Zwarte wolken boven Johnsons conferentiereis naar Uruguay Alliantie van Vooruitgang hielp Zuid-Amerika weinig Britse politieke Aden verkeert in in leiding verlegenheid Lord Shackleton moet van Wilson „toezicht" houden extra 50 India krijgt een nieuwe president zonneschijn STOUTENBEEK Portrettenoorlog woedt in geheel Indonesië Verzekeraars protesteren kamerbreed ^^nlealon- NPD-afvaardiging naar Zuid-Afrika Vervoer over de weg ligt stil Luchtvervuiling in W aterweggebied is verminderd Vrijspraak voor Haagse demonstrant Aanpak verschilt per streek DINSDAG II APRIL 1967 EEN KEIJZERTAPIJT Nieuwe ruimtevluchten te verwachten Noodtoestand in de I'S Negers in Zuid-Afrika krijgen in de mijnen verantwoordelijk werk ij f49.75 uit onze rijk-gesorteerde voorjaarskollektie. Of Li naar het Zuiden gaat of Uw vakantie doorbrengt in eigen land, op elk terrasje 'bent U „in" met deze japon la Cardin. Nieuw is de stof„cotön piqué bedrukt". Nieuw is de hoog opgesneden schouderlijn. Nieuw de hals met gesp-gamering Verrassend de prijs, geheel op taf gevoerd f 49.75 Verbod I (Van onze correspondent) WASHINGTON. President John sons reis naar Uruguay om de confe rentie van Amerikaanse regeringslei ders in Punta del Este, die van v oens dag tot vrijdag gehouden wordt, bij te wonen, wordt gemaakt onder een hemel vol donkere wolken. Ten eer ste lijkt Johnsons persoonlijke pres tige in Latijns-Amerika gering. Dit is een gevolg van de Dominicaanse interventie in 1965 (die al te zeer herinnerde aan de periode vóór 1933, toqn Amerika's gunboat-diplomatie de schrik was van elke Latijnsameri- kaanse staat die vooruit wilde). Bovendien heeft hiermee de in Zuid- Amerika gretig geloofde geruchten stroom te maken dat Johnson zijn voor ganger, Kennedy, naar Texas lokte in I 1963 en hem daar liet vermoorden, een geruchtenmachine, die door het onder zoek naar het komplot in New Orleans gevoed wordt en die door rechter Earl Warren tijdens een recente Zuidameri- kaanse reis niet uit de wereld geholpen bleek te kunnen worden. In de tweede plaats gaat Johnson naar Uruguay zonder een ferme resolutie van het Amerikaanse parlement dat de Vere nigde Staten een grote extra financiële steun zullen geven, als de Latijnsameri- kaanse staten een economische integra tie zullen nastreven en ernst zullen ma ken met de doeleinden van de in 1961 door president Kennedy gestimuleerde Al liantie voor de Vooruitgang. De senaatscommissie voor Buitenland se Betrekkingen onder leiding van sena tor Fulbright weigerde namelijk een der gelijke resolutie te aanvaarden onder het motto dat blanco parlementaire cheques aan een uitvoerende macht gevaarlijk zijn en de parlementaire controle op het bui tenlandse beleid ondermijnen. Desondanks heeft president Johnson na- hoognodig is om de immense problemen van het gebied op te lossen. Natuurlijk beseft men in Washington, dat naast tariefmuren ook het transport en de communicatie problemen grote be lemmeringen vormen voor onderling La tijnsamerikaans handelsverkeer Bra- zilië's export naar het buurland Peru moet via het Panamakanaal en de meeste tele foongesprekken tussen Zuidamerikaan- se hoofdsteden lopen over New York. Een gemeenschappelijke markt zou een zevenmijlsstap vooruit zijn, zo denkt men en snelle vooruitgang is nodig als men weet dat volgens een recent rapport van de interamerikaanse commissie van de Alliantie voor de Vooruitgang te lezen staat dat de produktie per hoofd over 1966. SLECHTS MET één percent geste gen is, dat het analfabetisme toeneemt, de huizenbouw slechts vijftien percent is van wat nodig is om binnen dertig jaar iedereen redelijk te huisvesten, de ge zondheidszorg iets beter maar nog altijd verre van voldoende is en de voedselpro- duktie