Spannende verkiezingen voor Griekenland te verwachten Conflict tussen liberalen in West-Duitsland r VAN DAG TOT DAG Bange vraag: wat gebeurt er als Papandreoe wint? ÈiSaranka meubelen Proces-Speck begonnen VS lenen India goedkoop geld Kroonprins op pelgrimstocht Meerderheid voor gaullisten bij keuze Kamer-voorzitter Grand Gala du Mode bij Wier inga! Chique damesmodehippe tiener mode, romantische bruidskleding, vlotte en sterke kindermode. Mende: „Niet naakt aan gesprekstafel" telegrammen DINSDAG 4 APRIL 1967 3 V.. Vlieger twee maanden in Canadese koude Garrison laat weer arrestatie verrichten LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW modieus en meer keus I Machtsstrijd Chaban-Dalmas Vals gebit Het nieuwe kabinet, zoals dat vandaag door de heer De Jong gepresenteerd wordt, doet meer dan enige regerings ploeg die in het verleden is opgetreden een beroep op de sportiviteit van vrind en vijand. Er zitten namelijk zoveel nieu welingen in nieuwelingen wat het ambt van minister aangaat, niet wat hun aan raking met de politiek betreft dat het onmogelijk is met enige waarschijnlijk heid te zeggen wat zij ervan zullen ma ken. Zij krijgen de kans en begihnen aan een taak die, zowel wat hun persoonlijke arbeid als hun samenwerking in team verband betreft, verre van gemakkelijk zal zijn. Het doet niet prettig aan, com mentaren uit bepaalde politieke hoek te vernemen die spreken van „tweede-rangs figuren". Deze kenschetsing is- onbillijk, omdat de prestaties van deze nieuwko mers best gunstig kunnen afsteken bij die van „eerste-rangs" uit het verleden. Men moet het eenvoudig afwachten. Dit wat de personen aangaat. Het aan schijn van het nieuwe kabinet als geheel echter is een andere zaak. Ofschoon de beëindiging van de lang durige kabinetscrisis een reden tot ver heuging zou moeten geven, is het suc ces van de heer De Jong eerder een bron van bedenkingen dan van voldoe ning. Die bedenkingen komen in de eer ste plaats voort uit het feit, dat een mili tair en een (naar herhaaldelijk gebleken is) militair denkend politicus minister president zal zijn, uitgerekend in een tijds bestek dat een sterke behoefte aan krach tige vredesinitiatieven van kleine lan den doet blijken. De combinatie Defensie-K.V.P. is ook buiten de kabinetsformatie om altijd een hoogst ongelukkige geweest. Niet dat de K.V.P. principieel een „ontwapenings partij" zou moeten zijn, maar omdat het confessionele en levensbeschouwelijke karakter dat de K.V.P.-politiek zou moe ten kenmerken een volkomen anders ge richte defensie-politiek zou voorschrijven wil men althans de grote woorden van „christelijke beginselen die de politiek doordringen als een desem" waarmaken. Juist het falen van deze beginselen in de politieke praktijk heeft de K.V.P. een aanmerkelijk deel van haar jeugdige aan hangers gekost, want als men principiële en praktische christenen zoekt, moet men bij de jongeren zijn, die onchristelijke en onpraktische ballast hebben weggewor pen. -< Dat Binnenlandse Zaken zal worden ge voerd door een zo behoudende rechtlijni ge figuur als de heer Beemink versterkt nog de verbazing, die reeds ontstond, toen de C.H.U. werktuigelijk als coalitie partner werd aanvaard. De tweede reden tot zeer sterke bedenkingen tegen dit ka binet is dan ook zeker in de bezetting van Binnenlandse Zaken te vinden. Als ergens Binnen de werkzaamheid van een kabinet problemen liggen die evolutionai re en vooruitstrevende denkbeelden ei sen, dan is het wel bij Binnenlandse Za ken. Men kan nu helaas verwachten dat historische uitgangspunten, traditionele standpunten en een afkeer van het nieu we dit departement zullen beheersen. De uitspraken van de heer Beernink geduren de de