Arabische eenheid blijkt na luchtslag heel ver te zoeken Israeli zien toekomst met bezorgdheid tegemoet Olie nadert Franse kust luuiW Nederland pleit in Brussel tegen verspreiding kernwapens Rassenrel in Nashville na rede van Carmichael Sabotage aan Britse geheime kerncentrale Vice-president Humphrey uit Brussel naar VS vertrokken r Van dag tot dag Zoeken naar huisraad in het puin wasverzogers Onrust duurde het weekeind voort De zaak Blake Israel vertoont Duitse films Ook incidenten in België's hoofdstad 3 J telegrammen MAANDAG 10 APRIL 1967 (Van onze correspondent) JERUZALEM. Zelden werd het gebrek aan eenheid tussen de Ara bische staten zo duidelijk gedemon streerd als door hun reacties op de gevechten tussen Israel en Syrië van vrijdag. Alleen Jordanië door de zogenaamde progressieve Arabische heersers steeds verachtelijk betiteld als reactionair kondigde de staat van beleg af en nam contact op met het commando van de Syrische luchtmacht. Alle andere regeringen van Arabische landen bepaalden zich er toe om Syrië slechts hulp te ver zekeren in de vorm van afgesleten slagzinnen en krijgshaftige verkla ringen. Spot Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw,was? Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver- standige moderne dames, bel HA A K wasverzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst Ja ,,kastklaar" weer bij u thuis bezorgd. tel.60550 Vrijwilligers (Van onze correspondent) In de Ministerraad van de EEG, die vandaag in Brussel vergadert, zal mi nister Luns trachten West-Duitsland en Italië ervan te overtuigen dat het verdrag tegen verder verspreiden van kernwapens door alle ervoor in aan merking komende landen moet wor den ondertekend. De Nederlandse bewindsman heeft hierbij de mede werking van zijn Belgische collega. NASHVILLE (Reuter en AP). Zaterdag en zondag hebben zich in Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee heftige botsingen voorge daan tussen negers en politie, nadat een student van de negeruniversiteit „Fisk" was gearresteerd. Honderden betogers deden onder de kreet „zwart aan de macht" een aanval op drie auto's met journalisten, die door de politie in veiligheid moesten wor den gesteld. Er werd een aantal ar restaties verricht. Rapport In een AVRO-interview heeft de voor malige premier en thans minister van Staat, mr. Cals, zijn visie gegeven op de in gang zijnde en toekomende ontwikke lingen van het partijwezen, althans voor wat betreft de confessionele hoek. Zijn verklaringen kenmerkten zich door open hartigheid ten aanzien van de confessio nele partijen „zoals zij op het ogenblik bestaan". Zij hebben, volgens mr. Cals, hun tijd gehad. Hij meende een ontwik keling naar een nieuwe, vooruitstrevende partij te zien in plaats van wat hij eerder als een mogelijkheid had beschouwd, na melijk een fusie tussen de drie bestaande confessionele partijen Over de achtergronden van die nieuwe partij liet hij zich zeer voorzichtig uit, maar uit zijn woorden viel op te maken dat hij toch dacht aan een nieuwe con fessionele partij, al zou die dan nadruk kelijker programbeginselen op sociaal en economisch gebied dan op het terrein van de confessie nastreven. Hij knoopte er een hoopvolle verwachting aan vast wat be treft een op touw gezet onderzoek naar de vraag „wat is christelijke politiek?", ondernomen door een commissie van vijf tien leden uit K.V.P., A.R. en C.H.U. Waar de heer Cals geheel en al aan voorbijging, was het bij de verkiezingen gebleken feit dat zowel uit de K.V.P. als uit de C.H.U. reeds een groot aantal „christelijk denkenden" is vertrokken, dat zeker niet volledig bij de A.R.P. onderdak heeft gevonden. De uittocht van christelijke kiezers uit de confessionele politieke hoek naar de niet-confessionele partijen heeft vooral de r.