Afrekening met Lioe Sjao-Sji kernpunt culturele revolutie Ideologisch geschil om de partijeenheid te bewaren ELEKTRISCH KOKEN BORST Spanje heeft geen werk voor terugkerende gastarbeiders Spaargeld is heel gauw op, redelijke woning ontbreekt Tot nu toe is er geen vlucht uit het huisartsenberoep Bejaardenmiddag in IJmuiden Meisje aangereden in Heemskerk Vredesplan voor Vietnam van Canada Fransen vechten tegen de olie Russische ambassa deur in New Delh van functie ontheven Zuid-Afrika wil onderzeeërs kopen Geneeskundige hoofdinspectie gaat een enquête houden Polens president Ochab prijst paus Johannes WOENSDAG 12 APRIL 1967 11 prettiger, hygiënisch gelijkmatige warmte, geen aanbranden geen open vlam, dus schone pan en keuken. SPECIALE KOOKTARIEF VAN 6,8 cent. DIT GELDT OOK VOOR UW OVERIG ELEKTR. GEBRUIK EN BRENGT ONGEKEND VOORDEEL. INSTALLATEURS IJmuiden-Oost - Telefoon 4402 VELSERDUINWEG 173 wyers aluminium jaloezieën Schok Geen huis STAAT UW KIND ÓÓK ZO Fa. VISSER GESCHENK PROBLEMEN CADEAU-CHEQUES NEMEN! STADSCENTRUM BEVER WIJ K (Van onze correspondent) HONGKONG. Nu partijleider Mao Tse-Toeng in China's hoogste partij-instantie de meeste leden ach ter zich heeft en daarmee de neder laag heeft toegebracht aan zijn voor naamste tegenstander in de culturele revolutie, staatspresident Lioe Sjao- Sji, heeft die revolutie haar culmi natiepunt bereikt. De strijd is nog niet volledig gestreden, maar ont wikkelt zich nu verder wel geordend en onder toezicht. De door het Cen trale Partij comité georganiseerde demonstraties in Peking worden be geleid door ongewapende militairen. De afgelopen weken is in die demon straties president Lioe Sjao-Sji voortdu rend het voornaamste mikpunt geweest. Hij werd niet met name genoemd, maar er bestonwd geen twijfel over de identi teit van de man die op spandoeken werd aangeduid als de „hoogste partijfunctio naris die de kapitalistische weg volgt". Lioe is de Kroesjtsjev van China genoemd hetgeen niet betekent dat hij streeft naar Mao Tse-Toeng toenadering tot de Sovjet-Unie, maar dat hij van China een moderne communis- king wil verbeteren en mede daarom ook tische staat wil maken naar het Russi- geporteerd is voor een matiging van de sche voorbeeld. Hem wordt verweten dat agressieve houding tegenover de Sovjet hij de opdrachten van Mao saboteerde en Unie en de „kapitalistische" wereld zich heeft ingespannen voor het terugge- Mao en zijn medestanders zi.in er echter ven van een eigen stuk grond aan de op uit de levensstandaard laag te houden boeren en voor het vestigen van vrije om een grotere gelijkheid onder het volk markten. tot stand te kunnen brengen en tegelijker- In de strijd op dit hoge niveau is de tijd de staat in de gelegenheid te stellen inzet van alles de weg die communistisch zijn kapitaal zoveel mogelijk in eigen China dient te volgen om zo snel moge- hand te houden, lijk een machtige en geïndustrialiseerde Mao Tse-Toeng, die er tenslotte op uit staat te worden. Lioe Sjao-Sji is de repre- is een nieuw mensentype te vormen, dat sentant van de groep in de Chinese com- I weinig waarde hecht aan prive-mteressen munistische partij die een minder revo- en het belang van de staat op de voor een strijd die er in feite altijd is geweest. Mao heeft eens geschreven: „wanneer er in de partij geen tegenspraak meer is en geen ideologische strijdpunten meer om een oplossing vragen, dan zal het le ven van de partij ten einde lopen". Volgens Mao is ideologische strijd in de partij noodzaklijk om steeds weer de eenheid te herstellen. Al bestaat er geen twijfel aan dat de huidige culturele revolutie eindigt met een overwinning voor Mao, men heeft dus allerminst de zekerheid