Tandartsendichtheid in ons land is de laagste in Europa Noodsituatie te verwachten HUNTER TELERAAF Vernieuwing staatsrecht niet forceren Agenda voor Haarlem en de Kort en bondig Prof. Van Amerotigen verklaart in Nijmegen: Suriname beleeft invasie van Amerikanen Ontvoerders zijn aangehouden Doden in het verkeer Nederlandse kiesstelsel is volgens hem het meest democratische Zes maanden geëist voor veroorzaken ongeluk Nederlander bekent narcoticasmokkel Mr. Stikker treedt af bij Koninklijke Schrale oostenwind VRIJDAG 14 APRIL 1967 (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Prof. dr. A. J. van Amerongen, hoogleraar in de conser verende tandheelkunde aan de Nijmeegse universiteit, heeft in Nijmegen verklaard dat de sterke groei van onze bevolking, het steeds toenemende tandbederf en de daarmee gepaard gaande groeiende vraag naar tandheel kundige hulp in ons land binnenkort tot een noodsituatie zullen leiden. „Voor de georganiseerde tandheelkundige verzorging van de jeugd zijn vrijwel geen tandartsen beschikbaar. Het melkgebit wordt zelfs in het geheel niet behandeld", aldus de Nijmeegse hoogleraar. KING SIZE v MINISTER BEERNINK MEENT: FEEST VAN DE MAAND Kiesstelsel MÉ ri>' Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk SCHRAVENDIJK TUINMEUBEL-SHOW SUNNY SEAT 10 69.50 79.50 SCHRAVENDIJK WEERRAPPORTEN is wzw zw z Prof. van Amerongen gewaagde van het alarmerende tekort aan tandartsen in ons land bij gelegenheid van de bevordering van zes doctorandi tot tandarts. In de loop van dit studiejaar zullen nog veer tien tandartsen de sub-faculteit der tand heelkunde, die in 1961 aan de katholieke universiteit in Nijmegen werd opgericht, verlaten. Hoewel hij het verheugd noemde dat een hoog percentage van de eerst aangeko men tandheelkundige studenten binnen de nominale studieduur kan worden toege laten tot de praktijk, omschreef prof. Van Amerongen de Nijmeegse bijdrage aan het Nederlandse tandartsenkorps als nog te gering om het alarmerende tekort aan tandartsen op te heffen. De tandartsendichtheid in ons land ADVERTENTIE Paramaribo, de hoofdstad van Surina me, beleeft een ware invasie van Ameri kanen. Tientallen mannelijke en vrouwe lijke leden van de FBI zijn in Suriname gearriveerd in verband met 't uurtje op onthoud, dat president Johnson vanavond op het Surinaamse vliegveld Zanderij zal hebben, wanneer het presidentieel vlieg tuig moet bijtanken. De Amerikanen zijn vrijwel allen uitge rust met „walkie-talkies" terwijl de huur autos, die gedurende twee dagen ter be schikking van de Amerikaanse autoritei ten staan, zijn uitgerust met telefoonin stallaties. Woensdagavond hebben enkele tot nu toe onbekend gebleven personen een po ging gedaan om tot oprichting te komen van een comité „Suriname-Vietnam". Taak van dit comité zou onder meer zijn om vanavond met spandoeken, voor zien van opschriften tegen 't Amerikaan se optreden in Vietnam, naar Zanderij te gaan. Bij gebrek aan belangstelling is het slechts bij een poging tot oprichting ge bleven en is een eerder aangekondigde persconferentie afgelast. Het Nederlandse paar, dat wegens ont voering van een vierjarig meisje werd gezocht, is in München aangehouden. De politie heeft meegedeeld dat het kind in veiligheid is. Het tweetal werd in München aange houden op een door de districtsrecherche van de rijkspolitie in Leiden verstrekt adres. Deze recherche wist namelijk dat de man en de vrouw daar zouden moe ten komen om vanuit Nederland gezon den geld in ontvangst te nemen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen één op 4500 inwoners - is de laatste in Europa. Duitsland met 33.000 tandartsen en achttien opleidingen heeft een dicht heid van één op zestienhonderd Scandi navië, Zwitserland en Amerika hebben ten naaste bij dezelfde ratio. „Toch wordt ook in deze landen gesproken van een tekort aan tandartsen," aldus prof. Van Amerongen. „In Nederland zijn tiendui zenden patiënten die vergeefs tandheel kundige hulp zoeken". De tandartsenpraktijken in ons land zijn overbelast en de tandheelkundige voor zieningen, welke in de sociale tandheel kunde worden toegestaan, zijn zeer be perkt. „Het niveau van de tandheel kunde is dan ook onvoldoende en niet in overeenstemming met de huidige en wetenschappelijke technische ontwikke lingen", zo zei de hoogleraar. De schrille tegenstelling tussen onderwijs en prak tijknormen is een doorn in het oog van do centen en practici. „Uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden met drie nieuwe sub-faculteiten zou het tekort van onge veer vijfhonderd tandartsen in 1980 slecht ten dele opvangen, zelfs als alle drink water in ons