Vier arrestaties bij V ie tnam-mar s Drie doden bij brand in Sint Willebrord mm Mr. Kolkert: arrestatie op straat beste mogelijkheid Agenda voor Haarlem en de IJmond lia;iW Fa. B. ENGELENBERG Rus heeft zich misdragen' Kort en bondig ActiegroepVergunning vragen heeft eigenlijk geen zin meer Wrak van Urker kotter is zwaar beschadigd Patiënten bijna in ademnood Geen misdrijf Scholier pleegde aanrandingen Karei Doorman weer naar zee Koud en veel wind wasverzorgers tel.60550 MAANDAG 17 APRIL 1967 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN GROSSIER FABLON PLAKPLASTIC Prinses Christina bij „De Thuiskomst" in Enschede Onhebbelijk Als een zoutzak Proefschrift iiiiiiii I Haarlem \',tv V elsen-IJ muiden Beverwijk Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw rwas? Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver standige moderne dames, bel HAAK wasverzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst, ja ,,kastklaar" weer bij u thuis bezorgd. WEERRAPPORTEN ,s e-S Se es se es ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. '13232 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft zaterdagmiddag vier deelne mers aan een door de Aktiegroep Vietnam georganiseerde protestmars gearresteerd. Een van de arrestanten, een vijftienjari ge scholier, werd aangehouden wegens be lediging van een bevriend staatshoofd. Hjj had bij het begin van de mars een span doek met „Johnson moordenaar" ontrold. De drie anderen, een twintigjarige stu dent, een 25-jarige magazijnbediende en een 33-jarige emailleur, werden gearres teerd wegens belediging van het openbare gezag. Hun arrestatie vond plaats toen de po litie op de hoek van de Rozengracht en de Marnixstraat met gebruik van de wa penstok tegen de kopgroep van de onge veer vierhonderd demonstranten optrad, omdat herhaaldelijk „Johnson moorde naar" werd geroepen. De protestdemonstratie begon tegen vijf uur bij Marcanti, waar eerder een Snee- vliet-herdenking had plaatsgevonden. Vandaar ging het via de Dam naar het Sigma-centrum aan de Kloveniersburg wal. Voor de protestmars was toestem ming aangevraagd en verkregen. De deel nemers aan de protestmars mochten over de Dam trekken op voorwaarde dat hier niet zou worden gedemonstreerd. Toen de groep op de Dam aankwam bestorm den enkelen van hen echter het nationale monument. Hierop volgde een tweede in grijpen van de politie. De politie was met honderdtachtig man op de been. Van de Haagse politie had zij voor alle zekerheid het rijdende wa terkanon geleend. Hiervan ook gebruik te maken was niet nodig. De Aktiegroep Vietnam heeft geprotes teerd tegen het optreden van de politie. Zij meldt onder meer: „De leiding van de demonstratie heeft geen kans gekregen na te gaan, waarom de politie optrad. Vragen van de demon stratieleiding werden niet beantwoord. Het ingrijpen gebeurde direct al op de startplaats voor Marcanti waar een opge rold spandoek in beslag werd genomen; vervolgens op de kruizing Rozengracht- Marnixstraat, waar de politie de kop van de stoet probeerde te scheiden van de rest. Na hergroepering van de stoet ging deze ongehinderd volgens de aangegeven route verder. Op de Dam werd de de monstratie opgewacht door een waar politieleger. Toen de stoet zich na een kortstondig incident met de vlag van het Vietnamese Bevrijdingsfront had gehergroepeerd en in gesloten formatie verder wilde trek ken, vond een niet anders dan moedwillig uit te leggen aanrijding plaats van enige demonstratenten door een particuliere sportwagen (waarvan het kentekennum mer bij de oigapisatorenen ftojitie hg- kend is). De politie liet de auto ongehinderd doorrijden. Enige demonstraten, door de aanrijding verwond, zijn naar het zieken huis gebracht. De verontwaardigde de monstranten werden daarna door brute politiecharges verspreid. Ook het Eerste- Kamerlid van de P.S.P., de heer O. Boe tes, werd door de politie achtervolgd en toen hij om opheldering vroeg geslagen (Van onze correspondent) ST. WILLEBRORD Een vrouw, de 38-jarige P. Schouw-Varstijlen, en haar twee kinderen, het vijftienjarige dochter tje Corrie en de achttienjarige zoon Anton zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een brand in hun woning, Bremstraat 55 in St. Willebrord. De va der van dit gezin, de veertigjarige J. Schouw, was de enige die door het alarm dat de buren sloegen werd gewekt.Hij trachtte nog zijn vrouw en kinderen te waarschuwen, maar dezen waren waar