Ged. Staten delen gemeenten mede: Gesprek met ministers over recreatieschap Noordzeekanaal HET WEER Stangl ontkent aandeel in massamoord op joden Confectie voor reuzen Dr. Adenauer wordt zwakke Gloekov wordt van spionage verdacht morris Voorontwerp streekplan besproken in Haarlem en Haarlemmerliede Heeft voort bestaan van mijn gemeente nog wel zinV Scooterrijder door trein overreden Katholiek wordt NV SH-directeur CCO: „Huisvrouw moet ook profiteren van lagere vleesprijzen" Als Chicago... N.Z.H.-bus met Hoogovenarbeiders gekanteld 52 e JAARGANG NUMMER 138 DONDERDAG 13 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze verslaggevers) Groene gordel W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de vishal en op zee 6 Langs sluizen en havens 6 Ferdinand W Kunst 15 Radio en tv 75 Feuilleton 77 Beeldverhalen 17 Topsy 18 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Op de meeste plaatsen droog Burgemeester van Haarlemmerliede: Gehoorzaam Weigering Bomen stonden open Het woord is aan KROKETTEN SPECIAAL per stuk 50 ct. diverse belegde broodjes. MAX KOELEMIJ, AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE REGENKLEDING DRUKKE WERKKRING GESPANNENHEID FINSE SAUNA Sauna-, Massage- en Sportin stituut BOUWES PALACE, ZANDVOORT SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ZWIER Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hootdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent ner week Losse nummers 20 cent Giro- "kening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben zich bereid verklaard op de kortst mogelijke termijn audiëntie aan te vragen bij de mi nisters van Binnenlandse Zaken, Financiën en Ruimtelijke Ordening om te komen tot sluitende afspraken over het stichten van een recreatie schap voor de zuidelijke oever van het Noordzeekanaalgebied en voor het regelen van een financiering voor het verwezenlijken van een groene scheidingszone. Deze bereidverkla ring hebben twee leden van Gedepu teerde Staten gisteren aan de ver tegenwoordigers van de vijf betrok ken gemeenten bekendgemaakt tij dens een bespreking ten provincie huize over de industrievestiging en wat daarmee samenhangt rondom het Noord zeekanaal. De bespreking werd namens de vijf gemeenten Haarlem, Velsen, Haarlem merliede en Spaarnwoude, Haarlem mermeer en Amsterdam bijgewoond door de leden van de commissie van bur gemeesters en wethouders die samen een zogenoemde stuurgroep vormen. Voorzit ter van deze stuurgroep is de burgemees ter van Haarlemmerliede, baron F. W. M. van Hövell tot Westerflier. Op verzoek van de vijf gemeenten wordt door Gedeputeerde Staten een juiste vorm gezocht voor het verwezelijken van deze plannen. Vast staat dat van elk der be trokken gemeenten een bestuurder en een jurist deel zullen uitmaken van deze ge meenschappelijke regeling, waarin uiter aard ook het provinciebestuur is verte genwoordigd. Gedeputeerde Staten heb ben zich bereid verklaard het ambtelijk apparaat van de provincie voor de ge meenschappelijke regeling beschikbaar te stellen. De Haarlemse wethouder van planologie, de heer W. F. Happé, heeft dit gistermiddag bekend gemaakt tijdens de vergadering van de Haarlemse ge meenteraad waarin het voor-ontwerp streekplan Noordzeekanaalgebied werd behandeld. Gisteravond hield de raad van Haarlemmerliede zich met het vooront werp bezig en deed burgemeester Van Hövel tot Westerflier soortgelijke mede delingen. Alhoewel hij eraan toevoegde dat dit gesprek voorlopig slechts over de grondverwerving zou gaan waarmee ruim ƒ80 miljoen gemoeid is. Vanavond zullen de gemeenteraden van Beverwijk en van Heemskerk zich met het vooront werp bezig houden. De Haarlemse raad heeft zich in grote trekken akkoord verklaard met het door burgemeester en wethouders ingenomen standpunt. Vrij unaniem kwamen er ech ter waarschuwingen uit de raad om voor al te trachten de groene gordel zo snel Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen oost en noordoost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. mogelijk aan te leggen tussen het indu- strigebied en de woonkernen zo snel mogelijk aan te leggen en zo breed mogelijk te maken. Uit de antwoorden van wethouder Happé kwam ook nog duidelijk de samenwerking tussen de verschillen de gemeenten rondom het Noordzeekanaal naar voren. De