Nederlandse triomf in belangrijke klassieker JAN JANSSEN: Geweldighè, Parijs-Roubaix Korfbalduel van Nieuw Flora tegen Amsterdam gestaakt Schitterende triomf van Van der Winden VULTINK BEWEES: Marty is te verslaan Gerben Karstens verloor horloge Televizier niet naar de Tour Betty Heukels is record kwijt Valpartij bracht outsider winst in Grand National Stien, Kees en Ard onderscheiden door de KNSB Bols de snelste in Ronde van Twente I kSSI MAANDAG 10 APRIL 1967 11 MWKMHt 99 99 mmm Bitossi snelste in de Ronde van Vier Kantons De eindsprint, die Janssen de zege opleverde in Parijs- Roubaix. Janssen (rechts) met naast zich aan zijn rechterkant Van Looy (geheel links), Altig en Vanden- berghe. (Van onze sportredacteur) Weer zag het kleine Noordfranse gehucht Mons-en-Pévèle de beslissende slag in de zwaarste, maar daardoor ook schoonste wielerklassieker Parijs- Roubaix. Daar op het heuveltje Mons-en-Pévèle, waar de burgemeester van het plaatsje en zijn burgers het kasseienpad naar boven koesteren als een historisch monument, was vorig jaar de geweldige vlucht van Felice Gimondi begonnen, die uitmondde in de nu al legendarische zege van de ranke Italiaan. Daar nu, op de door modder, gruis en water spekgladde keien, sprongen gisteren Altig, Janssen en Merckx weg. Zij kregen later nog zeven krachtfiguren in hun spodr, maar Felice, (die op dat moment zyn naam zal hebben willen veranderen in „Infelice", „de ongelukkige"), was er niet bij. Hij werd de grote verslagene, hy was niet by de grandioze finale van deze ParijsRoubaix, waarin Jan Janssen (als tweede Neder lander na Peter Post in 1964) na een magistrale sprintzege de overwinning greep. Een overwinning waarnaar hij jaren heeft uitgekeken. „Ik heb BordeauxParijs gewonnen, dat was mooi", zo zei een duidelijk zeer gelukkige Jan Janssen. „Ik ben tweede in de Tour geworden en heb er de groene trui gedragen en naar Parijs gebracht.Dat was ook fijn, maar dit, hè: Parijs Roubaix, dat is het echt. Dan ben je pas een groot coureur. Na het wereldkam pioenschap is deze klassieker de belangrijkste koers van het jaar. Ik heb gewonnen, gewonnen, geweldig hè? Ik wist dat ik het kon, na de Ronde van België. En ik ben geen enkele keer lek gereden. Ik ben ook niet gevallen. Geweldig hè, Parijs Roubaix". Jan Janssen had zijn toch ook wel eniger mate door de bonkende, schots en scheef liggende keien in de „Hel van het Noor den" versufte hersenen tot de uiterste ac tiviteit gedwongen. In die geweldige fi nale, de laatste 40 kilometers naar het grauwe, morsige Roubaix over onvoorstel baar slechte weggetjes (een daarvan was daags te voren nog onbegaanbaar door een grote mesthoop die door de gezamen lijke burgerij terzijde werd geschoven) had hij scherp opgelet toen hij zijn negen rivalen beloerde: Poulidor, Seis, Altig, Merckx, Van Looy, De Cabooter, Motta, Planckaert en Vandenberghe. Janssen had gezien dat ze praktisch allemaal „door" zaten. Hij testte ze om de krachten zeker te kennen met een paar demarrages. Seis, Vandenberghe, Planckaert en Al tig sprongen naar zijn wiel. Janssen wist het. Merckx was vandaag niet de grote vedette die alles naar zijn hand kon zetten. Met Gianni Motta moest hij zelfs twee keer even lossen. Jan Janssen schoot als derde de stadi- onbaan op. Hij hoorde niet het „hup Jan" van Cora, zijn vrouw, die bij het ingangs hek stond. De tien wielergeweldenaren, hun gezicht verborgen onder het masker dat de opspattende modderbrei had aan gebracht, zaten na de 265 zware kilome ters geconcentreeerd op de fiets. Elke ze nuw, elke spier gespannen. Voorop De Cabooter, daarachter Seis en dan Janssen. Gerben Karsten was een ongelukki ge renner in Parijs-Roubaix. Hij kreeg niet alleen pech aan het stuur bij een grote valpartij, maar verloor daarbij ook zijn horloge, zoals hij later