VAN DAG TOT DAG Zweedse artsen bezochten gehavend Noord-Vietnam Londen stelt eigenaars van Torrey Canyon aansprakelijk Moskou luistert naar Luigo Longo IN CONDITIE! - voor Russells oorlogstribunaal - Oostenrijk vraagt uitlevering Stangl Pers in Spanje nog meer gemuilkorfd King becritiseert oorlog in Vietnam Het kiesstelsel ie dok YELSEN N.V. telegrammen WOENSDAG 5 APRIL 1967 3 J Bloedproef ook voor Britse voetgangers Eerder te laag Vijf kinderen urenlang zoek in grotten Lenige lichaamsbouw (gezonde slankheid) Eet dagelijks enkele Sanovietjes Heerlijk met alle beleg. (Ook zoutarm overal verkrijgüaar) VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar Niet ontploft Organisator Als Tito Gallo Comintern Strategie nen doen voor minder bedeelde landgeno ten, voor de arme volkeren in de we reld, en hoe zou het prestige der V.S. stij gen, als slechts een klein deel van deze uitgaven kon worden besteed voor verho ging van het levenspeil in Azië! De Ame rikanen worden echter op een dwaalspoor gebracht door economen, die cynisch zeggen „dat de Amerikaanse economie niet kan bloeien zonder de Vietcong", die vrees uitspreken voor „het uitbreken van de vrede" en betogen, dat een mil joen werknemers werkloos zou worden door een wapenstilstand. Driehonderd mu nitiefabrieken en alle vlieg tuig bedrijven werken op volle kracht voor de oorlog. Twintig procent van de productie van koper en aluminium wordt gereserveerd voor deze strijd, enorm veel olie en ben zine wordt er aan besteed, transportbe drijven bloeien, enzovoort. Verstandiger lieden echter wijzen er op, dat men aldus redenerende wel al tijd ergens oorlog zou moeten voeren. Maar dat het resultaat daarvan de uit breiding tot een kernoorlog zou kunnen zijn, waarin de Verenigde Staten zelf te gronde gaan, en niet alleen zoals nu Zuid-Vietnam. Bovendien is die „bloei" natuurlijk slechts schijn: tenslotte moet het Amerikaanse volk in zijn geheel alles betalen, in de vorm van hogere belas tingen, stijgende prijzen, minder geld voor sociale doeleinden (vooral ten nadele van de twintig miljoen negers) en voor cultu rele activiteiten. Bovendien wordt de ge wone economie al geleidelijk ontwricht. Zo produceerde Ford in de eerste twee maanden van dit jaar 83.000 personen auto's minder en General Motors 242.000 auto's minder in vergelijking met de zelfde periode van het vorig jaar. Hoe ongezond de redenering van de oor logseconomen is wordt ook bewezen door het feit, dat miljoenen nu al bang zijn gemaakt voor de „crisis-periode" die komt na deze oorlog. Vredes-industrieën investeren minder, verbruikers worden voorzichtig met hun uitgaven, onroerende goederen en goud (veilig geachte geldbe leggingen) worden gezocht. Maar het erg ste is dat op die manier een volk zich kan gaan verzoenen met een oorlog mits die niet te dicht bij huis wordt ge voerd. Gelukkig zijn er voldoende staats lieden, die aantonen dat „oorlog nooit loont". Met een fractie van de nu uit gegeven gelden kan men de werkgele genheid weer hoog opvoeren, nog afge zien van de hulp die men kan verlenen aan minder ontwikkelde landen. Of de rampzalige oorlog in Vietnam spoedig beëindigd kan worden is helaas een vraag; maar hij behoeft stellig niet ver lengd te worden voor het economische welzijn van het Amerikaanse volk! t/WVVVVVtfUVVVVVVVtMVVUVWVVWWUVIWIlUWtAIWVUVIWW LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat alle voetgangers die op Britse wegen door een auto worden aangereden en gedood op het alcoholgehalte in hun bloed onderzocht zullen worden. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. „Noord-Vietnam wordt systematisch vernietigd". Hierover waren de beide Zweedse artsen John Takman en Axel Hoejer het roerend eens na hun terugkeer uit Noord-Vietnam, waar zij in op dracht van het zogenaamde „oorlogs- misdadigerstribunaal" van de Britse filosoof Bertrand Russell gedurende drie weken bewijzen hadden ver zameld. Tijdens een bij hun terugkeer in Zweden gehouden persconferentie verklaarde dr. Takman dat zij in con tact waren geweest met in Noord- vietnamese gevangenschap verkeren de Amerikaanse soldaten, die toege geven hadden dat de Amerikaanse luchtmacht regelmatig opdracht kreeg civiele doelen te bombarderen. De beide artsen, die zullen optreden als hoofdgetuigen tijdens het aanstaande RIO DE JANEIRO. (AP) De Oos tenrijkse regering heeft nu formeel de uit levering gevraagd van Franz Stangl. Het officiële verzoek is maandag door de Oostenrijkse ambassade in Brazilië ont vangen en 's avonds overhandigd aan het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het verzoek gaat nu naar het minis terie van Justitie en van daar naar het Braziliaanse Hooggerechtshof dat de juris dictie in uitleveringszaken bezit. Stangl is eind februari in Sao Paulo ge arresteerd. Hij bevindt zich op een ge heim gehouden plaats in Brazilia. Men vermoedt dat de politie hem regelmatig naar een nieuwe verblijfplaats overbrengt om aanslagen op zijn leven te voorkomen. Ernsti Illsinger, ambassaderaad bij de Oostenrijkse ambassade, heeft bekend ge maakt dat het verzoek zelf minder dan een pagina besloeg, maar dat het verge zeld was van ongeveer 350 pagina's bewijs materiaal. Deze documenten, die berusten op ver klaringen van getuigen bij processen te gen andere nazi's, zouden voldoende be wijzen opleveren dat Stangl inderdaad de misdaden bedreven heeft waarvan hij beschuldigd wordt. Brazilië en Oostenrijk hebben geen uit leveringsverdrag. Toch zou Brazilië met een beroeep op het wederkerigheids-be ginsel Stangl kunnen uitleveren. Oosten rijk zou zich dan verbinden een eventueel verzoek van Brazilië om uitlevering op dezelfde basis in te willigen. Omdat de Braziliaanse grondwet uitwijzing verbiedt in gevallen waar doodstraf kan volgen, zal Oostenrijk garanties moeten geven dat Stangl niet geëxecuteerd wordt. proces tegen de VS, hadden in hun baga ge onder meer bomsplinters van conven tionele bommen en splinters van een ge heel nieuw soort Shrapnell-bom die al leen maar effect op mensen heeft en nut teloos is voor andere doeleinden. Dit nieu we type, dat C.B.U. genoemd wordt, is een bom die behalve springstof ook drie honderd stalen kogeltjes bevat, die bij de explosie op lage hoogte enorme verwoes tingen kunnen aanrichten in dichtbevolk te gebieden. Hierover zei dr. Takman: „Men zou ze ook „anti-persoonbommen" kunnen noe men, omdat ze zuiver daarvoor ontworpen zijn en gebruikt worden. Bij de explosie barst een hagel van projectielen los". Hij vestigde er de aandacht op dat de heer sende opinie onder het Noordvietnamese volk geen volledige verwerping van Ame rika en de Amerikanen inhield. Hij ver telde dat de uitwerking van de bombar dementen weliswaar effect had gesorteerd onder de bevolking, maar dat het nu be staande waarschuwingssysteem en de schuilkelders veel slachtoffers voorkwa- DR. HOEJER antwoordde op een vraag dat hij inderdaad een volledig platgebom bardeerde voorstad van Hanoi had gezien. Bovendien hebben we een groot aantal volledig in ruïnes veranderde dorpen be zocht. De beide artsen zijn de mening toegedaan dat de verliezen aan Ameri kaanse zijde zeer groot moeten zijn. Vol gens dr. Pakman was aan hem in Noord- Vietnam verstrekte cijfers van 1750 neer geschoten toestellen eerder te laag dan te hoog, „want", zei hij, „ze zijn heel nauw keurig met de registrering hiervan". Gedurende de tijd dat zij in opdracht van het tribunaal in Noord-Vietnam ver bleven