wethouder nam stelling tegen de mening van één der raadsle den dat men een samenwerking ten zui den van het Noordzeekanaal moest zoe ken als Velsen voorlopig niet kon mee doen tengevolge van het nog niet beslist zijn over een eventuele samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk. De heer Happé zei liever enige tijd pas op Burgemeester F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier. J)1 De burgemeester van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude, F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier, heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering de vrees uit gesproken dat de eventuele instelling van een recreatieschap met daarnaast moge lijk een havenschap ernstige consequen ties voor zijn gemeente zou kunnen heb ben. Wanneer het haven- en industriegebied en het recreatiegebied namelijk een eigen bestuur krijgen, dan wordt het gemeente lijke ressort van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zo klein, dat men zich moet afvragen of het zelfstandig voortbestaan van deze gemeente nog wel zin heeft en of het in stand houden van een kostbaar gemeentelijk apparaat verantwoord is, al dus de burgemeester. „Wat rest ons dan nog voor taak?" zo vroeg het VVD-raadslid G. Rijkeboer zich daarop af. De burgemeester ant woordde: „Wij zullen er ernstig naar moeten streven om een taak te be houden". de plaats te maken dan Velsen buiten het overleg te houden. Overigens blijkt er een diepgaande stu die door en namens de gemeenten Haar lem Velsen en Amsterdam te worden ge maakt over de wegenproblematiek en de in de nabije t oekomst te verwachten moeilijkheden inzake de huisvesting bin nen de bestaande woonkernen. Vooral over dit laatste probleem zijn de bespre kingen en onderzoekingen al ver gevor derd. Er is zelfs al een ontwerpnota op gesteld, maar hierover kan nog geen en kele mededeling worden gedaan, aldus de wethouder Happé. Met nadruk verklaarde hij voorts nog dat Haarlem moet pleiten voor de bouw van een tweede Velsertunnel voordat een begin gemaakt wordt met een van de andere tunnels, omdat een tweede Velser tunnel nu al in een behoefte voorziet, waarvan op de drie andere plaatsen bij (Buitenhuizen, bij Nauerda en bij de Hembrug) nog niet of nauwelijks sprake is. Spaarnwoude kon zich gisteravond in gro te trekken met het pre-advies van het college van burgemeester en wethouders betreffende het voorontwerp streekplan Noordzeekanaalgebied akkoord verkla ren. Bezorgdheid bestond evenwel over de financiering van het recreatiegebied en over de breedte van de groenstrook. De raad zal voorts blijven aandringen op een verbreding van deze strook tot ten minste 4 kilmeter. Ook werd de ver legging van de demarcatielijn naar het oosten bepleit, teneinde een te sterk op dringen van de industrie tegen te gaan. (O Gelokt door het mooie weer wan delen veel moeders met hun kin deren in het Vondelpark. Een vader blijkbaar een snippermiddag heeft zich bij de kolonne aange sloten. BRASILIA (AP) Bij zijn verhoor heeft Franz Paul Stangi tegengesproken rechtstreeks betrokken geweest te zijn bij de massamoord op Europese joden in de tweede wereldoorlog. Een uittreksel van het rapport over het verhoor van Stangl is door het Braziliaanse ministerie van Justitie openbaar gemaakt. Stangl heeft verklaard dat hij juist om dat hij geweigerd heeft bevelen uit te voeren om joden in nazi-concentratiekam pen te doden van de Gestapo naar een legereenheid is overgeplaatst. Stangl wordt in voorlopige hechtenis gehouden in afwachting van een beslis sing over de verzoeken van Oostenrijk, West-Duitsland en Polen voor zijn uitle vering. Het Oostenrijkse verzoek om met spoed de zaak te behandelen is dinsdag aan het Opperste Gerechtshof overhan digd en woensdag doorgegeven aan de minister van Justitie, Nunes Leal. Tijdens het verhoor heeft Stangl volge houden dat hij een gehoorzame officier van het tweede plan van de politieke po litie is geweest. Voor de annexatie was hij politieagent in Oostenrijk. Later werd hij lid van de Gestapo. In 1940, zo heeft hij verklaard, werd hem de taak gegeven valse overlijdensak ten te maken voor 18.000 mentaal ge stoorde Oostenrijkers die gedood waren op grond van de geheime Duitse euthanasie wet. Hij schreef de verantwoordelijkheid voor deze