Pleiter mr. Mout voor Hoge Raad: „Een rookbom is geen vuurwerk'' Nu behandeling in cassatie van 10 maart-gebeurtenis Fotograaf wist niets van een „stilstaanverbod" NAVO en Defensie: geen malversaties bij Afcent HEROPENING PERMANENTE CAMPINGSHOW HEEMSTEDE Kort en bondig vo arlem en de Mmond fris in de mond 2/\ Sporthuis FRED MUSCHTER Dr. Carson Blake in ons land Gorssels B. en W. draaien bij Incident bij Drakensteyn Rechercheur stuurde hond op hem af Marine niet naar provofeest Beer voor pritis(es) Twee jaar voor doden van echtgenote Doden in het verkeer Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Beter weer /A/\\ Vele openingsaanbiédingen gedurende 3 DAGEN. WOENSDAG 12 APRIL 1967 2 Demonstranten V Fort nieuws Prins Claus Groningen tn Gras- en Bloemzaden Grasmachines en alle Tuingereedschappen 1 T - Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk es e e ES nrio (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Een rookbom is geen vuurwerk in de zin van artikel 230 van de Amsterdamse politiever ordening. Essentieel voor vuurwerk zijn licht- en knaleffecten, maar die ontbreken bij een rookbom". Dit zei voor de Hoge Raad mr. P. Mout uit Den Haag, in cassatie pleitend in de zaak tegen een 24-jarige Amsterdamse student en diens echtgenote, die op 10 maart van het vorige jaar de trouw dag van prinses Beatrix in de Raad huisstraat in Amsterdam een rookbom hebben gegooid. De kantonrechter had het tweetal we gens overtreding van artikel 230 van de politieverordening (verbod om vuurwerk af te steken), veroordeeld tot twee maan den hechtenis, waarvan een maand voor- Dr. Eugene Carson Blake, de Ameri kaanse opvolger van onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft als secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, is gisteren uit Genève op Schiphol aange komen om het overleg van de kerkelijke commissie voor internationale zaken (CCIA) in Den Haag bij te wonen. waardelijk. In hoger beroep had de recht bank in Amsterdam vier weken hechte nis, waarvan twee voorwaardelijk opge legd. Voor de Hoge Raad betoogde mr. P. Mout voorts dat het bewuste artikel in de politieverordening voor een zeer belang rijk deel een doublure is van artikel 429 van het wetboek van strafrecht, waarin het afsteken van vuurwerk, wanneer er kans op brandgevaar is, strafbaar wordt gesteld. Ook daarom moet volgens pleiter het bewuste artikel van de A.P.V. onver bindend worden verklaard. Bovendien behandelde de Hoge Raad de zaken tegen een twintigjarige kwekeling, een 21-jarige analist, een achttienjarige student, allen uit Rotterdam, en een twin tigjarige leerling-verpleger uit Poortugal, die op zaterdag 2 juli van het vorige jaar op de Lijnbaan in Rotterdam met borden hebben gedemonstreerd tegen het Ameri kaanse optreden in Vietnam. Zij werden vervolgd wegens overtre ding van het reclameverbod in de Rotter damse politieverordening. De kantonrech ter ontsloeg het viertal van rechtsvervol ging en gelastte teruggave van de inbe- slaggenomen borden. In beroep veroor deelde de rechtbank de demonstranten ieder tot een boete van tien gulden. Ook de rechtbank besliste dat de borden, van (Van onze correspondent) GORSSEL. Het gemeentebestuur van Gorssel stuurt weer raadsvoorstellen aan de pers onder de druk van niet-ingelich- te raadsleden en scherpe commentaren van regionale en landelijke dagbladen. Bij de stukken voor de komende raads vergadering bevond zich echter een brief, waarin verzocht werd bij publikatie van de voorstellen geen persoonsnamen en bedragen te vermelden. de socialistische jeugd van Nederland, te ruggegeven moeten worden. Mr. J. H. van Wijk, in cassatie pleitend voor de vier demonstranten, meende dat het bewuste artikel van de AP.V. in strijd is met de