Tuinbouwers in de erkend als goede Evenwichtige verdeling van grond in Randstad Holland planologie partners Export van bloemen steeg vorig jaar met 20 percent I i De kwekers kunnen blijven investeren Procureur-generaal eist drie weken tegen Haarlemmer Havenberichten Vereniging Nederlandse Bloemisterij Èim 2.25 6.50 8.90 9.90 14.90 VROOM DREESMANN DINSDAG 11 APRIL 1967 6 Klimaat belangrijk Vele factoren Gerechtshof A msterdam Voor de 1 Kapok Preserven Paling Charmant cocktail schortje. Goed wasbare katoen. Royale maat. Vele frisse dessins. Mouwloze driekwart- duster in koele katoen. Vele fleurige dessins. Vlot rugceintuurtje. Maten S-M-L Tricot-nylon duster. Keus uit diverse modieuze prints. Maat XL 9.90. Maten S-M-L Uni nylon huishoudduster in tal van modetinten. Maat XL 10.50. Maten S-M-L Carré-dessins nylon 3/4-duster. In vele moderne ruiten. Maat XL 15.90. Maten S-M-L (Van onze medewerker bloembollencultuur Er zijn twee categorieën Nederlanders, zij die een huis nodig hebben voor zich zelf of kinderen en zij, die de grond voor die voortwoekerende huizenblokken moe ten leveren. De voortdurende strijd van de laatste groep heeft de planologen op de gedachte gebracht, dat land- en tuinbouw niet alleen maar lastig zijn, maar zelfs nut tig om een zeker evenwicht tussen stad en natuur te behouden. De land- en tuin bouwers kunnen nu wat rustiger adem halen. Ze weten, dat ook aan hun belan gen wordt gedacht op redelijke basis en op grond daarvan is een redelijk gesprek mogelijk. Dat betekent toch, dat agrari sche grond zal moeten worden opgeofferd aan de afnemers van de hiervan afkom stige produkten. Het was niet erg verstandig van een gemeenteraadslid van Hillegom om in het openbaar te zeggen, dat men de nieuwe woonwijken maar moest bouwen op de zandgronden ten westen van de Rijks straatweg. Men kan begrijpen, dat vele bloembollenmensen dat niet zo'n prettige uitdrukking vonden. Het raadslid moti veerde zijn suggestie met te beweren, dat de tulpenteelt toch naar de akkerbouwge bieden zou verhuizen en dat er op de klei voldoende gebieden waren, waar nog bloembollen konden worden geteeld. Gelukkig voor de Hillegommers denken de planologen ér anders over. Er is een voorlichtingsdag door de Nederlandse Tuinbouwraad gehouden, de Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond heeft de fa cet-planoloog ir. Prillevitz verzocht zijn visie te geven en iedereen schrijft of po lemiseert in de land- en tuinbouw over dit zo belangrijke onderwerp. Men is langzamerhand wel tot een ge lijke mening gekomen. Ondanks alle schijn die tegen is, zal het westen van Nederland beslist de land- en tuinbouw niet mogen verliezen. Zelfs is men ervan overtuigd geraakt, dat de door planologen eens verfoeide kassen toch wel in het landschap kunnen gaan passen. Zij hebben jaren geleden doorgedreven, dat gebieden werden aangewezen, waar land en tuinbouw niet meer mochten worden bedreven, waar deze wel mochten zonder gebruikmaking van kassen en dan volle dig agrarisch gebied, waar alles mag. De planologen hebben het Westland als schrikwekkend voorbeeld genomen. Het liefst pakten ze al die kassen op en sme ten ze op de schroothoop. Helemaal be grijpen doen we het niet, want een goed onderhouden kassencomplex kan ons im poneren. Het kan zelfs fraai zijn door de zeer regelmatige vlakverdeling in grijs en wit, glas en wit geschilderd ijzer of hout werk, dat door de daken en puntgevels goed wordt afgerond. Afgezien van de al dan niet fraaie uit voering', de kassen zijn niet toevallig in het Westland gezet en de bloembollen worden niet toevallig in de bloembollen streek tussen Haarlem en Leiden geteeld. Beide gebieden hebben een uitgesproken zeeklimaat, matige winters met matige zomers en veel licht in vooral de eerste maanden van het jaar. Uitnemende kli maten voor vroege groenten en gezonde bloembollen. Dan nog afgezien van de voor hyacinten zo belangrijke kalkrijke zandgronden, die nooit uitdrogen en nooit „overlopen" als de kweker een beetje op past. Bovendien kan men onmogelijk zo maar een stukje uit een teeltwisseling