Uitgewezen Rus V. Gloekov naar zijn land vertrokken Staat leent 300 min a 6 Lege olietanker in brand voor Hoek van Holland BET WEER 01 TU me m nW Staatsgreep in Ghana mislukt Dr. King steunt betoging tegen oorlog in Vietnam Surveyor-3 op weg naar maan KLM onderhandelt landingsrechten in Haarlemmermeer en Aalsmeer blijven bij Groot-Amsterdam nu over Chicago morris HaPjg to weekend-systeem Spionage moeilijk te bewijzen Prof. Plate bij prinses Beatrix Na aanvaring in dichte mist Hoofddirecteur van K.N.M.I. overleden Dode bij botsing in Haarlemmermeer Radicalisme drukt aantal deelnemers Ged. Staten houden voet bij stuk: Nieuwe ontslagen in Enschede 2.28 2.08 52e JAARGANG NUMMER 141 MAANDAG 17 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12 30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mfie Nieuw systeem met uitgifte koers Koud en winderig COMMUNIS Het woord is aan Vietnam-mars in Amsterdam pagina 2 WASHINGTON. Betogingen tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam hebben in het weekeinde in New York en San Francisco wel aan dacht getrokken in heel Amerika, maar konden toch grotendeels worden afgedaan als lawaai van een piep kleine minderheid. Dat kon men de regering in Washington en het meren deel van de bevolking horen zeggen. Dit werd extra gemakkelijk gemaakt door de vele radicale regeringscritici onder de demonstranten die soms met Vietcong-vlaggen zwaaiden en niet onder stoelen of banken staken dat zij Amerika's buitenlandse poli tiek ronduit misdadig vinden en dat hun sympathie ligt bij de Vietnamese communisten. REGENKLEDING Superslagerij De Umond ZANDBERGEN Uw slager [J I E D T 'T ESTE VOORJAARS AANBIEDINGEN 4 Hamburgers 98 ct 4 Geld. schijven 98 ct 4 ballen gehakt 98 ct KENNEMERLAAN 43 - TEL 4310 Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten 1 DE WOLF van 1833 IJmuider Courant tummmiiiumwwMfcnjwwMMwiAüfiiwuMWMiwuniimiiifiiiiMiwin Om bijtijds te voorzien in de kasbehoef- ten van de schatkist heeft minister Witte- veen van Financiën vandaag een zes per cents staatslening groot 300 miljoen uit geschreven. De inschrijving staat open op 27 april. Om te voorkomen dat evenals bij de vorige emissies weer buitensporige be dragen worden ingeschreven, vindt de uitgifte plaats volgens een voor ons land geheel nieuw systeem. De obligaties wor den namelijk bij tender aangeboden, het geen wil zeggen dat de emissiekoers niet tevoren wordt vastgesteld, doch dat de inschrijvers hun eigen prijs kunnen beta len. Men moet dan zelf aangeven met welke prijs men bereid is in de lening deel te nemen. De koers mag niet lager zijn dan 98 percent, maar daarboven mag de rente in fracties van percent worden opgevoerd. Er kan dus naar keuze worden ingeschre ven tegen een koers van 98 percent.. 98% percent, 9814 percent, 98^ percent, 98% percent en zo kan men naar boven voortgaan. Als de inschrijvingen binnen zijn wordt nagegaan op welke koers het gehele be drag van 300 min bijeenkomt. Alles wat boven die koers wordt aangeboden wordt ten volle toegewezen tegen de door de minister vastgestelde koers. De rest van de lening wordt toegewezen aan de in schrijvers, die tegen een lagere prijs heb ben ingeschreven, welke gelijk is aan de koers waarop het gehele bedrag bijeen is. Degenen, die tegen een lagere prijs heb ben ingeschreven, krijgen niets toege wezen. (Zie ook pagina 15) 99 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vladimir Alexan der Gloekov is vertrokken. Vanmid dag om vijf minuten over één stapte de van spionage verdachte Rus op Schiphol in de Tupolev, die hem en zijn gezin naar Moskou brengt. De „permanent vertegenwoordiger" van de Sovjetrussische luchtvaartmaat schappij Aeroflot was zondagmiddag om half vier al in vrijheid gesteld. De Haagse officier van justitie, die het onderzoek in deze spionage-affaire leid de, mr. W. J. Kolkert, kon namelijk ook na het laatste verhoor, gistermiddag, niet voldoende gronden ontdekken om het ver hoor voort te zetten. Volgens hem was het bewijs tegen de 43-jarige Rus „niet dan zeer moeilijk te leveren". De minister van Justitie heeft na be raad met de rechter-commissaris beslo ten dat Gloekov „omadt het toch niet de moeite loont en ter wille van de vei ligheid van Nederland" moest