grondwettelijk gewaarborgde drukpersvrijheid en met het verdrag van Rome. „Het verbieden van propagandamidde len omvat zo ongeveer de gehele vrije meningsuiting en is dus ongeoorloofd", zo stelde hij. Naar zijn oordeel is het stelsel van het „enkele binden" van demonstra ties aan voorafgaand verlof niet toege staan. In beide zaken zal de procureur-gene raal op dinsdag 25 april conclusie nemen. In Lage Vuursche heeft zich gisteren een incident voorgedaan tussen een foto graaf en een lid van de paleisrecherche. De fotograaf wandelde op een openbare weg welke vlak langs de tuin van kasteel Drakensteyn loopt toen de rechercheur op hem afkwam, hem een duw gaf en boven dien zijn politiehond op de fotograaf los liet. Enkele journalisten, die getuige wa ren van dit incident, stuurden later een protesttelegram aan prinses Beatrix en prins Claus. Daarin werd gesproken van grof optreden van de paleisrechersche. „Wij dringen aan op een onderhoud ten einde uw privéleven en onze normale be roepsuitoefening in hun juiste verhouding te brengen", zo stond in het telegram. Achteraf bleek, dat de recherche het consigne had gekregen, stilstaan op de weg langs de kasteeltuin te verbieden als de prinses in de tuin wandelt. Dit was Dr. Carson Blake Zestig a zeventig afgevaardigden van kerken uit zes continenten zullen er voor overleg plegen voor de grote conferentie van het centrale comité van de wereld raad, die in de komende zomer in Kreta wordt gehouden. Dr. Blake, die in Amerika de bijnaam „Mr. Protestant" draagt, deelde mede, dat dank zij aansluiting van kerkgenootschap pen uit ontwikkelingslanden het aantal leden, thans circa 350 miljoen, voortdu rend langzaam blijft stijgen. „Wij raken ook wel eens leden kwijt, bijvoorbeeld in Zuid-Afrika, vanwege ons standpunt te gen rassendiscriminatie, maar toch zijn er ook in Zuid-Afrika nog vele kerken bij ons aangesloten." ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De marineleiding neemt geen invitatie aan voor een ver broederingsfeest met provo's in de Apol- lobioscoop. Aangezien de provo's het ge zag ontkennen en de militairen tot het gezagsapparaat behoren, is het voor de marine onmogelijk deel te nemen aan festiviteiten van de provo's, zo meent de marineleiding. Provo is al bezig geweest om uitnodigingen voor het feest op 22 april te verspreiden onder matrozen. (Van onze correspondent) ROERMOND. Woordvoerders van de NAVO en het Nederlandse ministerie van Defensie hebben ontkend dat er malver saties zouden zijn gepleegd bij de toe wijzing van de bouwopdracht voor een internationale mammoetschool voor AFCENT in Brussum. Het dagblad „Cobouw" berichtte giste ren over vreemde manipulaties, die ertoe geleid zouden hebben, dat een Nederland se firma de miljoenenopdracht verwierf. Wel is het zo, dat de Nederlandse firma, De Groot's houtbouw n.v. in Vroomshoop, al maanden geleden in verband met de continuïteit in het bedrijf alle pogingen deed (en die ook steeds heeft herhaald) voor de bouwopdracht in aanmerking te komen. Enkele weken geleden schreef het bud get-comité van de NAVO (toen nog in Fontainebleau) de opdracht uit. Eventue le gegadigden kregen maar acht dagen tijd om hun bouwplannen gereed te ma ken. Architect De Jong van de Vrooms- hoopse firma zegt, dat hij het complete bestek in een dag tijd gereed had. Een onderwijscommissie en een techni sche commissie (waarin vertegenwoordi- ers van USA. Canada, Groot-Brittannië en Duitsland de AFCENT-landen Ne derland, België en Luxemburg nemen in het project geen deel) hebben veertien Gewonden bij schietpartij. Bij een schiet partij op de Zeedijk in Amsterdam zijn vannacht twee mannen gewond geraakt. Beiden kregen een schotwond in het rechterdij been. ingezonden bouwplannen nauwkeurig