Ontslagen bij Van Heek een ramp voor gemeente vooral Neede Oudere arbeiders hebben de directie nog vertrouwen FDP wil DDR niet erkennen Hoogheemraadschap van Rijnland: Bouw van gemaal in IJmuiden is dringend noodzakelijk Voorzitter R.-k. slagershond Nederland eet 3x zoveel paardevlees als het produceert Svetlana Stalin wil naar India REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN in Fokker presenteert vrijdag Fellowship keuze uit spaarvormen met Spaarsaldo van een half miljoen bij Nutsspaarbank Verontrusting over waterstand van Noordzeekanaal In Aden keert rust langzaam terug Anderhalf jaar voor bankroof Sorry Britse commissie vindt pil veilig Sportieve aktieve - mensen hebben graag King bij de hand Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie WOENSDAG 5 APRIL 1967 Onmiddellijke verlichting van Ter Braak 41 dienstjaren Meisjes Turken Ontzettend NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! N oodmaatregelen Reclame Raad Verzilting 25 stuks (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De klap is hard aangekomen, heel hard. De arbeiders zijn geschokt en ongerust, maar te gelijk zwijgzaam. Bij verschillende reactiepeilingen is ons gebleken dat de arbeiders zich voorlopig nog niet aan een uitspraak wagen, omdat nog niemand zijn ontslag aangezegd heeft gekregen. Men weet immers nog niet of men zelf tot de ontslagenen zal be horen. of dat het een buurman zal zijn. Men verwacht dat er een strenge selectie zal plaatshebben, waarbij men hoopt zelf niet door de zeef te gaan. Bovendien zeggen de oudere arbeiders het volste vertrouwen in de directie te hebben. Men krijgt de indruk dat de mensen van Van Heek en Co, gezien de nog onduidelijke si tuatie, denken er beter aan te doen tegenover de buitenwereld nog niets van onrust of angst te laten blijken. Morgen is het betaaldag voor het per soneel van het bedrijf. Het is mogelijk dat dan meer reacties loskomen. Een beambte met 20 dienstjaren zei: „We hadden lie ver gezien dat we 10 percent van ons sa laris hadden moeten laten vallen dan wat er nu gebeurd is. Uteraard hopen we dat Van Heek er weer bovenop zal komen. Laat degenen die nu mogen blijven zor gen dat ze het voor elkaar krijgen. Wat moet er met de mensen gebeuren, die nu naar ander werk uitzien? Waar zullen ze een nieuwe baan vinden. Wat moet er van de oudere arbeiders worden? Ik heb dit concern altijd beschouwd als een stevig gefundeerd bedrijf. 20 jaar geleden ben ik uit het westen hier naar toe gekomen, omdat ik veronderstelde dat ik hier wel mijn pensioen zou halen. Ik weet het nu niet meer. Hebt u nog iets voor mij?" Een groep jongelui, werkzaam in een tentenfabriek nabij het Van Heek-com plex, zei: „Wij zijn blij dat we op tijd de dans ontsprongen zijn. We hebben hier goed werk. Maar het is wel beroerd voor de slachtoffers, met wie we vroeger op dezelfde afdeling hebben gewerkt". In de deuropening van een portiersloge van een van de afdelingen van Van Heek ontspon zich een venijnig debat tussen een arbei der en een employé van de N.V. Laatst genoemde pleitte voor een onverdeelde loonsverlaging indien men daardoor de firma voor de ondergang zou kunnen red den. De* arbeider verwierp deze gedachte met alle geluid dat in hem was. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van Verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. HANNOVER (Reuter) Op het jaar lijkse congres van de Vrije Democrati sche Partij in West-Duitsland is men tot een compromis gekorrfen over de houding tegenover Oost-Duitsland. Het congres be sloot met vrijwel algemene stemmen dat de regering van Oost-Duitsland niet zal worden erkend, omdat zij niet bij vrije verkiezingen tot stand is gekomen. Wel is de partij voor besprekingen tussen Oost en West-Duitsland op elk niveau. Een confederatie van de twee Duitslanden moet het