hebben de beide „getuigen" in to taal vijf provincies bezocht, hetgeen min der gevaarlijk was gebleken dan men aanvankelijk vermoedde. De beide man nen hadden geen bombardement meege maakt. MADRID (Reuter). Het Spaanse par lement heeft dinsdagavond maatregelen goedgekeurd tegen journalisten die valse of onjuiste berichten publiceren of zonder „de vereiste eerbied" critiek oefenen op de regering. De maximumgevangenisstraf is zes jaar. Er kunnen boetes van 5.000 tot 100.000 pesetas worden opgelegd. In een brief aan het parlement hebben 180 journalisten uit Madrid de maatrege len een ernstige bedreiging voor de uitoefe ning van hun beroep genoemd. Zij wil len. onder meer, dat de censuur-vooraf wordt opgeheven die vorig jaar is inge steld. De goedkeuring van de regering wordt gezien als een overwinning van de meer conservatieve elementen in het Spaanse kabinet. NEW YORK (Reuter) De negerlei der dominee Martin Luther King heeft op een bijeenkomst in New York een zeer scherpe aanval gedaan op de Ameri kaanse politiek in Vietnam. Hij beschul digde de Verenigde Staten ervan „de grootste leverancier van geweld in de wereld" te zijn. In een toespraak tot leden van een groep die bekend staat als „geestelijken en leken die verontrust zijn over Viet nam" zei ds. King dat Amerika onmid dellijk de bombardementen in Noord- en Zuid-Vietnam moet beëindigen en eenzij dig het vuren moet staken in de hoop dat er een gunstige sfeer voor onderhan delingen zal ontstaan. De VS zouden snel moeten handelen „om onze zonden en fouten goed te maken". Hij verweet de regering dat de oorlog in Vietnam geld en energie opslokt die ten goede zouden moeten komen aan de strijd tegen de armoede en de achterstel ling van bevolkingsgroepen. BORDEAUX (AFP) Vijf kinderen in leeftijd variërend van acht tot veertien jaar waren dinsdag urenlang zoek toen zij bij Bordeaux in een grotten-complex dat een oppervlakte van zeven vierkante kilometer heeft, waren verdwenen. Eén van hun kameraadjes die niet had willen meegaan, sloeg alarm waarna een uitgebreide speurtocht onder leiding van de brandweer van Bordeaux begon. Koud en bevend van angst werd het vijftal tenslotte vanochtend om vier uur gevon den. ADVERTENTIE Sanovite heeft een hoge voedingswaarde maar zet niet aan. Ideaal als conditie voeding voor sportmensen Ideaal voor ieder die "fit wil blijven LONDEN (AFP en Reuter). De Britse regering zal de Amerikaanse eige naars van de mammoettanker „Torrey Canyon" aansprakelijk stellen voor de schade, die Groot-Brittannië heeft geleden als gevolg van het stranden van dit schip, dat vorige maand bij Lands End op de rotsen kwam te zitten. Uit de tank boot gestroomde olie heeft grote stukken van de Britse zuidkust bevuild. ADVERTENTIE TELEFOON 2046 (0 2550), IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) (Van een medewerker) Luigi Longo heeft dezer dagen met zijn bezoek aan Moskou historie gemaakt. De Italiaanse communistische partij-secretaris-generaal heeft er intensief zitten praten met zijn Russische collega Leonid Brezjnev. In het communiqué dat na afloop werd uitgegeven staat met zoveel woorden, dat het bijeenroepen van een communistische topconferentie een veelomvattende voorbereidende politieke organisatie vergt, en dat die arbeid veel tijd zal kosten. Politieke waarnemers hebben de con clusie getrokken dat de communistische topconferentie die de Russen zo graag georganiseerd hadden om de Chinese partijleiding in de ban te doen nu definitief op de lange baan is geschoven of misschien hele maal van de baan is. En men neemt aan dat Longo als vertegenwoor diger van de belangrijkste communistische partij ten westen van het „ijzeren gordijn", veel gewicht gelegd heeft in de