schijnlijk reeds door de rook gestikt. Huilend liep de man om drie uur des nachts de straat op, luid schreeuwend om zijn vrouw. Het huis brandde toen als een fakkel. In de verwarring werd de brand weer van St. Willebrord pas kort voor half vier gewaarschuwd. Maar ook als de brandweer er eerder zou zijn geweest, wa ren de slachtoffers niet meer te redden. Zij sliepen in twee kleine kamertjes op d vliering van de kleine woning. De man was 's nachts om één uur thuis gekomen van zijn wekelijkse kaartavond. Om zijn vrouw niet te wekken sliep hij Deze demonstrant werd aangereden door een sportwagen. De bestuurder van de wagen reed daarna door. Duikers van het werkvaartuig Hydra, van de Koninklijke Marine hebben thans het wrak van de op 23 februari tijdens hevig stormweer vergane Urker vissers- kotter „Maartje", de 'UK 223, met zeker heid geïdentificeerd. De duikers hebben een naambord van het vaartuig aan de oppervlakte gebracht. Zij hebben gecon stateerd dat de kotter zwaar beschadigd was. Onder meer was het dak van de stuurhut afgeslagen. De toestand van het schip was te gevaarlijk om de duikers in staat te stellen naar binnen te gaan om te kijken of er zich eventueel nog bemanningsleden in bevinden. De onder gang van de „Maartje" heeft aan vijf mensen het leven gekost. dan altijd apart. Zijn vrouw sliep bij het dochtertje. De buren, die alarm sloegen, konden nog wel de man wekken, maar niet de andere gezinsleden. De lichamen werden na de brand geheel verkoold aangetrof fen op de begane grond. De vliering was geheel vernield. Van de woning bleven alleen de muren overeind. De technische recherche van de rijks politie uit 's-Hertogenbosch heeft geen oorzaak kunnen vaststellen. De politie van Zeist en Utrecht heeft gisteravond escorte gevormd voor een ro dekruiswagen, die een ijlrit naar Utrecht moest maken voor een aantal patiënten in het Henri Dunanthuis in Zeist, die in ademnood dreigden te raken doordat de voorraad zuurstof ter plaatse uitgeput bleek. Dankzij de assistentie van de met sirene rijdende politiewagen uit Zeist en een politieauto uit Utrecht, die het konvooi bij de Berenkuil in Utrecht ontmoette, kon men tijdig bij een Utrechtse firma een nieuwe voorraad zuurstof ophalen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Prinses Christina heeft zaterdagavond met enige vriendinnen in de Twentse Schouwburg in Enschede de voorstelling van „De Thuiskomst" van Harold Pinter door de toneelgroep Cen trum bijgewoond. (Van onze correspondent) WOUDENBERG Het moet uitgeslo ten worden geacht dat de vrouw, die vrij dagmorgen dood werd gevonden in de bossen bij Austerlitz, door misdrijf om het leven is gekomen. De rijkspolitie en de technische recher che uit Amsterdam hebben bij hun on derzoek geen uiterlijke tekenen van ge weid bespeurd. <m w Mr. J. Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, bij Draken- steyn met een geboortelepel. Van de opbrengst van de verkoop zal een gedeelte worden afgestaan aan het Prinses Beatrixfonds. De geboorte lepel zal voor 45 gulden bij de juwe lier te verkrijgen zijn. In het Sigma-centrum werd de demon stratie afgeloten met een korte toespraak over het Vietnam-tribunaal door de heer T. Regtien (Kamerkandidaat voor de P.v.d.A.)è De heer Den Uyl, fractievoorzit ter voor de Tweede-Kamerfractie vaq de P.v.d.A., geschokt door het politie-optre- den, liet zich persoonlijk in het Sigma- centrum door ooggetuigen informeren. De Aktiegroep Vietnam zal zich erover beraden of het zal doorgaan voor demon straties vergunningen aan te vragen aan gezien intussen wel is gebleken dat de politie, wel of geen vergunning, optreedt wanneer het haar goeddunkt. Een veertienjarige Ridderkerkse scho lier is door de politie aangehouden omdat hij sinds enkele maanden drie aanrandin gen en acht mishandelingen zou hebben gepleegd. Zijn slachtoffers waren vrouwen en meisjes tussen de veertien en 77 jaar. De jongen, die flink van postuur is, maakte vooral een gedeelte van Slikker veer onveilig. Het vliegtuigmoederschip „Karei Door man" kiest vandaag na een revisie van ruim een jaar weer het zeegat voor een proefvaart op de Noordzee. Op de Verol- mewerf te Rozenburg heeft de Karei Door man zijn vermoedelijke laatste vierjaarlijk se onderhoudsbeurt gehad. Verder is er een omvangrijke reparatie aan de ketel verricht en zijn de bemanningsverblijven gemoderniseerd Het is de bedoeling dat de Karei Door man op de Noordzee