Zo was 't toen... Geboorte-aankondiging in vier stijlen *1 SJ 3 STMTSCOUI&NT 1 ist de tragi-komische dijk door de pers Amerikaanse kreeg de wereldprimeur 14 V PRINSES JULIANA f DER NEDERLANDEN PRINSES JULIANA Willem IV Foto uit boom Afknappers Opwinding Incident Tandem DINSDAG 11 APRIL 1967 nKttSN FM 1EE1.K tin- koninkrijk i»-:ti nThkri.\mh-:\" i V" I 1 f j i m f:J Hark koninklunl hqughhd 13 hkdi;nmobc,k\ door coi> I HEEFT HEDEN DEN O JAN:1 AR 1 191K 5 r -ÉÉt A M- I ff pidü) Op de Dam verkondden herauten de wachtende menigte het lang verbeide nieuws van Beatrix' geboorte. (Van onze correspondent in Soestdijk) HET WAS 3 JANUARI 1938. Prinses Juliana, die wekenlang in het Burgerziekenhuis in Amsterdam bij de door een auto-ongeval ernstig gewonde prins Bem- hard had gelogeerd, kwam naar Soestdijk terug. Een hofauto reed de prinses met een snelheid van twintig kilometer! van Amsterdam naar Soestdijk. Daar waren honderden samengestroomd om haar te verwelkomen. Niet in de eerste plaats omdat ze na zoveel moeilijke weken het paleis weer zou betreden, maar vooral om dat ze ruim een half jaar daarvoor had meegedeeld, in verwachting te zijn. Men wilde zichzelf van haar toe stand overtuigen. Maar niemand kreeg haar te zien. De auto reed een zijhek van de paleistuin in en via de achtertuin kwam de prinses thuis. Baby Beatrix zoals de prins haar in augustus '38 in de tuin van paleis Soestdijk kiekte. Een PTT-monteur controleert de telexen in het Badhotel, terwijl een plechtig-besnorde autoriteit waardig toeziet. Journalisten bestormden de telexkamer om het heuglijke nieuws aan hun bladen door te seinen. sSS&S? NEGENENTWINTIG JAAR geleden werd prinses Beatrix geboren. Temidden van crisis leed en oorlogsdreiging was deze geboorte een nationaal licht punt. De voortzetting van de dy nastie was verzekerd: heel Nederland aanvaardde dit dank baar en met een gevoel van op luchting. Nu de baby-van-toen Beatrix, als toekomstige koningin zelf binnenkort moeder zal worden, geeft een onzer redacteuren, die destijds zoals hij dat ook nu nog doet alle wel en wee van het koningshuis volgde, in dit artikel zijn herinneringen weer aan die gedenkwaardige dag, 31 januari 1938, en de we ken die eraan voorafgingen. ^lAfWVWWWWWWWWWWWMWWWWWWWWWWWW heb telegrammen gezonden met: „de baby waarop heel Nederland wacht, is in de morgenuren geboren", was haar laconieke antwoord. Wat wij op dat moment voor een brutale Amerikaanse stunt aanzagen, bleek enige uren later een enorme pri meur te zijn. Mary was de eerste van ons legioen van veertig persmensen, die het bericht had. Zij streek niet al leen de paar duizend dollars op, die haar kranten haar als premie hadden uitgeloofd. Ook de pool, die wij onder elkaar hadden gevormd het raden van de geboortedatum won zij en veertig ouderwetse Hollandse guldens waren haar eigendom. M VVU.U, .11 ,i Wl'Alil V. c DOfSTDSiK i-,rrv t»vi: ii""" P<M Mi <,>.s c 'A- 1 dÖEDHüiD BEVALLEN V W l.l.M wJ.'L,»,. i D£X HOK A HaRI KONINKLIJK?' MOOGHHD DtsS VOOR MIDDAGS TI y 1 t.R .i7 M1M lj:X HET LEVEN GESCHONKEN AAN K RN K ~F LINK 1?DOC H T LR «K VAK «mui i «ivo 11 oc 1 Ilfr ijOvUJU S Z8 8« M V S 8:£>'!ö 0 5 l6m% t* 1. DL- GROOT '.I U r.oni V :i-; 'v-^.'"Z -J' tL M y. -* t"; i Wachten op Beatrix l DE NIEUWSGIERIGHEID van het Nederlandse volk was echter gewekt en, eigenlijk veel te vroeg, begon op dat ogenblik de belegering van het pa leis door journalisten en fotografen. Men dacht aan een paar dagen wach ten, het zouden er echter weken wor den. Weken van een grenzeloze verve ling, van incidenten, ruzies en zelfs maagzweren bij enige vakbroeders. Twee dagen later, 5 januari, kwam de herstelde prins Bernhard terug uit het ziekenhuis. In Soestdijk waren ook prinses Armgard en prins Aschwin aangekomen. Op die dag ook arriveer den in het Oranjepark in Baarn reeds de kanonnen en soldaten, die voor de vreugdeschoten moesten zorgen. Ver der was het alleen maar koud en sneeuwde het. OP 6 JANUARI circuleerde reeds een gerucht, dat het vorstenkind ge boren