Proces-techniek: nieuw vak aan Christelijke l.t.s. in Beverwijk Velsense huisvrouwen verlichten de taak van verplegend personeel ZWANENBURG OLIEHANDEL Grote behoefte in de IJmond Verkeers- afsluitingen in Velsen-Noord Willem GARAGE BOEMERANG NQX RUST G0ÖP. BOERENLEENBANK Geslaagd voor accordeon van Cappelen in Velsen Iets van U bij? Orgelconcert in „De Hoeksteen'' The Ekseption voor de televisie Collecte voor „Nieuw Unicum WOENSDAG 5 APRIL 1967 27 Pas-Tunette foundations zijn heel mooi en heel modieus en bovendien van goede kwaliteit. Pas-Tunette heeft pasvorm voor iedere maat, ieder figuur en iedere beurs! Daarom verkopen wij Pas-Tunette. "is LANGE NIEUWSTRAAT/ MARKTPLEIN Telefoon 5205 - IJMUIDEN "M ff! BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING DE BANK VOOR IEDEREEN In verband met het nijpend gebrek aan verplegend personeel, dat zich de laatste jaren als een chronische ziekte openbaart in bijna alle Neder landse ziekenhuizen, werd vier jaar geleden een aantal huisvrouwen uit de gemeente Velsen op hartelijke wijze begroet in het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden. Deze dames zouden hier gaan assisteren als vrijwilligsters en zij zijn sindsdien niet meer weg te denken uit het dagelijkse beeld, dat het ziekenhuis biedt. Gekleed in witte jassen, com pleet met een insigne op naam, vormen deze huisvrouwen een verleng stuk van de altijd druk bezette verpleegsters. Hoewel de dames zich uiteraard niet bezig kunnen en mogen houden met de patiënten, zijn er nog vele andere werkzaamheden te verrichten in een ziekenhuis, waar mee de taak van de verpleegsters wordt verlicht. Winkeltje Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 5404 - 8400 tf n De stichting „Nieuw Unicum" in Heemstede heeft vergevorderde plan nen ontwikkeld voor de bouw van een geheel nieuw verzorgingscentrum in Zandvoort, bestemd voor lichamelijk gehandicapte mannen en vrou wen in de leeftijdsgroepen van achttien tot vijftig jaar. De rijksgoed keuring hiervoor is inmiddels reeds ontvangen, zodat nog dit jaar met de bouw een aanvang zal worden gemaakt. Aan de christelijke lagere technische school aan de Luxemburglaan in Bever wijk wordt binnen niet te lange tijd een nieuwe opleidingsmogelijkheid gerea liseerd. Het schoolbestuur heeft namelijk bij Koninklijk Besluit toestemming ge kregen aan deze school een afdeling pro cestechniek te verbinden. Door de toene ming van het aantal leerlingen stijgt als gewoonlijk ook het aantal vakken. De vraag was nu welk vak aan deze school toegevoegd diende te worden. Voor de keuze daarvan heeft overleg plaats gehad met de l.t.s. in Velsen en de r.-k. l.t.s. in Beverwijk. Op beide laatstgenoemde scho len worden de vakken meet- en regel techniek alsmede autotechniek onderwe zen. Daarom viel voor de christelijke l.t.s. de keuze op procestechniek. Het schoolbestuur verwacht, dat daar mede wordt voorzien in een grote behoef te aan vakkrachten in de procesindustrie. Onder procesindustrie wordt verstaan, die industrie, waar langs natuurkundige of scheikundige weg iets nieuws gemaakt wordt, waarbij vaak de aard van de stof geheel wordt veranderd. Als voorbeelden gelden het Hoogovenbedrijf, waar ijzer erts wordt omgezet in ruw ijzer; een elek trische centrale waar onder andere kolen worden verbrand en omgezet worden in elektrische energie; een olieraffinaderij waar aardolie wordt omgezet in onder meer benzine. Zo zijn er vele voorbeel den. Overigens is de procesindustrie reeds zo oud als de aarde. De bijbel reeds leert, hoe druiven omgezet werden in wijn. La ter maakten de Israëlieten van klei, tegels. Daarna volgden onder meer de omzetting van melk tot boter, het stro tot karton en de aardolie zoals wij al schreven tot benzine. Deze groei is ontstaan mede door de verregaande automatisering en mecha nisering. Het meer ingewikkeld worden van de processen en de apparatuur maakt, dat men steeds meer behoefte heeft gekregen aan geschoold personeel voor de bedie ning hiervan. De industrie heeft vaklie den nodig, die het produktieproces begrij pen, dit kunnen regelen en en kunnen ingrijpen, wanneer er iets mis dreigt te gaa. Vaklieden, die niet werken met vij len en millimeters, maar met tempera tuur, druk, stroom en reactoren. Dit ver eist een totaal nieuwe opleiding, namelijk tot bedieningsvakman, of zoals men dit in het Engels pleegt uit te drukken tot „operator". Ondanks de grote concentratie van pro cesindustrieën in de IJmond, ontbrak hier de opleiding op l.t.s.