wegsnij den. De tulp kan namelijk helemaal niet weg uit de bloembollenstreek. Dit zou pas mogelijk zijn als er een vervangend pro- dukt met dezelfde opbrengsten zou zijn. De tulpenteelt behoeft namelijk niet on rendabel te zijn. laag zijn, is iedereen geneigd zijn grond te verkopen en maar te stoppen. Voor „een tientje de meter" verkopen ze hun hele bedrijf. Dat is dan een ton per hec tare, wat voor fabrieken een luttel bedrag is. Trouwens al zou men alleen maar hui zen willen bouwen dan is een tientje per meter bouwrijpe grond voldoende om meteen hele wijken te gaan projecteren en uitvoeren. De planologen hebben ondanks hun aversie tegen de lelijke bloembollenvel- den, de verschrikkelijke kassen toch in ieder geval de bestaande toestand zo'n jaar of tien geleden vastgelegd. Er hoort lucht tussen de atmosfeer vergiftigende huizen en volle autowegen te zijn, ver moedelijk de ernstigste luchtverontreini- gers. Er behoort nog iets voor het toeris me over te blijven en cultuur- en han delstechnisch gezien mag men een cen trum nooit zonder meer in moten hakken. Planologen, landbouworganisaties en overheid gaan meer en meer samenwer ken om tot een meer evenwichtige ver deling van de zeer beperkte grond in de Randstad Holland te komen. Land- en tuinbouwers kunnen wat rustiger gaan investeren en zonder al te veel angst gaan bouwen aan een toekomst. Ze zijn in de planologie zelfs erkend als waardevolle partners. De uitlatingen van het raadslid zijn wel te begrijpen. Het probleem van de bloem bollenteelt tussen Haarlem en Leiden is ongelofelijk ingewikkeld, omdat een rij van factoren door elkaar heen speelt. De grond is duur, tussen de dertig en veertigduizend gulden per hectare. Dat betekent, dat hij volkomen moet worden uitgebuit, maar geen „goedkope" tuin- bouwprodukten toestaat, omdat deze on middellijk onrendabel worden. De arbeid is ook duur en heeft veel concurrentie ondervonden van de zuigkracht in de om liggende steden. De omschakeling van handarbeid naar machine-arbeid lijkt ver gevorderd, maar is nauwelijks in het be ginstadium in de gedachten van vele bloembollenkwekers. Velen leven in een niemandsland en merken daarvan de fi nanciële nadelen. Sommigen bezwijken zelfs. Het leven van bloembollenkwekers is daardoor onzeker, de teelt soms niet ren dabel, de lust tot telen soms miniem. In een jaar dat de prijzen, dus de profijten, dinsdag TI april HOE GROEN IS JULIA? Ïhp»?™? van Paul Ableman. Theater met Regie; John yan de R(Jst_ M.m.v. Henk van Ulsen en Eric van der Donk. Coupons geldig, donderdag 13 april J p jflMES JQYQE Theater "met van John Vandenber9- Theater met Regie. Eljse Hoomans> M.m.v. Mia Goossen. Hans Tiemeijer, Arthur Boni, Jan Gorissen, Willem Grelinger, Joop Keesmaat, Jan Kieboom. Siem Vroom. Coupons geldig. vrijdag 14 april VIETNAM. Theater Terzijde Voorbereiding en medewerking: Nelly Frijda, Anna Marie Prins, Bep Visser. Peter de Baan, Walter Barten, Jan Kassies, Jeroen Krabbé, Tini Krabbé, Hidde Maas, Jan van Vlijmen. Coupons geldig. zaterdag 15 april BLOOMSDAG Toneelgroep van Allan M'clelland, naar de Theater met roman fiU|ysses- van James Joyce. Regie: Elise Hoomans, M.m.v. Hans Tiemeijer, Henny Orri, Siem Vroom, Joop Keesmaat. Hans Pauwels, Annie Langenaken e.v.a. Jubileumtoernée van Hans Tiemeijer. Coupons geldig. maandag 17 aprii JQUR D£ CHANT" Liesbeth List en Ramses Shaffy Begeleiding met hun Tno Louis van DlJk- Coupons geldig met toeslag. Prijzen 3.— t/m f 10.—. woensdag 19 april DE VROUWEN VAN TROJE De Haagsche r vrij naar Euripedes door Comed.e met JeJap pgu| s^e Regie: Joris Diels en Carl van der Plas. M.m.v. Joris Diels, Leo de Hartogh, Anne Marie Heyligers, Anny de Lange, Paula Petri, Carl van der Plas, Trins Snijders, Do van Stek e.v.a. Coupons geldig. Aanvang 8 uur. Prijzen: f 1.75-f 7.50 (a.i.) Plaatsbespreken 2 dagen vooruit van 10-15 uur aan de kassa, telefonisch na 12 uur C025Ó0-10189) Tegen een 23-jarige bestekzoeker uit Haarlem, die op 11 september van het vorig jaar onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakt zou hebben, is door