Wethouder De Boer levert felle critiek op ontwerp- streekplan Noordzeekanaal Met democratie is - onder druk van pressiegroepen - gesold van Meerderheid Velsen voor het B. en W. in streekplan Generale repetitie op het nieuwe Schiphol HEsa RUIM 500 EUROPESE WONINGSPECIALISTEN ZEIDEN JA TEGEN DEZE SLAAPKAMER. EN WAT ZEGT U? i, Echter wel critiek op onderdelen IN DE VISHAL EN OP ZEE Willi mi'/ DINSDAG 11 APRIL 1967 4 DIN Dwang Recht en plicht Onaanvaardbaar Economische injectie Gevaar Kort nieuws Bestemming jjfsjt] Wontn g inrichting EUROPA MEUBEL0 i De heer H. de Boer, wethouder voor onderwijs, sport, culturele en jeugd zaken en volksgezondheid in de gemeente Velsen heeft de volgende nota naar aanleiding van het ontwerp-streekplan betreffende het Noordzee- kanaalgebied ingediend. Een ieder, die indertijd mijn publika- ties en toegestane interviews inzake de vestiging van petrochemische in dustrie in het Noordzeekanaalgebied heeft gevolgd, zal zich herinneren, dat ik daarin stelde, dat er meer dan één raffi naderij zou komen, dat het aan te wijzen en te benutten terrein zeker 3600 ha zou beslaan en dat met een produktie van 25 a 30 miljoen ton olie zonder twijfel re kening zou moeten worden gehouden. Een logisch gevolg van een en .ander zou zijn, dat het grootste deel van het Noordzee kanaalgebied voor de petrochemische in dustrie zou worden opgeëist. Ik houd er niet van, voor profeet in eigen land te worden versleten en nog minder heb ik de lust om achteraf te verklaren, dat mijn inlichtingen juist blij ken te zijn geweest. Ik behoef daarvoor slechts naar het nu voorliggende ontwerp- streekplan te verwijzen. Een ontwerp, dat niet in vrijheid en na democratische raadpleging is opgemaakt, maar het teken draagt van dwang onder de druk van pressure groups. Immers, de vestiging van Mobil-Oil is al begonnen, de pijpleiding vanuit de Waterweg is in aan leg! Waarover en waarom moeten wij, de Raden der gemeenten de eerst aange wezen behartigers van de belangen der burgerij dan nog worden gehoord? Zeker, het is mij bekend, dat de wet antwoord geeft op het „waarom", maar ik ga toch niet te ver, wanneer ik stel, dat deze wet met voeten wordt getreden, in dien ik slechts zou zijn geroepen om mee te helpen, dat niet meer dan voldongen feiten worden geregistreerd. En als ik dan niet meer kan ontdekken, dan faites accomplis: is het dan een wonder, dat ik in twijfel verkeer waar ik „waarover" moet zoeken? Maar ieder bestuurder heeft het recht en de plicht de hem toevertrouwde zaken der gemeente naar eer en geweten te' be hartigen en zijn woord, aan de burgers gegeven, gestand te doen. Wat dat betreft, mag ik verwijzen naar ons bulletin (P.v.d.A.) waarmede wij de gemeente raadsverkiezingen zijn ingegaan en waar mede ik deze nota een zinspreuk heb willen geven: „Te bouwen aan een gemeente, waar de mensen gezond en gelukkig kunnen leven." Het zal dan wel duidelijk zijn, dat we moeten blijven strijden, hoe ongelijk de kansen ook zijn, tegen een ontwikkeling, die het genoemde gebied chaotisch ge vaarlijk en slecht bewoonbaar dreigt te maken. Hoe is hier met de democratie gesold De haast, die men maakte om de zaken tot stand te brengen, kon niet verhinde ren. dat men moest komen! Het is nu eenmaal wettelijk voorschrift en men kon daar niet onderuit, dat het streekplan voor deze kanaalgebieden eerst door de raden moest worden beadviseerd, om daarna door Provinciale Staten te worden vastgesteld. En zo kunnen we niet alleen, maar moeten we ook onze bijdrage leveren; hoe de burgers van nu en de toekomstige generaties zullen wonen, werken en le ven. Een streekplan moet de inbreng zijn van de behoeften der gemeenten van nu en in de toekomst. Het is dan logisch, dat in de eerste plaats de reeds aanwezige zichtbare en bestaande behoeften (wo ningbouw, scholen, ziekenhuizen, verzor gingscentra, wegen, recreatie etc.) moeten