onbehagen en schuld krijgen de overhand. Men heeft er genoeg van. Hei „klop-,veeg- en zuigsyndroom" zoals een huisarts het noemde, is een feit. Vooral bij jonge huisvrouwen komen deze klach ten veel voor. Daarbij komt dan nog de animo om als gehuwde vrouw een betrek king buitenshuis aan te nemen of aan te houden. „Kenmerkend voor het klop-,veeg- en zuigsyndroom is de vermoeidheid", al dus drs. Janssen. Hij bedoelt niet de ge zonde bevredigende vermoeidheid na ge dane arbeid, maar de lichamelijke over vermoeidheid en de psychische moeheid Deze moeheid verlaagt het vermogen van de huisvrouw om huishoudelijke arbeid te verrichten. Ook is zij nauw verbonden Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal één keer in de twee weken aan alle praktizerende artsen en apothekers in Nederland een geneesmidde lenbulletin toezenden, dat is opgesteld door een redactieraad, welke in overleg met de Koninklijke Maatschappij ter Be vordering der Geneeskunst, de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering van de Pharmacie en de Zieken fondsraad is samengesteld. In een begeleidende brief bij het eerste nummer schrijft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Bartels, dat het van vitale betekenis is dat de medicus, die geneesmiddelen aan zijn patiënten voorschrijft, bij voortduring op de hoogte blijft met opvattingen en meningen van deskundigen over deze middelen en met het onvermijdelijke ver schil van inzicht daarover dat ook in de ze sector van de medische wetenschap bestaat. met de manier waarop de huisvrouw haar energie gebruikt en met haar geestelijke instelling ten opzichte van haar huishou delijke verantwoordelijkheden." Over de voorlichting op dit gebied zei drs. Janssen dat hiermee een zekere terug houdendheid betracht moet worden. Zij dient niet de beslissingen voor de huis vrouw te nemen, maar haar al die infor maties te geven die zij nodig heeft om zelf te kunnen beslissen. Het is meer een kwes tie van consumenten-educatie dan van consumenten-informatie. „Pasklare oplossingen zijn nauwelijks te geven. Wel zijn een aantal nuttige wen ken te geven. Daarvan zijn er enkele op deze beurs in beeld gebracht met de na druk op zuinig omgaan met energie en op de mentale instelling ten opzichte van het werk", aldus drs. Janssen. Jongens en meisjes, die in ons land voortgezet onderwijs volgen, zullen via de scholen die zij bezoeken, een grammo foonplaatje ontvangen, dat de „Aktie Niet Roken 1967" heeft laten vervaardi gen. Van dit plaatje, getiteld „Tune '67" worden 400.000 exemplaren verspreid. Bij deze grammafoonplaat is gestreefd naar een combinatie van ontspanningsmuziek en gezondheidsopvoeding en -voorlichting met betrekking tot het rookprobleem. Verleden jaar kregen de scholieren een folder. De „Aktie Niet Roken 1967" wordt gesteund door de overheid en uitgevoerd door de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding. De gemeenteraad van Terneuzen heeft het vertrouwen in een C.H.U.medelid op gezegd en hem als lid van alle raadscom missies geschorst. Het raadslid is eige naar van een boomgaard van nog geen70 are. De gemeente Terneuzen heeft de grond nodig voor de aanleg van een weg waarmee reeds begonnen is. Het raads lid verlangt nu meer dan 100.000 voor het stukje grond, waarop hij nog snel jon ge bomen heeft laten planten. Een deel ervan heeft hij verpacht aan zijn zoon, die echter in militaire dienst is. De gemeenteraad heeft deze manipular ties om een zo hoge vergoeding te kun nen eisen onwaardig genoemd, zeker voor een raadslid. Iedere Terneuzenaar wist dat de gemeente de grond zou aankopen, maar het raadslid betoogde in de gemeen teraad, dat hij geen gebruik had gemaakt van zijn kennis van zaken als raadslid, maar dat hij als gewoon burger profijt uit een bepaalde situatie mocht trekken. Daar was de gemeenteraad het echter niet mee eens. JWiUI i I, n EB" *TEN TOONDER 11. De raket die in de koffer van professor Kalker had gezeten, verhief zich rommelend uit zijn verpak king en brak vervolgens met toenemende vaart door de muur. „Hinderlijk, dat lawaai!" meende de geleer de. „Hoe kan ik zo denken? Waar ging het ook weer over? Ah, juist! We zouden de lont van een raket do ven! Als iemand me nu even wat H20 aanreikt..wa ter, meen ik.Hij keerde zich terug naar zijn baga ge, en staarde vol verrassing naar zijn lege koffer. „Eigenaardig!" prevelde hij. „Hier had ik toch een raket ingepakt, dacht ik..Of niet, soms?" „Nou en of!" zei Panda verontwaardigd. M'n hele kamermuur is er door naar de maan!" „Kamermuur.mom pelde de wetenschapsman. „Inderdaad! Het tochtte hier al zo! En dan was er lawaai, meende ik! En bo vendien had ik eh..water nodig! Nee, Planka deze kamer is niet geschikt voor mijn werk! Ik begrijp niet goed, waarom je me hierheen hebt gebracht! Je moest toch weten, dat ik geen lawaai bij mijn studie kan