iets naar beneden is gegaan. Ge- basserd op het huidige percentage van bevolkingstoeneming is bovendien te ver wachten dat het aantal inwoners van La- tij nsamerikaanse staten tegen het jaar 2000 rond 650 miljoen zal bedragen. De Chileense president Frei heeft in het aprilnummer van het Amerikaanse kwar taaltijdschrift Foreign Affairs geschre ven dat het doel van de Alliantie voor de Vooruitgang: de vorming van een rechts- zekere, stabiele, democratische en dyna mische samenleving, nog even ver ver wijderd is als vijf jaren geleden het ge val was. Ook dit feit hangt als een donke re wolk boven de conferentie en boven het hoofd van president Johnson, op wie waarschijnlijk vele Latijns-Amerikaanse leiders de schuld voor eigen falen zullen pogen te laden. Anderzijds is onloochenbaar en dit zal Johnson's gesprekspartners niet ont gaan zijn dat Kennedy's grootscheepse alliantieplannen om in tien jaren Latijns- Amerika sociaal en economisch op de been te helpen precies als projecten voor een „grootscheepse samenleving" in de Verenigde Staten zelf, niet massaal ge stoffeerd kunnen worden door de kosten van de oorlog in Vietnam. Een principiële wijziging van het oor spronkelijke ontwerp van wet zware ge neeskundige risico's, waardoor de zieken- huisverpleging gedurende het eerste jaar en klinisch specialistische hulp gedurende deze zelfde periode onder verstrekkingen van deze wet zouden worden gebracht, zal onherstelbare schade berokkenen aan het particuliere initiatief dat tot heden op dit terrein een nuttige functie vervult. Aldus stelt de contactcommissie lan delijke organisaties van ziektenkostenver- zekeraars in een adres, gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Een dergelijke uitbreiding-door ex-mi nister Veldkamp voorgesteld zal leiden tot een totale structuurverandering en zeer ver strekkende gevolgen h'ebben voor mil joenen verzekerden, aldus de contactcom missie. In het 'adres wordt er bij de Tweede Kamer op aangedrongen, zo spoe dig mogelijk een hearing te doen bou den, ten einde ondermeer de ziektenkos tenverzekeraars die tezamen ruim ïxk miljoen Nederlanders tegen ziektenkosten verzekeren, in de gelegenheid te stellen hun inzichten met betrekking tot en even tuele uitbreiding van de algemene wet zware geneeskundige risico's kenbaar te maken. ADVERTENTIE 99' (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) ADEN. Het stormachtige vertrek van de drie leden van de speciale Dr. Perez Guerrero, de Venezolaanse leider van de Aden-commissie van de Verenigde Naties, liet zaterdag bij aan komst in Genève weten dat hij en de ove rige afgevaardigden niet van plan waren naar Aden terug te keren. Maar tegelij- missie van de Verenigde Naties uit kertijd zei hij niet van zins te zijn de de Britse kroonkolonie Aden vorige missie in zijn opdracht te laten misluk- tuurlijk elke bevoegdheid om Latijnsame- -,owoi hof "Hnoe ken. In bepaalde kringen in Aden wordt ten. Want zoveel is rikaanse staten hulp toe te zeggen en het week vrijdag, h t nu dan ook gezegd dat de missie al bij aue onzekerheid: hi Amerikaanse parlement te vragen de ko- Commissariaat in Aden als de Britse mende vijf jaar anderhalf miljard dollar regering in Londen in politieke ver extra te mogen uitgeven boven de reeds hegenheid gebracht. De glimlachende toeschouwers hierbij rijn de nation.- •1 genoemd heeft. listen, van welke van de drie groe- peringen dan ook. Zij hebben het ge- Gemeenschappelijke markt\voe[ dat hun staking en de zorgvul dig gearrangeerde schietpartijen tij- kortstondige berOek van de gemeenschappelijke markt voor Latijns- V.N.