C.H.U. afdeling Leeuwarden wil „lintjesregen" afschaffen Voorzitter: „Onderscheid naar rang en stand maken past niet meer in deze IA Sparen van Esso tijgerjachtkaartjes in heel Nederland een ware rage! Eind 1966 had Nederland ruim \2\ miljoen inwoners Geboortecijfer jaren vrij loopt de laatste sterk terug DAG IN DAG UIT BIJ DRAKENSTEYN 50 KEUKENCENTRUM IJMUIDEN Soldaat in arrest na diefstal geweer Rotterdamse „spion" weer vrijgesproken Antieke voorwerpen gestolen Reeds velen werden blij verrast met f 1.000, draagbare TV's en autoradio's! Advies samen voeging Zaangemeenten Moeder doodde baby M2 enorme bifval KUIPERS N.Y. ^,Uoh1 VRIJDAG 14 APRIL 1967 Discriminatie Wie kinderen heeft, moet Norit in huis hebben slaglijsten op de Esso verkooppunten). De animo is zelfs zó groot, dat Esso ijlings kaartjes heeft bijbesteld. Meer jachtkaartjes betekent nóg meer kansen, nóg meer prijzenHet enorme prijzenbedrag van f 300.000 is verhoogd tot niet minder dan f 425.000! Doe mee! Jaag meeSpaar meeRuil meeVerzamel snel 5 Esso tijger jachtkaartjes met de letters T, IJ, G, E en R. Die jaagt, die wint! Dat is 't devies van het legioen dat deelneemt aan de spannende Esso Tijgerjacht. Velen hebben de eerste buit al binnen: met 3 dezelfde tijgers, met 2 gelijke tijgers of met 5 gespaarde tijgerjachtkaart jes. Vooral dat sparen is een ware rage! De tijgerjacht- jury heeft alleen al in de maand maart een stortvloed aan inzendingen verwerkt (zie de indrukwekkende uit- Driemanschap van Friesch Dagblad aangevuld Bfiifn EEN KEIJZER TAPIJT Kort nieuws ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De afdeling Leeuwarden van de Christelijk His torische Unie heeft, zoals onlangs is bericht, bezwaren tegen het huidige instituut van de koninklijke onder scheidingen. „Omdat", zo staat in een voorstel tot afschaffing hiervan, „onderscheid naar rang en stand wordt gemaakt". „Een arbeider komt meestal niet verder dan brons en een ambtenaar haalt misschien goud. Die discriminatie past niet in deze tijd", meent mr. T. J. Kingma, voorzitter van de C.H. kiesvereniging „Groen van Prinsterer" in de Friese hoofd stad Mr. Kingma, die plaatsvervangend ge-1 meentesecretaris van Leeuwarden is, is over het systeem van toekenning van ko-1 ninklijke onderscheidingen ontevreden. Hoewel het initiatief daartoe niet van I hem maar van een ander bestuurslid af komstig is, staat hij volledig achter het Leeuwarder voorstel aan het landelijk be stuur van de C.H.U. om in het parlement afschaffing van dit systeem te bepleiten. In dat voorstel wordt o.m. gezegd dat het onderscheid naar rang en stand, dat bij de toekenning van dergelijke on derscheidingen pleegt te worden gemaakt, steeds minder waardering en begrip on dervindt en dat, zo men niet tot afschaf fing van he.t gehele instituut van konink lijke onderscheidingen zou wensen over te gaan, een belangrijke verbetering zou worden verkregen indien voortaan slechts één soort onderscheiding zou worden ge bezigd. Aan de beide Kamerfracties van de C.H.U. moet worden verzocht te be vorderen, dat het instituut van de konink lijke onderscheidingen aan een critische beschouwing wordt onderworpen." Mr. Kingma zegt: „Een jaar of vijf, zes geleden is er een soortgelijk voorstel in onze vergadering geweest. Men heeft toen de boot afgehouden door te stellen dat het verlenen van koninklijke onder scheidingen een voorrecht van de Kroon is. Het werd toen niet op zijn plaats ge acht daarover een uitspraak te doen. Nu was men het er evenwel direct over eens dat maar eens iets moest worden onder nomen. Wij zijn met name ontevreden over de discriminatie, want er zijn bron zen, zilveren en gouden medailles, je kunt ridder worden en officier. Je kunt het zelfs tot commandeur brengen. Dat hangt af van de positie die men heeft of gehad heeft. Dat past echter niet in deze tijd. Wij voelen wel voor één soort on derscheiding". Onderscheidingen worden vaak toege kend omdat men een groot aantal jaren bij dezelfde baas heeft gewerkt. „Het is de vraag, of