VAN DAG TOT DAG George Pompidou voor vierde maal Frans minister-president Couve de Murville krijgt weer Buitenlandse Zaken Helpende hand van Humphrey Brief van spion Blake aan zijn moeder misschien list Dietzfalbinger voorzitter Evangelische Kerkeraad Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje r TRESLONG Scherper grenzen Frankrijk gaat een waterstofbom maken Thielen royeert Von Thadden weer Geen twijfel aan zijn handschrift amm VRIJDAG 7 APRIL 1967 J* Hotel „DE UILENBOOM HOOFDSTRAAT 204 - SANTPOOR Telefoon 02560 - 8623 Zwager Uns 'Zi&G&tbl* FEEST VAN DE MAAND Bloemzaden Gras- en Grasmachines en alle T uingereedschappen Toch nog in Engeland mm wijn is niet duur! Een sterke stroming voert altijd wrak stukken mee, veroorzaakt schuim en doet modder bovendrijven. De sterke stroming naar nieuwe opvattingen en modernise ring van het denken en het doen spoelt heel wat narigheid omhoog. De misdaad tiert welig onder losgeslagen jongelieden, niet alleen bij ons maar overal elders. Men kan niet spreken over „de jeugd", die de straat terroriseert en de orde ver stoort, maar wel van elementen onder de jongeren die door de bacil van vernieu wing zijn aangetast, doch niet weten wat zij willen. Een deel van de jeugd, en een aanmer kelijk deel wel te verstaan, weet echter heel goed wat het wil. Het smeulende vuur van de provocatie is niet vandaag of giéteren ontstoken, doch brandt al jaren. De vernieuwers zijn niet allemaal zestien of zeventien jaar oud. In ons politieke patroon, opnieuw geweven door de laatste verkiezingen, is te zien dat al een oudere „jeugd" haar plaatsen heeft ingenomen m de maatschappij onder de nieuwe leu zen. Zo is het ook in Duitsland, waar de be staande instituties te kampen krijgen met vele dingen die in het verleden verankerd liggen. Begane vergissingen maar ook be wust begane onrechtmatigheden tegen gro te volksgroepen kunnen in een nieuwe generatie plotseling gewroken worden. Duitsland heeft een arsenaal van herin neringen aan vergissingen en misdaden, dat stof kan leveren voor uitbarstingen van wraak. Maar ook Nederlands verle den is niet brandschoon niet voor niets is een volksziekte als de woningnood bij voorbeeld meermalen als een vergif voor de verhoudingen betiteld. Zo is er méér. Als de jonge generatie helderder dan de oudere ziet wat eraan schort, is haar fel le reactie niet onbegrijpelijk. Maar hoe begrijpelijk ook, zij is niet minder zorgwekkend. Het spreekt vanzelf dat een algemene onrust, ontstaande in nieuwe generaties, met nationale middelen te lijf moet wor den gegaan. Het laten voortbestaan van een totale uitzichtloosheid voor jonge mensen wat betreft de mogelijkheid om een gezin te stichten en een huis te be trekken is wel een van de voornaamste fouten die de na-oorlogse Nederlandse re een steeds sterker wordende oppositie die I geringen hebben gemaakt. Sociaal gezien radicaal naar nieuwe toestanden wil. Nieuwe toestanden in West-Duitsland betekenen nog heel wat anders dan nieu we toestanden in Nederland. Er liggen daar andere, ernstiger problemen te wachten en een daarvan is ongetwijfeld de splitsing van het oude Duitsland in twee zelfstandige bestuurseenheden, de Bondsrepubliek en de DDR. De derde partij in de Duitse Bondsre publiek, de liberale FDP onder leiding van Erich Mende, manifesteert zich steeds duidelijker als een concentratie van nuch ter denkende, realistische politiek bedrij vende jonge Duitsers, die een les hebben getrokken uit de ontwikkelingen in Euro pa sedert 1945 en nu eindelijk eens willen beginnen met „een nieuwe lijn Een nieuwe lijn waar hoort men die is de ontgroeiing van de jeugd aan dege lijke maatschappelijke idealen omdat deze onbereikbaar bleven een soort kettingreactie geworden, die bij de zwak ke naturen totale ontreddering heeft te weeggebracht. Men kan dat wegvallen van maatschap pelijk idealisme niet compenseren met buurthuiswerk of