Kostenstijging remt winst af bij Algemene Bank Nederland omoet BEELEN erbij hebbed „Duitse stammen behoren bij elkaar Duits propagandaboek gereed Nederlandse schooljeugd voor DAG IN DAG UIT BIJ DRAKENSTEYN Drie opleidingen voor tandarts hard nodig „Alkyone" en sleper „Vikingbank" nog niet geborgen WASSERIJ Concurrent voor de Fokker F. 28 Het is geen toeval, dat u zo fantastisch slaagt bij Wieringa. Moeilijkheden in textielindustrie niet ten einde NTS-journalist dient klacht in tegen politie één telefoontje is voldoende 02500-80661 JT DINSDAG 11 APRIL 1967 Verwachting Combinatie van middelen Helemaal Spaans en vruchtvlees Vraag SPAANSE SINAASAPPELEN BLEKERSVAARTWEG 20-21, HEEMSTEDE modieus en meer keus Oudminister Den Uyl: Ongekend De brutoresultaten van het binnen landse bedrijf der Algemene Bank Nederland hebben in het afgelopen jaar die van 1965 in belangrijke mate overtroffen, dank zij een stijging der activiteiten in alle sectoren behou dens de effectensector. De gunstige invloed hiervan op de inkomsten werd teniet gedaan door de eveneens belangrijke stijging van de kosten. Behalve uit de wederom sterk toe genomen personeelskosten laat de kostenstijging zich onder meer ver klaren uit de verhoogde aanschaf- fingskosten van moderne administra tieve apparatuur en uit het feit dat bepaalde fusiekosten direct ten laste van de winst- en verliesrekening zijn gebracht. Ondanks de inschakeling van computers en de steeds verdergaande automatisering der administratieve handelingen blijft de noodzaak tot het verlenen van een goede en uitgebreide service een groot perso neelsbestand vragen. Tevens brengt het aantrekken van loon- en salarisrekenin gen en in het algemeen de bewust gekozen richting naar het aantrekken van parti culiere rekeningen in diverse vormen een gestage toeneming van het openen van kantoren met zich mede. De gezamenlijke resultaten van de overzeese kantoren en van de met de A.B.N. gelieerde banken in het buitenland vertoonden wederom een stijging. De verwachtingen ten aanzien van de in 1967 te behalen resultaten worden in belangrijke mate bepaald door de mate waarin het mogelijk zal zijn de kosten stijging in de hand te houden en de ongun stige invloed op het Nederlandse bedrijf van de recente discontoverlaging op te vangen. Aan de opvoering van de effi ciency en aan een uitbouw van de za ken zowel in de zuivere banksector als in de effectensector zal veel aandacht moe ten worden gegeven. De toeneming van de baten met 10,1 per cent werd teniet gedaan door de stij ging van de bedrijfskosten met 13,9 per cent, De baten uit interest en wissels na men toe met 17 percent, die uit provisie en effecten daalden enigszins. De nood zaak tot uitbreiding van het kantorennet noodzaakte tot een extra afschrijving van 10,1 min boven de normale afschrij ving van 7,3 min. Met een combinatie van middelen zal de verzwakte concurrentiepositie van ons land op de internationale markt weer ver beterd moeten worden. Dit steil de direc tie van de Algemene Bank Nederland verder in haar jaarverslag. Op het punt van de loonontwikkeling moet de pas wor den gemarkeerd en nog meer aandacht moeten worden besteed aan de opvoering van de produktiviteit. Ook zal kwaliteits verbetering een bijdrage moeten leveren tot vergroting van de uitvoer. Een flexibel en slagvaardig budgetbe leid zou een van de meest gewenste in strumenten zijn ter beheersing van het economische evenwicht. In de praktijk blijkt echter dat de flexibiliteit aan de in komstenzijde dus via de belasting heffing zoveel gemakkelijker