De wind kan nie, f lezen HAAR JOURNAAL PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO X? RECHTER TIE l KRAMMETJE FOK Het gemiddelde meisje is niet zo modern Minder mini 13 Ons vervolgverhaal Rijdende viskeuken in Kennemerland Kook wedstrijd >i I De Limburgsche Kolenhandel DINSDAG 11 APRIL 1967 Een romantisch verhaal door Richard Mason Huishoudbeurs Idee '67 trok 200.000 kijkers Met naald en draad paraat m p 14) „O, ik liep alleen maar hard!" zei ze in het Engels. „Ik weet niet waarom". „Ik hoop dat u het niet deed om dat u nu zo blij was aan de school te kunnen ontsnappen". „O nee, denkt u dat alstublieft niet." „U moet wel een heel slechte in druk van ons hebben". „Ik begrijp niet, hoe u zo goed Japans kunt spreken na één maand studie", zei ze. „Ik bedoelde niet het Japans, maar onze manieren". „Wat is er dan met manieren?" „Wel, dat lawaai over het handvat aan onze namen". „Ik begrijp zelf niet, hoe ik zo dom kon zijn". „De rest van ons had het niet eens gemerkt". „Maar het was zo dwaas van me. Ik wist niet wat ik zei. Het is de eerste keer dat ik probeer les te ge ven en er leken zoveel mensen te zijn". „Het waren er maar tien". „Op het eerste gezicht leken het er honderd". „U zult wel aan onze gezichten wennen. We zijn heus niet zo schrik wekkend". „O nee", zei ze. Óp dat ogenblik kwam er een lege koets voorbij. Het paard bleef stil staan. De koetsier droeg een rode, mohammedaanse fez en had een zwarte snor, die als een halve maan over zijn mond hing. „Ghari, sahib"? Hij glimlachte tegen ons van zijn hoge zitplaats af. Zijn tanden zagen rood alsof hij een ziekte had. „Mag ik u thuisbrengen?" vroeg ik miss Wei. „Ik ga naar mijn hotel". „Daar moet ik voorbij". „Weet u dan waar het is?" vroeg ze. „Nee, maar dat doet er niet toe". „Maar ik wil niet, dat u voor mij omrijdt, alstublieft", zei ze. „U neemt deze en ik vind andere ghari". „Hoe heet uw hotel?" „Het Mayfair". „Dan ligt het op mijn weg. Naar het Mayfair", zei ik. Achter miss Wei klom ik in het rijtuigje. De zwarte kap werd opge zet tegen de zon en wel zover naar beneden, dat we bijna ingesloten za ten. Alleen de flanken van het paard vóór de bok van de koetsier waren te zien. Het was maanden geleden, sinds ik dicht naast een vrouw had gezeten, feitelijk wel twee jaar. In Rangoon had ik helemaal geen vrouwen ge kend. Op de boot uit Engeland waren een paar verpleegsters geweest en af en toe had ik gemeend dat het wel aardig zou zijn, een affafre te hebben met een van die knappe verpleeg sters, maar ik was weldra tot de con clusie gekomen, dat ze allemaal dik bevriend waren met mensen die meer initiatief bezaten dan ik. Als je in dienst bent, heb je heel wat initia tief nodig om een vrouw te zoeken, omdat er maar zo weinig zijn, waar je mee om kunt gaan. En thuis de laatste vrouw, waar ik dicht naast gezeten had, was mijn moeder. Ik had met haar achter in de taxi gezeten tijdens de laatste rit naar het station. Ik had gepro beerd, langs haar heen te kijken, omdat ze haar gezicht verwrong in een poging om haar tranen in te houden. Om dezelfde reden was mijn gezicht vreemd-strak geweest. En vóór die tijd, sedert het begin van de oorlog, had ik alleen maar naast vrouwen gezeten om wie ik niets gaf, en dat is hetzelfde alsof je helemaal niet naast een vrouw zit. En nu was ik er me plotseling met al mijn zinnen van bewust, dat ik dicht naast een vrouw zat. Dat sterke bewustzijn overviel me onverwachts en het verraste me; ik herinnerde me, hoe prettig het kon zijn. Ik herin nerde me, dat altijd wanneer ik aan vrouwen dacht in