-k. partij ernstig getroffen. De bereid heid om opnieuw politiek te gaan bedrij ven uit een confessionele achtergrond is daarbij allerminst gebleken. Deze bereid heid zou toch moeten bestaan, indien de denkbeelden van de heer Cals zouden rij men met de praktijk. Daar komt nog bij, dat een ontbinding van confessionele par tijen op een moment, dat men nog moet onderzoeken wat precies „christelijke po litiek" is, geen waarborg geeft voor een mogelijke confessionele politieke trouw van grote contingenten kiezers. Een uitzondering op het beeld van ont binding vormt uiteraard de A.R.P., die echter niet mag hopen op een grote toe loop van oud-K.V.P.-ers. De toekomst lijkt voor de A.R.P. niet ongunstig. Een nieuwe christelijke partij, zoals mr. Cals die ziet, zou dus in ieder geval de A.R.P. onaangetast laten. Het resultaat? Nóg weer een nieuwe partij, als vierde naast de A.R.P. en de oude K.V.P. en C.H.U., welke twee laatste toch altijd zo lang mogelijk zullen vermijden het eigen hoofd onder de valbijl te leggen. Veel realistischer lijkt dan ook het denkbeeld, dat de afknabbeling van K.V.P. en C.H.U. andere partijen, vooral de D'66, zullen versterken en dat het con fessionele element gedoemd zal zijn sy noniem te worden van „behoudend", met als uitzondering een gematigd progressie ve A.R.P., die daardoor wel duidelijk aan naamsverandering toe zal komen. H/WWWyWMWWWV/imWWWWWWWUWKWMWWWWWWWWWm WWWWWAIWVWWWAHftWWWWWtMWWWWWVWWWM Dit is vooral opvallend van Egypte, dat een defensieverdrag heeft gesloten met Syrië na de Israëlische aanval op het Jordaanse grensdorp van vorig jaar no vember. Nu deden de Egyptische radio, televisie en kranten al het mogelijke om het gebeurde van de afgelopen vrijdag af te schilderen als „onbetekenend". Waarnemers in Jeruzalem maken hieruit op dat het einde van het gezamenlijk Ara bisch commando in zicht is gekomen. Dit zelfde geluid kan men ook horen in lan den als Libanon en Jordanië, die steeds bijzonder terughoudend zijn geweest als het ging om de doelmatigheid van dit commando, een troetelkind van de Egyp tische president Nasser. Het opvallendst is de spottende onder toon in commentaren in Jordaanse kran ten en via de radio van Amman. Men gaf vele details over de luchtslag tussen de Israeli en de Syriërs, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de onbeholpenheid en het gebrek aan doelmatigheid van de Syrische luchtmacht. Damascus heeft intussen zijn klacht bij de VN-commissie over de schending door Israëlische vliegtuigen van het Syrische luchtruim ingetrokken. In Israel schrijft ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS Zonder dat nog van een acuut gevaar kan worden gesproken, heb ben de Franse autoriteiten nu al de me dewerking van de marine, luchtmachten van diverse civiele organisaties ingeroe pen om zo snel mogelijk de strijd tegen de beruchte olieplas van de Torrey Canyon te openen. Zondagavond was een olieplas van dui zend meter doorsnee tot op een afstand van nog maar acht kilometer de Breton se kust genaderd. De oester- en mossel kwekerijen aan de Cotentin, ten zuiden van Cherbourg, zouden, indien de wind uit dezelfde hoek blijft waaien, vandaag of morgen direct bedreigd worden. Van af sleepboten heeft men grote hoeveelhe den chemicaliën op de olie gegoten en al le houtzagerijen in de buurt hebben enor me voorraden zaagsel opgeslagen waar mee men de olie zo nodig eveneens hoopt te kunnen bedwingen. Ook in Frankrijk is de dierenbescher ming in actie gekomen om de tiendui zenden vogels te redden die door de olie vleugellam zijn geraakt en hulpeloos in de golven drijven of door de zee worden aangespoeld. De Franse stranden heeft men tot dusver olievrij weten te houden, maar deze week zou het aan de Kanaal- kust en in Normandië wel eens kunnen gaan spannen. men deze verrassende stap toe aan het feit dat de VN-wapenStilstandscommissie inmiddels zelf al tot bepaalde conclusies is gekomen die de klacht ongegrond ma ken. Radio Damascus heeft de programma's van de afgelopen