Preventieve NVSH-zorg belangrijk voor geestelijke volksgezondheid vEl T Olie alleen op als stranden in zee bestrijden gevaar komen ploegstoffen Gesprek met nieuwe (r.-k.) directeur Goede informatie kan vele frustraties voorkomen rög** Ministerie Verkeer en Waterstaat wil: Nog geen aanleiding tot verscherping paraatheid Het weldoende water Nieuwe Kamerleden HBl Verzending zeepost Ontsnapte „eigenaar van nachtclub'1 aangehouden tiSiï&Gl yiiipè. Voorlopig geen varkens meer uit Italië Monteur omgekomen bij explosie VRIJDAG 14 APRIL 1967 11 Invalshoek JONGE JENEVER Haal Henkes in huis! Kerkelijk nieuws Mr. Struycken weer in de Raad van State mm «a W& iSisiysüïffiii Gratis verkrijgbaar: Examens (Van onze correspondent) VUGHT Tot directeur van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming, in de wandeling beter bekend als NVSH, is benoemd mr. Nicolaas Cornelis van Zeist uit Vught. Mr. van Zeist is 38 jaar oud, rooms-katholiek en geboren in Noordwijk. Zijn huidige werkkring om vat het secretariaat van de reclasse- ringsraad te 's-Hertogenbosch alsmede het docentschap aan de beide katholieke sociale academies te Eindhoven. Een reeks van bestuurslidmaatschappen en commissie-zetels completeert het actieve leven van deze jonge, vlotte, gemakke lijk pratende en helder formulerende aca demicus. Waarom ik directeur van de NVSH word? Wel, om te beginnen heb ik ge woon gesolliciteerd. Het lijkt me een bij zonder interessante functie. In de statuten van de vereniging staat dat de sexuali- teit een belangrijk element vormt in elk mensenleven. Dat onderschrijf ik volko men. Er staat niet „een hoogst belang rijk of zeer belangrijk element", maar ge woon: belangrijk. We moeten niet over drijven, maar vooral ook niet onder schatten. In mijn werk als reclasseerder heb ik herhaaldelijk geconstateerd dat wij daar te maken hebben met een stuk repressie ve gezondheidszorg. Wij komen achteraf. De NVSH wil preventief werken. Zij le vert door goede sexuele informatie van meet af aan een bijdrage tot de geeste lijke volksgezondheid. Daarmee kunnen allerlei frustraties, waarvan ik in het re- classeringswerk de nare gevolgen heb ge zien, voorkomen worden". De vraag of hij als katholiek niet heeft geaarzeld juist deze functie op zich te ne men, beantwoordt de heer Van Zeist met een verwijzing naar de moderne en voor uitstrevende geluiden, die de laatste ja ren ook en vooral in de Nederland se katholieke kerkprovincie te vernemen zijn. „Natuurlijk hebben zowel het bestuur van de NVSH als ik ingezien, dat mijn religieuze achtergrond een bepaalde in valshoek tot dit werk oplevert. Maar God is mens geworden om de liefde tot de me demens gestalte te geven. De primaire verplichting van de mens is dan ook an dere mensen gelukkig te maken. De NVSH wil daarom meewerken, met res pect voor ieders persoonlijke levensover tuiging, door op het deelgebied van de sexualiteit een bijdrage te leveren. Dat is voor mij het fascinerende van mijn nieuwe taak". De heer Van Zeist was tot dusver geen lid van de NVSH! Hij had zelfs geen con tact met de vereniging, maar werkte in het regionale verband van de reclasse ring in Noord-Brabant wel nauw samen met de consultatiebureaus voor levens- en geslachtsmoeilijkheden van het wit-gele kruis. Als zodanig is hij dus geen onbe kende op het terrein van zijn nieuwe werkkring. Veel heeft hij bijgedragen tot een beter functioneren van de regionale organen voor de reclassering. In een aantal de- ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. Jac. Vermaas) H. A. van