Zware taak voor Dukla in Praag Fel aanvallend Celtic verwierf voorsprong van twee goals T elevizier start toch in Gold Race DUINDIGT Nederlandse amateurs waren kansloos tegen Westduitsers Russen hebben „turn-hoop" gevestigd op de jeugdige Na tascha Ku tsch inskaja Twee organisaties gaan strijden om de voetbalhegemonie in Verenigde Staten Vrije toegang Competitie „wilde' bond start zondag fris in de mond NICOLAY EN HANON NOG NIET FIT VOOR INTERLAND Tottenham in halve finales FA Cup Veendam en PEC speelden gelijk Tafeltennisploeg kansloos tegen de Zweden Smit gestraft DONDERDAG 13 APRIL 196 7 21 RENBAAN WASSENAAR COURSE- AGENDA Zaterdag 15 april drie uur Zaterdag 22 april drie uur Woensdag 26 april drie uur ZATERDAGEN Competities Met veertien renners zal Televizier toch deelnemen aan de Amstel Gold Race, za terdag van Helmond naar Meerssen. Na dat eerst Televizier zichzelf buitenspel had gezet door de voorwaarden voor deel neming (een inleggeld van tweeduizend gulden) niet te accepteren, is gisteren op aandrang van de publiciteitsafdeling van Televizier alsnog een akkoord bereikt. Het bestuur van de stichting nationaal sportfonds Televizier is voor wat betreft de deelname aan deze race ongetwijfeld gezwicht voor het argument, dat de Gold Race ongetwijfeld van allure is, waaruit op eigen bodem een fiks reclame-rende ment kan worden gehaald. Commerciële belangen hebben het tenslotte gewonnen van de prestige-overwegingen, die Pelle- naars als enige ploegleider de voorwaar den eerst niet deden accepteren. De Belgen, zondag in Deurne tegen stander van het Nederlands elftal, hebben gisteren in Vorst bij Brussel Ukkel Sport in een oefenwedstrijd met 5-1 ver slagen. De Belgische keuzeheer Constant Vandenstock moest onder meer de steun van doelman Nicolay geblesseerd in de Europa Cup ontmoeting van Standard Luik tegen Bayern München en Hanon missen. Dr. Legros zal de Belgische doel man aan een nader medisch onderzoek onderwerpen. Mocht de Luikenaar niet fit zijn dan zal Boone hem vervangen. De Belgische bondsarts zal ook Hanon bezoeken, die met griep het bed moet houden. De Belgen traden in de volgende op stelling aan. Doel: Boone, achter: Hey- lens, Willems, Sullon en Bohez (na rust vervangen door Cornelis), midden: Bet- tens en Jurion, voor: Thio (Verheyen) Stockman, Van Himst en Puis. De Belgen trainen vandaag nogmaals in Vorst en keren daarna naar huis te rug. Zaterdagmorgen verzamelen de spe lers zich in de Kempen voor een laatste voorbereiding voor de 101e derby der lage landen. P ADVERTENTIE Dukla Praag, de ploeg die Ajax de weg versperde naar de halve finales, is er woensdagavond in Glasgow niet in geslaagd Celtic te bedwingen. De Schotse kampioen, die in de huidige competitie slechts eenmaal verloor, won de eerste ontmoeting tegen Du kla voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 31. Bij de rust was de stand 11. De tweede ontmoeting tussen de beide ploegen wordt woensdag 26 april in Praag gespeeld. De 75.000 toeschouwers in het tot de laatste plaats bezette Celtic-park hebben een strijd te zien gekregen tussen een fel aanvallend Schots elftal en de verdedi ging van Dukla. De gehele wedstrijd was Celtic duidelijk de sterkste ploeg. De hechte Tsjechische verdediging maakte het de gastheren niet gemakkelijk. De be proefde verdediging van Celtic 28 doelpunten tegen in 29 wedstrijden speelde stellig niet zijn beste wedstrijd. De defensie vond lang niet altijd het juis te tegenspel bij de snelle