„Dag van herinneringen en ontmoetingen" Pieter Vermeulenschool vierde 100-jarig bestaan Verenigingsnieuws uit de IJmond Ruim twee miljoen bossen tulpen in Beverwijk omgezet Studio" met „Tango in Velsen Ds. J. van den Berg uit Leiden naar IJmuiden-West Mr. M. J. V. Kloeck kantonrechter plaatsvervanger Wegomlegging in Beverwijk. Witte Bioscoop blijft zeker tot 1 juli Jaarvergadering bloemenveiling ,,'t Centrum Groei gaat steeds door Poolse allegorie boordevol ideeën Ongeval in conservenfabriek Voorlopig géén „flatmuur" langs kust in Zandvoort Spelenderwijs onder auto A.s. Bruidspaar!! BEATRIX Bloemsierkunst Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 7 APRIL 1967 5 Velsen-IJ mtiiden Beverwijk Heemskerk Receptie Kinderfeest IN BEVERWIJK 99 J. F. GROOT MEERVAL De herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Pieter Vermeulenschool in Velsen werden donderdag voortgezet met een reünie voor oud-leerlingen en een receptie, welke festiviteiten beide in de Petrazaal aan de Spaarnestraat zijn gehouden. De combinatie hiervan werd terecht door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. Kamstra „een dag van herinneringen en ontmoetingen" genoemd, want voor deze reünie hadden zich des morgens ook al tientallen oud-leerlingen uit ver- schillehde delen van Nederland naar Velsen begeven, om van hun vreugde en medeleven bij het eeuwfeest van „hun" oude school te komen getujgen. De oudste oud-leerlinge onder hen was de thans 88-jarige mevrouw Wie- linga-Vink, die zichtbaar van dit festijn genoot. Voorts waren enige nazaten van de in Velsen legendarisch geworden Pieter Vermeulen aanwezig, even als ds. J. A. Tiemens en de heer B. Schipper, die van 1927 tot 1953 hoofd van de jubilerende school is geweest. Ds. J. M. D. van den Berg uit Leiden heeft de toezegging van het beroep naar de Hervormde Gemeente IJmuiden-West aangenomen. Hij komt in de plaats van ds. H. van Niel, die inmiddels naar Scheve- ningen is vertrokken. Ds. Van den Berg is 39 jaar oud; hij was respectievelijk predikant in Kerkdriel, Giessen, Rijswijk. Rotterdam en van 1961 af in Leiden. ADVERTENTIE Houd vol tot de eindstreep. Spaar trouw Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Dit grote gezelschap werd hartelijk door de heer Kamstra begroet als „trou we figuren voor school en kerk", waarna hij zich buitengewoon erkentelijk toonde voor de fraaie plaquette met het portret van de naamgever van de school, welke het bestuur door de heer F. Vermuelen een kleinzoon van Pieter namens de familie werd aangeboden. Hij beloof de dit geschenk een ereplaats in de school. Na deze ontvangst werd de gasten een rondrit per autobus door de gemeente Vel sen aangeboden, waarna men zich in de Pieter Vermeulenschool aan de koffieta fel verenigde. Vervolgens gaf het huidige hoofd der school, de heer M. de Kool een interessant overzicht op de historie van de jubilerende school, waarna door de heer A. Visser een film werd ver toond, die eveneens op het schoolleven van voorheen en thans betrekking had. De heer Visser had in een der lokalen van de Petrazaal ook nog een tentoon stelling ingericht, met foto's, dokumenten en talrijke herinneringen aan school en gemeente, welke uiteraard door velen een grote belangstelling werd bekeken. VRIJDAG 7 APRIL De Hoeksteen, Santpoort, 20 u.: Orgel concert door Wim de Ruiter. Politiek Jongerencontact Velsen, Stad huis, 20 u.: Openbare discussie. C.H. Kiesvereniging Velsen, De Uilen boom, Hoofdstraat, Santpoort, 20 u.: Open bare vergadering. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal gemeen tebibliotheek en r.k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüs- telaan 79, 19 tot 21.30 uur; r.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal r.k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 8 APRIL Kinderkoor „De Jonge Stem", 20 uur Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, hoek Zeeweg, operette. Opgevoerd wordt „De fee van de bron". Buurthuis De Loods, Geelvinckstraat 46, Velsen-Noord, 20 u.: Dansavond. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJ- muiden-Oost, 20 u.: Sociëteit Pagoen, dansavond. Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Willemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 7 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 20 u.: Koperwerk, o.l.v. Annie Bruggert. door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur, leugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u„ jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwij k, Amstelstraat 44, volw. 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein Parmentierstraat 2. volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heems kerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruys- daelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. ZATERDAG 8 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: Schilderen o.l.v. J. C. Heeck, door het St. Lucasgilde. De Grenspost, Van Riemsdijklaan, 20 u. Feestavond voor Kennemer Motor en Auto Club Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15 u.; 10.45-12 u.; 12.30 13.45 u. en 14.15-15.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheken Be verwijk-Heemskerk, Hendrik Burgerstr 70, volw. 10-12.30 u.; jeugd 10-12.30 u.; Arendsweg 61, volw. 10-12.30 u.; jeugd. 10-12.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44: volw. 10-12.30 u.; jeugd: 10-12.30 u.; Mee restein, Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw. en jeugd 10-12.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw. 10-12.30 u.; Ruysdael ■traat la, jeugd 10-12.30 u. ZATERDAG 8 APRIL Dr. Prinsenhal: 8 u.: Tafeltennistoernooi K.N.H.S. De Fuik: 20 u.: Kienavond De Magneet: 20 u: instuif. Op de receptie werd het gemeente bestuur van Velsen vertegenwoor digd door de wethouders H. de Boer en J. G. Kolkman. De kandidaat-notaris mr. M. J. V. Kloeck uit Wijk aan Zee is donderdag geïnstalleerd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Haarlem. De in stallatie werd in het gebouw van het kan tongerecht in Haarlem verricht door de oudste der kantonrechters, mr. F. J. Gerritsen. Mr. Kloeck is werkzaam op het nota riskantoor B. M. A. Batenburg in Bever wijk. Hij werd op 11 mei 1935 in Nieuw Vossemeer geboren. In 1958 slaagde hij voor zijn kandidaatsexamen notaris. In 1961 slaagde hij voor het doctoraal examen rechten aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Bij koninklijk besluit van 28 februari 1967 werd mr. Kloeck tot kantonrechter plaatsvervanger benoemd. Op 28 maart werd hij beëdigd. ADVERTENTIE Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL. 6088 Wegens werkzaamheden aan de gaslei dingen zal de Populierenlaan in Bever wijk vanaf dinsdag 11 april gedurende vier dagen van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur bij gedeelten voor alle rijverkeer worden afgesloten. De wegomlegging zal ter plaatse met borden worden aangegeven. De busdienst van gebr. Oosterom zal worden omgelegd via de Duinwijklaan, de Warande en de Zonnebloemlaan. In verband met deze wegomlegging zul len de volgende verkeersmaatregelen worden getroffen: éénzijdig stopverbod met éénrichtingverkeer in de Lijsterbes laan, de Acacialaan en de Iepenlaan. Tijdens de bijzonder druk bezochte re ceptie heeft het schoolbestuur des mid dags opnieuw talrijke gelukwensen en complimenten mogen beluisteren, waar bij wethouder H. de Boer, die in gezel schap was van wethouder J. G. Kolk man, de rij van sprekers opende. De heer De Boer gaf hierbij te kennen dat de historie van „De school op De Hei de" betrekking heeft op een stuk prach tige arbeid op geestelijk sociaal en cul tureel terrein, hetgeen in deze typisch materialistische tijd als een gouden voor beeld kan gelden. Spreker bracht dan ook gaarne namens het gemeentebestuur van Velsen zijn posthume