'ind ka n niet lezen DAG IN DAG UIT BIJ DRAKENSTEYN Pravda wijst Euratom-controle bij „nonprol" van de hand PANDA EN DE MEESTER*DRINKER IS U POLLE, PELLI EN PINGO Mimmm 1M18 lil ■u ECHTER T BRAMMETJE FOK De ti üS Ons vervolgverhaal Bom ontploft in trein op Brenner MAANDAG 17 APRIL 1967 Een rc imantLsch m - r.ülngmror.,? ~a. ïrhaal door Richard Mason Q O %:éii PSSEHCm poaeï je bent werke- Y\i\V x WVWI •KWVWWW 'Y*-v 'i 1 ril f 19) Ik kon duidelijk merken, dat hij erg teleurgesteld in me was, en er viel een lange stilte tussen ons, waarin hij zijn leesbril opzette om me over de rand heen kwaad te kun nen aankijken en om 'm daarna weer af te zetten en wat zwaardere keel geluiden te maken van die lang- aangehouden bromgeluiden, die steeds aanzwollen en dan weer weg stierven, net als een auto die van de ene versnelling in de andere over gaat. Het was alsof hij oorlog of vre de voor de atie tegen elkaar moest afwegen. Eindelijk zei hij oerplech- tig: „Ik zal erover denken, beste jon gen. Ik zal het eens nader bezien." En die middag had hij een onver wachte zitting van de zaakwaarne- merij. Maar ik ben bang, dat de land jonker tot zijn vaderen zal zijn ver zameld als ik in Engeland terugkom, en dat het land niet meer hetzelfde zal zijn als vroeger. Intussen zal ik hem benoemen tot ere-secretaris van de Club van Overlevenden uit de Goeie Ouwe Tijd. Hij zal die rol tot in de perfectie vervullen." „Je moest gelukkig zijn in India", zei Mervyn. „Dit is het laatste bol werk. Kijk eens naar al die hoge pieten in de zaal." „O, maar het is helemaal geen bol werk. De vestingen brokkelen af. Er is te veel oproerigheid en opportunis me, en de oorlog heeft een stroom van verwaande kwasten opgeleverd zoals wij bijvoorbeeld. Geen prin cipes. Kijk eens naar Michael, met zijn rare ideeën, dat Indiërs mensen zijn die je te eten kunt vragen. En nu is hij nog verliefd op een Japanse ook." „Och, je bent dronken", zei ik. „Nee, ik kan het aan je gezicht zien. Je bent smoor van de nieuwe zien. Je bent smoor van de nieuwe onderwijzeres." „Ik ben niets van die aard. Ik vind haar heel mooi, maar ze zal al wel iemand hebben die van haar houdt. Als ik eens een mooie vrouw ont moet, is ze altijd hartstochtelijk ver liefd op een ander." „Ja", zei Mario. „Ik zou zeggen dat je daar gelijk in hebt." „Wat weet jij daarvan?" vroeg ik, omdat het vreemd was voor Mario om zo iets te zeggen. „Ze zit achter je", zei hij. „samen met de derde man van de driehoek. Ik draaide me om. Twee of drie tafels verder weg kon ik miss Wei zien zitten, met haar rug half naar me toe, en tegenover haar een man met een bril met hoornen randen op. Hij had een breed voorhoofd, een haviks neus en dunne, bleke lippen. HOOFDSTUK 7 „Alsjeblieft", zei ik, „ik hoop dat je nu overtuigd bent. Ik jaag niet achter die Japanse dame aan." De zaterdagmiddag die volgde, ging ik met Peter en Mario naar de paar denrennen. We lieten Mervyn in een van zijn zwartgalligste stemmingen op bed achter. Als hij zo was, had het geen nut te proberen hem op te mon teren; je kon even goed proberen, iemand met zoete woordjes uit zijn zware dronkenschap op te wekken. We begonnen langzamerhand te ver moeden, dat hij zijn stemming zelf aankweekte en dat hij iedere kleine afwijking van zijn normale geestes gesteldheid aangreep en opvoerde tot hij er waanzinnig