schaal die tenslotte dan toch werkelijk naar de voorzichtige kant is uitgeslagen. Longo op de Italiaanse partijladder ge stegen tot posities van lid van het Centrale comité (1924) en lid van het Politieke Bureau (1931). In dat laatste jaar bevond hij zich allang in balling schap. De communistische partij van Italië was in 1926 verboden en Longo behoorde met Togliatti tot de aanvoer ders die uitweken. Eerst verbleef hij in Parijs en Zwitserland (1927 tot 1932) en daarna volgde hij Togliatti van Parijs naar Moskou, waar hij woonde in 1933 en 1934, toen ook Tito er was. Werd Togliatti een der secretarissen van de Comintern, Longo werd lid van de politieke commissie van die in ternationale. In 1935 organiseerde hij in Brussel een congres om te protes teren tegen Mussolini's inval in Ethio pië. Na zijn terugkeer van het Spaan- Premier Wilson deelde dit gisteren in het Lagerhuis mee. Hij zei, dat zijn rege ring bezig is regels op te stellen, die zij zal voorleggen aan de conferentie van zeevarende landen. De conferentie wordt op 4 en 5 mei in Londen gehouden. De Britse regering heeft voorts een witboek over de ramp met het tankschip het licht laten zien. Verklaard wordt dat op 30maart alle olie aan boord van het wrak op het „Se ven Stones" rif bij Land End vernietigd was, ter voorkoming van de vervuiling der Britse stranden. Om dit te bereiken heeft de regering zich in haar daden niet laten beïnvloeden door overwegingen van juridische of financiële aard. Bij de bombardementen op het wrak van de tanker zijn enige bommen niet ontploft. Deze blijven een gevaar vor men. In het witboek wordt beweerd dat de zeevisserij geen gevolgen zal onder vinden van de ramp. Het dierlijk leven in zee is niet vergiftigd, met uitzondering van kreeften en andere schaaldieren in riviermondingen of ondiepe wateren, die mogelijk bevuild zijn met ruwe olie of chemische bestrijdingsmiddelen. De samenstellers van het dokument menen dat de schade, veroorzaakt door het vergaan van het tankschip, kleiner zal blijken te zijn dan aanvankelijk ge vreesd werd. Op het ogenblik kan de to tale schade nog niet nauwkeurig geschat worden. Met de eenvoud als gold het een repa ratie van de Karei Doorman heeft de ko mende premier, de heer De Jong, gister avond de instelling van een staatscommis sie beloofd die moet onderzoeken of de grondwet moet worden herzien en het kiesstelsel moet worden gewijzigd. De commissie zou zo snel moeten werken dat de volgende verkiezingen eventueel reeds onder het nieuwe stelsel zouden kun nen worden gehouden. Dat klinkt veelbe lovend. Ook het nieuwe kabinet is blijk baar van oordeel dat er wel iets veran derd moet worden om tot duidelijker verhoudingen en dus tot beter „werkba re" parlementaire meerderheden te ko men. Maar ondanks de belofte van de heer De Jong zijn de mogelijkheden voor spoedige 'en grote veranderingen niet zo groot. Wie over verandering denkt, denkt over afschaffing van het stelsel van even redige vertegenwoordiging en invoering van een of andere vorm van districten stelsel. Het stelsel van evenredige verte genwoordiging is (sinds 1917) echter muurvast in de grondwet verankerd en verandering van de grondwet is vrijwel de moeilijkste procedure, die zich bij on ze wetgeving denken laat. Eerst moeten de zittende Kamers de voorgestelde ver andering met gewone meerderheid aan vaarden, dan worden de Kamers ontbon den en vervolgens moeten de nieuwgeko- zen Kamers de verandering met een meer derheid van tweederde aanvaarden. De vraag is of er een tweederde meer derheid gevonden kan worden en of de kleine partijen, die van de afschaffing van de evenredige vertegenwoordiging de du pe zullen zijn, bereid zullen zijn hun ei gen doodvonnis te