VAN DAG TOT DAG Johnson poogt munt te slaan uit Humphrey's Europese reis Concrete toch in resultaten worden twijfel getrokken In Aden dreigt een gevaarlijk vacuüm voor het Nabije Oosten De Gaulle gaat naar Canada I Kennedy-ronde lijkt niet meer te kunnen mislukken KOFFIE VHflE r Ie de huiskamer Televisie in VS weer in bedrijf uw matras waarom Koffie Hag? Kernoorlog tegen vliegen Jeugd in Uruguay protesteert Optimisme bij EEG in Brussel Benelux zoekt compromis voor verspreiding van kernwapens Haarlems matrassenhuis |V| DFFIE BAKEN OP RUIT VOOR WIKKERS EN WEGERS telegrammen DINSDAG 11 APRIL 1967 3 V. methartyooruw gezondheid Open vraag K E U G A HEUGA De zogenaamde „pretmakers" van de televisie dat zijn de lieden die de luchtige, op amusement gerichte rubrie ken „voor de lens" brengen hebben soms ervaringen die hun pret terdege bederven. Men moet zelfs als feestnum mer nog blijkbaar altijd voorbereid zijn op elementen in het publiek die zich door de gepresenteerde lol niet laten afbren gen van een onbedwingbare neiging tot druiloor-spelen. Een van die argeloze plezierbrengers is de heer Schilperoord, die voor de KRO nu en dan „Het Gulden Schot" afvuurt of liever laat afvuren, waarbij een massa vuurwerk en guldens loskomt en ieder een zich luchtig amuseert. Dat zou men denken! De heer Schil peroord is, wat dat betreft, een illusie armer geworden, sinds hij een groot aan tal woedende telefoontjes te verwerken kreeg nadat hij een van zijn „klanten" een paar seconden te lang had laten mik ken op de prijsgevende roos. En nu siert het de heer Schilperoord zeer, dat hij tijdens zijn vrolijke kout zaterdagavond enkele minuten de tijd nam om deze jaloerse, muggenziftende kniesoren in vierkante bewoordingen de mantel uit te vegen. Het doet weldadig aan, wanneer men voor de televisie eens een man oprecht boos ziet worden en aan die boosheid uiting hoort geven. Maar afgezien daar van: wat bezielt een deel van het kij kende publiek eigenlijk, dat het om de minste aanleiding en vaak onder klein zielige overwegingen redeloos reageert als een wilde buffel die met een speld wordt geprikt? Is het een tijdsverschijnsel? Dan leven we in een rare tijd. Het ergste is, dat dergelijke lieden voor de tegenpartij de weg afsnijden om verstandig en nuchter van repliek te dienen. Tal van misver standen, die gemakkelijk zijn op te los sen, worden op die manier nooit uit de weg geruimd en de woedende buffel blijft zitten met het idee, dat hij met opzet wordt gepest. Hij en zijn medebuffels huldigen op den duur de mening, dat „die t.v." en „die pers" erop uit zijn rellen uit te lokken, terwijl het in werke lijkheid slechts hierop neerkomt dat voor die t.v. of in die krant een opinie ten beste wordt gegeven, die niet naar de zin is. Opinies die niet naar de zin zijn kun nen desalniettemin juiste opinies zijn. En nu valt het vooral de laatste jaren op dat „men" niet meer zijn best doet een eigen mening te vormen door een gege ven als uitgangspunt te nemen en dan logisch voort te denken, doch eenvoudig een bepaald sentiment, een opwelling van gevoel, als uitgangspunt neemt en van daar uit iedereen verfoeit die (ofschoon wellicht van het zelfde gevoel) de moeite neemt verstandelijk en logisch te rede neren. Bij dat verstandelijk en logisch redene ren echter behoort ook nog een goede dosis mensenliefde, beleefdheid en goede wil. En nu valt het op dat juist die elementen steeds sterker gaan ontbre ken, zelfs al wordt het koele verstand gebruikt. De heer Schilperoord met zijn amuse ment dat geen vlieg kwaaddoet krijgt de wind van voren per telefoon. Dat illu streert een geprikkeldheid van boosaar dige inslag, die men bij voorbeeld in een zaal vol goedlachse mensen bijna nooit ervaart. Is het de huiskamer, die derge lijke giftige mentaliteiten opkweekt? Men zou het bijna gaan denken, maar dan moeten er in dergelijke huiskamers toch wel bijzonder veel bedwongen hartstoch ten en ingeklemde affecten bloeien. Laten we echter, om valse conclusies te voorkomen, vaststellen dat dergelijke kweekplaatsen van giftige reacties geluk kig nog ver in de minderheid zijn. En ook voor die kleine minderheid zullen in eigen kring wel verklaringen en excuses zijn te vinden. Maar een merkwaardig verschijnsel is het wel. n/WWWWWWWWIIIMWW(MIIIAIIflMIA/WUV«AAfUU\AAnA/W\/W\IWW< ifWMVwwmmmiimwwwMwwwwwMwwwwwwwww NEW YORK (Reuter) Vertegenwoor digers van de Amerikaanse Federatie van T.V.