was. Willem IV, zei men tegen elkaar. De vlaggen gingen uit, totdat een plaatselijke krant de vreugde kwam verstoren met bulletins: niets aan de hand. Toch kon de blijde gebeurtenis niet ver af zijn, dachten ze. Want op zes januari werden Trijntje Boonstra en Romke Vermeer, twee kraamverpleeg sters uit het diakonessen ziekenhuis in Den Haag, door de Prins verzocht te assisteren bij de bevalling. Zusters van Bronovo in Den Haag vlochten een wieg en brachten deze naar het paleis. IN HET BADHOTEL kwamen en gingen de journalisten. Veertig van hen, uit binnen- en buitenland hadden daar hun intrek genomen. Zij pestten de habitué's eruit en hadden al snel het rijk alleen. Het werd echter een kostbare zaak: tien gulden pension- prijs en daarenboven de kosten die ge maakt worden als men wachten moet. Kranten-directeuren schrokken van de onkostenrekeningen, waartegenover maar weinig kopij stond. Waarover moest men schrijven? Er kwam ruzie toen men tenslotte in arren moede over elkaar ging schrijven. Een Ierse persfotograaf kreeg ruzie met een Ne derlandse luitenant. Met twee koperen poken uit het hotel werd een duel ge houden: de luitenant moest het onder spit delven en werd overgeplaatst. OOK DE fotografen hadden het moei lijk. Velen van hen gaven het op, soms eerst nadat ze hadden getracht over de hekken te klimmen. Anderen hielden het langer vol. Een Engelse fotograaf fotografeerde de prinses na een span nende rit naar Lage Vuursche. Met zijn open auto reed hij de auto voorbij waarin prins Achwin en prinses Julia na waren gezeten. Op de Hoge Vuur- scheweg maakte hij vanuit een boom de geslaagde opname. ZO'N WAPENFEITJE hield de moed er wat in. Wisten wij dat het daarna nog 24 dagen en 24 nachten wachten zou worden? Het was hangen aan het hek, telefoneren, rondrijden, telefone- niet te wijten was aan indiscretie of slordigheid van hen, aan wie de ont wikkeling en de distributie van de fo to's was toevertrouwd". Een gerucht zei dat Randolph Churchill tijdens zijn kraambezoek foto's (van de prins? had gekregen. Nou ja, één gerucht uit de velen, waarop wij vier weken hadden geleefd, dag en nacht. OM HALF TIEN 's morgens maakte een telexbericht een einde aan alle on zekerheid. „Geboorte aanstaande, ie dereen op zijn post!" De grote kope ren gong in de hal van het Badhotel wordt geluid. Het legioen komt gescho ren of ongeschoren naar beneden en stormt naar Soestdijk. Tegen tien uur het tweede telexbericht: „Prinses dochter geboren. Aandacht militaire autoriteiten: 51 schoten". Terwijl de saluutschoten over Baarn donderden en seconden later in diverse garnizoensplaatsen dit voorbeeld werd gevolgd en de vlaggen uitgestoken wer den, stond Nederland stil. De vreugde was zo algemeen, als men zich nu niet meer kan voorstellen. „De dynastie is gered", klonk het uit de radio en in de kranten en het gehele volk onder schreef dit met vreugdefeesten, oranje bals, beschuiten met oranjemuisjes, herdenkingsbekers voor de schoolkin deren, gedenkborden en wat dies meer zij. Toen het bericht er was en Neder land in een golf van enthousiasme on derdook, stonden wij op onze laatste benen in een telefooncel de vreugde rondom het paleis voor de krant te ver tellen. De geboorte-aangifte gebeurde in het paleis. De burgerlijke stand, vertegen woordigd in de burgemeester en de ambtenaar Renses (die ook de onder trouw van Beatrix boekstaafde), kwam naar Soestdijk. Minister-president Co- lijn en jhr. Beelaerts van Blokland wa ren de getuigen. De prins kwam als trotse jonge vader met de baby in zijn armen.