„1' Oeil de Boeuf": een artistieke speeltuin in Haarlems Galerie-T Kraaykamp bij Boltini pias in smoking en t.v.- VRUCHTBARE IDEE VAN CERES FRANCO Liz Taylor kreeg Oscar als Virginia Streisand „Funny Girl" ook in film Balletpremière in Den Haag Britse exposities in Nederland NEGEN MUZEN e7rm een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht Kunstschilder Van Duffelen overleden 9 Clown IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATISCHE PIJNEN? DINSDAG II APRIL 1967 Met Ceres Franco Is het begonnen. In 1962, toen zij als galerière aan bevriende kunstenaars vroeg om een ovaal of cirkelvormig zelfportret te maken voor een expositie die naar de vergeten benaming van het genre „l'Oeil de Boeuf" zou heten. Zij zocht naar een herwaardering van dit formaat. Zij bereikte er tevens een herwaardering van het zelfportret mee. Het waren kunstenaars van internationale faam, waaraan zij haar vraag stelde. Met graagte zijn die er op ingegaan. En zo komt het, dat er sinds 1962 een expositie van ovalen zwerft door alle contreien waar belangstel ling voor schilderkunst is. Een wisselende expositie, want verkochte zelf portretten worden telkens aangevuld met weer nieuwe om het getal van vijftig mooi rond (en niet ovaal) te houden. Het is Frans Funke van Ga lerie-T (aan de Haarlemse Bakenessergracht) gelukt deze expositie binnen zijn muren te krijgen. Gerenommeerde musea zullen jaloers op hem zijn. Dat is dan jammer voor de museale leidslieden, maar intussen kan nu iedereen in Haarlem en omgeving gemakkelijk tot 8 mei een unieke ten toonstelling bezoeken. Een tentoonstelling met evenveel bevestigingen als ontkenningen, evenveel vraag- als uitroeptekens, evenveel mogelijkheden tot plezier als tot ingetogen onderzoek. Kortom, een wonderlijke en zeer bezienswaardige expositie. Analyse en spel Ook Nederlanders Hein Steehouwer De onderdaan C. B. 99 MET INGANG van 2 mei aanstaan de zal Johnny Kraaykamp gaan op treden in het circus van Toni Bol tini. Het contracfrw&arin dit opt ir eden is vastgelegd, werd gisteravond -door hem en de circusdirecteur in Rotter dam getekend. Johnny Kraaykamp, kort geleden na moeilijkheden ont slagen bij de Sleeswijkrevue, zal zeven maanden lang meetrekken met het circus van Boltini. Hij zal volgens de voorlopige plannen tweemaal per dag optreden: eenmaal in de matinee- en eenmaal in de avondvoorstelling. Kat De radio geeft woensdag Sfcrtcjenó T elevisie programmas MARK Godfried Bomans heeft zijn lezers in ten versje eens deelgenoot gemaakt van zijn zondagsmiddagse verveling voor een venster nog wel en daaraan toege voegd: „Ik wou dat ik twee hondjes was, dan konden we samen spelen." Dat versje is meer dan een grap. Wie teruggeworpen is op zichzelf, zal tenslotte alleen maar met zijn spiegelbeeld (ik en toch twee) kunnen verkeren en tot zelfanalyse ko men. Ondanks de algemene onderwaarde ring van het portret in het algemeen en zelfportretten in het bijzonder, zijn er nog altijd kunstschilders die het waagstuk van de publiekelijk geopenbaarde zelfanalyse aandurven en zich aan een zelfportret wa gen, hun „andere hondje" gaan schilderen In deze tijd, waarop stromingen, ismen en scholen elkaar afwisselen, sneller dan het weer omslaat, is dat een te groter wonder. Vele van de moderne schilder- stijlen, die vaak een zo groot mogelijke objectiviteit van de schilder jegens zijn onderwerp aanprijzen, lenen zich name lijk niet voor zo iets subjectiefs als juist het zelfportret. Temeer applaus voor Ce res Franco, die al deze barrières bij haar exposanten doorbrak, elk jaar weer een nieuwe collectie op de been brengt en er zich daarbij niets van aantrekt, of haar expositie in tegenspraak is met zoveel mo gelijk gevestigde meningen. In Galerie T hangen nu vijftig strikt individuele kunstuitingen, hoogstens vaag in „scholen" in te delen. Aan dat laatste begin ik niet, ook al omdat een