VERENIGING actief rond VAN CONTRACT SPELERS juridische zaken van voetballers mm Honkbalseizoen in V.S. begonnen T rainers toto-tips Eindhoven geeft geen steun aan betaald voetbalclubs O Griep? Chefarine „4 doet wonderen Naast Jan Janssen ook Merckx in de Gold-race 1 wam Vereniging van Contractspelers zeer tevreden Driebandentitel voor Excelsior I Nederland boekte winst en verlies Standard Luik verloor (2-0) van Bayern München voor vlugger opschieten De laatste ronden van laatste drie Kment eerder weg bij Feijenoord Amateurspelers kregen straf Van Duivenbode ging knock out Damtitel in eerste klas voor P. Hesselman Nieuwe triomf van Eddy Merckx VELSEN N.V. De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 12 APRIL 1967 21 Actief Carrosserie - Plaatschade AUTOSPUITERM Wereldtitel tafeltennis 1 V/er middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen! Dezer dagen troffen elkaar in Utrecht KNVB-vertegenwoordigers, verzameld on der de naam „commissie Zon" en zich bezig houdend met het wel en wee van het betaalde voetbal, en anderzijds een afvaardiging van de vereniging van con tractspelers: oud-voetballers Karei Jan- zen en Gerard Kerkum en juridisch ad viseur mr. Jansen van Raay uit Rotter dam. Onderwerp van dat gesprek onder meer: de arbeidsverhoudingen in het be taalde voetbal. Waar arbeidsverhoudin gen ter sprake komen, staat uiteraard geld op de achtergrond (de advocaat: „juridisch en financieel zijn de zaken uiteraard vrijwel niet meer te scheiden"). In de tas van de Maasstedelijke, uit stekend van de tongriem gesneden advo caat bevond zich een gerechtelijk vonnis van de kantonrechter in Rotterdam. Met daarin een uiterst subtiele maar niette min zeer waardevolle zinsnede: het con tract van een voetballer wordt beschouwd als een arbeidscontract. En dat houdt in, dat de sociale wetgeving in Nederland óók geldt voor de verbintenis vereniging voetballer want dat hóórt nu eenmaal zo, bij een arbeidscontract. Moeizaam rijpt in bondsbestuurlijke kringen het besef, dat het betaalde voet bal in ons land een vlucht heeft geno men, die sentimentele overwegingen niet meer verdraagt. Niet alleen de clubkleu ren zijn belangrijk, de verhouding werk gever-werknemer komt in het geding. Al even moeizaam slepen zich de onderhan delingen voort, die de VVCS met de bond voert. Er moet naar een status worden gezocht voor de beroepsvoetballer. Waar miljoenen omgaan in transfers, entree prijzen, spelerssalarissen en de voetbal toto komt het recht om de hoek kijken. En met het recht, het „normale" recht van de burgermaatschappij ook de ver plichtingen ten aanzien daarvan. „Het is" zegt VVCS-secretaris Karei I Jansen, „welhaast onvermijdelijk, dat, nu het spelerscontract een arbeidscontract is en de verenigingen zich daaraan zul len moeten gaan houden, van die nieuwe situatie een sanerende werking zal uit gaan. Waar de bodems van kassen drei gend zichtbaar worden, nu al, zal men aan nog weer nieuwe verplichtingen moe ten gaan voldoen. In de huishoudinkjes I van de kleinere clubs zal het kasboek daarvoor geen ruimte meer laten. Slechts gezonde bedrijven kunnen, net als in de burgermaatschappij, op de been blijven." Ongekend actief in deze dagen is de I VVCS. Steeds meer wordt de vereniging betrokken in zaken, waarbij spelers in min of meer juridische perikelen raken. I Moeilijkheden, die rechtstreeks te maken hebben met een rechtspraak in een bond, die niet meer van deze tijd is. De ama teurs vinden nog immer vrij gemakkelijk hun weg langs de paden, die zijn afge bakend door de reglementen die steunen op die ene, ongeschreven wet: „een ama teur doet het allemaal voor zijn plezier." Maar loodzwaar drukt op die rechtspraak inmiddels de omstandigheid dat een regi ment voetballers in dit land zich niet alleen voor dat plezier tot