Bemmel te Olde- broek. Aangenomen naar Scheveningen (vac. H. Stolk) dr. C. Bezemer te Hattem; naar Harlingen (toez.) (vac. J. M. de Vries) W. F. Kuil te 't Woudt (Z.H.). Bedankt voor Katwijk aan Zee (8e pred.pl.) L. Roetman te Gouda; voor Ga meren J. Vroegindeweij te Goudswaard. Beroepen te Vriescheloo I. D. H. van Dijk te Vierhuizen. Bedankt voor Schoonebeek (toez.) P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Apeldoorn-Z. A. de Meijere, a.s. em. predi kant te Rotterdam-Charlois. Geref. Kerken Bedankt voor Klazienaveen L. J. Wolt huis te Woerden. Beroepen te Nieuweroord P. van Loo te Nieuwolda. Ds. W. H.. van Halsema, met verlof te Ermelo, slaagde voor het zendingsexamen aan het zendingsseminarie te Baarn. Hij vertrekt 19 mei naar Argentinië als miss. pred. voor de lectuurdienst. Beroepen te Bredevoort G. Manenschijn te Broeksterwoude te Honselersdijk D C. Hanemaaijer te Haarlemmermeer-O.Z. Geref. Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Apeldoorn A. Kooy te Emmen voor Mariënberg D. Nieuwen huis te IJmuiden. Bedankt voor Doorn en voor Sliedrecht W. Borgdorff te Baarn; voor 's-Graven- hage-W. H. Bouma te Assen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo J. P. Geels te Haarlem-C. Beroepen te Utrecht-N. C. v. d. Weele te Huizen (N.H.); te Boskoop Th. Rutters te Nijmegen. Geref. Gemeenten Tweetal te Waardenburg J. Karens te Nieuwerkerk (Z.) en J. C. Weststrate te Meliskerke. Beroepen te Amsterdam-W, P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Leerdam G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Beroepen te Zoetermeer K. de Gier te 's-Gravenhage-Z. te Paterson (U.S.A.) H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor 's-Gravenhage-Z. J. C, Weststrate te Meliskerke. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Enschede J. G. Niewönner te Apeldoorn. partementale commissies is gestalte gege ven aan de moderne ontwikkeling naar decentralisatie van het reclasseringswerk tot op regionaal niveau, waar men dich ter bij de te begeleiden medemens staat. In andere commissies werkte hij sterk in het belang van de maatschappelijke wer kers. Als één van de uitkomsten van dit werk is binnenkort de fusie te verwach ten van de Nederlandse bond van maat schappelijke werkers met de katholieke vereniging van maatschappelijke wer kers. Bovendien was de heer Van Zeist nog lid van de commissie van consultatie inzake de beroepsethiek voor deze groe peringen. Woonachtig in Vught stelt hij zich niet voor binnenkort naar Den Haag te verhui zen. Het centrale bureau ziet hij als slechts een deel van de grote landelijke vereniging, die functioneert in de talloze plaatselijke afdelingen en de 48 consulta tiebureaus voor levens- en geslachts moeilijkheden, verspreid over het gehele land. „Daar ligt mijn werk net zo goed. Voorlopig blijf ik dus heen en weer rei zen, wat met de vele conferenties en con gressen die op het gebied van de geeste lijke volksgezondheid gehouden worden, wel niet altijd tussen Vught en Den Haag zal zijn". Dr. A. Veerman te Rijswijk en mej. E. A. Haars te Breukelen zijn benoemd tot leden van de Tweede Kamer in de plaats van respectievelijk de heer B. Roolvink (A.R.P.), die minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid en mr. H. K. J. Beernink (C.H.U.), die minster van Bin nenlandse Zaken is gworden. De heer H. Wiegel te Amsterdam is in de plaats van prof. H. J. Witteveen (V.V.D.) tot Tweede Kamerlid benoemd. Prof. Witteveen is nu minister van Fi nanciën. De heer K. J. van Laak (K.V.P.) te