worden uit gewezen. Na zijn invrijheidstelling uit het huis van bewaring aan de Casuarisstraat LAGE VUURSCHE Professor Plate heeft om twaalf uur vanmiddag een be zoek gebracht aan prinses Beatrix. Het betreft hier een routinebezoek, aldus de RVD. Het bezoek duurde 35 minuten. In de loop van de middag zal prof. Plate een communique uitgeven over de ge zondheid van de prinses. De 60.000 ton metende Liberiaanse olietanker „Diane" dreef vanmorgen brandend op de Noordzee, ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holland. De brand ontstond om half- tien nadat de tanker in een zeer dich te mist in aanvaring was gekomen met het Duitse vrachtschip „Annelis Christophersen" (998 ton). De brand op de „Diane" breidde zich zo snel uit, dat 30 van de 39 bemannings leden terstond in de reddingboten gingen. Het Duitse vrachtschip seinde aanvanke lijk, dat het geen hulp nodig had. maar later meldde het, dat het voorschip in brand stond. De 30 man van de „Diane" zijn opge pikt door de Nederlandse „Steenkerk", die zich op het moment van de aanvaring dicht bij de „Diane" bevond. Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 In de Vishal en op zee 5 T o psy S Feuilleton 6 Beeldverhalen6 Kunst 7 Radio en tv 7 Ferdinand 8 Sport 9-13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten IS Beurs 15 Luidsprekers 5 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11,15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen of hagelbuien. Matige tot krachtige en aan de kust krach tige tot harde wind tussen west en noordwest. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. in Den Haag waar de Rus meer dan honderd uur in verzekering heeft gezeten kon Gloekov zonder begeleiding door rijksrechercheurs zijn zaken voor de te rugreis naar Rusland regelen. Het misdrijf, waarvoor de Rus op rede lijk vermoeden van schuld in hechtenis was genomen, is een (mislukte) uitlokking tot het uitleveren van Nederlandse staats geheimen. Zijn speciale belangstelling zou zijn uitgegaan naar bepaalde experi menten in het nationaal luchtvaartlabo ratorium in Amsterdam. De officier van justitie gaf gisteren tij dens een persconferentie op het hoofdbu reau van politie in Den Haag weliswaar niet toe dat het deze luchtvaartgeheimen betrof maar hij ontkende het in genen dele .De „mr. X" uit de Haagse agglo meratie, die Gloekov trachtte in te scha kelen, komt door zijn functie niet in aan raking met deze geheimen. „Mr. X" waarschuwde echter de rijksrecherche, die de Rus woensdag in Amsterdam on der veel tumult arresteerde. (Zie verder pagina 2). m Cicero: Een groot mens houdt voor alles reke ning met zijn geweten. LOME (AP en AFP) De leider van de Ghanese Nationale Bevrijdingsraad, generaal Ankrah, zou de vanmorgen en door militairen gepleegde staatsgreep heb ben onderdrukt. Dit is in Aflao, aan de grens tussen Ghana en Togo, vernomen. In Ghana's hoofdstad Accra is het rustig. Een groep parachutisten onder leiding van luitenant-kolonel Assissa had, zo werd vanmorgen vernomen, generaal Ankrach afgezet als president van Ghana. Ankrah, de vroegere commandant van het Ghane se leger, is na de militaire staatsgreep in februari 1966, waarbij president Nkroe- mah werd afgezet, president geworden. De „Diane" was vanmorgen om half zeven uit Hoek van Holland vertrokken nadat het schip een lading ruwe olie in Europoort had afgeleverd. De tanker was op weg naar de Perzische Golf om daar een nieuwe lading in te nemen. De „Diane" was dus niet geladen. Deskundi gen achten het waarschijnlijk dat de gas sen in de lege tanks door de aanvaring tot ontbranding zijn gekomen. Korte tijd nadat de radiotelegrafist van de tanker zijn S.O.S.