In ter drama '67 handhaaft hoog peil Jonge Engelsen speelden bijbeltoneel uit de veertiende eeuw Weerbericht op wereldschaal Laatste hand aan vredesfresco V Pauselijke encycliek vindt bij Italianen grote instemming Prins Claus op de TV na blijde gebeurtenis en tv.- LAAT HET NIET TOT KAALHEID KOMEN! CAMBRIDGE HAARINSTITUUT Toneelopleiding voor VHMO- leraren Een stralend mooie huid Bioscoopfilms van tv-maatschappij Hervormers niet in spellingdebat Guus Hermus wordt musicalzanger NEGEN MUZEN „Gangstermeisje" naar Berlijn Nederlands eerste orkest maand naar VS en Canada 13 DINSDAG 4 APRIL 1967 Ademloos Kruisdood Indrukwekkend DE CAMBRIDGE „HAARADVISEURS" zijn NU ook in HAARLEM GRATIS ADVIES LAAT UW HAAR NIET LANGER WACHTEN! JANSSTRAAT 48 - HAARLEM - TELEFOON 0 2500 - 21230 De radio geeft woensdag S"ortqens v T elevisieprogramma's Kort nieuws Na het inwerkingtreden van de Mam moetwet in augustus '68 zal op de middel bare scholen de mogelijkheid tot het geven van verschillende expressievakken open staan. Het Christelijk Cultureel Studie centrum begint daarom in september van dit jaar een toneelcursus voor docenten werkzaam bij het v.h.m.o. Als docenten zullen onder meer meewerken Elsje Scher- jon, mej. A. J. H. Wartena en de heren David Koning en Piet van der Meulen. HAARLEM.De Engelse groep deelnemers aan Interdrama 67, waar mee dit internationale toneelfestijn voor de rijpere jeugd gisteravond m de Haarlemse Lingezaal werd voortgezet, is stellig niet naar Nederland overgekomen met het voornemen een gemakkelijk succesje te behalen. Ongetwijfeld is hier sprake geweest van het tegendeel, anders zou „ihe junior drama league Londen" zijn land niet hebben vertegenwoordigd met een voorstelling, die geheel op een oeroude Engelse toneeltraditie is gebaseerd. Men speelde namelijk enige fragmenten uit „The Mystery Cy clus", waarvan de eerste opvoeringen reeds in het midden van de veertien de eeuw moeten hebben plaats gehad. Het zijn gedramatiseerde bijbel teksten waarmee op poëtische wijze vorm wordt gegeven aan bekende verhalen uit dit oude boek, zoals de schepping de zondeval, Kaïn en Abel en het laatste avondmaal. Een traditie dus, die men misschien kan ver gelijken met de periodieke opvoeringen van Elckerlyc in Nederland. Een dergelijke voorstelling stelt bijzon der hoge eisen aan een niet-Brits publiek, evenals het geval zou zijn met bijvoor beeld een opvoering in Engeland van een der stukken uit Martinus Nijhoffs trilo gie „Het heilige hout" in de Nederlandse taal.' Dit neemt niet weg, dat het publiek in Haarlem deze voorstelling met stijgen de bewondering en onder een schier adem loze stilte heeft bijgewoond. In de eerste plaats dankzij de waarachtige bezieling en het grote enthousiasme, waarmee de ze „wandeling door de bijbel" aanschou welijk werd gemaakt. Zelfs had men het gewaagd Christus' kruisdood in scène te zetten, waarvoor door regisseur Paul Burge zulk een prach tig compromis was bereikt tussen drama en versobering der effecten, dat hij met ADVERTENTIE Een jeugdige teint behoeft niet aan leeftijd gebonden te zijn. Het is name lijk gebleken dat verzadiging van de huid met een nieuw schoonheids middel op basis van vochthoudende tropische olie als resultaat heeft dat de huid prachtig opbloeit terwijl rim pels worden verzacht en oneffenheden verdwijnen. Specialisten in huidver zorging adviseren een eenvoudige da gelijkse verzadigingsbehandeling met Olie van Olaz, die tevens als basis voor make-up wordt gebruikt. Het geeft u de grote voldoening van een jeugdig- gezonde huid en ik mag u dan ook warm aanbevelen hiermee eens een proef te nemen. Olie van Olaz is nu in Nederland reeds bij vele drogisten en purfumerieën verkrijgbaar. Margaret Merril deze jeugdige spelers een summum aan spanning wist op te roepen. Ook de ande re taferelen kenmerkten zich door deze bezielende leiding, zodat de jeugdige spe- lersbent bij dit ensemble bevonden zich spelers van omstreeks twaalf jaar dik wijls ver boven het te verwachten kunnen werd uitgetild. Voorts konden de fraai gestileerde be wegingen van de spelers worden bewon derd, evenals de doelmatige combinatie tussen dekor en kostuums. Een en ander resulteerde opnieuw in een indrukwekken de vertoning, waarmee het door de Duit sers