huursoldaten van verenigingen of stichtingen heeft la ten maken. Achtergrond: geld, dat min ADVERTENTIE of meer gemakkelijk hier, uiterst moei zaam daar kan worden verworven. Maar' wat geld kan opleveren, kan ook geld kosten. Een keiharde waarheid, die men bijvoorbeeld vindt neergelegd in een brief, die de VVCS in de afgelopen week aan de verenigingen in het betaalde voetbal zond. Een bede om reglementswijziging ten behoeve van het betaalde voetbal. Want, stelt de VVCS, onaangenaam ge troffen door een uitspraak van een KNVB commissie van beroep, „in het bijzonder de straf van schorsing achten wij in het betaalde voetbal niet op zijn plaats." De commissie: „er kan geen aanleiding wor den gevonden ten aanzien van contract spelers andere normen toe te passen, dan ten aanzien van amateurspelers pleegt te geschieden, mede omdat in Nederland de contractspelers het voorbeeld zijn voor de voetballende jeugd en het kijkend pu bliek." En dan is daar de realiteit: geld. Want, zegt de VVCS ten antwoord: In de eerste plaats wordt de vereniging gestraft, die de betreffende speler niet mag opstellen, waardoor het normale competitieverloop wordt verstoord. Voorts de teamgenoten van de speler, omdat over het algemeen een elftal verzwakt zal optreden en de inkomsten van de spelers in ongunsti ge zin kunnen worden beïnvloed. Tenslot te wordt het publiek, zowel de bezoekers als de toto-deelnemers die de financiële basis moeten leggen voor het hele betaal de voetbal eveneens gestraft. ,Wij hebben", zegt de VVCS dan ver der, „het vaste voornemen een actie te Karei Jansen heeft het druk. ondernemen om in deze zaak verbetering te brengen." Een actie, dus, die er toe moet leiden, dat in plaats van schorsin gen boetes worden betaald. Geldelijke straffen. Want achter alles wat er aan de top van ons voetbal gebeurt, juridisch geharrewar, uitstippelen van nieuwe be leidslijnen, staat de realiteit: geld. ADVERTENTIE KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) TELEFOON 2046 (02550) IJMUIDEN De Vereniging Van Contractspelers in de KNVB is zeer tevreden over de op lossing van de „kwestie-Laseroms". De VVCS heeft, zo zegt zij, met grote vol doening kennis genomen van de beschik king van de kantonrechter inzake de kwestie Laseroms Sparta. „In de eerste plaats heeft deze uitspraak er kennelijk toe bijgedragen, dat tussen de Pittsburgh Phantoms en Sparta volledige overeen stemming is bereikt. De VVCS heeft zich immers direct na het vertrek van Lase roms op het standpunt gesteld, dat diens handelwijze niet door de beugel kon en dat het verschil in der minne geschikt diende te worden. De VVCS verheugt zich over de schikking. In de tweede plaats is het voor de rechtspositie van de contractspelers van fundamenteel belang, dat Laseroms in de procedure met Sparta door de kanton rechter in juridisch opzicht in het gelijk is gesteld. De kantonrechter heeft immers beslist, dat de speler, die gewichtige re denen heeft om zijn contract tussentijds te beëindigen, zich met een desbetreffend verzoek tot hem kan wenden zonder ge bonden te zijn aan de KNVB-arbitrage, waar tegenover de positie van de speler veel zwakker is dan zulks tegenover de kantonrechter het geval is. Voorts heeft de kantonrechter beslist, dat het semi-profcontract een arbeids overeenkomst is. Een standpunt dat de VVCS reeds lang geleden heeft ingeno men. Het gevolg van deze principiële uit spraak is, dat ook de semi-profspeler gaat profiteren van de beschermende bepalin gen van het arbeidsrecht en van de voor delen van de sociale verzekeringswetten"' (Van onze biljartmedewerker) Het driebandenteam van Excelsior 1 uit Beverwijk, onder aanvoering van nes tor Jan Lamers, heeft na een beslissings wedstrijd tegen het tweede team van de eigen vereniging voor de derde achtereen volgende maal de titel