merk te. Later op de dag ging Gerben nog enkele keren onderuit, er liep een band van het wiel in een bocht en viel hij tenslotte ook weer in het zicht van de kopgroep. Een troostprijs voor hem was dat hij voor Melckenbeek en Gimondi de spurt won van het tweede groepje en daardoor 11de werd. Als negende Van Looy, ogenschijnlijk als een verslagen man. Maar „Den Rik' bundelde nog eens al zijn toch niet zo ge ringe krachten. Hij vloog naar voren, ach ter Altig. Janssen ging iets mee naar bo ven, vlak voor hen. En het lukte. De tri- omflach brak het moddermasker stuk. Drie minuten later arriveerde Felice Gi mondi in een groepje waarvan Karstens de spurt won. Gimondi, die daags tevoren al had geklaagd over keelpijn, verdween stil uit het stadion waar hij vorig jaar als Italiaanse grootmeester was beju beld. Nog weer. veel later, kwamen de ande re getekenden van Parijs-Roubaix binnen. Getekenden, want het is opnieuw, hoewel het weer aanmerkelijk beter was dan in 1966 (de zon scheen zelfs af en toe op de door eerder gevallen regen toch modderige gladde weggetjes en paden) een bitter zware rit geweest. Na een natuurlijk doelloze vroege vlucht van de Nederlanders Braspenninckx (hij deed dat ook in de Ronde van Vlaande ren) en Schepers, die gezelschap kregen van de „kleine" Fransen Benet en Bou- ton, was het rustig tot aan het gebied waar de kolenbergen als donkere dreigin gen in het land staan. Daar waar een klein meisje een spandoek met „welkom in de hel" omhoog stak, begon het lijden van de coureurs. Lekke banden waren er bij massa's en valpartijen, zoals die grote tuimelpartij, op 70 km van Roubaix af. Daar sloegen de dromen van Aimar, Simpson en Godefroot tegen de smerige keien. Daar bleef de winnaar van de Ron de van Vlaanderen, Dino Zandegu, met een polsfractuur liggen. Hij moest naar het ziekenhuis. Daar vormde zich een grote sterke groep, waarnaar Janssen en Poulidor zich haastig repten en waar uit tenslotte het tiental van het laatste en beslissende uur kon ontsnappen, onder de ogen van de burgers van Mons-en-Pé vèle. Op de wielerbaan van Bordeaux ten slotte zagen de gefascineerde toeschou wers, hoe de jeugd (Merckx, Planckaert, Seis) door de oude garde werd terugge wezen. En dat ook was naturulijk een opmerkelijk feit. De uitslag van Parijs - Roubaix (263 km): 1. Janssen (Ned.) 263 km in 7 uur 8 min. 32 sec. 2. Van Looy (Bejg.). 3. Al tig (W. Did.). 4. Vanderberghe (Belg.), 5. Seis (Belg.). 6. Planckaert (Belg.). 7. Poulidor (Fr.). 8. Merckx (Belg.). 9. De- Cabooter (Belg.). 10. Motta (It.) allen z.t. als Janssen. 11. Karstens (Ned.) 7.11.30. 12. Melckenbeeck (Belg.). 13. Grain (Fr.). 14. Bockland (Belg.). 15. Sweerts (Belg.) z. t. als Karstens. 25. Van der Vleuten (Ned.) 7.17.28. 29. De Roo (Ned.) 7.19.16. 41. Steevens (Ned.) 7.21.03. 43. Den Hartog (Ned.) z. t. 52. Beugels (Ned.) 7.21.40. 59. Van der Horst (Ned.) 7.32.18. 60. Vianen (Ned.) 7.32.18. 61. Schepers (Ned.) z. t. 66. Harings (Ned.) z.t. 67. Schuuring (Ned.) z. t. Hans Rombouts (Van onze korfbalmedewerker) Haarlem heeft de wedstrijd tegen KCN niet in winst kunnen omzetten, het ver loor met 7-4, nadat het bij de rust met 3-2 de leiding had. In de tweede klasse ver loor Animo Ready de belangrijke wed strijd egen SKV met 2-0. Aurora, dat de ze week 1 winstpunt verloor, omdat de protestcommissie de 3-4 uitslag van OKV- Aurora in 4-4 wijzigde, legde weer be slag op 2 winstpunten door een 5-3 zege op Amersfoort. In de derde klasse won Watervliet met 3-1 van DSV uit Bussum en verloor Neptunus met 5-3 van RDZ. De wedstrijd Nieuw FloraRacing A'dam had aanvankelijk een normaal verloop. R. Kottman opende de score voor de thuisclub, waarna de bezoekers de ge lijkmaker scoorden. Daarna moest de ar biter Uljee uit Noordwijkerhout vele ma len de spelers tot kalmte