land geflurorideerd zou zijn". Prof. van Amerongen deelde mee dat ook de toeloop van eerstejaars-studenten grote zorgen baart. Deze gaat relatief achteruit. Het percentage vrouwelijke ge gadigden is zelfs gedaald van veertien tot zes percent. In verband met dit beperk te aanbod acht de Nijmeegse hoogleraar het dringend noodzakelijk voorwaarden te stellen waaraan zal moeten worden vol daan om de opleidingsduur van zes naar vijf jaar terug te brengen. Met klem pleitte prof. Van Amerongen voor de aanpak van fluoridering van drinkwater op grote schaal. „Ook de ef fectuering in die gemeenten die tot deze maatregel hebben besloten, duldt geen uit stel", zo zei hij, eraan toevoegend: „het Op het Burgemeester Hengstplein in Boxmeer .is de dertienjarige Tonie Cor- nelissen uit Oploo met haar fiets onder de achterwielen van een autobus geko men. Zij was op slag dood. (Van onze correspondent) BATHMEN Vandaag verschijnt in een oplage van twintigduizend exempla ren een speciale provo-krant, de „Tele- raaf'. Provoleider Roel van Duyn heeft op een bijeenkomst van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel (P.J.G.O.), afdeling Bathmen en Colm- schate, het ochtendblad De Telegraaf de meest anti-proletarische krant in ons land genoemd. Het nieuwe provoblad, dat geen permanent karakter zal dragen, zal een reactie hierop zijn. Hij verklaarde verder dat het nieuwe provo-raadslid in de Amsterdamse raad, Ruud Schimmelpenninck, een voorstel in zal dienen het Van Heutz-monument, dat het al verschillende keren moest ont gelden, te vervangen door een standbeeld van Multatuli. niet beschikbaar stellen van het betrek kelijk lage investeringsbedrag is een zui nigheid die miljoenen kost". In dit verband wees prof. Van Ameron gen er op, dat een georganiseerde ver zorging van de jeugd slechts daar effec tief ter hand kan worden genomen, waar het fluor-gehalte van het drinkwater is verhoogd. „Ook pas afgestudeerde tand artsen zullen er verstandig aan doen zich in die gebieden te vestigen", aldus be sloot de hoogleraar. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Voor verbeterin gen op staatsrechtelijk gebied sta ik graag open als die door de meerder heid van de Tweede Kamer worden verlangd. Wel ben ik van mening dat het zaak is de pro's en contra's te be kijken. Als ik behoudend ben, dan is dat in die zin dat ik de zaak niet wil forceren. Ik heb geleerd in het leven dat het geforceerd aanbrengen van vernieuwingen gevaarlijk is en dat men er later wel eens spijt van krijgt". Dat zegt ons de nieuwe mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, in zijn werkkamer aan het Haagse Binnenhof. Over de roep om staatsrechtelijke ver nieuwingen zegt minister Beernink, dat hij niet blind wil zijn voor het oordeel van de kiezers bij de laatste verkiezingen. „We leven in een tijd van veranderingen op velerlei terrein, ook politiek. Gevestig de waarden worden anders benaderd en het denken over allerlei dingen is in een stroomvernselling gekomen. Het zou on verstandig zijn daarmee geen rekening te houden*'. Mr. Beernink wil de noodzakelijkheid van sommige vernieuwingen niet uitslui ten. De regeringsverklaring zal onder ADVERTENTIE [syis Spécialité Fondue de Boeuf Bourguignonne ZATERDAG 22 APRIL: Zwitserse avond m.m.v. Hans Wiljon en partner. Vermaarde Zwitserse specialiteiten (Maandag geen muziek) Zalen voor partijen van 20-1200 personen Reserveringen tel. 0 2520-53 47 meer de spoedige instelling van een staatscommissie ter bestudering van het kiesstelsel aankondigen. Persoonlijk geeft mr. Beernink de voorkeur aan het tegen woordige stelsel, maar hij staat open voor verbeteringen. „Ik heb als lid van een vroegere staatscommissie alle stelsel ter wereld bestudeerd, zowel die van Tasma- nië als die van West-Duitsland. Bij ver gelijking is het Nederlandse stelsel het meest democratisch gebleken. Elke stem weegt in dit systeem evenveel", zegt hij. Voor de nieuwe minister gaat het meer om doelmatigheid dan om principes. Hij acht het denkbaar dat de staatscommissie ook de enige jaren geleden door de Ka mer aanvaarde motie-Beernink in haar beschouwingen betrekt. De motie verlang de voor de toelating tot de Kamer een drempel van 1 percent van het aantal uitgebrachte stemmen. Omdat alleen de heer Jongeling (G.P.V.) er het slachtoffer van zou zijn geworden, is zij nooit uit gevoerd. Voor een wijziging van het kiesstelsel op korte termijn ziet mr. Beernink alleen mogelijkheden als daarvoor de Grondwet niet op de helling hoeft. Als de Grondwet gewijzigd zou moeten worden, zijn ver nieuwingen niet voor 1971 te realiseren. Een nieuw kiesstelsel zonder grondwets