Filmbetutteling schending naar de geest Europese rechten Controverse over hypnose in TV-programma Opus 13 Nieuwe studio's in Hilversum VANAVOND Behoud een jeugdig uiterlijk Fugitive vond rust Fantastische show of kermisvertoning? Latijnse moederstad wordt blootgelegd Lascaux-tekeningen weer „melaats" 50.000 Napolitanen begroeven Toto NEGEN MUZEN WIJ ONTVINGEN DINSDAG 18 APRIL 1967 11 Zedelijk Ongegrond Vrijheid Wie dan wel A fschaffen Gevaarlijk De radio geeft woensdag Televisieprogramma's (Van een juridische medewerker) UTRECHT. „Er bestaat voor het rijk eene centrale commissie voor de keuring van films In het open- oaar worden geen films vertoond dan indien en voor zoover zij door de cen trale commissie als niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde voor openbare vertooning zijn toege laten". Ziedaar de kern van de ar tikelen 15 en 16 van de bioscoopwet. Deze* wet dateert van mei 1926. Haar volle naam: „wet tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke ge varen van de bioscoop". Dit visite kaartje spreekt voor zichzelf en de manier waarop men de jaren twintig het verschijnsel film zag. Het eerste amendement, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer ter tafel kwam, voorzag in een „absoluut bioscoop verbod" ook voor volwassenen. Dat is er niet van gekomen, maar toch oordeelde de minister het raadzaam uitdrukkelijk te waarschuwen legen mogelijke achterdeurtjes, die al te ijverige afschaffers in de wet meen den te ontdekken. Dit stukje vooroorlogse bescherming van „dat groote zedenlijke ideaal" (Ka merlid Visscher) is vrijwel zonder enige wijziging overgeleverd van generatie op generatie Nederlandse filmkijkers en filmmakers! Vorig jaar bleven twee korte films uit de opbloeiende Nederlandse filmproduktie hangen in de zeef van de commissie met de lange naam en vorige week werd „Ontwijde aarde" van Jef van der Heijden als eerste lange Nederlandse speelfilm verboden voor openbare verto ning. Ideeën over film geven is, zo typeer de filmprofeet Menno ter Braak het al voor de oorlog, oude ideeën herzien en zich opnieuw vergewissen. Film is bewe ging, op artistiek en sociaal gebied. De muze van de twintigste eeuw heeft dit ook waargemaakt. Zie de ontwikkelingen van filmtechniek en -visie. Zie ook het ontstaan van een breed en gevarieerd filmpubliek. Maar de wet bleef van 1926. Pas vorig jaar na veertig jaar bios coopwet en veel kritiek - besloot de mi nister van Binnenlandse Zaken zich te laten adviseren over mogelijke wijzigin gen in het stelsel van filmkeuring Naar goed vaderlandse gewoonte is daarvoor een commissie ingesteld, onder voorzitterschap van ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven. Zijn rap port is nog niet in de openbaarheid ge komen. Dat heeft als voordeel, dat de commissie lering kan trekken uit de drie recente afkeuringen van Nederlandse films. De motieven ervoor waren: Homofilie, het thema van de korte film „Schermerhoorn" van Martin Seip. Gezagsondermijning, in het geval van „Omdat mijn fiets daar stond" van Louis van Gasteren, het wel op tv ver toonde filmpje over de ongeregeldhe den rond de tentoonstelling over de tiende maart het vorig jaar in Am sterdam. Gebrek aan piëteit jegens de overle denen deed „Ontwijde aarde" stran den. Als bijkomende grond werd Van der Heijden verweten, dat hij gebruik had gemaakt van authentieke opna men van geestelijke en wereldlijke gezagsdragers, „waaraan zij beslist nooit hun medewerking zouden heb ben gegeven". individu, waar de gemeenschap buiten moet blijven. Daarom staat ook in het eerste artikel van het wetboek, dat „geen feit strafbaar is zonder een daaraan voor afgegane wetsbepaling". Het is duidelijk dat daarvan