dagen herhaaldelijk onderbroken voor speciale uitzendingen die duidelijk bedoeld zijn om het moreel van de bevolking op de vijzelen, waarbij kwistig gebruik werd gemaakt van oor logszuchtige redevoeringen en propaganda- leuzen. In Cairo heeft de plaatsvervan gend secretaris van de Arabische Liga zondag aangekondigd dat zijn organisatie zich zou beraden over het ondernemen van gezamenlijke stappen om Israel uit de Verenigde Naties te weren, In Israëlische politieke kringen is men niet optimistisch over de toekomst, die wel eens een grotere krachtsinspanning van het Syrische terrorisme zou kunnen brengen. In het afgelopen weekeinde wer den mijnen ontdekt in het noorden van Is rael. De regering in Tel Aviv heeft een protest laten horen bij de VN-wapenstil- standscommissie, waarbij deze daad werd toegeschreven aan de activiteit van Sy rische commando's. De Syriërs maken inderdaad geen ge heim van hun bedoeling om de vijande lijkheden te intensiveren. Dit werd zater dag nog eens duidelijk gezegd door de Sy rische minister van Voorlichting Moham med Zuabi. Hij verklaarde: „Wij zijn geen bewakers van de Israëlische grens. Er zullen nog vele slagen volgen. Zij zul len pas eindigen als Israel definitief is ge- luiquideerd". Op politiek niveau bereidt de Israëli sche regering geen stappen voor na het memorandum aan de veiligheidsraad over de gevechten van vrijdag, het vijfde in twee maanden tijd. Zondag werden de getroffen akkers van de kibboetsen Elm Gev, Gadot en Tal Ka- zir, die vrijdag werden omgeploegd door de Syrische granaten, weer bewerkt. Vrij willigers uit het hele land zijn toege stroomd om te helpen het puin te ruimen van de getroffen woningen in Gadot. De levering van elektriciteit en water is voor lopig hervat en men verwacht dat de re gering financiële steun zal geven. De doorsnee Israeli is vol vertrouwen dat Israel krachtig zal reageren op wat hier wordt beschouwd als „Syrische pro vocaties". In de straten van Jeruzalem wordt druk gepraat over de kundigheid van leger en luchtmacht, maar ook heeft men woorden van lof voor de moed en de volharding van de pioniers in de getrof fen kibboets. De Israeli putten vooral vertrouwen uit het feit dat de reusachtige vijand Syrië lang niet onkwetsbaar blijkt te zijn. Zo heerst er vreugde over de militaire pres taties van Israel, maar het is een vreugde die gepaard gaat met sombere verwach tingen voor de toekomst. Men verheelt zich niet dat de betrekkingen tussen Sy rië en Israel van kwaad tot erger kunnen vervallen en eindigen in een situatie die lijkt op de Suezcrisis van 1956. Vrijdag hebben Syrische strijd krachten enkele Israëlische neder zettingen aan de grens beschoten. Zondag is men begonnen de schade te herstellen. Uit het gehele land zijn hulpkrachten naar de getroffen kibboetsim gegaan om te helpen. Op de akkers werd zondag weer ge werkt. De bewoners van de ver woeste huizen probeerden onder het puin nog wat huisraad te vinden dat nog hersteld kon worden. (Télefoto). Het verdrag over de zogenaamde „non- proliferatie" is al geruime tijd onderwerp van gesprek geweest in het kader van Euratom. Deze gemeenschap voor kern energie heeft haar eigen, door de Verenig de Staten erkende, systeem voor toezicht oy kernreactoren. De commissie van Eu ratom, is van mening dat ondertekening Even voor het begin van de rel had Stokely Carmichael, de „Black Power" man uit Atlanta een toespraak gehouden in de universiteit Vanderbilt in de stad. De moeilijkheden begonnen toen een ne gerchef van een restaurant in de buurt van de universiteit politiehulp inriep om een jongen van de Fisk-universiteit die te veel bier op had, te arresteren. De poli tieman die op het toneel verscheen was een blanke. In aansluiting op onze berichtgeving over de zaak-Blake in ons blad van vrij dag en zaterdag dient nog te worden ver meld, dat ons in telefonisch contact met onze correspondent in