verkiezingsstrijd staan daar borg voor. Buitenlandse Zaken wordt bezet door een „eerste-rangs". Het zou een verade ming zijn geweest, daar een nieuweling- aan het werk te zien gaan van wie men tenminste eens iets anders zou kunnen verwachten dan het eeuwig glimlachende, eeuwig zigzaggende en eeuwig afwach tende opportunisme van de „Grote Mi nister van het Kleine Landje Het is tekenend voor dit kabinet en deze coalitie dat de verkiezingen aan do vemansoren blijken te hebben geklopt, dat belangrijke portefeuilles in conventi onele, behoudende greep zijn gebleven of geraakt en dat in volkomen tegenstel ling met de interpretaties en analyses van de volkswil de richting naar radicale ver nieuwing der denkbeelden zorgvuldig is vermeden. Natuurlijk zullen de partijen achter dit kabinet niet moedwillig hun eigen dood nalopen door parlementair genoegen te nemen met een conservatieve en verou derde regeringskoers op de diverse ter reinen van de moderne problematiek. Toch lijkt het welhaast onvermijdelijk, dat zij de komende zittingsperiode een grote kans lopen stembussympathie te verlie zen, terwijl de oppositie een gouden tijd tegemoet gaat, vooral door haar kans tot vertolking van progressieve denkbeelden uit het kiezersvolk. Daarbij komt dat de partij vernieuwing radicaal lijkt door te breken, zodat ieder conservatisme van ka binet en coalitie nieuwe schokken zal toe brengen aan de oude partij constellatie. De coalitiepartijen achter dit kabinet lopen twee geweldige risico's: of zij zul len zich brandmerken als verzamelingen van behoudende elementen, die bovendien nog onmachtig blijken de brandende pro blemen op te lossen, oftewel zij zullen op zeker moment gedwongen worden hun eigen kabinet te doen duikelen. In beide gevallen zijn de consequenties bijzonder onaangenaam, omdat de indruk op het kiezersvolk dan nog meer vervuld zal zijn van onbehagen dan reeds nu het geval is. Partijen als de A.R.P. en de V.V.D., die er bij de vorige verkiezingen goed afkwamen, stellen op deze manier hun verworven winst in de waagschaal. Ten zij hun rol in dit nieuwe kabinet en in de nieuwe parlementaire zittingsperiode (hoe lang of kort die ook zal zijn) duidelijk ge richt zal zijn op moedige aanpak onder frisse verandering van gedachten. In dat geval echter mag men, hoe pessimistisch het ook klinkt, de eensgezindheid binnen het kabinet geen lang leven beschoren zien. Tenzij en dan komt men weer waar men met zijn overpeinzingen begint de nieuwelingen ondanks of dankzij hun po litieke afkomst originele, moderne mensen blijken te zijn, die niet uit bravoure maar uit tijdeigen roeping de ondankbare taak hebben aanvaard waarvoor „eerste-rangs zo hooghartig hebben bedankt. UWWWWIMWWWWIAMUMIIAIWWIfWMAIIIWWWWWIAIIIWWWWIfMMH YELLOWKNIFE (CANADA) (AP) Robert Gauchie, een piloot, die twee maanden vermist werd en van wie men aannam dat hij dood was, is zaterdag door een vliegtuig waargenomen en gered uit de bevroren wildernis van Canada. De artsen deelden mee dat de 39-jarige Gauchie, 3 tenen van zijn linker en van zijn rechter voet zal moeten missen ten gevolge van bevriezing. Hij is goed gezond. Glen Stevens, die boven de wildernis vloog, zag een lichte plek. Hij vloog er heen en zag het neergestortte vliegtuig van Gauchie en de eenzame figuur van de pi loot. Het toestel landde op zijn ski's en pikte Gauchie op. Gauchie was negentien kilo afgevallen in zijn strijd om in leven te blijven sneeuwstormen en temperaturen die zelde boven nul kwamen en 's nachts veertig graden onder nul waren in het barre landschap nabij het Samandre meer. In zijn toestel kroop hij onder zes slaap zakken om zich tegen de kou te bescher men. Hij gaf de hoop niet op en had zijn koffer