tekenen. Als het gaat om een tweederde meerderheid kunnen de kleine fracties wel eens de doorslag geven. Toch kan er ook zonder de omslachtige grondwetswijziging wel iets gedaan wor den. De kieswet, die de nadere uitwerking van het evenredigheidsstelsel bevat (ove rigens zonder het stelsel met zoveel woor den te noemen) biedt wel een aantal mo gelijkheden. Zoals alle andere wetten kan ook deze met een gewone meerderheid worden veranderd. Om te beginnen kan de in de kieswet vastgelegde opkomstplicht worden afge schaft. Daar is vermoedelijk wel een meerderheid voor te vinden. Het effect is moeilijk te schatten maar het zal er wel toe leiden dat er wat meer leven in de brouwerij komt. De niet geïnteresseer den stemmen niet, de stem van de wel geïnteresseerden zal daardoor zwaarder wegen. Er is wel eens beweerd dat de sterkst georganiseerde partijen van een afschaffing van de opkomstplicht het meest zullen profiteren. Als dat «waar is hebben vooral de P.V.D.A. en de A.R.P. (beide sterk georganiseerd) kans op winst. Maar als de politieke belangstel ling werkelijk zoveel groter is dan een paar jaar geleden nog werd veronder steld kan het effect van de afschaffing van de opkomstplicht dat verduidelijken. Tenslotte is er ook nog een soort meng vorm denkbaar zonder dat de grondwet een verandering behoeft: een deel van de volksvertegenwoordiging kan gekozen worden volgens het thans bestaande lan delijke evenredigheidsbeginsel, een ander deel kan gekozen worden volgens het be ginsel van evenredigheid per kieskring of kiesdistrict. Ook dit stelsel brengt over het algemeen de kleinere partijen in het nadeel. Over de exacte gevolgen valt heel lang te filosoferen. Een voordeel is dat de band tussen kiezer en gekozenen hechter wordt, een nadeel is dat het par lement twee soorten volksvertegenwoordi gers gaat krijgen. De eerste soort komt via de landelijke evenredigheid betrekke lijk gemakkelijk in het parlement, de tweede soort moet zich via de kieskringen of districten „invechten" en zal zich meer als de „echte" volksvertegenwoordigers beschouwen. De staatscommissie die wellicht met een tussenrapport zal komen, zal over al deze mogelijkheden stellig heel wat dis cussiestof aandragen. Het is niet te ho pen dat het daarbij blijft. De laatste verkiezingen hebben vrij duidelijk de be hoefte aan veranderingen doen zien. In de afgelopen halve eeuw is bijna alles ver anderd behalve het kiesstelsel. De Verenigde Staten zijn in Vietnam verwikkeld in een conflict, dat men waar lijk geen „kleine oorlog" meer kan noe men. Zij hebben er een leger ingezet, dat groter is dan het totaal der Westduitse strijdkrachten, en een lucht- en zeemacht van enorme omvang. Na de twee wereld oorlogen, waaraan de Amerikanen deel namen, is dit de grootste operatie in hun geschiedenis. Er zijn zestig generaals bij betrokken. De kosten van de oorlog bedragen naar schatting (van midden-1966 tot juli 1967) 90.000 miljoen gulden, of 250 miljoen gulden per dag. Aangenomen wordt, dat dit bedrag weldra zal stijgen tot 300 miljoen per dag. Men zou nu zeggen, dat het Amerikaan se volk niets liever wil, dan deze strijd zo spoedig mogelijk beëindigen. Wat zou men met deze fabelachtige sommen niet kun- Men wist al dat Longo in Moskou een potje kan breken. Dat mag hij, omdat het Kremlin ervan uitgaat dat hij toch geen brokken zal maken. En ongetwijfeld is een van zijn argumen ten geweest dat de Sovjet-Unie zich het risico van nog meer scheuringen moet besparen. Zou de kwestie Peking indirect de aanleiding kunnen zijn voor nieuwe conflicten tussen Moskou en nog andere hoofdsteden? Dit betoog paste dan overigens in de opvatting die de boventoon voert in de Italiaanse Communistische Partij: dat het hele maal geen kwaad kan dat het commu nisme meer dan één centrum heeft. Met alle respect voor de grote colle ga's in Moskou blijkt Longo voort te bouwen op de erfenis van zijn voor ganger, Palmiro Togliatti. Togliatti baarde in 1956 opzien met een interview waar hij een „polycen- trisch" optreden van het communisme zelfs van harte aanbeval. Een „veel centrumdom" dus, waarbij voor de verschillende partijen de mogelijkheid bestaat, hun „eigen weg" naar de ver wezenlijking van het socialisme te vol gen. Door te voorkomen dat China ver ketterd wordt, houden Longo en ande re Oost- en Westeuropese communis tenleiders speelruimte over voor zich zelf. Overigens zijn de waarnemers het er wel over eens, dat Longo niet zo als Togliatti vooral opvalt door zijn ideologische overpeinzingen. Hij is een heel andere persoonlijkheid. Had Togli atti (1893-1964) in Turijn rechten en theologie gestudeerd, Longo is een au todidact. Hij mist het redenaarstalent van zijn voorganger. Zijn toespraken pleegt hij droog voor te lezen. Waarin hij uitmunt, dat is het besturen van een organisatie. In dat opzicht moet Togliatti die hij van 1946 als tweede man terzijde stond, veel aan hem heb ben overgelaten. Dat deze typische partijbestuurder ondanks gebrek aan zicht- en hoorbaar vuur toch direct en met algemen stem men tot opvolger kon worden benoemd, toen Togliatti in de Krim was overle den, is niet alleen te verklaren uit vrees dat andere kandidaten wier „ei gen" wegen naar het socialisme nog al uiteen liepen, elkaar in de haren zouden vliegen. De voornaamste factor was het res pect dat hij zich heeft verworven met vroegere aanvoerdersactiviteiten, die zijn levensloop gelijkenis verschaffen met die van een andere strijder voor een eigen weg naar het socialisme: president Tito van Joegoslavië. Evenals Tito was Longo actief in de Spaanse burgeroorlog en nog wel in een heel wat hogere positie. Bepaalde Jo- sip Broz Tito zich voornamelijk tot het werven van Joegoslavische vrijwilli gers in Parijs, Longo was als lid van de politieke commissie bij Comintern tenslotte inspecteur-generaal van alle internationale brigades aan republi keinse kant. Evenals Tito was hij in de tweede wereldoorlog in zijn eigen land aan voerder van het verzet tegen fascisten en nazi's. Leidde Tito van 1941 af de Joegoslavische partizanen, Longo die de eerste oorlogsjaren in gevangen schap doorbracht, was van 1943 af commandant van de brigade Garibaldi Luigi Longo „corps volontari liberta" in Noord-Ita- lië. Iemand heeft eens gezegd dat hij lijkt op een Piedmontese generaal. Zijn uiterlijk is inderdaad, zoals de Britse Times schreef, zowel militair als mili tant. De wat zwijgzame secretaris van de Italiaanse Communistische Partij, - werd vijftien maart 1900 geboren in Fu- bine Monferrato. Hij is een zoon van een boerenfamilie uit Piedmonte. Zijn grootvader had er een klein boerenbe drijf je, zijn vader ging over op de wijn verkoop en verhuisde toen Luigi nog een jongen was naar Turijn. In 1921, toen de Italiaanse Communistische Par tij werd opgericht, verliet hij voor haar onmiddellijk de socialistische, waar van hij een jaar lid was. Nog een jaar later kon men hem in Moskou vinden als gedelegeerde op een congres van de Communistische Internationale. In 1926 was hij in Lyon, waar hij Italië vertegenwoordigde in het uitvoerend comité van de communistische jeugd beweging. Intussen was hij al twee keer door de fascisten gearresteerd. Tien maan den had hij in gevangenissen gezeten. Uit die eerste jaren van het verzet te gen Mussolini, dateert zijn strijders - bijnaam Gallo, de haan. Voordat hij onder die naam bekend werd in de Spaanse burgeroorlog, was se strijdtoneel werd hij in 1939 in