-commissie succes hebben gehad. Amerika, die dan maar liefst 250 miljoen De door hen ongewenste Britten en mensen zou omvatten. De Amerikaanse federale Regering zijn naar hun regering is hier pal voor, uitgaande van de theorie dat alleen het verdwijnen van nationale handelsbarrières in Latijns- Amerika voor de expansie zorgen kan die ADVERTENTIE vanaf POSTBUS 39 - HILVERSUM HANNOVER (AFP) Een afvaardiging van 23 leden van de uiterst rechtse „Natio- nale-Demokratische Partei Deutschland (NPD) is uit Hannover naar Zuid-Arika vertrokken voor een bezoek van twee we ken. Van de groep, die geleid wordt door Waldemar Schütz, een bestuurslid van de NPD, maakt ook de raketdeskundige pro fessor Oberth deel uit, die een jaar geleden tot de NPD is toegetreden. Hij werkte tij dens de tweede wereldoorlog in het Duitse raketcentrum in Peenemünde. Professor Oberth zal lezingen houden in Pretoria, Durban, East-London, Windhoek en Kaap stad. MOSKOU (DPA en Reuter) Kolonel Youri Gagarin, die zes jaar geleden de eer ste ruimtevlucht uitvoerde, heeft in het tijdschrift Ogenek nieuwe bemande ruim tevluchten aangekondigd zonder evenwel data te noemen. Hij verklaart dat de tijd niet ver meer is dat langduriger bemande ruimtevluch ten zullen worden gemaakt, omdat het on mogelijk is de ruimte alleen door middel van „automatische interplanetaire en maanstations te onderzoeken en te vero veren". gevoel vernederend te kijk gezet. Inderdaad is er nu een crisis ontstaan in de Britse politieke leiding van Aden. In Londen heeft men in allerijl lord Shackleton naar deze uitgebluste vulkaan van het Arabische schiereiland gestuurd. Maar niemand in Aden kan precies ver tellen wat zijn opdrachten en bevoegdhe den zijn. Zijn komst heeft in „Government House", waar Hoge Commissaris, Sir Ri chard Turnbull, het bewind voert, wei nig enthousiasme gewekt. Officieel is lord Shackleton door Londen aangesteld als gevolmachtigd minister in Aden. Maar officieus is zijn komst uitge legd als een reprimande aan het adres van Sir Turnbull, die naar de mening van Londen de commissie van de Verenigde Naties lang genoeg in Aden had moeten houden om overleg met de Britse regering te kunnen plegen. WASHINGTON (Reuter) Het goe derenvervoer over de weg in de, Ver enigde Staten ligt vrijwel stil. Door de uitsluiting van een kwart miljoen chauf feurs is een kleine zeventig percent van dit vervoer uitgevallen. Tot die uitsluiting is zondag besloten door vijftienhonderd grote vervoersmaat schappijen. Ze willen daardoor een einde maken aan enkele wilde stakingen. Het is duidelijk dat door de maat regel een noodtoestand is ontstaan. In de VS worden de meeste goederen over de weg vervoerd. Acht dagen geleden liepen de CAO van de chauffeurs af. Sindsdien zijn er zo'n veertig wilde stakingen uitgebroken. Onderhandelingen over een nieuwe CAO zijn vastgelopen. De regering poogt par tijen ertoe te brengen de onderhandelin gen over de CAO te hervatten. NEW DEkHI (Reuter) De Congres voorbaat onsympathiek stond tegenover d Britten, en zelfs van plan was een rap port uit te brengen ten voordele van een van de nationalistische groeperingen, en niet ten gunste van de door de Engelsen gesteunde federale regering. Er wordt zelfs beweerd dat een van de commissieleden goede relaties onderhield met een van de nationalistische organisa ties die de federale regering van zeven tien sheiks, emirs, en andere stamhoof den niet erkennen. Met dergelijke ge ruchten wordt het anti-federale sentiment De luchtvervuiling in het Nieuwe Wa terweggebied is in de laatste jaren, on danks toegenomen industriële activiteit, in Aden aangewakkerd. Het is moeilijk na te gaan uit welke bron zij komen, omdat bijna iedereen van de betrokkenen er baat bij zou kunnen hebben. Na de staking die Aden verleden week zo goed als geheel lam legde, begint het leven