die trouw aan een werkge ver een verdienste is", meent mr. King ma. „Het is niet uitgesloten natuurlijk, maar het kan ook laksheid zijn. Ik ge loof, dat het van meer pit getuigt als men eens van baas verandert". Hij voelt daar om meer voor onderscheidingen voor be paalde prestaties, bijvoorbeeld iemand, met gevaar voor eigen leven, van de verdrinkingsdood te redden. De jaarlijk se „lintjesregen" op koninginnedag vindt de heer Kingma evenmin een gelukki ge zaak. „Men voelt dat al bijna niet ADVERTENTIE meer als een onderscheiding." Alleen de Militaire Willemsorde heeft volgens hem nog enige betekenis. „De rest past niet meer in onze sociale opvattingen en is bovendien in strijd met de christelijke naastenliefde", meent hij. Hij zegt: „Het is in ons land zelf mo gelijk om koninklijk onderscheiden te Norit is een befaamd middel bij gewone maag- en darmstoornissen. Maar Norit is meer: Als kinderen ver giftige stoffen hebben gedronken of gegeten kan Norit levens reddend zijn.Bel in zo'n situatie direct de dokter, maar begin alvast Norit te geven, véél Norit. Vraag Norit bij Uw apotheker of drogist. ■OKIf ADVERTENTIE Dit staat wel vast: de EFKU-zig-zag is de popu lairste machine in de lagere prijsklasse. Technisch volmaaktl Fabrikant, importeur en wij als vakhandelaar geven 3 jaar schriftelijke garantiel Reeds voor 398,— een LICHTGEWICHT zig-zag met vrij» arm!) KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 0 2500 -11142 HAARLEM Het bureau bijzondere criminele onder zoeken van de staf van de Koninklijke Marechaussee is in samenwerking met personeel van de brigade Vlaardingen van de Koninklijke Marechaussee overgegaan tot de arrestatie van een dienstplichtig soldaat uit Den Haag. Deze wordt ervan verdacht maandag 10 april een Garand-geweer uit een kast van 422 compagnie Van Heutszmobiel in het Schefferkamp in De Lier te hebben ont vreemd. Hij heeft tegenover de Koninklij ke Marechaussee een volledige bekente nis afgelegd. worden als je met een brevet van on vermogen naar huis gestuurd bent. Ik vind het merkwaardig dat bijvoorbeeld de leden van een kabinet, dat door de meer derheid van de volksvertegenwoordiging naar huis is gestuurd omdat het ge faald heeft, worden onderscheiden. Dat is toch nonsens?" Het Leeuwarder voorstel zal op de 28ste van deze maand in de landelijke C.H.-ver gadering in Apeldoorn worden behandeld. In het preadvies van het hoofdbestuur staat: „Het kabinet-Cals heeft reeds toege zegd, dat een zodanige studie zal worden aangevat. Aan beide Kamerfracties kan gevraagd worden deze zaak met aandacht te blijven volgen". Mr. Kingma vindt die formulering te vaag en te vrijblijvend. „Ik zal desnoods zelf in Apeldoorn aandringen op een duidelijker en concreter uitspraak". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 38-jarige Cor S. technisch inkoper, beter bekend als de Rotterdamse spion, is gistermiddag door de Rotterdamse rechtbank opnieuw vrij gesproken. De officier van justitie, mr. R. A Schimmel, had tegen S. Wegens voorbe reidingen tot spionagehandelingen ten be hoeve van de Oostduitse staatsveiligheids dienst vier jaar en zes maanden gevange nisstraf geëist. Bij een edelsmid in de Agatha Deken straat in Amsterdam zijn een antieke go tische kaarsenluchter, drie antieke kande laars twee „Regensburgers" uit de ze ventiende eeuw en een Romaanse uit de twaalfde eeuw en een zeventiende- eeuws schilderij met een totale waarde van ƒ2500 gestolen. Volgens de edelsmid zijn de kunstvoorwerpen ontvreemd door twee Italianen, die tot maandag bij hem hadden gelogeerd. ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten A I HU origineel FORMICA ULIIH DROOMKEUKENS Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770. In het gisteren verschenen laatste deel van het rapport van het instituut voor bestuurswetenschappen wordt de Zaange meenten geadviseerd te besluiten tot sa menvoeging. De gedachte aan de vor ming van een districts- 'of streektaad wordt verworpen. Na een minutieus onderzoek is de Til- burgse politie overgegaan tot de aanhou ding en insluiting van een 31-jarige onge huwde serveerster uit Helmond, die wordt verdacht van moord op haar pasgeboren zoontje. De vrouw heeft een volledige be kentenis afgelegd. Eind 1966 bestond de vevolking van Nederland uit 12.534.795 personen, 157.601 meer dan op 1 januari 1966. Er werden vorig jaar bijna 240.000 kinderen geboren en er stierven 101.000 mensen, zodat het geboorteoverschot 139.000 bedroeg. Er vestigden zich 82.000 personen uit het bui tenland in Nederland en er vertrokken 62.000, hetgeen een vestigingsoverschot van 20.000 opleverde. De totale bevolkingsaanwas in 1966 (158.000) is achtergebleven bij die in 1965 (165.000) en ook bij die in 1964 (170.000). LAGE VUURSCHE. Bij kasteel Drakensteyn is nu nog elke dag eender als de vorige. Alleen het weer verschilt. Er staan af en toe wat mensen voor de poort te kijken. Kijken waarnaar? Op de schild wacht, een marechaussee, zijn ze gauw uitgekeken en dan lopen ze maar weer door. Waarheen? Naar de wachtende journalisten en fotografen op de ter rasjes. Zij zijn in het dorp de enige „bezienswaardig heden" en worden dan ook af en toe door nieuws gierigen aangegaapt. Maar ze zien er heel gewoon uit. De amateurfotografen onder de kijkers werpen jaloerse blikken op de „kanonnen" op de toestellen van de beroepskiekers. Een man van een Duits week blad heeft een telelens van een halve meter lengte. Zijn Nederlandse collega's zijn daarom afgunstig op Tot lid van de commissie van redactie van het Friesch Dagblad te Leeuwarden is benoemd drs. S. Faber te Leeuwarden. De heer Faber volgt de heer E. B. Fol- kertsma op, die deze functie onlangs om gezondsheidsredenen moest neerleggen. De heer Faber, die op 22 januari 1937 werd geboren, studeerde politicologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en is werkzaam als bestuurskundige aan de Friese Academie te Leeuwarden. Hij is lid van de Anti-Revolutionaire Partij. De commissie van redactie bestaat thans uit de heren H. Algra, hoofdredacteur, ir. L Eringa en drs. S. Faber. Dit zijn Djun Ja Kim en Djun Suk Kim, die naar Drakensteyn kwamen met zelfvervaardigde baby- sokjes. Deze Zuidkoreaanse meisjes werken in een bejaardentehuis in Bilthoven. hem. Hij heeft voor zijn weekblad pas Vietnam „ge daan". Nu „doet" hij Drakensteyn Tegen een hek bij de toegangspoort leunt van de vroege ochtend tot de late avond een andere foto graaf. Ook met telelens. Hij wacht op het moment, dat hij de foto van zijn leven zal kunnen maken. Die kans is maar vijftig percent, want er zijn twee toegangshekken Toch is er af en toe wel een aardig plaatje te schie ten, want er komen vrij regelmatig mensen die de aanstaande moeder in het kasteeltje beslist iets wil len aanbieden, zoals een oude dame, die een antieke doopjurk voor het prinsje of prinsesje had bewaard. Zij moest haar geschenk bij de marechaussee af leveren. Want verder komt men bij Drakensteyn niet, zelfs niet met een geschenk. Er is één uitzondering gemaakt voor een paar baby sokjes. Maar die werden dan ook aangeboden door twee glimlachende Zuidkoreaanse meisjes in fraaie Zuidkoreaanse feestgewaden. De op de caféterrasjes luierende fotografen met en zonder telelens werden plotseling bijzonder actief. Het resultaat van hun activiteit kunt u hierbij aanschouwen. Als deze charmante afwisseling voorbij is, gaan journalisten en fotografen terug naar hun terrasjes, kijken wat naar Drakensteyn. luisteren naar R.V.D.