be studeerd. Een Brits-Nederlandse bouwcombinatie en de Vroomshoopse onderneming bleken daarna de enige serieuze kandidaten te zijn. De commandant van het eerste ge- nie-commandement in Breda heeft daarna de verzegelde omslagen met prijsopgaven geopend. „Daarbij bleek De Groot's houtbouw in Vroomshoop de laagste inschrijver te zijn. De gunning is volgens een bij militaire bouwprojecten steeds gevolgde procedure aan die firma verleend", aldus een woord voerder van de NAVO. gisteren het geval, toen zij met haar echt genoot het zwembad ging bekijken dat in de kasteeltuin wordt aangelegd. De pers was echter niet op de hoogte gesteld van het verbod. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft geen commentaar gegeven op het incident maar wel maatregelen genomen om de journalisten, die niets wisten van tijde lijke verboden en bijzondere consignes aan de paleisrecherche en de rijkspolitie, beter in te lichten. De Rijksvoorlichtings dienst heeft door in allerijl naar Lage Vuursche gestuurde woordvoerders laten weten dat getracht zal worden dagelijks informaties te verstrekken over de bewe gingen van prinses en prins. Prins Claus heeft gisteren in Den Haag een bijeenkomst van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening bijgewoond en vervolgens een bezoek gebracht aan het paleis Noordeinde. De rest van de dag bracht hij thuis door. Prins Claus bezocht vandaag een object in Assen in het kader van zijn bestudering van pro blemen op het gebied van de ruimtelijke ordening. Daarna reisde hij door naar Groningen voor een bezoek aan het Aca demisch Ziekenhuis. Over de aard van dit bezoek wenste de Rijksvoorlichtings dienst geen mededelingen te doen. „Het ligt in de privésfeer", zo werd gezegd. Wel werd meegedeeld dat prins Claus een gesprek zal hebben met de longspecialist prof. Orie. Over een eventueel longon derzoek van prins Claus is de RVD niets bekend. Na het bezoek aan het ziekenhuis zal prins Claus zijn schoonzuster prinses Christina ontmoeten, die in Groningen studeert. Prinses Beatrix brengt zo nu en dan een bezoek aan haar moeder op paleis Soestdijk en maakt wandelingetjes in de tuinen van paleis Soestdijk en kasteel Drakensteyn. Zij gaat meestal per auto naar paleis Soestdijk. ADVERTENTIE a op DONDERDAG 13 APRIL - 14.00 uur Adviseurs voor al uw SPORTBENODIGDHEDEN JAN VAN GOYENSTRAAT 18 - TELEFOON 85309 Ruime parkeergelegenhid. Dit is de delegatie van vier kraam verzorgsters en twee leidsters, die op Drakensteyn een grote teddybeer zal aanbied namens de kraam- centra van het Oranje-Groene Kruis. Van links naar rechts Joke Hilbrands, zuster E. C. Rots, Lenie Boersma, Gerrie van Spronsen, zus ter A. V. van Weerden en Geurtje van Garderen. De rechtbank ie Maastricht heeft een 29-jarige beambte der staatsmijnen uit Heerlen wegens het wurgen van zijn 28- jarige vrouw veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De beambte, die veel van zijn vrouw hield, had haar op 10 november 1966 's morgens ontbijt op bed gebracht. Hij was echter dol van drift geworden, toen zijn vrouw hem zei niets meer nodig te hebben en best voor zichzelf te kunnen zorgen. Hij had haar daarna in de slaap kamer geslagen en met één van haar ny lonkousen gewurgd. Volgens de psychiatrische en psycholo gische rapporten kon de wurging de be ambte niet worden aangerekend Er was toen volgens de psychiaters geen wilsvrij heid meer. ADVERTENTIE ATU O A L i 5 T B NI in een grote sortering. Ged. Oude Gracht 62 Telef. 