gebruiken!" .HAAI HET STOKJE.1 KUN JE JE HOND NIET EENS BIJBRENGEN EEN SCHIIDPAD VAN EEN STOKJE TE ONDER SCHEIDEN? KOM J0EF.,,. ADVERTENTIE ,AAr'. <*-"•#' Zwitsers importkostuum gemaakt van exclusief Schots getwist UL/ kamgaren (Reid Welsh) in veelkleurige dessins. one <5 Modern, slank gesneden - superieure, afwerking ZHO. - Bij een autobotsing in Vlaardingen is de 50-jarige heer H. F. Timmermans uit Den Haag zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis is overleden. De botsing ontstond doordat een andere automobilist geen voorrang verleende aan de door de heer Timmermans bestuurde personen - auto. Op de oude Muiderstraatweg in Mui- derberg is de 20-jarige dienstplichtig sol daat J. Berger uit De Bilt om het leven gekomen. Hij kwam onder een jeep, die omsloeg. Hij diende bij 109 verbindings-, herstel- en aanvullingscompagnie te Naarden. ADEN (Reuter) Bij een nachtelijke inval in een huis in een buitenwijk van Aden hebben Britse en Arabische veilig- heidsgroepen een wapenvoorraad ontdekt bestaande uit 25 handgranaten. 14 mor tiergranaten, negen anti-tankmijnen, drie bazooka's, een raketwerper, 4536 kogels en acht automatische magazijnen. Er werden geen geweren of pistolen gevon den. Arrestaties zijn niet verricht. Na langdurige onderhandelingen hebben vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in het kappers- bedrijf overeenstemming bereikt ovgr de nieuwe CAO voor het kapperspersoneel, die na goedkeuring op 3 april zal ingaan en een looptijd zal hebben tot 31 maart 1968. De lonen worden met ingang van 3 april met vier percent verhoogd en per 1 juli met 1,5 percent. De afspraken met be trekking tot de vakantietoeslagen worden per 1 januari 1967 gerealiseerd. Bij deze CAO zijn 16.000 werknemers betrokken. Het is nog niet bekend of de werkge vers de loonsverhoging in de prijzen zul len mogen doorberekenen. Van de zijde van het ministerie van economische za ken verklaarde men desgevraagd, dat men bereid is een dergelijk verzoek in overweging te nemen als wordt aange toond dat de kostenstijging een gevolg is van de nieuwe loontabellen in de CAO. Hoewel niet passend in het prijsbeleid van de overheid, is het ministerie bereid ten aanzien van loonintensieve branches wel eens de hand over het hart te halen, zo werd verklaard. Naar verluidt hebben de werkgevers in het begin van dit jaar reeds contact gehad met het ministeri» van economische zaken over een even tuele prijsverhoging. 74. Wanneer Tsjiao Tai terug is en aan Rechter Tie zijn gesprek met de Koning van de Bedelaars gerapporteerd heeft, slaat de rechter met zijn vuist op taf ei en roept toornig uit: „Die zogenaamde abdis is dus een oplichtster! En die geeft nota bene mijn dames les! Daar zal ik terstond een eind aan maken! Lieve He mel, nu zie je alweer hoe moeilijk het is zaken te behandelen die zich afspeelden voordat je zelf ter plaatse was, Tsjiao Tai! Enfin, stapje bij stapje komen we toch wel verder". Hij strijkt eens langs zijn kin en vervolgt dan: „Wie zou die minnaar van de abdis kunnen zijn?" „De Koning zei alleen maar dat het een rijke vent was, edelachtbare. De berooide schil der Lie Ko kan het dus jammer genoeg niet zijn. Hoewel ik geloof dat die lap- swans tot alles in staat is!" „Daar zeg je zo wat, Tsjiao Tai! Het kan best zijn dat Lie Ko vroeger w e l geld had, toen hij nog bij zijn broer de goudsmid woonde. Misschien heeft de goudsmid hem zonder een cent op straat gezet, toen hij merkte dat Lie Ko verliefd was op Jade, zijn verloofde!" „We moeten die oude prefect ook niet uitvlakken, edelachtbare! Die heeft geld, en een oude bok zoekt wel eens naar een groen blaadje! Kijk, daar hebben we onze oude schrijver!" 794. In een vliegende storm dreef het spookgaljoen weg, voortbewogen door de reusachtige riemen. Kolkend kwam op nieuw de lucht in beweging. Wéér ont stonden wervelwinden, welke steden en schepen zouden teisteren. „Het echte galjoen is blijven liggen, maar het spookgaljoen heeft zich eruit losgemaakt", zei Karo, toen hij weer wat van zijn verbazing was bekomen. Zullen we.zullen we eens aan boord gaan kijken?" „Gevaarrrrrlijk," kraste Tutu. „Maar het gaat om Brammetje," pleit te Karo. „Naarrr binnen," zei Tutu zonder be denken, want als het om hun vriend ging lieten de kat en de papegaai zich door niets en niemand weerhouden. Voorzichtig keken zij over de rand. Het leek er even op, dat zij precies hetzelfde zagen als Bram, toen deze vóór hen aan boord was gekomen. Maar toch was er een groot verschil. Want de eerste maal had iedereen vredig een slaapje gedaan, maar nu leken alle opvarenden als verstard. Met grote ogen staarden zij ver weg in het niets, en zelfs hun ademhaling leek stil te staan. Standbeelden, waarin geen beweging was te krijgen en.Bram was er nu ook bij. Roerloos, bleek en hard als steen!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8