aarzelend zijn gewone loop te her nemen. Maar „gewoon" in Aden betekent nog altijd een gewapende Britse soldaat op iedere straathoek, patrouillerende pant serwagens, fouillering van iedere Ara bier die zich in een beschermde Britse wijk begeeft en in prikkeldraad gewikkel de gebouwencomplexen. De verwachting is dat de nationalisten na dit kleine succesje niet stil zullen zit zeker temidden van het laatste schot is Aden nog niet gelost, het laatste politieke woord is er nog lang niet gesproken. En geland, dat steeds heeft geprobeerd zijn koloniën zo elegant mogelijk op weg te helpen naar onafhankelijkheid, zal in de ze eertijds machtige fortificatie en voor post van het imperium nog zwaar op de proef worden gesteld. De Haagse politierechter heeft een 20- jarige Haagse kantoorbediende vrijge sproken van de hem ten laste gelegde belemmering van de politie in de uitoefe ning van haar functie. De officier van justitie had 100 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk geëist. Bij relletjes op 13 augustus toen ongeveer belangrijk gedaald. Dit heeft de Rotter- vjjftig jongelui op weg waren naar de damse wethouder voor Volksgezondheid, Amerikaanse ambassade, was de kantoor- de heer De Vos, verklaard. De daling is becjiende voor de ingang van de arrestan- een gevolg van de eisen die de overheid tenaut0 gaan staan, zoals te zien was op aan de bedrijven heeft gesteld en ook een fümpje, dat in de rechtszaal werd aan de maatregelen van de bedrijven zelf. vert0ond. De kantoorbediende stond in de Toch wordt er nog vaak hinder veroor zaakt bij het starten van nieuwe installa ties en door het te lang wachten met reparatie of vernieuwing van controle- apparatuur. Mede om voorbereid te zijn op nieuwe ontwikkelingen, vooral in de chemische sector, hebben zes Waterweggemeenten in Rotterdam een centrale meldkamer voor de luchtverontreiniging in gebruik geno men, die door wethouder De Vos in dienst werd gesteld. De wethouder uitte critiek op de centrale overheid. Er wordt zijns inziens te lang in conservatieve geest en met te grote voorzichtigheid over deze zaken gesproken. Het gevolg is, dat men regionaal en plaatselijk op eigen wijze doorwerkt, waardoor de uitkomsten van de verschillende onderzoekingen en metingen niet vergelijkbaar zijn. De wet houder bepleitte een omzetting van de Keuringsdienst voor Waren in een dienst voor de milieuhygiëne, toegerust met mo derne laboratoria. Een combinatie van een dergelijke instelling met de Arbeidsin spectie zou volgens de wethouder zeer effectief kunnen zijn. JOHANNESBURG (Reuter) In de kolenmijnen van Transvaal en Oranje Vrijstaat mogen negers voortaan verant woordelijke werkzaamheden verrichten die tot nu toe alleen door blanken moch ten worden gedaan. De Bantoes zullen wél steeds onder toezicht van een blanke moeten staan. De maatregel maakt deel uit van een akkoord tussen het vakverbond voor blanken voor de mijnbouw en de Mijn ingang van auto en wuifde naar andere demonstranten. Na een klap met een gum mistok te hebben gekregen ging hij de arrestantenwagen binnen. De officier van Justitie zei, dat in Nederland vrijheid tot demonstratie bestaat, mits er vergunning is verleend. Hij meende, dat de verdachte door voor de ingang van de arrestanten auto te gaan staan de politie in haar taak had belemmerd. De officier had gevange nisstraf willen eisen, maar vanwege het blanco strafblad van de verdachte deed hij dit nog niet. De politierechter had niet de overtuiging dat de verdachte de opzet had de ingang van de auto te versperren, hoewel hij zulks in feite wel deed, en sprak hem daarom vrij. •nui BF.VERWIJK,BREESTRAAT 65-HAARLEM,HOUTPLEIN 10 ALKMAAR, LANGESTRAAT 79 (Van onze correspondent) DJAKARTA. De