Tot 1970 zeker tweeduizend man Hoogovens IJmuiden heeft nog altijd zeer veel personeel nodig Investeringen dit jaar ongeveer 300 miljoen Benzine duurder Drama in Mekong-delta morris 800 op straat gezet HET WEER Westduitse U-9 kiest zee WA CAMPING-SHOW T SPORTHUIS Fauteuil met Germ de Jong in Overveen overleden Nederlanders wegens ontvoering gezocht Textielindustrie binnen 5 jaar nog maar 8.000 werkers" Bij BOVAG: Vlugvoordelig maar niet veilig Jeugd actief tegen strandvervuiling Bouw pieren van IJmuiden globaal voltooid fjgi m Anderhalf miljoen uit kluis van vliegveld New York verdwenen Kist met goud verdwenen Relletjes in Athene Koffie goedkoper FAUTEUILS Slagerij Jan Webbe en Zn 52e JAARGANG NUMMER 137 WOENSDAG 12 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: NAVO 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 F erdinand 6 Kennemer Kruimels 7 Topsy 8 In de vishal en op zee 9 Economisch nieuws 13, 19 Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 4 Tweede V eisertunnel Directeur-generaal mr. Van der Peyl: Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Vrij zacht li Het woord is aan... SUEDE - NAPPAJASJES Zie advertentie pag. 16 Kennemerlaan 94 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van onze correspondent) GRONINGEN. De gemeentereini ging heeft in de stad Groningen een fau teuil opgehaald, waar 800 in bleek te zitten. De stoel was bij een asbak ge zet. Op het vuilverladingsbedrijf ontdek te iemand van de gemeentereiniging bij toeval dat in de stoel een koker zat ge borgen. De inhoud, 800 is overgedragen aan de gemeentepolitie. De reinigings- weet niet in welke straat de stoel met de 800 op het trottoir is gezet. Gisteren is in het Marinehospitaal in zijn woonplaats Overveen de kunstschil der Germ de Jong overleden. Hij bereik te de leeftijd van 81 jaar. Germ de Jong die in het Friese dorp St. Jacobiparochie werd geboren, studeerde in Amsterdam, waar hij o.m. bevriend was met John Raedecker, Gijs Jacobs van den Hof, Fi- larski en andere generatiegenoten. Behal ve in Amsterdam werkte Germ de Jong in het Gooi. Bergen, Schoorl. Ameland, Parijs, Zuid-Frankrijk en Italië, waar zijn landschappen ontstonden. Behalve door zijn landschappen werd hij vooral ook als ichilder van bloemstillevens bekend. Hij was meer dan een halve eeuw lid van Arti en Amicitiae, vroeger ook van St. Lucas en de Onafhankelijken. Tot een be paalde richting heeft hij met zijn lyrische stijl nooit behoord. De crematie zal a.s. zaterdag te Wes- terveld plaatsvinden. Het Nederlandse paar uit Den Haag, dat maandag een hotelhoudster uit Jülich in Noordrijn-Westfalen heeft willen ont voeren, heeft volgens de politie van Jü- lieh in Nederland een kind ontvoerd en wordt in verband hiermee door de Neder landse politie gezocht. De twee hebben het vierjarig meisje, dat zij bij zich hadden (een onecht kind) op 20 maart in Waddinxveen "ontvoerd. Het kind was bij pleegouders onderge bracht. „Per jaar moeten bij Hoogovens in IJmuiden ongeveer 900 man worden aangenomen om het natuurlijke ver loop op te vangen. Bovendien zijn er voor de uitbreidingen die in 1970 ge reed komen tussen de 1.800 en 2.000 man nodig. Het is evenwel moeilijk om voldoende goede krachten aan te werven. Er zijn honderden vacatures, de personeelsdienst werft in het hele land, maar we zien geen kans vol doende personeel te krijgen". Dit zei één van de leden van de Raad van Bestuur van het IJmuidense staal concern tijdens een persconferentie over het jaarverslag 1966, dat van daag voor publikatie is vrijgegeven. Bij het aannemen van nieuw personeel is men bij Hoogovens vrij critisch. Onge veer tien percent van de sollicitanten I wordt maar aangenomen. In dit verband werd van de zijde van de raad van be stuur nog meegedeeld, dat voor het per-1 soneel, dat bij Demka in Utrecht vrij kwam is getracht zoveel mogelijk plaats I binnen het concern te reserveren. Van hen heben 100 man een plaats gevonden. Er werd bij deze operatie geconstateerd, dat de animo om naar elders te verhui-1 zen niet groot was. Uit het fraai geïllusteerde verslag blijkt dat Hoogovens druk werkt aan het uit breidingsplan waarmee zoals bekend een miljard gulden is gemoeid. In 1966 belie pen de investeringen 234 min, waarvan 119 min voor capaciteitsuitbreiding. Ver wacht wordt dat dit jaar in totaal voor 300 miljoen aan investeringen zal wor den uitgegeven. Het aantal werknemers van Hoogovens is in 1966 gestegen tot 16.450, waarin be grepen 1200 buitenlanders, van wie 300 uit