Werkzaamheden op forteiland binnenkort voltooid Verenigingsnieuws uit de IJmond Hoogovenpersoneel staat voor verkiezing Ondernemingsraad Knippen zonder reststukken bij Hoogovens IJmuiden Overwegwachter veroordeeld tot voorwaardelijke celstraf Drankbestrijders willen oranje bitter weren Bouw van gemaal in IJmuiden is noodzakelijk Algemene Vereniging besprak activiteiten Computer is hierbij overbodig Visserij betreurt niet terugkeren van minister Biesheuvel Spoorbomen in Halfweg te laat gesloten Hum 'beurs »RVI mE^IB DINSDAG 4 APRIL 1967 Velsen-IJ niuiden Beverwijk Experts Hoogheemraadschap v --wjrr. mmmmmmmmms*. De heer B. ter Horst uit Heemskerk. meubel: show op de RAI AMSTERDAM 31 MAART T/M 9 APRIL 1967 Nadat de Duitsers in 1945 eindelijk hadden gecapituleerd, lieten zij bij hun aftocht aan de kust van de door hen bezette landen overal een enorme chaos achter van beton en staal. Onderdelen van de zogenoemde West- wall", een stevige verdedigingslinie waarmee werd beoogd een eventuele invasie van de geallieerden af te slaan. Gelukkig is echter Hitiers „Dui zendjarig Rijk" voor de nazi's een schone droom gebleken, dat reeds binnen twee decennia tot een ondergang in bloed, chaos en puin was gedoemd. Wat echter overbleef was een lange gordel van bunkers en versperringen, waar ook de Nederlandse kust rijkelijk van was voorzien. Uiteraard had men daarbij de belangrijke haven van IJmuiden eveneens in dit verdedi gingssysteem-opgenomen en nog altijd kunnen, hier in de duinen enige bunkers worden aangetroffen, die met hun plompe vormen en sombere kleuren voor dit vredige duinlandschap een schrille disharmonie be tekenen. Van het standpunt der Duitsers beke ken was het volkomen logisch, dat ook het forteiland in het Noordzeekanaal bij IJmuiden vanwege zijn belangrijke stra tegische positie ruimschoots van deze de tonerende bouwsels werd voorzien. Van daar dat hier niet minder dan twintig grote bunkers werden gebouwd, hetgeen met de spreekwoordelijk geworden Duitse „Gründlichkeit" is geschied. Hieronder bevinden zich dan ook gevaarten met een DINSDAG 4 APRIL Bevolkingsonderzoek: de auto. waarin het röntgenologfsch borstonderzoek plaats heeft, is opgesteld aan de Melklaan bij de Ir. Krijgerstraat van 18 tot 20.15 uur. 't Braambos, 20 uur: Volksuniversiteit, „De hofjes van Haarlem", door P. Jongens. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 5 APRIL Bevolkingsonderzoek: De auto waarin het röntgenologisch borstonderzoek plaats heeft, is opgesteld aan de Van Kalkar straat bij het Van Saelenplantsoen van 13.30 tot 16.30 uur en van 18 tot 20.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, 19.30 uur: Open bare gemeenteraadsvergadering. 't Braambos, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 10 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, Cau serie over huisdieren door dierenarts Th. G. Winkel. Petrakerk, IJmuiden-Oost, 20 uur: Her denkingsbijeenkomst Pieter Vermeulen- school. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 19.45: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoord-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Velser Zwem Vereniging. Velserbcyi Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtrainning vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 uur polotraining of wedstrijden. DINSDAG 4 APRIL Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: Naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar, door toneelgroep „Perine". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 20 u.: beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, door Kennemerstaten. Gymnastieklokaal, Amstelstraat (Ooster- wijk), 20 u.: huisvrouwengymnastiek, door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting Gem. Huishoudschool, Moensstraat, 19 u.: Koken door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. De Opgang, Florastraat, 20 u.: Clubavond voor Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht De Wjjkerbaan, Pres. Kennedyplein 3, 20 uur: jaarvergadering van de Federatie Be verwijk van de Partij van de Arbeid. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Ver. Openbare Bibliotheek Beverwijk- Heemskerk: Hendrik Burgerstraat 70: vol wassenen: 15-17.30 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstel straat 44, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Mee- restein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee en Heemskerk. Kerkweg 45: gesloten; Heemskerk, Ruysdaelstraat la jeugd: 15.30-17.30 uur. WOENSDAG 5 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 14 u.: handenarbeid (jeugd) o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 20 u.: Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 u. Naaien door de St. v. huish.en gezins voorlichting. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 20 u.: Concert door de Mij. ter Bev. der Toonkunst, m.m v. het Noordh. Philharm Orkest o.l.v. Edo de Waart, Fredell Lack viool. De Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein 3, 20 u.: Instuif door N.V.V. Jongerencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10, 10-11.30 (dames zwemmen) 12-13.45, 14.15-15 30. 16-17.15 en 20.45-22 u Ver. Openbare Bibliotheek Beverwijk Heemskerk, Hendrik Burgerstraat 70. volw 15-17.30 en 17-21 u., jeugd: 15-17.30 u Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u. en jeugd 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44 jeugd: 14.30-17.30 u.; Meerestein, Parmen tierstraat 2, jeugd: 14.30-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u. jeugd: 14.30-17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u Heemskerk, Ruysdael straat la, jeugd: 14.30-17.30 uur. muurdikte van maar liefst vier meter, die ongetwijfeld de eeuwen zouden hebben getrotseerd, wanneer Rijkswaterstaat eni ge jaren geleden niet tot opruiming had besloten, als onderdeel van de werk zaamheden tot verbreding van het Noord- zeekanaal. Hiervoor dient ook een deel van het forteiland te worden afgegraven en daarbij is men dan tevens de bunkers A andwitltlMg te lijf gegaan. Welk besluit de ÏJmuidena- ren overigens niet onbekend is gebleven,» want van tijd tot tijd worden zij hier door doffe ontploffingen op een luidruch tige manier aan herinnerd. Het is duidelijk dat zulke langdurige en omvangrijke opruimingswerzaamheden, welke niet geheel van gevaren zijn ont bloot, slechts kunnen worden toever trouwd aan door in de praktijk geharde specialisten. Deze experts vond men in de heren Stolk van de n.v. Aannemings maatschappij „De Branding" uit IJmui den, een onderneming welke zich al bijna een kwart eeuw met het uitvoeren van dergelijke opdrachten belast. Dit opblazen van bunkers geschiedt ui teraard niet eerder, dan dat hiervoor de meest zorgvuldige veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Nimmer zal men bijvoor beeld een gehele bunker tegelijk vernie tigen, omdat hiervoor een hoeveelheid springstof nodig is, waarvan de luchtdruk bij de ontploffing in IJmuiden een aan zienlijke glasschade zou veroorzaken. Vandaar dat elke bunker bij gedeelten onder handen wordt genomen, waarvoor eerst enige diepe gaten in de wand wor den aangebracht. Deze voorziet men ver volgens van een zorgvuldig bepaalde hoe veelheid springstof, waarna de draden van de ontstekers in verbinding worden gebracht met de op een grote afstand ge plaatste stroomopwekker. De volgende maatregel bestaat uit het stilleggen van de