De wind kan niet lezen Papierfabriek weigert de loonsverhoging voor '67 te betalen Famous Artists naar Damrak PANDA EN DE MEESTER-DRINKER .1 POLLE, PELLI EN PINGO 0 RECHTER TIE BRAMMETJE FOK Fa. B. ENGELENBERG KNP onthoudt 2500 man 5.5 pet Grond gekocht voor Holland Promenade Elektriciteit op aardgas in Brabant PREMIE SPAARPLAN Geen advertenties voor apparatuur om af te luisteren Ontslag voor 155 man in Tilburg MIELE WASAUTOMATEN V Mn heb ik van sparen willen weten, maar nu... DONDERDAG 13 APRIL 1967 17 Ons vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason HARTENDORP «r Basis voor persoonlijk bezit OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ills* - W:- 16) We vonden een winkeltje, waar er enkele te koop waren. De winkelier was een dikke man, die met gekruis te benen op de drempel zat. Hij reik te naar een paar vulpennen en begon ons die een voor een te overhandi gen. Hij had paffige, bruine handen met grote, droge nagels. „Is deze goed?" vroeg miss Wei. „Ik zal u onze beste laten zien. Dat is deze. 't Is een echte Black bird." „Is die eerlijk goed?" „Kijk hoe ze schrijft super fijn." „Hoeveel deze?" „Vijftig rupees maar." „Die zal ik nemen." Ze begon haar handtasje te door zoeken. „Nee!" zei ik. „Toe, ik wil graag kopen." „De pen is veel te duur." „Maar ik wil goeie pen." „Zo goed is deze niet." „Hoeveel waard?" vroeg ze. „Bied hem vijfentwintig." „Hij is meer dan vijftig waard", zei de winkelier, ,,'t Is 'n super fijne pen. Ik verkoop speciaal goedkoop voor u. Voor anderen is het zestig rupees." „Vijfentwintig", zei ik. „Ik kan niet verkopen voor min der dan vijftig." „Vijfentwintig." Miss Wei keek me smekend aan. Ik nam haar bij de arm en duwde haar voor me uit. „Kom mee", zei ik. „We kopen het zelfde ding wel ergens anders en voor lagere prijs." „Veertig rupees, Sahib! Speciale prijs." „Maak er dertig van", zei ik. „Dit is echter superfijne Black bird." „Dertig rupees." „Vijfendertig speciaal voor mem- sahib." „Heel goed", zei ik. „Vijfendertig, Je boft, dat deze dame zo goedgeefs is." Het gezicht van miss Wei klaar de op. Ze haalde haastig de bank biljetten uit haar tasje, voor iemand van gedachten kon veranderen. Ze nam de pen aan en stopte die in haar tas. „U moet nooit betalen wat ze vra gen", zei ik, toen we verder liepen. „Ze verwachten van je, dat je af dingt." „Maar hij zag zo arm uit." „Hij was erg in zijn schik, dat hij vijfendertig rupees kreeg. Hebt u naar zijn gezicht gekeken?" „Hij dacht niet dat ik hem be droog?" „Nee, hij dacht dat hij u kon be driegen." „Dan hebt u vijftien rupees voor mij uitgespaard. Laten we besteden aan iets voor u." „Ik heb niets nodig." „Ja", zei ze. „Het zijn uw vijftien rupees, omdat u voor mij uitspaarde. Ik zal dat daar kopen." „Ja, maar ik draag geen bretels." „O hemel", klaagde ze. „Het is on deugend van u, niet te zeggen wat u graag wilt. O, kijk! Daar is een orkest!" Ze wees naar een dichte menigte Indiërs, uit welker midden het gepiep van het een of andere mu ziekinstrument klonk. „Kijk daar maar niet naar", zei ik. „Maar misschien is het slangen be zweren." „Nee, het is iets afschuwelijks." „Toe, ik wou zo graag zien." „U zult ervan overstuur raken", waarschuwde ik. „Wat is het dan?" „Een bepaald 'soort van bedelarij.' „Waarom mag ik bedelarij dan niet zien?" „U kunt gaan kijken als u wilt maar u zult het niet prettig vinden." „U bentkieskeurig!" zei ze, ken nelijk tevreden over zichzelf, omdat ze zo'n prachtig woord had gevon den. „Best", zei ik, „We zullen eens gaan kijken." We drongen ons door de bruine voetgangers, met hun magere benen heen, totdat we de muzikanten kon den zien. De aanvoerder was een oude man met lang, zwar, verward haar, dat over zijn schouders hing. Zijn gezicht was niet veel minder zwart dan zijn haar en zijn wangen stonden bol, toen