beat-soCiëteiten, nog veel minder met strafprocessen. Buurt huiswerk zowel als strafprocessen zijn on misbaar, maar het overgrote deel der jon geren komt er niet mee in aanraking. Ook de jeugd die zelf bezigheden zoekt of verder studeert ontmoet de uitzichtloos heid bij haar maatschappelijke intrede En nu is het bijzonder bevreemdend dat van regeringswege weer plannen tot be zuiniging opduiken die juist de jeugd (Van onze correspondent) PARIJS. Terwijl de volledige namenlijst van de leden van de nieuwe Franse regering niet voor anmiddag of vanavond zo niet mor gen bekend zou worden gemaakt, is gisteren Georges Pompidou weer of ficieel als de premier van het komen de kabinet uit de bus gekomen. Georges Pompidou, die van huis uit professor in het Frans, jurist en ban kier is, werd gisteren voor de vierde maal belast een regering te leiden, zo niet te formeren. Aan formatie werkzaamheden heeft de premier formateur inderdaad weinig inspan ningen hoeven te bestedep, want con stitutioneel en in feite is het het staatshoofd dat de ministers aanwijst en benoemt. Nog voor die officiële benoemingen zijn afgekomen was vanmorgen in Parijs de algemene verwachting wel, dat de nieuwe regering als twee druppels water op het oude kabinet zou lijken. In elk geval zullen de sleutelposities van Buitenlandse Zaken en van Oorlog in dezelfde handen blijven, ofschoon hun titularissen, de heren Couve de Murville en Messmer bij de jongste Kamerverkie zingen een nederlaag hebben moeten lij den. Beide bewindslieden stonden altijd als vakministers aangeschreven, maar in de overmoed waaraan de gaullisten voor uitdrukking als politieke wens vaker dan treffen: verdere inkrimping van de wo- in Nederland? Wat dat betreft staan de Nederlandse jongeren dus zeker niet al leen. Wie zou willen verkondigen dat de eis tot vernieuwing en verandering een Nederlands modeverschijnsel is, kan zijn blik verwijden door de waarneming van overeenkomstige verschijnselen in veel Europese landen. Niet alleen dat op poli tiek gebied deze eis bij bepaalde gelegen heden duidelijk tot uitdrukking komt, maar ook in de vaagheden van wat bij ons „het provotariaat" 4heet, is Nederland geen unicum Rumoer en onrust, gezagscrises en ont reddering in de brede lagen van de jon geren kenmerken zelfs niet alleen de Europese jeugd van vandaag, maar ook bijvoorbeeld de Amerikaanse. Bij alle el lende die daarvan het gevolg is, rijst on miskenbaar toch de profetie van een nieu we samenleving op, die zich met schokken baanbreekt en vrij achteloos afstapd doet van tradities en conventies. Terwijl de vernieuwende stroom ook in Duitsland veel vuil doet bovendrijven, van „Halbstarken tot „neo-nazi's en daartussen in de kleine en grote terro risten van de straat en van de officiële diensten, vormt zich een zuiverder en verstandiger jeugd als kern van een denk wereld die weinig oer-Duits meer is Dezen zijn het, die in de F.D.P. de moed gehad hebben een actie tot radi caal realisme te ondernemen, namelijk tot erkenning van de D.D.R. en tot aan vaarding van de bestaande oostelijke grenzen. Realiteitszin is eigenlijk het enige argument, dat zij kunnen aanvoe ren. Maar het is een zó sterk argument, dat de behoudende groep in de partij bij na overspoeld werd. Een compromis heeft Mende nog kunnen redden, maar het 'is de vraag of de F.D.P. door deze nieuwe instelling niet zoveel aantrekkings kracht zal gaan uitoefenen op de nieuwe generatie, dat zij zal uitgroeien tot een veel grotere partij en tegelijk tot een bol werk van anti-nationalisme Veel schuim en wrakhout zullen daardoor aanspoelen en de reactie kan een ver sterking van de oude nazi-mentaliteit tot gevolg hebben. Maar daardoor zullen ook de begrenzingen tussen oud en nieuw in Duitsland duidelijker worden. Verkeer,de beoordeling of regelrechte boosaardigheid kan in een dergelijke situatie levensge vaarlijke spanningen oproepen. Er zijn