Geen geld voor zaken die wel nuttig maar niet urgent zijn Tekort op begroting stijgt tot 2319 min. Verdubbeling ten opzichte van oorspronkelijke raming HET WEER Op weg door de ruimte Door brand geteisterde tanker naar Rotterdam Linnaeushof zaterdag weer open n i j m a n Prins Claus opent PEN-centrale Geheim advies aan paus gepubliceerd M. Caransa neemt exploitatie van Badhotel over Bestraald voedsel volgend jaar in de winkels Saigon wil ook „neutrale" zone IN REGERINGSVERKLARING GEEN SCHERP OMLIJNDE PLANNEN 52e Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Verlaging van uitgaven Werkloosheid Plaatselijk nachtvorst Meerderheid voor de pil 1w 1 Het woord is aan Financiële moeilijkheden Filmcensuur in Nederland pagina 11 Order van lOO miljoen voor Rijn-Schelde pagina 15 NEONINSTALLATIE'S AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE CAMEL - TWEEDJASSEN JAARGANG NUMMER 142 DINSDAG 18 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Kabinet zal heel zuinig moeten zijn De nieuwe PEN-centrale in Velsen- Noord zal woensdag 24 mei officieel door prins Claus in gebruik worden gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het nieuwe kabinet moet een zuinig beleid voeren en kan voorlopig weinig nieuws aanpakken. De uitgaven zijn hoger en de inkomsten zijn lager dan werd verwacht, aldus premier De Jong van middag bij het eerste optreden van het nieuwe kabinet in de Tweede Ka mer. Vooral in de sector van onderwijs en cultuur zullen de uitgaven moeten worden aangepast. In de vanmiddag afgelegde regeringsverklaring gaf premier De Jong slechts de hoofdlijnen aan van het toekomstige be leid. Door gebrek aan tijd en aan geld zal de uitwerking van het pro gramma pas in september van dit jaar kunnen worden gepresenteerd. De belangrijkste maatregelen die de minister-president aankondigde, zijn: Instelling van een staatscommissie voor de grondwetsherziening. Verhoging van de ontwikkelingshulp. Investeringen in arme landen zullen gegarandeerd worden tegen politieke risico's. Herziening van het ondernemings recht. 125.000 huizen in 1968. Uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied. Zo nodig nieuwe maatregelen tegen de werkloosheid. Er zullen voorlopig geen belastingver hogingen en geen belastingverlagingen worden ingevoerd. Verhoging van bepaal de uitgavenposten moet gecompenseerd worden door bezuiniging op andere pos ten, waarbij het beleid ingrijpend gewij- ligd kan worden. De omstandigheid dat het kabinet nog niet de gelegenheid heeft gehad zich vol doende in de problemen te verdiepen, drukt haar stempel op de regeringsver klaring, zei premier De Jong. Dank zij het voorbereidende werk van prof. Zij 1- stra heeft het kabinet wel een inzicht in de grenzen, waarbinnen het uitgavenbe leid zal moeten blijven. Over de verde ling van de financiële ruimte is men het evenwel nog niet eens. Daardoor zijn de plannen van de nieuwe regering op ver scheidene terreinen nog niet scherp om lijnd. Premier De Jong noemde de aanwen ding van de welvaartsstijging een van de belangrijkste problemen. De regering heeft daarom voor een begrotingspolitiek gekozen, waarbij de stijging van de over heidsuitgaven de eerste jaren sterker is dan die van het nationale inkomen. Het kabinet ziet dat als een onmisbare voor waarde voor het evenwichtsherstel in de economie. De schatkist staat er veel slechter voor dan was voorzien. De uitgaven zullen hoger zijn ondanks het feit dat de bedra gen die het kabinet-Zijlstra ter bestrij ding van de werkloosheid beschikbaar heeft gesteld, ruimschoots met uitgaven- verlagingen zijn gecompenseerd. Salaris sen, een overloop van 1966 naar 1967 en een groter nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatiefonds zijn de belangrijk ste