scheepvaart in het buitenhavencom plex, waarna alle op het forteiland aan wezige personen doormiddel van een wal kie-talkie de opdracht krijgen zich in dekking te begeven. De man aan het ap paraat behoeft nu nog slechts de zwengel van de stroomopwekker te hanteren, waardoor de springstof via de ontstekers tot ontploffing wordt gebracht. Hiermee is dan opnieuw een stukje van de „West- wall" aan zijn vernietiging prijsgegeven. PD De werkzaamheden van de firma Stolk ten behoeve van de uitbreiding van het Noordzeekanaal zijn inmiddels vrijwel voltooid, zodat men zich thans voorname lijk bezighoudt met zandwinning voor de gemeente Amsterdam. Binnen de twee maanden zullen „springers" en andere ac tieve lieden het forteiland weer hebben verlaten, omdat hun bemoeiingen dan el ders noodzakelijk zijn geworden. Ontploffing met miniatuur-paddestoel. Haarlem en de Federatie Haarlem van de Algemene Nederlandse Drankbestrij ders Organisatie hebben zich verzet te gen de plannen van het Centrum Comité Koninginnedag om op de geboortedag van een oranjetelg het Haarlems gemeentebe stuur alsmede de vaders van op die dag geboren kinderen op oranjebitter te trac- teren. In een brief aan het Centrum Comi té vragen beide organisaties zich af of het in deze tijd, waarin het alcoholge bruik steeds gevaarlijker vormen aan neemt, nog moreel en maatschappelijk verantwoord is, de drinkgewoonte te sanc tioneren. Volgens beide organisaties komt het gebaar van het oranjecomité namelijk hierop neer. Beide drankweerorganisaties doen een beroep op het Centrum Comité Koningin nedag dit punt van de lijst van festivitei ten te schrappen. Een dergelijk gebruik is volgens de drankbestrijders namelijk niet het in stand houden van een oude folklore. Men vraagt zich zelfs af of dit gebruik in sociale en humane zin nog verantwoord is. Chaos van beton en staal, symbool van Hitiers „Duizendjarig Rijk' De Algemene Vereniging van Hoog- ovenpersoneel, welke naam als gevolg van de integratie bij Hoogovens in 1966 in de plaats is gekomen van Vereni ging van Hoogovenbeambten staat drukke dagen te wachten. Met de ver kiezingen voor de Ondernemingsraad me dio april en voor de Raden van Overleg aan het einde van het jaar, voor de boeg krijgen bestuur en leden de handen vol werk zo bleek tijdens de maandagavond in Huize „Scheybeeck" in Beverwijk ge houden jaarvergadering van de vereni ging. De A.V.H. gaat deze drukke tijd tege moet onder nieuwe leiding. Tijdens de be stuursverkiezing namelijk stelde de voor zitter drs. J. Th. Boontje zich niet meer herkiesbaar in deze functie. Voor hem in de plaats benoemde de vergadering de vice-voorzitter de heer P. C. Tolk. De heer Boontje blijft echter wel deel uit maken van het bestuur. Aan activiteiten heeft het in het afgelo pen jaar niet ontbroken. Zo liet het be stuur affiches vervaardigen waarop de doelstellingen van de vereniging duidelijk staan omschreven en waaruit blijkt, dat In een briefwisselening tussen de dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland met de demissionaire minister van Ver keer en Waterstaat, is de dringende nood zaak van de bouw van een gemaal in IJ muiden naar voren gekomen, dit in ver band met de waterstand in het Noord zeekanaal, die soms een extreme hoogte aanneemt. De minister was door dijk graaf en hoogheemraden verzocht zo spoe dig mogelijk een beslissing te nemen over de bouw van het gemaal. De bewinds man heeft nu op dit verzoek positief gereageerd, zij het met de nodige slagen om de arm in verband met de stand der rijksfinanciën. de AVH bedoelt te zijn een organisatie waarin en een centrum waaromheen zich kunnen groeperen, die leden van het Hoogovenpersoneel, die dat wensen te doen los van hun