burgeroorlogen ontstaan in minder roeri ge situaties en om minder belangrijke tegenstellingen. De ontwikkeling naar „voor" en „tegen" is echtér nu eenmaal op gang. „Voor" erkenning van de D.D.R. is in Duitsland een kreet die nog kort gele den als landverraad werd beschouwd. El ders in Europa kunnen andere vraag stukken de gemoederen tot brandhitte brengen: in Griekenland bijvoorbeeld kan de monarchie tot inzet van een burger oorlog worden. In ons eigen land zijn de geschillen niet zo hevig, al kan niemand voorspellen of op zeker moment niet een „vóór" of „tegen" wat-dan-ook oorzaak wordt van een scherpere begrenzing der overtuigingen. Dit alles heeft uiteraard te mak-en met ningbouw en van de overheidssteun aan onderwijs en vertraging van sociale wet geving. Men zou denken dat bestudering van het veelgenoemde „onbehagen" tot andeire aanpak had moeten leiden. ,/WVlfVl#WWWV*#WWWWVWWWW\/WW%/*/WV/*/WS/WWWWW ADVERTENTIE Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant PARIJS (AFP). Frankrijk heeft een belangrijke stap gedaan op de weg naar de vervaardiging van een waterstofbom. Sinds 29 maart wordt in de isotopenfa- briek in de Zuidfranse stad Pierrelatte verrijkt uranium geproduceerd. Over twee of drie weken zal het kerncentrum volle dig in bedrijf zijn, hetgeen twee a drie maanden eerder zou zijn dan een jaar ge leden werd verwacht. Als de voorraad verrijkt uranium vol doende is, kan aan de bouw van de eerste Franse waterstofbom worden be gonnen. Die zal in de loop van het volgend jaar in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan worden beproefd. de verkiezingen algemeen leden, had pre sident De Gaulle geëist dat ook zij hun hoge positie door het kiezersvolk zouden doen bevestigen. Nu die bevestiging van het electoraat echter achterwege is gebleven, heeft pre sident De Gaulle beide ministers niette min op hun posten willen handhaven. „Men vergist zich", aldus moet het staats hoofd deze kleine inconsequentie hebben gemotiveerd, „indien men aanneemt, dat de staatkunde van Frankrijk zou wor den bepaald door de rijke oude dames van het zevende arrondissement in Parijs, of door de bootwerkers van de Lorient, die respectievelijk inderdaad het leeuwedeel hebben geleverd van het kiezersvolk van de heren Couve en Messmer Intussen heeft men gisteren ook nog de voornaamste voorzittersposten in de Na tionale Vergadering verdeeld van de par lementaire commissies. De gaullistisch ge zinde conservatieve oud-minister van Fi nanciën, Giscard d'Estaing, die geen por tefeuille scheen te ambiëren, is tot presi dent van definanciële commissie gepro moveerd, waarvan de linkse oud-premier Mendès-France één van de leden is ge worden. BIJ DE eveneens belangrijke commissie van Buitenlandse Zaken stond de gaullis tisch gezinde volksrepublikein, Maurice Schumann, voor wie een zetel in de re gering zou worden ingeruimd, zijn plaats als voorzitter af aan de orthodoxe gaullist Veneroux, die bovendien nog de bloed eigen zwager is van president De Gaulle. Bij de verdeling van de portefeuilles en an de parlementaire sleutelposten hebben de gaullisten zichzelf wel weer het leeu wedeel toegekend. Zelfs de leden van Lecanuet's Democratische Centrum, dat maandag de gaullist Jacques Chaban-Del mas in de eerste ronde al aan zijn her verkiezing als kamerpresident hadden ge holpen, hebben, als tegenprestatie en tot hun teleurstelling, geen enkele parlemen taire post van betekenis in de wacht mogen slepen. Deze distributie van zetels en porte feuilles doet dan ook wel verwachten dat de gaullisten nog altijd niet bereid zijn veel verantwoordelijkheid in regering en parlement prijs te geven en dat ze, on danks, of misschien eerder juist ten ge volge van hun geslonken aanhang, hun posities in de toekomst eerder denken te versterken. George Pompidou verlaat het Ely- sée, nadat president De Gaulle hem opnieuw heeft aangewezen als pre mier. De