oorzaken van de uitgavenstijging. Daar komt bij dat de rijksinkomsten ondanks het uitstel van twee belasting maatregelen lager worden geraamd als gevolg van de teruggang in de conjunc tuur. De regering wil de gedragslijn van het kabinet-Zijlstra om uitgavenstijging- en -verlagingen te compenseren, voortzetten. Door de vermindering van de spanning op de kapitaalmarkt zijn de gemeenten er wat beter voor komen te staan. De rege ring wil die ontwikkeling niet doorkrui sen en zal een voorzichtig kapitaalmarkt- beleid voeren. Volledige dekking van de financieringsbehoefte met langlopende le ningen ligt echter op dit moment niet in het voornemen. Als ondanks de maatregelen van het kabinet-Zijlstra de werkloosheid niet ver mindert, zal het kabinet-De Jong opnieuw met maatregelen komen. Hoe die maat regelen zullen uitvallen hangt af van de ontwikkeling van de betalingsbalans, de particuliere investeringen en de hoeveel heid geld in de schatkist. De regering is in beginsel bereid bijzondere maatregelen Inplaats van het oorspronkelijk ge raamd tekort van 1.176 miljoen zal de Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Weerrapporten 1,2 Uit het binnenland2, 7, 9 Buitenlands nieuws 3, 9 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee4 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 13, 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 6, 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In de nacht en ochtend opklaringen met plaatselijk nachtvorst. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met later mogelijk regen. Overwegend matige wind, krim pend van noordwest naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. te nemen tegen structurele werkloosheid. Verbetering van de economische struc tuur is alleen te verwezenlijken als de belangrijke sectoren van het bedrijfsle ven groeimogelijkheden krijgen en de minder gunstige sectoren „een geleidelijk aanpassingsproces doormaken". Daarom wil de regering een gunstig klimaat scheppen voor investeringen: de inflatie terugdringen en de concurrentie positie versterken, en buitenlandse vesti gingen aanvaarden, die de economische structuur verbeteren. (Zie verder pagina 2.) KANSAS CITY (AP). Een specialis tencommissie, bestaande uit economen artsen, theologen en sociologen, heeft een geheim rapport opgesteld over de geboor teregeling, dat als leidraad moet dienen voor een uitspraak van paus Paulus over de anti-conceptie pil. Een deel van het rapport is nu gepubliceerd door het Ame rikaanse blad National Catholic Reporter nadat een lid van de commissie het aan de krant zou hebben opgegeven. Een grote meerderheid van de advies commissie zou zich hebben uitgesproken voor afschaffing van het verbod op het gebruik van middelen die zwangerschap moeten voorkomen. Een kleine minder heid was voor handhaving van de strenge voorschriften, die nu nog gelden. Zij ar gumenteerden: „als de kerk nu zou toe geven dat haar leer geen waarde meer heeft dan moet sterk worden gevreesd, dat haar gezag in vrijwel alle morele en dogmatische zaken ernstige schade zal lijden." rijksbegroting 1967 een tekort vertonen van 2.319 miljoen, bijna een verdubbe ling dus. Dit blijkt uit de nota over het herziene beeld van de rijksbegroting, die op Prinsjesdag aan de Staten-Generaal werd aangeboden. De oorspronkelijk op 20.152 miljoen geraamde uitgaven zullen 963 miljoen hoger uitvallen. Bovendien zullen de ontvangsten 180 miljoen min der worden dan de oorspronkelijk ver wachte J' 18.976 miljoen. Bij de opstelling van de herziene ra mingen, die nog tal van onzekerheden in houden, is rekening gehouden met het wet gevend programma van het kabinet-Zijl- stra. Bij de uitgaven werd rekening ge houden met besparingen ten bedrage van 91 