Fransen in het olierampgebied negeren raad buitenlanders Bretagne eist van Parijs vergoeding van de schade Auschwitz-monument onthuld m Mihajlov staat weer terecht SED-congres in Berlijn over economie en Bonn r keuze uit spaarvormen met Van dag tot dag Italiaans kabinet beraadt zich over geheime dienst Jury acht Speek schuldig aan achtvoudige moord Rome verwacht encycliek over het celibaat Brieven, recepten en kruiden voor Dr. Adenauer 3 NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK MAANDAG 17 APRIL 1967 1 (Van onze correspondent) PERROS-GUIREC. De adviezen en de bijstand die de Nederlanders in het Bretonse rampgebied, waar de kusten bij iedere golfslag met een nieuwe lading olie worden bevuild, hebben aangeboden, zijn blijkbaar niet al te zeer op prijs gesteld. Zowel de heer De Vries met zijn ploeg van acht mensen die ter plaatse enkele demonstraties met zijn cleanosol- preparaat kwam geven, als de vier experts van de stichting der vogel- olieslachtoffers uit Vlaardingen, zijn na een verblijf van enkele dagen in Perros-Guirec waar de catastrofe wel haar luguberste afmetingen ver toont onverrichterzake en niet zon der een lichte wrok in het hart naar het vaderland teruggekeerd. Aden-missie van VN gaa naar New York Demonstratie Monnikenwerk M De bank waar u zich thuis voelt! Gast De „belediging van een bevriend staats hoofd" heeft zaterdag de wapenstok, de paarden en honden van de Amsterdamse politie weer in actie gebracht. Een vreed zaam doel, het protest tegen de onmen selijke oorlog in Vietnam, leidde weer tot weinig vreedzame tonelen. Het uiteenslaan van de kop van de stoet was het sein voor de ongeregeldheden, nadat betogers zich allerminst vleiend over Johnson hadden uitgelaten. De Am sterdamse politie was overigens niet zo erg overtuigd van de vreedzaamheid der be togers, aangezien zij het waterkanon van Den Haag had geleend en bovendien nog een kleine tweehonderd manschappen op diverse manieren vervoerd en bewa pend in actie had gebracht. Dat waterkanon had wellicht in Den Haag beter dienst kunnen doen, waar Rol ling Stones-fans voor duizenden guldens schade toebrachten aan particuliere eigen dom. Een sportauto, die te Amsterdam in aan raking kwam met betogers en twee van hen licht verwoncfde, speelt geen rol meer in de gevolgen van de incidenten, aange zien de bestuurder niet door de politie is bekeurd. Later op de avond werden nog voorbijgangers door politiehonden gebe ten, maar volgens de autoriteiten in Am sterdam geneest dat allemaal wel weer. In New York en San Francisco, waar honderdduizenden tegen de oorlog in Viet nam protesteerden, verliepen de demon straties heel wat ordelijker. Daar werden ook geen koppen van stoeten uiteengesla gen en dat hoefde ook niet, want de bele digingen die daar werden geschreeuwd en op schrift meegedragen betroffen niet „een bevriend", maar het eigen staats hoofd. Men krijgt, alles bijeen genomen, wel de indruk dat de politie te Amsterdam voorzichtiger omgaat met hoofden van bevriende staten dan met de hoofden van de Amsterdammers. Dat is misschien verklaarbaar, aangezien geen enkele Am sterdammer op dit ogenblik zoveel aan zijn hoofd heeft als president Johnson. En toch kan men hun niet verwijten dat zij, met of zonder een zekere dosis redelijk eigenbelang, niet alles zouden gedaan hebben om de Franse autoriteiten te overtuigen van het nut van hun voor stellen. De heer De Vries was met zijn mannen aanwezig toen de minister v. Binnenland se Zaken, Christian Fouchet, enkele da gen geleden Bretagne bezocht. De NTS- verslaggever Hans Zoet, die zo heilig in 't cleanosol gelooft dat zijn actie het ka rakter van missie-arbeid heeft aangeno men en hem al wel verweten is dat hij zijn functie van reporter voor die van persagent van de heer De Vries verwis selde, heeft zelfs niet geaarzeld de Franse minister haast met zijn neus in of op de cleanosol te duwen. Maar zelfs zijn on verzettelijkheid mocht niet baten. „Ik heb besloten", aldus de ietwat autoritaire ex