Haarlem eist prioriteit voor aanleg tweede Velsertunnel Groene bufferzone van twee kilometer is onvoldoende Van Heek ontslaat 1700 man Blik uit de hoogte op de Nederlandse Bank m sr> Vandaag oprichtingsvergadering Nieuw kabinet staat vooral voor financiële puzzels KVP moest op laatste ogenblik mr. Bot laten vallen HET WEER Lioe Sjao-Tsji wordt afgezet McNamara wil luchtoorlog niet uitbreiden n ij m a n morris Unaagsman Pleidooi voor studie over verkeer en vervoer L. Smit bestelt sleepboot van 9000 pk. Minder Amerikaanse troepen in Europa mm Communisten slaan toe in Cambodja Spanning in Aden leidt tot relletjes Brown: „Pak hem niet bij zijn oren" Weer aardbeving in Skopje i'lmran „De Brillenspecialist" Het woord is aan... Sihanoek beschuldigt Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2,7, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws ...3,7, 9 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws11, 15 Kunst 13 Radio en tv 13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Somber weer Puzzels Mr. Bot moest gaan Humphrey in Londen Tan joeg meldt uit Peking NEONINSTALLATIE'S CAMEL - TWEEDJASSEN r /7Tbrillenspecialist 52e JAARGANG NUMMER 130 DINSDAG 4 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hooidredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Het gemeentebestuur van Haarlem wil samen met de betrokken gemeenten, de provincie en het rijk komen tot een gede tailleerde studie over het verkeer en het vervoer in het Noordzeekanaalgebied. Hierbij moet vooropstaan dat de aanleg van een tweede Velsertunnel de voorrang moet krijgen boven het bouwen van een Stamwegtunnel, een Hemtunnel of een tunnel bij Nauerna. Tevens zal op korte termijn een recreatieschap op brede ba sis moeten worden samengesteld, dat zich bezig zal houden met opzet en aan leg van het recreatiegebied tussen de ag glomeratie Haarlem en het industriege bied. Ook pleit Haarlem ervoor in het meest westelijke deel van het industrie gebied geen zware industrieën te vesti gen. Tenslotte streeft men in Haarlem opnieuw naar een nauwere samenwer king tussen de gemeenten in geheel Ken- nemerland. Deze aanmerkingen op het ontwerp streekplan voor het Noordzeekanaalge bied zijn neergelegd in een nota van bur gemeester en wethouders van Haarlem, die volgende week woensdag in een ex tra raadsvergadering zal worden bespro ken. Het ontwerp streekplan is enkele we ken geleden gereed gekomen. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben er een uitvoerige nota van toelichting bij gevoegd en het geheel toegestuurd aan de betrokken gemeenteraden. Deze kunnen er zich in de eerstvolgen de weken over uit spreken. De sugges ties van de gemeenten zullen door Ge deputeerde Staten worden bekeken, waar na het ontwerp definitief zal worden vast gesteld. Hierna wordt het definitieve plan te visie gelegd voor de burgerij in het betrokken gebied, waarna Provinciale Sta ten van Noord-Holland het ontwerp defi nitief moeten vaststellen. Haarlem is de eerste gemeente die zich over het plan buigt. Burgemeester en wethouders van Haar lem betreuren het dat de door de ver tegenwoordigers van de bij het plan be trokken Zuidkennemer gemeenten voor L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam heeft aan N.V. Scheepswerf en Machinefabriek De Mer wede te Hardinxveld-Giessendam de op dracht gegeven tot het bouwen van een bergingszeesleepboot van 9000 pk, welke de naam „Rode Zee" zal krijgen. De sleepboot krijgt een verstelbare schroef r;: H.a KAm'nL-lUlrf. I welke is omgeven door een tunnel. Na '5,J. >d" Heek en Co. Koninklijke U indienststëelling van de iRode Zee" Textielfabrieken N\ in Enschede zal zal de vloot van L Smit en co. en de met 1700 man personeel worden ontslagen, haar geassocieerde maatschappijen be- Voor 1000 van hen zal het ontslag op staan uit 98 eenheden waaronder 12 zee- korte termijn worden verleend. De sleepboten van 3000 tot 9000 pk. hoofdzakelijk gestelde breedte van minimaal vier kilo meter voor de groene bufferzone niet overal kon worden gehandhaafd. Ze ach ten het onjuist dat in de toelichting bij het ontwerp een breedte van twee kilo meter voor dit recreatiegebied als mini mum is voorgesteld. Ze zeggen er niet in te kunnen berus ten, zelfs niet nu de breedte nergens min der dan drie kilometer is. Hierbij speelt ook nog een belangrijke rol dat de woon gemeenschap Spaarndam geheel binnen dit gebied ligt, hetgeen betekent dat de afstand van Spaarndam tot het industrie gebied nog geringer is. Tegen het aanleggen van waterpartijen in de groene gordel heeft men in Haar lem geen enkel bezwaar. Wel tekent men protest aan tegen de plannen om een kruithaven te graven binnen het gebied