Italië afkomstig zijn en 800 uit Spanje. Samen met het personeel van Mekog en Cemij waren 17.900 personen in dienst. De raad van bestuur legt in het hoofd stuk Regionale Vraagstukken wederom de nadruk op de verkeerssituatie in de IJmond. Er wordt gepleit voor een spoe dig gereed komen van een hoofdwegstel sel. Van betekenis hierbij is de Velser tunnel, die naar de mening van Hoog ovens over enkele jaren ontoereikend zal zijn. Een beslissing tot de aanleg van een tweede Velser tunnel zou dan ook sterk worden toegejuicht. (Vervolg op pagina 13) (Van onze correspondent) DEN HAAG Bij veel benzinepompen in Nederland is vandaag de prijs van de benzine geruisloos met 0,3 cent per liter gestegen als resultaat van een advies, dat de leden van de Bovag van hun organisa tie hebben gekregen. Op 31 maart heeft de minister van Economische Zaken toe stemming gegeven tot deze verhoging. Deze prijsverhoging is volgens de Bo vag noodzakelijk, omdat de netto-winst op be benziene zo klein is geworden ongeveer 0,2 cent per liter dat benzineverkoop voor vele garagehouders niet interessant meer is. Ondanks de aandrang die van Bovag- zijde op de benzinemaatschappijen is uit geoefend om de prijsverhoging voor hun rekening te nemen, zodat de automo bilist er niets van zou merken, hebben de maatschappijen niet toegegeven. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar een bui. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Iets hogere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Henkie Kuipers en Stanley Wolfha gen, twee zevenjarige jongetjes uit Herzogenrath (Limburg), hebben op een smalle treeplank van een goede renwagen een rit gemaakt van hun woonplaats naar het ongeveer vijftien kilometer verder gelegen Haanrade. De jongetjes hadden de hele dag ge spijbeld en durfden niet meer naar huis, daarom waren ze maar op een goederenwagen geklommen. De knaap jes hadden zich tijdens de rit goed aan elkaar vastgehouden. In opperbeste stemming arriveerden zij in Haanrade. Door N.S.-personeel werden zij weer bij hun ongeruste ouders terugge bracht. „Het aantal werknemers in de Nederlandse textielindustrie dat nu nog 13.000 bedraagt zal naar mijn schatting in 1970-1971 zijn gedaald tot 8.000". Dit zei gisteren de direc teur-generaal van de Arbeidsvoorzie ning mr. Th. J. van der Peyl na een bezoek, dat hij gisteren had gebracht aan het zwaargetroffen Twente. De heer Van der Peyl, die weinig op timistisch was noemde het niet onmoge lijk dat het werkloosheidscijfer in de textielsector nog zal oplopen. Aan een voorspelling wilde hij zich niet wagen, maar hij zei nog wel dat de verwach ting van de V.V.D.-fractie in de Ensche- dese raad, dat er nog meer ontslagen zouden vallen als er geen regeringssteun komt, niet onjuist is. De situatie in de textiel zal vanmiddag en vrijdag worden besproken door het kabinet. Morgen spreekt minister De Block van Economische Zaken met de Ka mercommissie over de werkgelegenheid in Twente. Inmiddels is verder gisteren bekend ge worden dat de textielfabriek „Texscheld" in Sas van Gent op 30 april 190 man zal ontslaan. Als verklaring van de slui ting geeft de directie „het volledig ope nen van de grenzen in de gemeenschap pelijke markt". Deze hebben een her structurering noodzakelijk gemaakt. De fabriek is een onderdeel van het Franse Lapoutre-concern. Volgens de textiel bond „De Eendracht" is er geen over leg vooraf geweest. KIEL (DPA) Met bijzonder militair ceremonieel heeft de Westduitse marine dinsdag in Kiel een onderzeeër met de traditionele naam U-9 in dienst gesteld. Deze geldt als de „opvolger" van de uit de eerste wereldoorlog bekendgeworden U-9, die op 22 september 1914 kort na el kaar drie Britse kruisers in het Kanaal tot zinken bracht. De nieuwe U-9 heeft een waterverplaatsing van 420 ton. is 44 meter lang en 4 Vz meter breed. De con ventionele machinerie heeft een vermogen van 1200 pk. - Hedenmiddag hebben de kraaneilanden I „Kraanvogel" en „Lepelaar" de laatste keien gestort aan het uiteinde van de IJmuidense noorderpier. Hiermee is het werk ter verlenging van deze pier globaal voltooid: met het afwerken zullen nog en kele weken gemoeid gaan. De zuiderpier, die eveneens werd verlengd, moet ook nog hier en daar worden bijgewerkt. Indien de weersomstandigheden het toe laten, zal de „Kraanvogel" morgenoch tend te vier uur uit IJmuiden worden ge sleept, door de zeesleepboten „Titan", „Simson" en „Hektor" van Bureau Wijsmuller naar de Maashaven in Rot terdam. De „Lepelaar" zal op een latere datum naar Rotterdam worden gesleept. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zullen beide kraaneilanden, na een gron-1 dige beurt, vermoedelijk worden ingezet voor de uitbreiding van de Scheveningse 1 buitenhaven. Ondanks het nu niet bepaald aan lokkelijk strandweer hebben de on geveer zeventig leerlingen van de Groen van Prinsterer-ULO uit IJmuiden dinsdagmiddag hun be lofte gehouden, om het IJmuidense strand een fikse schoonmaakbeurt te geven. Onder leiding van hun leraar, de heer E. de Boer, gingen zij de vele ongerechtigheden met een aantal harken te lijf, waarbij na enige tijd de sporen van hun enthou siaste activiteit al duidelijk zicht baar werden. Zoals op de foto aan schouwelijk wordt gemaakt, was het een grote attractie voor de manne lijke zuiveraars, dat het op het strand verzamelde hout direct in „de fik" mocht worden gestoken. In de loop van de middag kwamen de wethouders J. G. Kolkman en C Ockeloen zich nog even van de goede vorderingen bij deze schoon maakactie overtuigen, waarna de jeugd na afloop op een vloeibare tractatie werd onthaald. De oorlog woedt in alle hevigheid in grote delen van de Mekongdelta. Zuidvietnamese soldaten hebben een dorp veroverd. Uit een brandend huisje redden zij een meisje en een baby. De baby was gewond. Het tweetal wordt achtergelaten. De strijd gaat doormenselijk leed maakt temidden van het krijgs rumoer weinig indruk. (Telefoto). C. J. Wijnaendts Francken: Velen voelen zich aangetrokken tot datgene wat hen ergert, als motten tot een kaars. NEW YORK (AFP en REUTER) De Amerikaanse federale recherche heeft meegedeeld dat van het internationale vliegveld Kennedy bij New York zeven zakken met bankbiljetten, totale waar de ongeveer anderhalf miljoen gulden zijn verdwenen. Het geld, afkomstig van de bank van Indo-China in Laos en bestemd voor de French Banking Corporation in New York was opgeborgen in een kluis in een goe derendepot van de luchtvaartmaatschap pij Air France. Toen maandag een gepantserde auto van de Newyorkse bank het geld kwam afhalen werd de verdwijning ontdekt. Functionarissen van Air France hebben geen sporen van inbraak gevonden. De veiligheidsdienst van de KLM stelt een onderzoek in naar de vermissing van een ongeveer vijftig kilo wegende kist goud ter waarde van honderdduizend An tilliaanse guldens die afgelopen zondag op de VIASA-vlucht 994 van New York— Aruba naar CCuragao is verdwenen. Het staat geenszins vast, dat de diefstal op Aruba of Curacao heeft plaatsgehad. Hij kan ook in New York zijn gepleegd. ATHENE (AP) Griekse bouwvak kers die na een protestvergadering tegen de rechtse premier Panayiotis Canello- poelos een mars naar het ministerie van Sociale Zaken in Athene wilden maken zijn in hevige gevechten met de politie gewikkeld. Ongeveer 1200 leden van de links geo riënteerde democratisch syndicalistische beweging trachten de politie-afzetting te doorbreken om door het centrum van Athene te trekken. Politiemannen werden gewond. De politie voerde charges uit in een poging de demonstranten te ver spreiden. De bouwvakkers staakten in het hels land om te protesteren tegen de benoe ming door koning Konstantijn van pre mier Canellopoelos. Door daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt worden met ingang van van daag de verkoopprijzen voor gebrande koffie met vier tot tien cent per 250 gram verlaagd. Poederkoffie of oploskof- fie wordt met acht cent per 50 gram verlaagd. ADVERTENTIES Fauteuils die zo heerlijk zitten, dat je gewoon geen zin hebt om er uit op te staan. In teak, eiken Windsor of geheel gestoffeerd, ook met draaivoet in stof of kunstleer, v.a. 92.50 Is uw oude stoel aan vernieuwing toe Kom eens kijken naar de royale keus bij eubelen BOOT T51. 12M? /Gierstraat VSK-54-S HAARLBM 's Maandags gesloten. Barteljoricstraat - Haarlem Tel. 1H32 Leid.o.traat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam Dmleii Ingevolge de nieuwe Gemeentelijke Verordening en de 5-daagse werkweek voor het personeel, is onze zaak MAANDAGOCHTEND en DINSDAGMIDDAG gesloten KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Heren- en Jongenskleding en Modes. In de mooiste kwaliteiten, modernste uitvoeringen en de grootste maten- sortering van de gehele IJmond (Maandagochtend en dinsdagmiddag gesloten). Jac. v. Heemskerkstraat 23, IJmuiden EXTRA AANBIEDINGEN; 250 gram supermalse paardebiefstuk 2.25 250 gram biefstuk, gemalen 1.50 Karbonade, deze week extra voordelig

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1