hij op een kalebas achtige fluit blies. Achter hem ston den twee kleine jongens, nagenoeg naakt. Ook hun wangen waren op geblazen als kleine bruine voetbal len en hun ogen puilden op potsier lijke manier uit. De geluiden die ze aan hun instrumenten ontlokten, drongen door merg en been en hiel den geen ogenblik op. „Er is niets lelijks", zei miss Wei. „Kijk, ze blazen zo hard.O!" Ze zweeg plotseling. Haar mond viel open van afschuw. Ze stond als vast genageld te staren, ontzet en gefas cineerd. Tussen de spichtige benen van de toeschouwers door was iets voor de dag gekomen, dat leek op een mismaakt kind, met een enorm hoofd en ledematen als luciferhout jes, die uit een verschrompelde romp staken. Het met vuil besmeurde lichaampje had afmetingen van dat van een kind en er was niets in het verstijfde gezicht, waaruit bleek of het vijf of vijftig of vijfhonderd jaar geleden was, dat dit afgrijselijk mis vormde wezen zijn zwakke sprankje leven had ontvangen. Het kon maar één arm bewegen en hiermee sleepte Het zich met de grootste moeite en ellende door de goot. Het gezicht van miss Wel drukte hevige schrik uit, maar ze bewoog zich niet. „Kom", zei ik. „Wacht even, alstublieft." Ze grabbelde in haar tasje en zocht een paar bankbiljetjes op. Het waren twintig of dertig rupees, die Zte mij overhandigde. Ik zag, dat haar ogen droog waren, maar het verdriet dat erin te lezen stond, sprak even duidelijk als wanneer ze had ge schreid. „Geven alstublieft", zei ze. „Maar „Alstublieft", zei ze nog eens en ze baande zich een weg door de me nigte. Ik drong door de rij van toe schouwers heen. De oude man met het lange haar zag me en stak een hand uit zonder zijn muziek te on derbreken. (Wordt vervolgd.) V^/y|ftA<l<tAft<WMWWVA»WWIA<\<WWWWV»WWWWWWWU«WWWWWWUWWWW>IWMWWWWWWWWWWWWWW De directie van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek in Maastricht wei gert het 2500 koppen tellende personeel de door de regering Zijlstra voor dit jaar vastgestelde loonsverhoging van respek- tievelijk 4 en 1,5 percent uit te betalen. Zodoende aldus „Industria" het blad van de Katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willibror- dus" kan er geen C.A.O. worden af gesloten. De directie heeft volgens het blad be sloten om te bezuinigen. Dit in verband met de sterk aangetaste winstcapaciteit van de onderneming. Zij heeft de vak bonden laten.weten dat dank zij de ont spannen arbeidsmarkt van dit ogenblik de mogelijkheden zijn geschapen om het In Muiderberg aan het IJsselmeer heeft Joop Geesink's „Holland Promenade" n.v. via het gemeentebestuur van Muiden gro te grondaankopen gedaan ter vestiging van een groot tentoonstellingspark, dat een combinatie moet worden van infor matie en recreatie. Het park krijgt een oppervlakte van 25 ha. Daarnaast komt er een parkeer ruimte van eveneens 25 ha. In „Holland Promenade" nemen een aantal grote maatschappijen deel. De cen trale overheid heeft zich bereid verklaard een interdepartementale werkgroep in te stellen. De provinciale overheid van Noord-Holland heeft de daarvoor in aan merking komende diensten ingeschakeld om de aan de vestiging inhaerente pro blemen te bestuderen en tot een voor ieder aanvaardbare oplossing te komen De Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij werkt de plannen uit. (Van onze correspondent) GEERTRUIDENBERG De Provin ciale Noordbrabantse Elektriciteits Maat schappij (PNEM) gaat in Geertruiden berg een nieuwe centrale bouwen met een capaciteit van 392 megawatt, die aard gas als brandstof gaat gebruiken. Omdat de Groningse gasbel groter is dan aan vankelijk werd vermoed kan de Gasunie een groot verbruiker als de P.N.E.M. vrij voordelig gas bieden, waardoor de pro- duktie van elektriciteit goedkoper kan worden dan kolen. ADVERTENTIE DAGELIJKS DEMONSTRATIE Belangrijke prijsverlaging Gen. Cronjéstr. 