op de zuidelijke oever. Men meent hier tegen een uitdrukkelijk protest te moeten laten horen, alhoewel een dergelijke kruithaven (nog) niet op de streekplan- kaart is aangeduid. (Vervolg op pagina 4) WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben 18.000 manschappen uit Europa teruggetrokken en met 21.000 ge zinsleden naar de Verenigde Staten gere patrieerd. Dat heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, verklaard De hergroepering van de troepen in Europa levert een besparing van enkele miljoenen dollars op „zonder dat de ge vechtskracht noemenswaard vermindert" De Amerikaanse minister van Defensie noemde de volgende getallen over de te rugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa: 16.000 militairen uit Frankrijk. 2000 uit West-Duitsland, 19.000 familiele den uit Frankrijk, 2000 uit Duitsland. Hierbij komt nog dat 11.000 van de 15.000 buitenlanders die voor de Amerikanen in Frankrijk werkten zijn afgevloeid. Vauvenargues: Luiaards hebben altijd zin om iets te gaan doen. ontslagen vallen hoofdzakelijk in Enschede, en verder 700 personeels leden van het bedrijf in Neede. (Zie verder pagina 11) PNHNOM PENH (AFP) Het Cam- I bodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft in een radiorede gezegd dat de communisten in zijn land van on- dermijning zijn overgegaan op agresise. Enkele dagen geleden hebben groepen ge wapende communisten een jeugdkamp in 1 een aan Thailand grenzende provincie in brand gestoken. In hetzelfde gebied heb ben zij vier posten van de provinciale gendarmerie aangevallen. De burgemees ter van het dorp Trassaing kwam daar- I bij om het leven, één gendarme werd ernstig gewond. In zijn rede sprak prins Sihanoek de vrees uit dat de gewapende actie zich tot andere provincies zou uit- breiden. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Kabinetsformateur De Jong heeft vanochtend de ko ningin rapport uitgebracht tover zijn geslaagde poging een confessioneel liberaal kabinet te vormen. De nieuwe regeringsploeg is daarna van middag in „oprichtingsvergadering" bijeengekomen. Daarbij is over het opstellen van de regeringsverklaring, het benoemen van staatssecretarissen en waarschijnlijk ook over de te ver wachten begrotingstekorten van vele honderden miljoenen guldens gepraat. De constituerende vergadering werd niet zonder zorg tegemoet gezien vanwe ge het globale inzicht dat de kandidaat ministers in eerste instantie in de geringe financiële mogelijkheden voor de begro ting van volgend jaar is verschaft. Dat het hier voor sommige kandidaten om een heet hangijzer ging, bleek uit de grote twijfel die gisteravond nog bij ir. P. Lar- dinois, de K.V.P.-kandidaat voor Land bouw, bestond. De heer Lardinois wilde zijn ja-woord pas gisteravond laat geven, nadat hij zich een nader inzicht had ver schaft over de middelen die hem als mi nister ter beschikking zullen staan. Een „oprichtingsvergadering" van een nieuw kabinet is een merkwaardige bij eenkomst. Zij is het sluitstuk van de ka binetsformatie, waarop de kandidaat-mi nisters het over de belangrijkste punten van de regeringsverklaring, die de pre mier in het parlement moet afleggen, moeten zien eens te worden. De vergade ring bestaat evenwel, afgezien van de for mateur, uit een groep personen, die nog geen minister zijn. Afgezien van de hoofdlijnen van de re geringsverklaring zullen de financiën, waarmee de plannen van de nieuwe ploeg moeten worden betaald, wel een hartig woordje meespreken. De taakafbakening van departementen die samen aan inter nationale zaken, zoals de EEG meewer ken (Landbouw, Economische Zaken, Bui tenlandse Zaken) kan in deze vergade ring van ambteloze heren tot intensieve gedachtenwisselingen leiden. De vraag hoeveel staatssecretarissen er moeten ko men, voor welke departementen en van welke politieke kleur, kan eveneens een reeks puzzels voor de aspirant-ministers opleveren. De vervanging van de minis ters bij ziekte of afwezigheid moet wor den doorgepraat, waarbij met de politieke groepering van de betrokkenen rekening moet worden gehouden. Maar deze constituerende vergadering levert voor de formatie haast nooit gevaar op. Het gaat echter niet altijd van een ADEN (REUTER) Arabische natio nalisten, gewapend met handgranaten en automatische wapens, hebben maandag in de straten van Aden gevechten met Britse troepen geleverd. Op hetzelfde moment begon een uit drie leden bestaan de commissie van de Verenigde Naties in de woelige stad haar pogingen om door bemiddeling een vreedzame onafhanke lijkheid voor Zuid-Arabië te bewerkstel ligen. Aan Britse zijde telde men maandag elf gewonden. Er werden twaalf inwo ners van Aden gewond. Een sluipschutter