hulde over aan het adres van de pioniers en aan hen, die hun mooie werk later hebben voortgezet. De wethouder meende dat het gemeen tebestuur zijn waardering voor dit alles reeds in een geschenk tot uitdrukking heeft gebracht welk geschenk dit is geweest onthulde hij overigens niet waarna de heer De Boer zijn toespraak besloot met de verzekering, dat het schoolbestuur altijd op de medewerking van de gemeente zal kunnen rekenen. Vervolgens sprak ds. J. M. van der Brink als vertegenwoordiger van de ge reformeerde kerk, waarbij hij opmerkte dat het wel eens nuttig is bij een gele genheid als deze de waardevolle elemen ten uit het verleden op te graven, zodat men hierop verder kan bouwen. Hierbij beloofde de predikant de begeleiding van de kerk in woord en gebed. Nadat een andere kleinzoon van Pieter Vermeulen de voorzittershamer had aangeboden, trad de heer H. vgn Dongen naar voren als vertegenwoordiger van de C.N.S. Hij meende te weten dat de Pie ter Vermeulenschool destijds met het christelijk onderwijs in Nederland is ge start, waarbij spreker tot zijn vreugde kon constateren, dat het hiermee sindsdien goed is gegaan. „Opvoeden is omhoog brengen naar Christus", meende de heer Van Dongen, om zijn toespraak dan te besluiten met de wens, dat men ook op de jubilerende school de jeugd daarnaast omhoog zal mogen voeren in de ont wikkeling. Namens het Protestants-Christelijke Scho lenconvent werd daarna nog het woord gevoerd door de heer H. J. Lips, die er op wees dat tegenwoordig de plichten wel eens door de rechten worden overstemd. Spreker stelde daar het geloof en de of ferzin uit het verleden tegenover, waar door het toch maar mogelijk is geweest een eigen christelijke school in stand te houden. Dit eeuwfeest zal vandaag worden be sloten met verschillende attracties voor de leerlingen, waaronder spelletjes, mu ziek en een tractatie, terwijl het pro gramma tenslotte een feestmiddag in de gymnastiekzaal vermeldt, verzorgd door de „Franelly's met goochelen, raadsels en wedstrijden. Het W.B.-theater in Beverwijk, alge meen bekend als de „Witte Bioscoop", gehuisvest in het gebouw der KSA, zal niet zoals aanvankelijk was bekend ge maakt op 8 april de deuren sluiten, doch tot 1 juli blijven draaien. Zoals bekend was het de bedoeling, dat de stichting sociaal culturele voorzienin gen ingaande 8 april een begin zou maken met het oprichten van het KSA-gebouw tot een cultureel centrum voor de jeugd. Thans echter blijkt, dat deze stichting haar plannen de eerste maanden nog niet gereed zal hebben. Voor de heer Ch. Hart, eigenaar van het Kennemer Theater en exploitant van de „Witte Bioscoop" is daardoor de mo gelijkheid ontstaan voorshands tot 1 juli van dit jaar zijn films in het W.B. Theater te blijven vertonen. De bloemenveiling 't Centrum in Beverwijk zal op zaterdagmiddag 15 april haar jaarvergadering houden in de kantine aan de Parallelweg. In het jaarverslag komt naar voren dat de omzet over 1966 bijna 30 percent hoger is dan in 1965. Er werd in 1966 voor f 7.747.522 geveild tegen f 5.976.253 in het jaar tevoren. Die stijging was vooral het gevolg van de veel grotere aanvoer. Niet alleen uit eigen omgeving, maar uit de gehele provincie. Bovendien nam het glasareaal der leden in de Noordoostpolder belangrijk toe. Door deze grotere aanvoeren werd de huidige veiling accommodatie te klein. Met groot verlangen ziet men daarom uit naar het tijdstip dat de nieuwe neerzethal en tribunes in gebruik kunnen worden genomen. Het ledental steeg met 90 tot 528 De balans sloot met een bedrag van 1.577.347,02 terwijl de exploitatiereke ning over 1966 aan lasten en baten een bedrag van 464.803,26 te zien gaf. Er zijn in 1966 297 veilingen gehouden. De grootste omzet behaalde men op 21 ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Vraag naar onze spaarregeling. december: j 93.755, terwijl 4 april een omzet gaf van 92.855. De laagste omzet