nieuwe Franse minister president zal vermoedelijk vandaag zijn lijst met ministers bekend maken. (Telefoto). ADVERTENTIE Daqelljks diner-dansant - Dinsdags cabaret HILLEGOM TEL 0 2520 - 53 47 Specialiteit: Fondue de Boeuf Bourguignonne ZATERDAG 22 APRIL: Zwitserse avond m.m.v. Hans Wiljon en partner. (Maandag geen muziek) Vermaarde Zwitserse specialiteiten Zalen voor partijen van 20-120P personen Reserveringen tel. 0 2520-53 47 HAMBURG (DPA) De voorzitter van de uiterst-rechtse Nationaal-Democratische Partij Duitsland (NPD), Fritz Thielen, heeft zijn plaatsvervanger Adolf von Thadden en zes van diens medestanders voor de tweede maal uit de partij gestoten. Dat is donderdag bekend gemaakt. De eerste maal gebeurde dat begin maart. Maar het partijbestuur maakt toen de roy ering ongedaan en schorste Thielen zelf. Die maakte daarop een kort geding aan hangig, waarbij een rechtbank bepaalde dat hij voorlopig gerechtigd was zijn func tie in de partij te blijven uitoefenen. _TSI ATU O u 3 T e IX ADVERTENTIE TOWAl. in een grote sortering. Ged. Oude Gracht 62 HAARLEM Telef. 1 12 69 (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse politie heeft bevestigd in het bezit te zijn van een brief die de in oktober vorig jaar uit de gevangenis ontsnapte en spoorloos verdwepen top-spion George Blake aan zijn 71-jarige moeder in Enge land heeft geschreven. Zij ontving die brief die een poststempel Cairo droeg dinsdagochtend. Men neemt aan dat Blake Egypte alleen maar als brievenbus heeft gebruikt. Mevrouw Blake, die Nederlandse is en uit Rotterdam -afkomstig, zou woensdag naar familie in Nederland zijn vertrok ken. Beweerd wordt, dat zij wil trachten haar zoon in Oost-Europa te bezoeken. Volgens de broer van mevrouw Blake, de graanhandelaar Anton Beijderwelle in Bentveld is zijn zuster niet in ons land. In het afgelopen jaar heeft zij driemaal bij hem gelogeerd en als zij nu in ons land zou zijn, zou hij daar zekere van op de hoogte zijn. Algemeen wordt aangenomen dat hij zich daar bevindt. De op 30 maart gedateerde brief droeg een persoonlijk karakter. Er blijkt uit dat Blake het goed maakt. Hij was uitstekend op de hoogte van het alarm dat volgde op zijn ontsnapping. De politie heeft vastgesteld dat er geen twij fel aan Blake's handschrift of handteke ning bestaat. Blake, die tot 42 jaar was veroordeeld (namelijk één jaar voor elke Britse spion die hij de dood heeft ingejaagd) schreef het zich erg te hebben aangetrokken dat zijn vrouw zich van hem heeft laten schei den. Hij drukte zijn bezorgdheid uit over de toekomst van zijn drie jonge kinderen. Mevrouw Blake, die bijzonder gelukkig was en haar tranen de vrije loop liet zei: „Ik ben erg gelukkig en opgelucht. George schreef dat hij zich verheugde op de dag, dat ik hem zou bezoeken." Blake's vroegere echtgenote, Gillian, die vorige week is hertrouwd, zei: „Ik ben erg blij dat hij het goed maakt." Mevrouw Blake heeft een fotokopie van de brief laten maken en het origineel aan Scotland Yard ter hand gesteld. De politie is altijd erg vriendelijk voor haar geweest en'zij had er dan ook geen bezwaar te gen de brief aan de politie te geven. Scotland Yard is er echter niet hele maal van overtuigd, dat de aankomst van de brief betekent, dat Blake in het buiten land is. De brief zou een list kunnen zijn om de politie, die sinds Blake's verdwij ning intensief in Engeland naar hem is blijven speuren, op een dwaalspoor te brengen. Intussen heeft de recherche de jacht op de Ier Sean Bourke, die ervan wordt verdacht Blake bij zijn ontsnap ping te hebben geholpen, verscherpt. Bourke was in de gevangenis van Worm wood Scrubs intiem met Blake bevriend. De reis van de Amerikaanse vice- president Hubert Horatio Humphrey naar West-Duitsland is niet zonder incidenten verlopen. Het begon al (zie foto) op het vliegveld in West- Berlijn, waar een fotograaf strui kelde in zijn ijver om „een