dat de koers die nu wordt be paald in de toekomst zal worden gehand haafd. De actie tegen Lioe Sjao-Sji betekent helemaal niet dat het nu tot ongeregeld heden tussen aanhangers van beide groe pen zal komen. In de eerste plaats is er in de Chinese communistische partij geen georganiseerde oppositie tegen Mao Tse Toeng's revolutionaire koers. In de twee de plaats heeft Lioe geweten dat hij, in de periode waarin zijn groep nog sterk stond in het Centrale Comité, met open lijk verzet toch nooit de overwinning had kunnen behalen. Dat de tegenstanders van Mao uit de partij zullen worden gestoten is, gezien ervaringen uit het verleden, on waarschijnlijk. Zekerheid daarover zal echter pas het negende partijcongres brengen, dat wellicht spoedig zal plaats hebben. ADVERTENTIE De voordrachtskunstenaar Willem van Capellen heeft gistermiddag een belofte ingelost, welke hij wegens ziekte op 21 maart niet heeft kunnen nakomen. In het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan in IJmuiden-O. heeft hij een groot aantal leden van de afdeling Velsen - IJ muiden van de Algemene Bond van Be jaarden enkele genoegelijke uren bezorgd met zijn eenmansshow. Na een hartelijk welkom door voorzit ter D. Zalm betrad Willem van Capellen onder applaus het toneel en reeds enkele seconden later reageerde de zaal op niet mis te verstane positieve wijze op zijn Limburgs hotelavontuur. Het succes van de middag was wel zijn meesterlijke weergave uit Herman Hey ermans toneelstuk „Schakels", een 62-ja rig oudje dat het ook nu nog prima bleek te doen. Het duo Dienaar en Dekker verleende ook nu weer zijn muzikale medewerking. De loten ver koop, mogelijk gemaakt door de brei- en haakclubjes, had een bevre digend resultaat. Op de voorrangskruising Maerten van Heemskerkstraat en Karshoffstraat in Heemskerk heeft een in Heemskerk wo nende automobilist geen voorrang ver leend aan een pl.m. 18-jarige Beverwijk- se, die op een bromfiets reed. Bij de aan rijding liep het meisje hoofdwonden op, welke in het St. Jozefziekenhuis behan deld zijn. lutionaire koers wil varen, in de eerste plaats de levensstandaard van de bevol- ADVERTENTIE Het Internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. grond stelt, wil door revolutionair elan het prestatievermogen van de Chinezen opvoeren en hen, in de plaats van mate riële vooruitgang, meer medezeggen schap in de leiding en de organisatie ge ven. Het gaat in de Chinese communistische partij om een zuiver ideologische strijd over de weg die moet worden gevolgd, OTTAWA (AFP) De Canadese minis- ter van Buitenlandse Zaken, Martin, heeft dinsdag voor de commissie van Buiten- landse Zaken in Ottawa een plan ont vouwd om een einde te maken aan het I conflict in Vietnam. Het plan omvat vier punten. Eerst zou er een bufferzone tussen de twee partijen moeten komen, bijvoorbeeld in de gede- militariseerde zone tuisen Noord- en Zuid-Vietnam. Vervolgens zou de militai re activiteit op het huidige peil moeten worden bevroren Als derde punt noem de minister Martin het staken van alle vijandelijkheden te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zouden de strijdkrachten van de twee partijen zich aan weerskan ten van de zeventiende breedtegraad moeten terugtrekken. De krijgsgevange nen kunnen dan worden gerepatrieerd en de militaire bases moeten worden ont manteld. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS. Veel eerder dan verwacht werd, heeft de „olievlek" de Franse oce aankusten bereikt. Dat gebeurde maan dag. Zoals was voorzien is onmiddellijk het tegenoffensief begonnen waarvoor de plannen al sedert twee weken door een commissie van experts uit alle betrokken departementen waren opgesteld. Gisteren zijn zes marineschepen in ac tie gekomen. Vliegtuigen van de lucht macht werden gemobiliseerd. De minister voor Toerisme, Pierre Du mas, is vandaag naar Bretagne gegaan om het olieslagveld in ogenschouw te ne men. Onder de Bretonse vissers zijn in tussen al stemmen opgegaan om te pro testeren tegen het gebruik van chemica- WONINGINRICHTING Planetenweg 38—42 Telefoon 5991 - IJmuiden MOSKOU (AFP) De Russische am bassadeur in New-Delhi, Benediktov, ccsceren tegen net get™ - door het presidium Vaf, OpP«Ste Sov liën in de strijd tegen de olie waarvan jet van zijn functie ontheven. Benediktov zij de funeste gevolgen voor de zeevis bekleedde deze post sinds februari 196 vrezen. De autoriteiten ontkennen dit en Waarnemers brengen zijn terugroeping merken op dat bij de verdediging van de verband met de Seb™^tenlfe" r°"f Franse kusten als „munitie" vooral van dochter van Stalin, Svetlana, die onlangs zaagsel gebruik wordt gemaakt waarvan na een bezoek aan Indianiet naar in Cherbourg al 180 spoorwegwagons zijn haar land terugkeerde. Benediktov (Van onze correspondent) BARCELONA. Spanje is geen emigratieland meer in de strikte zin van het woord. Er keren meer Spaan se arbeiders, die in het buitenland zijn gaan werken, naar het vaderland terug dan er vertrekken. Voor het eerst in tien jaar overtreft het aantal repatrianten de emigranten. Vorig jaar zijn er precies duizend méér naar huis gegaan dan er zoekers naar een betere toekomst naar het buitenland vertrokken. Nog 100.000 Spanjaarden waagden het avontuur van de emigratie. Maar 131.000 keerden min of meer teleurgesteld terug. De arbeidsmarkt in het rijke Europa raakt overvoerd. Dertig september 1966 werkten er in Duitsland bijvoorbeeld 178.000 Spaanse arbeiders. Vier maanden later, op 1 januari van dit jaar waren het er nog 141.000. Meer dan 37.000 waren naar Spanje teruggekeerd. Van die 141.000 waren er op dat moment meer dan 25.000 werkeloos. De meesten daarvan zijn inmiddels naar Spanje teruggegaan. Voor Nederland zijn deze cijfers veel la ger, maar de verhoudingen zijn ongeveer gelijk. De meesten van die terugkerende Span jaarden hebben in het buitenland een vak geleerd. Zij hebben leren omgaan met de modernste apparatuur. Zij hebben nieuwe arbeidsmethoden geleerd en zij hebben wat geld gespaard. Hoewel de Spaanse economie een grote opleving doormaakt, ontstaat de vreemde situatie dat er voor een groot deel van die terugkerende ge schoolde arbeiders geen werk te vinden is. Anderen zijn van hun vak vervreemd, omdat zij in het buitenland ander werk hebben gekregen, meestal als een schakel in een geautomatiseerd productieproces Velen hebben zware lichamelijke arbeid verricht, aangetrokken door de hoge lo nen die daarvoor in Europa worden be taald. Een Spanjaard die graafwerk aan de metro in Frankfurt heeft gedaan werd beloond met tenminste duizend mark in de maand. Voor hetzelfde werk in Spanje zijn nog handen genoeg te vinden en het wordt daarom uiterst laag gehonoreerd Werklieden aan de metro van Barcelona of Madrid verdienen nauwelijke het equi valent van driehonderd mark. Voor deze mensen werkt de gedwongen terugkeer naar het vaderland als een schok. Zolang zij elders in Europa werk ten, werden zij door hun directe omge ving in Spanje met bewondering en met respect behandeld. Vooral door de maan delijkse zending van hun deel van de twee miljard gulden aan deviezen die de Spaan se gastarbeiders in Europa jaarlijks naar hun vaderland overmaken. Wanneer zij met verlof in hun geboortedorp waren, konden zij vele verhalen vertellen over hun buitenlandse avonturen en een gevul de geldbuidel laten rinkelen. Maar eenmaal definitief