Waalwijk en mej. mr. J. T. W. M. Bal- foort (K.V.P.) te Nijmegen hebben hun benoeming tot Tweede-Kamerlid niet aan vaard. In de plaats van mej. Balfoort zal waarschijnlijk drs. G. J. ter Woorst te Eist worden benoemd en in de plaats van de heer Van Laak de heer L. A. M. de Bekker. De heer Van Laak was be noemd in de plaats van ir. P. J. Lar- dinois, nu minister van Landbouw. De heer De Bekker is eveneens een land bouwdeskundige. Tot lid van de Raad van State is be noemd mr. A. A. M. Struycken. Mr. Struycken was reeds lid van de Raad van State van 1 november 1959 tot 22 november 1966. Op deze laatste da tum werd hij in het kabinet-Zijlstra opge nomen als minister van Justitie. m '"-m v vv Het nieuwste speelgoed: de mini- raceboot. Van de zomer zal men in verscheidene Nederlandse steden de minibootracebanen kunnen bezoe ken. De bootjes worden door mid del van zenders en ontvangers be stuurd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Rio Tunuyan" (21-4); Australië: ms „Oronsay" (18-4); Brazilië: ms „Rio Tunuyan" (21-4); Canada: ms „Sirefjell" (19-4); Chili: ms „Ceres" (18-4); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Ferd. de Lesseps" (21-4); Ned. Antillen: ms „Chiron" (18-4); Nieuw-Zeeland: ms „Seine Lloyd" (17-4); Suriname: ms „Socrates" (18-4); Ver. Staten: ms „Schiedijk" (18-4) en ss „American Racer" (21-4); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Serooskerk" (18-4) Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Burgemeester met pensioen. Aan de heer J. Th. Mooren is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Beesel. Op het Vredenburg heeft de Utrechtse politie een dertigjarige inwoner uit Go rinchem aangehouden. De man was ont snapt uit een psychiatrische kliniek in Bloemendaal. Sedert dat tijdstip had hij zich schuldig gemaakt aan enkele gevallen van diefstal en oplichting. De man had bijvoorbeeld in Amersfoort een bedrag van 3.000 gesto len en in Den Haag een nachtclubeigenaar opgelicht voor enkele honderden guldens ADVERTENTIE U zoekt rust en ontspanning, natuurschoon, schilderachtige streken U stelt belang in oude kunststeden, historische gebouwen en musea U wenst concerten, festivals, kunstmanifestaties bij te wonen U interesseert zich voor de folklore of voor de beoefening van uw geliefde sport Of u houdt eenvoudig van een heerlijke keuken. Welnu, zoek dan niet langer, u vindt het alles tegen gunstige prijzen, dicht bij huis in België. Het zachte zilverzand der zeestranden. De vermaarde kuuroorden. De afwisselend rustige en woeste taferelen van de streek Ardennen-Maas. Uitgestrekte bossen, visrijke rivieren, riante valleien. De levendige, vrolijke folklore. Wereldberoemde kunstwerken. Hotelgids 1967. Lijst van te huren bungalows en vakantiehuisjes. Lijst van de kampeerterreinen. Nieuwe folders Belgische Kust en Ardennen-Maas. Brochure Modelsteden: Nijvel, Oudenaarde, Stavelot-Malmédy, Tongeren. Folder der festiviteiten „Europa 1900 - La Belle époque" te Oostende. Gids „Vakantie voor allen' met pensionadressen tegen f 14,- p.p. per dag. Vraag inlichtingen bij uw vertrouwd reisbureau of bij het NATIONAAL BELGISCH VERKEERSBUREAU, Leidseplein 7, Amsterdam. Tel. 245959 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal, nu de olievlek ken uit de „Torrey Canyon" de Franse kust naderen, de paraatheid niet ver scherpen. Het ministerie ziet daartoe nog geen aanleiding, omdat de olie het Ka naal en het Nauw van Calais nog niet is gepasseerd. Pas als er reëel gevaar be staat dat de oliemassa op de Nederland se