uiteindelijke doel zijn. Het stre ven ernaar mag niet stranden op terri toriale problemen. Een definitieve vast stelling van de grens tussen Oost-Duits land en Polen moet wachtem op een vre desverdrag voor geheel Duitsland. Fokkers eerste straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart, de F 28 Fellowship, is thans gereed. Gisteren is het toestel uit de produktiehal gerold, teneinde met proefdraaien van de twee straalmotoren te beginnen. Vrijdagmiddag gaat de di rectie van de Fokker Fabrieken de nieu we machine aan pers, radio en televisie presenteren. De bouw van deze eerste Fellowship heeft iets meer dan 2 jaar in beslag ge nomen. Weliswaar werden de eerste voor studies al in 1960 op paier gezet, doch pas in februari 1964 zegde de Nederland se regering de Fokker fabrieken financi ële steun voor het destijds op 122 miljoen gulden geraamde project toe en kon Fok ker aan de slag gaan. De staat stak er zelfs 51 miljoen gulden in en verstrekte Fokker voorts een garantie van 51,5 mil joen. nieuws op de hoogte brachten. „Dat was niet de bedoeling. Ik ben volkomen ver rast. Op het laatst moeten de plannen van directie en vakbonden helemaal ver anderd zijn. Neede zou er buiten blijven. Dit slaat in als een bom. Vooral natuur lijk in Neede." Over de plaatsingsmogelijkheden voor de ontslagen werknemers in Neede. toon de de heer Brunen zich bepaald niet op timistisch. „In de textiel zijn er nauwe lijks nog vacatures. Maar ook in andere sectoren zijn de mogelijkheden heel ge ring", meende hij. Burgemeester mr. G. J. ter Braak van Neede heeft de onheilstijding van de di rectie van Van Heek eerst dinsdagmor gen gekregen. Hij was daarvan danig van streek. Hij vertrok meteen na de mede deling naar Arnhem, waar hij een onder houd had met gedeputeerden. Het gesprek tussen de gedeputeerden en de heer Ter Braak was van andere aard dan van het probleem van Van Heek. Ongetwijfeld zal echter deze economische tegenspoed even eens ter sprake zijn gebracht. Een portier, die 41 dienstjaren bij Van Heek achter de rug heeft, zei: „Ik ben hier vol vertrouwen naar toe gekomen. Toen ik niet meer in staat was om in de weverij te werken, kreeg ik een baan als portier. Ik heb mij steeds bijzonder ple zierig gevoeld bij Van Heek, dat ik vroe ger als nog veiliger dan de Nederlandsche Bank beschouwde". Vooral in Neede is de klap bijzonder hard aangekomen. Men had daar niet ver wacht, dat de ontslagen door Van Heek ook het bedrijf in Neede zouden treffen. De heer W. Tragter (49), één van de le den van de ondernemingsraad, noemde de medeling die hij vanmorgen samen met zijn collega's van deze raad van de direc tie kreeg „een harde klap." „Om half ne gen vanmorgen moesten we op het direc tiekantoor komen. Een half uur tot drie kwartier hebben we toen gepraat", aldus de heer Tragter, die zo geschokt was door de mededeling van zijn directie, dat hij er zelf van zegt: „Wij waren zo geëmotio neerd dat wij ons niet in staat achtten tot het stellen van vragen. Ik had tientallen vragen willen stellen, maar ik heb de di rectie van het Van Heek-concern meege deeld hier even mee te willen wachten, om de beslissing die thans genomen is, even op me te laten inwerken. Ik hoop op zeer korte termijn een nieuwe verga dering met de directie te hebben". In Neede wordt de zaak bijzonder moei lijk, zegt de heer Tragter. Zelf vreest hij niet meer in de textiel aan de slag te kun nen komen. „Dat zou ik overigens ook helemaal niet willen", aldus dit lid van de ondernemingsraad, dat een jaar ge leden een nieuw huis betrok, omdat hij zijn toekomst veilig gesteld dacht. „Ik ben bereid elke funtie te aanvaarden, als het maar niet meer met textiel uitstaande heeft. Mijn dochter werkte hier eveneens. Ook zij wordt van deze nieuwe maatregel de dupe. Het is voor meisjes minder erg dan voor