miljoen, mogelijk na het nogmaals en kritisch bezien van de uitgavenramin gen overeenkomstig de door het kabinet- Zijlstra gedane toezegging. De besparing wordt echter overtroffen door een stij ging van de uitgaven door de maatrege len tot bestrijding van de werkloosheid, waarvan de kosten 104 miljoen bedra gen, en waarvan 95 miljoen te laste komt van 1967. De belastingontvangsten zouden met 540 miljoen zijn toegenomen door ver vroeging van de verhoging van de omzet belasting, uitstel van de algemene verla ging van de loon- en inkomstenbelasting en uitstel van de verlaging voor ongehuw den, maar deze bedragen komen slechts ten dele ten gunste van 1967. Daartegen over staat o.a. de herziene raming als ge volg van het tegenvallen van de belasting opbrengst over 1966 en nadere inzichten in de ontwikkeilng van 1967. De totale financieringsbehoeften van het rijk zullen ƒ2.650 miljoen bedragen. Hier van kan 1.200 miljoen worden verkregen van de voorinschrijfrekeningen, terwijl in het begin van het jaar een lening van 250 miljoen werd geplaatst. Voor het resterende tekort van 1.200 miljoen zal zoals is aangekondigd, een nieuwe lening van 300 miljoen worden uitgegeven. Het is duidelijk dat er later in het jaar nog meer aan de kapitaalmarkt moet worden onttrokken. Ongeveer 600 miljoen zal in de vorm van kortlopende leningen, dus in flatoir worden gefinancierd. Samuel Johnson: Van alle lawaai vind ik de muziek het minst onaangenaam. (Van een onzer verslaggevers) Het Badhotel in Zandvoort wordt met ingang van vandaag onder de naam Strandhotel voortgezet. De directeur van het hotel, de heer J. Pas, die ook direc teur van de exploitatiemaatschappij Pasco was, is gisteren ontslagen. De ex ploitatie wordt voortgezet door de Exploi tatie Maatschappij Alicante, waarvan de ene helft der aandelen in handen van de heer M. Caransa is en de andere in han den van de Heineken Bierbrouwerijen. Deze maatschappij heeft het personeel van het hotel overgenomen. De exploitatie is volgens de heer Caransa aan de Pasco en dus ook aan de heer Pas ontnomen omdat er grote schulden gemaakt zijn, en nog gemaakt worden. Het hotel met 108 bedden is in juli 1963 in gebruik ge nomen. Vanmorgen om half twaalf werd dit plaatje gemaakt van de uitgebrande Liberiaanse tanker „Diane" bij het passeren van Hoek van Holland. .pwA ,1,; De Russen hebben deze foto ge maakt van een raket, die een ruim tevaartuig in een baan om de aarde brengt. De raket heeft het wolken dek gepasseerd en snelt in een enigszins gebogen baan de ruimte in, op weg naar het punt waar de satelliet zal worden afgestoten om zijn reis door het heelal te beginnen. Acht Nederlandse, Belgische en Duitse sleepboten en bergingsvaartuigen zijn er gisteravond omstreeks zeven uur in ge slaagd het vuur op de Liberiaanse olie tanker „Diane" te blussen. Het is vrijwel zekei dat twee bemanningsleden van de tanker zijn omgekomen. Zij bevonden zich op het voordek toen de „Diane" gistermorgen in een zeer dichte mist in botsing kwam met de Duitse vrachtboot „Annelis Christophersen". Waarschijnlijk zijn zij door de schok overboord geslagen. Helikopters van het marinevliegkamp hebben urenlang vergeefs naar hen ge zocht. Van de 39 opvarenden van de tanker zijn er 28, Italianen, Grieken en Span jaarden, door de „Steenkerk" van de V.N.S naar Rotterdam gebracht. De negen overigen, meest machinekamerpersoneel, zijn aan boord gebleven. Zij komen nu met hun schip, dat op sleeptouw is ge nomen, eveneens naar Rotterdam. De „Annelis Christophersen" is daar gisteravond al gearriveerd. Het schip had een ingedrukte voorsteven en brand schade op het voorschip. Het heeft Flens burg als thuishaven. Het was met 1.260 ton looderts op weg van Marokko naar Rotterdam. Van de „Diane" is