niet veel terechtkomt, als er buiten de strafrechter om een commissie kan optreden met zo'n onmogelijk vage maatstaf en zo'n grote bevoegdheid. Dan kun je inderdaad „ge pakt" worden op een „gebrek aan piëteit" of „gezagsondermijning", die in iedere andere kunstuiting ongemoeid zouden blijven, om niet te spreken van die „toe stemming die beslist nooit gegeven zou zijn". Dit is des te bedenkelijker, omdat hier de vrijheid van meningsuiting op het spel staat. Valt film daar echter wel on der? De Grondwet heeft het alleen over vrijheid van drukpers. Ten aanzien daar van zou dit soort preventieve censuur on denkbaar zijn en onze Hoge Raad zal wel niet zover willen gaan als zijn Ame rikaanse collega, die al in 1948 de film eenvoudig onder de grondwettelijke ge waarborgde persvrijheid bracht. Een directe grond in wettelijke verbo den hebben dergelijke motiveringen niet. Met name niet in de twee laatstgenoemde gevallen. Het is zeer de vraag of deze films ook door de rechter verboden zou den kunnen worden. Dat geeft te denken. Bij voorbeeld over de politieke implica ties van het verbod van „Omdat mijn fiets maar daar gaat het niet om, want onze commissie keurt volgens het speciale criterium van „goede zeden of openbare orde", dat met opzet vager is gehouden dan enige wettelijke strafbepa ling. Zoals de regering het indertijd uit drukte: „Het bioscoopkwaad openbaart zich juist niet zo zeer in excessen, doch vooral in die nuanceringen, die buiten het bereik van het strafwetboek vallen". Dit lijkt bedenkelijk op een verdoeze ling van de grenslijnen tussen gemeen schapsbemoeienis en particuliere moraal Maar juist dit onderscheid is van princi pieel belang. On strafwetboek is immers niet alleen belangrijk om wat het ver biedt, maar ook om de dingen die het niét verbiedt. De eisen die de wettelijke bepalingen stellen aan de strafbaarheid bepalen tegelijk de speelruimte voor het ADVERTENTIE De vrouw van midden dertig vraagt zich af en terecht hoe de jeugd van haar huid het beste bewaard kan blijven. Een eenvoudige dagelijkse verzorging van gezicht en hals met Olie van Olaz is hierop het antwoord. Deze vochthoudende tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfume rieën. houdt het vochtgehalte van de huid op peil en vormt door haar unieke eigenschappen de best denk bare bescherming tegen rimpelvor ming. Olie van Olaz schenkt u een zachte en jeugdig-frisse teint en is een weldaad voor de huid. Margaret Merril Film wordt echter wel beschermd door het Europees Verdrag voor de Mensen rechten, want dat garandeert heel alge meen „het recht op vrijheid van me ningsuiting". Dit verdrag is voor Neder land bindend. Toegegeven, het bevat zo veel ontsnappingsclausules, dat de huidi ge regeling van de filmkeuring er wel in onder te brengen zal zijn, maar het verdrag geeft dan ook, zoals prof. Belin- fante zegt, minimumnormen, die ook gel den in Turkije en op Cyprus. In ons land mogen we wel wat meer verwachten dan daar haalbaar is. In ieder geval is ook zonder het verdrag het beginsel dui delijk: de film dient op gelijke voet be handeld te worden met iedere andere kunstzinnige categorie van de vrije me ningsuiting. Een zedelijk oordeel over hoe die vrijheid gebruikt wordt komt naar morderne opvattingen de overheid niet toe, alleen de bevoegdheid te waken voor schade aan anderen en over de „zedelijke en maatschappelijke gevaren" van de film denken we nu toch wel wat genuan ceerder dan in 1926, met name over het nooit bewezen verband tussen film en misdadigheid. Veeleer groeit thans begrip voor de waarde van de bioscoop als uit laatklep, de plaats waar men zijn heim wee naar de onwerkelijkheid, die in het dagelijkse leven niet te realiseren