stranden loopt komen de verschillen de diensten die zich met de opruiming hebben belast in actie. Er is nu echter wel beraad tussen die diensten, die in een raamorganisatie zijn samengebracht. Eén van de middelen, waarmee de olie eventueel zal worden bestreden, is cleanosol. Het ministerie gaat er echter van uit, dat het systeem van bestrijding geheel dient af te han gen van de plaats waarop de stookolie de kust bereikt en de toestand waarin zich de zwarte brij bevindt. Wat het eerste betreft: als het strand van Scheveningen in gevaar komt zal met man en macht worden geprobeerd de olie op drie mijl voor de kust te on derscheppen en te vernietigen. Lopen de olievlekken, die nu niet veel groter zijn dan enkele tientallen meters doorsnee, echter op de stille stranden, dan zal men het er later met bulldozers af schuiven. Deze methode is volgens het ministerie goedkoper en effectiever dan bestrijding op zee. De maatregelen die inmiddels zijn ge troffen behelzen een selectie van schepen die geschikt zijn voor het bestrijdings- werk, bestudering van de fouten die de Britten hebben gemaakt, het localiseren van de olievlekken en het opbouwen van ADVERTENTIE „Verwacht u óók een bee- bietje vraagt de t.v. ie dere avond aan drie bejaarde, nette dames, die samen tele visiekijken. De drie bejaarde, nette dames richten dan ver schrikte blikken op elkaar, schudden heftig van nee en vervolgen daarop gerustge steld hun beeldschermavon- turen. Die zijn niet gering. Na het beebietje nemen zij kennis van de schokkende ontdek king die mevrouw Dekkers op 1 april 1967 om 3 uur 33 mi nuten te Apeldoorn deed. Genoemde mevrouw Dekkers, die gewend was haar was te doen met een gewoon produkt, had een keertje een ander produkt gekocht omdat het gewone produkt uitverkocht was; wat eigenlijk een reus achtige aanbeveling voor dat gewone produkt mocht heten. Zij waste dus met het on gewone produkt en zie: er kwam een klein wit beestje uit haar automatische was machine, dat praten kon. Dit pratende beestje op zichzelf was al een ongewoon produkt, maar wat het mededeelde was nog veel ongewoner. Het zei dat mevrouw Dekkers te Apeldoorn een levensgrote domoor was geweest door een gewoon produkt te kopen, want het ongewone produkt maakte haar was niet alleen wit, doch bewerkstelligde ook nog dat uit de lakens en slo pen verblindende diamant glimpjes opkringelden, die daarbij een helder tingelge- luid voortbrachten. Dat ver telde het beestje allemaal en het was waar ook. Het witte beestje, dat grote gelijkenis vertoonde met Ollie B. Bom mel maar geen echte benen had, alleen maar een zeer beweeglijk standaardje, stak daarbij zijn buikje vooruit en zijn vingertje op, waaruit dui delijk bleek dat het volkomen achter zijn eigen beweringen stond. Mevrouw Dekkers uit Apeldoorn keek met een ver baasd gezicht toe, wat goed uitkwam omdat op dat mo ment een cameraman het wonderlijke tafreeltje vast legde. Toen het witte beestje weer in de wasmachine dook, werd plotseling alles door een kabbelende watervlakte over spoeld en de drie bejaarde, nette dames zeiden tegen el kaar dat zij niets beters wis ten te doen dan morgen on middellijk dat ongewone pro dukt van het witte beestje te kopen. Veel tijd voor deze ge- dachtenwisseling was er echter niet, want de watervlakte droogde plotseling op en er verscheen een malse biefstuk op het scherm, die zojuist ge bakken was in een pas uitge vonden jus en waaraan een vork en een jongedame vast zaten. De jongedame zei ver leidelijk „mmmmmm", wat koopkrachtige uitwerking op