cellentie, „geen vloeistoffen tegen de olie te gebruiken, omdat die de flora en de fauna van de zee kunnen bedreigen." De zorgvuldigheid tegenover staatshoof den en staten waarmee Nederland niet in oorlog is die heten immers be vriend wordt niet altijd zo pijnlijk nauwkeurig in acht genomen. Soms moe ten politie en justitie ook burgers van andere landen hardhandig tot de orde roepen. De Rus W. Gloechov, van wie enkele da gen geleden werd medegedeeld dat hij met bankbiljetten zwaaiend Nederlandse staatsgeheimen zou hebben willen opko pen, en die op tamelijk spectaculaire wijze door de rijksrecherche werd ge arresteerd, is inmiddels als vrij man naar zijn vaderland afgereisd. De beschuldigingen tegen deze Russi sche staatsburger waren, volgens de Haagse officier van Justitie mr. Kolkert, niet houdbaar omdat er „maar één aan gifte was en er verder ook geen getuigen te vinden waren." Dat zwaaien met bank biljetten is blijkbaar toch niet zo veel vuldig en opvallend gebeurd als oorspron kelijk werd gesuggereerd. Toch bleek mr. Kolkert ervan overtuigd, met een geroutineerd en gevaarlijk spion te doen te hebben. Dat was volgens deze functionaris duidelijk geworden door het gedrag van de heer Gloechov na zijn ar restatie. Hij had zich verzet op een ma nier die alleen echte spionnen zich kun nen veroorloven, geheel „volgens het boek je", aldus mr. Kolkert. Hoe zwak overi gens de beschuldiging was, bleek uit het feit dat Gloechov niet eens is voorgeleid voor de rechter-commissaris en dat de onbekende, die de omkooppoging van Gloechov meldde, niet door de Officier is gehoord. Niettemin is Gloechov uitgewezen, en dat is een merkwaardige zaak. Officieel onschuldig verklaard, nadat een onbewe zen beschuldiging door een onbekende hem enkele dagen opsluiting had gekost, wordt deze Russische staatsburger het werken in ons land onmogelijk gemaakt Het is te vrezen dat het ontbreken van enige rechtsgrond daartoe in Moskou zal worden uitgelegd ten nadele van het de mocratisch rechtsbeginsel in Nederland. „Jus et furi dicitur" (ook aan een dief wordt rechtgedaan) is weliswaar van Seneca, maar hij zou er geen bezwaar tegen hebben gehad de „dief" in dit ge val door „een Rus" te vervangen, voor al ook omdat ook Seneca principieel voor het Recht geen uitzonderingen erkende WtAIWtAHAA/MVWWUWUIIWWWIlWUUtltll/IAMWWUIAIWWWIAIWMW WWWWWIIWIIIWIWWWWWWWWWWWI/WWIIWWWWWIIWW LONDEN (Reuter). De missie van de V.N. voor Aden heeft bij haar besprekin gen met de Britse regering overeenstem ming bereikt over haar toekomstige ar beid. De drie leden tellende missie, die tien dagen geleden haar bemiddelingspo gingen in Aden afbrak, omdat zij meende niet voldoende medewerking van de Brit ten te krijgen, vertrekt naar New York. Het is niet bekend wanneer de missie naar Aden zal terugkeren om haar be middeling voort te zetten in het netelige probleem van de onafhankelijkheid van de Zuid-Arabische Federatie. Niettemin heeft de heer De Vries, bui ten aanwezigheid van de minister, zijn demonstratie toch gegeven en het effect van het cleanosol dat met behulp van een brandspuit zelfs de rotsen weer brand schoon wist te wassen, heeft op de bevol king wel enige indruk gemaakt. Tijdens 'n grote betoging die zaterdag in Bretag ne werd gehouden, werden wij althans door verschillende verontruste hoteliers en andere zakenlieden aangesproken, die ons vroegen waar ze het Hollandse .wondermiddel" konden krijgen. En ook is later aangekondigd dat alle serieuze op lossingen voor het olieprobleem zullen worden onderzocht en men geen doelma tig middel ongebruikt zal laten. (Van onze correspondent) ROME Zaterdagmiddag heeft, vrij onverwacht, de Italiaanse ministerraad vergaderd over de geheime dienst. Ge woonlijk vertellen na afloop van de zit ting de ministers graag wat er besproken is. Nu waren ze tot geheimhouding ver plicht. Aan het parlement zal ook geen rapport worden uitgebracht over deze vergadering en de minister van Defensie Tremelloni zal slechts een kort uittrek sel