43, tel. 52760 - Haarlem personeel dit jaar de loon- en salarisver hoging te onthouden. De directie beroept zich erop dat de loonmaatregel de vorm van een vergun ning heeft aangenomen en niet van een verplichting. Zij heeft de vakbonden voorts laten weten dat het loonniveau in de Maastrichtse fabriek, vergeleken met de lonen in de overige regionale industrieën, hoog genoeg is om zich een loonstop te kunnen veroorloven. „Sint Willibrordus" stelt daar tegenover dat de functie- eisen bij de K.N.P. heel wat hoger zijn dan in de andere bedrijven. De katholieke bond vindt het voorts niet juist dat wordt voorgesteld om aan de aandeelhouders dit jaar een dividend uit te keren van 12 percent, hetzelfde als in 1965. Zij wijst er verder op dat het be drijf bezig is met de opbouw van een nieuwe fabriek in Lanaken in België, waarmee een investering van ongeveer 8 miljoen gulden is gemoeid Het bestuur van „Sint Willibrordus hoopt dat de K.N.P.-directie nog tijdig gaat beseffen, dat alleen in uiterste nood zaak en als laatste redmiddel voor een onderneming aan de werknemers de loonsverhoging mag worden onthouden, die de regering Zijlstra voor het hele Nederlandse bedrijfsleven toelaatbaar achtte. Famous Artists Schools Inc., een Ame rikaanse onderneming die zich bezighoudt met schriftelijke cursussen, gaat haar aandelen introduceren op de Amsterdam se effectenbeurs. Vanaf woensdag 26 april zullen certificaten van tien gewone aandelen Famous Artists in Amsterdam worden verhandeld. De Amsterdamse koers zal nader vastgesteld worden. Aan de hand van de notering die op 11 april voor Famous Artists op de Ame rican stock Exchange tot stand kwam (447s dollar), valt een koers volgens Am sterdam usance te berekenen van 465« dollar hetgeen neerkomt op 1678,50 per certificaat van tien aandelen. Famous Artists geeft schriftelijke lessen in tekenen, schilderen, schrijven en foto graferen. In voorbereiding zijn muziek- cursussen en lessen voor gehuwde vrou wen, die weer aan de slag willen gaan. Onlangs heeft het concern een bod ge daan op de aandelen van het Britse Linguaphone Institute Limited, die talen cursussen op grammofoonplaten ver koopt, en op de aandelen van de Ameri kaanse International Accountant Society inc., die schriftelijke lessen verzorgt op boekhoudkundig en algemeen administra tief terrein. In totaal ontving de Famous Artists Groep in het op 30 september afgesloten boekjaar 1965-'66 ruim 28 miljoen dollar aan lesgelden (1964-'65: 22.3 miljoen dol lar). Met inbegrip van Linguaphone en International Accountants zou de omzet tot ongeveer 40 miljoen dollar of zo'n 155 miljoen gulden uitgroeien. De winst per aandeel van de groep steeg in 1965-'66 tot 1.66 dollar (vorig jaar 1.21 dollar) ÜOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX) De soldaat waarin een scherp toeschouwer misschien Joris Goedbled zou hebben vermoed, stapte Hobbel donk binnen om uit te vinden wat daar allemaal gebeurde. Maar dat was zelfs generaal Dondersteen niet helemaal duidelijk. „Wat is dit?" brulde hij, op het zwevende theekopje wijzend. „Moet dit het nieu we, geheime wapen voorstellen? U neemt me in de boot, burger! Maar het leger laat niet met zich spot ten! Waaratje niet!" Op dat moment botste zijn on dergeschikte tegen de onzichtbare professor Kalker op, die met een kreet zijn greep op het kopje ver loor. „Hola!" sprak Joris verrast het drinkgerei op vangend. „Ehik bedoel: Halt!" „Neem me niet kwalijk!" zei de geleerde. „Ik dacht, geloof ik. En daarom zag ik u niet!" „Onzin!" loeide generaal Don dersteen. „Soldaat je krijgt drie dagen streng! Het is de parate militair verboden om botsingen met bur gers te veroorzaken zichtbaar of onzichtbaar! dat moest je weten!" HE DAT 86TSK6NT DAT IK EEW (/EKK6R80K BEN WAAROM STOPPEN JUWE V WE WETEN NIET HIER MIDDEN OP DB W£6?