worden ingecalculeerd. Mede moet de be staande industrie zo mogelijk, indien ze het hoofddoel „goed wonen, werken en leven" niet in de weg staat, zich verder kunnen ontplooien. Helaas moet men dikwijls de conse quenties aanvaarden van vroeger ge maakte fouten. De Hoogovens zijn er; Schiphol is er; het Havengebied Amster dam-Zaandam is er; evenals de bevolkte steden er zijn. Als men immers opnieuw zou mogen plannen, zou-men of de zware industrieën of de steden anders situeren Men zou nu in een tijd van „democratie en welvaart" niet meer aanvaarden, dat huizen uit economische overwegingen rond de fabrieken worden gebouwd. Vroe ger kon dat, want de massa was materiaal en rechteloos. Dat men nu meer uitbreiding der ste den (o.a. IJmond) heeft gepland en daar naast ook de enorme uitbreidingen der zware industrieën, aanvaard ik niet. Het zal wel duidelijk zijn, dat ik bo vengenoemde principia leidende tot het bezetten van een gebied met chemische industrieën, omdat er diep water zou zijn afwijs. Een dergelijke motivering zou be lachelijk zijn, als het niet zo treurig was Het heeft in elk geval met planologie niets van doen; ordent niets in de ruimte maar schept wanorde! Men zou immers bij planologie van vandaag iets moeten hebben begrepen van de maatschappi; van de toekomst. In het denken der nieu we generatie is (gelukkig) een revolutio naire ontwikkeling aan de gang. Men eist straks niet alleen zijn aandeel in geld maar wil ook het welzijn van de mens. waaronder te verstaan hoe leef, woon en werk ik. En vanuit dit standpunt bezien, is het geen toeval, wel een aanwijzing, dat de beter gesitueerden de gebieden nu reeds verlaten! Zij weten èn bewijzen, dat lus ten en lasten van deze toekomstige „stin kende èn gevaarlijke rijkdom" onevenre dig zullen worden verdeeld. Het is duidelijk, in ieder geval voor gemeentebestuurders, dat aanvaarding van dit streekplan, de burgers, die in onze steden wonen en hun kinderen, die er zouden gaan wonen, worden verdreven. Er zal geen ruimte meer zijn. Zelfs de bewoners uit de te saneren gebieden (Haarlem, Velsen, Beverwijk) moeten er gens anders worden ondergebracht. Ook behoeften als eerder vermeld, zul len niet kunnen worden gerealiseerd. Dat de burgers hebben mogen afwegen, of zelfs mogen kiezen, of mee mocht ad viseren. als een stuk functionele demo cratie, in deze voor hen zo belangrijke zaken, hebben o.a. de pressure groups niet willen onderkennen. Als voordeel van de geplande ontwikke ling wordt de economische injectie ge noemd. De werkgelegenheid zou dat zelfs eisen. Ik zal hier niet diep op ingaan. Voldoende is al aangetoond, dat deze in dustrieën nu net niet veel arbeidsplaatsen leveren. En de toeleveringsbedrijven? Ten eerste zijn het meest buitenlandse bedrij ven, die met een keiharde zakenmentali teit zelf bepalen, wie levert. Overigens is het ook nogal bedenke lijk, dat deze machtige buitenlandse con cerns vele vestigingen hebben in vele lan den en straks bij de enorme internatio nale concurrentie op dit gebied, belang rijke politieke druk kunnen uitoefenen op de onderscheidene regeringen, die handhaving dezer industrieën als een .helaas voorwaarde" der welvaart heb ben aanvaard. En zo we bij objectieve afweging wer kelijk tot de conclusie zouden zijn geko men, dat deze petro-chemische ontwikke ling nodig was, is het toch duidelijk, dat ze in elk geval niet in de nabijheid der bevolkingscentra mqgen worden gepro jecteerd. Ik verwijk hiervoor naar Mar kerwaard, IJsselmeerpolders, Kop van Noord-Holland. Als men nu zegt, dat het te laat is voor deze plaatsen, werpt het een duidelijk licht op de praktijk der ruimtelijke ordening uit het verleden. Men had in het verleden met dezelfde ijver druk uit kunnen oefenen op de re gering deze werken voorrang te verlenen, Men heeft het niet gewild. Het bekende plan „Snijders", volgens de heer Van Hall tegen mij (als locobur gemeester) slechts een „proeve van den ken van een hoofdambtenaar" genoemd wordt in grote lijnen uitgevoerd. De in dustrieën hebben zelf opgegeven en gete kend wat zij nodig hebben. Het is duidelijk, dat de werkgroep: „Hygiëne van het milieu" uit een oog punt van de volksgezondheid alleen maar bezwaren ziet tegen de voorgestelde plan ning. Dat zij dan, zich neerleggende bij een niet gewenste situatie, er uit haalt, voor de bescherming van de burgers, wat er in zit, kan worden gewaardeerd. Voor mij is het echter onbegrijpelijk, dat men de consequenties durft te aanvaarden en dat althans enkelen het onaanvaardbaar niet hebben volgehouden. Een reden van de aanvaarding kan, de onvolledige sa menstelling dezer commissie (zoals ook bij anderen) zijn. Onafhankelijke sociologen en deskundi gen op het terrein van de geestelijke volksgezondheid ontbraken, terwijl men bij het bedrijfsleven de werknemers evenals de vrouwenorganisaties heeft ver geten. Hoe verheugd we mogen zijn, dat onze acties eindelijk iets bereikt hebben om lucht- water en bodemverontreiniging te gaan onderkennen en bestrijden(?), ie der die de situatie rond Vlaardingen-Per nis beziet, zal toch met grote zorgen ver vuld moeten zijn. De zuigkracht van deze industriële ontwikkeling en stedenbouw op het verkeer zal enorm zijn. Wat tot nu toe onder „aanvaardbare" hinder en vervui ling wordt geaccepteerd, is ontzettend. En hoe men door deskundigen geuite veron derstellingen van het verband tussen vuil, geluid en ernstige storingen op het terrein der volksgezondheid als niet bewezen tracht weg te wuiven, steeds ernstiger worden de vermaningen dat de ze industrieën niet bij dichtbevolkte ge bieden mogen worden gepland. Op het gevaar van psychische trauma's die deze „hinder" veroorzaken bij grote groepen mensen, reageert men zelfs niet, Waarom verzwijgt men, dat nieuwe ves tigingen in vele landen 20 tot 25 km bui ten de bebouwde wooncentra behoren te liggen? lichting geheel zwijgt, is het gevaar. Gevaar ontstaande bij ernstige calami teiten. Het is vanzelfsprekend, dat grote zorg aan de veiligheid zal worden besteed. Maar iedere deskundige weet, en helaas zijn vele voorbeelden (internationaal) aan wezig!, dat er ergens een storing, een fout kan zijn, die ontzettende gevol gen kan hebben. (Vlaardingen 1965). Dan is een afstand als bovengenoemd nood zakelijk om naar vermogen de nadelige gevolgen zo klein mogelijk te houden. Het is dus wel duidelijk dat hier een onaanvaardbare situatie tegenover hon derdduizenden burgers dreigt te worden aanvaard. Men beweert, dat Amsterdam-Zaandam en Haarlem voor deze ontwikkeling zou den zijn. Men bedoelt dan de „captains of industry", die dan maar meteen voor de bevolking beslissen. Mijn ervaring is, dat daar waar de be volking duidelijk wordt ingelicht over wat staat te gebeuren, de overgrote meerderheid dit afwijst. Wat let ons een stukje functionele democratie toe te pas sen en hearings te houden of een refe rendum. Het gaat immers om het toe komstige geluk van generaties. De reden van deze afstandsbepaling geldt zeker niet alleen t.a.v. de lucht verontreiniging, maar waarover de toe Geen voorrang verleend. De Amsterdam se rechtbank heeft een 20-jarige bijrij der veroordeeld tot drie weken hechte nis en een rijverbod van een jaar. Hi; had op 2 juni een stopverbod genegeerd en geen voorrang verleend aan een au to op een voorrangskruising. Deze au to werd bestuurd door de K.R.O.