van werd, Als je waanzinnig bent, word je naar En geland teruggestuurd. Het was Mario, die zich enthou siast had getoond voor de races; hij beweerde, dat zijn ziel in hem begon af te sterven en dat hij beweging en kleur wilde zien èn mooie vrouwen in mooie kleren, vrouwen die hem zou den doen denken aan Europese hoofd steden. Peter ging erheen omdat hij wat geld wilde verdienen. Hij had er een systeem voor. Iedereen behoorde een systeem te hebben, zei hij, en van dit ogenblik af was hij van plan systemen op te zetten voor alle mo gelijke dingen. Hij had er pas het nut van ontdekt: hij gebruikte namelijk een systeem van ezelsbruggetjes om Japanse woorden te leren. Hij zou zijn hele leven gaan organiseren met behulp van een aantal systemen, en als gevolg daarvan kón het niet an ders of hij zou het ver brengen in de wereld. Ik ging naar de rennen omdat ik nergens een systeem voor had en niets beters wist te bedenken om te doen. Althans, ik kón wel iets beters bedenken: ik had liever een boek gaan zitten lezen in de Cricket Club of mijn Japans bijgewerkt, maar ik wist, dat het me op zaterdagmiddag onmogelijk zou zijn, stil te zitten en me te concentreren. Trouwens, zo voelde ik me niet alleen op zaterdag middag. De rust, die ik in Simla had ge kend, was verdwenen, en een zekere rusteloosheid had bezit van me geno men. Ik wist niet wat ik wilde doen en evenmin, waarom ik zo rusteloos was. Ik ging naar de rennen omdat het betekende, dat er veel beweging zou zijn, en het was een middel om de middag door te komen. Hoewel de temperatuur boven de negentig graden w,as, was het op de renbaan stampvol. Er stonden dozij nen limousines langs de weg gepar keerd en de tribune was vol maha- radja's. De brigadier had ons bewijs- jes gegeven, die ons toegang ver schaften tot het terrein. „Is 't niet geweldig!" zei Mario. „Ik vind het heerlijk om me onder het beste publiek te bewegen!" ,,'t Is schitterend", zei Peter. „Je ziet, dat de Indiërs óók best publiek hebben. Ik had het helemaal bij het verkeerde eind. Ik dacht, dat alle In diërs babus en straatvegers waren". Mario kon van een overvloed van kleuren genieten. Alle Indische vrou wen droegen zijden sari's, heel zacht en kleurig en echt vrouwelijk. De Engelse vrouwen liepen er als we zens van een andere sekse tussen door, bijna met iets mannelijks. Die Indischen leken zich glijdend voort te bewegen en hun doorschijnende gewaden, prachtig afgezet met zilver of goud, zweefden achter hen aan. Ze stonden in groepjes van twee en drie bij elkaar als bloemen met fijne blaadjes. Mario toonde de fraaiste glimlach, die zijn zuidelijk type te geven had. (Wordt vervolgd.) W/IIWWWVWWWWMWWI»W>IWWWWWWWWWWVWVWWWWWtAAWWWWWWWAIMWWWVWWWIA»VIAWftA/WVWWAAftlW>AWAAA»WfWWWWWWW\^^ (Van onze speciale verslaggever) LAGE VUURSCHE. De schaarse middenstand in Lage Vuursche is ontevreden, want de drukte rondom kasteel Drakensteyn bleef zaterdag en zondag beneden de verwachtingen. Het was er zelfs aan zienlijk minder druk dan op een normale zondag. Oorzaak volgens de directeur van hotel Kastanjehof: „De mensen zijn bang voor druk verkeer". Ondanks het koele weer vergaapten velen zich aan het in een lommerrijke omgeving gelegen kasteel. De snelbuffettei. deden het nog wel, maar de ter rasjes boden volop plaats aan belangstellenden. Pas na twaalf uur werd het