zondagavond veelbelovend ingezette peil van dit jeugdfestival volledig bleef gehandhaafd. Jan van Dam GENEVE (AP) Het eerste wereld weerstation is maandag met zijn werk begonnen. Meer dan driehonderd experts zullen, uitgerust met de modernste mid delen, het gevecht met het weer gaan voe ren. Weersatellieten, raketten, telex-verbin dingen en een netwerk stations op sche pen en vliegtuigen zijn de wapens van de meteorologische wereldorganisatie, waar van honderd staten lid zijn. Haar werk kan een besparing van miljarden guldens opleveren. De experts wonen de bijeenkomst bij van het vijfde meteorologische wereldcon gres dat de laatste hand zal leggen aan de plannen. De boeren zullen het meest van de actie profiteren. Zij zullen voor taan kunnen rekenen op accurate weers voorspellingen op lange termijn. Aan de hand daarvan zullen zij hun zaai- en oogsttijden kunnen bepalen. Inzicht in het weer van de komende perioden zal de boeren kunnen helpen de voor het komende weertype meest gun stige gewassen te kiezen. Stormen en or kanen zullen voortaan lang voor zij ko men gemeld worden. Maatregelen ter be scherming van huizen en gewassen zul len daardoor mogelijk zijn. Met radar en weersatellieten kunnen stormen ontdekt worden en worden gevolgd. Roos, haaruitval, vet haar, droog haar, stilstand in de haargroei, kan bij 4 van de 5 mannen of vrouwen direct verholpen worden; iedere dag bewijzen CAMBRIDGE „HAARADVISEURS" dit aan vele mannen en vrouwen. Iedere werkdag kan Uw haar onderzocht worden I Na afloop hiervan weet u of succes mogelijk wordt geacht. Is succes mogelijk, dan stellen wij een schema op, dat u met de kosten wordt voorgelegd. Dit onderzoek verplicht u tot niets I Voor afspraken kunt u elke dag terecht van 11.00-19.30 uur (behalve 's maandags). Wilt u zich echter van een onmiddellijke behandeling verzekeren, maak dan een telefonische of schriftelijke afspraak. De Amerikaanse televisiemaatschappij Columbia Broadcasting System gaat films voor bioscopen maken. Als eerste stap tot verwezenlijking van de plannen van CBS zal een nieuwe afdeling worden opge richt, die onder leiding komt van het administratieve hoofd van de studielei ding van Colombia Pictures niet ver want aan CBS Gordon Stulberg. Het ligt in de bedoeling, avondvullende films te produceren en te distribueren aan I bioscopen zowel in de VS als overzee De schilder Walter Madoi bezig met het bijwerken van een fresco, dat hij onlangs voltooide in een kerk in de Italiaanse stad Parma. Op de wand richt paus Paulus VI een vredes boodschap tot staatslieden. Herken baar zijn Mao, Saragat, Johnson, De Gaulle, Erhard, Wilson en paus Joannes XXIII. (Van onze correspodent) ROME Voor zover wij kunnen beoor delen heeft nooit een pauselijke encycliek zoveel weerklank gevonden als het geval is met die over de „populorum progres- sio." De zeer nauwkeurige stellingen van de tekst, de dramatische toon, de realis tische wijze waarmee wordt gezegd welke euvels moeten worden bestreden, de op roep tot onmiddellijke actie, de veroor deling van het kolonialisme en ook van het liberale kapitalisme, van de rassen waan, van het nationalisme, zijn alle pun ten die grote indruk hebben gemaakt en natuurlijk in verschillende sectoren ver schillende soorten reacties hebben gewekt. Zoals vanzelf spreekt is de linkse pers in het algemeen meer ingenomen met deze encycliek dan de meer conservatieve bla den. Uit de katholieke hoek worden geen critische opmerkingen gemaakt, wat ook niet te verwachten is. Maar er wordt ge wezen op de nieuwe en zeer prijzens waardige instelling van het Vaticaan. In het algemeen is de reactie buitenge woon gunstig en de aandacht die aan de encycliek wordt gewijd uitermate groot. Doch er zijn ook afwijkende stemmen Die komen vanzelfsprekend, vooral uit de li berale hoek. Ons tot Italië bepalend, wij zen wij erop dat de Corriere Delia Sera naarvoren brengt dat de kerk in steeds grotere mate de nadruk gaat leggen op de geest van naastenliefde en van samen werking tussen de volken, maar er aan toe voegt dat in de encycliek niet altijd de grenzen worden gerespecteerd tussen godsdienstige en zedelijke leer, welke tot het domein van de kerk behoort, en de sociologische en economische opvattingen die ook voor katholieken