-radio verslaggever Bert de Winter, die zeer ernstig gewond werd. Men zou kunnen vragen, welke bestem ming dan wel. Het antwoord zou dan moeten zijn: Incalculeren der bestaande behoeften der gemeenten. Ontlasting van b.v. ziekenhuizen, uni versiteiten, stadions, naar dit gebied; combinatie moderne landbouw en vee teelt en recreatie, zouden fouten uit het verleden corrigeren èn de nieuwe genera ties mogelijkheden geven, straks zelf nog iets te bepalen. Maar ons wordt een oordeel gevraagd over dit aangeboden streekplan. Dit tast m.i. de grondbeginselen van goed wonen leven en werken aan. Met een voorbeeld wil ik sluiten. De autoriteiten van vroeger kunnen we niet te zwaar aanrekenen, dat zij de toe komstige ontwikkeling hebben onder schat. Onbewaakte overwegen, dwarsver- keerskruisingen, te smalle waterwegen etc. Maar met de kennis van nu, zouden we (figuurlijk) bij aanvaarding een on bewaakte overweg dwars door steden projecteren. Goed wonen, leven en werken, zon der onnodige gevaren als eis, moest ons doen besluiten dit streekplan af te wijzen. de wethouder van volksgezondheid, onderwijs, cultuur, jeugd en recreatie H. de Boer. ADVERTENTIE UROPA U>s fit m I tef Europa Meubel aanbouwslaapkamer waarna» u eindeloos kunt variëren, want alle onderdelen lijn lo» verkrijgbaar. In deze laagbouw-opstelhng (zonder kast en spiegel) compleet voor 1361.. Vraag uitvoerige documentatie. Deze aanbouwslaapkamer Is de keuze van èlle bij Europa Meubel aangesloten woning en meubelspecialisten. Zij zeiden ,,ja", omdat het in deze stijl de beste kwaliteit biedt tegen de laagst mogelijke prijs. U mag echter gerust „nee"zeggen. De Europa Meubel-kollektie omvat namelijk nog véél meer slaapkamers. En ookeethoeken, bank stellen, wandsystemen en noem maar op. Allemaal op dezelfde wijze ingekocht. U hebt 3-voudige zekerheid: omdat niet alleen wijzelf, maar ook de EM-organisatie en de fabrikant er achter staan. Wat kan u dan nog gebeuren? NEDERLAND Marktplein 29, IJmuiden, telefoon 0 25 50 - 7541 A Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben zich in een nota uitgesproken over het streekplan voor het Noordzee kanaalgebied, zoals dit jaar door gede puteerde staten van Noord-Holland is ge lanceerd. Op één lid na stellen B. en W. zich op het standpunt, dat met inacht neming van in de nota aangevoerde con crete bezwaren en wensen in de gege ven situatie het voorontwerp als een po sitieve bijdrage moet worden gezien voor het scheppen van fundamentele voorwaar den voor de welvaart en het welzijn van de bevolking in het Noordzeekanaalge bied. Het afwijkende standpunt van wethou der H. de Boer is eveneens in een nota vervat, waaraan elders in deze ditie aan dacht is besteed. Hoewel B. en W. van Velsen zich dus in meerderheid kunnen verenigen met het streekplan betekent dat niet dat zij op ve le onderdelen geen kritiek op dit plan zou den hebben. In de nota wordt onder meer het volgende gesteld. „Het ons nu toe gezonden voorontwerp toont naar onze me ning een onvolkomen aanpak van de pro blemen. De tijd van voorbereiding van dit voorontwerp is, veel te kort geweest en de afwikkeling ervan wordt overhaast doorgevoerd. Zulks blijkt onder meer uit het feit, dat in tegenstelling tot de strek king van de Wet op de Ruimtelijke Or dening de plangrenzen zo getrokken zijn, dat belangrijke gebieden, die door de vaststelling van dit plan wezenlijk in hun ontwikkeling worden beïnvloed, buiten de grenzen vallen. Als zodanig zijn aan te merken Kennemerland en de gedachte woongebieden in het Noordoosten (Pur- merend). Anderzijds is het streekplan veel te laat en door de feiten achterhaald, doordat Mobil Oil zich reeds op het voor de basis industrie bestemde terrein heeft geves tigd en toezeggingen over andere opper vlakten van industrieterreinen al zijn ge daan. Ernstiger is evenwel het feit, dat nu geen gelegenheid meer bestaat de ruimte in dit gebied meer allure te geven en meer dienstbaar te maken aan het welzijn der burgers doordat de mogelijkheid om op korte termijn bestaansbronnen van eni ge importatie ten oosten van Amsterdam te doen scheppen, niet te realiseren is. De vraag dringt zich sterk op of niet na genoeg onherstelbare schade aan het wes ten van ons land is toegebracht door een volkomen verkeerde velgorde van droog legging van de