verkeer iets drukker, maai de Baarnse politie had toch geen enkele moeite met de verkeersregeling. De ochtend was opzienbarend stil in Lage Vuursche. In de piepkleine, overvolle Nederlands hervormde kerk naast de hoofdingang van het kasteeltje sprak ds. Terlouw een bede uit voor het koninklijk huis, speciaal voor prinses Bea trix. „Zij is een gewoon mensenkind en haar kind zal op dezelfde wijze geboren worden als een kind van de eenvoudigste onder ons", zei ds. Terlouw. Hij betrok prinses Beatrix toch in zijn bede vanwege de bijzondere plaats die zij als kroonprinses in ons volksbestaan inneemt. Clochard-bedel aar Bouwmeester, die wandelend naar Lage Vuursche kwam om de geboorte van het prinsenkind mee te maken, zat tijdens de dienst op de voorste rij in de kei»k. Later in de middag verliet hij Lage Vuursche, na veelvuldige kopjes koffie met cognac, om ook in Baarn een kerkdienst bij te wonen. De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, kwam zondagmiddag als voorzitter van het Prinses Beatrixfonds naar Lage Vuursche om een kijkje te nemen in het perscentrum en ook om re clame te maken voor een geboortelepel, die het kind van prinses Beatrix en prins Claus krijgt en die in de handel zal worden gebracht met een toeslag voor het Prinses Beatrixfonds. Ook waren er mannen van de NTS voor een reportage van de drukte-die-er-met- was en een kinderkoortje uit Heesch in Noord-Bra bant, dat speciaal was overgekomen om een andere door prinses Beatrix ondersteunde actie te stimu leren. De Vereniging voor Volkszang is namelijk nieuw leven ingeblazen onder leiding van Harm Sme- des. Hij tracht het Nederlandse volkslied weer popu lair te maken en heeft een folder uitgegeven onder de titel „Zingen rondom het Prinsenkind". De be doeling ervan is het Nederlandse lied aan te bevelen bij Oranjecomités, jeugdorganisaties en dergelijke. Het Prinses Beatrixfonds pikt een graantje mee van de opbrengst van de verkoop van deze folder met Nederlandse Oranjeliederen, waarvan het kinder koortje uit Heesch er voor de televisie één zong. De Baarnse politie is inmiddels scherper gaan toe zien op allerlei figuren die een commercieèl voor deel zien in de komende blijde gebeurtenis. De Duit sers, die restanten van een speciale Beatrix-Claus trouwkaart uit Hitzacker met een eerstedag post- stempel aan de man brachten, zijn weggestuurd. Hun kaarten hadden wel aftrek, maar ze bedreven hun handel zonder vergunning. En de Baarnse politie wil onder geen voorwaarde van de openbare weg vóór kasteel Drakensteyn een markt of een kermis maken. Een 77-jarige vrouw uit Den Haag werd daarvan min of meer de dupe. Zij had in kranten over de kaarten van de Duitsers gelezen en kwam gisteren daarvoor speciaal naar Lage Vuursche. Zij verzamelt al jarenlang allerlei kleine herinneringen aan het Oranjehuis. Zij bezit al 15.000 kaarten en wilde ook de Duitse „noviteit" hebben. De Duitsers waren even wel in geen velden of wegen meer te bekennen Prinses Beatrix heeft van een Utrechtse student een blikje linzensoep gekregen teneinde de kwestie van het eerstgeboorterecht op een bevredigende wijze te regelen voor het geval zij een tweeling krijgt. De student dacht daarbij aan de zoon van aartsvader Isaak, Esau, die zijn eerstgeboorterecht aan zijn tweelingbroer Jacob voor een schotel linzenmoes ver kocht. De 