in het district Haarlem veroverd. Ook in de afdelingen CII en Dl zijn nu de winnaar na barragepartijen bekend. Onder Ons en IVO plaatsten zich door overwinningen op resp. Het Noorden en O VS 3 voor de eindronden op de jaar lijkse Haarlemse districtsdag. Op deze districtsdag, zondag 16 april in de biljart zalen van Café Rest. Brinkmann, zal door de diverse groepswinnaars gestreden wor den om het uiteindelijke kampioenschap in de afdelingen C, D en E. De kampioensteams van deze afdelin gen, en ook de kampioenen van afd. A en B, te weten Excelsior en Hof van Hol land, kunnen over enige tijd deelnemen aan de strijd om de gewestelijke kampi oenschappen. wuuwnnflnnnAfinnnnnnnnnnnnnnnnnnnfwnnnflnrinnnnnvniuui«ftiMuuMyMiiiiiiuiiwwiMM>iiRiMUWAW<iwiww^ i Dinsdag zijn in Stockholm de eerste wedstrijden gespeeld voor het toernooi om de wereldtitels tafeltennis. Het Ne derlandse herenteam startte in groep drie met een teleurstellende 2-5 nederlaag te gen Denemarken, maar herstelde zich te gen Canada (5-2) en Gana (5-0). Van de Nederlandse ploeg die van Ca nada won, boekte Bert Onnes de beste resultaten. De Amsterdammer won al zijn partijen met 2-0. Bert van der Helm en Bert Schoofs behaalden beiden één winst en één verliespartij. De Nederlandse damesploeg heeft later op de dag met 3-2 gewonnen van Dene marken. Het was de eerste wedstrijd in groep twee, waarvan verder Nigeria, een gecombineerd team van Palestina/Gaza, en het sterke Hongarije deel uitmaakt. Dank zij een sterke start heeft Bayern München in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars in Mün chen Standard Luik met 2-0 verslagen. (Van onze sportredactie) Trainer Klijn van EDO is hard be zig zijn achterstand op de overige deelnemers in onze toto-tips goed te maken. Deze week bleef hij met ne gen goede uitslagen ver voor op kop loper De Visser van Telstar die met vier punten niet zo'n beste dag had. De Veiser oefenmeester zag hierdoor zijn naaste concurrent bestuurslid Gosen van Haarlem, die het ot zes punten bracht, opnieuw dichterbij komen. Puck de Vos van RCH kwam met ze ven juiste uitslagen uit de bus. De stand bij de toto-tips is nu: De Vis ser 238, Gosen 235, De Vos 222 en Klijn 209. Net als de positie aan de kov van onze toto-ranglijst van de Visser, is nu ook de toestand van Telstar aan de staart van de ranglijst precair gewor den. In de resterende vier wedstrij den zullen de Velsenaren hun plaats in de ere-divisie veilig moeten stellen. De Visser blijft optimistisch. Het is een gelukje voor hem dat zondag de competitie wat de hoogste afdeling betreft stil ligt. De dijbeenblessure van Van Egmond zal dan rustig kunnen genezen. Ook Althof en Van Essen, die de strijd tegen Ajax ook niet zonder blessure beëindigden, kunnen hierdoor weer wat op verhaal komen. Voor Haarlem blijft alles op rolle tjes lopen. Opgewekte geluiden dus van bestuurslid Gosen, die niet alleen vast op promotie naar de eerste divi sie rekent. De voorzitter van de sec tie betaald voetbal van Haarlem d.eel de ook mee te verwachten dat trainer Peeman zich ook het volgende seizoen met Haarlem zal blijven bezig houden. De prognoses van de heren De Vis ser, Gosen, De Vos en Klijn (in deze volgorde) voor toto 42 zijn: ZaanstreekVolendam 3 3 1 2 Blauw WitHeracles 1 1 3 1 SC DrenteDe Graafschap 3 3 3 2 FC Den BoschVelox 1 1 1 1 Vitesse—DHC '66 1 1 1 1 RBC—NEC 2 3 2 2 Holland SportCambuur ..3 3 2 3 AlkmaarEindhoven 1 1 1 3 BelgiëNederland 2 3 2 2 Roda JC—HVC 1 1 3 WageningenDe Baronie .1111 Limburgia—WV 3 1 1 1 Hermes DVSFortuna VI. 3 3 3 In aansluiting op recente besprekingen met afgevaardigden van de voetbalver enigingen PSV en Eindhoven hebben bur gemeester en wethouders van Eindhoven de besturen van de twee clubs schriftelijk meegedeeld dat aan het betaald voetbal in de gemeente Eindhoven