werd neergeschoten. Manschappen van het Northumberland Regiment leverden urenlange straatgevechten met Arabi sche sluipschutters, die zich op daken en in de nauwe straatjes verborgen hielden. De Britse militaire stadscommandant heeft scherpere maatregelen in het vooruitzicht gesteld, wanneer de ongere geldheden aanhouden. Op het ogenblik zou hij de toestand volkomen in de hand hebben. leien dakje. De formatie-Limburg (1926) strandde op deze bijeenkomst. En de ver gadering van kandidaat-ministers, die for mateur De Quay in april 1959 belegde, leidde eveneens tot grote moeilijkheden, die pas een maand later konden worden opgelost. Minister Bot van Ontwikkelingshulp wist gistermiddag kort voordat het nieu we kabinet tot stand was gekomen nog niet, dat hij minister af was. Op het mo ment, dat de radionieuwsdienst de naam van zijn opvolger, drs. Udink (C.H.U.), bekendmaakte, werd mr. Bot door forma teur De Jong op de hoogte gebracht. De K.V.P. had mr. Bot laten vallen om de formateur uit de moeilijkheden te helpen, zoals drs. Schmelzer later verklaarde. Het was niet meer mogelijk mr. Bot de porte feuille van Onderwijs aan te bieden, wel ke hij ook in het kabinet-Marijnen heeft beheerd omdat deze al aan prof. Veringa was toegezegd op een moment dat de noodzaak Ontwikkelingshulp af te staan, zich nog niet voordeed. De K.V.P. moest op het laatste ogenblik een minister van Landbouw leveren, ten koste van mr. Bot (Zie ook pagina 9) LONDEN (AP). Vice-president Hu- bert H. Humphrey van de Verenigde Sta ten is gisteren zijn besprekingen met Britse regeringsfunctionarissen begonnen heeft een rede gehouden voor een gehoor van landgenoten over de ontwikkelingen in Amerika wat betreft Johnsons „grote samenleving" en tenslotte de Vietnampo litiek van de Verenigde Staten verdedigd tijdens een waar kruisverhoor waaraan hij werd onderworpen door een groep Britse studenten. Slechts een handvol demonstranten ver toonde zich op Humphrey's pad, dat hem voerde van het buitenverblijf van de Britse eerste minister naar de Ameri kaanse ambassade en vervolgens naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de ambtswoning van minister Brown. Daar begon Humphrey met een poedel te stoeien waarop Brown een toespe ling makend op president Johnsons „aan pak" van zijn hond plagend tegen Johnsons tweede man zei: „Pak hem niet bij zijn oren." BELGRADO (AP) In een bericht uit Peking wordt meegedeeld, dat de beslis sing om president Lioe Sjao-Tsji af te zet ten genomen is. Het zou een kwestie van weken zijn dat het besluit ten uitvoer ge bracht wordt. De correspondent van het officiële Joe goslavische persagentschap Tanjoeg in Pe king schreef, dat „volgens niet gepubli ceerde verklaringen van enkele van de hoogste leiders de laatste stappen voor de officiële afzetting van Lioe Sjao-Tsji in minder dan acht weken genomen zullen worden". SKOPJE (JOEGOSLAVIË) (AP) Dui zenden in paniek geraakte bewoners van de Joegoslavische stad Skopje de hoofd stad van Macedonia, zijn vanochtend de straat opgerend toen de stad door een aardbeving getroffen werd. Er zou geen schade aangericht zijn. Het was de 633ste schok sedert de aardbeving van 26 juli 1963, die de stad, die nu herbouwd is, verwoestte. Een luchtfoto van het Amsterdamse Frederiksplein met de Nederland- sche Bank. (Luchtfoto Nationaal Foto Persbureau). WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft op een persconferentie gezegd dat hij niet zal toegeven aan de eis, de lucht oorlog boven Noord-Vietnam uit te brei den met bombardementen op bases van Mig-straaljagers. De VS willen uitbrei ding van de oorlog vermijden. De minister zei dit naar aanleiding van een verklaring van senator Symington, dat het niet bombarderen van Noord-Viet- namese vliegvelden oorzaak is dat Ame rikaanse vliegtuigen verloren zijn gegaan en piloten zijn gewond door luchtgevech ten met Migs. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag zijn be zorgdheid uitgesproken over de behande ling van de Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Vietnam. Ze zouden onder geestelijke en lichamelijke druk gezet worden om verklaringen af te leggen te gen de Amerikaanse politiek in Zuidoost- Azië. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorlsstraat - Haarlem - Tel. 15352 leidsastraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 Ar 30% korting op ALLE monturen en voor IEDEREEN Ar ziekenfondsleden BOVENDIEN de gebruikelijke vergoedingen A' Leden Co-op Haarlem 5 extra korting. A" 2 jaar verzekerd tegen breuk en verlies. Jansstraat 56, telefoon 10180 (tegenover Gerechtsgebouw) Rijksstraatweg 86 c, tel. 51254 i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1