Partijbijeenkomst Oostduitse communisten Ulbricht op partijcongres: ontmoeting Kiesinger-Stoph m Tweede deel Barka-proces in Frankrijk begon nen VAN DAG TOT DAG Geen verrassingen in de regeringsnota De Rijksbegroting Russen veranderen weer met raketten Sovjet-pers zwijgt over Gloekov Nieuwe Canadese gouverneur-generaal Verdachte Dlimi is zeker van zichzelf Dieseloliesmokkel in Limburg een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht 3 amm DINSDAG 18 APRIL 1967 (Van onze correspondent) PARIJS. Na een onderbreking van een half jaar is gisteren in Parijs het proces hervat dat enig licht zal moeten brengen in de duisternis waardoor nog altijd de verdwijning wordt omgeven van de Marokkaanse oppositieleider, Ben Barka, die twee jaar geleden in Parijs door Franse politieambtenaren werd gearresteerd en ontvoerd. Lange reeks Citroenjenever Haal Henkes in huis! Brits rapport over rassendiscriminatie TRADE A MARK De regeringsverklaring bevat geen ver rassingen. Die waren ook niet te verwach ten, want het is niet mogelijk om in veertien dagen een nieuw beleid uit te werken voor een periode van vier jaar. Bovendien is het nieuwe kabinet bij de uitwerking van het beleid duidelijk ge handicapt door het gebrek- aan geld, dat heel wat groter is dan nog niet zo lang geleden werd verwacht. Wie de schuld draagt van de sombere toestand van onze schatkist is een kwestie waar regering en oppositie elkaar langdurig over in "de ha ren zullen zitten. Belangrijker intussen is de vraag waar en hoe sterk de regering gaat bezuinigen. Zij heeft voor dit penibele werk de tijd tot Prinsjesdag. Op de derde dinsdag in september zal het beleid duidelijker uit de verf moeten zijn gekomen. Hét Binnen hof zal de komende maanden dan ook wel weer beheerst worden door de broeierige discussies in de ministerraad die we ons nog zo goed herinneren van de afgelopen jtomer toen het kabinet-Cals met dezelfde problemen maar met grotere ambities zat. Dat Onderwijs en Cultuur uitgavenposten zijn die een veer moeten laten heeft de premier vanmiddag al duidelijk gemaakt. Maar er zullen stellig andere volgen: af braak van subsidies, extra-belasting voor meer draagkrachtigen die woningwetwo ningen bewonen, verhoging van over- heidstarieven de maatregelen laten zich niet al te moeilijk raden. In dit verband is het pikant dat prof. Witteveen deze zomer te maken zal krij gen met de gevolgen van de belastingver laging die hij zelf als bewindsman in het kabinet-Marijnen invoerde. Hij zal er nog wel eens aan denken. Behalve het budgettaire heeft de rege ringsverklaring nog een ander interessant aspect: de instelling van de grondwets commissie. Het nieuws daarover was al tijdens de kabinetsformatie bekend ge raakt, maar dat in de commissie nu ver tegenwoordigers van politieke groeperin gen zullen worden opgenomen wisten we nog niet. Deze manoeuvre zal met name de Democraten '66 gelegenheid geven hun ideeën te verdedigen. De regeringsverkla ring maakt voorlopig meer de indruk van een programma voor een overgangskabi net dan voor een kabinet dat vier jaar denkt te willen regeren. Dat is op zichzelf tekenend voor de overgangssituatie waar in de Nederlandse politiek verkeert. Bij nadere beschouwing van het beeld van de Rijksbegroting heeft minister Wit teveen rekening moeten houden met het feit dat hij een lastige economische erfe nis heeft gekregen. Het land staat voor een groeiende werkloosheid en tal van structurele problemen in belangrijke sec toren van het bedrijfsleven, zoals de tex tiel, de mijnbouw en sommige takken van de metaalnijverheid. Reeds zijn enkele maatregelen getroffen tot bestrijding van de werkloosheid, die de schatkist in dit jaar 95 miljoen gaan kosten, maar er is niet veel speelruimte om verder te gaan. De grote moeilijkheid is dat de beta lingsbalans geen gelegenheid geeft om een op economische expansie gerichte politiek te voeren. De handelsbalans blijft nog een ongunstig beeld vertonen. Weliswaar is het