de scheepshuid aan bakboord over een lengte van 20 meter opengescheurd, waarschijnlijk door ont ploffing van de in de olietanks achterge bleven gassen. De brand heeft aan dek, van voorschip tot middenschip, grote ver- (Van een onzer verslaggevers) Het recreatieoord de Linnaeushof in Heemstede-Bennebroek zal op zaterdag 22 april des morgen om tien uur zijn poorten weer voor het publiek openen. Het park zal weer voor wandelaars toe gankelijk zijn en de speeltuin, alsmede de overige attracties, zoals midgetgolf- baan, tropentuin, het minicorso, de water scooter baan en het miniatuurtreintje zul len weer in gebruik worden gesteld. Ook het restaurant gaat zaterdag weer open. Alleen de verwezenlijking van het India nendorp hangt nog af van verscheidene factoren, zoals de vergadering van credi teuren op 23 mei, in welke vergadering besloten wordt of de voorlopig verleende surséance van betaling aan de N.V. Lin naeushof en de directeur, de heer H. W. Roozen, definitief wordt. Zoals bekend is, werd op het laatste nippertje, vlak voor de veiling van het recreatieoord op 23 maart, het park voor 380.000,gekocht door de provincie, waardoor de grootste schuldeiser, de Coöperatieve Raiffeisenbank in Utrecht, kon worden tevreden gesteld. Het depar tement van economische zaken verleende garantie voor een bankkrediet van een ton om voortzetting van de exploitatie mogelijk te maken. Enkele tuinlieden zijn in de hof aan het werk gebleven. De paden liggen er keurig bij. In de parken staan hyacinten, narcissen en vroege tulpen in volle bloei. Als het weer zo fris blijft als nu zullen de bezoekers nog enkele weken van de bloe menpracht kunnen genieten. Alle instrumenten van de speeltuin krijgen een verfje. Leden van de Katho lieke Werkende Jeugd zijn daar druk mee bezig. De mededeling dat de Linnaeushof za terdag weer open gaat, is ook te lezen op een aanplakbiljet bij de controle van de ingang aan de Rijksstraatweg. woestingen aangericht. Door de enorme hoeveelheden bluswater, die in het schip werden gespoten, maakte het vrij veel slagzij. De voorpiek stond bijna onder water, het achterschip was omhoog ge komen. In Rotterdam zal beslist worden of de tanker daar zal worden hersteld. WAGENINGEN Waarschijnlijk vol gend jaar zullen voor het eerst in de Ne derlandse winkels levensmiddelen worden aangeboden, die bestraald zijn met kern energie. Het verzoek om deze produkten op de markt te mogen brengen is bij het minis terie voor Sociale Zaken en Volksgezond heid ingediend, zo heeft de directeur van het proefbedrijf voedselbestraling te Wa- geningen, drs. R. M. Ulmann, meege deeld. Door middel van kernstraling kunnen bepaalde produkten beter houdbaar ge maakt worden, zonder dat zij hun kwa liteit of smaak verliezen. De straling is bijzonder gering en volkomen onschade lijk voor de gezondheid, aldus drs. Ul mann. SAIGON (Reuter) Zuid-Vietnam heeft vanochtend ontruiming voorgesteld van de negen kilometer brede bufferzone tussen de twee Vietnams, die nog slechts in naam gedemilitariseerd is, als eerste stap in de richting van beëindiging van de oorlog. Het reageerde daarmee op het vorige week door de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Martin, ontvouwde vredesplan, dat ook in instelling van een werkelijke bufferzone voorziet. De Zuidvietnamese minister van Bui tenlandse Zaken, Tran Van Do, die op het ogenblik in Washington is, zal wel licht naar Ottawa gaan om over Martins plan te praten. Twee dagen geleden ver wierp Noord-Vietnam het Canadese plan. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 morris Barteljoritstraat Haarlem - Tel. 15312 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teleloon (020) 22 35 H Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1