de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep drie weken gevangenisstraf en één jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid geëist. De rechtbank in Haarlem had de ver dachte in eerste instantie een veel hoge re straf opgelegd: drie maanden gevan genisstraf en twee jaar ontzegging. De verdachte had op de avond van 11 september enkele café's bezocht en ongeveer acht glazen bier gedronken. Toen hij hierna in zijn auto over de Nassaubrug reed, zag hij een van rechts komende auto, bestuurd door een 22-jari- ge elektromonteur te laat, zodat de auto's op elkaar botsten. Hierbij werd een in zittende van de laatste, een hofmeester, gewond. De raadsman legde een verkla ring van het slachtoffer over, waaruit bleek, dat hij slechts licht gewond was en na een paar dagen het ziekenhuis had kunnen verlaten. De rechtbank wijst op 24 april ar rest. De Haarlemse economische politierech ter heeft maandag een 54-jarige melk handelaar in Velsen conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 100 boete. De man had een melkauto- maat, waarin hij diverse melkprodukten aan de man bracht. In september constateerde een keurings ambtenaar dat een bekertje melk, waar in melk van drie dagen oud zat, een te groot percentage micro-organismen be vatte. Bovendien was ook de kleur van de melk niet meer normaal. De handelaar, die voor een dergelijk feit nooit eerder was veroordeeld, zei Maandag aangekomen te IJmuiden: Land- breeze, van Grangemouth; Texelstroom, Liver pool; Eastern Gulf, Newhaven; Altefaehr, Halm stad, Zaandam; Swift III, Londen; Antares, Mantyluoto; Stevnsklint, Oxelosund; Altnes, Moh i Rana. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Plover, naar Felixtowe; Fivelborg, Rochester, IJmui den; Pieter Winsenius, Poole; Gazelle, Roches ter, Zaandam; Wotan, Dagenham; Knossos, Immingham. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Utsira, van Liverpool; Hanna, Terneuzen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Waver- stroom, naar Delfzijl; Hoegh Aiglone, Odessa; Liana, Avilez, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Blijkens het jaarverslag van de vere niging De Nederlandse Bloemisterij, die vandaag in Utrecht haar jaarvergadering heeft gehouden, hebben de Nederlandse veilingen in het afgelopen jaar aan snij bloemen en potplanten een omzet behaald van rond J'251 miljoen, tegen ruim ƒ211 miljoen in 1965. De totale export over 1966 bedroeg ruim 196 miljoen, tegen ruim 163 miljoen in het jaar daarvoor. West-Duitsland was met 132,6 miljoen de grootste afnemer. Zoals uit de openingsrede van de voor zitter der vereniging, dr. A. J. Verhage bleek, heeft de exportstijging met twin tig percent, zoals die zich in 1966 heeft voorgedaan, zich in de eerste twee maan den van 1967 voortgezet. Dr. Verhagen verklaarde de indruk te hebben, dat de aarzeling, die in de conjuncturele ont wikkeling is opgetreden, weinig invloed heeft gehad op de verkoop op de binnen landse markt en in de belangrijkste af zetgebieden in het buitenland. De heer Verhage sprak de hoop uit op een zo spoe dig mogelijke totstandkoming van een verordening voor een gemeenschappelijke politiek voor de sierteelt, waarvoor de Europese commissie inmiddels een ont werp bij de raad van ministers heeft in gediend. In dit verband merkte hij spijtig op, dat verscheidene wensen van het interna tionaal georganiseerde bedrijfsleven op het gebied der bloemisterij, die bij her haling onder de aandacht van de com missie zijn gebracht, in dit ontwerp niet zijn vervuld. Het internationale overleg tussen de bedrijfsorganisaties van produ centen en handelaren zal ernaar moeten streven om na de totstandkoming van de verordening, ook deze punten in een ge meenschappelijk beleid vastgelegd te krijgen, aldus de voorzitter. Wat de zgn derde landen betreft, merk te de voorzitter op, dat weliswaar de in voer uit bepaalde derde landen, vooral subtropische, toeneemt, maar dat de af zet naar andfere derde landen binnen Eu ropa voor de EEG-markt van grote be tekenis is. In dit verband noemde spreker