aanmanen. Nog voor de rust had C. Otte succes (2-1). In de tweede helft namen de gasten het ini tiatief in handen en liepen tot 2-4 uit. Onderwijl waren de ruzies niet van de lucht, zodat de heer Uljee tenslotte de wedstrijd maar staakte, omdat hij de ver antwoordelijkheid niet langer wenste te dragen. Haarlem heeft tegen KCN een goede (Van onze sportredacteur) De Televizier-ploeg zal niet deelnemen aan de Tour de France. De directie van Televizier zou deze beslissing vandaag meedelen aan de KNWU. Dat betekent dus dat renners als Karstens, Nijdam en Dolman niet zullen kunnen uitkomen in de Ronde van Frankrijk. Dit besluit is het gevolg van de moeilijkheden rond de aanwijzing van Wout Wagtmans als ploegleider van de nationale Tour-équipe. Wagtmans had op deze beslissing van Televizier (Pellenaars) nog geen com mentaar. Gé Peters, ploegleider van Ca- ballero, heeft zijn renners niet verboden om aan de Tour mee te doen. Hij heeft hun wel geadviseerd het niet te doen, omdat hij hen nog te jong en te onerva ren vindt. Alleen Jan Pieterse (die prak tisch nog niet gereden heeft) zou van hen naar de Tour willen. Ton Vissers, ploeg leider van Willem II/Gazelle ziet wel mogelijkheden om een Tour-ploeg rond Janssen op te bouwen. Hij noemde onder anderen de namen van Post, De Roo, Dr n Hartog, Cees Lute, Hugens, Beugels, Ma' liepaard en Ottenbros. Gé van der Winden heeft een schit terende overwinning behaald in de tweede klassieker voor amateurs van dit seizoen, de Omloop van de Ba ronie. De frêle Beverwijker, die vo rige week ook al een uitstekende wedstrijd in de Ronde van Noord- Holland koerste, was in Brabant een sterke winnaar. Tien kilometer voor de finish loste hij medevluchters Adri Wouters en Fedor den Hertog en op de. smalle paden van het bos van Ulvenhout was de rappe Be verwijker al snel uit het zicht van zijn achtervolgers verdwenen. Zo snel reed Van der Winden de laatste 10 kilometer, dat hij op de eindstreep een voorsprong had opgebouwd van twee minuten op zijn naaste concurrenten, Frank Ouwerkerk en Siebke van Dongen, die in een felle ach tervolging de moegestreden Ad Wouters hadden ingehaald. De grote overwinnaar van de ronde van Noord-Holland. Wim du Bois, plaatste zich als elfde op 2 min. 55 sec van de winnaar. De uitslag: 1. Van der Winden (Bever wijk) 4.15.28; 2. Ouwerkerk (Rotterdam) op 2 min; 3. Van Dongen (Middelharnis) z.t., 4. Wouters (Zundert) op 2 minuut 15; 5. Zoontjes (Tilburg) op 2 min. 20; 6. Van Dorst (Roozendaal) z.t., 7. Schoofs (Bla- del) op 2 min. 45; 8. Van Overveld (Zegge op 2 min. 50; 9. Gerrits (Oploo) op 2 min. 55; 10. Brouwer (Rotterdam) z.t., 11. Du bois (Zuidzande) z.t., 12. Wagtmans (St. Willibrord) z.t., 13. Holst (Amsterdam) z.t., 14. Rentmeester (Ovezande) z.t., 15. Groen (Staanwijk) z.t. wedstrijd gespeeld, maar verloor in de eindfase door het zuivere schieten van KCN. Nadat KCN de leiding had geno men, konden Van Ladestein en mevr. Verver voor 1-2 zorgen. KCN kwam te rug, maar Haarlem kwam door Groen op een gunstige ruststand (3-2). In de tweede helft scoorde de thuisclub snel de gelijk maker. Minder fraai werd het 4-3 voor KCN, doch Van Ladestein zorgde voor 4-4. Daarna schoot KCN zuiverder en dat betekende een 7-4 zege. Aurora heeft verdiend met 5-3 van Amersfoort gewonnen. Reeds tien minuten na de start had Si- brandi voor 2-0 gezorgd, doch de gasten liepen nog voor de rust tot 2-2 in. Na de rust liet Van Eyk een juweel van een doel punt noteren, maar ook nu weer werd het gelijk (3-3). Tenslotte werd Van Bilderbeek matchwinner; eerst benutte hij een straf- worp en daarna rondde hij een doorloopbal fraai af (5-3). Excelsior 12 18 Aurora 14 12 O'kwartier 12 16 OKV 12 11 Altius 14 16 MEO 13 8 Amersfoort 14 16 BFC 14 8 DDV 15 15 In de derde klasse behaalde Watervliet een fraaie 3-1 