afrekening met Soekamo als de grote Indonesische leider heeft onder andere geleid tot een wat verwarrende „portrettenoor log". Waar het om gaat is: moeten de portretten van Soekarno in over heidsgebouwen en kantoren van raad. Enige tijd geleden heeft men de I andere officiële instellingen nu partij'heéft~vice-pre"sident Zakir Hoesain I Bantoes ook in de goudmijnen verant- plaatsmaken voor die van Soeharto? aangewezen als kandidaat voor het presi- woordelijker werk laten doen. Men is j)eze zjjn aj geruime tijd besehik- dentschap van India. De ambtstermijn van daarmee opgehouden, toen een deel van praktische problemen kun- president Sarvapalli Radjakirsjnan loopt de blanke mijnwerkers zich ertegen ging I Daar> aus praKiiscne proDiemen op 12 mei af. Hij stelt zich niet herkiesbaar. I verzetten. I nen er nauwelijks zijn, maar het gaat ADVERTENTIE lArijtiU-instoffenl erom wie de kat de bel zal aanbin den. Het dagblad „Kompas" heeft de wijfelaars al een typisch-Indonesi- sche oplossing aan de hand gedaan: ontdek dat de muur waar het portret hangt nodig een nieuw verfje moet hebben en vergeet vervolgens dat er een portret heeft gehangen!" Voor de vele particuliere kantoren, waar ook een foto van het staatshoofd placht te hangen, kan zoiets een bruikbaar advies zijn, maar de graag op instructies van bo ven wachtende ambtenaren zitten met het probleem. De aanpak verschilt per streek en soms per stad. De militaire commandant voor geheel Sumatra, luitenant-generaal Mokoginta, heeft direct na de sluiting van het Volkscongres alle territoriale comman danten en gouverneurs van Sumatra op dracht gegeven de portretten van Soekar no te verwijderen. Op Sumatra is dus van een probleem geen sprake. Het secretariaat van het ka binetspresidium heeft het echter zijn amb tenaren minder gemakkelijk gemaakt. Er is een voor het hele land geldige bekend making gepubliceerd, waarin wordt ge zegd dat het 1. In regeringsgebouwen uitsluitend ver plicht is het staatswapen op te hangen. 2. Niet verplicht is een foto van het staatshoofd aan de muur te hebben en het verwijderen van portretten van Boeng Karno aan het beleid van de betrokkenen wordt overgelaten. Parlementsvoorzitter Sjaichoe is een van de eersten geweest, die na het besluit van het Volkscongres om generaal Soeharto tot waarnemend president te benoemen ertoe overging om eigenhandig het portret van Soekarno te verwijderen. Het had een ere plaats in de vergaderzaal van het parle ment. Toen Sjaichoe echter onlangs in de raadzaal van Semarang (Midden-Java) een lezing hield over de vervanging van Boeng Karno door Soeharto, hing boven zijn hoofd nog gewoon het portret van de oude presi dent. Op Midden-Java is het kranten en radiostations overigens door de militaire commandant van dat gebied verboden agi tatie tegen Soekarno te voeren. IN OOST-JAVA is het zelfs verboden om portretten van Soekarno te verwijde ren. En om het beeld te completeren: uit Pontianak komt het bericht dat de territo riale commandant van West-Borneo, bri gade-generaal Ryakoedoe, het ophangen van portretten van generaal Soeharto heeft gelast, met dien verstande dat het portret van president Soekarno als „volksleider en vrijheidsstrijder" moet blijven hangen. Zoals ook uit deze portrettenoorlog blijkt zit Indonesië nog wel met het probleem- Soekarno opgescheept. Zij die eerlijk van mening zijn dat in de Indonesische geschie denis een afrekening behoort te komen met het „fenomeen Soekarno", hebben die ge dachte nog niet laten varen. Het officiële dagblad van de Partei Nasional Indonesia (PNI) gaat echter nog trouw voort artikelen van Soekarno's hand, daterend uit de ko loniale tijd, te publiceren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7