voorlezen van wat hij in de minister raad heeft bekendgemaakt. Het staat vast dat minister Tremelloni die deze zaak aan het rollen heeft ge bracht, heeft uiteengezet hoe sedert jaren de geheime dienst de gangen liet nagaan van talrijke hooggeplaatste personen: po litici, industriëlen enzovoorts, tot het hoofd van de staat toe. Vooral in de tijd van het kabinet Tambroni, in 1959-1960, is het tot ernstige misstanden gekomen. Enkele uren vóór de ministerraad bij eenkwam is de chef van de generale staf van het leger, generaal De Lorenzo, ont slagen. Sommige ministers schijnen dit ontslag wat voorbarig te vinden en vre zen politieke gevolgen, omdat de generaal in het leger en vooral onder de carabi nieri grote aanhang heeft. Het avontuur van de vier Vlaardingse vogelvrienden, de heren Jungerius, Van den Bosch, Langbroek en Zeegers, is he laas nog wat triester uitgepakt. Onmid dellijk nadat de berichten over de olie ramp in Frankrijk tot hen waren doorge drongen, had de secretaris van de stich ting, kandidaat-notaris Jungerius, een te legram naar Frankrijk gestuurd om zijn hulp aan te bieden. Hij ontving een rege- grafische invitatie onmiddellijk met, mate riaal naar Bretagne te komen, waar we het viertal in een verslagen stemming aantroffen in een hotel. Ofschoon alle reis- en verblijfkosten door henzelf waren betaald en ze uiteraard al leen door hun liefde voor de vogels wer den gedreven, hadden ze bij de hulpver lening vrijwel geen voet aan de grond kunnen krijgen .Met heel veel moeite had den ze veertien vogels in erbarmelijke staat mee naar hun hotel mogen nemen om ze volgens hun methode te kunnen be handelen. De meeste zagen er de volgen de dag weer kiplekker uit maar niette min werden de Nederlanders toch prak tisch op straat gezet. De tochtige loods waar de vogels door Franse dames en heren die nog nooit met dit bijltje had den gehakt, werden behandeld, mochten ze zelfs niet meer betreden. Met droeve blikken moesten ze toezien hoe grote manden vol dode vogels uit dit geïmproviseerde hospitaal werden weg gedragen, dieren die zij voor het groot ste deel zeker hadden kunnen redden. Maar de Fransen", zo verklaarde ons de heer Van Den Bosch die in Vlaardingen van het redden van vogels zijn levens werk heeft gemaakt, „schijnen nu een maal niet te kunnen aannemen dat men in het buitenland van iets wel eens wat meer verstand kan hebben dan zij." We hadden bij het afscheid dan ook niet de indruk dat de vier Vlaardingers Frank rijk zaterdag als furieuze francofielen hebben verlaten. Dezelfde ervaring als zij hebben trouwen ook vier hoofdbe stuursleden van de Engelse Vereniging voor Dierenbescherming ehad die de Bretonse eilanden, waar een reservaat van exotische vogels is ingericht, even eens ontmoedigd de rug hebben toege keerd. Die chauvinistische tegenzin van de Fransen om de hulp of de raad van bui tenlanders te accepteren, is des te be treurenswaardiger nu het einde van de ramp nog lang niet is te zien. We heb ben zaterdag met een sportvliegtuig de kust en de zee over ettelijke kilometers vanuit de lucht kunnen overzien en over al nog grote olievelden ontdekt. Niemand kan natuurlijk zeggen voor wel ke kusten die tonnen olie zijn bestemd, maar zeker is dat de zee ze vandaag of morgen ergens zal uitbraken. De soldaten verrichten monnikenarbeid. Als 's avonds het strand van de vetste oliesmurrie is bevrijd dan is de volgende ochtend de aanblik weer even afzichtelijk en kunnen die soldaten weer van voren af aan begin- :n. Het zomerseizoen in Bretagne, dat voor namelijk van het toerisme leeft, is nu al ten dode opgeschreven. En als de olie Douarnenez bereikt, zo vertrouwde ons de burgemeester van deze vissershaven gis- PEORIA (Reuter en AFP). Een ju ry in de Amerikaanse plaats Peoria heeft de 25-jarige Richard Speck schuldig be vonden aan het vermoorden van acht verpleegsters in juli van het vorige jaar. Volgens de tenlastelegging was de verdach te in de nacht het zusterhuis van een zie kenhuis in Chicago binnengedrongen