IJsselmeerpolders. Met als gevolg veel persoonlijk leed, moeilijke familiecontacten, onevenwichtig sociaal en cultureel leven en schade aan handel en industrie door de sterke verou dering der bevolking; een verschijnsel waarvan nu reeds de aanzet Is te bespeu ren. Uitvoerig gaan B. en W. in de nota in op het probleem van de milieuverontreini ging. „Tegenover goede voornemens, die nu dienaangaande geuit worden, staat thans het volstrekt ontoereikend zijn van de wet telijke voorzieningen", aldus B. en W. In de nota wordt voorts gesteld: „Een element van dit streekplan is, dat op te veel punten reserveringen zijn gedaan of achterwege gelaten. Aangezien kan worden vastgesteld of aangenomen, dat uitsluitend de recreatieve bestemmin gen in dit plan daarvan de last dragen, achten wij dit manco volstrekt onaan vaardbaar. Doordat de reserveringen, bij voorbeeld voor spoorwegen uitsluitend in het recrea tiegebied zijn gelegd, wordt de indruk die bij velen bestaat, dat de recreatieve be stemming slechts een secundair en voor lopig karakter heeft ten opzichte van de industriële bestemmingen, versterkt". Burgemeester en wethouders zien het als een dwingende noodzaak, dat de spoor lijn in de zuidelijke groenzóne in de richting Santpoort en de aansluitende tracé's vervallen. Hetzelfde geldt voor de reservering van een tracé voor een ka naal naar het Alkmaardermeer. Daarnaast vinden zij het even onaan vaardbaar, dat er wel over een kruitha- ven wordt gesproken, doch dat geen plaats wordt aangegeven. Het college vindt het noodzakelijk, dat als overgang tussen het voor basisindus trie aangewezen gebied en de groenzone aan een strook ter breedte van ongeveer 500 meter, vormende het westelijke ge deelte van het ten zuiden van het kanaal voor basisindustrie aangewezen gebied, de bestemming wordt gegeven voor „kleine, niet hinderlijke industrieën, waaronder mede begrepen „verzorgende bedrijven". De bestemming „stedelijke recreatie en groenvoorziening" is mede gelegd op de onmiddellijk ten oosten van Santpoort Noord gelegen gronden. B. en W. zijn van oordeel, dat waar het hier voor bollen- cultuur gebruikte gronden betreft, de verwezenlijking van genoemde bestem ming zo deze al mogelijk blijkt eerst op een veel later tijdstip zal kunnen geschieden. In de tweede nota over de Ruimtelijke Ordening is door het recreatiegebied een leiding voor het transport van afvalwater uit het industriegebied naar de Noordzee geprojecteerd. Het is B. en W. opgeval len, dat het tracé voor deze leiding niet in de ontwerp-streekplankaart is ingete kend. B. en W. van Velsen willen met betrekking tot deze leiding echter thans reeds uitdrukkelijk stellen, dat naar hun mening aan de lozing van industriële af valstoffen in zee geen medewerking dient te worden verleend, zolang niet onomsto telijk wordt aangetoond, dat hierdoor geen schade aan de strandrecreatie en aan de visserij wordt toegebracht. In het nieuwe 1000 x 100 meter grote stationsgebouw van Schiphol is de gene rale repetitie begonnen. Circa tweehon derd leden van het KLM-en luchthaven personeel fungeerden als sand-ins voor echte passagiers. Ze werden met bussen naar het nieuwe areaal gebracht, compleet met bagage en reisbiljetten voor een aantal uitgaande en inkomende vluchten, zowel intercontinen taal als Europees en arriveerden dan op de verhoogde voorrijweg op het niveau van de eerste verdieping, waar zich over de gehele breedte de majestueuze ver trekhal bevindt. Daar stonden achter een gering aantal van de vele balies contactemployés die de bagage in ontvangst namen en de reis biljetten controleerden en afscheurden. De balies zijn voorzien van een nieuw elek tronisch systeem, dat de naam „Air Lord" heeft gekregen. Na deze controle betaalden de proefpas- sagiers hun luchthavenbelasting, passeer den vervolgens de eveneens officieel be zette marechaussee-balies en betraden