plaatsen, waar ze niet waren, ik de eenvoudige genoe gens was vergeten en me alleen maar de grove te binnen kon brengen. Op dit ogenblik schiep ik een intens wel behagen in het opsnuiven van de flauwe, droge geur van parfum en de nog flauwere van poeder en rouge, en in het bewegen van fraaigevorm- de vingers. Ik keek op naar haar ge zicht en zag dat het als ivoor was; een rond, klein gezicht vol vrolijk heid en zachtheid, en met die enorm grote, bruine, amandelvormige ogen. „Een Japanse", dacht ik. „Haat ik de Japanners dan niet?" („Idioot die je bent", hoorde ik Peter zeggen, je weet niet eens wat je haat. Je bent zo'n onmogelijke dikkop". „Ik dacht dat ik deze vrouw zou haten omdat ze een Japanse was". „O, dacht je dat?" „Ja, tenminste als ik aan haar denk als Japanse in plaats van als vrouw", „Ze is het allebei", zei Peter. „Praat niet zo'n waanzin"). „Dat is beter dan de tonga in Del hi", zei ik tegen miss Wei. „Je zit met je gezicht naar de goeie kant en je hoeft niet bang te zijn dat je er uit valt". „Maar koetsier heeft bezeerde mond", zei ze medelijdend. „Bent u nooit in India geweest?" „Nee", zei ze, „hebben ze zich al lemaal bezeerd?" „Ze kauwen allemaal betelnoot. Je kunt het ze zien verkopen in de ba zaar. Ze maken er een kleverige mas sa van en spreiden het uit op een blad". „Wat is bazaar?" „Waar de Indiërs hun boodschap pen doen". „Kun je erheen -gaan?" „Ik ga er nu naar toe". Ik probeerde op haar gezicht te le zen, of ze het prettig zou vinden, mee te gaan. Ik wachtte, half hopend dat ze erom zou vragen, maar ze zei niets. „Hebt u tijd om eens wat met me rond te kijken?", vroeg ik en ik voel de me doodsbenauwd, niet 'omdat ze niet mee zou willen, maar omdat ik haar misschien een voorstel deed, dat ze niet durfde weigeren. (Wordt vervolgd.) Om het bloot bij de minirok te mini- seren is deze hoge knielaars zeer ge schikt. Hoge en minder hoge laarzen en vele modellen schoenen waren te be zichtigen op de internationale schoe nenvakbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht. In samenwerking met de in ternationale schoenenbeurs was ook een schoenontwerpwedstrijd uitge schreven door het Internationaal Schoenmuseum in Waalwijk en de Ne derlandse Federatie van schoenfabri kanten. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten bezit een rijdende viskeu ken, een demonstratiewagen waarin gratis voorlichting wordt gegeven in het bereiden van graatloze visgerech ten. In de wagen kunnen twintig da mes tegelijk de demonstratie volgen. Op 14 april staat de rijdende Vis keuken in Bloemendaal op het par keerterrein Zomerzorgerlaan hoek Bloemendaalseweg. Op 17 en 18 april op het Marktplein in Beverwijk; 19 «pril op het plein voor het gemeente huis in Assendelft; 20 april in Velsen- Noord bij het Stratingplantsoen en op 21 april in de Van Dalenlaan in Sant poort-Zuid. De demonstraties worden gegeven om half elf, twee uur en half vier. 's Maandags alleen om drie uur. De 22ste Internationale Huishoud beurs/Idee, van 31 maart tot en met 9 april gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam, heeft ongeveer 200.000 be- zoek(st)ers getrokken. Daarmede is het aantal van 184.000 van 1966 royaal overtroffen. Naar schattting zestig per cent van het publiek was afkomstig uit de provincie. De exposanten waren unaniem zeer tevreden over de interes se en de kwaliteit van het bezoek. De Europa Meubel-organisatie, die zich met een eigen interieurshow voor het eerst via een grootscheepse, collec tieve manifestatie aan het publiek pre senteerde, was enthousiast over het