19-jarige student in de medicijnen, H. Cor- Dit jongetje had een stille hoop dat er iets zou ge beuren dat hem „uit zijn tent" zou lokken welke hij bij de hekken van kasteel Drakensteyn had neerge zet. Hij wachtte vergeefs. Prinses Beatrix en prins Claus waren trouwens niet thuis. Door de achtertuin waren zij onopgemerkt naar paleis Soestdijk gegaan. beij uit Breda, trof het, dat de heer Bleeker van de Veiligheidsdienst van het koninklijk huis, die het geschenk in ontvangst nam, bijzonder bijbelvast bleek, zodat hij het doel van zijn missie niet al te uitvoerig uiteen behoefde te zetten. De student had hiermee tevens voldaan aan een opdracht van zijn dispuut van de Utrechtse studentenvereniging „Veritas". In Meppel brak gistermiddag al Oranjevreugde uit na de mededeling in het televisieprogramma „Moni tor", dat er een uitzending uit Lage Vuursche zou komen. De vlaggen werden al tevoorschijn gehaald, maar moesten weer worden opgeborgen nadat een Meppelse politieman telefonisch uit Lage Vuursche had vernomen dat er niets aan de hand was vwwvwvwwvvwvwwwtnAfwwwiAnA/wvinnfVwwwwiiwvwwvwwvvwvvwwtf\nn/innAA/vvvwvwwiniwvvtfinAniNAnnivwiAnAAfvwwvvwwvvv«A/v\fvv\^^ (Van onze correspondent) MOSKOU liet Russische partijblad Pravda heeft gisteren het idee om de controle op het gebruik van kernenergie, zoals die al wordt toegepast door Eura tom, ook in de toekomst te laten gelden voor de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, een Westduitse machinatie genoemd. (Zoals gemeld ver zet de Euratom-commissie, gesteund door de Bondsrepubliek en Italië, er zich tegen dat onder een verdrag tegen het verder verspreiden van kernwapens het z.g.- ,,nonprol"-verdrag) controle wordt uitge oefend door de I.A.E.A., het Internatio nale Atoomagentschap). Dat idee heeft volgens de Pravda slechts de bedoeling 'n serieuze controle op het niet verder verspreiden van kernwapens ii i mum 2H-93] ct UmUm HARTEN TOONDER Panda vertrouwde de naar de deur sluipende sol daat helemaal niet. „Waat gaat u heen met die ver- dwijn-drank?" vroeg hij daarom. „En waarom loopt u op uw tenen?" „Dat is legervoorschrift, baaske!" verklaarde de militair. „De vijand zou ons anders eens kunnen horen! en wat betreft uw eerste vraag: ik begeef me naar de deur, aangezien dat de makke lijkste uitgang is!" Al sprekend had hij de keuken deur bereikt, en met plotselinge snelheid draafde hij naar buiten. Daardoor viel de baret hem echter van het hoofd en nu herkende Panda in hem een oude bekende. „Het is Joris!" riep hij achter de onver laat aanrennend. „Hij gaat er met de verdwijn-drank vandoor! Houd hem tegen! Gelukkig werden zijn woor den opgevangen door de Geheime Agenten 38, 39 en 40, die de bewakingsdienst van huize Hobbeldonk kwa men vervullen. „Halt!" spraken zij als één man tot Joris, die nu toch wel erg in het nauw was ge bracht. uwuwui EN ,K KR|JÖ ALT(JD NATTe voeT \llraiA/MAR IK WEET ER lETSOPJM v/AIS HET REGENT WORDT M MUM STAART ALTIJD WAT AF* Y SCHIWEUJK LIJK PRAOÏSCH! v\ VA V u I Via v.ViVu V\t wvnv/i'irsvijr» ;,©PIB te voorkomen. West-Duitsland zou dan de handen vrij houden. Naar de mening van de Pravda is de Bondsregering er slechts op uit de bepa lingen over de controle in het verdrag te ondermijnen. Niet ondertekenen van het verdrag zelf zou, gezien de algemene opinie in de wereld, grote bezwaren