gedurende enkele dagen zal worden beproefd. Het schip zal daarbij ook nog in Den Helder binnen lopen. -oriyg -Sb t tri «Teert ris Is nsT-'iibfs» (Vervolg' van pagina 1) Mr. Kolkert verklaarde waarom de arrestatie op straat had plaatsge vonden. „We overwogen drie mo gelijkheden: Schiphol, thuis en op straat. Als we de arrestatie in het kantoor van Aeroflot op de lucht haven zouden hebhen uitgevoerd waren er waarschijnlijk niet tachtig, maar achthonderd mensen komen op draven. Thuis zou de Rus bij het minste of geringste over de daken zijn gevlucht". De rijksrecherche had volgens mr. Kol kert op het tijdstip van de arrestatie een in het Russisch gesteld briefje bij zich: „Wij zijn rijksrechercheurs die u komen arresteren." „Dit epistel is de spion herhaaldelijk voor de ogen gehouden. Hij verzette zich echter omdat hij op dat ogenblik zijn be staan als spion in elkaar zag zakken. De Amsterdammers, een van huis uit boeiend publiek dat graag ongevraagd aan deze of gene maar het liefst aan gene partij hand- en spandiensten verleent, hebben niet kunnen weten, dat er rijksre chercheurs bezig waren met een arres tatie. De mannen hoeven toch geen iden titeitskaarten op hun rug te plakken? aldus de officier van justitie. De Rus zou zich in het huis van be waring onhebbelijk hebben gedragen. .99 ,.Om niet te zeggen misdragen", zei mr. Kolkert. „Meteen schreef hij brieven haar de Sovjet-ambassade, de minister van Justitie en naar mij. Hij eiste een ruime kamer met een privébad en toilet. Hij wenste 'n aparte wandelplaats, waar op hij ten minste twee uur per dag zou kunnen wandelen. Verder eiste hij extra fruit, vlees en echte boter, omdat hij het thuis zo gewend was. Als dat niet kon, vertelde Gloekov, was hij een lijk. Hij wilde een lijk wor den en blijven. Hij wilde sterven voor de glorie van zijn Russische vaderland. Helaas biedt het huis van bewaring niet zoveel mogelijkheden. Maar later zag hij wel van dat lijk af. Hij ging gewoon eten. Tijdens de verhoren onder leiding van mr. Kolkert (de ondervragingen duur den nooit langer dan vijf kwartier en na men per dag niet meer tijd in beslag dan tweeeneenhalf uur) vroeg de Rus op de meest pikante momenten om een verte genwoordiger van de Russische ambassa de of van de consul-generaal. Soms stond- te hij zijn vingers in de oren en ging als een zoutzak langs zijn stoel hangen. Als ik dan liet noteren dat hij geen ant woord had gegeven veerde Gloekov op: „Ik geen antwoord gegeven? Ik heb he lemaal niet geluisterd." Op de vraag of mr. Kolkert inzage had gevraagd van de naamlijst, die was gevonden op de onlangs in Turijn gear resteerde Italiaanse meesterspion Rinal- di Gloekov zou tussen ongeveer drie honderd andere namen staan - antwoord de de officier: „Daar ben ik niet aan Mr. W. J. Kolkert toegekomen. Ik was bezig met een Haag se zaak in het Haagse rayon. De namen op die lijst waren voor mij een randver schijnsel. Ik heb er Gloekov wel naar gevraagd, maar dan beriep hij zich weer op bijstand door een lid van de ambas sade. Het betrekken van die naamlijst in mijn onderzoek zou pas mogelijk zijn ge weest op verzoek van Interpol. Voor zijn vertrek uit de gevangenis ver telde de Rus die uiteindelijk alleen het contact met „Mr. X" heeft toegegeven dat hij blij was Nederland te moeten ver laten. Hij had, volgens zijn zeggen, niet zulke aangename ervaringen opgedaan in ons land Ir. Gloekov, die zichzelf be schouwt als een zeer vooraanstaand Sov jetburger, zal nu in elk geval rustig kun nen werken aan zijn proefschrift over 'n chemisch onderwerp. Hij vertelde ten minste daarmee bezig te zijn. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Lies- beth List en Ramses Shaffy met hun „Tour de Chant". Begeleiding Louis van Dijk. Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20 uur: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Slaaf van zijn driften". 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag alleen 20 u.: „Bittere rijst", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Sherlock Holmes contra Jack the Ripper", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Goed geschoten Matt Helm". 