tegenaanvallen van de Tsjechen. Vooral rechtsbuiten Strunc verraste door zijn snelheid zijn te genstanders herhaaldelijk. Ondanks het duidelijke overwicht duur de het lang voordat Celtic de score kon openen. Een klein half uur hield doelman Viktor stand. Hij moest uiteindelijk capi tuleren op een schot van rechtsbuiten Johnstone. Dukla gaf zich niet gewonnen. Even voordat de Portugese arbiter Jon- quin Fernandes Campos het rustsignaal gaf, bracht Strunc de stand weer in even wicht. Na de hervatting zou Walace, de beste speler van het veld, de Tsjechische for matie vellen. Een kwartier na rust rond de hij een verrassend goede Schotse combinatie af met een schot dat zelfs <je bekwame Viktor te machtig bleek (2-1). Vijf minuten later bracht dezelfde speler de stand op 3-1. Ondanks het overwicht van de ploeg uit Glasgow, hield de ver dediging van Dukla daarna stand. Viktor, de doelman van Duk.1%, rechts, stopt een schot van Wallace, uiterst links, de heste speler van Celtic. Met twee doelpunten voorsprong kan Celtic over veertien dagen de reis naar Praag aanvaarden. Zal het voldoende zijn om te maken dat voor het eerst in de (ge schiedenis van de Europese voetbalbeker voor landskampioenen een Brits team de eindstrijd bereikt? Voor de uitbundige Schotse supporters scheen er woensdag avond nauwelijks reden te zijn om daar aan te twijfelen. Tottenham Hotspur heeft zich woens dagavond geplaatst in de halve finales van het toernooi om de FA-cup door de „replay" tegen Birmingham City met 6-0 te winnen. De Spurs komen nu in Shef field uit tegen Nottingham Forest. Voor de eerste divisie van de Engelse league is woensdagavond de wedstrijd Manchester City-Stoke City gespeeld. De ploeg" uit Manchester won met 3-1. Voor de tweede divisie werd gisteravond gespeeld VeendamPEC. De uitslag was 2-2. Veendam en PEC hebben nu beide 44 punten uit 35 wedstrijden. De stand aan de top van de tweede divisie is: Haarlem 36 23 8 5 54 81-30 Fortuna VI. 36 16 14 6 46 53-29 VVV 35 16 13 6 45 61-31 HVC 35 17 11 7 45 60-34 Roda JC 35 17 11 7 45 54-32 Limburgia 36 16 13 7 45 59-43 35 18 8 9 44 53-38 PEC 35 20 4 11 44 69-51 De ontmoeting tussen de amateurvoet balteams van West-Duitsland en Neder land, gisteren in Gladbeck gespeeld, is geëindigd in een Duitse overwinning. De oranje formatie werd met 4-0 verslagen. Bfj de rust leidde West-Duitsland al met 2-0. Geen moment hebben de Nederlanders „ook nu konden we in tempo bij lange na niet meekomen", zei Georg Kessler na afloop hun tegenstanders kunnen bedreigen. De Duitse formatie, waarin vier debutanten waren opgenomen, beheerste de strijd volkomen. De zwakte van de Nederlandse aanval was daarvan een voorname oorzaak. Al heel snel werd duidelijk dat de Ne derlanders, van wie „Ausputzer" Deen (ZFC), alsmede Cornel (DCG) en De Vos (Middelburg) de meest opvallende pres taties leverden, weinig kansen zouden krijgen. Debutant Alger strafte al na vier minuten een fout af. Twintig minu ten later bracht Bauernkamper, die even- eens zijn eerste interlandwedstrijd speel de, de stand op 2-0. De 7000 toeschouwers in het kleine stadion rekenden kort na de rust op een derde treffer toen Falter- meier binnen het strafschopgebied ten val werd gebracht. De Zwitserse scheids rechter Joseph Heymann aarzelde geen moment en kende een strafschop toe. Zore faalde echter. De spaarzame Neder landse aanvallen Oranje kreeg nauwe lijks één reële scoringskans liepen alle vast op de hechte Duitse defensie, die doelman