teruggekeerd in Spanje raakten zij al gauw hun uitzon deringspositie kwijt en blijkt in vele ge vallen dat zij minder hebben geleerd dan degenen die thuis zijn gebleven. Aan hun buitenlandse ervaring hebben zij weinig in eigen land waar dikwijls nee! andere produktiemiddelen worden gevolgd. En niet alleen dat. Er is voor hen ook geen huisvesting. Zij vertrokken ja ren geleden, omdat zij met hun gezinnen niet langer in krotten wilden wonen in de buitenwijken van de grote steden of in de armelijke dorpen op het platteland. Nu zij terugkeren moeten zij opnieuw een onderkomen zoeken in krotten, want er zijn geen huizen voor hen. De huizen die er zijn, zijn veel te duur en hun spaargeld is niet toetreikend. Dat spaargeld raakt langzaam op, omdat zij geen werk kunnen PARIJS (Reuter) „Zuid-Afrika zal spoedig onderzeeërs moeten kopen voor zijn zich uitbreidende vloot". Dat heeft de Zuidafrikaanse minister van Defensie, Pieter Botha, maandag in Parijs gezegd Over berichten dat zijn land van plan zou zijn, deze onderzeeërs in Frankrijk of Nederland te bestellen, wilde hij zich niet uitlaten. Wel zei hij dat Zuid-Afrika op grond van het akkoord van Simons town met Groot-Brittannië marinever plichtingen heeft in het zeegebied van Kaan de Goede Hoop. vinden en na enkele maanden in Spanje zijn zij weer even ver als toen zij ver trokken. Van vele zijden wordt van de Spaanse regering een serie speciale maatregelen gevraagd om deze mensen op te vangen Maar de industriële opleving van Spanj raakt over haar hoogtepunt. De meeste investeerders willen eerst de kat uit de boom kijken om te zien hoe lang de wel vaartsstijging in Spanje stand houdt. Er gaan veel geruchten over inflatie en zelfs devaluatie van de Spaanse peseta. Het weekblad van de Katholieke Actie „Ecclesia", heeft de Spaanse regering ver weten dat de massale terugkeer van Spaanse arbeiders niet is voorzien. De problemen die daardoor ontstaan moeten met improvisaties worden opgelost. Alle plannen om door de oprichting van coöpe Dan wordt het hoog tijd dat u daar eens wat aan laat doenWij helpen u graagOok voor uw eigen voet klachten zijn wij gespecialiseerd. Wij maken zelf een paar goed werkende thermoplastische STEUNZOLEN voor u. Raadpleeg uw huisartsEn blijf niet langer tobben van„Wat moet ik daar aan doen?" Ons adres luidt Kinder Piedro speciaalzaak Leliestraat 12 (by de Plantage) Tel. 26568 - Beverwijk Wij zijn van woensdag t/m zaterdag geopend. ratieve woningbouwverenigingen onder de Spaanse arbeiders in het buitenland wo ningen te bouwen, die klaar zouden zijn als zij naar huis kwamen, zijn in de bu reauladen van departementale ambtenaren blijven steken. In verschillende Spaanse dagbladen wordt het een trieste zaak genoemd dat Spaanse arbeiders, die in het buitenland werkeloos zijn geworden, er de voorkeur aan moeten geven gebruik te maken van de sociale voorzieningen en werkeloos heidsverzekeringen in dat land, omdat zij al van te voren weten dat zij in het vaderland niet zullen worden opgevan gen. In Spanje realiseert men zich heel goed dat het buitenland de gastarbeiders liever kwijt dan rijk is, wanneer daar aan hun diensten geen behoefte bestaat. Maar daarmee begint voor het vaderland van de gastarbeiders een nieuw sociaal pro bleem. De gastarbeiders dreigen een soort internationale paria's te worden. ADVERTENTIE y v, •- >;•-/. V - OFgflHFNK. Verkrijgbaar en te besteden in 1 7 O zaken in het - <*.