de drie bejaarde, nette dames moest hebben, hief de biefstuk omhoog alsof het haar pas gewonnen beebietje was, waarbij moet worden opge merkt dat alleen de vork daar bij natuurlijk even moet wor den weggedacht. De drie bejaarde, nette da mes hadden pas gegeten en werden onpasselijk bij het ge zicht van die enorme bief stuk, wat natuurlijk bijzonder vervelend was voor de uit vinder van die jus. Maar het was niet anders. Gelukkig werd ook de bief stuk door de zondvloed over spoeld en na opklaring en drooglegging werd een heel mooi jong meisje vertoond, dat met hese stem fluisterde: „De hele wereld wordt ver liefd op u, als u opbrengt, driemaal inmasseert, driemaal inmasseert, driemaal inmas seert De drie bejaarde, nette da mes zochten twijfelend el- kaars gezichtsveldje af en be dachten voor zichzelf de con sequenties, als hun deftige straatje plotseling vol zou lo pen met bromfietsende man nen in leren jakken, die hun hartstochten op hun grinni kende gezichten droegen. En dan die driemaal Zou dat niet een beetje wei nig wezen? De kabbelende watervlakte bracht echter alweer een nieuw avontuur: een opge wonden mannenstem, die tien maal achtereen hetzelfde riep. En wat riep hij? „Lekker eten, lekker eten, lekker eten, lekker eten!!!" doch daar bleef het niet bij, want het oog moest ook wat hebben en daar kwam een brallerige stroom mayonaise uit een reusachtige tube, als een modderstroom uit een krater, en de drie bejaarde dames die net gegeten hadden dronken haastig een slokje thee, zodat het overging. „Lekker eten, lekker eten, lekkeretenü" schreeuwde de waanzinnige, tot hij buiten het beeld door twee bewakers naar een ijskoud bad of een dwangbuis werd gevoerd. Van verre nog klonk zijn huilerige obsessie tot de dames door, echoënd door de celgangen, tot het geluid wegstierf in de badkamer. De badkamer liep blijk baar over, want er kwam weer een heleboel water en de drie bejaarde, nette dames herstelden zich verrassend snel tot een toestand van vol daan welbehagen. Dat kwam vooral door het verse kopje thee, dat een van hen blik semsnel had ingeschonken. Helaas, onmiddellijk werd dat genot bedorven door de hel dere mededeling van een frisgewassen huisvrouwtje van negentien, die inhield dat thee en thee twee volstrekt verschillende zaken zijn. Zij verkondigde, dat gewone thee en thee van Pieterson zich verhouden als glas tot dia mant. Thee van Pieterson was niet alleen diamant, vertelde zij, maar er was bovendien nog een onschatbaar voordeel aan verbonden. Op elk pakje stond een duiveltje. Elk dui veltje, dat uitgeknipt en op gezonden werd, was geld waard. Men kreeg er voor in de plaats kristallen glasser viezen, ijskasten, kleine auto's en onroestbaar tafelgerei. Voor drie miljoen van die duiveltjes ontving men al een verzilverd roomkannetje. En vijftigduizend duiveltjes ga ven recht op een stalen fles- senopener. En alsof dat alle maal nog niet genoeg was, begon het huisvrouwtje uit volle borsten te zingen van „Pieterson, Pieterson, Pieter son, ongelooflijk, méér dan héérlijk, onvergelijkelijk fijn". En midden in het lied ver scheen de echtgenoot op de achtergrond als een duiveltje uit een doosje en hij smeet een pakje Pieterson dwars door het beeldscherm onder het uiten van een krachtige volzin: „Met het duiveltje!!" De drie bejaarde, nette da mes stoven als de bliksem uiteen, maar het pakje thee veranderde plotseling in wa ter en daarmee keerde de rust weer, want water bedekt alles met de mantel der lief de en waar water is, daar is niets gebeurd, niets gelogen, niets gedaan en niets kapot. Jammer voor de mensen die geen t.v. hebben, want zij kennen de heilzame werking van water niet. Het water van de t.v.