zaken blijven waarover men van mening kan verschil len. De Corriere meent dat een al te ster ke politiek ten gunste van de onderont wikkelde volken schadelijk kan zijn en re sultaten kan hebben, die men later zou kunnen betreuren. De scherpste critiek komt, zoals te ver wachten was, van het orgaan der Italiaan se industrie, het in Milaan verschijnen de dagblad II Globo. „Het liberale kapita lisme wordt in de encycliek aangeduid als een heilloos systeem. Hiermee wordt een uiterst streng oordeel uitgesproken dat waarschijnlijk berust op vooroordelen van verschillende aard, en over bijzondere ge vallen van egoisme, die echter allerminst regel zijn. De liberale leer heeft evengoed de eer bied voor de menselijke persoonlijkheid, voor de menselijke waardigheid ten doel, als de christelijke levensopvatting. De stoffelijke vooruitgang waarvan de ency cliek wenst dat zij het deel wordt van al le bewoners van de wereld, is ten nauw ste verbonden aan het liberale kapitalis me dat, juist omdat het liberaal is, voor allen toegankelijk is", aldus II Globo. De vereniging voor Wetenschappelijke Spelling zal niet deelnemen aan het de bat over de plannen voor een nieuwe spelling, dat morgen in het Amsterdam se Bellevue zal worden gehouden en dat voor een gedeelte voor de tv zal worden uitgezonden. In tegenstelling tot wat wij gisteren meldden, zal W. F. Hermans niet onder de schrijvers zijn, die de opstellers van de spellingsplannen zullen aanval len. De toneelspeler Guus Hermus zal in de cember 1968 de hoofdrol spelen en zin gen in de musical De man van La Man- cha. Tot het eind van het volgende to neelseizoen zal hij bij de toneelgroep Centrum blijven optreden. Amusement. Op 3 spril is te Amsterdam opgericht het contactorgaan van gecon- cessioneerde arbeidsbemiddelaars op het gebied der amusementskunst. Van j dit contactorgaan maken deel uit de stichting arbeidsbemiddeling musici en artiesten (Sama) en de overige drie geconcessioneerde bemiddelaars, de he ren B. H. Ibelings, Arno J. Klein en J. Mikkenie. (Van onze correspondent) LAGE VUURSCHE Op de dag dat er een prinsenkind wordt geboren zal prins Claus een toespraak houden voor radio en televisie. De N.T.S. heeft een hulpstudio- een caravan- opgesteld naast Kastanjehof in Lage Vuursche. Bij een onverwachte geboorte kan de tv binnen enkele minuten aan een rechtstreekse uit zending beginnen. In Bussum wordt een van de grote re portagewagens van de N.T.S. voortdurend in gereedheid gehouden. De N.T.S. be schikt over een uitgebreid alarmeringssy steem: speciale telefoonlijnen, telex, se mafoon en mobilofoon, waardoor ook de dertig musici die nodig zijn, snel worden ingeschakeld. Indien de gebeurtenis 's nachts plaats heeft zal de N.T.S. om zeven uur 's mor gens via Nederland I uitzenden met een herhaling om half negen. Aan de radio is verzocht het publiek op (Van onze correspondent) DEN HAAG Het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft besloten de Nederlandse speelfilm „Het gangstermeisje" van Frans Weisz in te zenden voor het filmfestival van Ber lijn, dat van 23 juni tot 4 juli in Berlijn wordt gehouden. „Het gangstermeisje" zal worden voorzien van Duitse onderti tels. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.23 Gramm.muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muz. 9.00 Romantische orkestwerken 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke orkestwerken. 10 45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Oude en moderne liederen. 12.00 Lichte muziek uit Joegoslavië. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Tango rumba orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten 13.25 Orkestmuz. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Klassieke en moderne muziek. 14.50 Moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de zieken. 17.30 VARA-dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Uitzending van de C.H.U. 18.30 Nws van de platenmarkt. 19.05 VARA-dans orkest. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor (radiofeuilleton). 20.55 Licht programma^ 21 10 Filmmuziek. 21.35 Licht orkest. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Westeuropees volleybalkampioenschap. 