Schulte bekwaam aanvoer de. De Duitsers gingen door Bergfelder passeerde 20 minuten voor tijd doelman Kievits (De Spechten) ten derde male. Kort voor het eindsignaal bracht Falter- meier de stand op 4-0. Zelfs de traditionele eer kon Neder land niet redden, al kreeg het daarvoor in de slotminuut alle kans. Doelman Schulte veroorzaakte toen een strafschop. Ook De Ridder (Vlissingen) bleek zijn ze nuwen niet de baas. De paal stond een laat Nederlands succesje in de weg. TENNIS. Het vijfde internationale fe deration-cup tennistoernooi, het officieuze wereldkampioenschap voor damesteams, wordt ditmaal van 6 tot en met 11 juni in West-Berlijn gehouden. Een jong meisje met een blonde paarde- staart, slank figuur en grijze ogen, zal ook dit jaar op turngebied de Europese kam pioenschappen in Amsterdam ongetwij feld van zich laten horen. Het is de 17- jarige Russische turnster Natascha Kut- schinskaja, die tijdens de wereldkampioen schappen turnen in Dortmund vorig jaar oktober vijfmaal op het ere-schavot ver scheen: driemaal op de hoogste trede en eenmaal op de tweede en derde plaats. Maar niet alleen haar fraaie prestaties, ook haar charmant optreden vóór, tijdens en na de wedstrijden maakte Natascha populair in West-Duitsland en Rusland. Reeds enkele jaren geleden bij interna tionale turnwedstrijden in het Oostduitse plaatsje Erfurt, kreeg zij zowel voor haar prestaties aan het rek als voor haar grond- oefeningen de hoogste cijfers. Deze eerste stap in internationale wedstrijden werd spoedig gevolgd door ontmoetingen elders in de wereld. Zij reisde met een Russische sportgroep door Canada, nadat zij in Tokio bij de voor-Olympische Spelen twee me dailles veroverde. Dit jaar staan Neder land en Mexico op haar programma en deelname aan de Olyympische Spelen in 1968 in Mexico is reeds nu verzekerd. In 1964 in Erfurt trad Natascha Kut- schinskaja, geboren in Leningrad, voor de eerste maal voor het „turn"-voetlicht. Tij dens deze wedstrijd stond zij, na perfect turnen, glansrijk bovenaan. Ver verwijderd van haar concurrenten. Alleen haar oefe ning aan het rek het lievelingstoestel van Natascha stond nog op het program ma. Tijdens deze oefening viel zij plotse ling. Hiermede verspeelde zij ook haar eer ste plaats in de eindrangschikking Met grote energie zette zij haar turn- training voort. Dag in, dag uit. Drie uur per dag. Haar ouders (beiden geven les in gymnastiek in Leningrad) hielpen haar zo veel mogelijk. Op elfjarige leeftijd zette Natascha de eerste stappen op turngebied. Naast haar dagelijkse training, studeert zij aan de universiteit van Leningrad psychologie. Na beëindiging van haar sport-carrière hoopt het Russische meisje meer tijd en aandacht aan deze wetenschap te schenken. Daar naast luistert zij graag naar klassieke mu ziek, in het bijzonder Chopin en Grieg. Zij leest niet alleen Russische boeken. Haar belangstelling richt zich ook op de weste lijke auteurs. Zij slaat voorts geen ballet avond over, tenzij wedstrijden dit verhin deren. Ook haar jongere zusje Marina heeft vorig jaar van zich doen spreken. Zij heeft net als haar zuster, aanleg voor de turn sport. WIELRENNEN. De wereldkampioen schappen op de weg voor 1968 zullen ge houden worden in Imola, midden Italië, en op de baan in Rome. VOOR DAMES KINDEREN (onder geleide) Het Nederlandse herenteam heeft op de wereldkampioenschappen in Stockholm met 1-5 verloren van Zweden, dat sterk favoriet is voor de eerste plaats in de poule waarin ook