-reclame wist alle zon den uit, sust alle schokken, wast elke hallucinatie weg en spoelt de gewaarwording uit de hersenen der kijkers dat zij achterlijke kleuters zijn, die met rare bibbergeluiden, in dringende stemmen, deuntjes en verbluffende toverkunstjes tot wat meer intelligentie moeten worden gebracht. Dat t.v.-water is net zoiets als wijwater. Het kabbelt tus sen de enormiteiten der re clamekunstenaars door alsof het afwijkingen kan genezen, hersenkoortsen kan doen be daren en de gemoederen in zalige sufheid wil laten ver drinken. En waarom is dat water zo werkzaam, zo krachtig? Om dat het nieuw is, niéuw, niéuw, met het heilzame ka- lidoroformatide. Het doodt ne genennegentig procent van de huishoudwaandenkbeelden en spoelt de ziel zó schoon, zó schoon als zij nooit geweest is. En dat ene procent? Dat heeft de kijker nodig om naar de winkel te stappen en te vragen naar Pieterson-thee met het duiveltje, MMMMM- jus, het ongewone produkt met het witte beestje en de genezende babyzalf voor de geschrijnde billetjes van drie bejaarde, nette dames. een waarschuwingssysteem. Hiervoor zijn zowel weerschepen, patrouillerende ma rinevaartuigen als vliegtuigen ingescha keld. Het is echter niet zo, dat dit ma teriaal speciaal voor het localiseren van de oliemassa is gecharterd. De goedkoopste bestrijdingsmethode heeft het ministerie geadviseerd aan po litieposten en hotels langs de kust: grot# flessen wasbenzine en een stel oude lap pen om de olie van het lichaam te va gen. Maandag treedt een tijdelijk verbod in werking van de in- en doorvoer van uit Italië afkomstige varkens en van de in voer van varkensvlees uit dat land. Dit blijkt uit een ministeriële beschikking die in de staatscourant is gepubliceerd. De minister van Landbouw-en Visserij heeft, naar diens ministerie meedeelt, tot deze tijdelijke importstop moeten beslui ten ten einde overbrenging van het virus van de Afrikaanse varkenspest te voor komen. Deze ziekte is in de omgeving van Rome uitgebroken. Zoals bekend deed deze exotische veeziekte zich in 1967 voor het eerst in Europa voor, en wel in Por tugal. In het ketelhuis op de Aalderinkshoek te Almelo, van waaruit de woningen in deze nieuwe wijk centraal worden verwarmd, heeft zich een explosie voorgedaan. De 38-jarige chef-monteur A. de R. uit Zwol le verloor hierbij het leven. ADVERTENTIE verkrijgbaar bij WAGENWEG 1 en 15 - HAARLEM TEL. 1 28 16 50 m van het Houtplein VOOR DE DEUR PARKEREN I Aan mr. J. V. Rypperda Wierdsma is gerekend van 1 maart 1967, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. DELFT Kandidaats natuurkundig inge nieur: F. W. J. Mansvelt Beek (Bloemen daal). LEIDEN. De heer P. Stevens, geboren te Lienden en thans wonende in Den Haag, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Renografie (het onderzoek van de nieren met 131 j -hippuran)". Promo tor was prof. dr. J. de Graeff. De heer C. E. Gischler, geboren te Rot terdam en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld: „A semi qualita tive study of the hydrogeology of the North Netherlands". Promotor was prof, dr. L. U. de Sitter. AMSTERDAM (Gem. Un.) Mej. M. A. van Zanten uit Amstelveen is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Fraetura colli femoris medialis. Een studie naar aan leiding van 282 gevallen". Promotor was prof. dr. W. van Enst.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11