zege op het sterke DSV. Reeds bij de rust had de thuisclub met 3-0 de leiding door doelpunten van De Roos en H. Scholtink (2x). Watervliet had twee invalsters; tijdens de wedstrijd moest C. Zandbergen, wegens een blessure, worden vervangen door I. Koll. Neptunus draait niet meer zo goed, want ook nu moest het zijn meerdere erkennen in RDZ, dat via 2-2 bij de rust met 5-3 won. Wielhouwer (2x) en Aberson namen de tegenpunten voor hun rekening. BASKETBAL. De Italiaanse club Ignis Varese heeft vrijdagavond in Varese de eerste finalewedstrijd van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor beker winnaars (heren) met 77-67 gewonnen van de Israëlische bekerhouder Maccabi. (Van een speciale verslaggever) Een klein ogenblik zat Hans Vul- tink gistermiddag na afloop van zijn finalepartij tegen titelhouder Jean Marty doodstil op zijn stoel. Toen drong het plotseling tot hem door. „Reste dedans" had de arbiter gezegd, hetgeen betekende dat de serie van de Fransman was afgebroken. Het betekende tevens dat Hans Vultink voor de eerste keer in zijn carrière zich op hetzelfde moment gekroond zag tot de Europese kampioen anker kader 47/2. Speelde Marty minder sterk? Was hij dan toch aangeslagen na die remise tegen Vervest? Al deze vragen konden ontken nend beantwoord worden. Marty was in topvorm. Zaterdag bewees hij dat nog eens door achtereenvolgens Schrauwen en Scholte uit te schakelen. En de wijze waarop hij beide tegenstanders, die het hogeschool biljarten toch voortreffelijk beheersen, uitschakelde, bestempelde de Fransman tot de grote favoriet. De onver wacht ruim uitvallende nederlaag van Vultink tegen Schrauwen deed daaraan later niets af. Het enige directe gevolg van die ontwikkelingen was, dat de Ne derlandse kampioen zijn leiderspositie aan zijn grote concurrent verspeelde. Hans zei hierover: „Die partij tegen Schrauwen interesseerde mij niet. Na tuurlijk wilde ik wel winnen, maar za terdag concentreerde ik mij reeds op mijn ontmoeting met Marty. Mijn enige kans zat in een zege." Welnu, de Aaltenaar onderstreepte zijn bedoelingen direct. Hij verloor de trek- stoot opzettelijk met ruim verschil en toog onmiddellijk ten aanval. Verstandig spelend nam hij geen enkel risico. Een mislukte snijstoot door de hoek beperkte de eerste produktie tot 126 caramboles. Maar Marty was zenuwachtig geworden en strandde al op 30. Bleek, maar vol maakt kalm, kwam Vultink weer aan de tafel. Nu liet hij 96 treffers uit zijn keu rollen. Er bleef voor de Fransman niets liggen. Twee keer gelukte het hem te ca ramboleren, toen bleek het wapen van de carotte te scherp. Geschrokken ging de Parijzenaar naar zijn stoel terug. Hij voelde de nederlaag naderen. Vooral toen Vultink de partij met een goed gespeelde reeks van 178 uitmaakte. Nu waren de rollen dan omgekeerd. Tijdens de finale van de wereldkampioenschappen in Cairo, zo'n twee maanden geleden, was Marty het eerst uit en bereikte Vultink via de nabeurt remise. De 124ste carambole was goed, maar doordat de bal te dik was aan gespeeld, bleef er een minder gunstige positie over. Marty's massé mislukte en Vultink was kampioen. De eindstand luidt: (achtereenvolgens pnt., car, brt, hs, alg gem). Vultink (Ned.) 14 2804 34 335 82.47 Marty (Fr.) 13 2956 28 400 105.57 Schrauwen (Belg.) 12 2656 35 400 75.88 Scholte (Ned.) 12 2610 37 368 70.54 Vervest (Belg.) 9 2618 60 400 43.63 Galvez (Sp.) 6 1856 48 270 38.66 Spielmann (Did.) 4 2021 55 227 36.74 Coyret (Fr.) 2 1013 57 126 17.77 Stenzei (Oost.) 0 737 46 102 16.02 Het algemeen gemiddelde van Marty is wel hoger dan zijn Europese record van 102.85, maar wordt internationaal niet als een nieuw record erkend omdat de Frans man één verliespartij heeft. Sinds kort worden door de internationale biljartfede ratie alleen records erkent indien men een