was die van de veiling van 11 juni: 641. De hoogste maandelijke omzet was die van maart: ƒ927.650,18. Van de achttien Nederlandse bloemenveilingen neemt de veiling 't Centrum wat de omzet betreft de zesde plaats In. De tulpen namen aan de Beverwijkse veiling met in totaal 2.055.920 bos en een omzet van 1.901.47,08 de eer7ste plaats in, hierbij op de voet gevolgd door de an jers, waarvan 8.848.283 stuks'werden aan gevoerd die een totaalbedrag van 1.073.059,51 opbrachten. Was bij de tulpen de doorsneeprijs 0,90 per bos, bij de an jers was dat 12 cent per stuk. Er kwa men ook 1.246.806 bosjes fresia's (ƒ703.761,95 (ƒ0,56)), 1.079.404 bos nar cissen (ƒ656.101,44 (ƒ0,61)), 529.997 stuks gerbera's 109.983,22) 0,21), 675.272 takken lelies 265.606,41 ƒ0,39)), 611.185 bossen irissen (ƒ418.683,32) (ƒ0,69), 861966 bos chrysant (ƒ472.101,45 (ƒ0,54)). Bij de potplanten waren er 282030 stuks hyacinten (ƒ67.020,17 (ƒ0,23)) 195,388 stuks pot chrysanten 85.312,32 (ƒ0,43)), 107599 begonia's (ƒ33.286,19) (ƒ0,30), Vrie- sea 3483 stuks 12.094,98 (ƒ3,47)). Voorts 11221 kisten violen 18.274,41) (ƒ1,63), 4031 kisten primula 3.245,42) 2,18), 96 kisten rotsplanten 330,05) 3,94). De agenda der vergadering bevat naast de gebruikelijke punteii ook een bestuurs verkiezing, waarbij aan de beurt van aftre den zijn de heren P. Bijhouwer Winkel, N. Schouten, Heerhugowaard en G. Tabak Beverwijk. Allen zijn herkiesbaar. DE ABONNEMENTENSERIE A van de kunstkring „Voor Allen" werd donderdagavond in de Velsense Stadsschouwburg voor dit seizoen be ëindigd door de toneelgroep „Studio" met een opvoering van „Tango", een absurdistisch mengsel van klucht en tragedie, waarmee de Poolse schrijver Slawomir Mrozek een bijtende critiek heeft willen uitoefenen op de tot een chaos vervallende menselijke samen leving. In deze dramatische parabel spuit Mrozek een grotd hoeveelheid Donderdagavond om negen uur heeft zich in de voormalige conservenfabriek van „Bever" aan de Breestraat een onge val voorgedaan, waarvan een 57-jarige inwoner uit Rijswijk het slachtoffer is geworden. Toen men bezig was een vier meter hoge ketel te verwijderen werd het slachtoffer door een vallende balk aan het hoofd getroffen. Daardoor viel hij op de door olie glad geworden vloer, met het gevolg dat de man een beenbreuk opliep. Per ziekenauto werd hij naar het Rode Kruisziejcenhuis overgebracht. ideeën van politieke, morele en ar tistieke aard, waarvan slechts een klein deel in het toneelgebeuren zichtbaar wordt gemaakt, of oe- lichaamt in de personen van het spel. Het overige serveert hij dramatisch onverwerkt in de tekst, waardoor vooral in het eerste bedrijf lange en niet altijd even boeiende dialogen en monologen de plaats van de han deling innemen^ MAAR DE HOOFDLIJNEN van het stuk: het chaotische verval van d' sa menleving, die zich uit de benauwenis van het formalisme heeft bevrijd, maar de kracht mist om een nieuwe ideële orde te scheppen en daardoor aan het brute geweld ten offer valt, komen in het stuk niettemin helder naar voren, ondanks de absurdistische vorm waarin Mrozek ze gegoten heeft. En daardoor is „Tango" een zeer opmerkelijk stuk geworden, dat de toeschouwer laat lachen en hem tege lijkertijd aan het denken zet. Een stuk dat in menig opzicht aansluit bij Ionesco en Dürrenmatt, maar toch door de eigen manier waarop de schrijver zegt wat hij te zeggen heeft, een heel aparte plaats op het gebied van het absurdistische to neel inneemt. De regie van Kees van Iersel maakte de tragische ondergrond van het deels kluchtige verloop der handeling vol- doende duidelijk, zonder er overdreven de nadruk op te leggen en in de aankle ding had hij de bandeloosheid van het gezin summier, maar suggestief aange geven. Het spelersmateriaal van „Studio" bleek echter voor een zo moeilijk stuk als dit niet alle benodigde krachten op te leveren. De dominerende persoonlijk heid van de jonge Arthur kwam