jongens, die in dit bedrijf een toekomst gezocht hebben." De ondernemingsraad, zegt hij, werd dinsdagmorgen op de hoogte gesteld van de beslissing van de directie. Het salaris- personeel in Neede kreeg eveneens deze mededeling en werd daarna uitgerust met een aantal communiqués, dat uitgedeeld moest worden aan de werknemers die in Neede en wijde omgeving wonen. Onder de Turkse werknemers te Neede was de schok nog nauwelijks verwerkt. De Turken werden door de personeels chef op de hoogte gesteld van de maatre gelen. Hun was meegedeeld dat ze hoog stens nog een maand of drie, vier aan het werk kunnen blijven, maar dat het be drijf dan definitief gesloten gaat worden, De heer Tragter wilde over de verdere ontwikkelingen geen commentaar geven. „Eerst praten we met de vakbonden." „Wat een klap." Dat zei dinsdag de heer P. A. ter Weeme, voorzitter van de fabri kantenkring Neede, nadat hem het nieuws over het massaontslag was meegedeeld Hij was er tot dan toe nog onkundig van. „Het is ontzettend", verzuchtte hij. „De klap komt des te harder aan, omdat hij volkomen onverwacht kwam. Men had het daarom niet verwacht, omdat het be drijf na de overplaatsing naar Enschede juist weer goed draaiende was. In de ge ruchten is ook nooit sprake geweest van deze sluiting in Neede. De heer Brunen, waarnemend directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Winterswijk, waar onder Neede ressorteert, was volkomen ontdaan toen we hem van het onheils ADVERTENTIE UW BABY IS ZOVEEL MOOIER IN EEN LUXUEUS GEBREID DELANA LUIERTRU1TJE VAN DE FIJNSTE GLANSGARENS. WAS- EN KOOKECHT. MATEN 62-74 HET MOOISTE VAN DELANA VOOR SLECHTS 4,95. ADVERTENTIE 4% 6 ^De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in maart 9.887.000 en de terugbetalingen 9.326.000, zodat het spaarsaldo 561.000 beliep. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar overtroffen de inleggingen de terug betaling met een bedrag van 4.515.000, waardoor het spaartegoed per ultimo maart een totaal bedrag bereikte van 165.305.000. Voorts werden 1295 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 127521. Tijdens de voorjaarsbijeenkomst die door de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland in Lei den is gehouden, kwam als een der be langrijkste punten aan de orde de brief wisseling van dijkgraaf en hoogheemra den met de minister van Verkeer en Wa terstaat over de moeilijkheden, die de laatste jaren zijn gerezen rond Rijnlands afmalingen op het Noordzeekanaal met de gemalen in Spaarndam en Halfweg. Van Rijnlandswege was grote veront rusting uitgesproken naar aanleiding van herhaalde verzoeken van het Rijk om tij dens zeer hoge waterstanden op het ka naal de bemalingen stop te zetten. Er was op gewezen, dat aan deze verzoeken ge volg kon worden gegeven, omdat de boe zemsituatie zulks in de gegeven omstandig heden toeliet. Mocht dit laatste bij even- tuale volgende verzoeken echter niet het geval zijn, dan zou Rijnland niet aarzelen de Rijnlandse belangen te doen prevale ren. De minister was tevens dringend ver zocht zo spoedig mogeljjk het in brede kring noodzakelijk geachte gemaal in IJmuiden te realiseren. Op dit verzoek heeft de be windsman positief gereageerd, zq het met de nodige slagen om de arm in verband met de stand der rijksfinanciën. Rijn lands dringend verzoek om dan althans noodmaatregelen te treffen, werd, ondanks „Medewerkers en verkoopsters van jeugdige leeftijd brengen dat frisse ele ment van de nieuwe generatie mee en voor een bedrijfsvoering is leeftijdssprei ding onmisbaar. Daarom zijn we nu van alle kanten gaan trekken aan een groter toeloop van prima jongelui naar de vak opleiding in de slagerij". De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Slagers- bond, de heer A. Goossens, vertelde dit in de jaarvergadering van zijn organisatie in Utreeht. In