geen subsidie wordt verleend en dat ook ten aanzien van de vermakelijkheidsbelasting (20 op centen) geen faciliteiten aan de betrok ken clubs worden toegestaan. In het afgelopen jaar vloeide via de semi-profclubs Eindhoven en PSV ruim honderdduizend gulden aan vermakelijk heidsbelasting in de gemeentekas. Voor PSV is een plan ontwikkeld om de accomodatie van het sportpark zodanig te verbeteren, dat deze club over een aantal jaren de beschikking krijgt over een doel matig geoutilleerd stadion. Met de uitvoe ring van de werkzaamheden die in vier fasen zal geschieden moet nog wor den gewacht op financieringsmogelijkhe den. Het eerste werk zal bestaan uit het bou wen van een 120 meter lange, overdekte staantribune met 7500 plaatsen. Men gaat Het honkbalseizoen in de Verenigde Staten is begonnen. 44.382 toeschou wers zagen hoe president Johnson de eerste bal gooide bij de wedstrijd New York YankeesWashington Senators. De Yankees wonnen met 8—0. (Van onze sportredactie) De voetbalcompetitie in de ere-divisie is met nog enkele wedstrijden te spelen in een beslissend stadium gekomen. Be slissend dan in zo verre de twee onder ste plaatsen in het geding zijn. De drie hoofdrolspelers in dit gevecht om het behoud van de plaats in de hoogste af deling van het betaalde voetbal zijn Telstar, Elinkwijk en Willem II. De Velsenaren schijnen voorlopig de beste kansen te hebben op de veilige zestien de plaats. Het programma dat de groot ste concurrent Elinkwijk voor de boeg heeft lijkt zwaarder. Willem II heeft tot nu toe twee wedstrijden minder ge speeld, maar aangezien Ajax en Sparta de tegenstanders in deze inhaalwedstrij den zijn, is het niet waarschijnlijk dat de Tilburgers hieruit enige winst zullen overhouden. De programma's van deze drie clubs luiden: Telstar: MVV uit. GVAV en Sparta thuis en Fortuna '54 uit. Elinkwijk: thuis DOS en Feijenoord, uit Willem II en Go Ahead. Willem II: uit Ajax, Sparta, NAC en DWS, thuis Elinkwijk en FC Twente. Met wederzijds goedvinden zal de be staande overeenkomst tussen Feijenoord en trainer Willy Kment op 30 april wor den beëindigd. De training van de con tractspelers zal dan tot het einde van het lopende seizoen worden waargenomen door Ben Peeters, thans bij Fejjenoord als jeugdtrainer in dienst. Als medewerkers van Peeters en manager Guus Brox is door het bestuur Gerard Kerkum aange wezen. (Van onze sportredactie) Er zijn weer verscheidene amateur voetballers door de KNVB gestraft. Kops van Bloemendaal kreeg een schorsing van vijf wedstrijden wegens natrappen in de wedstrijd tegen Halfweg. Buis van Halfweg kreeg voor hetzelfde eveneens vijf wedstrijden. Op de straflijst komen ook drie spelers van SAC uit Haarlem voor: Kahlen en Deen werden voor vier wedstrijden geschorst wegens wangedrag in de wedstrijd SAC-VEW en Weemering staat er ook voor vier wedstrijden naast wegens een poging tot natrappen in het duel Kromhout-SAC. Wullems van EDO mag vijf wedstrijden niet uitkomen voor EDO 2 wegens trappen van een tegen stander van Hilversum. ADVERTENTIE De organisatoren van de Amstel Gold Race, die zaterdag 15 april van Helmond naar Meerssen over 205 km wordt gere den, hebben de laatste dagen ruimschoots hun budget overschreden. Want het als nog contracteren van Jan Janssen, die men nu als winnaar van Parijs-Roubaix niet meer kon negeren, en van de jonge talentvolle Belg Eddy Merckx hebben handenvol geld gekost. Ruim 120 renners zullen in Helmond voor dit grootste profevenement binnen onze grenzen aan de start komen. Onder hen zijn zes oud-wereldkampioenen: Jan Janssen, Jean Stablinsky vorig jaar winnaar van deze race ,Herman van Loo, Tommy Simpson, Tiemen Groen en Rik van Looy en tal van andere bekende figuren als Jacques Anquetil, Arie den Hartog, Noël Foré, Bernhard van de Kerckhove, André Desvages, Willy