toernooi ongeslagen heeft beëindigd. Bij de Oostdeutse winterzwemkampioen- schappen heeft de vijftienjarige Sabine Steinbach in Leipzig het Europese re cord op de 400 meter wisselslag verbe terd en gebracht op 5 min. 22.4 secon den. Het oude record stond sinds de Eu ropese kampioenschappen van vorig jaar in Utrecht op naam van de Nederlandse Betty Heukels met 5.25.0 Donna de Varo- na (VS) is houdster van het wereldrecord met 5.14.5. Kampioen Vultink De 124e Grand National is zaterdag op Aintree in Liverpool op verrassende wij ze gewonnen door Foinavon, bereden door Buckingham. Dit paard stond bij de bookmakers als outsider genoteerd met 100/1. Foinavon had 15 lengten voor sprong op favoriet Honey End. Als der de eindigde Red Alligator. De eerste prijs was 170.000 gld. De drieëntwintigste van de dertig hin dernissen, die ook dit keer stonden op gesteld, heeft voor een van de merk- waardigdste uitslagen van deze zwaarste steeple chase ter wereld gezorgd. Voor deze 1,40 meter hoge en 90 centimeter bre de hindernis deed zich een massale val partij voor, die werd veroorzaakt door een paard dat zijn berijder tijdens de race had afgeworpen. Foinavon had na de val een voor sprong van ruim 200 meter en hoewel een twaalftal paarden onmiddellijk de achtervolging inzette, bedroeg de voor sprong van de winnaar bij de eindstreep nog altijd ruim vijftien lengten. De ravage in de Grand National na de valpartij. De Italiaan Franco Bitossi heeft zon dag in Zürich de ronde van de vier kan tons gewonnen. Bitossi had een voor sprong van vijf seconden op de Zwitser Robert Hagmann. De Italiaan Grassi en de Belg Claes legden beslag op de derde en de vierde plaats. Bitossi legde de 230 km af in 5 uur 53 min. 50 sec. v V Voor wereld-, Europees en Nederlands schaatskampioen Kees Verkerk en de overige leden van de schaatsploeg is za terdag met huldigingen in Maassluis en Puttershoek het doek over het schaatssei zoen 1966-1967 gevallen. In Maassluis kregen de schaatsers uit handen van wethouder Smit een Delfts blauw bord. Wim de Graaff werd onder scheiden met de bronzen gemeentepen ning. Wereldkampioene Stien Kaiser, die op initiatief van de KNSB ook in de hul diging betrokken werd, kreeg tijdens het diner te horen dat zij met Kees Verkerk en Ard Schenk benoemd was tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond. Puttershoek is 's middags begonnen aan de huldiging van zijn beroemde inwoner. Nadat Kees Verkerk een modern schrijf bureau, dat hij evenals de auto vorig jaar in bruikleen krijgt van het huldigingsco mité, in ontvangst had genomen, konden de arresleden van „Glijen en Rijen" uit Alblasserdam onder de tonen van tien muziekkorpsen beginnen aan de rondrit door Puttershoek. Jan Bols uit Hoogeveen heeft zaterdag middag de zesde ronde van Twente ge wonnen. Bols versloeg in de eindsprint Jan Boode (Nijverdal). Boode werd ech ter na afloop gediskwalificeerd omdat hij na 63 km bij Fleeringen een ander wiel had gemonteerd. Door het hoge tempo de winnaar reed de 164 km in 3 uur 52 minuten en 10 seconden waren alle ont snappingen bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Pas zes kilometer voor de finish in de straten van Goor viel de beslissing. Jan Boode sprong weg uit het peleton, on middellijk gevolgd door Bols. In het zicht van de finish in Enter zetten v.d. Vlugt, Balk en Jansen een succesvolle achtervolging in. In de spurt bleek Bols toch de sterkste. De uitslag luidt: 1. Jan Bols (Hoogeveen) 164 km in 3.52.10. 2. Dick v.d. Vlugt (Sommelsdijk). 3. Klaas Balk (Badhoevedorp). 4. Harry Jansen (Westzaan). 5. Piet Knubben (Heer lem). 6. Fred Niemeyer (Hengelo). 7. John Krekels (Born). 8 Henk Nieuw- kamp (Borne). 9. Henk Benjamins (Hol- landsche Veld). 10. Bart Solaro (Den

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11