23.00 Jazz. 23.30 Oude muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7 00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Gramm. muz. 7.30 Nws. 7.32 Gramm.muz. 7.40 Radio krant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Gramm.muz. 9.00 Voor de zieken. 9 40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm.muz. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 De familie Leen- houts vervolghoorspel)14.25 Klassieke muz. 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 16.55 Voetbalwedstrijd Oost- Duitsland—Nederland. 18.50 Overheidsvoor lichting. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Het Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Orkestmuziek. 20.15 Klassieke en mo derne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Lezing over fiscale proble men. 23.10 Orgelmuziek. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HILVERSUM Hl. 9 00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Muziek programma 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Platenprogramma. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Platen voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and Blues. 17.35- 18.00 Country en Western. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 lafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Lichte muziek. 14.30 Waarom wij met? 14.50 Knapenkoor. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Beat. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Lezing. 20.00 Operette. 21.30 Amuse ment. 21.50 Pedagogische adviezen. 22.00 Nws. ADVERTENTIE cud Gr. Houtstraat 6, Haarlam, Ta!. 02500 -10616 VOOR DINSDAG NEDERLAND I 12.00 Teleac: de detaillist als ondernemer. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Hongaarse volksdans. 19.10 Batman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Silhouet. 21.05 Moord op de Walletjes (TV-spel). 22.00 Vanavond in Nieuwspoort. 22.30 Journaal. 23.00 Teleac: Kernfysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Russisch circus (filmreportage). 20.30 Cinema. 21.15 Randfiguren. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I. 16.15-17.00 Voor de jeugd. 17.00-18.45 Voet balwedstrijd Oost-Duitsland—Nederland. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Mona (t.v.-film). 19.25 Open baar Kunstbezit. 19.40 Marmotten in de Al pen. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de P.v.d.A. 20.30 Meneer de baron (speelfilm). 22.00 Westeuropese kampioenschappen volleybal te Oss. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20 00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Coronation Street (t.v.-film). 20.55 Achter het nieuws. 21.20 Openbaar debat over de nieuwe spel- Uingsvoorstellen. 22.11 Reclame. 22.15 Jour naal. 22.30 Teleac: De detaillist als onderne- de t.v.-uitzending te attenderen. Mocht de baby geboren worden tijdens het avond programma dan zullen de programma's van Hilversum 1 en 2 worden onderbro ken. Speciale t.v.-programma's zijn voor bereid. De N.R.U. zal van het tijdstip van de geboorte af gedurende een uur via Hil versum 1 en 2 een nationaal programma uitzenden. Tot middernacht volgt dan een feestelijk programma via Hilversum 1. Onder meer zal een nog onbekende spreker een praatje houden over de le venskansen van een kind in onze wereld. Drs. G. Warmenhoven houdt een praatje over de vraag hoe de wereld er volgens de futurologen uit zal zien op het tijd-1 stip waarop het kind volwassen zal zijn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een DC-8 van de KLM zal op twintig april de hondeddder- tien misici van het Concertgebouworkest en tien staf- en personeelsleden naar Ame rika vliegen, waar het orkest voor de vierde maal een tournee zal maken langs een aantal steden in de Verenigde Sta ten en Canada. Hoogtepunt zal zijn een galaconcert te Montreal op zeventien mei in aanwezigheid van het koninklijk paar, op de vooravond van de Nederlandse dag op de wereldtentoonstelling aldaar. Het orkest komt op twintig mei terug. De reis wordt ondernomen na herhaald aandringen van Amerikaanse zijde om in de muziekcentra op te treden. Het New- yorkse impresariaat „Columbia Artists Management', dat de organisatie in han den heeft, ontwierp de toernee, die vijf tien steden omvat, waar in totaal 21 con certen worden gegeven. Bij de samen