resultaat. Voor de 23ste Internationale Huishoudbeurs/Idee, welke in het voor jaar 1968 zal worden gehouden, be staat van de zijde der exposanten nu al een overweldigende belangstelling. „Met naald en draad paraat" is een nieuwe, vakkundig geschreven hand leiding van de bekende lerares op het gebied van naaien, knippen en ontwer pen, Ida de Leeuw van Rees (Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam). Zo wel beginners als gevorderden zullen in dit werk veel van hun gading vin den: knippatronen, maatnemen, bor duren, garneren van japonnen, smoc- ken, gelegenheidskleding, breien en ha ken. Het derde en het vijfde (laatste) deel van het boek voldoen niet aan de ver wachting. Het onderdeel „De vrouw en haar uiterlijk" niet, omdat het zo be knopt is dat het best gemist had kun nen worden en het deel „apparatuur" niet omdat er alleen enkele algemeen heden worden verteld over het stoom strijkijzer en de naaimachine, terwijl er over apparaten waarover een huis vrouw iets meer zou willen weten bijvoorbeeld de praktische bruikbaar heid van strijkautomaat en de dubbel bedbreimachine niet wordt gerept. Wij zouden hierover niets hebben ge zegd ware het niet dat de aanstaande koopster deze onderdelen in de in houdsopgave vermeld vindt op de om slag. Tevens willen wij het euvel sig naleren dat er advertenties aan het slot van het boek zijn opgenomen die in de inhoud worden vermeld als „Pu- blikaties van bedrijven" zonder dat de koopster duidelijk wordt meegedeeld of dé inhoud of de prijs van het boek door het opnemen daarvan is beïn vloed. Confectiefabrikanten wordt nogal eens verweten, dat hun collecties niet modieus genoeg zijn en dat zij te wei nig durven bij het ontwerpen van hun modellen. Zelf zeggen zij hiervan dat zij geen mode kunnen dicteren, maar alleen de elders ontstane modetendenzen kunnen „vertalen" in lijnen die de mode draag baar moeten maken voor miljoenen vrouwen. Een van de grootste confec tionairs vertelde: „Kijk eens wat een geweldig hippe Van 25 tot en met 28 april wordt in Torquay (Engeland) het International Gastronomie Festival gehouden, een tweejaarlijks culinair toernooi, waar koks uit heel Europa hun culinaire prestaties tonen. In 1965 waren hier 22 landen vertegenwoordigd. De Ne derlandse equipe staat onder leiding van de heer v.d. Valk, chefkok van het Havenrestaurant te Amsterdam. Ver der maken deel uit van deze groep de heren van Echteld, eigenaar van een zaak in Haarlem; van Engelen, chef kok van de Karpendonkse hoeve te Eindhoven; Mulder, chefkok van Bis tro-Amsterdam en de heer Hoppe, chef kok van Hof van Holland te Hilver sum. De heer Hoppe, de winnaar van de Zilveren Koksmuts 1967 zal op deze culinaire show onder meer dezelfde schotels klaarmaken, waarmede hij in januari van dit jaar de Koksmuts heeft gewonnen. jurken en rokken ik hier heb hangen. Maar tegen één vlotte minirok moet ik honderd klassieke rokken maken om zaken te kunnen doen. De meisjes en jonge vrouwen die modieus of progres sief gekleed willen zijn vormen maar een gering aantal. De praktijk is an ders dan kranten en tijdschriften ons willen doen geloven. Het gemiddelde meisje is niet zo modern ze wil wel maar ze is het niet. Ze doet braaf haar werk en kijkt 's avonds zoet naar de tv. De modemagazijnen moeten in de etalages modieuze spullen hangen om klanten te trekken, maar eenmaal binnen zeggen diezelfde klanten: „Wat leuk, maar niet voor mij hoor." In het Lewis Amstone Centre in Amsterdam, dat zaterdag officieel door prins Bernhard is geopend, is een unie ke collectie diamanten