-niveau. Echter dank zij de medewerking van de stichting vak opleiding procesindustrie „Vapro" kan daarmede thans worden begonnen. Van de 400 l.t.s.'en welke ons land kent, wordt de christelijke lagere technische «chool in Beverwijk dan de elfde met deze opleiding. Men hoopt in de periode van 1969 tot 1970 daarmede een aanvang te maken. De school behoeft daarvoor echter een aanzienlijke uitbreiding. Onder meer met een proeffabriek, waar de jongens leren zelf proeven te nemen en processen voor te bereiden. Daarnaast krijgen zij les in schei- en natuurkunde, meet- en regel techniek en apparatenkennis. Ook wordt aandacht besteed aan de algemene vor ming van de toekomstige vakman, die die straks in de ploegendiensten zal moe ten gaan werken en daarop nu wordt voorbereid. In totaal heeft de christelijke l.t.s., wel ke gebouwd is voor 360 leerlingen, maar er nu al 450 heeft behoefte aan tien tot twaalf lokalen. Op het ogenblik zijn er 20, waarbij ook nog les wordt gegeven in de kantine en in de lerarenkamer. Voor een goed begrip diene, dat de jon gen van de lagere school direct naar de l.t.s. gaat en daar in het algemeen vor mend leerjaar terecht komt. Daarna volgt een leerjaar algemene metaalbewerking. Eerst dan kan gekozen worden tussen de opleidingen tot constructiebankwer ker, machinebankwerker, elektrotech niek en procestechniek. Duren de beide eerste genoemde opleidingen drie jaar, de beide laatste vragen vier jaar les. Na die periode gaan de jongens naar de industrie, worden daar opgenomen in het leerlin genstelsel, komen in aanraking met prak tijk en verdere theorie en kunnen dan na twee jaar hun opleiding tot „operator" af sluiten. ADVERTENTIE Korset van sterke, effen satin; de brede elastische buikband geeft extra steun; drie heupwijdten A - B en C 26.— Korset van witte, franse broché; licht gebaleineerd. prettig om te dragen; drie heupwijdten A - B en C van LYCRA elastomeer; maakt foundations dunner en soepeler dan ooit: „«si Wegens uitvoering van kabelleggingen worden de volgende straten in Velsen- Noord voor alle verkeer gesloten: Ban- jaertstraat, vanaf 5 april 1967 tot en met 14 april; Smidt van Gelderstraat, vanaf 12 april 1967 tot en met 21 april. ADVERTENTIE VOOR AL UW PLAATSCHADE de bodembescherming voor uw auto. Vraagt inlichtingen. Reinier Claeszenstraat 2 en 4 IJmuiden - Tel. 4650 BEVALLEN: C. Bruisschaard-Schaap, z., IJsselstraat 22, IJmuiden; G. Huttinga-van der Knaap, z., Wenckebachstraat 6, Vel- sen-N.; J. A. de Boer-Ryke, d., Beek- vlietstraat 10, Santpoort; A. van der Zee- Hellinga, z., Velserduinweg 24, IJmuiden; C. J. de Visser-den Hartog, z., Tesselscha- deplantsoen 16, Driehuis; H. J. Biesenbeek Spaans, z,, Johan de Meesterstraat 25 I, Haarlem; J. W. Heinsbergen-Paardehaar, d., Schoterweg 178 zw., Haarlem; W. J. G. van Eden-Oudhof, d., Preangerstraat 13, Haarlem; B. Hogenbrink-Bolhuis, d., van Dalenlaan 65, Santpoort; K. Kruidenberg- Beers, d., Romerkerkweg 11, Beverwijk; A. H. van Leeuwen-Prins, d., Woonkeet aan de Loggersstraat, IJmuiden; E. J. Boontjes-Schadé, d., Zandersstraat 14, IJ muiden; A. T. W. Handgraaf-Jansen, d., Bonekampstraat 11, IJmuiden; M. Kaan dorp-Spruit, d., Wijkeroogstraat 146, Vel- sen-N.; T. van Zandvoort-Bakker, d„ Sa- turnusstraat 57, IJmuiden; M. J. M. Kok- kelkoren-Schoorl, 5; van Wassenaerstraat 24, IJmuiden; A. Baardman-Kostelijk, z., Jan Gijzenkade 321, Haarlem. OVERLEDEN: P. Dekker, 74 j., echtge noot van: M. A. de Rooij, v. d. Bergh v. Eysingaplantsoen 67, Santpoort. «MBBB De christelijke l.t.s. aan de Luxem burglaan in Beverwijk waar het vak proces-techniek onderwezen gaat worden. Als gevolg hiervan zal het schoolcomplex met tien tot twaalf lokalen en een proeffabriek dienen te worden uitgebreid. ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoon 2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 en alle andere bankzaken bij met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) Deze landelijke organisatie van huis vrouwen, gaat bijna overal uit van de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrij willigers). De gemeente Velsen maakt hierop echter een uitzondering. De da mes, die één of meer ochtenden per week vrijwillig en zonder daarvoor enige vergoeding te ontvangen behulp zaam zijn bij de dagelijkse werk zaamheden in het Antoniusziekenhuis, zijn allen leden van de vrouwenorga nisaties in de gemeente Velsen, welke zijn ondergebracht in het overkoepe lend orgaan: de Raad van Samen werkende Vrouwenorganisaties (Sam- vro). De taak van deze huisvrouwen is het schoonmaken van fruit van de patiënten en het verzorgen vsfn de bloemen, maar ze maken ook wel een praatje met patiënten, die geen of weinig bezoek krijgen. Vooral de vele gastarbeiders die bij Hoogovens werk zaam zijn, blijven veelal van contac ten met familieleden in het verre va derland verstoken. Ook gaan enkele dames tweemaal per week, namelijk dinsdag en vrij dag, met het zogenaamde „winkeltje" de zalen rond. Dit „winkeltje" is een wagentje, waarop allerhande voor pa- Aan de onlangs in Amsterdam gehou den examens van de stichting „Werk gemeenschap van Nederlandse Accor deon- en Mondharmonika verenigin gen", werd ook deelgenomen door ne gen jeugdleden van de accordeonvereni ging „IJmuidens Roem". Zij zijn allen geslaagd, waarvan Gerda Verschuren, - Thea Walstra en Neeltje Wijker voor het elementair examen. Voorts verwier ven Piet Smit, Aafje Akkerman en Ma rion Dijkhuizen het A-diploma, terwijl het B-diploma werd uitgereikt aan Ma rijke Blomvliet. Tenslotte was het C- diplom voor Tria Louwes en Carla Smit. tiënten nuttige en vaak onontbeerlijke artikelen liggen, zoals zeep en tand pasta, maar ook prentbriefkaarten en versnaperingen. Het wegens ziekte uitgestelde optre den van de bekende voordrachtkunste naar Willem van Cappellen voor de af deling Velsen van de Algemene Bond van Bejaarden, is thans opnieuw vast gesteld op dinsdag 11 april, des mid dags om twee uur in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Kaarten hiervoor zijn onder meer nog verkrijgbaar bij de heer B. C. Schol ten, Kanaalstraat 92, IJmuiden. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: fietstas, rechter herenhand schoen, ring met zes sleutels, dames- portemonnee met inhoud, duimstok, hamer, gordijnrail, sjaal, armbandje met inscriptie, autoped, trainings jack, aansteker, zijtas van bromfiets, bood schappentas, zwembroek, das, ring met vijf sleutels, paar herenhandschoe nen, linker dameshandschoen, sleutel, bos sleutels, twee kinderschoenen. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelij k verstrekt bij het hoofdbureau van politie, waar zij el ke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 eventueel zullen worden afgege ven. Aan het hoofd van de ruim veertig dames, die zich in de gemeente Vel sen geroepen voelen om zich buiten hun dagelijkse beslommeringen verdienste lijk te willen maken, staat mevrouw J. VogelBrinkman, die de organisa tie enige tijd geleden heeft overgeno men van mevrouw Blom. De veertig huisvrouwen zijn verdeeld over de zes werkdagen, zodat zes of zeven dames per dag de verpleegsters komen as sisteren. „Een enkele keer is het wel eens voorgekomen dat de dames, die op één en dezelfde afdeling werkzaam zijn, waren verhinderd. Dan