-sein de lucht in stuurde, moest hij al melden dat het schip in zinkende toestand verkeerde. Uit IJmuiden en Hoek van Holland werd on middellijk hulp geboden. Uit IJmuiden vertrokken de „Titan", en de „Nestor" van Bureau Wijsmuller, uit Hoek van Holland de „Maasbank", de „Schouwen- bank" en de „Bison" van Smit en Co. en uit Vlissingen de Belgische sleepboot Scaldis" en de „Schelde". Van het vliegveld Valkenburg steeg een Grumman Tracker-vliegtuig op. Twee helikopters werden gereedgehouden om zonodig hulp te verlenen. De bemanningsleden die nog aan boord van de „Diane" waren gebleven zijn la ter ook in een reddingssloep van boord gegaan. De „Diane" heeft geseind dat er twee bemanningsleden vermist worden. Zij bevonden zich op het voorschip toen de brand na de aanvaring uitbrak. De brand op het voorschip van de „An nelis Christophersen" bleek niet van dien aard te zijn dat het schip hulp nodig had. VA. Gloekov Tegenstanders van de vrede-in- Vietnambetogingen in de Verenigde Staten ageerden nauwelijks op de demonstranten. Alleen bij het ge bouw van de Verenigde Naties jouwden honderden tegendemon- stranten dr. King uit. Ook zij hadden leuzen en vlaggen bij zich. (Telefoto). UTRECHT. Na een langdurige ziek te is vanmorgen te Utrecht overleden prof. dr. W. Bleeker, sinds verleden jaar hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt. Prof. Bleeker kwam in 1933 bij het K.N.M.I. Hij was enige jaren directeur van de afdeling Weerdienst en later van de afdeling research. Verleden jaar, na het aftreden van dr. ir. Warners, werd prof. Bleeker hoofddirecteur. De 27-jarige mevrouw M. J. Neelemans- Timmermans uit Rotterdam is zondag om het leven gekomen bij een verkeersonge val op rijksweg vier onder Nieuw Vennep. De personenauto, bestuurd door haar echtgenoot, botste tegen een Duitse auto op, die op de linker rijstrook van de rijksweg stilstond om zich tussen de auto's te kunnen voegen op de rechter rijbaan. De bestuurder van de Duitse auto was namelijk te laat tot de ontdek king gekomen dat hij de afrit naar Nieuw Vennep al was genaderd en wilde het alsnog proberen. (Van onze correspondent) KAAP KENNEDY (AP) De Sur veyor 3 is vannacht door 'n Atlas-Centaur raket gelanceerd en moet na een reis van 381.400 kilometers een zachte landing op de maan maken. Na 22 minuten in een parkeerbaan rond de aarde geweest te zijn, werden de mo toren van de Centaur opnieuw in werking gesteld en werd het ruimtevaartuig weg geschoten voor de reis naar de maan. Een woordvoerder voor NASA zei een uur na de lancering: „alles schijnt goed te ver lopen". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De KLM, die jaren lang strijd heeft gevoerd met de Ameri kaanse autoriteiten over landingsrechten in Los Angeles, heeft besloten deze stad aan de westkust te laten vallen en het oog te richten op landingsrechten in Chi cago. De KLM heeft namelijk bemerkt dat andere buitenlandse luchtvaartmaat schappijen die wel op de westkust vlie gen met verlies werken. Een maand ge leden is er in het diepste geheim in Washington geconfereerd over deze nieuwe mogelijkheid. Op het ogenblik heeft de KLM alleen landingsrechten in New York en Houston Gedeputeerde Staten van Noord-Holland houden vast aan hun standpunt dat de gemeenten Haarlemmermeer en Aals meer deel behoren uit te maken van de agglomeratie Groot-Amsterdam. Beide gemeenten hebben bij het behandelen van het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor Groot- Amsterdam als hun mening uitgesproken dat deze plannen voor hen onaanvaard baar zijn. Gedeputeerde Staten hebben het vasthouden aan hun eerder genomen standpunt neergelegd in een nota die vol gende maand door Provinciale Staten wordt behandeld. Het bestuurscollege van de provincie Noord-Holland is van oordeel dat het voorontwerp van wet aanvaardbaar is. Dit is ook de mening van de gemeente raden van de andere gemeenten die van het agglomeratiegebied deel zullen uit maken. Behalve Aalsmeer en Haarlem mermeer, die zich verzet hebben, worden door het provinciaal bestuur tot de agglo meratie Groot-Amsterdam gerekend de gemeenten Amstelveen, Amsterdam, Die- men, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel en Uithoorn. In de loop van vorig jaar hebben de toen betrokken gemeenteraden zich over het voorontwerp van wet kunnen uitspre ken. De acht gemeenten die zich positief hebben uitgesproken zijn echter tot de conclusie gekomen dat hier en daar nog wel iets bijgeschaafd moet worden. Zo opperde men vrij algemeen dat een bur gemeester van een der betrokken ge meenten niet tegelijkertijd voorzitter van de in te stellen agglomeratie-raad zou mogen zijn. Ook hebben enkele gemeenten het plan geopperd het aantal leden uit te breiden, omdat enkele plaatsen met name de niet aangewezen Waterlandse gemeenten wezenlijk ook