/ WAT DAT 60RD DAAR BETEKENT! HET IS NA/WEU JK MIJN 10UY ADVERTENTIE >'S'V f yf - V Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen heeft voor de eerste maal in 1966, zo ver meldt zij in haar jaarverslag 1966, een preventieve aanbeveling gedaan. Deze ging uit nadat de codecommissie door de reclamevakpers attent werd gemaakt voor de verkoop van zogenoemde afluisterap- paraten. De codecommissie meende er goed aan te doen de organisaties die de Nederlandse code voor het reclamewezen hebben onderschreven en de reclamevak pers te verzoeken haar leden respectieve lijk abonnees ter kennis te brengen, dat naar de mening van de codecommissie het plaatsen en het opnemen van derge lijke advertenties aanleiding zou geven tot klachtenbehandeling in de codecom- (Van onze correspondent) TILBURG. De Vetewe wollenstoffen- fabriek in Tilburg, die begin dit jaar al een aantal werknemers heeft moeten ont slaan, gaat binnenkort dicht. De 155 werk nemers, die nog in dienst zijn, worden ontslagen. De afneming in de kooplust van het Nederlandse publiek en de felle buitenlandse concurrentie, vooral uit Ita lië, zijn de voornaamste oorzaken van de fabriekssluiting. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 RUWA VACHTLAKKEN - - s/s 84. De abdis schudt haar hoofd. Het is doodstil in de tempelhal. Rechter Tie ver volgt: Yang had zijn slachtoffers echter onderschat. Het schuldige paar lokte hem en Seng-san hier in een val en vermoord de hen. Aangezien de bijgelovige Seng- san het profiel van deze tempel op zijn rug had laten tatoeëren met het bijschrift dat hier goud te vinden was, hebben zij de twee lijken onthoofd en verwisseld. Te vens legden zij een vals spoor naar de vagebond Ah-lieo die op die avond Seng- san naar de tempel had vergezeld. Nu hadden die twee misdadigers alles dus prachtig geregeld. Ik zou denken dat Seng-san door zijn kornuit was vermoord en dat Yang met de noorderzon vertrok ken was. Nu kon het tweetal dus rustig hun nasporingen naar de schat voortzet ten. Toen heeft Jade echter gesproken". De schilder Lie Ko dringt zich naar vo ren. „Jade?" schreeuwt hij. „Leeft zij??" „Neen", zegt de rechter. „Maar soms spreken de doden, meneer Lie. Ze heeft in haar laatste uren in de crypt met haar eigen bloed een brief geschreven en die naar buiten geworpen". „Onzin!" zegt de Prefect. „Een crypt heeft vensters noch deuren!" „Maar wel een luchtkoker, me neer Woe. Het ebbenhouten doosje met haar briefje erin is door een opkoper bij de uitmonding van de luchtschacht hier achter op de helling gevonden. We zullen nu de crypt openen". ■j 804. Door een beroet glaasje staarde Bram naar de zon, die steeds feller in gloed kwam te staan. ,Zie je" legde hij nog eens uit aan Karo en Tutu, die elk van zijn bewegin gen volgden, „ik heb gemerkt, dat het spookgaljoen zich steeds losmaakt uit het echte schip, als de zon bijzonder fel en heet is. Dat deed me denken aan de lucht spiegelingen in de woestijn. Zou het kun nen dacht ik bij mezelf dat dit spookgaljoen ook een soort luchtspiege ling is, die door de zon wordt opgewekt? En zou ik dat kunnen voorkomen door het schip op een schaduwrijk plekje te leggen?" „Best mogelijk", zei Karo. „Maar hoe komen we dat te weten? Hoe komen we erachter of het spookgaljoen wèl in de lucht zou gaan, als het niet in de schaduw lag?" Bram wees op de trom, die midden in het meer dreef. „Die is uit het schip en als Meer hoefde hij niet te zeggen. Alsof er een motor in zat, zo plotseling verhief zich een spookachtige trom uit het water, nét zoals vroeger het spookgaljoen had ge daan. Maar het schip in de schaduw bleef, waar het was. „Gered", snikte de kapitein. „Eindelijk rust eindelijk kan ik genieten van mijn pensioen."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17