Directeur van „Pegasus' door CPN ontslagen Kerkvolk praat mee over opvolging mgr. De Vet Verscherpte controle van politie in Arnhem Wrede zeehonden jacht in Canada duurt voort - Agenda voor Haarlem en de IJmond v Ook Marcus Bakker op wip Kort en bondig Koninklijk paar naar Delft H. W. A. Sanders uit de LHV Raadsvoorstellen in Gorssel niet vooraf in pers „Voor herstel van kalverexport medewerking van exporteurs nodig Glazenwasser doodgevallen Zwemverbod op komst voor Veluwemeer Dr. Simpson: „Alleen kopersstaking en stapels protesten uit Europa kunnen helpen Vrij somber weer DINSDAG 4 APRIL 1967 2 1 SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C! Experts terug uit Rome Haal Henkes in huis! ALLE TENN1SARTIKELEN. BESPANNINGEN en REPARATIES in 1 DAG GEREED Adviseur voor sportbenodigdheden fred muschter RUIME PARKEERGELEGENHEID Haarlem elsen-IJmuiden Beverwijk 'iÉ CHOCOLADE-MINTS f df au a! (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het partijbestuur van de C.P.N. heeft de directeur van de com munistische uitgeverij en boekhandel Pe gasus in Amsterdam per 1 april van zijn functie ontheven. Het ontslag is de heer J. van Seggelen gisteren aangezegd door twee C.P.N.-secretarissen, de heren J. Wolff en W. Hartog. De laatste is be noemd tot opvolger van de heer Van Seg gelen. Het ontslag van de Pegasusdirecteur is, zo is het personeel van de uitgeverij en boekhandel meegedeeld, een gevolg van de weigering van de heer Van Segge len om gevolg te geven aan door C.P.N.- voorzitter Paul de Groot en zijn Peking- gezinde medestanders opgestelde richt lijnen omtrent het te voeren beleid. De heer De Groot en de zijnen willen de verspreiding van uitgaven uit Rusland en de Oosteuropese landen stop zetten. De heer W. Hulst, directeur van de n.v. Vernu-reizen, is inmiddels geschorst als lid van de C.P.N. Hij heeft een op dracht van het partijbestuur aan partij leden om zich terug te trekken uit toe ristische instanties, die zich bezighouden met het organiseren van reizen naar de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, niet opgevolgd. Het ontslag van de heer Van Seggelen en de schorsing van de heer Hulst wor den in Amsterdamse C.P.N.-kringen be- Koningin Juliana en prins Bernhard zijn voornemens op zaterdagmorgen 22 april een bijeenkomst van de Engeland vaarders bij wonen. Dit jaar zal deze bijeenkomst, die in de Nieuwe Kerk te Delft zal worden gehouden, speciaal in het teken staan van een herdenking van koningin Wilhelmina. schouwd als de eerste symptomen van een zuiveringsactie op grotere schaal. Paul de Groot cum suis zou iedere commu nist, die niet met hem de harde lijn van Peking wil volgen, uit de partij willen zetten. Eén van de volgende kandidaten voor schorsing is het Tweede Kamerlid voor de C.P.N., Marcus Bakker. Deze wordt verantwoordelijk gesteld voor de uitgave door Pegasus van enkele Russi sche boeken, waarin critiek wordt geuit op het Stalintijdperk. Op de redactie van het communistische dagblad „De Waar heid" zouden enkele ontslagen dreigen. Vooral uit Amsterdam zijn de laatste da gen naar verluidt verschillende bedank jes voor het lidmaatschap van de C.P.N. bij het secretariaat binnengekomen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BREDA Het kathedraal kapittel van het bisdom Breda heeft maandag de gehele dag vergaderd over de voordracht voor de opvolging van de overleden bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Er moet een voor dracht van drie r.amen komen, welke aan de paus wordt voorgelegd. Het kapittel wil de voordracht zoveel mogelijk in overeen stemming doen zijn met de opvattingen over de opvolging onder het kerkvolk. Het meent dit doel het best te kunnen bereiken door inschakeling van de leden van het diocesaan pastoraal beraad, dat beschouwd kan worden als een soort par lement. Mgr. De Vet heeft dit beraad in het leven geroepen