gepakt toen het reddende toestel landde. DALLAS (TEXAS) (AP) De voor malige Cubaanse ballingenleider Sergio Arcacha Smith is door de politie van Dal las gearresteerd op grond van een arres tatiebevel uitgegeven door de officier van justitie van New Orleans, Jim Garri son. Arcacha, die 44 jaar oud is, heeft vroeger in New Orleans gewoond. Hij wordt ervan beschuldigd samen met David Ferrie en Gordon Novel een po ging tot inbraak te hebben georgani seerd. Ferrie is overleden. Novel is in Columbus (Ohio) gearresteerd. Garrison stelt dat Ferrie met Lee Harvey Oswald anderen een komplot heeft gesmeed om president Kennedy in Dallas te ver moorden. Hij zegt nog niet te kunnen meedelen of Arcacha en Novel ook recht streeks bij het onderzoek naar het kom plot betrokken zullen worden. (Van onze correspondent) ATHENE. In de nacht van zon dag op maandag werd het centrum van Athene opgeschrikt doordat plot seling kerkklokken begonnen te lui den. Honderden mensen belden ver schrikt de politie op om te vragen wat er aan de hand was. Iedereen dacht dat het iets te maken had met de politieke situatie. Per slot van rekening zijn de kerkklokken hier makkelijk bereikbaar en begon in december 1944 de slag om Athene met links klokgebeier in alle wijken. Het bleek tenslotte een verwarde Duitse toerist te zijn die de hoogste kerkklok bovenop de Lykabettos- heuvel in werking had gesteld. Onder degenen die de politie opbelden, was ook Panayotis Kanellopoulos, de man die de daaropvolgende middag beëdigd zou worden als Griekenlands 27-ste na oorlogse premier aan het hoofd van een ploeg bestaande uit louter kopstukken van de rechtse Radicale Unie die in 1964 bij de verkiezingen vernietigend was verslagen. VANZELFSPREKEND wekte de onver wacht vroege terugkeer van al die oude ADVERTENTIE PEORIA (Reuter) In Peoria in de Amerikaanse staat Illinois is het proces begonnen tegen de 25-jarige gewezen zee man Richard Franklin Speck, die in juli van het vorige jaar in Chicago acht leer ling-verpleegsters zou hebben vermoord. De openbare aanklager heeft de jury van zeven mannen en vijf vrouwen ge vraagd het schuldig uit te spreken, waar na de beklaagde tot de elektrische stoel kan worden veroordeeld. De verdediger hield de jury voor, dat niemand Speek de meisjes heeft zien doden. Dat moest het openbaar ministerie eerst bewijzen. Een 23-jarige leerling-verpleegster van de Philippijnen, Corazno Amurao, werd niet gedood, omdat zij zich onder een bed wist te verstoppen. Speek bracht de slachtoffers één voor één naar een an der vertrek waar hij hen zou hebben ver moord. Het openbaar ministerie heeft 160 getuigen gedagvaard. Verwacht wordt dat het proces een aantal weken zal du ren. plaatsvinden en dat daardoor de toon van vader Papandreoe in zijn manifest deze avond toch nog tamelijk ingehouden was. De leider van het „Centrum" riep het volk niet op tot gewelddadige revolutie zo als hij een paar dagen geleden nog in het vooruitzicht had gesteld, maar gewoon tot verkiezingen en die verkiezingen kunnen alleen onder normale omstandigheden worden gehouden als de zoon Andreas, de leider van de linkervleugel van het cen trum, niet in de gevangenis zit. Griekenlands 27ste premier, Kanellopoulos. rechtse gezichten de nodige hilariteit. Maar de gevolgen op straat van deze zo veelste staatsgreep, zoals Papandreoe haar noemde, bleven deze eerste avond minder onrustbarend dan bij de val van Papandreou in juli 1965. Er werd wat geroepen in de buurt van het Omonia- plein en de politie was even actief, waar bij vooral opviel hoezeer sinds 1965 de ac tiviteit van de politie in burger is toege nomen. Athene ging rustig slapen, verre van zeker echter dat het deze hele week zo rustig