te ver- ADVERTENTIE Alleen die komen plukvers (direkt uit het dichtst bijgelegen sinaasappellandnaar hier. Boordevol zon en sap... en met 30% meer vitamine C. Tegen winterkwaaitjes I (Van onze correspondent) DEN HAAG Het tandartsentekort in Nederland dreigt zo groot te worden dat de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der tandheelkunde minstens drie nieuwe opleidingsinstituten nodig acht. Dan nog zal Nederland de volgen de generatie pas de tandartsendichtheid hebben bereikt van 1 op 1800 inwoners, zoals nu in Duitsland, waar eveneens een tekort wordt gesignaleerd. Daarnaast wil de maatschappij een veel sterkere bevordering van de mondhygië ne en kleutertandverzorging. Zij wil nu ook onderzoeken of vrouwelijke hulp krachten kunnen worden ingeschakeld met beperkte behandelingsbevoegdheden. De maatschappij baseert de verwachting van het tekort op grond van een recent rap port van prof. dr. J. Godefroy, die in zijn rapport overigens pleit voor minstens één opleidingsmogelijkheid. Op dit ogen blik zijn er vier waarvan die in Nijme gen slechts een beperkte opleiding biedt. De oud-voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. L. G. J. Mahler, heeft tijdens de algemene vergadering in Utrecht van de maatschappij gezegd, dat het besluit van de Haagse gemeenteraad om aan het drinkwater geen fluoride toe te voegen, een ongelukkig besluit is. Hij vindt het on begrijpelijk dat „de raad van een zo grote en belangrijke gemeente eerder het oor heeft geleend aan de mening van oppo santen, dan aan werkelijk deskundige ad viezen". wezenlijken is dan aan de zijde der uit gaven. Het is noodzakelijk geworden veel meer aandacht te besteden dan vroeger aan speurwerk en produktie-ontwikkeling en gebruik te maken van gegevens die markt onderzoek, marktprognoses en market ingtechnieken opleveren. Hoewel bij som mige bedrijfstakken, waar zich moeilijk heden hebben voorgedaan, wellicht een gebrek aan dynamiek en creativiteit te constateren is geweest, zijn volgens de A.B.N. vele bedrijven in de aanpassing geslaagd. Zij wisten te profiteren van de mogelijkheden, die de nieuwe ontwikke lingen boden. De bergers van het Liberiaanse vracht schip „Alkyone", dat enige weken gele den vastliep op de Zuiderpier bij Hoek van Holland, hebben met tegenslag te kam pen. Door de slechte weersomstandighe den van de laatste dagen gaat het lossen van de 5.000 ton kopra uit de ruimen van het schip nogal traag. Bovendien is er een hardnekkige kopra-broei in een der ruimen. Men denkt nog zeker veertien dagen goed weer nodig te hebben om nog 4.000 ton kopra uit de ruimen van de „Alkyone" te lossen. Door de harde wind is het ook nog niet gelukt de „Viking bank" te bergen, die bij een poging om de „Alkyone" los te trekken ook op de Zuiderpier sloeg. Het Rotterdamse ber gingsbedrijf Van der Tak heeft daartoe de enorme drijvende bok „ir. J. G. Snip" van Rotterdam naar Hoek van Holland laten komen. Het weer was echter te slecht om de 'sleepboot van de pier te til len. ADVERTENTIE Juist een maand vóór Fokkers F 28 „Fellowship" de lucht ingaat, heeft de tweemotorige Boeing 737, door Fokker-di recteur Frits Diepen vorige week een der drie indirecte concurrenten van de „Fellowship" genoemd, in Amerika zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel was na slechts 976 meter los. Voor de landing had de machine 1220 meter nodig bij een landingssnelheid van 240 km per uur. Evenals de „Fellowship" heeft de 737, die met een capaciteit van 80 tot 90 passagiers wat groter is dan de F 28 met maximaal 65 