- en Radioartiesten en van de drie grote radio- en t.v.-maatschappijen, hebben in New York meegedeeld dat zij tot een voorlopig akkoord zijn gekomen tot beëindiging van een staking die al der tien dagen duurt. Minister Luns gaat op 4 mei (de dag waarop in Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog worden herdacht) naar Aken om daar de Karei de Grote- prijs in ontvangst te nemen, die hem is toegedacht in verband met zijn verdien sten voor de bevordering van de Europe se eenheid. Hij ziet er geen bezwaar in om op die dag in Duitsland te zijn, om dat de prijs voortkomt uit een bij uitstek vredelievend streven. Is de bevordering van de Westeuropese eenheid een vredelievend streven? Men behoeft er niet aan te twijfelen dat de heer Luns een vredelievend man is en dat de oorspronkelijke gedachte, die geleid heeft tot een Westeuropese toenadering met voornamelijk economische gevolgen, een vredelievende strekking had. Vrede en dodenherdenking kunnen uitstekend samengaan. Daar komt nog bij, dat de dodenher denking dit jaar van officiële zijde is ver zet naar 3 mei, omdat op 4 mei een er kende christelijke feestdag valt, namelijk Hemelvaartsdag. Minister Luns kan dus de doden herdenken en de volgende dag naar Duitsland gaan. Het past allemaal best in elkaar en niemand kan er aan stoot aannemen. Waar men wél enige bedenking tegen zou kunnen hebben, en dan speciaal met het oog op de grote nationale waarde van de Dag der Doden van 4 mei, zijn twee dingen. Ten eerste het feit dat men in Aken de fijngevoeligheid niet heeft kun nen opbrengen om het vredeswerk van de prijsuitreiking op een andere datum dan de vierde mei te organiseren, al zou het alleen maar zijn om daardoor het vredes werk nog duidelijk te onderstrepen; en ten tweede het verschijnsel dat de Dag der Doden blijkbaar volgens Nederland se officiële opvattingen onmogelijk kan samengaan met een christelijke viering, Men noemt Hemelvaartsdag een „feest dag", maar in feite is het ook een her denking. Een herdenking die evenveel met dood en opstanding te maken heeft als de herdenking der oorlogsdoden. Nu de dodenherdenking moet wijken voor het „feest", dat men van zo'n vrije dag wenst te maken en dat het toeristische bedrijfsleven een flinke injectie geeft, is er ook geen schijn van bezwaar meer te gen het Duitse reisje van de heer Luns. Een christelijke viering, een doden herdenking, een prijsuitreiking: Alle maal vredeswerk, maar de intentie komt wel bedenkelijk te liggen op het economi sche vlak, waarbij de vrees zich opdringt dat niets en niemand meer vergeten wordt, behalve de doden (Van onze correspondent) WASHINGTON. Met veel fan fares is vice-president Humphrey maandag in Washington ingehaald na zijn bliksemtournee door West-Euro pa. President Johnson, die een uit voerig rapport kreeg over diens be levenissen, zei bij de ceremoniële be groeting dat Humphrey een beter be grip voor de Verenigde Staten in Europa had gekweekt en dat hij ge loofde dat de bondgenoten in Europa thans een helder inzicht hebben in het Amerikaanse beleid in Vietnam. Humphrey antwoordde met de traditi onele enthousiaste woordenstroom, dat de leiders van West-Europa klaar staan en gretig zijn om als gelijke partners van de Verenigde Staten de problemen aan te pakken, zoals de verlaging van de handelsbarrières, de verbetering van de Oost - West-betrekkingen, het nieuw leven inblazen van de NAVO-alliantie, de modernisering van het internationale monetaire systeem, de afsluiting van het non-proliferatieverdrag, enz. De vice- president meldde verder dat hij de Euro peanen had duidelijk gemaakt dat Wash ington nog altijd streeft naar een volle dig Atlantisch partnerschap. De nadrukkelijke ceremonie bij Hum phrey's terugkeer was kennelijk bedoeld om