Denemarken, Schotland Canada en Israël/Gaza uitkomen. Door deze nederlaag is het vrijwel zeker, dat Nederland op de derde plaats zal eindi gen en zich in het eindklassement in het gunstigste geval als zestiende zal kunnen plaatsen. De gedetailleerde uitslag luidt: Bert van der HelmPersson 15-21, 19-21; Bert OnnesAlser 13-21, 14-21; Frans Schoofs Johansson 12-21, 16-21; Bert OnnesPers son 21-19, 16-21 21-19; Bert van der Helm- Johansson 14-21 16-21; Frans SchoofsAl »er 14-21 12-21. Nederland won wel met 5-0 van Israel De Verenigde Staten maken deze week officieel kennis met soccer, de benaming waarmee voetbal wordt aangeduid. Zondag gaat de competitie van start van de National Professio nal Soccer League, één van de twee pas opgerichte Amerikaanse bonden. De National Professional Soccer League is de wilde, niet door de FIFA erkende bond, die een ware uittocht onder de Europese spelers veroor zaakte. In feite bestaat de voetbalsport reeds lang in Amerika. De sport heeft echter nooit een populariteit bereikt als base ball de Amerikaanse sport bij uitne mendheid ,het Amerikaansse voetbal, basketbal, of zelfs ijshockey (om de voor naamste teamsporten te noemen). Voet bal is altijd een typische universiteitssport gebleven. De opleving begon bescheiden met een internationaal toernooi, dat Wil liam Cox, de vroegere baseball-coach van de „White Sox", in 1959 organiseerde en (Van onez sportredactie) De Haarlemmer Cees Smit komt niet meer voor op de spelerslijst van de Amerikaanse „wilde" voetbalclub Pittsburgh Phantoms. Smit zou zich niet hebben onderworpen aan de stren ge discipline die de club zijn spelers oplegt. De ouders van Smit hebben tot hun verbazing al enige tijd niets meer van hun zoon in Amerika ver nomen. dat achtereenvolgens werd gewonnen door bekende clubs als Bangu, Dukla Praag, America de Rio, West Ham United, Gor- nik Zabrze, Polonia Bvtom en Santos. In 1965 nam Ezo Magnozzi, de oud bokser van Italiaanse afkomst, voorzitter van de Newyorkse club Inter, het initia tief clubs met klinkende namen over te laten komen als Real Madrid, Benfica, In- dependiente, Internazionale Milaan en Santos. Een ontmoeting tussen de beide laatste teams trok in 1966 42.000 bezoekers naar het Yankee stadium. De beslissende stoot werd gegeven door één van Amerika's machtige televisie maatschappijen, die besloot de finale van het wereldkampioenschap 1966 live uit te zenden. Talrijke kijkers werden geboeid, door de ontmoeting tussen Engeland en West-Duitsland. Een daarop volgend marktonderzoek wees uit, dat profvoetbal in de Verenigde Staten stellig een renda bele zaak zou zijn. Toen ging het snel. De eerste stap was de oprichting van de „United States Soccer Footbal Asso ciation, die door de internationale federa tie (FIFA) werd erkend. De competitie van deze bond zou bekend worden onder de naam „United Soccer Association". In middels was een tweede groep zakenlie den op het toneel verschenen. Voor een deel eigenaren van baseball- en voetbal stadions, die eigen teams in dienst had den. Door de invoering van profvoetbal wilden zij de rentabiliteit van hun sta dions vergroten. Een van hen, Robert Herman, eigenaar van de baseballploeg Saint Louis Cardinals, werd voorzitter van de nieuwe organisatie: de National Professional Soccer League. Van interna tionale erkenning van een tweede voetbal bond kon natuurlijk geen sprake zijn en de FIFA besloot aldra alle contact met de NPSL te verbieden op straffe van zware sancties. De „wilde" bond ging echter door. Men tekende een contract van een miljoen dol lar met een televisiemaatschappij voor de directe uitzending van vijftien wedstrij den en trok uit Europa spelers aan, die gelokt door de Amerikaanse dollars, alle banden met hun oude verenigingen ver braken. De competitie werd vastgesteld van 16 april tot 28 augustus. Een week later verklaarde de vertegen woordiger van de andere Amerikaanse bond, Dick Walsh eveneens een base ball-manager dat in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen zijn bond een „voorlopig" kampioenschap zou organi seren van 26 mei tot 16 juli. Daarvoor zul len Europese en Zuidamerikaanse ploe gen worden „geïmporteerd" om de grote Amerikaanse steden te vertegenwoordi gen. Er worden vrijwel elke dag wedstrijden gespeeld, behalve op maandag. Elke club is gecontracteerd voor twaalf wedstrij den. Het Haagse ADO ontmoet tien te genstanders eenmaal, maar speelt twee maal tegen Wolverhampton Wanderers. De clubs, die als eerste en tweede eindi gen, spelen een extra wedstrijd, die be schouwd kan worden als een finale. Mocht ADO zich hiervoor plaatsen, dan keert de club op 17 juli naar Nederland terug, anders een week eerder. De steden worden vertegenwoordigd door de volgende ploegen: Boston (Sham rock Rovers, Ierland), Chicago (Cagliari, Italië), Cleveland (Stoke City, Engeland), Dallas (Dundee, Schotland), Detroit (Glentoran, Ierland), Houston (Bangu, Brazilië), Los Angeles (Wolverhampton Wanderers, Engeland). New York, (Cer- ro, Uruguay), San Francisco (ADO, Ne derland), Toronto (Hibernians, Schotland) Vancouver (Sunderland, Engeland), Washington (Aberdeen, Schotland). Werner Schaaphok is door deze officieel aangesloten bond aangetrokken. Hij neemt uiteraard aan het voorlopig kam pioenschap met de twaalf clubs niet deel maar komt pas in actie, wanneer de bond met een eigen competitie voor eigen clubs begint. Het wedstrijdprogramma van de wilde organisatie omvat 160 wedstrijden. Iedere ploeg ontmoet zijn tegenstanders vier maal (twee keer uit, twee keer thuis). De Nederlandse voetballers, die tot deze bond behoren zijn Prins (ex Ajax), Smit (ex Zaanstreek), De Vries (ex Telstar). Lio- tart (ex Blauw Wit), Bravenboer (ex Her mes DVS), Laseroms, De Groot (ex Spar ta) en ook de Spanjaard Vidal (ex Spar ta). De volgende ploegen nemen deel: At lanta, Baltimore, Chicago, Los Angeles, New York, Philadelphia, Pittsburgh, Saint Louis, San Francisco en Toronto. Sterk ste punt is het stevige contract met de televisie. Het commentaar wordt daarbij verzorgd door Jack Whitaker en Danny ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt ii hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Blanchflower, de ex-international van Tot tenham Hotspur. Om de zaak nog iets ingewikkelder te maken, organiseert de erkende Ameri kaanse bond ook nog een invitatie-toernooi van 14 april tot 17 mei. Het programma hiervan luidt: 12 april: Chicago: Rode Ster Belgrado-Atletico Bilbao 19 april: Houston, Real Madrid-Leeds United, 26 april: San rancisco. Vasas Boedapest- West Ham United, 7 mei: Washington: Eintracht Frankfurt-Cruzeiro de Belo Ho- rizonte, 10 mei: Toronto: Glasgow Ran- gers-Dukla Praag, 17 mei: Los Angeles: Benfica Lissabon-Liverpool. Atletico Bilbao heeft gisteren in Chica go met 3-1 van Rode Ster uit Joegoslavië gewonnen. Het was de eerste wedstrijd van dit invitatietoernooi. Er waren 10.000 toeschouwers.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21