godsdienstige en/of, po litieke overtuiging. De vereniging neemt deel aan de verkiezingen voor de Onder nemingsraad en de Raden van Overleg en streeft naar een goede samenwerking met het bestuur van de onderneming, zo wel als met andere personeelsgroeperin- gen. Zij vindt, dat de taakomschrijving van de Centrale Contactcommissie nauw keuriger moet worden vastgelegd, waar uit dan onder meer blijkt, dat deze com missie slechts een adviserende taak heeft en dat de beslissingsbevoegdheid bij de Ondernemingsraad zal blijven Daar naast wordt uitdrukking gegeven aan de mening, dat het overleg zal verbeteren en de belangen van het gehele personeel ermee gediend zullen zijn, indien de uit de Ondernemingsraad geformeerde com missies een bredere samenstelling krij gen, dan tot dusverre het geval was. Betrof dit slechts een van de activitei ten, de andere kwamen duidelijk naar vo ren in het jaarverslag van de secretaris de heer D. van der Kroef, hetwelk ont hulde dat de acties een vergroting van het aantal leden hebben bewerkstelligd. Dit aantal bedraagt thans 340 personen. Voorts is in het afgelopen jaar de heer J. W. Kok aan het bestuur toegevoegd. Allerlei besprekingen hebben plaats ge had, vergaderingen ook in landelijk verband zijn bezocht en aandacht is be steed aan algemene voorlichting. Het financieel verslag van de penning meester de heer D. J. Weder, maakte melding van een batig saldo groot 1732,15. De begroting werd vastgesteld op een be drag aan inkomsten en uitgaven, groot 4732,15 met een post onvoorzien groot 1232,15. Bij de bestuursverkiezing werd zo als wij in de aanhef al schreven de voorzitterszetel ingenomen door de vice- voorzitter, de heer P. C. Tolk. De voor zitter drs. J. Th. Boontje blijft deel uit maken van het bestuur. De heren F. J. H. de Plot en Ph. van Riessen werden herkozen. Aan het bestuur werd toege voegd mejuffrouw C. E. van Heijningen, Volgens jaar zal worden overwogen zo besloot de vergadering een lid voor komende uit de vroegere arbeiderskern, tot bestuurlid te benoemen. De contributie werd ongewijzigd vastge steld op 12 per jaar. Voor het nu lopen de jaar en voorl968 staan op het pro gramma de versteviging van het contact met de Ondernemingsraad, het houden van spreekuren voor de aangeslotenen bij de AVH en een algemene activiteit van bestuur en leden in verband met de ko mende verkiezingen voor de Onderne mingsraad en de Raden van Overleg. Maandag kreeg de heer B. ter Horst uit Heemskerk bij Hoogovens een bedrag uitgereikt van 1.200 als beloning voor ee goed idee. Dit bedrag werd hem overhandigd door de heer B. de Heer, sectorchef kaliberwal- serijen, in tegenwoordigheid van ir. G. W. van Stein Callenfels, directeur speurwerk en ontwikkeling, en jhr. ir. B. de Jonge, directeur produktie. De heer Ter Horst is adjunct-research- assistent en het komt zelden voor dat ie mand met een dergelijke functie een be loning krijgt voor een idee. Zijn zeer oorspronkelijke aanpak echter en de ge durfde wijze om het idee doro te voeren, gaven aanleiding hem in dit geval te be lonen. Hij werd vooral geprezen om zijn „tegen de gedachtenstroom inroeien", zo als de heer het uitdrukte. Ir. .De Jonge was bijzonder verheugd dat het beloningsbeleid bij Hoogovens het nu mogelijk maakt ideeën van dit niveau via de ideeënbus te honoreren. Het idee betrof het knippen van staven in de staaf- en draadwalserij aan het eind van de wlasbaan. Hierbij blijft een rest- stuk over. Dit reststuk kon gemakkelijk aanleiding geven tot enig oponthoud in de produktie. Door de vondst van de heer iliMi Ter Horst is het voortaan mogelijk zo danig te knippen, dat geen reststukken overblijven, zodat het walsen ongehin derd doorgang kan vinden. Bovendien