Frankrijk gearresteerd. Het Vichy-re- gime leverde hem in 1942 aan Musso lini uit. Na de gevangenschap in Vento Tene en de verzetstrijd in de tweede wereldoorlog werd hij in 1946 plaats vervangend secretaris-generaal onder Togliatti. Hij werd afgevaardigde in de grondwetgevende vergadering en is sindsdien steeds parlementslid ge weest. Volgens sommigen behoort hij tot een groep in de Italiaanse Communis tische Partij die niet zal afschrikken van onparlementaire middelen om de macht te veroveren. Daarbij denkt men dan aan 1946, toen De Gasperi de communistische en socialistische part ners uit de naoorlogse coalitie wipte, waarop de communisten reageerden met het bezetten van fabrieken en met pogingen tot het overnemen van radio stations. Men denkt daarbij ook terug aan de opvattingen van de man die in 1921 de eerste aanvoerder van de Italiaanse communisten werd, ir. Amadeo Bordi- ga uit Napels, die openlijk de gewa pende opstand in zijn strategie betrok. Wat Longo van dit alles momenteel denkt, is overigens onbekend. Maar in elk geval onthoudt hij zich in het open baar van het herhalen van Bordiga's vroegere pleidooien. Nu, althans in Europe, de dooi heerst in de koude oor log, is het van belang dat hij zijn me de-communisten er altijd op wijst dat het afgezien van de eigen Italiaanse weg naar het socialisme, van belang is naar Moskou te luisteren. Hij luis tert zo goed naar Moskou, dat Mos kou van de weeromstuit luistert naar hem. Samenwerking. West-Duitsland en de V.S. hebben overeenstemming bereikt over een programma ter onderzoeking van de magnetische velden in de bovenat- mosfeer van de zone van het noor derlicht. Tarwe. De staats- en collectieve boer derijen in de Sovjet-Unie hebben vorig jaar meer dan honderd miljoen ton tar we geproduceerd, ruim dertig percent meer dan in 1958. Op reis. Secretaris generaal Oe Thant is dinsdag naar Genève vertrokken. Na Genève zal de secretaris-generaal Cy- lon, India, Napal, Afghanistan en Pa kistan bezoeken. Kosmos. Tass bericht dat de Kosmos 153 gelanceerd is in een elliptische baan, waarvan de hoogte varieert van 291 tot 202 kilometer. Vorige maand zijn negen Kosmos satellieten gelanceerd. Nieuwbouw. In 1966 zijn in Zwitserland 43.796 nieuwe woningen gereed geko men of vijf percent minder dan in 1955. 2.290 oude woningen werden geloopt. Dierenredder. Bij een poging een vogel te redden die in een zonnescherm be klemd zat is dinsdag een 54-jarige po litiecommissaris in Genève uit een raam op de zesde etage van het hoofd bureau van politie op straat gevallen. Hij overleed even later. Betoging. In Bilbao hebben dinsdag dui zenden mensen hun solidariteit betuigd met de 650 arbeiders van een staalfa briek die al vier maanden in staking zijn. Er zijn twintig mensen aange houden, onder wie een leidende vak bondsfunctionaris. Misdaad. Het aantal misdrijven in de Bondsrepubliek is in 1966 met 7,2 per cent gestegen. Er werden dat jaar 1.917.455 misdrijven van allerlei aard gepleegd, waarvan 53 percent is opge lost en in verband waarmee 917.695 per sonen werden aangehouden onder wie 53.000 buitenlanders. Kandidaat. De voornaamste Indische op positiepartijen hebben dinsdag een ge meenschappelijke kandidaat gekozen voor het presidentschap: Koka Soebba Rab, president van het Hooggerechts hof. De ambtstermijn van vijf jaar van president Radhakrisjnan loopt volgende maand af. Plan. Er is een plan bekend gemaakt om van het beroemde Londense Piccadilly Circus voor tien miljoen pond het groot ste vermaakcentrum ter wereld te ma ken. Het is de bedoeling nieuwe bios copen, een theater, een hotel, een nacht club, een danszaal en een eetgelegen heid te bouwen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3