wijziging kan echter al in 1970, bij de volgende raadsverkiezingen, werken. Het is mogelijk de Kieswet te wijzigen dat de Tweede Kamer net als de Eerste Kamer in vier groepen wordt gekozen. Dat geeft wat meer binding aan de districten. Over de werkgelegenheid is de nieuwe minister vooral bezorgd. Het is nauw ver weven met de financiële positie van de gemeenten, waarvoor hij in eerste instan tie de verantwoordelijkheid heeft. Daarin is nu wat licht gekomen, hetgeen het mogelijk maakt aanvullende werkgele genheid te creëren. Ook gaat zijn grote belangstelling uit naar de automatisering. Hij beseft dat de computer de samenle ving in de toekomst ingrijpend kan ver anderen. Een ander aspect van zijn werk is de handhaving van de openbare orde. Over de roerige jongeren zegt hij: „Er zal van wege de overheid een positieve bijdrage moeten worden gegeven voor de levens vulling van deze jonge mensen". Hij denkt daarbij vooral aan faciliteiten op het terrein van de sport en de cultuur. „De overheid zal ook graag van deze jonge mensen zelf vernemen op welke wijze men die levensvulling wil hebben". Aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Triton", onderweg van Rotterdam naar de West, is een pijp van een roetblazer uit elkaar ge sprongen. Een van de opvarenden werd daarbij gewond. Hij moest tiaar een ziekenhuis worden ge bracht. Het schip liep daarom de haven van Southampton binnen, waar de man aan wal werd ge bracht. (Van onze correspondent) BREDA. Tegen een inwoner van Breda is voor de Bredase rechtbank een gevangenisstraf van zes maanden en drie jaar intrekking van het rijbewijs geëist. De man veroorzaakte op 6 november aan de grens bij Wernhout een ernstig verkeersongeluk, waarbij drie personen werden gedood en drie ernstig gewond. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Een 25-jarige Neder lander, die woensdag in het centraal sta tion van Kopenhagen is gearresteerd, ver dacht van het bezit van verdovende mid delen, heeft een volledige bekentenis af gelegd ten overstaan van personeel dér narcoticarecherche. Gebleken is dat hij een internationaal bekende narcoticasmokkelaar is die enor me zaken doet in hasjiesj en marihuana waarbij hij grote reizen door Europa heeft gemaakt. De raad van commissarissen en de di rectie van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Petrqleum Maatschappij delen mee, dat de heer mr. D. U. Stikker wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn functie van commissaris der vennootschap met ingang van 1 juli 1967 zal neerleggen. De heer Stikker is sedert 1964 lid van de raad van commissarissen. Aan de algemene vergadering zal daar om worden voorgesteld de heer ir. P. M. van Doormaal met ingang van 1 juli 1967 tot commissaris der vennootschap te be noemen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Stadsschouwburg, vandaag, 20 uur: Theater Terzijde met „Vietnam". Voorbe reiding en medewerking: Nelly Frijda, Annemarie Prins, Bep Visser, Peter de Baan, e.v.a. Zaterdag, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Bloomsdag" van Allan M'Clelland. Regie: Elise Hoomans. Grote of Sint Bavokerk: Orgelconcert door Klaas Bolt. Programma: Bach. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Slaaf van zijn driften", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst", 18 j. Vandaag en zaterdag, 23.30 uur: „Op een mooie zomermorgen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Sherlock Holmes contra Jack the Ripper", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Goed ge schoten, Matt Helm", 14 j. Minerva, zaterdag, 14.30 uur: „Winnetou keert terug", a.l.; 20 uur: „Battle of the Bulge", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 uur: „Strip tease", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Lost Com mand", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.14 uur: „Naakte Onschuld", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67), Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf", expositie van werken van 50 internationale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks geo pend van 11-17 uur, zondags van 13-17 uur. Cruquius Museum, Cruquiusweg, Heem stede, Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): ExposRie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 uur. Vishal (Grote Markt): Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze ADVERTENTIE Van Nelle bestellen kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Waag (hoek Spaarne-Damstraat): Expo sitie van werk van Haarlemse kunstenaars (K.Z.O.D.). Tot 21 april. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, Hasselaersplein 35, zaterdag, 14.30 uur: „Het onderwater- avontuur". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstr.), vandaag, 21 uur: Grammofoonplatenpro- gramma. Zaterdag, 21 uur: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gas ten: De Shepherds. Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang, voor j aarsbloemen. VRIJDAG 14 APRIL City, 20 u.: „De gentleman-zwendelaar". Stadsschouwburg, 20 u.: „Superagent Mark Donen". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost 19-21 uur: Expositie werken van Karei Appel. ZATERDAG 15 APRIL City, 19 en 21.15 u.: „De gentleman- zwendelaar". Stadsschouwburg, 20 u.: „Superagent Mark Donen". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie werken van Karei Appel, van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 14 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The Professionals". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vampier van Parijs". W.B. Theater, 20 uur: „De slag in de Koraalzee". ZATERDAG 15 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The Professionals"; 23.30 uur: „Jong, maar geraffineerd". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vampier van Parijs". W.B. Theater, 20 uur: „De slag in de Koraalzee". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Havenarbeider verongelukt. Tijdens werkzaamheden bij de Waalhaven in Rotterdam heeft de 32-jarige haven arbeider A. Wildhagen uit Breda ern stige verwondingen opgelopen, waar aan hij later in een ziekenhuis is overleden. Hij werd getroffen door een van een truck vallende baal jute. Onderscheidingen. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd H. J. Valk, economisch directeur van het gemeente-energiebedrijf te Rotter dam. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau J. P. A. M. van Poll Suyker- buyk, directeur van de N.V. Koninklij ke Grafische kunstinrichting v.h. J. van Poll Suykerbuyk te Roosendaal. Gemaal „Westland". De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk, heeft tussen Hoek van Holland en Maas sluis het gemaal „Westland" in gebruik gesteld. Het gemaal, gebouwd in opdracht van het hoogheemraadschap „Delfland" zal de watercirculatie in het Westland verbeteren. Met een capaciteit van ruim 6000 liter per seconde kan het gemaal overtollig Westlands water op de Nieuwe Waterweg lozen. ADVERTENTIE 1eETAGE Grootste keuze in PARASOLS Bezoekt onze Hier vindt u op overzichtelijke wijze onze grote sortering vederlichte VOUWSTOELEN ZONNEBEDDEN - WINDSCHERMEN en de ideale „de stoel om lekker lui te luieren" GROTE HOUTSTRAAT 51 - HAARLEM Het KNMI deelt mee: Nog steeds vormt een langgerekte zone van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren via de Britse eilanden en Scan dinavië tot boven West-Rusland een bar rière voor depressies die van de oceaan naar het oosten koersen. Zij zijn gedwon gen via IJsland naar de Noordelijke IJszee uit te wijken. Aan de oostkant van het langgerekte hogedrukgebied Zijn de lucht- drukverschillen toegenomen, zodat er in onze omgeving meer wind kwam. De aan gevoerde lucht is ook iets droger, waar door het weer schraal is geworden. In het komende etmaal zal de wind uit rich tingen tussen noord en noordoost waaien. Dit houdt in dat uitgestrekte mistvelden, die zich boven Denemarken en de Noord zee bevinden, naar onze omgeving trek ken. Overdag zullen deze mistvelden over gaan in lage bewolking, die verder land inwaarts gedeeltelijk zal oplossen. In het zuiden van het land is de kans op zonnige perioden dan ook het grootst. De maximumtemperaturen, die vandaag al en kele graden lager liggen dan die van donderdag, zullen nog iets verder omlaag gaan. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt mist mist licht bew. motregen onbewolkt geh. bew. licht bew. geh. be w. licht bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen onbewolkt regen licht bew. motregen licht be w. zw. bew. - c£ V r .A E ES ono li 7 ono 16 6 no 12 6 no 16 3 no 17 6 no 16 3 no 18 5 nno 18 5 nw 11 -1 wzw 12 -1 12 2 n 11 3 windst. 10 -2 nno 9 6 no 15 6 no 17 6 no 18 6 no 16 8 n 17 7 windst. 19 6 n 23 15 nno 11 4 no 20 8 nno 19 9 no 19 10 18 4 wnw 23 5 nnw 19 10 windst. 20 2 zo 25 12 zzo 25 17 nno 24 12 nnw 21 12 windst. 15 8 windst. 18 8 20 10 Zaterdag 15 april Zon op 5.45 uur; onder 19.36 uur. Maan op 7.59 uur; onder 1.07 uur. Maanstanden Eerste kwartier17 april 21.48 uur Volle maan 24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 april Hoog water 6.08 uur en 18.26 uur. Laag water 1.54 uur en 14.17 uur. Zaterdag 15 april Hoog water 6.40 uur en 19.02 uur. Laag water 2.25 uur en 14.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2