Londen Britse pers mededelingen over de mogelijkheid van het verblijf van mevrouw Blake in ons land werd gedaan, die in ons blad zijn gepubliceerd zonder de vermelding, dat zij uit de Sunday Express afkomstig waren. Een verklaring van de broer van mevrouw Blake, die in Bentveld woont, werd daardoor weergegeven als was zi; ons direct gedaan. De vermelding „al dus de Sunday Express" ontbrak, waar voor wij onze excuses aanbieden. „Hij is niet dronken", protesteerde een neger, terwijl kreten van „Black Powr" opgingen. De boze studenten trokken de straat door en uren daarna zwierven nog hon derden studenten die met stenen gooiden en auto's omgooiden door de buurt. Politiemannen met helmen grendelden het universiteitsterrein af. Daarbij werd een agent geraakt door een steen. Toen de jongens de politie met wind buksen begonnen te beschieten en de de monstratie tot diep in de nacht voortduur de, moesten de agenten om versterking vragen. De oproerige menigte groeide aan tot bijna achthonderd betogers. In het noord-westen van de stad bra ken branden uit vermoed wordt, dat daar met molotov-cocktails is gegooid. Acht overvalcommando's van de politie patrouilleren door de wijk waar voorna melijk negers wonen. Tenslotte moest de politie waarschu wingsschoten lossen om te proberen de menigte uiteen te jagen. van het non-proliferatieverdrag, hetgeen controle door het internationale kern agentschap in Wenen (de IAEA, een in stelling van de VN) tot gevolg zal heb ben, niet in overeenstemming is met de eigen Euratomcontrole. Ter ondersteuning van dit standpunt wordt door de commissie aangevoerd dat de Fransen het verdrag ongetwijfeld niet zullen ondertekenen. Zou president De Gaulle er echter wel toe besluiten, dan nog zal de IAEA controle niet voor Frankrijk gelden, dat namelijk als een nucleaire mogenheid wordt aanvaard en daarom buiten de bepalingen van het verdrag zal vallen. In Frankrijk zou dus slechts de Euratomcontrole van kracht zijn. Onenigheid over dit onderwerp komt vooral in de Duitse kraam te pas. Bonn is allerminst gelukkig met het non-proli feratieverdrag, waarvan het vreest, dat het de ontwikkeling van nucleaire energie voor vreedzame doeleinden in landen die nog geen kernbommen bezitten, zal be lemmeren. Om soortgelijke redenen zijn de Italianen niet enthousiast. Inderdaad bevat het verdrag artikelen, die de researchmogelijkheden voor niet- kernbombezitters beperken. Artikel drie bevat bijvoorbeeld de bepaling dat geen nucleaire ontploffingen zijn toegestaan, terwijl die ook voor het verkrijgen van be paalde gegevens bij het vreedzaam ge bruik van kernenergie belangrijk zouden zijn. Voorts zullen kernontploffingen In de toekomst mogelijk nuttig werk kunnen verrichten. Men denke aan de Amerikaan se suggestie om bij het graven van een eventueel tweede Panamakanaal van nu cleaire explosies gebruik te maken. Ook in de Belgische hoofdstad Brus sel was niet iedereen even enthou siast over het bezoek van de Ameri kaanse vice-president, Hubert Hum phrey. Deze demonstrant maakte kennis met politieknuppels vlakbij het monument van de onbekende soldaat, waar Humphrey zojuist een krans had gelegd. (Telefoto). (Van onze correspondent) LONDEN Sunday Telegraph onthult dat Scotland Yard een diepgaand onder zoek instelt naar sabotage die zou zijn ge pleegd tegen Engeland's geheime experi mentele kernenergie centrale in Winfrith Heath in Dorset. Dbor toevoeging van kwik is grote schade ontstaan in de zwaar waterreactor. Vermoed wordt dat commerciële belangen van een vreemde mogendheid achter deze sabotagedaad zitten. Het is mogelijk dat de voltooiing van de centrale met maanden of zelfs jaren is vertraagd. De centrale zou tegen het eind van dit jaar gereed komen. Een groep technici is bezig de reactor te de monteren. Dit betekent voor Engeland een grote commerciële tegenslag, omdat deze betrekkelijk kleine reactor voor de exportmarkt wordt ontwikkeld. JERUZALEM (Reuter) Het Israëli sche kabinet heeft zondag het volledi verbod voor de vertoning van Duitse films ingetrokken. Het wordt aan de Raad voo de Filmkeuring overgelaten, films me nazistische achtergrond of met acteurs die een nazi-verleden hebben, te weren uit het land. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vanochtend vroeg is Ame rika's vice-president Humphrey van Brus sel naar Washington vertrokken. Zaterdagmiddag hadden ongeveer vier honderd mannen en vrouwen met span doeken gewapend gedemonstreerd tegen zijn komst. Men kreeg de indruk dat hun afkeer meer uitging naar de oorlog in Vietnam dan naar de Amerikaanse vice- president persoonlijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag al hadden onbeken den de onderkant van de gevel van het hotel „Westburyy" in het centrum van Brussel, waar Humphrey en zijn gevolg logeerden, met rode verf beklad. Zondagochtend legde de vice-president een krans bij het graf van de onbeken de Belgische soldaat. Daar demonstreer den ongeveer tweehonderd mensen. Zij wierpen eieren en oud fruit naar Hum phrey. De gehele plechtigheid van 't neer leggen van de krans duurde vijf minu ten. Als gevolg van de demonstraties reed de auto van de vice-president zo snel weg dat enige leden van zijn lijfwacht niet mee konden. De politie heeft onge veer vijftig demonstranten gearresteerd. Onder hen bevond zich de secretaris van de pro-Chinese Communistische Parti; in België. Humphrey heeft de dag van gisteren gebruikt voor het samenstellen van een rapport voor president Johnson over zijn Europese rondreis. Over de besprekinge die hij in Brussel op het ministerie van Buitenlandse Zaken met de leden van da uitvoerende commissie van E.E.G. e Euratom heeft gehad, is weinig beken geworden. Wel is tijdens een diner het non-pro liferatieverdrag ter sprake gekomen. Het Nederlandse lid van de Euratom-commis sie, mr. Sassen, heeft de vice-president het standpunt van Euratom, dat niet overeenkomt met het Amerikaanse, uit eengezet. Pokken. Door een pokkenepidemie, die de laatste twee weken bij Gauhati, on geveer 500 kilometer ten noordoosten van Calcutta woedt, zijn reeds 59 men sen overleden. Reis. Koning Mahendra zal twintig april uit Nepal vertrekken voor een reis van drie weken. Hij brengt, onder andere, een staatsbezoek aan Neder land en privé bezoeken aan verschillen de Oosteuropese landen. Warm. Een sirocco (warme woestijn storm) uit de Noordafrikaanse woestijn velde zondag bomen en liet de tempe ratuur oplopen tot 32 graden Celsius (89.6 Fahrenheit). Hoog. De architecten en organisatoren van de wereldtentoonstelling die in 1970 in Osaka in Japan gehouden wordt, heb ben besloten een vierhonderd meter ho ge toren te bouwen. Tyfus. Acht Spanjaarden hebben in het dorp Basauri bij Bilbao tyfus gekregen door besmet water. Buit. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een bekende Romeinse antiquair. Hun buit heeft een waarde van veertig miljoen lire (ongeveer 230.000 gulden). Spionage. In Noorwegen zijn twee Noren aangehouden, die verdacht worden van spionage voor een buitenlandse mo gendheid. Olifanten. Bij een brand in het circus Krone, dat in Mannheim zijn tenten had opgeslagen, hebben zaterdag acht oli fanten brandwonden opgelopen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wapens. Het Ghanese persbureau meldt, dat het Russische schip Gulbene van 3743 ton vorige week enkele tonnen wa pens en munitie in de Guinese Hoofd stad Conakry heeft gelost, die vermoe delijk bestemd zijn voor revolutionairen in Ghana. Boek. Een boek, waarin de pogingen be schreven worden van de Polen om de joden tijdens de bezetting van het land door de nazi's te helpen, is uitge geven door uitgeverij „Znak", een ka tholieke firma, die nauw verbonden is aan het Poolse rooms-katholieke epis copaat.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3