aantal schilders zich in hun zelfportret juist heb ben onttrokken aan de stijl, waarin ze zich gewoonlijk uitdrukken. Hier kregen ze een kans zich volkomen vrij en onoffi cieel te uiten en velen hebben daar een dankbaar gebruik van gemaakt. De over heersende indruk van het geheel is daar door die van een bijzonder grote speels heid geworden. Waarom maakt een schilder zijn zelf portret? Verstandelijke motieven zijn er vele te vinden. Hij kan te arm zijn om een ander model te betalen. Hij kan zo ijdel zijn, dat hij zijn gezicht boven alle andere prefereert. Hij kan het vervaard! gen om het vrouw of vriend als aanden ken te schenken. Ga zo maar door, een motief in het redelijke is er altijd. Zo'n motief staat echter nooit op zichzelf. Ook als de schilder „niets bijzonders" bedoelt, dan zal zijn creatiedrift hem al werkende toch dwingen tot het geven van reken schap omtrent drijfveren, die dieper lig gen. Hij ontmoet al werkende zichzelf speelt met zichzelf een spel, met zijn per soonlijkheid als inzet. Hij kan zichzelf niet zien als het eerste het beste stilleven. Het wordt een schouwen in zichzelf, een tweegesprek met zijn eigen aard, de diep ste drijveren van zijn handelen en den ken. Als kunstenaar mikt hij daarbij op het moeilijkste. Ontwijkt hij de zelfana lyse, dan is er maar één ontsnappingsmo gelijkheid en dat is zichzelf niet ernstig te nemen. De opgave kan ook gezien worden als een mogelijkheid tot zelfspot, tot een ridiculisering van zijn persoonlijkheid of een andere speelse variant. Er is dus een maatstaf om al deze schil derijen te beoordelen en wel deze: in welke mate heeft elk der exposanten de gelegenheid tot zelfanalyse uitgediept, dan wel omgebogen of omzeild in zijn door hem gekozen antwoord. Binnen een krantekolom valt die maat staf niet te hanteren. Het zou een dor psy chologisch betoog moeten worden, heel nuttig voor een artistiek forum, dat al dieper gravend in de bedoelingen het ka rakter van deze expositie volkomen zou ondergraven. Mogen psychologische for muleringen geldend zijn voor een aantal van deze portretten, een groot deel ervan ontsnapt er aan en juist' dat deel maakt de tentoonstelling vaak zo bijzonder amu sant, een soort artistieke vrolijke keuken. Eén van die attracties is bijvoorbeeld het feestartikel van Gamarra, een Uru- guees. Hij bevestigde een rubber mom bakkes op een ovale achtergrond, schil derde op dit masker zijn eigen trekken en stopte er een machientje achter. Druk op een knopje en het masker maakt de gek ste grimassen. Er is een ovale spiegel met dubbele bodem van de Italiaan Lanati, lid van de groep „Automat". Doe de spiegel open en zie een beschilderd houten reliëf van Lanati's colbertje, daarboven zijn hal ve hoofd met een mond van rubber die gaat bewegen, een tekst zegt en ook nog een keer het hoogste lied aanheft. Er zijn nog meer van die zelfportretten met ingebouwde verrassingen. Antonio Miralda deed het weer anders. Hij beves tigde een groot aantal goedkope camera's op een ronde plank, schilderde alles wit en plakte zijn portretten (fotootjes) op de lenzen van de camera's. Hij streek daar mee als schilder de vlag ten faveure van de fotografie, maar zijn vondst is er niet minder om. Er hangen nog meer werken, die een flirtation met de fotografie zijn. Bijvoorbeeld een uit een blad overgeno men portret van Mimmo Rotella, een Ita liaan met een grote naam, die hier het zeefdruk-procedé op schilderslinnen toe paste, zoals dat tegenwoordig door meer schilders wordt gedaan (op deze tentoon stelling bijvoorbeeld ook door Nikos). Wel, het heeft wel iets met druktechniek te maken, maar niets met kunst. Voor mij is het dure nep, die toevallig „in" is. Ik maak daarbij een uitzondering voor de kunstenaars, die door combinatie van dit Op de tentoonstelling van ovale zelfportretten in Galerie-T is de rechte lijn taboe. Kees de Boer heeft er zich in zijn