valt, kwijt kan. Niet alleen het vage keurings-criterium is verouderd en naar de géést ongrond wettig. Ook de formulering in de trant van „alles is verboden wat niet is toe gestaan" is weinig geslaagd. En dan, wie zijn eigenlijk die keurders, die mogen op treden op gebieden waar zelfs de speciaal gekwalificeerde strafrechter zich buiten moet houden? De centrale commissie be staat uit „tenminste zestig" (in de prak tijk zeventig) leden, die voor vijf jaar worden benoemd door de minister van Binnenlandse Zaken op voordracht van enkele instellingen. Er worden aan hen geen speciale eisen gesteld met name niet ten aanzien van filmische deskundigheid hoewel er wel wordt gelet op de zuilen. De honorering maakt, dat het feitelijk allemaal „ama teurs" zijn. Voorzitter J. C. Schuller (61) heeft eens de gemiddelde leeftijd geschat op „dichter bij de vijftig dan de zestig". Behalve de intern geregelde herkeuring is er geen beroep mogelijk. Natuurlijk kunnen buiten de keuring om films wel vertoond worden in besloten kring, zoals de Utrechtse filmliga vandaag „Ontwijde aarde" presenteert. Zo'n liga-publiek kan overigens poten tieel in de duizenden lopen en dan is er nog de televisie, waarvoor geen filmkeu ring is voorgeschreven. De buitenlandse tv doet helemaal wat zij wil en dat kan een aardige complicatie opleveren, zeker ADVERTENTIE als straks de grote Westduitse zender bij Wezel gereed komt. Naast principiële be zwaren tegen de huidige keuring komt er dus ook steeds meer de feitelijke onmo gelijkheid om de hand te houden aan dit stukje „Vaderlandse verbiedenis", zoals de soepschildpad zegt in Alice in Won derland. Als we de keuring op geschiktheid voor de jeugd en de culturele keuring buiten beschouwing laten, pleit alles voor afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen. Als volwassen me dium kan de film maar het beste be handeld worden als de andere menings uitingen. De strafwet bevat voldoende bepalingen (bij voorbeeld over „aan stoot voor de eerbaarheid" en opruiing) om maar niet te spreken van de be voegdheid van burgemeesters om op te treden in het belang van de openbare orde. ADVERTENTIE lArijSUinsto Het langste vervolgverhaal in de ge schiedenis van de televisie is afgelopen. Na vier jaren op de vlucht'te zijn ge weest, heeft dr. Richard Kimble einde lijk rust gevonden. Ongeveer twee weken geleden is de op name van de laatste aflevering beëindigd. En hoofdrolspeler David Janssen, met het uiterlijk en de stem die op Gable lijken, voelt zich opgelucht. Hoe eindigt het? Europese Radio Unie. In Amsterdam zijn de technische commissies van landen, aangesloten bij de Europese Radio Unie, bijeen. De 65 deelnemers zijn afkomstig uit Oostenrijk, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, West-Duitsland, Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Mo naco, Noorwegen, Portugal, Zuid-Afri- ka, Spanje, Zweden, Zwitserland, Enge land, de Verenigde Staten, Vaticaan stad, Joegoslavië, Turkije en Neder land. Er worden uitsluitend technische kwesties besproken. (Van onze correspondent) DEN HAAG De hypnose-séance van David Berglas zaterdagavond tijdens de Vara-t.v.-uitzending Opus 13 was geen bedrog, maar volkomen „eerlijk" zegt de Hilversumse notaris A. van Erp, die deel uitmaakte van het panel, dat *de hande lingen van de Britse mentalist contro leerde. Voor de voorstelling, die vorige week woensdag plaatsvond, nam Berglas een proef met de zaal, waarbij hij de mensen de handen tegen elkaar liet bren gen. Uit de groep mensen, die de handen na enkele ogenblikken niet van elkaar kregen deed hij een keus en onderwierp hen aan zijn experimenten. Notaris Van Erp, voelbaar onder de in druk van de hypnose-séance, toonde