zal blijven. Het kabinet-Kanellopou- los zal deze week waarschijnlijk nog wach ten met in het parlement te verschijnen waar het zo goed als zeker geen meerder heid zal halen. Immers ook de voorma lige „verraders" van Papandreoe's Cen trum onder Stefanopoulos hebben al aan gekondigd te zullen tegenstemmen. Het is zelfs de vraag of Kanellopoulos meer stem men zal behalen op het totaal van driehon derd dan de 101 van zijn eigen partij. Maar in dat geval zal hij aanblijven en het parlement ontbinden, zodat nieuwe verkiezingen binnen 45 dagen moeten vol gen. Er gaan in Griekenland spekulaties dat er een geheime overeenkomst is tussen Kanellopoulos en vader George Papan dreoe dat een mogelijke arrestatie van Papandreoe's zoon Andreaas niet zal WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Bureau voor Internationale Ont wikkeling heeft maandag bekend gemaakt ctet India een lening van 132 miljoen dol lar krijgt om het land te helpen meer voedsel te produceren en zijn economische ontwikkeling te stimuleren. Met de le ning zal de aankoop van Amerikaanse kunstmest, bestrijdingsmiddelen, land bouwmachines enz. worden gefinan- cieerd. De aflossing begint over tien jaar en duurt dertig jaar. De rente is één per cent tijdens de eerste tien aflossingsvrije jaren en ïVi percent tijdens de terugbe talingsperiode. ADVERTENTIE AMERSFOORT,' APELDOORN, ARNHEM, HAARLEM, HILVERSUM, ZWOLLE Als dan werkelijk de verkiezingen wor den gehouden, rijst tenslotte de grootste en bangste vraag: wat zal er gebeuren als de Papandreoe's het winnen? Papandreoe, de leider van de grootste partij, heeft duidelijk gesteld dat de ko ning door de regering in handen te leg gen van de tweede partij zichzelf kandi daat heeft gesteld als leider van die par tij. De koning kan hierop riposteren dat Papandreoe afgelopen zondag om voors hands onduidelijke redenen weigerde ge volg te geven aan een uitnodiging voor een conferentie van alle partijleiders en dat hij daarvoor gedwongen was terug te vallen op de tweede partij in grootte. Maar het gevaarlijke is dat deze roe ring door het elektoraat inderdaad als de bij uitstek koninklijke zal worden gevoeld. Hoe zullen nu de koning en de hem vol ledig toegewijden reageren als het resul taat van de verkiezingen in Kanellopoulos' nadeel uitvalt? Pas op de dag na die ver kiezingen zullen we weten of Griekenland een Europese democratie is gebleven of definitief is afgegleden naar de positie van een Europees Sierra-Leone. Of de kerkklokken hun religieuze functie behou den of zich kunnen opmaken voor een nieuwe rol in een gewelddadige machts strijd. Kroonprins Hassan van Jordanië maakt een pelgrimstocht naar de heilige stad van de mohammedanen, Mekka. Hij verblijft in de woestijn en vast. Als de vastenperiode voor bij is, zal hij Mekka binnengaan. (Van onze correspondent) PARIJS. Het eerste parlementaire duel tussen de gaullistische regerings meerderheid en de oppositie is maandag in Parijs door de gaullisten gewonnen. De strijd om de voorzitterszetel, waar voor de burgemeesters-Kamerleden van Bordeaux en Marseille, de gaullist Jacques Chaban-Delmas en de socialist Gaston Defferre, waren aangetreden, werd met een verschil van 47 stemmen ten voordele van de gaullist beslecht. Een overwinning die Chaban-Delmas, die al sedert negen jaar, tot vrij algemene tevredenheid, de voorzittershamer in het Palais Bourbon hanteert, reeds in de eer ste ronde mocht boeken. Voor de zitting, die door de 85-jarige Toyen, de radicaal- Hypoliet Ducos, in de overdadige oratori sche stijl der derde republiek geopend werd, verwachtte men algemeen verschil lende stemmingen, alvorens één der riva len met de zege zou gaan strijken. Dat de gaullisten