uitroeiing toe aan de artsen Reno en Lomade. Stangl beweerde dat hij in 1942 het con centratiekamp Sobibor in Polen verlaten had nadat hij geweigerd had een bevel uit te voeren van een officier, Globonik genaamd, om zestig joden te doden. Hij werd overgeplaatst naar Treblinka, waar hij belast werd met de inventarise ring van de bezittingen van de daar ver moorde joden. Hij was op de hoogte ge weest dat op massale wijze in dat kamp joden werden terechtgesteld, maar zou zelf nooit bevelen gegeven hebben om mensen te doden. In 1943 was Stangl, volgens zijn zeggen overgeplaatst naar een eenheid van de Wehrmacht in Joegoslavië, omdat hij ge- (Van een onzer verslaggevers) PURMEREND. De heer G. Gouda, die een textielwinkel heeft in de Koestraat in Purmerend, heeft alle dikke en lange mannen van Nederland gelukkig gemaakt. Gis teren maakte hij bekend dat hij confectiekostuums levert tot en met de maat 74, overhemden met een boordwijdte tot 53 centi meter en schoenen tot maat 51. Voorlopig ge schiedt de levering nog per postorder. Binnen kort hoopt de heer Gou da in Amsterdam een confectiezaak te openen voor mannen met buiten gewone maten. Onder de naam „Out size Manshops Internatio nal" zal van Amsterdam uit het Eur ese conti nent worden iewerktDe levering van de goederen geschiedt in nauwe samenwerking met het Engelse bedrijf „Outsize Manshops", dat tien jaar geleden aanvullend be gon en thans in zeven Britse steden winkels voor dikke en lange man nen heeft. Zwaargewicht F. H. Lang eland uit Coevor- den, voorzitter van de thans 46 leden tellende Club 250" de leden moeten minstens 125 kg wegen zei ons: „Een van de dingen die onze club wil bereiken is dat de confectie-industrie ook aan ons denkt. Dit is een geweldig initiatief. Alles wat ik tot dusver heb gedragen was maat werk. Mijn laatste kos tuum kostte f 585, mijn overhemd f 45 en m,ijn schoenen bijna f 200. Het enige dat wij dikke men sen zonder problemen kunnen koften is een stropdas". weigerd had bevelen uit te voeren men sen in het kamp te doden. In 1944 werd hij ziek en in hetzelfde jaar werd hij gedemobiliseerd. Aan het eind van de oorlog was hij in Oostenrijk. Uit een Amerikaans krijgsgevangenkamp in Oostenrijk is hij naar Italië gevlucht, waar een Oostenrijkse bisschop bij het Vaticaan, Hudal geheten, hem geholpen heeft via het Internationale Rode Kruis een Oostenrijks paspoort te krijgen. Stangl heeft verklaard dat hij van 1948 tot 1954 in Damascus heeft gewoond, waarna hij naar Brazilië was geëmi greerd. Tot zijn arrestatie, op 28 februari in Sao Paulo had hij verschillende func ties bij de Volkswagenfabriek in Brazilië bekleed. (Van onze correspondent) De 24-jarige assistent-inkoper H. J. van Oosterhout uit Velp bij Arnhem is woens dagmiddag op slag omgekomen op de spoorwegovergang in zijn woonplaats. Op de met bomen beveiligde overweg in de Kerkstraat werd hij met zijn scooter aangereden door een losse locomotief. De ze passeert van maandag tot en met vrij dag steeds op hetzelfde tijdstip de over weg, die ligt in de spoorlijn Arnhem Zutphen. De Velpse overwegwachters hadden de bomen niet neergelaten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Behalve de scooter greep de met een enorme vaart aanstormende locomotief ook nog een bestel-personenwagen, die bestuurd werd door de zestigjarige ser vicemonteur H. van Manen uit Velp. De auto werd bijna tien meter meegesleurd en toen tegen de houten rand naast de rails geslingerd. Er ontstond door de klap zoveel wrijving dat het hout een kwartier later nog nasmeulde. De heer Van Ma nen liep ernstige hoofdwonden op. Gisteravond heeft zich op de provincia le weg bij station Zaandam een frontale botsing tussen twee bromfietsen met do delijke afloop voorgedaan. De 49-jarige mej. C. C. van Delft uit Zaandijk moest met een schedelbasisfrac- tuur naar het Julianaziekenhuis te Zaan dam worden overgebracht. Ze overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft mr. N. C. van Eist uit Vught met ngang van 1 augustus benoemd tot direc teur van de NVSH. De heer Van zelst, die thans secretaris is van de reclasseringsraad in Den Bosch, is belijdend katholiek. Hij is de eerste directeur van de NVSH. BONN (DPA) De krachten van oud bondskanselier dr. Konrad Adenauer ne men af. Zijn artsen hebben vanochtend