als een adviesorgaan van de bisschop. Aan de leden van het pastoraal beraad is per brief gevraagd hun gedachten en gevoelens voor 15 april aan het kapittel kenbaar te maken. In deze brief wordt aan de leden van het beraad (priesters, onder Naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid Joekes (V.V.D.) geeft de minister van Binnenlandse Zaken het vol gende overzicht van de situatie in de Arn hemse wijk Malburgen. In verband met ongeregeldheden en vechtpartijen in de Arnhemse binnenstad zijn bij de politie sedert 1 september van het vorig jaar negen aangiften binnenge komen waarvan proces-verbaal is opge maakt. In acht gevallen zijn de daders opgespoord. Bij ongeregeldheden in de wijk Malbur- ADVERTENTIES i Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C. de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoud heid t UTRECHT Vertegenwoordigers van artsen en ziekenfondsen zijn er gister avond in geslaagd, de juiste formuleering van het nieuwe honorariumcontract rond te krijgen. Vertegenwoordigers van beide partijen zeiden, dat zich geen verdere moeilijkheden hadden voorgedaan. Het conceptcontract dient nu nog ter goed keuring te worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Dr. A. Weijenborg, de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de LHV verwachtte ook hier geen problemen. De Helmondse arts Sanders, die gisteren teleurgesteld zijn functie in het bestuur van de LHV ter beschikking stelde, wilde ons niets mededelen over verdere pro testacties. Dr. Sanders mag gezien worden als de man, die de hele cijfermatige op stelling van het oorspronkelijke huisart senvoorstel (de beruchte 130 percent van oktober '66) voor zijn rekening heeft ge nomen. De compromissen, die de artsen hebben moeten aanvaarden, en waarbij vrijwel niets overeind bleef van dr. San ders' becijferingen, waren voor hem vol strekt onverteerbaar. Zijn uittreden uit het bestuur van de LHV duidt er dan ook op, dat hij voor het nieuwe contract minstens de verantwoordelijkheid wei gert te dragen. gen is tegen 21 jeugdigen proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldple ging en mishandeling. Aldus deelt de mi nister van Binnenlandse Zaken mee in ant woord op vragen van de heer Joekes (V.V.D.). Na overleg tussen de burgemeester en de officier van justitie, hoofd van het arron dissementsparket te Arnhem, is de politie le controle in de betrokken stadswijken geïntensiveerd, waarbij gebruik werd ge maakt van versterkte eenheden van de ge- uniformeerde politie en van gerichte op sporingsactiviteiten van de recherche. Onafhankelijk van bovengenoemde ge vallen is sedert 1 september van het vorig jaar te Arnhem aangifte gedaan van in to taal vijftien gevallen van mishandeling of vernieling, naar aanleiding waarvan in to taal 34 arrestaties 'door de politie werden verricht, terwijl in slechts twee gevallen de daders tot op heden niet konden wor den opgespoord. Op verzoek van enkele raadsleden heb ben B. en W. van de gemeente Gorssel, ge legen tussen Zutphen en Deventer, beslo ten voortaan geen raadsvoorstellen vóór de te houden vergaderingen aan de pers toe te zenden, zoals dat gebruikelijk was. B. en W. namen dit besluit zonder de raad te raadplegen. Bedoelde raadsleden vonden het bezwaarlijk dat vóór de verga deringen de voorstellen uitvoerig werden gepubliceerd, terwijl ze in het verslag van de vergaderingen zelf slechts summier werden vermeld. De winkel van Pegasus. In de eta lage hangt onder meer een boek over de Russische revolutie, dat in de titel onder meer het woord „Petrograd" bevat. Weer een reden voor maatregelen? wie negen leden van het kapittel, zestien religieuzen en dertig leken) meegedeeld dat dit advièslichaam van de bisschop zijn activiteiten dient te staken nu de bisschop overleden is. Het kapittel zegt in de brief voorts te verwachten dat de leden graag de lijn zien