niet volledig tot zijn recht in de vertolking van Bram van der Vlugt die, hoe talent vol hij ook is, de lange monologen te wei nig overtuigingskracht gaf en aan wiens persoonlijkheid juist dat dominerende, - ontzagafdwingende aspect ontbreekt. MARIELLE FIOLET maakte van het sensuele nichtje een onnodig verbeten fi guur en Ingeborg Uyt den Bogaard slaag de er niet in de persoonlijkheid van de gedemoraliseerde moeder waar te maken. Maar Wim de Haas was zeer geloofwaar dig als de aan kunsttheorieën verslaafde vader en Loudi Nijhoff speelde een won derlijk groteske grootmoeder. Voorts za gen wij van Paul Brandenburg een mooi getypeerde Eduard en van Ad Noyons een deels komische, deel zielige Eugène, wiens „danse macabre" in de armen van de zegevierende krachtpatser tragisch de willoze overgave van hele volken aan het brute geweld van dictators syymboliseerde. Daardoor kreeg de voorstelling, in die kor te scène zonder woorden, een wel zeer „sprekend" slotaccent. Een voorstelling, welke overigens door een deel van het publiek met gemengde gevoelens werd gadegeslagen, omdat deze toeschouwers waarschijnlijk te voorkeur zouden hebben gegeven aan een minder „modern" to neelstuk. ADVERTENTIE Loudi Nijhoff als de groteske groot moeder in „Tango" bij „Studio". ADVERTENTIE Verhuur v. GELEGENHEIDSKLEDING Arendsweg 52, Beverwijk Telefoon 0 2510-24896 Herenconfectie - Maatkleding (Van onze verslaggever) Gedeputeerde Staten van Nrd.-Holland onthouden alsnog hun goedkeuring aan 't bestemmingsplan „Zandvoort-Zuid" dat voorziet in de bouw van ondermeer vier flatgebouwen van 40 meter hoog aan de rand van het duingebied. Zoals bekend nam de provinciale planologische com missie een afwijzend standpunt tegenover deze plannen van het Zandvoortse ge meentebestuur in. In een advies dat de planologische dienst aan G.S. uitbracht wordt het plan in strijd geacht met de uitspraak van de Kroon in 1965 ten aan zien van de ruimtelijke ordening in Zand voort. Tegen de plannen werden adressen in gediend van ondermeer de Stichting Be scherming Duinlandschap en de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbe scherming. In een brief aan alle betrokkenen over wegen G.S. dat de bouw zal resulteren in een „flatmuur" van ruim een kilometer lengte en 40 meter hoog loodrecht op de kust. Verder wordt gesteld dat de behoef te aan het stichten van vier flatgebou wen niet is komen vast te staan, dat de bouw naar het oordeel van G.S. een on aanvaardbaar stedelijk allure aan Zand voort zal geven en een schaalverkleining in het omringende landschap zal doen ont staan. Voorts deelt het college van G.S. mee dat door de hoge etagebouw een dichtheid van het aantal woningen per hectare zal ontstaan die zelfs de. grote stedelijke uit breidingen van Amsterdam en Haarlem verre overtreft hetgeen niet in overeen stemming moet worden geacht met het karakter van Zandvoort. De gemeente kan in beroep gaan bij de Kroon. ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN Alle maten AQUARIA Tropische vissen - planten enz. ALLEEN ZATERDAGS DINSDAGAVONDS 7—9 UUR voorlichting over inrichting ziektebehandeling enz. Donderdagmiddag geraakte een tienjari ge jongen uit Beverwijk in de Groene- laan, ter hoogte van perceel 3, onder een vrachtauto. De jongen, die met vriendjes aan het spelen was, kwam plotseling ach ter een stilstaande auto vandaan. Op dat moment naderde juist een vrachtauto. De knaap kwam met zijn rechtervoet onder de wielen van het voertuig, die door een inwoner uit Driehuis werd bestuurd. Het slachtoffer werd in het Rode Kruiszie- kenhuis opgenomen. Onverkoopbaar. Twee Utrechtse jonge mannen, 20 en 21 jaar, zijn aangehou den omdat zij in Den Haag uit een ga rage een dure Amerikaanse auto had den gestolen. Hun pogingen de wagen te verkopen, lukte niet. Een aspirant-koper kreeg argwaan en lichtte de politie in.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5