Plan- ckaert, Guido Reybroek, Roland Zoeffel, Wim Schepers, Harrie Steevens, Peter Post, Jo de Roo en Eddy Beugels. Voor lopig ontbreken de Televizieren op de deelnemerslijst. Pellenaars was namelijk niet akkoord met de voorwaarden die de organisatie aan Nederlandse ploegen stel de. Maar het schijnt dat men in Televi- zierkringen nog op het aanvankelijke be sluit terug wil komen zodat dan alle goe de Nederlandse renners vanuit Helmond zullen vertrekken. Het parcours is in vergelijking met het vorige jaar, toen men uitliep tot over de 300 km, sterk ingekrompen. Er wordt nu van Helmond via Meij el, Horn, Maas- bracht en de linker Maasoever naar Meers sen gereden, waarna de karavaan nog een honderdtal kilometers tegen de Lim burgse heuvels moet optornen om weer in Meerssen het eindpunt te vinden. De Nederlandse halfzwaargewicht Bas van Duivenbode is maandagavond te Wil lemstad in een gevecht tegen de Colom biaan Pedro Miranda in de derde ronde k.o. gegaan. Miranda wil nu de winnaar van het gevecht tussen Emile Griffith en Nino Benvenuto op 17 april te New York uit dagen. Jan Janssen naar Amstel Goldrace voor royaal startgeld. namelijk uit van de gedachte dat de hui dige capaciteit van 17,000 plaatsen voor de eerstkomende jaren toereikend is. Het feit dat hiervan slechts acht percent over dekt is, maakt een kwalitatieve verbete ring van de toeschouwersaccomodatie dringend noodzakelijk. Gerekend wordt op een totale realise ringsperiode van het plan van ongeveer 15 jaar, zodat omstreeks 1985 het percen tage van het aantal overdekte tribune plaatsen zal zijn opgevoerd tot bijna de helft van de volgens prognoses in dat jaar benodigde 26.500 plaatsen. (Van onze dammedewerker) Met een geraffineerde lokzet, waarvoor hij in W. Gomes een willig slachtoffer vondAbracht P. Hesselman in de slui tingsronde van het toernooi om het per soonlijk damkampioenschap eerste klasse de titel op zijn naam. Deze titel wordt gehonoreerd met promotie naar de hoofd klasse. Th. v. Wort bereikte met een zege op A. v. Son een eervolle tweede plaats. T. Hoek besloot het toernooi met een snelle winst op A. Zandbergen. A. G. de Zwart onderschatte zijn tegenstander A. v. Krie ken, waardoor hij niet verder kwam dan een puntenverdeling. De eindstand eerste klasse luidt: 1. P. Hesselman 15; 2. Th. v. Wort 14; 3. A. G. de Zwart 12; 4 en 5 T. Hoek en A. v. Son elk 11; 6. H. J. Winter 10; 7. A. v. Krie ken 7; 8. W. Gomes 6; 9 en 10 T. Winke laar en A. Zandbergen elk 2 De finale hoofdklasse bracht in de ope ningsronde vier D.C.IJ.-spelers tegen over elkaar. C. Pippel trad de gerouti neerde B. Dukel onbevangen tegemoet, welke vrijheid hem in staat stelde te pro fiteren van een minder sterke voortzetting van zijn tegenstander met een verdienste lijke zege als beloning. De partij tussen Th. Tielrooy en J. Bierman droeg een in gewikkeld karakter in hoofdzaak door toe doen van Tielrooy, die als gebruikelijk het moeilijke genre zoekt. In een doolhof van dreigementen greep Bierman mis, voldoende voor Tielrooy om snel winst af te dwingen. De tweede ronde van de fina le wordt vrijdag 14 april gespeeld in het Cultureel Centrum, IJmuiden. De 21-jarige Belg Eddy Merckx zege vierde in de grand prix Salvarani, een wegwedstrijd over 202 km die vanuit Brussel door Zuid-België naar Asse leid de. Merckx reed de afstand in 5 uur en 12 minuten en had daarmee 30 seconden voorsprong op zijn landgenoot Willy Mon ty, die als tweede eindigde. De Engelse ex-wereldkampioen Tom Simpson plaat ste zich als derde. Gerben Karstens was met zijn achtste plaats op 1 min. 25 van de winnaar de beste Nederlander. Klasseringen van de overige Nederlan ders: 10. Eef Dolman, 18 Bart Zoet, 23. Bas Maliepaard, 30. Huub Harings, 32. Cees Snepvangers.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21