14 j. Minerva, vandaag 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 j. Dinsdag: geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het meis je Ariane", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De gebochel de van Rome", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Naakte on schuld", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67), Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf". expositie van werken van 50 internationale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks ge opend van 11-17 uur, zondags van 13-17 u. Cruquius Museum, (Cruqulusweg, Heem stede), Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u en 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 u. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Waag (Spaarne): Expositie van werk van Haarlemse kunstenaars (K.Z.O.D.). Tot 21 april. Artificia (Heemstede): expositie van werk van Max Bueno de Mesquita en Wim Worm. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. DIVERSEN Aula Gerhard-mulo (Raaks), vandaag 20 uur: lezing door dr. Kurt Walde uit Inns bruck over „Ddie Ernahrung der Alpen- blumen". Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voorjaarsbloemen. MAANDAG 17 APRIL Heden geen filmvoorstellingen in de bio scopen. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Karei Appel. De tentoonstelling duurt tot en met 23 april. Pieter Vermeulenniuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. DINSDAG 18 APRIL City, 20 u.: „II Posto" (filmserie Velser Kunstkring). Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19-21 uur: Expositie werken van Karei Appel. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. MAANDAG 17 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „The Professionals". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Saint contra W.B. Theater, 20 u.: „De slag in de Ko raalzee". DINSDAG 18 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The Professionals". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Saint contra Voorzitter. De 68-jarige Douglas Hoghton, die lid is geweest van het kabinet-Wil- son, is gekozen tot voorzitter van de Labourfractie in het Lagerhuis. Hij volgt Emmanuel Shinwell op. Mutaties. Westerse waarnemers in Mos kou verwachten grote verschuivingen in de Russische militaire top, met als doel de vervanging van de oude veld heren uit de Tweede Wereldoorlog door jongeren met meer gevoel voor techno logie en de noodzaak van burgerlijke controle op een modern militair appa raat. ADVERTENTIE WMWWMWWWWWWWIfWWWWMWWWWWWinAWBAIWUmiWI fWWWWIWWWIWWMWWWWWWWVMWWVWMWWWWWWWW Het K.N.M.I. deelt mee: In het weekeinde trok een depressie van het zeegebied ten zuiden van Groen land over IJsland naar de kust van Mid- den-Noorwegen en vervolgde zijn koers in zuidoostelijke richting. Achter deze de pressie ontwikkelde zich boven Groenland een gebied van hoge barometerstanden, dat verbinding kreeg met het hogedruk- gebied tussen de Azoren en Ierland. Tus sen deze beide druksystemen stroomt thans met krachtige tot stormachtige win den koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden. Het vroor op IJsland vannacht 10 graden, in Schotland daalde de tempe ratuur tot 8 graden. Door deze ont wikkeling zal de wind in ons land naar noordwest ruimen en in kracht toenemen, aan de kust zelfs tot hard of mogelijk stormachtig. Daar de lucht, die in het ko mende etmaal aangevoerd wordt, onstabiel van opbouw is zullen er ook plaatselijk en kele regen- of hagelbuien vallen. Het wordt koud en guur weer voor de tijd van het jaar. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder half bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven mist licht bew. mist mist mist Z.-Limburg mist Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. onbewolkt half bew. zw. bew. half bew. half bew. mist mist onbewolkt mist mist zw. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. mist M o*; ft zw 10 4 wzw 11 5 wnw 11 6 wzw 12 2 w 10 1 verand. 12 0 nnw 15 1 zw 15 2 nw 9 2 w 12 7 w 17 9 w 12 5 w 21 11 w 16 5 wzw 11 3 windst. 17 4 nno 18 5 nno 17 windst. 18 4 windst. 17 7 n 18 13 w 13 6 windst. 18 3 z 17 3 windst. 17 5 wnw 16 4 windst. 18 5 nw 19 6 windst. 17 2 w 16 7 windst. 22 13 windst. 20 11 n 17 11 windst. 13 7 o 21 14 no 18 9 Dinsdag 18 april Zon op 5.39 uur; onder 19.42 uur. Maan op 11.12 uur; onder 3.41 uur. Maanstanden Eerste kwartier 17 april 21.48 uur Volle maan24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmliden Maandag 17 april Hoog water 8.10 uur en 20.51 uur. Laag water 3.39 uur en 16.06 uur. Dinsdag 18 april Hoog water 9.19 lur en 22.05 uur. Laag water 4.29 uur en 17.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2