Engeland, Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk. Dr. Verhage herinnerde er voorts aan, dat Nederland slechts ongeveer 1/8 van de EEG-produktie van bloemen en kas planten in handen heeft. De snelle toe neming van de export der Nederlandse produkten is vooral mogelijk gemaakt door de uitnemende kwaliteiten, die in een zeer gevarieerd sortiment aan de markt wor den gebracht. Dr. Verhage merkte ver der op, dat naast de kwaliteit en het sor timent ook de concentratie van het aan bod op de veilingen de afzetpositie van de Nederlandse bloemisterij zeer heeft versterkt. Nu wordt beraad gevoerd of voor bepaalde andere produkten de nor male veilingverkoop nog wel de juiste af- zetmethode is. Concentratie van het aan bod op de veilingen met verkoop over de klok behoeft echter, in tegenstelling tot wat bij groenten en fruit valt te zien, voor de bloemisterij geen verstoringen op te roepen. Naast het vraagstuk van uitbreiding van de afzet, roerde de voorzitter ook de structurele en planologische vraagstuk ken aan, die voor de hele Nederlandse tuinbouw de vraag opwerpen hoe de pro- duktie, vooal in het westen van het land, in de toekomst mogelijk zal zijn en zal kunnen worden uitgebreid. In het kader van de Nederlandse Tuinbouwraad wordt hierover overleg gevoerd met de andere tuinbouworganisaties, terwijl deze vraag stukken ook betrokken worden in het overleg met de centrale landbouworgani saties. nooit meer melk in automaten te zullen verkopen. Op 8 oktober van het vorige jaar was een 56-jarige Haarlemse koopman met een keuringsambtenaar in conflict geko men, omdat de ambtenaar wilde weten wat voor materiaal hij in de kussens, die hij verkocht, stopte. Het was toen tussen het tweetal tot een „treffen" gekomen. De koopman was hiervoor reeds veroor deeld. Nu moest hij terecht staan voor het feit dat op de kussens niet de naam van de fabrikant en de inhoud (kapok) stond vermeld. Volgens de ambtenaar wa ren het nieuwe kussens en moest er der halve aan de voorschriften worden vol daan. De koopman zei dat het tweede handskussens waren. Hij maakte ze overi gens zelf van oude materialen. De politie rechter veroordeelde hem tot 75 boete. De officier had 200 boete, waarvan de helft voorwaardelijk geëist. De economische politierechter heeft een slager uit Velsen veroordeeld tot 150 boete. De officier had 175 geëist. De slager had in oktober in zijn vlees, om het „vers" aan de man te brengen pre serven toegevoegd, die evenwel verboden waren. Door de toediening ervan kreeg het vlees een mooi kleurtje. „Het is maar goed", aldus de officier, „dat er door de wetten wordt uitgemaakt, wat er wel en niet in het vlees mag". Een 57-jarige slager uit Haarlem werd conform de eis veroordeeld tot 250 boe te. De man had al een groot aantal ver oordelingen achter de rug wegens het be werken van het vlees met verboden pre serven. Voot ditzelfde feit stond hij maan dag weer terecht. De overtreding was in oktober gepleegd. Dat hij het verboden middel had gebruikt, kwam, zo zei hij, omdat het vlees van andere toegestane middelen „zuur" werd. „Maar ik heb nu een middel", zo verklaarde hij, waardoor het vlees niet meer zuur smaakt". Een zestigjarige Haarlemse vishandelaar moest terechtstaan voor het feit dat hij op 6 oktober een portie paling had ver kocht, die niet meer goed zou zijn ge weest. De handelaar was er ontdaan over dat hij terecht moest staan. Negenender tig jaar had hij in zijn zaak vis verkocht, zonder dat er ook maar iets op aan te merken was geweest. Toen een goede klant op een keer om een portie paling kwam kreeg hij anderhalf pond voor 4. Dat was zo voordelig, omdat het het laat ste was. „Het geld komt wel", zo had de handelaar gezegd. De klant had er heer lijk van gegeten. Maar toen een zwager ook wat kreeg, meende deze dat de pa ling niet in orde was en had er werk van gemaakt. Aangezien de vis inderdaad niet meer fris zou zijn geweest, veroordeelde de politierechter hem tot 75. De officier had 100 boete geëist. De paling moet nog steeds worden afgerekend. <0

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6