heb ben. Volgens het Russische partijblad zou echter een „zelfcontrole" door een ge sloten groep als Euratom, een gevaarlijke concessie inhouden aan de regering in Bonn. „De barrières voor de nucleaire ambities van Bonn moeten werkelijkheid en niet alleen maar schijn zijn", aldus Pravda. Öf hieruit nu moet worden geconclu deerd dat de Sovjet-Unie in deze om streden kwestie geen enkele concessie zal toestaan, is niet duidelijk. Het artikel past namelijk in de algemene Russische critiek op West-Duitsland, terwijl nooit met een woord melding is gemaakt van de bedenkingen die ook andere landen te gen het verdrag hebben. Alleen Japan is in dit verband in de Russische pers één keer genoemd. BOLZANO (Italië) (Reuter) Op de Brennerpas is zondagavond een bom ont ploft in een spoorwegwagon. Eén spoor wegarbeider werd gewond. De politie neemt aan dat de aanslag het werk is van terroristen die aansluiting van Zuid- Tirol bij Oostenrijk eisen. De bom kwam tot ontploffing toen de sneltrein Miinchen-Rome in het station stond. Door de explosie werden de wagon, een goederentrein en een wagon van een op het andere spoor staande trein be schadigd. Veertig minuten later kon de trein vertrekken. 87. Tsjiao Tai en Rechter Tie schieten toe maar het is te laat: de abdis heeft de dolk diep in de borst van Lentebloe sem gestoten. Terwijl Tsjiao Tai het ziel togende jonge meisje in zijn armen op vangt, grijpt Rechter Tie naar de abdis. Zij deinst achteruit. Haar linkervoet glijdt uit op de rand van de crypt en voordat de rechter haar nog kan grijpen, stort ze met een luide gil naar beneden. Rech ter Tie klapt in zijn handen. Twee solda ten komen met getrokken zwaarden van achter de zuilen de zaal inrennen, gevolgd door vier anderen die zich verdekt bij de voordeur hadden opgesteld. „Laat nie mand deze hal verlaten!" beveelt Rech ter Tie. „Een van jullie moet zich in deze crypt laten zakken en zien of die vrouw nog leeft". Terwijl een soldaat zijn gordel losgespt om zijn makker naar be neden te laten gaat de rechter naar Tsji ao Tai die Lentebloesem nog in zijn ar men houdt. „Zij is dood!" zegt Tsjiao Tai zacht. Tranen lopen langs zijn gebruinde wangen. De soldaat klimt uit de crypt, geholpen door zijn makker. „De abdis is dood, edelachtbare", rapporteert hij. „De val heeft haar nek gebroken". Rechter Tie knikt. Hij werpt een sombere blik op de voormalige Prefect Woe en de ge broeders Lie, die hem verwezen aankij ken. Dan heft de rechter zijn hand op. 807. Karo de scheepskat had een luie dag. Hij lag zo heerlijk in het zonnetje te gen de mast, terwijl het goede schip Ko kanje door het water gleed en Bram wat soezerig het roer in handen hield. „Bericht aan alle schepen.SOS. SOS.Karo veerde op en keek verwe zen in het rond. Even dacht hij, dat Tu tu een grapje maakte, maar dat idee liet hij meteen weer varen. Geen enkele zee man, al is hij nog zo'n rare vogel, zal ooit met iets ernstigs als een S.O.S de spot drijven. „Bram.riep Karo. „Hoorde je dat? Een noodsein.bericht aan alle sche pen. Bram keek verbaasd op. „Ik heb niets gehoord. Je hebt zeker gedroomd". Maar op hetzelfde moment hoorde Karo het weer. „Nee, nee... ik droom het niet... maar.maar.maar die stem komt uit de mast. Met een sprong was Bram bij hem. En nu hoorde hij het ook.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6