het aanzien van de vice-president in de ogen van de Amerikaanse bevolking te verhogen, maar ook om nog-eens ten overvloede de Europese bondgenoten te laten weten dat het Washington ernst is met zijn belangstelling voor Europa, ook al hebben de bondgenoten genoegen moe ten nemen met de tweede man. Uit meer dan een aanwijzing blijkt dat Johnson en zijn mannen bewust de indruk willen weg nemen dat Vietnam Europa en de NAVO uit de Amerikaanse belangstelling ver drongen heeft, een niet geheel onbegrij pelijke politiek als men ziet hoezeer naast de relaties met Frankrijk ook die met West-Duitsland de laatste tijd bekoeld zijn en welk een stroom van berichten vanuit Europa Amerika overspoelt, waar in gepraat wordt over een groeiend anti- Amerikanisme en het veld winnen van de opinie dat de Amerikaanse politiek in Vietnam de in Europa zo populaire ont spanning tegenover Oost-Europa's com munisten belemmert. Deze berichten voe den overigens een sterk toenemende irri tatie van, onder meer, conservatieve Ame rikanen over Europa, dat volgens hen ondankbaar, overcritisch en technisch zo wel als politiek achterlijk is vergeleken bij de VS. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant (Van onze correspondent) LONDEN. Het maandagavond in het Lagerhuis gehouden weinig dramatische, maar aan het eind ru moerige spoeddebat over Aden heeft nauwelijks verheldering gebracht. Door de mislukking van de V .N - missie is in Londen de algemene ver warring over Aden toegenomen. Hoewel de Britse minister van Buiten landse Zaken, Brown, blijft hopen dat de missie uit de ruïne kan worden gered en wellicht nog iets constructiefs zal kun nen uitrichten, zijn er weinigen die dit officiële optimisme delen. Twee dingen staan vast. Groot-Brittan- nië zal nu zelf zijn boontjes moeten dop pen en moeten trachten de destijds door financiële paniek ingegeven overhaaste politiek voor Aden te wijzigen. Begrijpelijk is dat Brown op dit nete lige probleem weigerde in te gaan. Ove rigens verweten beide partijen als de pot de ketel elkaar, de dingen in Aden te hebben laten spaak lopen. De onstuimige Brown zorgde in zijn slotrede met zijn beschuldigingen aan het adres van zijn politieke tegenstanders voor veel deining. Oud-premier Douglas Home, de conser vatieve woordvoerder voor de buitenland se politiek, waarschuwde voor het schep pen van een vacuüm dat de open deur zou zijn waardoor Egypte gemakkelijk Zuid-Arabië zou kunnen binnenstappen en dat zijn invloed niet zou missen op andere landen, zoals Irak en Israel. „Een te snel loslaten van Aden is een recept voor chaos in het Nabije-Oosten!" Uit Browns' opmerkingen viel af te lei den dat de Britse regering meer dan tot nu toe, op de Londen welgezinde fe derale regering en op de regering van Saoedi-Arabië zal gaan steunen. De grote vraag is, of de Britten zich thans later dan op 1 januari 1968, de da tum waarop zij steeds zinspeelden, uit het gebied zullen terugtrekken. Een ande re vraag, waarop men nog altijd het ant woord schuldig blijft is, of zij voor vol doende defensiehulp na hun vertrek zul len zorgen. Van de bezuiniging waarvan Londen droomde, zal dan waarschijnlijk weinig terecht komen. Het zijn trouwens voor Groot-Brittan- nië uit financieel oogpunt toch al half slachtige maatregelen om Aden op te ge ven en zich voor onbepaalde tijd aan de Perzische Golf te gaan nestelen. Ook aan conservatieve zijde zijn er velen die als enige oplossing zien: een zodanige gelei delijke Britse militaire terugtrekking uit het gehele Nabije-Oosten, dat de stabili teit in dit kwetsbare gebied niet in ge vaar wordt gebracht. (Van onze correspondent) PARIJS. Voor zijn eerste buiten landse reis die het Franse staatshoofd, president De Gaulle, dit jaar op zijn pro gramma heeft geschreven, wil hij zich achttien juli inschepen op Frankrijks grootste slagschip, de Colbert, dat hem naar Canada moet brengen. De overtocht zal vier dagen duren, waarna het staatshoofd zijn Canadese tournee in Quebec begint. Via de hoofd stad Ottawa zal hij zich vervolgens naar Montreal begeven, waar hij op 24 juli in het kader