foto bij aangepast. Zijn overzicht geeft een kromme in druk, die toch recht doet aan het karakter van deze expositie. soort zeefdrukken via collages of samen met andere technieken wel iets tot uit drukking willen brengen, iets meer dan zo'n foto-sec. Er is zelfs een heel grappig voorbeeld van een op deze wijze vervaar digd speels versierd naakt. Anne Cherix, een Frangaise hanteert ook zo'n toevoegsel bij het gefotografeerd portret, een aantal schuimrubber knol len, die ze voor artistieke citroenen ver koopt. Lekker gek is het wel. Deze expositie is een ware staalkaart van alles wat nu op de internationale markt opgang maakt, ook bijzonder se rieus werk. De nieuwe figuratie, hier ook aanwezig, is immers een voortzetting van oude tradities. De beoefenaren schamen zich het penseel niet, evenmin als het vakmanschap. Van de Italiaanse surrea list Biasi hangt er een prachtig zelfpor tret, heel fijnzinnig geschilderd, waarin onder meer de verworvenheden van de decollage-techniek in olieverf zijn toege past binnen het raam van een schilder wijze die herinnert aan de Renaissance, Een even knappe oplossing in een derge lijke richting is het zelfportret van een andere Italiaan, Rubino. Ik heb hier en daar een greep moeten1 doen. Het Hhoe en waarom van vijftig zelfportretten na te vertellen, is een on mogelijke taak. Wel moet ik mag ik ook soms een beetje chauvinistisch zijn schrijven, dat er Nederlanders aan deze tentoonstelling meedoen. Corneille, Ja cob Zekveld en Martin Engelman. Ik trek de kring nog nauwer en kan dan ook nog wijzen op de Haarlemmers Kees Okx en Piet Zwaanswijk, van wie men hier nu wel weet hoe zij werken en die ik daarom niet nader omschrijf, maar die in dit milieu hun plaats volkomen waard blij ken te zijn. Elizabeth Taylor heeft gisteren in Holly wood een oscar gekregen. Zij kreeg de onderscheiding voor haar rol in de film versie van „Wie is bang voor Virginia Woolf?" De oscar voor de beste manne lijke rol ging naar de Brit Paul Scofield voor zijn vertolking van Sir Thomas More in „A man for all seasons". De prijs voor de beste film ging ook naar „A man for all seasons". Deze film sleepte nog meer oscars in de wacht: voor de beste regie (van Fred Zinne- mann), het beste scenario gebaseerd op een publicatie (het gelijknamige toneel stuk van de Brit Robert Bolt), de beste kleurenfilm en de beste kostumering. ,Wie is bang voor Virginia Woolf" ont ving naast de bekroning van de vrouwe lijke hoofdrol prijzen voor de beste film in zwart-wit, de beste vrouwelijke bijrol voor Sandy Dennis de beste artis tieke regieprestatie in zwart-wit en de beste kostumering in zwart-wit. Barbra Streisand dank zij haar stern- kwaliteiten werd de musical „Funny Girl" een Broadway-succes gaat ook de hoofdrol spelen in de filmbewerking van de musical. De opnamen beginnen binnenkort in New York. De film zal worden geregisseerd door William Wyler, die de plaats inneemt van Sidney Lumet, die na een ruzie naar een andere film maatschappij overging. Het ballet „Impressies" van Job San ders heeft gisteren in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zijn première beleefd. Het werk is gebaseerd op „Se vens Studies" van Günther Schuller. Even als de componist had de choreograaf ze ven schilderijen van Paul Klee als uit gangspunt genomen. Joop Stokvis had de decors en kostuums voor dit ballet ont worpen. Voor de kleuren had ook hij zich laten inspireren door het werk van Klee. „Impressies" werd door leden van het Nederlands Danstheater gedanst op ge reproduceerde muziek, voor de gewens te bezetting bleek de orkestbak te klein. In zijn in 1918 geschreven roman „Der Untertan" heeft Heinrich Mann, broer van de meer beroemde, maar minder strijdvaardige Thomas, het afstotende portret getekend van de Duitse „spitsbur ger" van voor de Eerste Wereldoorlog. Zijn Diederich Hesseling, die in het laat ste kwart van de