1 12 69 HAARLEM Brand in pakhuis. Door onbekende oor- zzak is een pakhuis van de CAV aan de Hazenstraat te Valkenswaard groten deels in vlammen opgegaan. De schade wordt op een paar ton geschat. Sachsenhausen. De jaarlijkse reünie van de Nederlandse Vriendenkring Sachsen hausen wordt op 29 april gehouden in het lyceum Schoonoord in Zeist. Na een discussieochtend wordt 's middags het toneelstuk „Jacques of De Onderwer ping" van Ionesco opgevoerd door de hoogste klas van de Amsterdamse To neelschool. Voorts wordt de film: „Om dat mijn fiets daar stond" vertoond. De voordracht met muziek van „Kristal te gen spiegel" van A. Roland Holst en Maarten Bon besluit de reünie. Naar Suriname. Rotterdams politiechef, hoofdcommissaris A. Wolters, is naar Suriname vertrokken. Uit erkentelijk heid voor de medewerking en bescher ming, die de vele dikwijls in Rotterdam vertoevende Surinaamse delegaties van het Rotterdamse politiekorps genieten, heeft de gouverneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, de hoofdcommissaris voor een bezoek van veertien dagen aan Suriname uitgenodigd. J. W. Pik overleden. In Rijswijk (Z.H.) is op 92-jarige leeftijd overleden de heer J. W. Pik, auteur van een reeks ge schiedenisboeken voor het lager en middelbaar onderwijs. Vooral zijn boe ken voor het middelbaar onderwijs werden in de jaren 1920-1950 vrij al gemeen op de middelbare scholen in ons land gebruikt. Totaal schreef de heer Pik ongeveer twintig geschiedenis boeken. Justitie. Tot directeur-generaal, hoofd van de directie politie van het ministerie van Justitie is benoemd: mr. W. J. van Eijkern, thans raadadviseur in vaste dienst bij dit ministerie. Op de provinciale weg tussen Buren en Tiel is de 69-jarige wielrijder A. Kas bij oversteken door een personenauto aange reden. De heer Kas overleed ter plaatse De vijftigjarige draglinemachinist J. van der Klok uit Hoogeveen is om het leven gekomen, toen hij op de Stuifzandseweg in zijn woonplaats door onbekende oorzaak met zijn auto tegen eij boom reed. Hij was op slag dood. De achtjarige Margien Johanna Mul ders uit Leeuwarden is op de Groninger straatweg in haar woonplaats door een personenauto overreden en korte tijd la ter aan de gevolgen overleden. Het zes-jarige jongetje L. van Gruns ven is in zijn woonplaats Rosmalen door een vrachtauto met aanhangwagen aange reden. Het jongetje was op slag dood. In het binnenziekenhuis in Eindhoven is de 23-jarige M. Cornelissen uit Einho- ven overleden aan de gevolgen van een aanrijding. I I De Ark (Nieuw Heiligland), vandaag 20 u.: Cyclus „Die schone Müllerin" van Franz Schubert door Jan Schaap (bas-bariton) en Helen Scott (piano). Minerva Theater (Heemstede), vandaag, 20.15 u.: Mozartconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Dick de Reus, viool. Stadsschouwburg, donderdag 20 u.: „S. P. James Joyce" van John Vandenberg door Toneelgroep Theater. Regie: Elise Hoo- mans. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „The Professionals", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Slaaf van zijn driften", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Bittere rijst", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.„Poker om vier vrouwen", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.:„ Sherlock Holmes contra Jack the Ripper", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Goed gescho ten, Matt Helm". 14 j. Minerva, vandaag en donderdag: geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Viva Ma ria". 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het meisje Ariane", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Furie der Apachen", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Lost Command", 18 j. Studio, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf', 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Naakte onschuld", a.l. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67), Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf", expositie van werken van 50 internationale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks geo pend van 11-17 uur, zondags van 13-17 uur. Cruquius Museum, Cruquiusweg, Heem stede, Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Exposhie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 uur Vishal (Grote Markt): Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Brinkmann (Grote Markt), vandaag 20.15 u.: Lezing voor de Nederlan se Ge nealogische Vereniginy d -ir i - 1 s P Polakde Booy. Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang' voor j aarsbloemen. Waag (Spaarne). Expositie van werk van Haarlemse Kunstenaars (K.Z.O.D.). Tot 21 april. Raadhuis Hillegom, donderdag, 20 uur: Gemeenteraadsvergadering. WOENSDAG 12 APRIL City, 20 u.: „Zeven gouden mannen slaan een tweede moordslag". DONDERDAG 13 APRIL City, 20 u.: „Doorbraak". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: 14-17 u.: expositie werken van Karei Appel. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. „Sex WOENSDAG 12 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u Happening". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tobroek". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling werken van Hubert van Lith. geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur DONDERDAG 13 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sex Happening". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tobroek". ADVERTENTIE Dringt direct door tot san de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorz.aken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog, VMVWWMMMMWMyMIMftlWWMWWMWWWWWIWftlWMMMWMWWI Het K.N.M.I. deelt mee: Een regenzone, die ons land maandag in noordelijke richting was gepasseerd, keerde dinsdag langzaam terug en ver oorzaakte in de afgelopen nacht in de westelijke helft van het land opnieuw re gen. Deze regenzone trekt thans lang zaam in westelijke richting. Met een zwakke oostelijke tot zuidoostelijke stro ming stroomt thans zachte en betrekkelijk vochtige lucht naar onze omgeving. Deze lucht is onstabiel, zodat er zich plaatse lijk een bui in zal ontwikkelen. In de avond en nacht zal het in het algemeen opklaren, zodat de kans op vorming van stralingsmist groot is. Overdag zullen de temperaturen in het algemeen op een ho ger niveau komen. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum CO t c «e K C a temperaturen binnen- en buitenland c£ - O u Den Helder zw. bew. Z li 7 Ypenburg zw. bew. O 12 6 Vlissingen regenbui O 10 7 Eelde zw. bew. O 15 4 De Bilt zw. bew. O 12 6 Twente half bew. ozo 15 3 Eindhoven regen zo 12 4 Z.-Limburg zw. bew. zo 14 4 Helsinki onbewolkt n 8 2 Stockholm zw. bew. wnw 8 2 Oslo regen no 8 4 Kopenhagen licht bew. zo 8 4 Aberdeen half bew. wnw 9 1 Londen regen 7 5 Amsterdam regen O 12 7 Brussel geh. bew. zzo 13 8 Luxemburg licht bew. ozo 14 3 Parijs motregen zzo 12 7 Bordeaux mist zo 14 4 Grenoble licht bew. windst. 17 3 Nice zw. bew. nno 15 9 Berlijn regenbui O 18 9 Frankfort licht bew. windst. 17 2 München licht bew. z 17 3 Zürich mist windst. 15 -0 Genève onbewolkt O 13 0 Locarno licht bew. O 13 2 Wenen half bew. nw 20 8 Innsbruck licht be w. w 16 1 Belgrado zw. bew. zo 23 13 Athene zw. bew. O 21 14 Rome zw. bew. O 17 7 Barcelona regenbui nno 17 9 Madrid zw. bew. windst. 13 1 Mallorca regen ono 17 11 Lissabon onbewolkt nnw 17 9 Donderdag 13 april Zon op 5.49 uur; onder 19.33 uur. Maan op 6.59 uur; onder 23.55 uur. Maanstanden Eeiste kwartier17 april 21.48 uur Volle maan 24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 april Hoog water 5.11 uur en 17.24 uur. Laag water 1.03 uur en 13.23 uur. Donderdag 13 april Hoog water 5.37 uur en 17.53 uur. Laag water 1.29 uur en 13.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2