Confessionele partijen in nu bestaande vorm hebben hun tijd gehad Drie doden bij botsing op weg Amsterdam-Naarden In 2000 heeft één op tien gezinnen tweede woning en bondig ploegstoffen a voor Haarlem en de I Fa. B. ENGELENBERG Oud-premier Cats in interview: Veel rumoer, geen arrestaties in de hoofdstad Brand eist twee slachtoffers in Amsterdam Elektronische waakhond SprOng" naar titel Prof. F. M. Maas in Delft: Goede vormgeving zeer belangrijk Onbestendig weer MAANDAG 10 APRIL 1967 2 w. OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „ALPHA" SUPERWIT PASTA d Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk n z z WEERRAPPORTEN I Oud-premier nir. Cals is overtuigd van de noodzaak van confessionele partijen in een bepaalde vorm in een bepaalde tijd. „Maar in een vorm zo als zy thans bestaan hebben zij hun tijd gehad", zei hij zondagavond in een radio-interview. Gezien de recen te ontwikkelingen was er misschien een kans op samengaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. „Maar indien niets tot stand zou komen zouden mensen uit deze partijen iets nieuws moeten opzetten, waarbij de grootste voor zichtigheid in acht dient te worden genomen om verdere versnippering tegen te gaan", zei hy. Bindende afspraken tussen politieke par tijen voorafgaande aan verkiezingen acht te mr. Cals „onmogelijk zonder de kie zer te beduvelen". Onder de huidige par tijverhoudingen zou het voor de K.V.P. onmogelijk zijn geweest om bijvoorbeeld te zeggen dat zij met de P.v.d.A. een keus die de voorkeur had van de oud-pre mier had moeten samengaan. De partijen konden slechts verklaren dat zij aan bepaalde punten uit hun pro gamma zouden vasthouden. „Overigens kan men ook zonder de P.v.d.A. een goed sociaal beleid voeren. Dit hangt in de eerste instantie af van het progamma en van de mensen die in het kabinet zitting hebben." Mr. Cals is van oordeel dat het in eers te instantie nodig is een visie op de toe komst te vormen en het besef dat in de huidige periode van welvaart offers voor deze toekomst moeten worden gebracht. Sprekend over het feit dat verscheide ne door formateurs aangezochte kandi daat-ministers hadden geweigerd een por tefeuille te aanvaarden, verklaarde mr. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tot diep in de nacht is het zaterdag rumoerig geweest in de Amsterdamse binnenstad. Groepen jon geren, onder wie veel langharigen en pro vo's, concentreerden zich met een groot aantal nieuwsgierigen op het Spui, het Leidse Plein, en bij het gebouw van De Telegraaf aan de Nieuwezijds Voorburg wal. Tot ernstige botsingen met de politie, die met zeventig man op de been was, kwam het niet. Slechts enkele keren maakte de politie van de wapenstok ge bruik om een eind te maken aan samen scholingen. Een 27-jarige kelner heeft zaterdag nacht op het plein voor het Centraal Sta tion in Amsterdam twee langharige jon gelui aangevallen. Tegen hem is proces verbaal wegens mishandeling opgemaakt. De kelner heeft tegenover de politie verklaard, dat hij zich door de jongens, een zestienjarige magazijnbediende en een zeventienjarige plaatwerker bedreigd voelde. Volgens hen kan hiervan geen sprake zijn geweest. De kelner kreeg ook een proces-verbaal wegens vernieling omdat hij een tamboe rijn, die een van de jongens bij zich had, in het water had gegooid. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Twee bejaarde Am sterdammers zijn dit weekeinde om het leven gekomen als gevolg van een korte maar felle brand. De 84-jarige L. Reuvekamp kwam in de vlammen om toen zaterdagavond tegen twaalf uur brand uitbrak in zijn woning op de tweede verdieping van een pand aan de Nassaukade. Zijn 86-jarige zuster, die op de zolder sliep, overleed gistermid dag na met ernstige brandwonden in een ziekenhuis te zijn opgenomen. De brand is vermoedelijk ontstaan toen een elektrisch kacheltje in de kamer van de man omviel. Van zijn kamer sloeg het vuur snel over naar de derde verdie ping en de zolder. Zaterdagavond is in Beesterzwaag brand uitgebroken in de grote als woon huis gebruikte boerderij van de kanton rechter mr. K. J. van Douwen. In onge veer een uur tijds werd het pand geheel in de as gelegd. Slechts een gedeelte van de inboedel kon worden gered. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. Cals, zich niet te kunnen voorstellen dat er thans geen politiek idealisme meer zou zijn. Bij de formatie van zijn eigen ka binet had hij slechts weigering ge had, die niet op toetreding tot het kabi net maar op de te beheren portefeuille betrekking had. Weigeringen komen thans meer in de openbaarheid. In de politieke partijen heerst verdeeldheid en men wist dat het kabinet bijzonder moeilijke problemen op te lossen zou krijgen. „Op een gegeven moment raakt men in paniek en gaat men teveel mensen polsen", aldus mr. mr. Cals. Hij was van mening dat de parlementsfracties der politieke partijen mensen dienen te omvatten die ministe- riabel zijn en acht het verkieslijk dat men als formateur de mensen die men voor een portefeuille aanzoekt goed kent. Mr. Cals hoopte en verwachtte dat het probleem van de ontwikkeling der partij vorming in de regeringsverklaring meer centraal zal worden gesteld dan dit tot nu toe was gebeurd. Het zou echter onre delijk zijn te verwachten dat dit pro bleem binnen twee jaar zou kunnen wor den opgelost. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. „Vedette" is de de naam van de „elektronische waak hond", die de heer R. Schroven uit Den Bosch sinds kort uit Engeland impor teert en waarvan er nu zo'n veertig in Nederlandse bedrijven zijn ge plaatst. Deze draagbare veiligheidsinstal latie tegen inbraak en brand heeft de grootte van de handkoffer, kost 1285 en reageert op elke beweging binnen een straal van negen meter met een oorverdovend sirenegehuil. De actie radius van de waakhond, die alleen door de eigenaar met een speciale ge construeerde sleutel in- en uitgescha keld kan worden, kan via een enkele of dubbele ringleiding aanzienlijk wor den vergroot. - Het apparaat kan ook een recht streeks alarmsignaal op politiebureaus of mobilofoonwagens in werking stel len. Inbrekers hebben van het uit schakelen van de stroom geen voor deel, want de verplaatsbare vedette kan minstens drie nachten functione- neren op zijn eigen accu's. Volgens de importeur is de politie bijzonder en thousiast over de waakhond, die beter zou werken en goedkoper zou zijn dan alle andere bestaande veiligheidsin stallaties. n. na., si* reu- Het afgelopen weekeinde zijn in Soesterberg voor de eerste maal Nederlandse kampioenschappen pa rachutespringen gehouden. Winnaar werd Steven Groff van de „Flying Dutchman" uit Rotterdam, die we hier gefotografeerd zien tijdens het afspringen uit de Cessna. SM 'V- 7- r Vanmorgen slipte een personenauto op het gladde wegdek van de Haarlemmer weg in Amsterdam, ter hoogte van de Abraham Kuyperlaan, even binnen de grens van Amsterdam. De auto werd om een paal heengekruld. De bestuurder werd in een ziekenhuis opgenomen. Bij een verkeersongeluk in de gemeen te Deurne is 'n inwoonster van Amster dam, de 33-jarige mevrouw D. J. M.-V. A. om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij zat, over de kop sloeg. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Amsterdam-Naarden bij Muiden zijn gis teravond drie personen om het leven ge komen en drie ernstig gewond. Het onge luk ontstond toen de bestuurder van een personenauto de 62-jarige J. L indhout uit Prof. dr. ir. F. M. Maas (36 jaar), hoofd afdeling landschapskunde bij de rijksdienst voor het nationale plan, heeft in Delft bij zijn ambtsaanvaar ding als buitengewoon hoogleraar in de afdeling der bouwkunde in een inaugurele rede over „Van theekoepel tot caravan" gepleit voor een goede vormgeving van de vele buitenplaat sen, die nu tegemoetkomen aan de behoefte van de Nederlander aan een tweede woning. Prof. Maas, een van de voornaamste samenstellers van de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland, wees erop dat veel individuele buiten plaatsen ons land weer infiltreren. Veel kleinere in de vorm van vaste tent- of caravanplaats, zomerhuisje of verbouwde borderij en een enkele grotere rondom bungalows en villa's. In ons land zijn nu al ongeveer tachtig duizend tweede woningen, maar in het jaar 2000 zullen er zeker tienmaal zoveel zijn, minimaal één op tien gezinnen. Prof. Maas, die erop wees, dat de laatste eeu wen steeds omstreeks '70 krachtige im pulsen op dit gebied zijn ontstaan, zei dat een goede vormgeving van deze nieuwe landschappen een basis kan vormen voor goede woon- en recreatiegebieden voor de 'mehsèn na' 2000. Vele tweede wo ningen worden op den duur eerste wo ning en daarom-moet men ze zo situeren dat ze passen in een verstedelijkingsmo- del voor 2000 en later. De overgrote meerderheid zal mede daarom (ook ten behoeve van betere voorzieningen of meer gezelligheid) het beste in complexen kunnen worden ge bouwd. Situering langs stromend water achtte de spreker het gunstigst. Hij was ook van mening, dat de Nederlander het planten van bos op klei en veen weer moet leren. Prof. Maas, die in Wageningen is afge studeerd en vele jaren Staatsbosbeheer in Noord-Brabant heeft geleid, gaf vele concrete voorbeelden van beplantingen en verraste bovendien zijn toehoorders met talrijke dia's, bij inaugurele redes tot nu toe nog nooit op deze schaal toegepast. De nieuwe hoogleraar bleek niet erg overtuigd van de wil van de overheid krachtdadig het beleid te stimuleren. „Als de overheid het dan niet kan doen moeten particuliere initiatieven de aanleg van nieuwe recreatiegebieden maar mogelijk maken", stelde hij. Hij releveerde in dit verband echter de „beschamende er varingen", die Joop Geesink heeft met zijn pretpark Holland-promenade. In het kader van een overzicht van projecten, die zijn gerealiseerd of in het vooruitzicht worden gesteld, releveerde prof. Maas onder meer het plan voor het Spaarndammerwoud langs het Noordzee kanaal, waarvan hij zei dat men daar streeft naar een zo economisch mogelijke opzet, onder meer door het inbrengen van tuinbouwgebieden en die bosbeplantingen, die een economische exploitatie kunnen bevorderen. Amsterdam bij een inhaalmanoevre op de meest linkse rijbaan kwam en vervol gens bij het teruggaan naar rechts op de middelste van de drie rijbanen frontaal tegen een tegenligger reed en daarna nog drie auto's ramde. De bestuurder van de geramde wagen, de 65-jarige H. Jacobs uit Amsterdam was op slag dood evenals de heer Lindhout en zijn 62-jarige echtgenote. Ernstig ge wond werden drie inzittenden van een van de vier aangereden auto's een echt paar uit Amsterdam en zijn vijftienja rige zoon. De vrouw is er zeer ernstig aan toe. Op de rijksweg Enschede-Hengelo, waar een snelheidsbeperking tot tachtig kilome ter van kracht is, is in de nacht van za terdag op zondag een auto, die naar schat ting omstreeks honderddertig kilometer per uur reed, van de weg geraakt, tegen een lichtmast gereden en gekanteld. De drie inzittenden werden ernstig gewond. Een van hen, de 21-jarige H. M. B. Schot huis uit Hengelo, overleed enkele uren later. De 21-jarige motorrijder P. Lievense uit Westkapelle is met zijn motor dodelijk verongelukt. Hij botste op de Zuidstraat in zijn woonplaats tegen een afslaande personenauto. In het ziekenhuis in Drachten is zater dag overleden de, 75-jarige mevrouw B. \iën'derMetilefi-Veéhstra, dié op 25 m&art ernstige