groot respect voor de „showman" Ber glas, die zijn „nummers wel goed weet te brengen". Romeinse oudheidkundigen zijn bezig de legendarische moederstad van de La tijnen, het lang vermiste Lavinium, bloot te leggen, waar de Tempel der Dertien Altaren staat. De archeologen betwijfelen, of zij het bewijs zullen vinden, dat deze moederstad van de Romeinen is gesticht door de Trojaan Aeneas, zoals de dichter Virgilius verhaalt in zijn heldendicht „Aeneïs", maar zij menen wel over be wijzen te beschikken, dat Lavinium wer kelijk de heilige stad van de Latijnen was, waar Romeinse magistraten bij de aanvaarding van hun ambt offers brach ten. De uitgraving van de oude bouwvallen op de kustvlakten bij Pratica di Mare, 25 km. ten zuiden vah Rome, wordt uitge voerd door het instituut voor antieke topo grafie van de universiteit van Rome. Reeds veel is blootgelegd de begraaf plaats, gedeelten van een muur, een ge plaveide straat, mozaïek-vloeren en de raadselachtige tempel. De toeristen zullen nog eens twee jaar moeten wachten, wanneer zij de prehis torische muurschilderingen in de grotten van Lascaux willen zien, omdat deze op nieuw door schimmel blijken te zijn aan getast. Vorige maand waren de grotten geopend na drie jaar gesloten te zijn ge weest. In die tijd waren de geleerden er in geslaagd de „groene melaatsheid" te onderdrukken door de lucht te zuiveren. De eerste bezoekers hebben vorige maand blijkbaar een nieuwe besmetting overge bracht. Een kritischer geluid over de séance van Berglas komt uit de mond van de Haagse zenuwarts A. Popelier. „Een der gelijke voorstelling vind ik vanuit me disch standpunt bezien onterend en niet fijntjes. De kijkers krijgen een volkomen foutieve voorstelling van hypnose. Wat David Berglas liet zien, was gewoon ker- mis-hypnose. „Séances als die van Berglas leiden tot een onwaardige en foutieve voorstel ling van wat hypnose is". Over mensen die voor hun t.v.-toestel gehypnotiseerd raakten: de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat >aan tele-hypnose gevaren zijn verbonden. Als zo'n hypnotiseur de mensen suggereert, dat een pannetje melk in de keuken grote brand heeft ver oorzaakt, dan is het niet denkbeeldig dat de mensen naar de telefoon lopen en de brandweer bellen. Veel ernstiger wordt de zaak, als ondeskundigen de gehypno tiseerde uit de hypnose-toestand probe ren te halen. Volgens medisch voorschrift is een inductieperiode nodig, voordat tot het wekken wordt overgegaan. Door abrupt wekken kunnen allerlei onge wenste gevolgen ontstaan als zware hoofd pijn. Ook weet je niet welke organische storingen kunnen optreden. ^ïenl kenl kenl ifcenl boekenboefcenboskeulwêi boefcenboekenboekenboe) boeken boekenboekenboe! boekenboeken boekenboel boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekei boeken boekenboekenboekenl boekenboeken beekenbee ken boekenboekenboekenboei In de achttiende eeuw verschenen drie uitgaven, welke een „wegwijzer" bete kenden voor aankomende goud- en zilver smeden. De samensteller was Willem van Laer, „Mr. Zilversmidt tot Zwol". „DE TIJDSTROOM" in Lochem heeft de „Weg wijzer" opnieuw uitgegeven. B. Dubber voorzag de uitgave van een inleiding. In een serie van C. A. J. VAN DIS- HOECK in Bussum verschenen „De oude apotheek" van dr. D. A. Wittop Koning; „Waaiers" van Carla Catalani; het twee de deel en de tweede druk van „Glas en kristal" van Elka Schrijver; „De Neder landse Mariniers" van drs. Ph. M. Bos- scher, luitenant ter zee van speciale dien sten der tweede klasse (onderdeel van de uitgaven over „De geschiedenis van de Ne derlandse Armee"). Man-vrouwis de titel van een studie van Francine Dumas, waarin overeen komst en verschil tussen beide