zitplaatsen, dus gunstige eigenschappen voor het gebruik van korte banen. Aan het eind van dit jaar hoopt Boeing de eerste 737-toestellen aan de luchtvaartmaatschappijen te kunnen afle veren. Er zijn al 141 exemplaten besteld, waarvan 21 door de Duitse Lufthansa. (Van onze correspondent) BONN. Als het „Bundes Presse-Amt" het officiële propaganda-instituut van de Bondsregering zijn zin krijgt, zullen binnenkort Nederlandse schoolkinderen geïndoctrineerd worden met de officiële Westduitse opvattingen over de Duitse de ling en de aard van de Oder-Neisselijn als Polens westgrens. Via „Internatio- nes" het over de hele wereld werkende officiële verzendhuis van geschenken, regeringsdrukwerken en andere West duitse publikaties die de goedkeuring van de Bonner politici wegdragen wordt nu een landkaart van „Duitsland" met bijbehorende boekjes voor scholieren en onderwijzers o.a. in Nederland ver spreid, in de hoop dat de jeugd de West duitse opvatting als enige juiste zal accep teren. „Duitsland heeft, als ieder land op aar de, zijn bijzonderheden. Wellicht heeft het meer bijzonderheden dan vele andere sta ten" staat trots in deze boekjes vey- meld, en de samensteller ervan, de in ADVERTENTIE AMERSFOORT, APELDOORNARNHEM, HAARLEM, HILVERSUM, ZWOLLE KitAAfinJUuijinnnnnnAinnjiftnitnnjmnLnrmnfmnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrvnnnnnr De oud-minister van Economische Zaken drs. J. M. den Uyl, die op de derde dag van het congres van de bij het N.V.V. aange sloten algemene bedrijfsbond textiel en kleding, De Eendracht, een toespraak hield, zei van mening te zijn dat de moeilijkhe den in de textielindustrie nog lang niet een einde hebben bereikt. Hij zei voorts rekening te houden met een nog verdere afname van het personeel in de textielindustrie tengevolge van de bedrijfssluitingèn. Ofschoon de toekomsti ge positie van de Nederlandse textielindu strie in E.E.G.-verband gezond te noemen is, zal teruggang met name vooral in de katoenindustrie, onvermijdelijk zijn. Deze zal echter geleidelijk moeten geschieden en zo nodig zal de overheid eerder moeten ingrijpen, eventueel met financiële steun in de vorm van leningen met lage rente. De NTS-journalist Wiebo van der Lin den heeft na overleg met zijn hoofdre dacteur en de juridische adviseur van de N.T.S. een klacht ingediend tegen het op treden van de Amsterdamse politie za terdagavond. Tijdens de ongeregeldheden in de omgeving van het Spui, waar voor het N.T.S.-journaal naar aanwijzingen van de heer Van der Linden opnamen wer den gemaakt, heeft hij van de mare chaussee .enkele klappen gekregen. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, maar in de loop van zondagmid dag werd de heer Van der Linden ziek en gistermiddag constateerde de huisarts een hersenschudding. De heer Van der Lin den zal tenminste een week in bed moe ten blijven en voorlopig arbeidsonge schikt zijn. (Van onze correspondent) LAGE VUURSCHE. De 61-jarige oud-zeeman Marinus Bouwmeester is van Maastricht naar Lage Vuursche gelopen, 268 kilometer in vier dagen. „Ik wil bij Drakensteyn zijn als de baby wordt geboren en dan zal ik Beatrix een bloemetje aanbieden". Hij leidt de laatste jaren een zwervend bestaan. „Iemand moet mij maar eens een woonhuisje geven of een woonscheepje" Hij draagt onderscheidingen van car navalsverenigingen uit Maastricht en van een wandel mars en een muziekconcours in Kerkrade. Hij liep vorig jaar van Maastricht naar Amsterdam toen prinses Beatrix trouwde. „Volgende maand ben ik voor de tiende keer in Blokker bij het festival. Dan