doorgetrokken die door mgr. De Vet is uitgezet, zodat het kapittel bij het opmaken van een voordracht zal uitzien naar personen van wie verwacht mag wor den dat zij het bisdom in dezelfde geest kunnen leiden. Als de Nederlandse kalvermesters en kalfvleesexporteurs meewerken is her stel van onze kalfsvleesexport naar Ita lië mogelijk. Waarschijnlijk zal het nog wel enige weken moeten duren voor het zover is. In ons land moet een organisa tie worden opgezet om aan de Italianen en aan andere buitenlandse afnemers de garantie te kunnen geven dat de kalve ren die Nederland uitvoert niet met hor monen zijn behandeld. Als het zover is moet dat aan de Italianen worden mee gedeeld en daarna moet een Italiaans be sluit tot intrekking van de invoerstop in de Italiaanse staatscourant worden gepu bliceerd. En alleen voor dat laatste al kan wel eens een week nodig zijn. Wordt het invoerverbod inderdaad opge heven, dan begint Italië met een proef periode van een maand. In die maand wordt het uit Nederland ingevoerde vlees geregeld onderzocht op de aanwezigheid van restanten van hormonen. Zijn de resultaten van dat onderzoek gunstig, dan zal na de proefmaand de export kunnen worden voortgezet met toepassing van de gewone reeds sinds 1961 bestaande pro cedure. In dat jaar heeft de Nederlandse vee- artsenijkundige dienst een algemene ver klaring afgegeven, inhoudende dat in Ne derland de toepassing van oestrogene (de geslachtscyclus beïnvloedende) stoffen in de veehouderij is verboden. De Italianen hebben tot nu toe op die verklaring ver trouwd en zij willen dat weer doen, als het in de proefmaand goed gaat. Gaat het in die maand mis, dan is er niet veel fantasie voor nodig om zich voor te stel len wat er daarna gaat gebeuren. Een en ander is het resultaat van het bezoek dat de directeur van de Nederland se Veeartsenij kundige dienst, drs. J. M. van der Born, en de Utrechtse hoogle raar prof. Van Genderen eind vorige week nogal hals over kop aan Rome hebben gebracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG Toen hij aan het werk was aan de Laan van Meerdervoort 346 in Den Haag is gistermiddag de 25-jarige glazenwasser J. Neef van vijf meter hoog te van zijn ladder gevallen. Hij liep hoofdletsel aan de nekwervel dp een bleek bij aankomst in het ziekenhuis Zuidwal reeds te zijn overleden. HENKES (Van onze correspondent) HILVERSUM Het water van het Ve luwemeer bljjkt zó verontreinigd te zijn dat overwogen wordt voor dit seizoen een zwemverbod in te stellen. Door de slechte kwaliteit van het water wordt niet alleen de zwemmerij bedreigd, maar tevens de toenemende recreatie aan het Veluwemeer. De commissie waterverontreiniging van de algemene hengelaarsbond heeft gecon stateerd dat het Veluwemeer, behoudens de vaargeul, aan het verlanden is. Grote delen van dit water kunnen doorwaad worden. De sportvissers klagen bij hun organisa ties steen en been over de slechte en sterk teruglopende vangsten in dit meer. Volgens de commissie dringt een deel van het ver vuilde water van IJssel, Vecht en Zwarte Water via de sluizen in het meer, dat te vens wordt verontreinigd door vuil water dat afkomstig is van de Veluwezoom. Kleuter verdronken. Voor de ogen van drie broertjes is zondag de tweejarige Bertus van Dijk uit Rhenen in de Rijn verdronken. De kinderen waren aan het spelen op de veerstoep van het voor malige veer Rhenen-Kesteren. Bertus is daarbij uitgegleden en te water ge raakt. Zijn lichaam is snel met de stroom verdwenen. Erelid. De Interparlementaire Raad heeft met algemene stemmen mr. M. van der Goes van Naters benoemd tot erelid van de Interparlementaire Unie. Mr. Van der Goes van Naters is voorzitter geweest van de Nederlandse vertegen woordiging bij de I.P.U. Ridderorde voor H. Westerlaken De directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. M. W. Westerlaken, die met pensioen gaat, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Brandstichting? De Groninger brandweer heeft een uitslaande brand geblust in leegstaande woningen boven een opslag plaats van touwartikelen en een tim mermanswerkplaats in een straatje ach ter het Boterdiep. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Aangezuiverd. Osse politie-agenten hebben de 300,-, die uit de bekeuringskas op het bureau waren verdwenen, uit eigen zak aangevuld. De rijksrecherche weet nog niet hoe het geld is verdwenen. Het bestuur van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft in Amster dam vergaderd onder leiding van prof. dr. S. Hofstra ter bespreking van de jacht op zeehonden in Canada. De vergadering werd bijgewoond door de Canadees Brian Da- vies en de Engelse vrouwelijke dierenarts dr. E. Simpson, die in de afgelopen we ken in opdracht van de federatie de zee hondenvangst in de Laurensbaai in Cana da hebben geobserveerd en er een schok kende film over hebben gemaakt. Dr. Simpson heeft sectie verricht op 154 kada vers van gestroopte jonge zeehonden en geconstateerd dat 36 pet. van de dieren gevild zijn voor zij dood waren. De film liet zien dat de jagers van alle ADVERTENTIE TENNIS Jan van Goyenstraat 18 HEEMSTEDE - TELEFOON 85309 denkbare moderne technische middelen gebruikmaken om in korte tijd zoveel mogelijk pasgeboren dieren op te sporen om dan op wrede wijze de dieren te do den en te vijlen. Brian Davies vertelde dat in Canada grote beroering over deze zeehonden vangst is ontstaan. Er wordt nu een fel le oppositie tegen de jacht gevoerd. Van de 20 miljoen Canadezen heeft reeds een miljoen op een of andere wijze bij de re gering geprotesteerd. De Canadese rege ring heeft al door het afkondigen van maatregelen ernstig getracht de situatie te verbeteren, echter zonder resultaat. De federatie zal er bij de Canadese regering op aandringen de jacht te verbieden. Voor Canada zou dit geen economisch nadeel zijn. De economische betekenis van de jacht is zeer gering,-temeer daar de mees te jagers geen Canadezen maar Noren zijn. Het bont krijgt pas economische be tekenis als het geëxporteerd is naar Eu ropa. De bonthandelaren zijn degenen die het geld verdienen, aldus prof. Hofstra „Zij bevinden zich ten aanzien van de wrede wijze waarop het bont „gewon nen" wordt nog in het stadium van „Es is nicht wahr". „Wij hopen hen door hen met de neus op de feiten te drukken in het stadium van „Wir haben es nicht gewusst" te krijgen", aldus de president van de federatie. Dr. Simpson zei dat het van groot be lang is dat de Canadese autoriteiten sta pels protesten uit Europa krijgen. Een definitief einde aan de wrede jacht kan er pas komen als het publiek weigert het bont te kopen. Vorige week zijn meer dan 100.000 jonge dieren vermoord en vermoe delijk ruim 40.000 volwassen dieren. Bij het schieten pp de volwassen dieren wordt één op de vijf gedood en vier andere ge wond. Deze gewonde dieren komen in de barre kou om. Eén huid eist dus vijf do den dieren, aldus dr. Simpson. Stadsschouwburg, woensdag, 20 uur: Nederland Dans Theater met „Recital voor cello en acht dansers". Cellist Anne Bijlsma. Soliste: Mea Venema. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „The Professionals", 14 jaar. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Een miljoen jaar geleden", 14 jaar. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „De hete zon", 18 jaar. Minerva, vandaag, 20 u. „Boccaccio", 18 j. Woensdag: zie diversen. Woensdag 14.30 u.: „Tom en Jerry Festival", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 uur: „Lief desbekentenissen", 18 jaar. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gedwon gen verraad", 14 jaar. Studio, 14, 18.45 en 21.15 uur: „Wie is bang voor Virginia Woolf", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Artifica (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van grafische werken van o.a. Wim Worm. Dagelijks, behalve zondags en maandags, geopend van 9.30 tot 18 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 uur en 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur en 20 tot 22 uur. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt)Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan) Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, Hasselaersplein 35. Woensdag, 14.30 u.: „De Apebrood- boom". Minerva Theater (Heemstede), woens dag, 20.15 u.: Cabaret Adam en Eva: „Tussen tafel en bed". Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voor j aarsbloemen. Stadhuis Haarlem, woensdag, 14 uur: gemeenteraadsvergadering. DINSDAG 4 APRIL City, 20 uur: „Muiterij op de Bounty". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie werken van Karei Appel; de tentoonstelling duurt tot en met 23 april en is geopend op dinsdag en vrijdag van 29 tot 21 uur en zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. WOENSDAG 5 APRIL City, 20 uur: „Muiterij op de Bounty". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 4 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u „Scandali Nudi Stripteasedanseressen ge vraagd". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote goudroof". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur. WOENSDAG 5 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u, „Scandali Nudi Stripteasedanseressen ge vraagd". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote goudroof". W.B. Theater, 20 u.: „Bunny Lake wordt vermist". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling werken van Hubert van I.ith geopend van 9 tot 12.30 en 13.30 tot 18 u ADVERTENTIE trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! trim n/Wl/WWWWWWWIWWWWIlWWWIlWWWWWWWUWWWWVWWWWWWWWWM tfW\WAWWWWWWVVWWWVWMWM«WWWWVWWW Het KNMI deelt mede: Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied. Aan de noordflank hiervan staat een brede wes telijke stroming. Maandag stroomde hiermee enigszins onstabiele lucht naar ons land, maar geleidelijk is de aange voerde lucht vochtiger geworden, zodat er in de nacht van maandag op dinsdag op de meeste plaatsen wat regen of mot regen viel. Ook woensdag houdt dit weertype aan. Er zal over het algemeen veel bewolking zijn, waaruit af en toe wat lichte regen of motregen valt. De westen wind zal vrij krachtig zijn en in het tem- peratuurverloop komt weinig verandering. WWERRAPPORTEV Maxlmum- mlnimum- M t«mper»turen v - e «c M c kinnen- en bultenland ■5 O 4 E Den Helder geh. bew. wnw 9 6 Ypenburg geh. bew. wnw 10 6 Vlissingen geh. bew. wnw 10 8 Eelde regen w 11 2 De Bilt regen w 11 5 Twente regen zw 12 3 Eindhoven regen w 11 4 Z.-Limburg regen w 11 3 Helsinki zw. bew. n 5 -1 Stockholm geh. bew. zo 6 0 Oslo zw. bew. windst. 3 1 Kopenhagen zw. bew. w 9 5 Aberdeen regenbui w 11 7 Londen zw. bew. wzw 13 5 Amsterdam geh. bew. wnw 10 4 Brussel regen w 12 6 Luxemburg regen wzw 10 3 Parijs zw. bew. w 14 5 Bordeaux mist n 19 3 Grenoble licht bew. nnw 16 8 Nice half bew. n 14 6 Berlijn regen w 9 3 Frankfort regen zw 10 3 München geh. bew. w 6 3 Zurich geh. bew. wnw 8 5 Genève zw. bew. zzo 13 2 Locarno licht bew. w 14 2 Wenen regenv wnw 9 5 Innsbruck regen windst. 8 2 Belgrado geh. bew. zw 10 3 Athene onbewolkt n 14 8 Rome zw. bew. zw 15 12 Barcelona licht bew. n 15 4 Madrid onbewolkt nnw 20 3 Mallorca onbewolkt windst. 17 3 Lissabon onbewolkt ono 23 10 Woensdag 5 april Zon op 6.08 uur; onder 19.19 uur. Maan op 5.20 uur; onder 14.21 uur. Maanstanden Nieuwe maan9 april 23.20 uur Eerste kwartier 17 april 21.48 uur Volle maan 24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 april Hoog water 12.20 uur en uur. Laag water 7.18 uur en 20.20 uur. Woensdag 5 april Hoog water 1.06 uur en 13.36 uur. Laag water 8.49 uur en 21.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2