tentoongesteld. Onder andere bevindt zich op de ten toonstelling een aantal sieraden dat aan Catherina de Grote van Rusland toebehoorde. Dit collier vertegenwoor digd een waarde van ongeveer vier miljoen. De grootste steen is 69 karaat. jr fi h* ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 TELEFOON 10748 HAARLEM SUBERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje 19. De dienstauto stopte voor Hobbeldonk, en Gene raal Dondersteen stapte rinkelend uit. „Op de plaats rust!" donderde hij tot de soldaat achter het stuur. „Wacht hier op me!" Vervolgens stapte hij dreunend naar de voordeur, die intussen reeds door Jollipop was geopend. „Orde!" riep de legerman. „Topge heim! Waar is het wapen waarover gebeld werd?" „Het is.eh.hier!" verklaarde de bediende wat zenuwachtig, terwijl hij op een zwevend theekopje wees. „Er is een kleine moeilijkheid gerezen, ziet u. De uitvinder heeft een slok van het wapen genomen en is toen onzichtbaar geworden, als u me volgen kunt. Als u even wacht, komt hij wel weer tevoor schijn om u te woord te staan!" NU 4A, WE VERGETEN AttEMAAt WED EENS WAT 46 WORDT NAT, 20.KOM MAAR ONDER MIJN PARA PLU' DANK U WEI,! IK VER6E6T DE MIJNE At TIJD' HET GIET VAN DE REGEN EN MUM PARAPtü U6T THUIS i 3EER08l r-.- 82. „Laat u mij eerst uitspreken, me neer Lie", zegt Rechter Tie koel. Hij kijkt de voormalige Prefect Woe strak aan, en vervolgt: „Nu kom ik op uw zaken, me neer Woe! Uw dochter Jade placht in de ze tempel haar geliefde te ontmoeten, na melijk uw privé-secretaris, de student Yang." „Wat is dat nou weer?" roept de prefect uit. „Wilt u beweren dat mijn dochter hier, achter mijn rug, geheime samenkomsten had met die slampam per?" „Jazeker. Toen uw dochter die noodlottige avond, na haar ruzie met u, het huis uitliep, heeft ze zich naar deze tempel begeven om Yang te waarschu wen dat ze u van hun liefde had verteld en dat ze daarom samen moesten vluch ten." „Hoe kunt u dat alles in 's hemels naam weten, edelachtbare?" barst de schilder Lie Ko uit. „Zowel Yang als Ja de zijn spoorloos verdwenen„Dat zal u straks blijken, meneer Lie. Jade kwam die bewiiste avond hier in deze tempelhal, maar Yang was elders. In plaats van haar geliefde vond zij hier de dief, Tau, met diens vrouw en diens ven noot. Jade was er getuige van hoe Tau hier wredelijk om het leven werd ge bracht." De abdis slaakt een onderdrukt kreet. Ze grijpt naar haar keel en sta melt: „Tau vermoord? Hier, in deze tem pel?" 802. Met de sleutel, die hem door de ka pitein werd aangewezen, bevrijdde Bram eerst zichzelf en daarna de andere gevan genen. Een enkeling was wraakzuchtig en stel de voor de kapitein aan zijn lot over te laten, nu deze in zijn doorzichtige toe stand toch machteloos was. Maar Bram had zijn zoute erewoord gegeven en hij wees dus die opmerking verontwaardigd van de hand. Alsof hij een goochelaar was, die een moeilijke truc ging vertonen, zo plechtig tilde hij het deksel van de grote trom, waarin het lichaam van de spookkapitein was verborgen. „Ah, lijffie, ben je hier", zei de kapitein ontroerd en hij dook meteen de trom in. Geest en lichaam smolten samen. Als een normale man kwam de kapitein, dolgeluk kig, de trom weer uit. „Nou voel ik me een heel ander mens", zei hij, en zo was het ook. Maar er waren thans praktische zaken aan de orde. Want Bram wilde voorkomen, dat telkens op nieuw het schip in een spookgaljoen zou veranderen en schrik en verwoesting te weeg zou brengen in de naaste omgeving. En daarvoor had hij een prachtig plan

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13