krijg ik er misschien weer een onderscheiding bij. En ik wil ook graag op de televisie komen", bekent hij eerlijk. De patriarchale figuur met een enorme baard en een omvangrijke haardos slaapt in het politiebureau. Hij meende dat hij wel een onderdak zou krijgen in de legertent van het perscentrum, maar daarin had hij zich vergist. „Geen mens krijgt mij hier weg. Ik blijf op de baby wachten", aldus de lange- afstand-wandelaar. Als op Drakensteyn de prinselijke baby is geboren, zal gemotoriseerd Nederland een bumper-aan- bumper-bedevaart kunnen maken naar Lage Vuur sche. Maar wie dan een kijkje wil nemen in 'leze buurtschap waarin het kasteeltje Drakensteyn domi neert, zal in een twee rijen dikke non-stop file een eenrichtingsverkeer moeten volgen. Parkeren en stoppen is verboden. Ook is het uitgesloten een der plaatselijke restaurants te bezoeken, tenzij men be reid is een eind van Drakensteyn af zijn auto het bos in te rijden en naar het kasteeltje te lopen. Hoe de Baarnse Oranjevereniging in het zicht van de te verwachten enorme verkeersdrukte een natio nale sterrit op de geboortedag wil organiseren, is nog een raadsel. De opzet is: rijden naar de versierde Brink in Baarn, auto's laten staan en per autobus (in de file) langs Drakensteyn rijden. De Oranjevereni ging wil zo spoedig mogelijk na de bekendmaking van de geboorte de bevolking via radio en televisie uitnodigen per auto, trein, fiets of andere vervoer middelen naar Baarn te gaan met als doel het teke nen van de felicitatieregisters in het gemeentehuis van Baarn. Deze Oranjetocht is identiek aan de ster- tochten bij de geboorten van de prinsessen Beatrix, Irene en Christina. Het feest in Baarn begint niet een proclamatie door herauten te paard, waarna school kinderen in het Oranjepark een Oranjeboom gaan planten, 's Avonds is er een lampionoptocht en vuur werk en een Oranjebal. Daar ziet de politie niet tegenop; wél tegen de stertocht naar Baarn, want het aantal auto's is sinds de laatste geboorte van een Oranjetelg enorm toegenomen. In Huis ter Heide wacht sinds de eerste april de A-batterij van de elfde afdeling der Rijdende Veld artillerie van de Gele Rijders de geboorte op Draken steyn af. De A-batterij zal de saluutschoten lossen op het Hondenveld in Baarn. De Gele Rijders zullen daarbij in ceremonieel tenue verschijnen. Kapitein Rheebergen heeft zijn instructies: bij de geboorte van een prins 101 schoten, bij de geboorte van een prinses 51 schoten, bij de geboorte van een tweeling die uit twee jongens bestaat tweemaal 101 schoten en bij een tweeling van meisjes tweemaal 51 schoten. Aan de mogelijkheid van een tweeling die uit een prinsje en een prinsesje bestaat is ook gedacht: een maal 101 schoten en eenmaal 51 schoten. Batterij-opperwachtmeester Zaad zal zich naast de 105 mm houwitsers opstellen en volgens voorschrift met luider stemme de schoten tellen. Als de traditie wordt gehandhaafd zal de huls van het eerste saluutschot aan het prinselijk paar worden aangeboden. De actie van het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen om prinses Bea- Het kasteeltje in Lage Vuursche wordt goed bewaakt. Deze rechercheurs rijden dag en nacht de „Ronde van Drakensteyn". trix, erelid der vereniging, ter gelegenheid van de geboorte van haar baby een symbolisch geschenk aan te bieden, heeft zoveel weerklank gevonden, dat be sloten is |dit geschenk de vorm te geven van een gave in geld en goederen, bestemd voor of ten behoeve van kinderen in Suriname en de Nederlandse An tillen. Het gironummer van de actie is 