en had hij de acht zusters stuk voor stuk gedood. De uit zeven mannen en vijf vrou wen bestaande jury had 49 minuten no dig om tot de aanbeveling te komen, dat Speek zijn leven eindigt op de elektrische stoel. De verdachte hoorde de jury uitspraak onbewogen aan. De acht vérpleegsters werden op 14 juli 1966 gewurgd gevonden in vier kamers in het verpleegsterhuis. De enige die ont snapte was Corazon Amrao, een Philip- pijnse, die zich onder de bedden wist te verschuilen. Maandagmorgen zal vonnis worden ge wezen. De rechtbank is niet verplicht de aanbeveling van de jury op te volgen. Het proces werd op 20 februari geopend, Men heeft zes weken nodig gehad om de jury te vormen. Op 3 april begon het ei genlijke proces. teren toe, dan zullen hier minstens een jaar lang duizend man per dag voor de reinigingswerkzaamheden nodig zijn Doch reeds nu ondergaan de vissers de deplora bele uitwerking van de katastrofe, omdat, uit angst voor vergiftiging, de verkoop van vis in heel Frankrijk al met veertig percent is gedaald. Bretagne verlangt nu van Parijs dat het officieel tot rampgebied wordt ver klaard. In dat geval zal de regering alle schade en gevolgen van het olieoffen sief voor haar rekening moeten nemen. Minister Fouchet heeft deze eis bij zijn recente bezoek aan Bretagne beantwoord met de belofte voor de Bretonse bevol king bij president De Gaulle een goed woordje te zullen doen. Maar het vertrou wen in goede woordjes van de minster is binnen één week in Bretagne haast tot het nulpunt gedaald. (Van onze correspondent) ROME. In Rome wordt verwacht dat binnenkort een pauselijke ency cliek zal verschijnen over het celibaat der priesters. Men neemt in Vati caanse kringen aan, dat die encycliek afwijzend zal staan tegenover de ar gumenten van geestelijken, die menen dat het celibaat dient te worden op geheven. Als een van de redenen om het celi baat te handhaven wordt in Rome ge zegd, dat het voor een gehuwd priester, die kinderen heeft, veel en veel moeilij ker zal zijn weerstand te bieden aan druk die op hem zal worden uitgeoefend in die landen, waar een communistische of an dere atheïstische stroming aan het be wind zou komen. Een ongehuwde geeste lijke kan eventueel de moed opbrengen, om weerstand te bieden. Maar dit wordt geheel anders wanneer ook zijn gezin daarin betrokken zou wor- den. Tijdens het Vaticaans concilie wilde een aantal bisschoppen over het celibaat spreken. De paus heeft toen een brief ge stuurd aan kardinaal Tisserant, de eer ste voorzitter van het concilie, waarin hij schreef dat dit onderwerp niet geschikt was om in de vergaderzaal te worden be sproken, omdat het een bijzonder grote voorzichtigheid vereiste. De paus heeft dat onderwerp aan zichzelf voorbehouden Men heeft in Vaticaanse kringen critiek op het feit dat een groep Nederlandse geestelijken zich heeft gericht tot de syno de der Nederlandse bisschoppen met het verzoek om in bepaalde gevallen het celi baat te kunnen opheffen. Maar men geeft toe dat deze geestelijken met argu menten zijn gekomen, die in ieder geval reden van bestaan hebben. (Van onze correspondent) BONN De toestand van de doodzieke oud-kanselier dr. Konrad Adenauer leek zich zondag enigszins te stabiliseren. In het officiële bulletin van gisteravond werd zij echter nog steeds „ernstig" ge noemd. Onder de zonen en dochters van Adenauer, die om de beurt bij het ziekbed de wacht houden, brak zondag weer enige hoop door. Steeds groter wordt intussen de stapel van telegrammen en brieven, die vol goe de wensen in het huis van oud-kanselier Adenauer wordt binnengebracht. In een persoonlijke brief liet de Amerikaanse president Johnson weten, dat „het ganse Amerikaanse volk" zijn beste wensen overbracht. In Washington verklaarde de weduwe van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en vertrouwde vriend, Foster Dulles, dat „de wereld zonder hem het moeilijk zou hebben." Optimistisch over de afloop van Aden auers ziekte is de Bonner diplomaten waarzegster Buchela. „Hij