behandeld worden. De uitgave, van HET WERELD VENSTER in Baarn wordt aangeboden door het Departement tot samenwerking van man en vrouw in kerk, gezin en sa menwerking van de Wereldraad van Kerken. De studie is een beknopt on derzoek naar de klassieke christelijke opvattingen en de literaire mythen, die de relatie tussen man en vrouw door de eeu wen heen hebben bepaald. „Links af naar rechts", portret van een politieke partij of de ommezwaai van de C.P.N. in het conflict Moskou-Peking", is geschreven door de ex-hoofdredacteur va De Waarheid en het vroegere lid van het hoofdbestuur van de CPN de heer F. Ba- ruch. De uitgave is van KRUSEMAN's Uitgeversmaatschappij n.v. in Den Haag. Han Hansen en Gabri de Wagt geven in de uitgave van PAUL BRAND, Hilversum Antwerpen en POLAK VAN GENNEP Amsterdam, antwoord op de vraag „Wat doen we in Suriname? Robert Neumann schreef de roman „De feiten of: de goede trouw der Duitsers", die bij MOUSSAULT's Uitgeverij n.v. in Amsterdam is verschenen. De vertaling is van Johan Winkler. Bij de uitgevers VAN GOOR Zonen uit Den Haag, bekend door hun woordenboe ken, verschenen de tweede druk van „Vi talar Svenska" praktisch leerboek voor de Zweedse taal door dr. A. M. Kolvoort- Delhez en de tweede druk van „Spaans zoals men het spreekt" een serie praat jes van gewone mensen over gewone din gen, door H. D. Frankfort en F. de Nadal. Van het bekende boek van Cor Bruijn „De zwerftocht van Eggejan Korse" is bij Van Goor Zonen in Den Haag de vier de druk verschenen. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.23 Gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 9.00 Ro mantische orkestwerken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Semi-klassieke mu ziek. 10.05 Moderne en klassieke gramm.mu ziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Fluit en klavecimbel. 12.00 Balalaika muziek uit Rusland. 12.22 Voor het platteland. 12.27. Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Tango-rumba orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Licht instrumentaal sextet. 13.50 Ge sproken portret. 14.05 Klassieke gewijde muziek. 14.50 Klassieke muziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de zieken. 17.30 VARA- dansorkest en solisten. 18.00 Nws. 18.15 Actu aliteiten. 18.20 Uitzending van de CHU. 18.30 Nws. van de platenmarkt. 19.05 Dansorkest. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor (radio feuilleton). 20.45 Licht progr. 21.00 Amuse ment. 21.35 Vragenvuur. 22.00 Liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Moderne mu ziek voor kenners en liefhebbers. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke gramm.muziek. 7.30 Nws. 7.32 Licht orkest 7.40 Radiokrant 8.00 Nws 8.10 Gewijde mu ziek. 8.30 Nws. 8.32 Klassieke gramm. mu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrou 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Amusementsmu ziek. 14.00 De familie Leenhouts (hoorspel). 14.25 Gramm. muziek 15.20 Klassieke en moderne muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 graatje. 17.15 Nederlandse volksliedjes. 1735 Lichte gramm. muziek. 17.50 Overheidsvoor lichting: Politie nu. 18.00 Mannenkoor Fan fare orkest. 18.30 Spektrum uit de prote stants christelijke organisaties. 18.50 Lichte gramm. muziek. 19.00 Radiokrant. 19.30 Mu ziek van het Leger des Heils. 19.45 Wereld panorama. 19.55 Instrumentaal allerlei. 20.25 Semi klassieke en moderne muziek. 21.30 Gevar programma. 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nws 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 ziek. 20.00 Opera en Belcanto. 21.47 Gramm. muziek. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Gevari eerd muziekprogr 10.00 Nws. 10.02 Arbeids vitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operettevaria. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Vrolijk platenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and Blues. 17.35-18.00 Country and Western. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Muziek a la carte. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 1420 Amusement. 14.30 Waarom wij niet?. 14.50 Meisjeskoor. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 1715 Beat 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Lichte mu ziek. 20.00 Opera en Belcanto. 21.47 Gramm muziek. 21.50 Pedagogische adviezen. 22.00 Nws. VOOR DINSDAG Nederland I. 10.20 Schooltelevisie. 12.00 Teleac: De de taillist als ondernemer. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Zoo Zoo. 19.30 The Monkees. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Muziekpro gramma met Dallades, swing, jazz en klas siek. 21.00 AVRO's Televizier. 21.30 De fan tastische avonturen van het ruimteschip Ori on (TV-film). 22.30 Journaal. 23.00 Teleac, (Kernfysica). Nederland II. 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De zaak Blum (TV-spel). 22.01 Reclame. 22.05 Jour naal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipiza (TV-film over paarden). 19.25 Openbaar Kunstbezit. 19.41 Uitzending Stichting Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.16 Reclame 20.20 Uitzending van de CHU 20.30 Inburge ren: Straf en strafrecht. 21.00 Eurovisie: In- ter Milaan-C.S.K.A. Sofia te Milaan. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Russisch circus (Filmreportage) 20.35 The living theatre. 21.50 In het leerhuis: Waarvoor staat de mens?. 22.10 Reclame. 22.15 Jour naal. 22.30 Teleac: De detaillist als onder nemer. Op het terrein tussen de Naarder- straat en de Insulindelaan in Hil versum zijn thans grote t.v.- en N .R.U .-complexen verrezen. Het grote gebouw van de N.R.U. is al in gebruik genomen. De N.T.S. heeft nu twee studio's met een totaal vloer-oppervlakte van duizend vierkante meter. In Studio A heerst al grote bedrijvig heid en Studio 2 wordt in mei als opnameruimte opengesteld. Op de achtergrond tussen de bos jes is nog net het Gemeenland Huis van De Erfgooiers zichtbaar. Dit ge bouw zal ook aan de N.T.S. toe komen maar voor het zover is zullen eerst de studio's 3, 4 en 5 gereed moeten komen en dat zal nog wel enkele jaren duren. Gebouwen en inventaris kosten ongeveer veertig miljoen gulden. (Foto: Nationaal Fotopersbureau Amsterdam) Meer dan vijftigduizend Napolitanen hebben Totö, de clown die Italië een hal ve eeuw aan het lachen heeft gemaakt, gisteren naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Totö wiens were naam Anto nio de Curtis was overleed zaterdag in zijn huis te Rome. Zijn laatste woorden waren: „Ik ga dood. Breng me naar Napels". In Napels werd hij 69 jaar ge leden in een arm gezin geboren. Totö's kist, waarop zijn onafscheidelijke dop hoed lag, werd gelegd naast die van Li- liana Castagnola, een zangeres die vele jaren geleden zelfmoord pleegde uit lief de voor Totö. Nederland 1. Na Pipo, het nieuws en de reclame duiken we in de dierenwereld. Gidsen zijn Jan en Anton van Hoof, die voor hun Zoo Zoo weer op reis gingen. Ze filmden allerlei soorten neushoorns. De tijd tot acht uur wordt gevuld met een filmpje van de malle Monkees. Er zijn opnieuw problemen: Mike heeft een aanbieding gekregen om zelf liedjes te schrijven. Hij zal dan rijk worden. Maar of-ie eerst maar even de kosten wil voor schieten. Vóór acht uur hebben Davy, Micky en Peter hem wel tot andere ge dachten gebracht. Direct na het journaal de eerste eigen show van studentzanger Edwin Rutten. Als gasten vroeg Edwin