stelling van het repertoire is rekening ge houden met de wensen van de gastheren maar ook piet die van het orkest. Wat dit laatste betreft, zijn in het programma werken van Bruckner, Pijper en Henke- mans opgenomen. De laatste maal dat het Concertge bouworkest de V.S. bezocht was in 1964. Opmerkelijk is de in vergelijking met de vorige tournees grote belangstelling, die publiciteitsorganen nu al aan de dag leg gen. Op het Amsterdamse kantoor zijn tal van verzoeken binnengekomen voor interviews met Bernard Haitink, o.a. voor het populaire televisieprogramma „Today." Haitink heeft in de V.S. een grote bekendheid gekregen, al wordt zijn naam meestal verbasterd tot „Birnie Haitnik" of iets dergelijks. Nederland I. Na Pipo en het journaal een Hongaarse opening. Onder de titel Paloc Fantazia een programmaatje van tien minuten met Hongaarse volksdans en -muziek. Vervolgens een nieuw avon tuur van Batman: de hoedenman. Deze merkwaardige figuur gaat mensen met hoeden te lijf. Na het journaal van acht uur gaat de KRO verder met een af levering van Silhouet, portret van een bekend Nederlander. Ditmaal een heel bekende, want Henk Neuman heeft mi nister Luns tegenover zich. Minister Luns krijgt binnenkort de Karei de Grote- prijs wegens zijn verdiensten voor de tien jaar geleden van de grond gekomen Eu ropese samenwerking. Na Luns Amster dam. De laatste aflevering van de reeks tot TV-spelen bewerkte verhalen van de Amsterdamse politieinspecteur Martin Treffer. In dit verhaal gaat het om een moord op de walletjes. Een kamerver- huurster om het maar netjes te zeggen De Hoedenman, die vanavond het pad van Batman kruist. Hogere straf voor brandstichters. Het Haagse gerechtshof heeft een 36-jarige glazenwasser en een 22-jarige opperman wegens brandstichting veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf. Als wraakoefening na een vecht partij had het tweetal in de nacht van 17 op 18 september het café 't Raedt- huys aan de Groenmarkt in Den Haag in brand gestoken. Het café werd geheel verwoest. De rechtbank had beiden ver oordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf. is vermoord. Het lijkt een simpele zaak, maar als inspecteur Oud de dader te pakken denkt te nemen, komen er vreemde zaken aan het licht. Daarna wordt het alleen maar ingewikkelder. De dader wordt echter gegrepen. De regie is in handen van Luc van Gent. Frits van de Poel en Ad Langebent kijken ver volgens een half uurtje rond in het Haag se Nieuwspoort, voordat de journaal- dienst het laatste nieuws brengt. Daarna nog naar Almelo om getuige te zijn van een van de wedstrijden om het Euro pese kampioenschap volleybal, die deze week in ons land worden gehouden. Hele maal aan het slot de Teleacles over kern fysica. Nederland II. In de VPRO-serie over het Russische circus vanavond een kort filmpje over opleiding, leven en werken van circusartiesten, mensen zowel als dieren. Daarna Cinema, waarin Jan Blok ker voornamelijk Nederlandse films en filmmakers voor de camera haalt. Het wordt een lang programma en er komen heel wat cineasten aan de beurt. Het slot van de avond wordt gevormd door een aflevering van Ernst van Altena's serie Randfiguren. Janine van Wely, Ar nold Gelderman, Willem Nijholt en een combo uit en over het werk van de Amerikaanse schrijver-dichter Ogden Nash. Deze „randfiguur" is in Nederland vrijwel onbekend. Hij is niet hele maal een dichter. Zijn voornaamste pu bliciteitsmedium wordt gevormd door het weekblad. In tal van Amerikaanse bladen vindt men stukjes en versjes van deze hoogst merkwaardige figuur, die de ge wone dingen van alledag een tikkeltje badinerend en niet helemaal kritiekloos beschrijft. Hij is in zijn eigen land vooral in wat intellectuele kringen zeer populair. Tot zijn verbazing, want hij vindt zichzélf eigenlijk helemaal niet bijzonder. Ogden Nash is 65 jaar en heeft een veelbewogen leven achter de rug. Woordenboek. In „Uitleg", het weekblad van het departement van Onderwijs en Wetenschappen, is meegedeeld dat „Het woordenboek der Nederlandse taal" thans voor tweederde deel gereed is gekomen. Dit standaardwerk wordt op het Rapenburg 68 in Leiden samenge steld en op het ogenblik werken er vier redacteuren aan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13