- „We noemen haar Trix" zei hij tegen de vier hooggehoede heren. Na de ondertekening van de speciale geboorte-akte schonk de prins zijn gas ten kandeel, een oud-Nederlandse kraamvisite-drank. ren, nachtelijke wacht bij het dode telexapparaat in het hotel, 's avonds kijken hoe lang de lampen bleven branden in de paleiskraamkamer. Ook de soldaten van de „saluutbatterij" verveelden zich stierlijk. Zij speelden handbal in hun nare uniformen. Rijke Baarnaars zorgden er voor dat zij nu en dan een gratis bioscoopje konden pikken. DE RIJKSPOLITIE ontwierp inmid dels drie verkeersregelingen, bestemd voor de grote dag. Jawel, drie ver schillende regelingen: een voor het ge val de verkeersdrukte heel groot zou zijn, een voor „gewoon druk ver keer" en een voor een kalm ver keertje. Zo was men op alles voorbe reid. Maar het was nog slechts begin januari Omdat er zoveel mensen bij het pa leis kwamen kijken, zorgde de mare chaussee voor strenge bewaking. Op een dag viel een marechaussee, die mede de telex moest bewaken, o za lige vooroorlogse toestanden!) bewuste loos neer na zoveel dagen star-kijkend wachten. Of de man naderhand zijn „werk" weer moest opvatten, verhaalt de historie niet. Plotseling komt dokter De Groot in Soestdijk. Het was op 11 januari. Hij meldde officieel: pas over een a twee weken is de blijde gebeurtenis te ver wachten. Nu wegtrekken en over twee weken terugkomen? Dat was er niet bij. Het legioen bleef, al moest zo nu en dan een afgeknapte collega door een verse worden vervangen. KONINGIN Wilhelmina kwam ook haar intrek nemen in het paleis. Zij nam haar eigen keukenpersoneel mee en zorgde ervoor dat iedere dag vanuit Apeldoorn melk en eieren van de ko ninklijke boerderijen werden aange voerd. Prins Bernhard kocht een nieu we auto. Dat soort nieuws verkortte de wachttijd. Negentig rijksveldwach ters kwamen de paleisbrigade verster ken: het publiek moest „op afstand" worden gehouden, zoals heden ten da ge nog in Soestdijk gebeurt. Het post kantoortje tegenover het paleis bleef dag en nacht open. Een Engelse reporter zag dat de au to van de prins in de stallen een schoonmaakbeurt kreeg. Daar hij de prins niet met spons en water zag werken, trok hij de conclusies: de prins is zeer ernstig ziek. Zijn boule vardblad bracht dit bericht met een enorme kop. Intussen wandelden de prins en de prinses dagelijks in de tuin. De laatste week steeg de spanning. Het grote bericht moest nu komen, dat begreep ook de menigte rondom het paleis. Soms stonden er duizenden voor de hekken. DE POLITIEMANNEN waren hy- perzenuwachtig, getuige uit dit inci dent van zondag 24 januari. Prins Bernhard kwam met zijn auto uit Utrecht naar het paleis. Een fotograaf wrong zich uit de rijen kijkende bur gers en maakte knielend op de weg een plaatje van de prinselijke auto die PRINSES BEATRIX liet maandag 24 oktober 1966 door de Rijksvoorlich- tingendienst officieel weten, dat zij in verwachting was. De prinses bevestig de daarmede de berichten, die in En geland, Duitsland en België al waren verschenen. Koningin Juliana schakelde destijds geen officiële instantie in om haar grote nieuws mede te delen. Zij deed het zelf op een aardige manier op 15 juni 1937, in een dankwoord aan de burgerij van Amsterdam na een week officieel bezoek aan de hoofd stad „Nooit had iets mij kunnen weerhouden, alle delen van het pro gramma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende ge- zondsheidsredenen geweest, die u ze ker wilt verstaan en billijken". Door die woorden wist Nederland dat een troonopvolger op komst was. OFFICIëLER ging het toe, toen ko ningin Wilhelmina in verwachting was. De minister van Binnenlandse Zaken, Heemskerk, deelde het nieuws op 22 december 1908 aan de Tweede Kamer mee. De dag daarop werd het de rege ring toegestaan de aanstaande geboor te in de staatscourant te plaatsen. Er kwam een verklaring in van de doktoren Roessingh en prof. dr. Kou- wer: „Aan hare majesteit de koningin. Mevrouw. Wij achten ons gerechtigd tot de verblijdende verzekering, dat bij uwe majesteit ontwijfelbaar zwan gerschap bestaat en dat deze tot in de tweede helft van haar duur is gevor derd. Het verheugt ons tevens te kun nen verklaren, dat alle verschijnselen in overeenstemming zijn met de toe stand van volkomen ongestoorde ge zondheid". ANDERHALVE EEUW geleden werd de geboorte van een Oranjetelg op een geheel andere wijze aangekondigd. De goeverneur van de provincie Utrecht zond aan zijn burgemeesters een ge drukt