vorige eeuw opgroeit, is het produkt van een verkeerde opvoeding, die thuis begint, op school en universiteit wordt voortgezet en in de kazerne haar afronding vindt. In die tijd leert Diede rich onderdanig te zijn, ontzag te hebben voor allen die boven hëm geplaatst zijn, en over voldoende eigenwaan te beschik ken om te kunnen trappen naar wie zijn maatschappelijk minderen zijn geworden. Na de voltooiing van dit opvoedingspro gramma wordt Diederich directeur van de papierfabriek, die hij van zijn vader geërfd heeft en een ingezetene van zijn geboortestad, met wie men voortaan ter dege rekening moet gaan houden, zeker na zijn huwelijk met een rijke, hem naar de ogen kijkende vrouw. De karikatuur, die Heinrich Mann een halve eeuw gele den van de gemiddelde Duitser ontwierp, heeft weinig van zijn actualiteit verloren en het lag dus min of meer voor de hemd, dat Wolfgang Staudte, die kort na de Tweede Wereldoorlog met „Die Mörder sind unter uns" van zijn „anti-Duitsheid' getuigde, de roman zou aangrijpen om via de Duitser van omstreeks 1900 de nazi van omstreeks 1933 te verklaren. Staudte verbleef in die tijd nog in Oost-Duitsland, maar ook toen hij later naar het Westen verhuisde, is hij doorgegaan zijn landge noten een spiegel voor te houden, door films als „De muilkorf", „Rosen für den Staatsanwalt" en „Die Herrenpartie". „Der Üntertan", een film, die in 1951 tot stand kwam, is een bijtende satire vol grimmige humor en dodelijke spot, die een min of meer historisch beeld geeft van het Duitse leven rond de eeuwwis seling en tegelijk een poging is, de Duit ser van enige decennia later te verklaren. NEDERLAND 1. Om zeven uur Fan club. Geen mini-aflevering deze keer, maar een compleet uur- (minus de recla me) met een hele reeks buitenlandse gas ten. Ralph Inbar slaagde erin de Ameri kaanse volksliedjeszangeres Julie Felix te engageren, die onlangs haar derde lang Julie Felix speelplaat in Nederland uitbracht. Ralph ging zelf Cliff Richards interviewen en haalde ook Van Morrisson voor de came ra, die met zijn eigen groep „Them" zou komen, maar tot zijn eigen verbazing, dat er een Nederlandse groep kwam op draven om hem te begeleiden, „the Bliz zards", die ook een tournee met hem had den gemaakt. Q 65 is er ook. Na het jour naal en Achter het Nieuws Mrs. Thurs day, Mies en scène en de consumenten rubriek Uitgerekend. Na het laatste nieuws de 26ste les uit de Teleaccursus Kernfysica. Mies en scène komt overi gens uit de schouwburg van Enschede, waar de VARA deze week méér radio- en televisieprogramma's opneemt. NEDERLAND 2. In Première bespreekt Charles Boost een aantal films, die in de komende dagen en weken hun Nederland se première beleven. Africa Addio, de omstreden rolprent van Jacopetti, is er ook bij. Aansluitend vertoont de NTS een korte Russische film Svada, die in Ober- hausen in 1965 de prijs voor de beste kor te speelfilm won. Vervolgens de hoofdfilm Der Untertan. Moravië. In Gottwaldov in Moravië is een tentoonstelling geopend van schilde rijen van Nederlandse landschapsschil ders uit de zeventiende eeuw. De ten toonstelling omvat 77 werken en duurt twee maanden. „Ik weet nog niet precies wat ik ga doen, maar ik denk, dat ik me zal pre senteren als een pias in smoking", zei gisteren Johnny Kraaykamp, die de ver zekering gaf, dat hij beslist niet zal op treden als een echte circusclown. „Ik denk er hard over om steeds onge schminkt de piste binnen te komen", al dus de artiest, die de laatste tijd op het gebied van de kleinkunst vooral bekend heid kreeg door zijn optreden samen met Rijk de Gooijer in de AVRO-weekendshow. Volgens circusdirecteur Boltini beston den er afgelopen winter al plannen om Kraaykamp in zijn circusprogamma te laten optreden. „Wij zochten naar een (JUjaji, die de oude, clown van vroeger kon vervangen. Toen ik las over het conflict yan Johnny met Sjeeswijk, heb ik con