van de wereldtentoonstelling de „Franse dag" presideert. ADVERTENTIE Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èn... coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in buis te hebbent f. 2,48 ■hug coffeïnevrij Oploskoffie 2,30 ker. Volgens nog niet bevestigde geruch ten zou Humphrey bovendien in Bonn meer succes hebben gehad met de kwes tie van het non-proliferatieverdrag dan de Westduitsers op dit moment willen weten en zouden de Westduitse eisen (voor een clausule die de toekomstige oprichting van de Europese Kernmacht openlaat en voor een garantie dat het vreedzaam kerngebruik door het verdrag niet belemmerd zal worden) ten dele der mate verzacht zijn, dat zij geen strui kelblok meer vormen. Daarentegen zou Humphrey in Rome en vooral in Parijs weinig sympathie ge oogst hebben en enige Amerikaanse waar nemers beweren zelfs dat de reden waar om de vice-president niet ietwat terneer geslagen de terugreis aanvaardde de har telijke laatste ontvangst in Brussel ge weest zou zijn. Of Humphrey een werkelijke verbete ring heeft weten te brengen in de Ame rikaanse relaties met de Westeuropea nen is overigens een kwestie waarover de Amerikanen tegenstrijdige meningen hebben. De meeste commentatoren en Eu ropese correspondenten van Amerikaan se kranten en radio- en televisiestations neigen naar de opvatting dat Humphrey zijn best heeft gedaan, maar dat geen concrete resultaten geboekt werden. Noch de Kennedyronde noch het non- proliferatieverdrag is door de vice-presi dent tot een positieve doorbraak gebracht aldus deze stemmen, die verder betogen dat Humphrey kennelijk ook geen Viet- nam-tegenstander heeft kunnen bekeren. Bovendien, aldus de pessimisten, hebben alle persberichten over het gegooi met rotte eieren en tomaten naar de Ameri kaanse politicus en het Westberlijnse kom- plot tegen de dynamische bezoeker er aan bijgedragen de indruk te versterken dat het tussen de Verenigde Staten en West-Europa minder botert. Tegenover deze meningen staan enke le rapporten die min of meer het tegen deel beweren. Vooral de Europese cor respondent van de Washington Post, Friendley, beschreef Humphrey's reis in opgetogen termen, bewerend dat de vice- president een enorm succes is geweekt en dat concrete diplomatieke resultaten nimmer door hem werden nagestreefd. Europa weet nu weer dat Amerika's hart nog altijd voor Europa slaat en dat het NAVO-bondgenootschap boven aan op het lijstje van de Amerikaanse buiten landse politiek staat", aldus Friendley, die evenals een aantal anderen verder meldde dat Humphrey's persoon lijkheid enorm aansloeg bij de Europe anen. De openhartigheid, intelligentie en on gedwongenheid van de vice-president zou den vele harten veroverd hebben. Hoe dit ook zij, algemeen lijkt de opinie dat het bezoek aan Nederland voor Humphrey het' „gemakkelijkste" was door de on wrikbaar Atlantische en pro- Amerikaan se instelling van regering en bevolking en de geringe omvang der critiek op het Vietnam-beleid. Daarnaast wordt alom het bezoek aan Engeland genoemd als een groot succes omdat Hubert Vietnam-critici pittig van repliek diende en met premier Wilson en diens mannen als met oude vrienden scha terde en praatte. In Bonn was niet alles koek en ei, maar desondanks geloven velen in Wash ington dat de atmosfeer zeer verbeterd is en dat kanselier Kiesinger gechar meerd was van de Amerikaanse bezoe- Op het eiland Capri is maandag een kernoorlog begonnen tegen de vliegen. Miljoenen via kern-bestraling gesterili seerde vliegen zijn losgelaten om zich te mengen met de „vrije" vliegen. De theorie is dat „vrije" vliegen met de gesteriliseerde paren, waardoor op den duur de gehele vliegenbevolking zal uitsterven. De „vlieg tegen de vlieg" vernietigingsactie staat onder auspiciën van de Italiaanse kerncommissie en het ministerie van landbouw. Ook de inter nationale kerncommissie in Wenen is bij de actie ingeschakeld. ADVERTENTIE ^JTTEG£, BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia list-Woninginrichter. EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte, perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Voor het eerst in lange tjjd hoorde inen maandag na afloop van de E.E.G.