422953 ten name van het Centraal Bureau van de actie „Cadeau Prin ses Beatrix". Met de inzameling van de goederen, die natuurlijk alle nieuw moeten zijn en in de babysfeer liggen (luiers, hemdjes, flanellen omslagluiers, fla nellen dekentjes, lakentjes, wandversiering en speel goed, maar ook couveuses, babyweegschalen, stoel tjes, tafeltjes, wandelwagentjes, babybadjes) heeft zich belast mevrouw De Vries-Van der Hardt Aber- son, Grundelweg 7 te Hengelo (O.). De ouders van kinderen die in Amsterdam op de zelfde dag zullen worden geboren als de baby in Drakensteyn, zullen van het Oranjecomité Amster dam een herinneringspénning ontvangen. Zodra de nieuwe Oranjetelg geboren is en de namen bekend zijn, zullen de penningen worden geslagen. De gemeente Veenendaal zal aan elke baby van Veenendaalse ouders, die op dezelfde dag wordt ge boren als de baby van de prinses, een spaarbank boekje met f 100 schenken. Een restaurateur in Lage Vuursche heeft voor zijn restaurant een ooievaarsnest op een hoge paal neer gezet. Een opgezette ooievaar heeft het nest bemand met een baby in de snavel. Prins Claus zal eigenhandig de eerste foto's van de baby maken, nadat hij geïnstrueerd is door een be roepsfotograaf. Hij zal daarbij het voorbeeld volgen van zijn schoonvader prins Bernhard, die in 1938 de eerste foto's van prinses Beatrix heeft gemaakt. Een van de persfotografen die dag en nacht attent is op de blijde gebeurtenis is Max Herschel uit Utrecht. Hij staat klaar om van de eerste foto's die van de prinselijke baby worden gemaakt prentbrief kaarten te maken. Hij heeft daarvoor speciale machi nes. „Zodra ik de foto's van de baby heb, ga ik aan de slag. Een paai uur later zijn ze al in de winkels". Hij zal mensen inschakelen die tienduizenden kaar ten desnoods zelf rondbrengen in snelle auto's. De 60-jarige Max Herschel, die met valse papieren in de oorlog zijn vege lijf heeft gered en zijn vader en moeder uit Westerbork haalde, vertelt: „Toen prinses Irene zich verloofde, kwam ik ook op de markt met kaarten van het verloofde paar. Het werd geen daverend succes, want toen men over Carlisten ging praten kreeg ik de kaarten terug met woedende brieven van de afnemers. Ik heb er 40.000 op zolder gezet. Maar bij de verloving van Beatrix en Claus wenste het publiek ook weer kaarten van Irene en Karei Hugo. Ik heb er geen een meer over van de 40.000!" Bad-Honnef wonende professor Helmut Arntz, schijnt de dubbelzinnigheid van de ze vreemde zinnen niet te begrijpen. Overigens heeft professor Arntz bij het schrijven van zijn boekjes niet al te veel moeite genomen. Grote gedeelten ervan werden klakkeloos overgenomen uit het officiële jaarboek van de bondsregering dat in meer dan duizend pagina's dundruk door hetzelfde Jnternationes" onder be langstellenden over de gehele wereld in on telbare talen wordt verspreid. Toch voegt hij voor de onschuldige jeug dige lezers nog enige treffende passages aan zijn op zichzelf al gigantische arbeid toe: „Geen macht ter wereld zal de Duit se stammen van hun overtuiging kunnen afbrengen" aldus professor Arntz „dat zij bij elkaar behoren en dat zij op een dag, die wellicht niet meer ver verwij derd is, weer in vrede zullen zijn her enigd". Om althans voor zichzelf die overtui ging kracht bij te zetten, liet professor Arntz een landkaart van Duitsland druk ken, die bij de boekjes is ingesloten en waarop Duitsland in al zijn heerlijkheid vóór 1937 staat afgebeeld. Tenslotte is er nog geen vredesverdrag gesloten, aldus de professor, en zolang dat niet is ge beurd, gelden