plaatje te maken". Humphrey schoot toe om hem op de been te helpen. Later in de Berlijnse straten gooiden demonstranten met zakken meel, stenen en zelfs bierglazen, zonder Humphrey te raken. Op borden van de demonstranten stond onder meer te lezen: „US is SS" en „Vrede door napalm". De politie arresteerde een twintigtal betogers. Vandaag be zoekt HHH Frankrijk. (Telefoto). BERLIJN (DPA). De 58-jarige als raadsvoorzitter Beierse landsbisschop Hermann Dietzfelbinger is donderdag met grote meerderheid tot voorzitter van de Raad van de Duitse Evangelische Kerk gekozen door de in Fürstenwal- de (DDR) en in West-Berlijn te gelijkertijd bijeengekomen synode. De 64-jarige Berlijnse bisschop Kurt Scharf, die zes jaar geleden Otto Dibelius ADVERTENTIE rode limonade ■witte yoghurt opvolgde, was aan vankelijk kandidaat voor herverkiezing Hij verklaarde zijn kandidatuur te willen opgeven ten gunste van de landsbisschop van Hannover Hanns Lilje die toen te zamen met Scharf kandidaat gesteld werd. De uitoefening van zijn functie werd Scharf bemoeilijkt doordat hij uit Oost-Berlijn, zijn eigenlijke domicilie was gewezen. Tegen Lilje werd in de kring van de sy node het bezwaar ingebracht dat hij zich door z'n anti-communistische uitlatingen te zeer bloot had gegeven hetgeen tot nieuwe pogingen van de kant van de Oostberlijnse autoriteiten om de eenheid van de kerkorganisatie te doorbreken zou kunnen leiden. Bij de stemming van donderdag wer den in beide gedeelten van de synode te zamen dan ook slechts twee stemmen op Lilje uitgebracht en op Scharf tien stem men. Vijf afgevaardigden onthielden zich van stemmen. Bisschop Dietzfelbinger, die 129 van de 146 uitgebrachte stemmen kreeg, zei zijn verkiezing „met angst en vreze" te heb ben aanvaard. Hij getuigde van zijn ver bondenheid met Scharf en Lilje en vroeg de synode haar steun bij de uitoefening van zijn nieuwe ambt. De verkiezing is door de moeilijkheden met de verbinding tussen de twee deel vergaderingen en de onenigheid over de kandidaatstelling een dag vertraagd. Hermann Dietzfelbinger stamt uit een Frankische predikantenfamilie. Hij werd veertien juli 1908 in Ermershausen bij Hofheim geboren. Hij was in de zielszorg werkzaam in München en Rüdenhausen en werd in 1939 bij de landskerkeraad in München benoemd. Na de oorlog kreeg hij de leiding van het predikantensemi narie in Neurenberg en op 21 maart 1955 werd hij tot landsbisschop van Beieren gekozen. In dat ambt werkte hij speciaal op het terrein van de oecumene. ADVERTENTIE Zwakke poten. De poten van een 9200 ton wegend booreiland voor de Engelse oostkust hebben het donderdag begeven toen het eiland werd ontmanteld om overgebracht te worden naar een an dere plaats. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Identiteit. De uitvoerende commissie van de EEG heeft voorgesteld met ingang van 1970 een EEG-identiteitskaar! uit tee reiken aan alle arbeiders in EEG- landen. Diefstal. In de haven van Casablanca zijn donderdag vijf capsules met radio-ac tief materiaal gestolen. De capsules be vatten elk honderd gram radio-actieve witte kristallen en waren bestemd voor de universiteit van Rabat. Vulkaan. De vulkaan Merapi op Midden- Java is tot uitbarsting gekomen. De la vastroom is vier kilometer langs de bergflanken omlaag gestroomd. Er zijn geen slachtoffers. Toerisme. In 1966 bezochten 3% miljoen toeristen Noorwegen, een land met 3,8 miljoen inwoners. Drie miljoen van deze toeristen waren afkomstig uit de ande re landen van Scandinavië. De bezoe kers in Noorwegen gaven het ongekend hoge bedrag van 845 miljoen kronen uit. De Noren zelf besteedden op hun bui tenlandse reizen 532 miljoen kronen. Overleden. Sir William Connor, wiens scherpe pen als rubriekschrijver onder de naam Cassandra hem een ridder schap opleverde, is op 57-jarige leeftijd in Londen overleden. t

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3