de laatste tien jaar, aldus de heer Goossens, heeft het tekort aan vakbekwa me medewerkers heel wat patroons in de verleiding gebracht alles zelf te doen, met hulp van alleen één of enkele gezinsle den. Zoiets levert terreinverlies op voor de ambachtelijke slager, die een deel van zijn tijd vrij zou moeten houden voor zijn ondernemersfunctie. De inrichting van zijn zaak moet modern blijven, hij moet de jonge huisvrouw tot klant krijgen; an ders gaat het fout met zijn omzet. Van daar die inspanningen voor het aantrek ken van jongelui. Slagersvakonderwijs met werkplaatsopleiding, als overbrug ging tussen lagere school en leerlingen stelsel, is nu bijna bereikt. Zodra er weer voldoende jonge am bachtslieden beschikbaar zijn kunnen de slagerij-ondernemers hun aandeel in de aanwezige extra-omzetmogelijkheid voor vlees verwerven, meende de heer Goos sens. Evengoed kunnen dan de ouder wor dende slagers beter hun zaken aan jonge patroons verkopen. Al wat slagerij-organi satie heet zal voortaan de jonge zelfstan dige collega moeten helpen bij zijn kost- ondersteuning door Amsterdam, niet geho noreerd. De minister achtte namelijk de nood zaak daartoe niet aanwezig. De zeer ho ge waterstanden die zich in de laatste jaren een enkele maal op het kanaal heb ben voorgedaan, hingen samen met en kele extreem grote neerslaghoeveelheden. Kostbare maatregelen zouden niet ver antwoord zijn. De dijkgraaf merkte ech ter tijdens de vergadering op, dat nie mand kan garanderen, dat een dergelij ke regenval zich niet zou kunnen herha len. Bovendien is de afvoer van water naar het kanaal vergroot door nieuwe waterhuishoudkundige voorzieningen el ders. Het herstel van schade als gevolg van de stormen op 23, 24 en 28 februari, waar bij opnieuw een deel van de afrasterin gen werd weggeslagen en het talud ver der werd aangetast, vorderde een extra uitgave van 22.400, waardoor het totaal bedrag aan herstelkosten in de afgelopen bare vestiging in de nieuwe winkelcen tra. Dat zal gepaard moeten gaan met een weldoordachte reclame voor meer vlees verbruik. Mogelijkheden om dat vleesver bruik te vergroten zijn er volgens de heer Goossens nog wel. Met een vleesverbruik per hoofd van de bevolking van 45,2 kg. blijft Nederland nu 14,7 kg. beneden het E.E.G.-gemiddelde. Maar van paarde- vlees, waar nauwelijks reclame voor ge maakt wordt, eet Nederland bijna drie maal zoveel als het zelf produceert. Vol gens een onderzoek, verricht door het vleestechnologisch instituut van de uni versiteit te Goettingen in Duitsland, pro duceert Nederland het beste varkensvlees van de E.E.G. Desondanks is het var- kensvleesverbruik in ons land op één na het laagste in de E.E.G. Deze feiten inspireren de heer Goossens tot een tweetal raadgevingen aan „alles en allen die zich in ons vaderland inspan nen het binnenlandse vleesverbruik op te voeren": ieder in eigen groep en daarna gezamenlijk zoeke men de juiste wijze van reclame om onze landgenoten voorlopig tot een gemiddeld vleesverbruik van 60 kg. per hoofd per jaar te brengen"; in die extra-omzet van ruim 176 miljoen kilo vlees bezorgde men de slagerij zijn aan deel. Volgens de laatste berekeningen zou dit neerkomen op 80 percent of 141 mil joen kilo. NEW DELHI (Reuter) Svetlana Sta lin zegt in een dinsdag in New Delhi ge publiceerde brief dat ze tijdens haar vlucht naar het Westen een verzoek om naar India terug te keren van de hand heeft gewezen, omdat ze wist dat Moskou daarachter zat. De dochter van de Russische dictator deelde de Indische socialistische leider dr. Lohia in de brief mee dat ze in maart op het vliegveld van Rome, na haar aan komst uit India, bericht had ontvangen dat de Indische regering wilde dat ze te rugkeerde. „Ik weigerde, omdat ik wist dat deze boodschap op verzoek van Mos kou was verstuurd", aldus Svetlana, die nu