de grenzen die Duitsland had voor het ogenblik dat „Adolf Hitier deze in zijn voordeel wijzigde." In zijn enthousiaste beschrijving van Duitsland schroomt de professor dan ook niet overgeschreven uit het regerings jaarboek de lof te zingen van Zeven gebergte en Ertsgebergte, van Harz en Hunsrücke, van de Noordzee-eilanden en de havens van Oost-Pruisen. „Er bestaat natuurlijk een gemeenschappelijke taal aldus Arntz die voor allen geldt: het Hoogduits, maar daarnaast leven de tong vallen van diverse stammen onverzwakt verder." Het lijkt wel of de professor bij de op somming van deze „tongvallen" zoals het Fries en het plat-Duits maar met moeite het Nederlands net op tijd in slikt. Over de Duitse stammen is hij ook om een andere reden nog bijzonder tevre den: „Ze hebben tot op heden hun levens vatbaarheid behouden". Om al deze redenen is de deling van Duitsland en de afbrokkeling van zijn ter ritoir dan ook bijzonder vervelend: „Hoe kon een gebied dat zo ontegenzeglijk Duits was, aan het beheer van een vreem de staat worden toevertrouwd?", vraagt Arntz zich retorisch af en hij filosofeert verder: „De motivering voor dit merk waardige gebeuren is al even merkwaar dig. Polen moest een gedeelte van zijn staatsgebied aan de Sovjet-Unie afstaan en kreeg daarvoor Duitse gebieden in het oosten terug!" Om de kinderen in Nederland en in alle andere landen op de wereld waar Internationes" werkzaam is extra dui delijk van zijn stelling te overtuigen, biedt de door professor Arntz samenge stelde kaart van Duitsland enige opval lende aspecten. Terwijl een dergelijke kaart in het genoemde Duitse jaarboek in verschillende kleuren het uiteenvallen van het vroegere Duitse rijk in de Bondsre publiek, D.D.R., Berlijn, West-Polen en de Pools-Russische deling van Oost-Pruisen te zien geeft, is de kaart voor de onschul dige scholieren van een aantal onopval lende trucs voorzien. Zo is de grens tussen de Bondsrepu bliek en de D.D.R. in een bescheiden paar se lijn aangegeven, dezelfde lijn die op de kaart ook op de grenslijn tussen de deelstaten van de Bondsrepubliek aan geeft. De Oder-Neisselijn bestaat echter uit op afstanden van elkaar aangebrachte kleine paarse cirkeltjes, een systeem dat het in Arntz' standpunt nuttige effect heeft, dat deze grens met het blote oog (op de overigens gigantische en kostbaar uitgevoerde kaart) op een afstand van dertig centimeter al niet meer terug te vinden is. Hetzelfde sysyteem is gevolgd bij de grenslijn tussen het Poolse en Russi sche deel van het vroegere Oost-Pruisen. „Het is een ongekende toestand, dat he den, twintig jaar na het einde van de tweede wereldoorlog, zelfs nog geen vre desverdrag in zicht is. Maar hiervoor is Duitsland niet aansprakelijk", schrijft de „Untertan" Arntz tevreden in zijn school boekjes. Kort geleden sprak de vroegere minister voor Zaken betreffende de beide Duitslanden, Erich Mende, dezelfde taal op het partijcongres van de liberale par tij in Hannover. Ieder land dat een oorlog verliest heeft volkenrechtelijk aanspraak op een vredes verdrag, aldus Mende, die zich niet af vroeg of Duitsland dan de oorlog begon nen was op basis van dit nu aangeroepen volkenrecht. In een interview voor de Nederlandse televisie antwoordde de libe rale partijleider op een desbetreffende vraag dat deze oorlog „een natuurramp" was geweest. In deze argumentatie-we reld horen de boekjes thuis die de Neder landse kinderen onder ogen zouden moe ten krijgen. De onderwijswereld zij van harte gewaarschuwd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11