tact met hem öbgëomen", zei Boltini. De circusdirecteur vertelde verder, be reid te zijn geweest om Sleeswijk een af koopsom van vijfenveertighonderd gulden te betalen, die volgens hem enige dagen geleden door Sleeswijk was geëist van Johnny Kraaykamp. „Later is de advo- kaat van Sleeswijk niet met dit aanbod akkoord gegaan. Hij vertelde mij, dat Sleeswijk ook wel mee wil profiteren, nu Kraaykamp in het circus gaat verdienen", voegde Boltini daar aan toe. Indien Sleeswijk met het betalen van de afkoopsom akkoord zou zijn gegaan, had Boltini een deel van dit bedrag aan Kraay kamp geschonken. De rest zou de acteur wel hebben moeten terugbetalen, liet de circusdirecteur weten. Anders dan bij vroegere aankondigingen van contracten met bekende kunstenaars, liet Boltini zich gisteren niet uit over de gage, die Kraay kamp voor zijn optreden zal krijgen. Kraaykamp zelf over zijn nieuwe baan: „ik doe dit werk voor het eerst. Ik geloof wel, dat ik me in het begin als een kat in een vreemd pakhuis zal voelen. Rijk ADVERTENTIE Ja, Togal. En niet tegen reumatische pijnen alleen. Ook griep en spit en zenuw pijnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.23 Lichte gram.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Romantische orkestwerken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke gewij de muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Viool en piano. 12.00 Hongaars zigeunerorkest. 12.22 Voor het platteland. 12.30 Lichte gram.muziek. 13.00 Nws. 13.10 Aktualiteiten. 13.25 Kinder koor. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Klassie ke muziek. 14.30 Moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de zieken. 17.30 Militair commentaar 17.40 Zangsolist. 18.00 Nws. 18.15 Aktualiteiten. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Aktualiteiten. 18.30 Platenmarkt: Gevarieerde platen. 19.05 Vocaal en instrumentaal ensemble. 19.30 Ar tistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Amuse mentsmuziek. 20.50 Ik loop door het land. 21.05 Liedjes van overal. 21.30 Vragenvuur. 21.55 Licht platenprogramma. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.55 Radio Jazz Maga zine. 23.30 Jazz. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Amuse ment. 7.30 Nws. 7.32 Gram.muziek. 7.40 Ra diokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Klassieke ouvertures. 9.00 voor de zieken 9 40 Voor de vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 12.27 Me- ded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Lichte gram.muziek. 14.00 De familie Leenhouts, (hoorspel). 14.25 Oude muziek. 15.20 Cello en piano. 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock. 17.15 Jazz en Blues. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 18.50 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radio krant. 19.30 Leger des Heils. 19.45 Wereld panorama. 19.55 Lichte gram.muziek. 20.05 Klassieke muziek 21.05 Klankbeeld over Friedrichstadt. 21.35 Cabaret. 22.15 Lezing. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Pe dagogische etherleergang. 23.15 Platennieuws 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Gevari eerd muziekprogramma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Platen- pro. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Platen. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 Country and Western Music. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel - muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Gewijde muziek 14.30 Voor de jeugd 14.50 Koorzang. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws en beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Beat. 18.00 Nws. 18.03 Lekenmoraal. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Latijns- Amerikaanse muziek. 20.00 Operette. 