vermoedelijk nog in Zwitserland is. De Indische minister van Handel, Singh, had haar gezegd dat zij onmogelijk in In dia zou kunnen blijven, omdat de Russi sche regering daar het grootste bezwaar tegen zou hebben. Niettemin zegt Svetla na in de brief, dat ze te zijner tijd naar India hoopt terug te keren om daar „voor goed te blijven". ADEN (Reuter). „Het lijkt wel of hun agressieve geest is verdwenen", zei een Britse officier gisteren over de Ara bische nationalisten, die zich dit weekein de in Aden hevig roerden. De Zuid-Ara bische stad ligt nog steeds als verlamd onder de algemene staking, die de nati onalisten hebben uitgeroepen uit protest tegen de komst van de V.N.-commissie. Haar drie leden zijn hun besprekingen begonnen om een oplossing voor een vreedzame onafhankelijkheid van Zuid- Arabië te vinden. Op de eerste dag had de commissie een onderhoud met de Britse hoge commissaris, sir Turnbull. Het gesprek vond plaats tegen een ach tergrond van ontploffende granaten en het geratel van automatische wapens Toen deze dag ten einde liep telde men vier doden en 23 gewonden. Hoewel zich gisteren nog wel enkele incidenten voor deden, waren er geen meldingen van slachtoffers. Een 23-jarige kelner uit Den Haag is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens medeplichtigheid aan de roofover val op het bijkantoor van de Raiffeisen- bank aan de Zuiderparklaan in Den Haag. De uitspraak tegen de 25-jarige hoofd' verdachte is aangehouden. Deze overval ler stemde alsnog toe in een psychiatrisch onderzoek, hetgeen hij tevoren had ge weigerd. Tegen hem was zes jaar ge van genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering gevorderd. winterperiode is gestegen tot de abnor male hoogte van 95.800. Een tweede punt op de agenda vormde het steeds knellender wordende probleem van Rijnlands zoetwatervoorziening. Het basisprobleem, de voortschrijdende ver zilting van de benedenrivieren, blijkt de bijzondere aandacht van de regering te hebben. Zoals bekend, besloot de rege ring de verdieping van de toegang tot Europoort voor schepen van 225.000 ton te doen samengaan met de uitvoering van bepaalde werken in de Nieuwe Waterweg die verder opdringende verzilting beogen tegen te gaan. Dijkgraaf en Hoogheemra den zullen afhankelijk van de ontwikke ling van zaken, handelen naar noodzake lijkheid. Het eerstdaags te verwachten rapport van de Werkcomité van deskundigen van Rijk, provincies en waterschappen, over het vraagstuk van de watervoorziening Midden-West-Nederland zal hierbij mede van invloed kunnen zijn. ADVERTENTIE meer ruimte kunnen we niet missen omdat we n niets wilden laten missen Als je 'n pakje sigaretten wilt maken dat maar 1,25 hoeft te kosten, dan kun je dat natuurlijk gewoon dóen. Maar als je nou koppig 25 volbloed Amerikanen uit de fijnste tabakken wilt leveren voor die prijs, dan kom je voor duchtige problemen te staan. Vooral als je ze ook nog 'n waardig pakje aan wilt geven. Toch is het ons ge lukt, Al moeten we ons er nu wel wat voor ontzeggen. Grote advertenties bijvoor beeld. Een kleintje kan er nog net af. Om dat we 't nu eenmaal moeten laten weten. Dat ze er zijn. 25 per pakje. Vijf onmisken bare Amerikanen méér voor 'n heel kwart je minder. Ziezo. Dat weet u dan weer. Navy Club is de naam. Aangenaam. U rookt er goed van voor 1,25. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse minister van Ge zondheid, Robinson, heeft dinsdagavond in het Lagerhuis onthuld, dat de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de uitwerking van de gevaren van de anti-conceptie pil, tot de conclusie is ge komen, dat het risico, dat de pil trombo se veroorzaakt, zeer gering is. Het i* veel kleiner dan het trombosegevaar dat verbonden is aan zwangerschap of bij een geboorte. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9