verwondingen had opgelopen bij een verkeersongeval. Ze was, toen zë dé- autoweg per fiets overstak, aangereden door een auto. In Hattem is een verkeersongeval ge beurd, dat aan de gepensioneerde heer A. A. van der Poel uit Epe het leven heeft gekost. De heer van der Poel wilde op de smalle dijk Hattem-Zwolle met zijn auto een tankauto passeren en kwam daarbij frontaal in botsing met een les auto, komende uit de richting Zwolle. Bij de botsing werd de heer Van der Poel op slag gedood. Op rijksweg 1 ter hoogte van de Huil nabij „Jan Tabak" in Bussum heeft zich een verkeersongeluk voorgedaan, dat aan de 27-jarige heer P A. Bronius en de 24-jarige heer F. J. Schermacher, beiden uit Hilversum, het leven heeft ge kost. De heer Bronius raakte in een bocht de macht kwijt over het stuur van zijn per sonenauto, "waarin de heer Schermacher als passagier reed, en kwam in botsing met een tegenligger. Twee inzittenden van deze auto werden zo zwaar gewond, dat ze nog niet gehoord konden worden. ADVERTENTIE In België veroordeeld. De rechtbank in Gent heeft een Nijmegenaar veroor deeld tot vijf jaar en twee maanden ge vangenisstraf wegens vijf diefstallen met braak, 110 gewone diefstallen en vijf pogingen tot diefstal. Al deze mis drijven werden gepleegd ten nadele van kloosters, ziekenhuizen en bejaardente huizen. De Nederlander die in januari 1966 uit een Nederlandse opvoedingsge sticht ontsnapte, kreeg nog twee maan den extra gevangenisstraf omdat hij zich voor politieagent had uitgegeven. Met gestolen stempel. Bij een inbraak in het gemeentehuis van de Duitse plaats Viersen hebben dieven stempels gesto len waarmee zij Duitse rijbewijzen ver valsten. Een van hen had in Amster dam 3500 Duitse rijbewijzen laten druk ken. Hij verkocht ze met de officiële stempelopdruk voor 150 mark per stuk. De man liep in Duitsland tegen de lamp doordat er op de vervalste rij bewijzen opvallende taalfouten voor kwamen. Weg aanbesteed. Rijkswaterstaat in Den Bosch heeft aanbesteed de aanleg van weg 67 (E-3) tussen de provinciale weg Asten-Ommel en de Helenavaart en het maken van kunstwerken in Asten en Deurne. Hoogste inschrijfster was Za- nen en Verstoep n.v. in Den Haag voor 14.700.000 (met verrekening bij wijzi ging in lonen en sociale lasten), en 14.800.000 (zonder verrekening). Laag ste inschrijfster n.v. Smallegange te Aerdenhout, voor 12.322.000 (met ver rekening), en 12.422.000 (zonder). Opvolging Lardinois. De Waalwijkse wet houder K. J. van Laak zal minister Lar dinois (Landbouw) waarschijnlijk niet opvolgen als K.V.P.-Kamerlid, hoewel hij volgens kandidatenlijst daar als eer ste voor in aanmerking komt. Er blijkt namelijk een afspraak gemaakt te zijn, dat de heer L. de Bekker uit het Bra bantse Empel in aanmerking komt al* opvolger van ir. Lardinois. ADVERTENTIE verkrijgbaar bij WAGENWEG 1 en 15 - HAARLEM TEL. 1 2816 50 m van het Houtplein VOOR DE DEUR PARKEREN Doclstraat 59 Haarlem - Tel. 15232 -'r, - v>. t-Z M"< Stadsschouwburg, dinsdag, 20 u.: To neelgroep Theater met „Hoe groen is Ju lia" van Paul Ableman. Regie: John van de rest. Minerva Theater, Heemstede, vandaag, 20.15 u.: Mozartconcert door Ruth Hesse- ling, viool en Stanley Hoogland, piano. Grote of Sint Bavokerk, 20 u.: Orgel bespeling door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „The Professionals", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Some like it hot", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Poker om vier vrouwen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Goed gescho ten, Matt Helm", 14 j. Minerva, 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 j. Dinsdag geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Viva Maria", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Furie der Apachen", 14 