komt er over heen", meldde ze en ze voegde eraan toe „Ik heb hem een theerecept gestuurd Opvallend is de stroom van briefzen dingen, die kruiden bevat en precieze aanwijzingen voor het gebruik. Vooral boerinnen uit het hele land proberen de artsen van het succes van hun eigen krui den te overtuigen. Een herder uit de Eiffel gaf, toen hij niet werd binnengelaten, een pakje met zaad van bloemen uit de Eiffel af. Hij bezwoor dat thee van deze zaden hart en bloedsomloop van iedere zieke weer in orde bracht. De naam van de bloem wilde hij geheim houden. Meer dan honderdduizend belangstellenden, onder wie vertegenwoordigers uit negentien Europese landen, zijn gisteren in de Poolse plaats Oswiecim (Ausch witz) getuige geweest van de onthulling van een monument voor de slacht offers van de nazi's. Dit monument bestaat uit verscheidene bouwsels en heeft de vorm van een sarcofaag. Het staat tussen de ruïnes van de gaskamers van het concentratiekamp, waar vier miljoen mensen uit 23 Europese landen zijn gedood. De menigte werd toegesproken door de voormalige gevangene nr 62.933, nu de Poolse premier, Josef Cyrankiewicz. Op de bijeenkomst werd een boodschap voor alle volken aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd dat „het monument voor de slachtoffers van het nazisme in Oswiecim een waarschuwing voor de levenden zal zijn Laat men nooit vergeten wat oorlog betekent, wat fascisme is en hoe groot de tragedie is geweest van de miljoenen slachtoffers van het fascisme". In de avond is in het culturele centrum van Oswiecim het aangrijpende Auschwitz-requiem „Dies Irae" van de Poolse com ponist Krzysztof Penderecki uitgevoerd. Deze première ter gelegenheid van het onthullen van het monument werd uitgevoerd door het filharmonisch orkest en koor van Krakau onder leiding van Krzysztof Missuna. ADVERTENTIE 4%tot 6% BELGRADO (AP) Mihajlo Mihajlov, de Joegoslavische schrijver die onder meer bekendheid kreeg door zijn po ging om tot een tweepartijstelsel in zijn land te komen, staat vandaag in Belgrado terecht beschuldigd van het verspreiden van vijandige propaganda. Hij kan worden veroordeeld tot maximaal twaalf jaar ge vangenisstraf. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. (Van onze correspondent) BONN In Oost-Berlijn begon van daag het zevende partijcongres van SED, de Oostduitse communistische partij. Voor de regering in Bonn is het van grote be tekenis, op welke wijze de opkomst van kanselier Kiesinger door het congres zal worden opgevat en of het congres kan leiden tot het vinden van wegen, die tot „verlichting" moeten voeren van de situ atie voor de burgers aan beide zijden van de grenslijn. De Westduitse sociaal-democraten stuur den een door hun voorzitter, de minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, on dertekende brief aan de Oostduitse par tyleiders, waarin zij voorstellen deden over een nieuwe uitwisseling van spre kers, ditmaal gerecruteerd uit alle in de Bondsdag en „Volkskammer" vertegen woordigde partijen. Er is op dit ogenblik alle aanleiding tot Bonn. Nadat het officiële orgaan van de grote opmerkzaamheid voor de politici in SED, „Neues Deutschland", in een eerste editie van afgelopen donderdag Kiesinger nog van „windmakerij" beschuldigde en over „het schuim van het vredesgepraat" schreef, werd in een latere editie van die zelfde dag een ander hoofdartikel opge nomen, ditmaal van de hand van de hoofdredacteur, Rudi Singer. Hij noemde tot ieders verbazing Kie singer die in de DDR daarbij voor het eerst met „der" werd omgeschreven „een van de geprofileerdste politici van de Wesduitse CDU". Singer vroeg zich in zijn hoofdartikel dan ook af, of er geen „aanleiding zou zijn, een gesprek met de Westduitse CDU te beginnen". Over de SPD en haar brief schreef Singer echter niet. Zondag kwam de belangrijkste gast van het congres in Oost-Berlijn aan, met een grote delegatie. Het was de Russische partijleider Brezjnev. Hij benutte de tijd voor de opening van het congres om met de Oostduitse