tot de agglo meratie Groot-Amsterdam zouden be horen. (op een vlucht van Canada naar Mexico- City). De Amerikaanse maatschappijen hebben steeds kunnen verhinderen dat de KLM ook Los Angeles in haar dienst kon opnemen. De landingsrechten in Chi cago zijn voor de KLM zeer belangrijk want de stad zelf en de omgeving leveren veel Europagangers op die er niet veel voor voelen om in New York over te stappen op weg naar Nederland en Eu ropa. Vorige maand is er twee dagen ge sproken over de mogelijkheden tot het verkrijgen van landingsrechten in Chica go. Hieraan werd deelgenomen door de KLM-onderdirecteur in New York Kiel- man en twee vertegenwoordigers uit Den Haag. Ook de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer Kruis, heeft onlangs een bezoek aan Washington ge bracht. Officieel vonden de onderhandelingen allleen plaats tussen de Amerikaanse overheid en de Amerikaanse regering maar aan de lunch was ook de KLM ver tegenwoordigd. Op deze manier kon men de vertegenwoordiger van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, die al zo veel roet in het eten hebben gegooid bui ten de deur houden. Veel succes heeft men niet gehad aangezien Nederland niet veel als „ruilobjekt" heeft aan te bieden. Als gebaar schijnt het vliegveld Zestien hoven te zijn aangeboden, maar daar kunnen geen grote „jets" landen. In de herfst zullen de besprekingen worden voortgezet. Aan bijna 200 man personeel van de N.V. Bontweverij Ter Kuile Cromhoff in Enschede is ontslag aangezegd in verband met liquidatie van de onderneming. De vakbonden verwachten dat een goede re geling zal worden getroffen voor het per soneel. Er werken veel oudere werkne mers bij dit bedrijf, dat één der oudste ondernemingen is van Twente. Tijdens het bezoek van de Amerikaan se vice-president Humphrey heeft minis ter Luns over deze zaak gesproken. Com mentaar van de KLM: „geen commen taar". Het ministerie van waterstaat deelt mee dat vice-president Humphrey in Amerika openlijk heeft gesproken over de kwestie van de landingsrechten. Hier van is bij buitenlandse zaken niets be kend. Dit radikalisme dat al duidelijk was ge worden tijdens de organisatie van mas sale voorjaarsdemonstraties leidde ertoe dat de organisatie „Sane" (aanvankelijk opgezet ter bevordering van atomaire ontwapening maar nu al sinds jaren diep gaand betrokken bij anti-Vietnamese ac ties) niet deelnam aan de betogingen, een feit dat zeker het aantal van honderddui zend demonstranten drukte. Volgens „Sane" dat er steeds angstvallig voor heeft gewaakt als ultralinkse groep in dis krediet gebracht te worden, werkt het radikalisme van de organisatoren zoals negerleider Stokely Carmichael onvrucht baar en zelfs averechts. EEN PROMINENTE „Sane-figuur, dokter Benjamin Spock, de wereldbe roemde kinderarts .verschilde hierover evenwel van mening met zijn „Sane"- vrienden en nam toch deel aan de beto gingen in New York. De meest promi nente aanwezige daar was de Nobelprijs winnaar voor de vrede, dominee Martin Luther King die sinds enige weken op de barricaden van de anti-Vietnambeto- gers is geklommen. King bleek het radi kalisme of extremisme van zijn betogers op de koop toe te nemen en achtte het geen reden om thuis te blijven. Hij bepleitte in een speech en later tijdens een televisie-interview stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam als een eerste stap naar vreedzaam overleg. Martin Luther King lijkt nu naar voren te komen als de meest prominente woord voerder van die vleugel van Amerika's politieke leven die uit morele, humanis tische of linkse politieke overtuièingen de oorlog in Vietnam radikaal verwerpt en snelle liquidatie van Amerika's mili taire positie in Vietnam vraagt. Er gaan al geruchten dat linkse groe peringen in 1968 een vredeskandidaat voor presidentschap naar voren zouden willen schuiven en dat dominee King daarvoor de meest aangewezen figuur zou zijn. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam TOT EN MET DONDERDAG: Originele SCHOUDERKARBONADE 500 gram Supermaise PAARDEBIEFSTUK, 250 gr. N. RES - PLEIN 1945 no. 53, IJmuiden FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 13417 Hoofdstraat 158, Santpoort Tel. 5003

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1