onmiddellijk een do zijn stemmen meer verwierven dan ze te voren durfden hopen, dankten zij aan de fractie van Lecanuets Democratische Cen trum, die officieel tot de oppositie be hoort, doch waarvan bijna de helft op Chaban-Delmas heeft gestemd. De Kamerpresident wiens mandaat nu met vijf jaren is verlengd tenzij de Kamer haar zittingsperiode niet vol zou maken draalde niet lang om uit zijn herverkiezing onmiddellijk politieke munt te slaan. In zijn dankwoord aan zijn collega's merkte Chaban-Delmas op, dat de inzet van deze eerste stemming van de nieuwe zittingsperiode niet door de personen van hemzelf en van zijn concurrent wrden gevormd, maar van politieke orde was. Met die opmerking bedoelde hij duidelijk zijn gaullistische partijgenoten, die zich de laatste weken na de verkiezingen, gedragen alsof zij in een belegerde vesting zitten opgesloten, een hart onder de riem te steken. Als deze eerste klap inderdaad een daalder waard is, kunnen de gaullisten de verdere ontwikkeling der parlemen taire gebeurtenissen nu met iets meer vertrouwen tegemoet zien. De aanhan gers van Lecanuet in de Kamer hebben de gaullisten immers nu hun bereidheid tot samenwerking onmiddellijk willen de monstreren, zbdat de komende regering over een iets bredere basis zal kunnen beschikken dan aanvankelijk was voor zien. Of ze voor die bereidheid ook terstond al beloond zullen worden met de aan bieding van één of meer zetels in de (Van onze correspondent) BONN. Onder hevige span ningen begon maandag het liberale partijcongres in Hannover. Sinds de val van de regering-Erhard nu ruim honderd dagen geleden is de kleine partij in de oppositie en weet zij met deze nieuwe rol geen raad. De felle tweestrijd in Hannover gaat over het voorstel van een bepaalde groep binnen de partij, om in de Duitsland-politiek de realiteit nu te erkennen: dat is het bestaan van de DDR als afzonderlijke staat en van de Oder-Neisse als de definitieve Poolse westgrens. De groep vormde zich aanvankelijk rond de perschef van de F.D.P., Scholl- wer, en breidde zich kort daarop uit met de penningmeester van de partij, de groot-industriëel Rubin, die in een opzien barend artikel in een politiek maandblad openlijk voor deze vooruitstrevende koers in de F.D.P. pleitte. Maandag in Hannover gingen de steeds fellere aanvallen van de partijvoorzitter Eric Mende in de regering-Erhard was hij vice-kanselier tegen de groep Schollwer-Rubin verder. Nadat men aan vankelijk nog had gehoopt dat Mende zich om tactische redenen achter de „re bellen" zou stellen, bleek dat de oud- vice-kanselier en minister voor zaken betreffende de beide Duitslanden, conser vatievere geluiden liet horen dan ooit te voren. Mende verwaardigde zich om met histo rische argumenten aan te komen. „Ze venhonderd jaar Duitse historie in de oostelijke gebieden mogen we niet over het hoofd zien", sprak de hevig geëmo tioneerde partijvoorzitter, en hij vond dat er een eind gemaakt moest worden aan wat hij een „strip-tease-politiek" noemde, die tot gevolg zou hebben dat de minis ters tenslotte „naakt aan de onderhande lingstafel zouden komen te zitten." De actieve mevrouw Hamm-Brücker - een in de Duitse binnenlandse politiek bekende verschijning verklaarde later op de ochtend, dat zij vond dat haar volk de Polen zo onnoemelijk veel leed had aangedaan, dat de enige manier waarop de Duitsers de zo zeer gewenste achting in het buitenland konden terugwinnen was, door de Oder-Neisse-grens zonder verdere discussie als grens te erkennen. Openlijk viel zij haar partijvoorzitter aan. en ze stelde dat deze zo negatief op de voorstellen van Schollwer en Ru bin had gereageerd, omdat hij zelf eens de opsteller van vooruitstrevende rapporten nu