-ministerraad over de Kennedy ronde een wat optimistischer toon. Mr. de Block, de Nederlandse minister van Economische Zaken, gaf als zijn mening dat „het pessimisme aan het vervagen was", en een totale mislukking van de onderhandelingen over de algemene ver laging van de tarieven in Genève, achtte de minister: „menselijkerwijze gesproken niet mogelijk". Reden van het officiële optimisme was de omstandigheid dat de zes van oordeel zijn dat het hoofdstuk „chemische produk- ten" één van de zeer belangrijke van de Kennedyronde, hoogst waarschijnlijk be vredigend zal kunnen worden afgesloten. De Europese commissie zal een vol macht krijgen, die het haar mogelijk zal maken, over een verlaging van de tarie ven met 50 percent te onderhandelen. De verwachting is dat de Verenigde Staten ook tot enige concessies bereid zullen zijn, mogelijk tot het vaststellen van een ma ximum recht van veertig percent, dat door de verlaging van vijftig percent dan tot twintig percent zal worden terugge bracht. Ook de granen in de Kennedyronde zul len de ministers het vandaag hebben. Ook de wat moeilijke houding van de Scandi navische landen met name Zweden en De nemarken is nog ter sprake geweest. Men hoopt de regeringen van die landen er toé te kunnen brengen toch nog hun waar- schuwingslijsten in te trekken. 's Morgens nadat de Raad van Minis ters eerst een uiteenzetting van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, hadden aangehoord, hebben zij het vraag stuk van het non-proliferatieverdrag met de Verenigde Staten onder de loep geno men. Juristen van de Benelux werken thans aan een compromisvoorstel, dat de standpunten van de Verenigde Staten en de Euratomcommissie nader tot elkaar moet brengen. Minister Brandt heeft weinig nieuwe perspectieven geopend. Zijn uiteenzetting week niet veel af van één die zijn voor ganger Schroder enige tijd gelden heeft gehouden. De Duitse minister drong aan op het samensmelten van de uitvoerende commissies en op het tot stand komen van een gemeenschappelijk vervoerspo- litiek en een dito energie- en belasting- politiek. Uiteraard hield hij ook een plei dooi voor het toetreden van Groot-Brit- tannië tot de gemeenschap en voor een nauwe politieke samenwerking tussen de zes. Zijn vijf collega's hebben hun instem ming betuigd. Minsiter Luns hield daar bij een pelidooi voor grotere bevoegdhe den van het Europese parlement. Morgen begint in Punta del Este in Uruguay de Amerikaanse topconfe rentie. Jeugdige demonstranten, be wonderaars van Fidel Castro, zijn het er niet mee eens dat de Ameri kaanse president Johnson ook komt. Zij hebben een protestmars op touw gezet om van hun misnoegen te ge tuigen. (Telefoto). 1 Luchtverbinding. Francis Brown, hoofd inspecteur van de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart, heeft gead viseerd de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot vergunning te geven voor een luchtverbinding Moskou - New York. Gesprek. Groot-Brittannië zal spoedig in Moskou met de Sovjet-Unie van gedach ten gaan wisselen over een verdrag van vriendschap en vreedzame samenwer king. Dat heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, maandag meegedeeld. Internaat. In Bremen zal binnenkort de eerste Europese Akademie voor Medi tatie geopend worden. Gasten uit alle Europese landen zullen daar onder lei ding van de Indische „yoga-vader" Ma- harischi kunnen mediteren. Monument. Ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de Russische re volutie dit jaar wordt in Moskou een monument opgericht voor de helden van de Russische ruimtevaart. Protest. „De democratische Studenten vereniging" in Madrid heeft een sta king voor haar leden afgekondigd. Dit werd maandag besloten op een verga dering van ongeveer 2.000 studenten. De vereniging heeft bovendien besloten een betoging te houden voor het paleis van Justitie uit protest tegen een gerechte lijke vervolging van leden van de vere niging.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3