organist Bernard Drukker en de sopraan Erna Spoorenberg. Zij zingt een aria uit Don Giovanni en.een duet met Edwin. Een uurlang duiken we tenslotte in de meest wonderbaarlijke avonturen, nl. die van het ruimteschip Orion. „De deser teur", is de ondertitel. McLane en z'n be manning komen in moeilijkheden en de dappere commandant gaat zelf op onder zoek uit. Hij wordt dan evenwel verdacht van desertie, omdat kort tevoren al een andere commandant de benen heeft ge nomen. De kijkers moeten er maar niet aan denken, dat commandant mcLane dezelfde nette persoon is, die eerder in de week professor Robert Stolz interview de, nl. Dietmar Schönherr. Na het laatste nieuws een Teleacles over de kernfysica. Liselot Beekmeyer als Christine Burmann en Alex van Royen als in specteur Schwerdtfeger in „De zaak Blum". Nederland 2. Na de kore samenvat ting van het journaal en de reclamespots De Zaak Blum, een herhaling van een reeds lang geleden uitgezonden TV-spel van de NCRV, dat de NTS nu op de film avond een plaats gaf. Onder regie van Gerard Rekers is dit een bewerking van het Duitse stuk over Dr. Jacob Blum, een joods zakenman, die in het begin van de jaren dertig door machinaties van een mislukte student beschuldigd wordt van moord. Hij komt voor de rechtbank en dreigt het eerste slachtoffer te worden van de Jodenhaat. De Hitlerbenden beginnen aan de macht te komen en de justitie laat zich beïnvloeden. Er waren echter ook nog onpartijdigen, die Blum redden van de veroordeling. Hij komt thuis als vrij man. Maar voor hoe lang? De hoofdrol wordt gespeeld door Max Croiset. Voorts zien we o.m. Johan Kaart, Luc Lutz, Alex van Royen, Eric Schneider, Lies de Wind, Tine de Vries, Karin Haage Wim v.d. Heuvel, Pet Romer en Robert Sobels. Cranach. In de Beierse plaats Bayreuth is een tot dusver onbekend schilderij van de schilder Lucas Cranach ontdekt. Het is een voorstelling van de onthoof ding van st. Jan en behoort tot de re ligieuze gemeenschap van de St. Georg- kerk. Suriname. President Johnson heeft twe« schilderijen gekocht op de kleine ex positie van werken van Surinaamse ar tiesten, die het cultureel centrum Suri name ter gelegenheid van Johnsons ver blijf op de luchthaven Zanderij had ge organiseerd. Dèr Mouw. De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek heeft drs. M. F. Fresco, leraar aan de Europese school in Brussel, een sub sidie toegezegd ter voorbereiding van een dissertatie over de betekenis van de klassieke oudheid voor het dichter schap van Dèr Mouw. F^stivalkunst. De Haagse galeries orga niseren van 9 tot en met 25 juni, tij dens het Holland Festival, een geza menlijke manifestatie op het gebied van de beeldende kunst. In negen gale ries zullen werken van ongeveer veer tig Haagse kunstenaars worden geëxpo seerd, terwijl op de groenmarkt in een vroegere noodwinkel een „atelier Haag se kunstgalerie 1967" wordt ingericht. De gemeente Den Haag zal vijf of zes kun stenaars opdracht verlenen voor deze manifestatie een ets te vervaardigen met als thema „rond het oude stad huis". Nachtwacht. Een kopie van de Nacht wacht van Rembrandt gaat met het ms. „Katsedyk" uit Rotterdam naar de Verenigde Staten. De kopie heeft dezelfde omvang als het origineel. De duplo-Nachtwacht is veertig jaar gele den gemaakt door de kunstschilder M. J. Korpershoek in opdracht van de La- rense familie Van Vliet. Vóór de oorlog is het geregeld in buitenlandse musea tentoongesteld, in de jaren '40-'45 raak te het zoek en na de oorlog kwam het enigzins beschadigd in Nederland te rug. Een erfgenaam, de heer H. van Vliet in Caracas, laat nu het onlangs gerestaureerde doek naar Houston (VS) verschepen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11