achter was geraakt en daardoor „in zijn ijdelheid was gekwetst". Mevr. Hamm-Brücker kreeg de demon stratieve bijval van een der oudste en ge- achtste leden van de partij, de vice-pre sident van de Bondsdag, Thomas Dehler. De reactie van Erich Mende op de huidige beweging binnen zijn partij uit zich nu ook in ongeoorloofde verdacht makingen. Zo suggereerde hij in de „Welt am Sonntag", dat de rebellen sa men zouden spelen met de Oostduitse liberalen en met de D.F.U., duitse Pacifistische Partij. de West- Grote tegenstand kreeg de partijvoor zitter gisteren ook van de „Deutsche Junge Demokraten", een uiterst actieve groep van jongeren binnen de F.D.P., die van Mende eisen dat de partij de voor stellen van Schollwer en Rubin accep teert. Herhaaldelijk kwam het tot gesis en interrupties in de zaal tijdens de rede van Erich Mende, die zich tegen het gesis niet beter wist te weren dan door de de monstranten ervoor te waarschuwen dat zij „op deze manier gevaar liepen hun valse gebit te verliezen". Luide bijval kreeg F.D.P.-penningmees ter Rubin van de jonge liberalen en hun aanhang, toen hij na Mende het spreek gestoelte beklom om zich nog eens open lijk achter zijn ideeën te stellen. Toen Rubin verklaarde, dat er naar zijn me ning „een zucht van verlichting" was opgegaan na de publikatie van Scholl wers en zijn versie, klonk een oorver dovend applaus in de zaal op. Ondanks deze voor Mende duidelijke en hoogst ernstige tegenstand heeft hij nog altijd de ruime meerderheid van het bestuur achter zich. nieuwe regering, zal voor het einde van deze week vermoedelijk wel blijken. Want verwacht wordt, dat vrijdag presi dent De Gaulle de namen van de leden der nieuwe regeringsploeg, die buiten het Elysée niemand nog kent, openbaar zal ■maken. EJ Mijnontploffing. Door een ontploffing in een kolenmijn in Natal in Brits-Colum- bia zijn maandag elf mijnwerkers omge komen en 21 gewond. Twee mijnwerker» worden vermist. Aardbeving. In Reggio Emilia bij Modena is maandagavond een aardschok ge voeld, die enkele schoorstenen en lan taarns deed sneuvelen. Er ontstond een begin van paniek. De beving werd ook? in Parma gevoeld waar de bewoners de straat op renden. Luchttaxi. Een tweemotorig vliegtuig van Lexington Air Taxi is maandag in de buurt van een vliegveld bij Lexington in de Amerikaanse staat Kentucky, ver ongelukt. De negen inzittenden kwamen om het leven. Poolstorm. Een brand, die. tijdens een fel le poolstorm uitbrak, heeft in een Ame rikaanse basis in Thule, op Groen land, een schade van naar schatting tien miljoen gulden aangericht. Supertanker. De rederij Fearnley and Eger heeft in Japan een tankschip van 215.000 ton besteld. Het zal het grootste schip van de Noorse vloot worden. Het schip zal eind 1968 door de Kawasaki werf worden afgeleverd. Autobus-ongeluk. Een bus met gezinnen uit een Mexicaans arbeiderskamp is van een stijle heuvel afgestort, waarbij drie personen gedood en 28 ernstig ge wond werden. 36 reizigers, onder wie vele kinderen, zijn overgebracht naar twee ziekenhuizen. De buschauffeur heeft gezegd dat de remmen geweigerd hadden. Ontploffing. Twee vrachtwagens die muni tie vervoerden zijn maandag ontploft waardoor in Schaffenburg in West- Duitsland van verscheidene huizen de daken en vensters gesneuveld zijn. Ze ker vier mensen zijn door glasscherven gewond. Aanbod. De Tunesische minister van De fensie heeft bekend gemaakt dat de Turkse regering aangeboden heeft de training en organisatie op zich te nemen van het Tunesische leger. Bomaanslag. De Cubaanse VN-afgevaar- digde Nicholas Rodriguez is maandag licht gewond toen hij een postpakketje opende dat een bom bevatte.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3