meegedeeld, dat de hartwerking van de 91-jarige patient zwakker wordt. Het Produktschap voor Vee en Vlees wil voorkomen dat door de uitvoerstop naar Frankrijk de prijs van het varkens vlees in ons land scherp zal gaan dalen. Het bestuur heeft daarom gisteren in de vergadering besloten om bij minister Lardinois van Landbouw aan te dringen op maatregelen, die een prijsval moeten tegen gaan. Het Consumenten Contact Orgaan (CCO) zegt naar aanleiding hiervan dat het niet onredelijk is de consument nu eens te laten profiteren van de lagere prijzen. Overigens is het CCO van mening dat er een systeem moet komen, waar door scherpe prijsschommelingen worden afgevlakt. Hierbij zou de detailhandelaar een goede rol kunnen spelen, aldus het CCO. Geruisloos bedoeld is de arrestatie van de heer W. A. Glukov, in Amster dam gisteren ontaard in een scène die niet had misstaan in een film over het gangsterdom in het Chicago der derti ger jaren. Pas na een minutenlang verwoed gevecht zagen drie rijksrechercheurs uit Den Haag kans de zich fel verde digende Rus in een auto te werken. Een assistent van de heer Glukov, die voor de auto ging staan om wegrijden te beletten,sprong toen de bestuurder toch gas gaf op de motorkap. Enkele straten verder werd hij in een bocht van de auto geslingerd. Licht gewond, maar hulp weigerend, zocht hij zijn toevlucht in de nabijgelegen Russi sche handelsdelegatie. Politiemannen beperkten zich op een mededeling: „Rijksrecherche" van een van de „ontvoerders" tot het op een afstand houden van het publiek dat op de sterk de aandacht trekkende vechtpartij was afgekomen. Enkelen hielpen bij het in de auto werken van de heer Glukov. Pas bij navragen in Den Haag kwam de politieleiding er achter dat het werkelijk om rijksre chercheurs ging. Catullus: Ik haat en bemin; ik weet niet waarom ik het doe, maar ik word erdoor ge kweld. In de beruchte bocht aan de zuidzijde van de Velsertunnel is woensdagavond om half tien een bus van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij geslipt en gekanteld. De bus vervoerde zeventien arbeiders van Hoogovens naar de nacht dienst. Van de zeventien inzittenden moesten vier inwoners van Noordwijk en een man uit Zandvoort in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen. De bus raakte in de bocht aan het slip pen en de chauffeur probeerde zijn rich ting te corrigeren. De bug kwam daarbij tegen de vangrail aan en schoot er over heen. In het gras naast de weg kantelde de bus op de rechterzijde. De niet ernstig gewonde inzittenden konden de bus door de noodluiken verlaten. Vier inzittenden werden met een her senschudding en hecht- en schaafwonden naar het ziekenhuis gebracht. De vijfde gewonde had borstklachten. Het front van de bus en de rechterzijde werden zwaar beschadigd. Van de rech terzijde bleef geen ruit heel. De vangrail werd over een afstand van tweehonderd meter vernield. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Rus Vladimir Gloekov, die gistermorgen in Amsterdam midden op straat door de rijksrecherche is gearresteerd, zoals wij in een deel van onze editie gisteren al hebben gemeld, wordt verdacht van spionage. De man bekleedde als dekmantel een functie bij de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, maar zou in werkelijk heid deel uitmaken van een wijd verbreid spionagenet, dat zich vermoedelijk uit strekt van Italië tot in Noorwegen. Enkele weken geleden werd uit Italië gemeld, dat daar een begin was gemaakt met het oprollen van een grootscheeps Russisch spionagenet, gericht tegen de NAVO. In Nederland heeft al enkele maanden een onderzoek naar staatsgevaarlijke activi teiten plaats, dat door het ministerie van Justitie wordt gecoödineerd. (Vervolg op pagina 2) Vladimir Gloekov ADVERTENTIES met veel vlees KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINPLEIN 6 IJMUIDEN-O. Telefoon 4000 Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15352 Leldiesiraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 223196 Amsterdam In onze originele voel u zich een ander mens worden. Ontspannen en weer fit. Keep Fit gymnastiek, indoor en outdoor. Alle inlichtingen telefoon 02507 - 3871. official dealer B.oemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 4208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1