21.28 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. ADVERTENTIE v tSlouJ - - &Lforic$có - ^eltum'ypleet Gr. Houtstraat 6, Haarlam, Tel 02500- 106(6 VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 12.00 Teleac: De detaillist als ondernemer. 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Fanclub. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Mrs Thursday (t.v.-film). 21.35 Mies en scène. 22.40 Consumentenrubriek. 22.45 Journaal. 23.00 Kernfysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Première nws. over films. 20.40 Het Huwelijk (korte Russische film). 21.00 De Onderdaan (speel film). 22.26 Reclame. 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG\ NEDERLAND I 17.00- Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Mona (TV-film). 19.25 Amsterdam bouwt een weg door het IJ (reportage). 19.43 Het muzikale varken (tekenfilmpje). 19.51 Uit zending Stichting Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzen ding van de P.S.P. 20.30 De onverzoenlijken (speelfilm). 22.30 Klassieke gitaarmuziek 22.45 Journaa.1. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Het Me dium (opera). 21.00 Engelse documentaire over de geschiedenis van het luchtschip. 21.55 Eine kleine Nachtmusik. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: De detaillist als ondernemer. Dit voorjaar zullen in Nederland enige tentoonstellingen van hedendaagse Britse beeldhouw- en schilderkunst te zien zijn. In mei en juni wordt in het Kröller-Mül- ler Museum in Otterlo een tentoonstelling gehouden van werk van Anthony Caro en Eduardo Paolozzi, twee van de voornaam ste vertegenwoordigers van de beeldhou wersgeneratie van 1920. De tentoonstel ling wordt op 6 mei geopend. Van 21 april tot 11 juni zal in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling te zien zijn van werk van de jongere generatie van Britse beeldhou wers. Van 3 mei tot 18 juni zullen even eens in het Stedelijk prenten te zien zijn van R. B. Kitaj, een Amerikaanse kunste naar, die zich in Londen heeft gevestigd. In het museum Boymans-Van Beunin- gen in Rotterdam wordt van 15 april tot 31 mei een tentoonstelling gehouden van werk van vier schilders ,die Groot-Brit- tannië vorig jaar vertegenwoordigd heb ben op de biennale van Venetië Harold en Bernard Cohan, Richard Smith en Robyn Denny. In het museum Boymans wordt verder van 15 april tot 31 mei een ten toonstelling gehouden van keramiek van Lucie Rie en Hans Coper, die een voor aanstaande plaats innemen onder de he dendaagse pottenbakkers in Engeland. Kunstdiefstal. Kunstzinnige en vakbe kwame dieven hebben in het weekein de ingebroken in het Palazzo Borghese te Rome. Zij hebben zich meester ge maakt van veertig zeldzame stukken ter waarde van 360.000 gulden. De buit bestaat vrijwel geheel uit bronzen re- naissance-beeldjes. Verdwenen zijn on dermeer een bronzen „nachtelijke ja ger" van Giambologna (1529-1608) en een bronzen atlas, de wereld torsend, van Riccio (1471-1532). de Gooijer is in ieder geval jaloers op me". Boltini: „Johnny kan er in iederv geval op rekenen, dat hij in mijn pro gramma als de grote ster zal worden aan gekondigd". ADVERTENTIE In alle stilte is gisteren op Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van de kunstschilder Gerrit van Duffelen, die de laatste twaalf jaar in Bloemendaal woonde. Hij overleed daar vorige week in de leeftijd van 77 jaar. Van Duffelen een veelzijdig en talentvol schilder, werd 21 september 1889 in Rotterdam gebo ren. Hij studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten en kreeg van 1914 tot 1917 als bijzondere onderscheiding de ko ninklijke subsidie. Zijn werken hangen on der andere in het gemeentemuseum te Dordrecht, het museum Boymans in Rot terdam en het prentenkabinet in Amster dam. Hij was leraar aan de opleiding van tekenleraren in Amsterdam. Hij reis de veel, schilderde vooral strand- en zee gezichten en exposeerde regelmatig.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9