- functionarissen, vertellen elkaar sterke verhalen, mopperen wat en wachten maar weer. Ze drinken koffie tot ze geen koffie meer kunnen zien en sluiten weddenschappen af. Wanneer komt de baby? Wordt het een jongen of een meisje? Of een tweeling? Ze kennen langzamerhand elke centimeter in de omtrek van Drakensteyn, behalve die paar meters in de naaste omgeving van het kasteel, welke zij zo graag zouden willen zien. Ze hopen dat prins Claus zomaar eens het hotel binnenloopt om een praatje te maken. Ze weten ook dat zoiets onmogelijk is, want dat zou eerst van bovenaf zorgvuldig geregeld en overwogen moeten worden. Prins Claus heeft het trouwens veel te druk. Hij is naar Assen en naar Groningen geweest, waar hij zijn schoonzusje prinses Christina, die daar studeert, heeft bezocht. Hij heeft gisteren in Rotterdam en Am sterdam grote dagbladbedrijven bekeken en is 's avonds nog naar Nijmegen gegaan, waar hij ere gast was op de slotavond van een muziekconcours voor studenten. De journalisten en fotografen trekken hun con clusies en zeggen: als prins Claus elke dag nog zo ver van huis gaat, zullen we nog wel langer moeten wachten. Daar konden ze wel eens gelijk in hebben. Volgende week dinsdag gaat de aanstaande vader Op de grote wegen rondom Baarn zijn deze unieke verkeersborden verschenen, nu al „wiegewijzers" ge heten, die ervoor moeten zorgen dat deelnemers aan de stertocht naar Baarn op de dag van de geboorte niet verkeerd rijden. naar een congres van middenstanders in Rotterdam. En prof. Plate eri de verpleegster hebben nog steeds niet hun intrek genomen op Drakensteyn En dan staren de wachtenden op de terrasjes maar weer naar de v. egwijzer voor het hotel. Hilversum 6,3 kilometer rechtuit en 5,4 kilometer linksaf. Maar dat laatste is alleen voor fietsers. Er zijn ook andere wegwijzers verschenen, maar wat daarop staat is nog onder jute zakken verborgen. Die gaan er pas af als na de geboorte een enorme toeloop wordt verwacht. Er is, maar dan verder van Drakensteyn af, ook nog een voor Nederland unieke bewegwijzering bij gekomen: oranje borden met op een wit veld een gekroonde oranje wieg. De zorgzame A.N.W.B. heeft deze borden in de volksmond nu al „wiegewijzers" genoemd, neergezet op enige doorgaande routes rond om Baarn. We hebben u al verteld dat op de dag van de geboorte radio en televisie iedereen zullen uitnodigen naar Baarn te komen. En al zal niet ieder een dat doen, toch is deze stertocht, uitgedacht door de Baarnse Oranjeverenigingen, een punt in het feestprogramma waar de Baarnse politie een hard hoofd in heeft. Maar wie eraan meedoet zal Baarn dank zij de „wiegewijzers" in elk geval niet kunnen misrijden. In deze jaren is het vestigingssaldo van de buitenlandse migratie (in 1964, 1965 en 1966 14.000, 19.000 en 20.000) groter ge worden. Dit betekent dat de natuurlijke groei (in 1964, 1965 en 1966 157.000, 147.00 en 139.000) nog sterker is verminderd dan de totale groei. Dit is ten dele veroor zaakt door een wat hogere sterfte, maar overwegend door een geringer aantal ge boorten (in 1964, 1965 en 1966 resp. 251.000, 245.000 en 240.000). Ook de percentages per 1.000 inwoners laten zien, dat de loop van de bevolking in de laatste jaren voornamelijk is be paald door de teruggang van het geboor tecijfer (in 1964, 1965 en 1966 20,7, 19,9 en 19,2). Het aantal eerstgeborenen is toe genomen, maar het aantal latergeborenen is sterk gedaald. Het percentage per 1000 inwoners was in 1964 13,8, in 1965 13 en in 1966 12,1. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek staat het gestegen aan tal eerstgeborenen in verband met het eveneens toegenomen aantal huwelijken (in 1964, 1965 en 1966 103.000, 109.000 en 112.000). In het begin van de zestiger jaren liep de toeneming van het aantal nieuwe huwelijken en het aantal eerstgeborenen vrijwel parallel. Na 1963 is het verschil tussen beide aantallen steeds groter ge worden. In de laatste jaren is de vermeer dering van het aantal eerstgeborenen ach tergebleven bij die van het aantal huwe lijkssluitingen. De tijdsduur tussen huwe lijkssluiting en eerste kind is langer ge worden. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemd» tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Fatale val. In Den Helder is de 52-jarige schilder J. H. Meyer om het leven ge komen, toen hij van het dek van de in het dok staande jager „Amsterdam" gleed en in het tien meter diepe dok viel. Het ongeluk gebeurde, toen hij een lege fles in een op de wal staande vuil nisbak wilde werpen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9