merkt men pas goed, wat een arbeidsbespa ring deze dames voor het verplegend personeel betekenen, want dan kregen vele patiënten geen fruit, omdat de verpleegsters er eenvoudig niet aan toe kwamen," vertelt mevrouw Vogel. Opdat de vrijwilligsters zich niet in de fruitkeuze van de op dezelfde zaal gelegen patiënten vergissen, heeft elk kastje van de patiënt een eigen num mer, dat correspondeert met het num mer dat bij zijn schoteltje op het dien blad wordt gelegd. De werkdag van deze huisvrouwen loopt van negen tot twaalf uur. Om tien uur is er een kleine onderbreking voor een koffiepauze. Dan komen de vrijwilligsters bijeen in de aula van het ziekenhuis voor een geanimeerd babbeltje, want daar zijn ze nu eenmaal huisvrouwen voor. Ter compensatie voor al dit belangeloos helpen, biedt de directie van het zie kenhuis jaarlijks een feestavond aan. Verleden jaar, even voor Sint Nico- laas, werden de huisvrouwen verrast op een Indische rijsttafel. Alle dames, die over enige vrije tijd beschikken en deze willen inzetten om zich verdienstelijk te maken in het An toniusziekenhuis, kunnen zich in verbin ding stellen met mevrouw J. Vogel- Brinkman, Rijksweg 319 te Santpoort. Telefoon: 02560-7446. De serie muziekavonden in de her vormde kerk „De Hoeksteen" aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort wordt vrijdag 7 april voortgezet met een orgelconcert door Wim de Ruiter. Zijn progamma bestaat uit de werken van 17de- en 18de-eeuwse componisten, zoals Dietrich Buxtehude, J. G. Walther, Jan Pieterszoon Sweelinck, G. Ph. Te- lemann en Joh. Seb. Bach. De toegang tot dit concert is vrij. ADVERTENTIE de ideale brandstof voor uw verwarming Een der meest bekende beat- groepen uit Kennemerland, de jazz- en beatformation „The Ekseption" de laatste tijd bij de tieners vooral in het nieuws door een eêrste grammofoonplaat „Talk about to morrow" .zal dinsdag 11 april voor de VARA-televisie optreden in het programma „Fanclub." „The Ekseption" (voorheen „Jokers" en „Incrowd") is in deze omgeving vooral populair geworden door de regelmatige medewerking aan de dansavonden van de Beverwij kse A.B.C.-club. De samenstelling van de groep bestaat uit Hans Alta, bas; Huib van Kampen, leadgitaar; Rein van der Broek, trompet; Rob Kruis man, sax, gitaar, fluit, congo en zang; Tim Griek, drums en Ricky van der Linden, orgel. Bij de verwezenlijking van dit plan is men uitgegaan van de gedachte, dat de bewoners een grote mate van zelf standigheid dient te worden geboden, terwijl daarnaast het verkeer met de „gewone maatschappij" zo ruim moge lijk moet blijven. Vandaar dat alle ge handicapten hier een eigen kamer zul len betrekken, met een aparte toegang naar binnen en naar buiten. Daarnaast is het mogelijk door samentrekking van twee of meer kamers de mogelijkheid tot samenwonen open te stellen, indien de voorkeur hier bij de betrokkenen mocht bestaan. Het complex zal voorts beschikken over een centraal gelegen, groot en overdekt plein, met allerlei voorzienin gen voor een gezellig trefpunt. Ook wor den er diverse medische afdelingen in gericht voor moderne therapeutische behandelingen, oefeningen en massa ge, plus een sociale werkplaats en een ziekenhuis, geheel aangepast bij de mogelijkheden voor de merendeels zwaar gehandicapten. Met de totstand koming van dit woon-, verpleeg- en ver zorgingscentrum hoopt men het huidi ge tekort, dat vooral in het westen van Nederland aan dergelijke moderne in richtingen bestaat, enigszins te kunnen opheffen. Doordat het stichtingsbestuur nog niet over alle benodigde geldmiddelen mag beschikken, wordt er in Nederland een huis aan huiscollecte gehouden, waarvoor in de periode van 10 tot 15 april een beroep zal worden gedaan op de inwoners van de gemeente Velsen. Uiteraard koestert het bestuur de hoop dat men hier voor dit mooie en mens lievende doel mild zal bijdragen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7