Nieuw kabinet wil grondwet en kiesstelsel herzien Voorbereiding door staats commissie onder een regeringscommissaris HET WEER Duurzame wegwerpkleding jkSn| Voorzitter NVV-bond De Eendracht ,Nog meer textielbedrijven in ernstige moeilijkheden" Twente vraagt regering om spoedige maatregelen Verkeerde luchthaven morris grote flacon 98 ct Hormoon- preparaten worden landelijk verhandeld Verschuivingen op Defensie De honderdduizend op 012813 Nieuwe voor Cunard Vlaggen, klokgelui en vrijaf voor scholieren en ambtenaren Olietransporten bedreigen de watervoorziening Bergmeubels %mÊÊ 52 e JAARGANG NUMMER 13 WOENSDAG 5 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Geen tweede keus Ut Stormachtig Minister Den Toom naar Washington WwÊmFi Bij prinselijke geboorte Protest van Ged. Staten Motie V oorlichting met lanoline ivbj SU EDE - NAPPAJASJES Het woord is aan... Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje DEN HAAG. Een van de eerste dingen die het nieuwe kabinet gaat ondernemen, is de instelling van een breed samengestelde staatscommissie voor de herziening van de Grondwet en het kiesstelsel, die zo snel mogelijk een interimrapport moet uitbrengen. Er zal een regeringscommissaris wor den benoemd om op dat terrein de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, bij te staan. De re geringscommissaris, die zo nodig ook in de Kamer zal optreden, wordt voorzitter van de staatscommissie. Premier De Jong hoopt reeds de vol gende verkiezingen onder het nieuwe stelsel te kunnen houden. Hij denkt te beginnen met een wijziging van de Kieswet. Het kabinet-De Jong, waarvan de nieuwe ministers vanmorgen door de koningin in paleis Huis ten Bosch in Den Haag zijn beëdigd, zal op 18 april met een regeringsverklaring voor de Tweede Kamer verschijnen. De nieuwe regeringsploeg heeft vandaag de porte feuilles overgenomen. Vrijdag komt de ministerraad bijeen. Er moeten o.m. staatssecretarissen worden benoemd. Enkele tegenwoordige staatssecretaris sen, waarbij de Anti-revolutionairen mr. Grosheide (Onderwijs) en de heer Van Es (Marine) hebben gisteravond met de nieuwe ministers over aanblijven ge sproken. Enige andere staatssecretaris sen zullen moeten verdwijnen, omdat de verdeling van de portefeuilles voor hen geschiedt naar analogie van die van de ministers en er plaats gemaakt moet worden voor de CHU en de VVD, die in de beide vorige kabinetten niet vertegen woordigd waren. Als nieuwe kandidaten worden genoemd, mr. Scholten (CH) voor Financiën, drs. Nelissen (KVP) voor Middenstand en Toerisme, dr. Krui- singa (CH) voor Volksgezondheid, de heer Haex (CH) voor Defensie en de heer Keyzer (VVD) voor internationale ver- voerszaken. Premier De Jong, die nog niet kon zeggen of hij zijn intrek in het Catshuis zal nemen, karakteriseerde zijn minis tersploeg als een parlementair kabinet. Hij vond het in het algemeen een voor deel als een minister parlementaire er varing heeft, maar voegde daaraan toe dat men het niet altijd kan krijgen zoals men het hebben wil. Volgens de heer De Rotterdamse justitie heeft de iden titeit vrijgegeven van de drie mannen, die ervan worden verdacht de antibioti1 cawet en de verordening van het produkt- schap voor vee en vlees ten aanzien van hormoonpreparaten te hebben overtreden. Het zijn een 78-jarige dierenarts uit Vlaardingen, een 32-jarige handelaar in veterinaire geneesmiddelen eveneens uit Vlaardingen, en een dertigjarige Rotter dammer, eigenaar van een farmaceuti sche handelsonderneming in Rotterdam. De dierenarts en de handelaar worden er door het openbaar ministerie van ver dacht groeibevorderende hormoonprepa raten als sitebloestrol en hexostrol te heb ben verkocht aan anderen dan dierenart sen en apothekers, in strijd met de wette lijke bepalingen. Voorts wordt een van de twee Vlaardingers ervan verdacht aan vermoedelijk mestkalveren hormoonpre paraten te hebben toegediend. De handel in hormoonpreparaten blijkt een lande lijk karakter te hebben. Volgens de Rot terdamse politie zullen over het gehele land diverse afnemers van deze prepara ten worden gehoord. .v.-x vv.j W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Luigi Longo 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels7 Topsy 8 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs15 Sport 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige, langs de kust harde tot stormach tige wind tussen noordwest en noord. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De nieuwe minister van Defensie, de heer W. den Toom, heeft besloten zijn staatssecretaris voor de Luchtmacht, de heer G. H. J M. Peij- nenburg niet te handhaven. Voor deze functie wordt als kandidaat genoemd de voormalige staatssecretaris J. C. E. Haex (C.H.U.). De verschuivingen bij het ministerie van Defensie zullen niet alleen de land machtsector omvatten. Voor de tegen woordige staatssecretaris voor de Lucht macht de heer Schaper, zal een vervan ger moeten worden gezocht die de K.V.P beginselen is toegedaan. Voorlopig heeft de nieuwe minister van Defensie nog geen tijd om zich uitvoerig met deze ma terie bezig te houden, omdat hij vandaag is vertrokken voor een korte oriëntatie reis naar Washington, waarvan hij pas zondag zal terugkeren. De Jong is er van tweede keus in zijn kabinet geen sprake. Hij gaf zijn kabinet een goede kans de volle vier jaar uit te zitten. „Maar weinig dingen zijn zo onzeker in de politiek als de levensduur van een kabinet", aldus de nieuwe pre mier. Dat hij op het laatste moment de mi nister voor Ontwikkelingshulp, mr. Bot, aan wie was gevraagd aan te blijven, moest afzeggen, noemde de heer De Jong een zware en akelige zaak" en een van de moeilijkste dingen uit zijn formatie. Hij weet de gang van zaken aan een complex van factoren, die niemand had voorzien. Aan het offer dat mr. Bot is gevraagd te brengen, is loyaal gehoor geeeven. De heer De Jong gaf voorts toe dat hij in het begin van zijn formatiepoging mr. Biesheuvel Financiën heeft aange boden. Later heeft hij nogmaals vergeefs geprobeerd deze minister in zijn kabinet te krijgen. De constituerende vergadering, die gis termiddag in het ministerie van Alge mene Zaken is gehouden, heeft geen noe menswaardige moeilijkheden meer opge leverd. Er is vooral gesproken over de financiële problemen waarmee het nieu we kabinet te maken krijgt. Het is de nieuwe bewindslieden duidelijk gewor den, dat er voor de komende jaren finan cieel niet veel muziek in zit. „We willen allemaal een heleboel din gen waar iedereen achter staat, maar het kan niet allemaal tegelijk in in het zelfde tempo", zei de nieuwe premier gisteravond in een persconferentie. „Het kabinet heeft zich nog geen oordeel ge vormd over de vraag of er drastische bezuinigingen moeten komen. In politieke kringen in Den Haag .wordt al gesproken van een vrij ingrijpemde beperking van het aantal te bouwen woningwetwonin gen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op lot no. 012813. De zes series van het lot met dit nummer zijn verkocht in Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Hil versum, Zutphen en Utrecht. De Cunard-maatschappij heeft dins dag een model laten zien van een nieuw transatlantisch passagiers schip, de Q-4. De rederij vertelde erbij dat het het veiligste schip ter wereld gaat worden. Het gaat de plaats innemen van de Queen Mary. De Q-4 wordt in september te water gelaten. De bouw kost driehonderd miljoen gulden. (Telefoto). Twee eenvoudige japonnetjes van „flissu" eer\ nieuw textielprodukt voor goedkope en duurzame ..weg werpkleding", waarover u meer kunt lezen op pagina 13 van deze krant. In verband met de komende blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin heeft de regering besloten: dat de officiële be kendmaking ervan door de Rijksvoorlich tingsdienst zal geschieden met medewer king van radio, de pers en televisie. Daar na zal van alle rijksgebouwen de vlag met oranje wimpel tot zonsondergang worden uitgestoken. Als de bekendmaking 's middags na 4 uur geschiedt, dan zal ook de volgende dag worden gevlagd. Op een zondag of een daarmede gelijkgestel de feestdag zal niet worden gevlagd, maar op de daarop volgende werkdag. De regering zal het op prijs stellen, dat zo spoedig mogelijk na de officiële be kendmaking in het gehele land gedurende enige tijd de klokken worden geluid. Rijksambtenaren krijgen 's middags vrijaf als de officiële bekendmaking vóór 12 uur 's middags op een werkdag ge schiedt. Bij bekendmaking na 12 uur des middags krijgen zij de rest van die dag vrij. Lagere overheden kunnen overeenkom stig handelen. Leerlingen van rijksscholen krijgen na de bekendmaking vrijaf. Komt de bekend making na 3 uur 's middags, dan zijn de scholieren de volgende dag vrij. Bekend making op zaterdag na 12 uur betekent de maandag daarop vrij eveneens bij be kendmaking op zondag. Eindexamens moeten gewoon doorgaan. Aan gemeente besturen en besturen van bijzondere scho len is verzocht voor hun scholen dezelfde regeling te volgen. „Ik betwijfel het of Van Heek en Co het laatste bedrijf zal zijn uit de reeks textielfabrieken, die de laatste jaren in moeilijkheden zijn geraakt. Het is mij bekend, dat enkele andere familiebedrijven in een zeer slechte liquiditeitspositie verkeren". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de bij het NVV aangesloten textielbond De Eendracht de heer Th. J. de Jong in Amsterdam in een rede, waarmee hij het driedaags congres van zijn bond opende. De heer De Jong meende, dat als de vakbeweging het enquête-recht zou heb ben gehad, zoals onder meer in het rap port van de commissie Verdam ter spra ke is gekomen, zij van dit recht bij Van Heek al jaren geleden gebruik zou heb ben gemaakt. De werkgevers hebben zich na de Ankersmit-affaire in Deventer niets aangetrokken van onze waarschuwingen, dat het spoedig elders ook weer mis zou gaan, aldus de heer De Jong, die tot slot pleitte voor een nieuwe samenwerkings vorm in de textielindustrie. Gisteren had de heer De Jong als com mentaar op het ontslag voor 1700 man bij Van Heek gezegd, dat de katastrofe aan het licht heeft gebracht, dat er bij Van Heek door familietradities en prestige overwegingen een verkeerd beleid is ge voerd. Een jaar geleden had de directie geen behoefte aan een gesprek met de bond. Toen men ontdekte dat het ver keerd ging is men in paniek gaan fuseren. Inmiddels tracht men in Twente de katastrofe voor de arbeidende klasse zo veel mogelijk te verzachten. De gemeente raad van Enschede nam gisteravond een motie aan waarin wordt aangedrongen op maatregelen van de regering, die op korte termijn de werkgelegenheid in Enschede in gunstige zin kunnen beïnvloeden. Van de zijde van de PvdA werd aangedrongen op prioriteit voor nieuwe wegverbindin gen en nieuwe plaats in de sesctor dienst verlening. Kritiek was er op het feit dat de ondernemingsraad bij Van Heek als een nul was beschouwd. Ook het En- schedese Kamerlid de heer Wieldraaijer van de P.v.d.A. heeft de regering om maatregelen gevraagd. Het GAB te Enschede zal zo is verder bekend geworden dependances vestigen in de te sluiten bedrijfsafdelingen. Dit om het personeel op de hoogte te brengen van de mogelijkheden om eventueel weer aan de slag te kunnen. De NVV bladen van deze week tenslotte zeggen over de zaak Van Heek dat „het weer hetzelfde liedje is. De bonden wer den pas op de hoogte gesteld toen direc tie en financiers al bedisseld hadden, dat er honderden ontslagen zouden worden In Twente moet in de komende jaren worden gekomen tot een herstructurering Hierbij heeft de overheid een taak", aldus het NVV. (Zie ook pagina 9) Uit de lucht gezien is het nieuwe Schiphol vrijwel gereed. Dat blijkt uit een lakonieke mededeling van de ver keerstoren van het oude Schiphol. Er was een lijntoestel van Alitalia geland en aan het eind van het nu nog in ge bruik zijnde platform stond zoals ge bruikelijk een geel „follow me"-wagen- tje het toestel op te wachten om het voor te gaan naar een parkeerplaats op het platform. Maar de chauffeur wachtte tevergeefs. Toen hij na enige minuten over zijn mobilofooninstallatie aan de toren vroeg waar de Alitalia-kist bleef, bleek deze voor de pieren van het nieuwe areaal te staan ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT Barteljorisftraat Haallam - TeL 15JI2 Leidsectraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22IS9* - Li vius Waar de kwade bedoeling ontbreekt is nooit sprake van schuld. O Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben bij de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Economische Za ken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid met klem aangedrongen op het nemen van maatregelen om te voorko men dat de drinkwatervoorziening in de provincie nog verder in gevaar komt. Met name eist men maatregelen ten aan zien van het vervoer van olie via het IJsselmeer en het doen van boringen in dit zoetwaterbassin. Het IJsselmeer wordt nog dit jaar in geschakeld in de watervoorziening voor Noord-Holland. In de loop van 1967 komt namelijk het nieuwe pompbedrijf in An- dijk in gebruik, dat IJsselmeerwater ge schikt zal maken voor de consumptie. Reeds eerder heeft het provinciaal be stuur met het oog hierop de rijksover heid om maatregelen verzocht. Met na me hebben Gedeputeerde Staten gewe zen op de desastreuze gevolgen die olie boringen en olietransporten kunnen heb ben. Een tweetal gebeurtenissen dit jaar zijn aanleiding geweest voor de hernieuw de oproep aan de rijksoverheid. Bij storm weer in februari is namelijk een schip in moeilijkheden gekomen dicht bij het pompstation Andijk. Om deze moeilijkhe den weg te nemen moest 300 ton gasolie overboord worden gezet. Ook ging een grote hoeveelheid olie verloren toen eni ge tijd daarna een oud, tot tankschip om gebouwd vaartuig bij Urk op een dijk liep. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol land is van oordeel dat de olietranspor ten worden gedaan met schepen die niet aan hoge eisen voldoen en dat men ook bij zeer slecht weer de transporten ten onrechte voortzet. ADVERTENTIE kunnen wij u laten zien v.a. 152.50. 't Is moeilijk u in deze beperkte ruim te te vertellen wat een keus wij daar in hebben. Met glazen schuifruiten, schenkklep, verlichting of combinaties van deze drie mogelijkheden. Ook zijn er bergmeu bels waar u uw T.V.- toestel in kunt zetten. Kom eens kijken naar onze eubelen BOOT Ui-m-mI HAAKlIM 's Maandags gesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1