maakt het idee het gebruik van een com puter voor dit doel overbodig. Het feit dat mr. Biesheuvel niet in het nieuwe kabinet is opgenomen, wordt ten zeerste betreurd in kringen van reders en handel in de visserij. De heer P. Krab, voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel, gaf als zijn mening te kennen, dat de laatste ja ren wel zeer duidelijk is gebleken hoe zeer de minister van (Landbouw en) Vis serij ernaar gestreefd heeft al het moge lijke te doen in het belang van de visserij en wat daarmee samenhangt. „Het is bui tengewoon jammer, dat de heer Biesheu vel zijn werk niet zal kunnen voortzet ten", aldus de heer Krab, die eraan toe voegde, dat de nieuwe minister die mr. Biesheuvel opvolgt, voor hem een gesloten boek is. Ook de heer D. J. Gouda, voorzitter van de Vereniging van reders van vis sersvaartuigen, is van mening, dat het niet terugkeren van minister Biesheuvel uitzonderlijk jammer is. „Hij was de eer ste minister die op visserij gebied einde lijk iets gedaan heeft en die begrip heeft getoond voor de zeden die bestaan. Men moet maar afwachten hoe de nieuwe mi nister het zal doen". Marktgelden verdwenen. In Arnhem zijn een 60-jarige marktmeester en zijn 49- jarige assistent aangehouden op ver denking van verduistering van markt gelden. Het zou om ongeveer 3000 gul den gaan. De marktmeester is 36 jaar in gemeentedienst. De Haarlemse politierechter heeft maandag een 45-jarige overwegwachter uit Haarlem van de Nederlandse Spoor wegen veroordeeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en 150 boete wegens het niet tijdig sluiten van de overweg in Halfweg op de drukke lijn HaaarlemAmsterdam. De officier van Justitie had één maand voorwaar delijk en 150,- boete geëist. Op 26 januari 's avonds om acht uur na derde een 26-jarige jongeman met zijn auto de overweg, waarvan de spoorbo men open waren. „Ik was er ongeveer tien meter van verwijderd", zo verklaar de hij, „toen ik toevallig naar links keek en een trein zag aankomen. Hij stond net drie meter voor de overgang stil of de trein daverde over de spoorweg. Nage noeg op hetzelfde moment kwam er een tweede trein uit een andere richting aan- gedenderd. De spoorweg werd toen pas voor één kwart afgesloten." Hevig aangedaan stormde de chauffeur van de auto naar de overwegwachter om hem van zijn ontstemming blijk te geven Overigens was aan de overwegwachter wel een geluids- en lichtsignaal gegeven De wachter meende dat de aangekondig de trein nog een minuut van de overweg verwijderd was. De signalen voor de twee de trein waren niet tot hem doorgedron gen. De spoorwegen hadden de overweg wachter naderhand voor het verzuim dis ciplinair gestraft door hem een ontevre denheidsverklaring te geven. „Het is op het kantje af geweest", aldus de officier van justitie in zijn requisi toir. „We mogen de getuige gelukwensen .met zijn snelle reactie en waarnemings vermogen". Hij wees er verder op dat uit de praktijk is gebleken dat de overweg er een van het gevaarlijke soort is. „De geëiste straf", zo zei hij ten slotte, „staat in geen verhouding tot het leed dat be rokkend had kunnen worden". De politierechter wilde bij zijn vonnis in aanmerking nemen dat de nalatigheid van de overwegwachter geen opzet was geweest. ADVERTENTIE EUROPA Bezoek de internationale EUROPA MEUBEL SHOW. In de gehele Noordhal met een oppervlakte van 4000 m2 presenteren EUROPA MEU BEL specialisten uit 8 landen een unieke kollektie met o.a. een 72-kamerwoning. Zo'n keuze zag u nooit. Kom kijken naar dit grandioze meubel festijn. VOORVERKOOP-KAARTEN a 2.— bij ons verkrijgbaar. Woninginrichting Marktplein 29, IJmuiden Telefoon 0 2550 - 7541 i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5