blaadje papier, een „uitschrij ving van een dankstond, gearresteerd door de heere directeur-generaal van de roomsch-catholieke eeredienst, met verzoek deze aan de leeraren of le raar van dit kerkgenootschap in Ued. gemeente te doen geworden, om op zondag 20 oktober door het zingen van een Te Deum en door zoodanige gods dienstige plechtigheden de Allerhoogste plechtig te danken voor het roemvol aandeel dat de zeemagt van dit rijk aan den gedenkwaardigen slag van Al giers heeft mogen nemen en voor de verlossing onzer in slavernij vervallen den landgenoten, mitsgaders voor den vrede, welke die gewenschte overwin ning heeft bekroond." (Een Brits-Ne derlandse expeditie had in 1816 de strijd aangebonden tegen de Barbarij - se zeerovers en Algiers gebombardeerd waarna duizend christenslaven in vrij heid konden worden gesteld). DE GOEVERNEUR van de provincie schreef de opdracht tot deze dank stonde uit en ging in zijp missive ver der met: „Ik maak van deze gelegen heid gebruik (Jed te verzoeken bij ds aanschrijving te voegen, dat het naar aanleiding van Zijne Majesteits besluit van den 25 september 1816 no. 35 de begeerte van den heere directeur gene raal voornoemd is, dat van heden de r.c. leraren in dezelver gebeden zullen gedenken aan den gezegenden staat waarin zich HKH de prinses van Oran je bevindt en van den Hemel het nieu we gunstbewijs voor de Nederlandse natie en voor het geheel het Koninklijk huis af te smeken, dat HKH bij ge zondheid en krachten bewaard blijven de in der tijd door een voorspoedige bevalling Zijner Majesteits wenschen vervullen en de harten van hoogstdes- zelfs onderdanen verblijven mogen". Op 19 februari 1817 werd een prinsje geboren de latere koning Willem III in het paleis Soestdijk. kwam aanrijden. Een politieman schoot toe en sloeg hem de camera uit de handen. Vier politiemannen wa ren nodig om de woedende fotograaf in te rekenen. De prins had het hele ta fereel gezien, baron Baud ging inter- EEN ENGELSE fotograaf stormde 's middags 31 januari naar het paleis en bood een handvol Engelse ponden voor de eerste foto van Beatrix. De ponden werden versmaad, de eerste foto kwam pas enkele dagen later uit de camera van prins Bernhard. „Alle kranten tegelijk" was zijn waterdichte IN DIE SFEER was het mogelijk dat het verschijnsel van het noorder licht, waarvan in normale tijden eigen lijk niemand wakker ligt, de hele meu te in het Badhotel in beweging bracht. Noorderlicht betekent in Scandinavië namelijk een aankondiging van een be langrijke geboorte, zei men. Naar het paleis dan maar en wel zo snel mo gelijk. Met taxi's, terwijl twee Engel se persbroeders hun sinds twee weken gehuurde tandem gebruikten. Tever geefs echter. veniëren bij de politie. Het gevolg was dat de fotograaf vrij kwam en zijn ca mera weer kreeg. Het toestel was ge lukkig nog heel. Het werd 25 januari. „Geen nieuws" zei dr. De Groot. Zes Londense och tendbladen houden iedere nacht hun edities op: in plaats van om vier uur drukken zij om half zeven. Dat kost hun rond twaalfduizend gulden per dag. Een zenuwen-toestand, die eigen lijk niet meer te beschrijven is. Het was alsof de gehele wereld ademloos naar Soestdijk keek. afspraak. Twee dagen voordat wij de foto's kregen, stonden ze echter al af gedrukt in de Londense Daily Express. How can? zeiden de niet-Engelsen en er kwamen zeer boze stukjes in onze vaderlandse pers. Een politie-onderzoek volgde. Daar uit bleek dat de voortijdige publikatie WEER WACHTEN dan maar. Ook 's nachts op de 31ste januari 1938. Wij zaten bij de telex in het Badhotel in Baarn. De zoveelste nacht in vier we ken. Piet Bakker, de man van Het Volk, sliep, twee Engelse journalisten, het echtpaar Ancliff en ik keken naai de watervlugge Amerikaanse journalis te Mary Welsh, die later met de schrijver Hemingway is gehuwd. Mary krabbelde wat op een blocnote en ging weg. Om drie uur kwam zij terug. Wantrouwend en lief vroeg mrs An cliff wat zij had uitgespookt. „O, ik

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14