j. Studio, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67), Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf", expositie van werken van 50 internationale K "■"•-A, 5 j" V 't 5A'£\' hedendaagse kunstenaars. Dagelijks geo pend van 11-17 uur, zondags van 13-17 uur. Cruquius Museum, Cruquiusweg, Heem stede, Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Artifica (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van grafische werken van o.a. Wim Worm. Dagelijks, behalve zondags en maandags, geopend van 9.30 tot 18 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 uur. Vishal (Grote Markt): Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Minerva Theater, Heemstede, dinsdag, 20 u.; „In de schaduw van de Himalaya". Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voorj aarsbloemen. MAANDAG 10 APRIL Heden geen filmvoorstellingen in de bio scopen. DINSDAG 11 APRIL City, 20 u.: „Zeven gouden mannen slaan een tweede moordslag". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19-21 uur: Expositie werken van Karei Appel. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. MAANDAG 10 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sex Happening". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tobroek". W.B. Theater, 20 u.: „Dorp der zonde". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. DINSDAG 11 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Sex Happening". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tobroek". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Maximum- en minimum u c temp. temperaturen binnen- en buitenland cc B O K P e. EB Eü Den Helder geh. bew. ono ii 7 Ypenburg regen ono 12 6 Vlissingen regen O 11 7 Eelde geh. bew. ono 12 5 De Bilt regen no 14 6 Twente regen ono 15 5 Eindhoven regen ono 14 5 Z.-Limburg regenbui z 13 7 Helsinki motregen zzo 4 2 Stockholm geh. bew. windst. 4 3 Oslo zw. bew. ono 8 4 Kopenhagen geh. bew. no 9 4 Aberdeen zw. bew. 10 4 Londen regen nno 12 6 Amsterdam geh. be w. ono 12 6 Brussel mist verand. 13 7 Luxemburg regenbui 19 6 Parijs onbewolkt z 15 6 Bordeaux regen zw 9 6 Grenoble onweer nno 21 8 Nice half bew. n 17 8 Berlijn motregen no 16 10 Frankfort zw. bew. zw 19 8 München zw. bew. w 18 8 Ziirich zw. bew. z 19 7 Genève regen windst. 12 5 Locarno geh. bew. zzw 6 4 Wenen zw. bew. zzo 16 12 Innsbruck regenbui w 14 5 Belgrado zw. bew. 27 15 Athene licht bew. windst. 20 12 Rome half bew. w 22 13 Barcelona onbewolkt nnw 16 5 Madrid regen zw 11 3 Mallorca licht bew. windst. 17 5 Lissabon onbewolkt wnw 15 5 Dinsdag 11 april Zon op 5.54 uur; onder 19.30 uur. Maan op 6.28 uur; onder 21.27 uur. Maanstanden Eerste kwartier 17 april 21.48 uur Volle maan 24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 april Hoog water 4.16 uur en 16.30 uur. Laag water 0.04 uur en 12.20 uur. Dinsdag 11 april Hoog water 4.45 uur en 16.58 uur. Laag water 0.34 uur en 12.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. A Het KNMI deelt mee: Een depressie, die vanochtend ten noor den van Bordeaux lag, verplaatst zich langzaam in noordelijke richting. Een langgerekte gordel van hogedrukgebieden strekt zich uit van Noord-Rusland via het zeegebied tussen Schotland en IJs land naar de Azoren. Het bij de depressie behorende warmtefront, dat zich venmor gen boven het middden van ons land be vond, trekt, voorafgegaan door een re- gengebied, naar het noorden. Achter het front neemt de wind snel af tot matig of zwak, maar blijft in hoofdzaak uit oostelijke richtingen waaien. De lucht in onze omgeving is vrij vochtig en onstabiel van opbouw. Morgen zal er ook een ver anderlijke bewolking zijn met plaatselijk een bui en in de vroege ochtend hier en daar mist. De temperaturen zullen onge veer normaal zijn voor de tijd van het jaar.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2