SED-chef, Walter Ulbricht, alle belangrijke problemen door te ne men. Het communistische partijorgaan, de Prawda, had, in tegenstelling tot het op zienbarende beleid van „Neues Deutsch land", een karikatuur van Kiesinger af gebeeld. De kanselier vertoont een janus kop, die de ene keer conciliant en lachend is, de andere keer er als een boze wolf uitziet. Voor de Russen gaat het er in de eerste plaats om, de Europese communistische regimes bijeen te houden. De regering in Moskou riep dan ook alle communisten leiders op te bedenken, dat „de hoogste plicht" is de regering van Ulbricht ten volle te steunen. De Roemeense partij leider, Ceaucescoe en zijn Bulgaarse ambtgenoot Schivkoff zullen echter niet in Qost-Berlijn op het congres aanwezig zijn. Zij ontmoeten elkaar vandaag in Boekarest. Belangrijker nog dan de houding tegen over de Bondsrepubliek, is op het partij congres echter de discussie over het zo genaamde „nieuwe economische sys teem". Het werd vier jaar geleden, op het vorige partijcongres, dat toendertijd nog met een bezoek van premier Kroesjtsjev werd vereerd en waarop de Chinese dele gatie werd uitgejouwd, plechtig afgekon digd. De uitvoering van het systeem stuitte echter op grote moeilijkheden. Het ver toonde onder meer zoveel gelijkenis met het kapitalistische stelsel, dat het grote ideologische problemen met zich bracht, die vanzelfsprekend niet konden worden opgelost. Deze economische consolidatie als handelspartner voor het Westen en ook ten gerieve van de DDR-burgers en hun aan de voorspoed verbonden trouw aan het regime is thema nummer één op deze belangwekkende partijdagen, waarvan overigens geen opzienbarende beslissingen worden verwacht. Partij. De 30.000 Amer-Indianen van Guyana hebben besloten een eigen po litieke partij op te richten en vast te houden aan hun eis dat het recht op de stamgronden, die zij als hun eigendom beschouwen, in de wet wordt vastge legd. Gokkers. De Amerikaanse politie heeft bij een overval op een casino in Mount Clemens bij Detroit 102 mensen aange houden, onder wie twee mannen die vier jaar geleden bij een onderzoek door een Senaatscommissie als belang rijke leden van de onderwereldorgani satie Mafia waren genoemd. Koningin. Mej. Monique van den Boey- nants, dochter van premier en mevrouw Paul vanden Boeynants van België, is zondagavond uit Brussel op het vlieg veld Kennedy aangekomen om als aza leakoningin te „regeren" op het inter nationale azaleafestival van Norfolk (Virginia). Verdronken .In Rolfsoey in Noord-Noor- wegen zijn zondag vier badende kinde ren, in leeftijd variërend van tien tot twaalf jaar, door een golf meegesleurd en verdronken. Bomaanslag. Een bomaanslag in een dro gisterij in Circlville in de Amerikaan se staat Ohio heeft aan vijf mensen het leven gekost en voor ongeveer 500.000 dollar schade aangericht. Tien mensen werden gewond. Onderzeeër. De Amerikaanse onderzeeër Picuda heeft gemeld tijdens manoeu vres negentig mijl ten noorden van de Faröereilanden twee opvarenden verlo ren te hebben. Ze zijn verdronken. Busongeluk. Tien mensen zijn om het le ven gekomen en 32 werden gewond, toen een bus in een ravijn stortte bij Isfahan in -Centraal-Iran. Het was het tiende grote busongeluk van dit jaar in Iran. Machine. Een machinale autosloper, die Philadelphia van de autowrakken moet afhelpen, heeft zijn eerste proef met succes doorstaan. Het monster, dat drie miljoen dollar heeft gekost, slikte het eerste autowrak in en spuwde de res ten uit in de vorm van een stuk of vijf tig ballen ter grootte van een sinaas appel. Fascisten. Bij een door Argentijnse fas cisten veroorzaakte rel in een schouw burg in Buenos Aires is een politie agent om het leven gekomen. Een zaal wachter, die door de „Heil Hitier" schreeuwende onruststokers in het nauw werd gedreven, loste enkele re volverschoten en trof daarbij per onge luk de agent. Er werd een toneelstuk opgevoerd van de Israëlische auteur Norma Briski.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3