-»( - v, 7 STADSCENTRUM BEVERWIJK Is er een tekort aan huisartsen?" De in Leidschendam gevestigde ge neeskundige hoofdinspectie beant woordt deze vraag tot nu toe bevesti gend noch ontkennend. In ieder geval heeft men niet de indruk dat een eventueel huisartsentekort op dit mo ment een grote rol speelt. Het abso lute aantal huisartsen geeft geen da ling te zien. Wel is het zo, dat de toe neming van het aantal huisartsen niet helemaal gelijke tred houdt met de groei van de bevolking. Anderzijds is er beslist geen sprake van een vlucht uit de huisartsenpraktijk naar zoals ze wel zijn genoemd de „ge makkelijke baantjes" met vaste werkuren en pensioen bij de overheid, het bedrijfs leven, de kruisverenigingen en dergelijke De specialisten vonnen de enige categorie geneeskundigen die ook relatief opvallend groeit, hetgeen gezien de ontwikkeling van de medische wetenschap niet zo ver bazingwekkend is. De „peilcijfers", die resulteren uit de wettelijke registratie van de geneeskun digen in Nederland, geven niet helemaal een zuivere indruk, aangezien niet alle mutaties en correcties er op de datum van publikatie in kunnen worden ver werkt. Enig inzicht geven in dit verband enkele over 1964 verzamelde meer gede tailleerde gegevens. Hieruit blijkt, dat het aantal huisart sen op 1 januari 1964 even groot was als dat op 1 januari 1965, namelijk 4587. Het aantal inwoners per huisarts was volgens de meest recente gegevens (die van 1 januari 1966) 2761. Dit aantal steekt gunstig af bij dat van drieduizend zielen, dat sinds 1955 is gehanteerd voor de zogenoemde normatieve praktijkgroot te. Bij de laatste onderhandelingen tus sen huisartsen en ziekenfondsen stelden de fondsen een verlaging tot 2800 zielen voor, terwijl de artsen de rekenpraktijk op 2500 patiënten wilden stellen. De be kende commissie-Van der Ven noemt in haar rapport een getal van 2600 aan vaardbaar. De universiteiten hebben de afgelopen jaren vier- a vijfhonderd afgestudeerde medici per jaar afgeleverd. Zij begonnen hun studie in de vijftiger jaren, toen van verschillende kanten werd gewaarschuwd tegen een dreigend overschot van genees kundigen. Het effect van deze „anti-pro- paganda" is nu voorbij. Het aantal eer stejaars is gestegen van 512 in 1952 tot 806 in 1959 en 1371 in 1965. Bovendien heeft in 1966 en 1967 de naoorlogse ge boortegolf de universiteiten overspoeld, zodat voorlopig op een jaarlijks toene mend aantal afstuderende artsen kan wor den gerekend. Een andere voor het totale artsenbe' stand gunstige ontwikkeling is, dat de art sen tegenwoordig tot op hogere leeftijd kunnen doorwerken, omdat voor hen, evenals voor de rest van de bevolking, sprake is van een langere levensduur en een vermindering van het optreden van invaliditeit. Conclusies met betrekking tot de in de toekomst te verwachten ontwikkelingen wil men bij de geneeskundige hoofdin spectie niet aan het thans beschikbar» cijfermateriaal verbinden. Dat de gemid delde voorziening met geneeskundige hulp op het ogenblik bevredigend is en dat het aantal jonge artsen jaarlijks toe neemt, wil niet zeggen dat er geen huis artsentekort zou kunnen dreigen: veel hangt af van de ontwikkeling van de be hoefte aan geneeskundige hulp en van de toekomstige taakstelling van de huisarts. De geneeskundige hoofdinspectie heeft daarom vorig jaar alle artsen enquêtefor mulieren gestuurd met vragen over leef tijd, studie, specialisme, hoofd- en neven functies en carrièreverloop. Aan de hand van de antwoorden hoopt men op korte termijn meer te weten te komen over de gemiddelde levensloop" van de Neder landse arts. BERGAMO (Reuter) De Poolse pre sident Ochab, die bij een staatsbezoek aan Rome paus Paulus negeerde, heeft maan dag in een toespraak in de Noorditaliaan- se stad Bergamo hulde gebracht aan diens voorganger, paus Joannes. gearriveerd ADVERTENTIE Nieuws op 2000 vierkante meter

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11