de wachtkamer. Via de zuidelijke pier en 1 van de 25 manoeuvreerbare avio-brug- gen begaven ze zich naar het „vliegtuig", waarvoor opnieuw een bus figureerde. Met die bus werd dan een rondje gere den, waarna de passagiers zonder lucht- ziek te worden bij een andere avio-brug weer aanlegden en de terugwegprocedu re ondergingen. Het inwerken op het vierhonderd mil joen gulden kostende nieuwe Schiphol zal twee volle weken worden voortgezet. Aan veel dingen wordt thans nog met man en macht gewerkt: telefoons, omroep-instal- laties, verlichting en, om nog iets te noe men, het „tapis roulant", de glijdende loper, waarop de passagiers zonder een stap te verzetten in de 225 meter lange middenpier naar de avio-bruggen kunnen worden vervoerd. Maandag werden in IJmuiden in totaal 10.600 kisten vis aangevoerd. Bij de aan voer waren: 1713 kisten tong en tarbot, 12 heilbot, 1780 schol, 60 schar, 5 bot, 75 haring, 2310 makreel, 60 schelvis, 625 wij ting, 1625 kabeljauw en gul, 15 leng, 10 poon, 2140 koolvis en 70 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5,60-2,80. gr. tong 4,91-4,71, grm. tong 4,91-4,62, kim. tong 3,30-3,24, kl. tong I 3,31-3,08, kl. tong II 3,10-2.80, tarbot I 6,10-5,70. Per 50 kilogram: tarbot II 194-122, gr. schol en grm. schol 56-42, kim. schol en kl. schol I 56-42, kl. schol II 52-15, schar 33-24, bot 2,10, verse haring 28-14, ma kreel 47-11,50, gr. schelvis 53-39, grm. schelvis 46-42, kim. schelvis 46-44, kl. schelvis I 70-50, kl. schelvis II 67-59, wij ting 53-37, gr. gul 37-28, mid. gul 33-25, kl. gul 23-18, kl. leng 23-15, poontjes 41-11, kl. koolvis zw. 16-15. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 216-78, gr. koolvis zw. 96-38, gr. leng 61-55. Besommingen in guldens: KW 101-12.800, 204-6880, 203-6380, 146-3750, 26-2660, 200- 4870, 206-9100, 145-6110, 167-4240, 73-4180, 103-4330, 162-3990, 128-3720, 165-5950, 98- 4270, 172-4300, 173-6240, 194-5810, 197- 7780, 51-6660, 134-4550, 136-3200, 186-3660, 226-3070, 114-3520, 90-4710, 166-4130, 91- 3020, 152-6000, 225-2790, 193-4810, 137- 4780, 183-5350, 96-830, 108-1970, 17-2520, 8-6400, 178-3160, 148-4220, 24-3800, 40- 2000, 30-2320, 164-3050, 63-3320, 105-2830, 119-5200, 94-3560, 174-6350, 169-3000, 191- 1340, 220-2770, 110-1930, 72-1910, 79-2250, 92-1840, 160-2310, IJM 73-4390, 204-2170, WR 51-1650. Aanvoer van dinsdag Twintig vaartuigen hebben dinsdagmor gen 6245 kisten vis, 12000 kilogram tong en 140 stijve kabeljauwen aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 150 kisten schelvis, 150 wijting, 240 gul en kabeljauw, 400 kleine gul, 2450 koolvis, 25 haring, 112 kleine kisten haring, 2190 makreel, 1720 kleine kisten makreel, 220 schol, 20 tar bot en 160 varia. Prijzen van dinsdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4.90- 3.90, tarbot 6.10-4.70, grote tong 4.92-4.79, grootmiddel tong 4.68-4.56, kleinmiddel tong 3.75-3.27, tong een 3.77-3.19, tong twee 3.19-2.92, zalm 7.50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 98- 76, middel kabeljauw 92-70, grote kool vis 102-88, middel koolvis 47-41, grote leng 69-56. Per tien stuks: 104-70, middel kabel jauw 48-37. Per 50 kilogram: grote schelvis 47-36, middel schelvis 52-37, kleinmiddel schel vis 56-30, schelvis een 62-30, schelvis twee 73-36, kabeljauw een 37-29, kabeljauw drie 24-18, koolvis een 19-15, koolvis twee 17-15, grote en middel schol 41-27, klein middel en schol een 42-27, schol twee 41- 37, schol drie 37-15, schar 26-22, bot 450, poon 38-31, gestripte wijting 57-36, tarbot 178-138, haring 19-13, makreel 77-11.50, schartong 35, tongschar 59, kleine wolf 67, lever 30-24. Sfcheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit 5 kisten schelvis, 30 wijting. 80 gul en kabeljauw, 350 kool vis, 1100 makreel, 1080 kleine kisten ma kreel, 20 schol en 600 kilogram tong.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4