tekort in het eerste kwartaal lager geweest dan in het overeenkomstige tijd vak van 1966, maar het was hoger dan in de andere tijdvakken van verleden jaar. Ook de dienstenbalans vertoont een aan houdend ongunstige ontwikkeling. Deze ontwikkeling gaat in tegen vroe gere ervaringen. Zo ging in 1957/1958 de toeneming van de werkloosheid gepaard met een herstel van de betalingsbalans maar nu is er nog geen afgeronde verbe tering te constateren. Het gevolg is dat het nieuwe kabinet zich gesteld ziet voor de taak een zeer voorzichtig beleid te voeren dat gericht is op evenwichtsherstel, terwijl tevens gezocht moet worden naar mogelijkheden om de groei van de werk loosheid tegen te gaan. De taak wordt des te zwaarder doordat de begroting heel wat minder gunstig blijkt uit te vallen dan in september van het vorig jaar kon worden voorzien. De kapitaalmarkt is bepaald niet ruim ge noeg om de schatkist te kunnen finan eieren. Per saldo moeten er ook middelen overblijven voor de gemeenten en het be drijfsleven. De woningbouw heeft toch al genoeg te lijden gehad van de stijgende rentevoet en de schaarste aan kapitaal. In de conjuncturele situatie is het dan ook nodig dat vergroting van het kaste kort niet geheel via de kapitaalmarkt wordt gedekt. Dit zou tegen een gericht conjunctuurbeleid ingaan. Daarom zal on geveer de helft van het kastekort dat er bij is gekomen, worden gefinancieerd met middelen, die verkregen worden door de afgifte van schatkistpapier. De kortlopen de schuld wordt echter beschouwd als een inflatoire financiering. Voor het komende begrotingsjaar lig gen de zaken nog moeilijker. In de rege nngsverklaring wordt daarvoor geen op lossing aangegeven, wel wordt gewezen op de noodzaak tot wijzigingen in het uit gavenbeleid. In het lopende begrotingsjaar zijn aller lei uitgaven naar het volgend jaar ver schoven en dat maakt het beleid voor 1968 extra moeilijk. Vooral omdat het na de verhoging van de omzetbelasting, welke op 1 juli van kracht wordt, moeilijk zal zijn met een nieuwe belastingverhoging te komen. Het kabinet-De Jong stelt zich klaar blijkelijk op het standpunt dat het beter is het uitgavenbeleid in de hand te hou den dan de verlaging van de inkomsten belasting opnieuw uit te stellen. Deze belastingverlaging kan de conjuncturele ontwikkeling ten goede komen, hetgeen nodig is om de gevolgen van de vervroeg de invoering van de reeds door het ka binet-Cals voorgenomen verhoging van de omzetbelasting te compenseren. De betalingsbalans maakt dat de rege ring met gebonden handen zit als de werkloosheid zich verder zou uitbreiden. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat binnenkort de weder invoering van de fiscale stimulansen voor de investeringen (investeringsaftrek en vervroegde afschrijvingen) zal worden be zien. Zij waren opgeschort uit conjunc turele overwegingen en het zou logisch zijn dat, nu het getij is gekeerd, tot her stel van de oude situatie wordt besloten. De hoofdredacteur van „Elsevier", drs. Hogendijk, heeft voor de televisie een ar gument ten beste gegeven tégen een even tuele verlaging der defensiekosten, in ver band met zijn beschouwing van de rege ringsverklaring. Een argument dat niet de verdienste van aanvaardbaarheid, wel ech ter die van eenvoud vertoonde en deswege bijzonder bruikbaar lijkt voor al degenen, die om een of andere reden menen bezwaar te moeten hebben tegen een evenwichtiger verdeling der lasten en een daaruitvolgen- de vermindering v^n de militaire uitgaven. Het argument luidde: „Men zal toch niet willen dat onze jongens bij een eventueel conflict het veld werden ingestuurd met verouderd materieel?" De sentimentaliteit van dit argument is uitstekend gericht: op de gevoelige gemoe deren van de dierbaren van „onze jongens", die hun zonen of broeders in de geest het slagveld zien betreden met musketten, hel lebaarden en goedendags, wapenen in ieder geval die geen enkel effect tegen de mo dern bewapende vijand zouden sorteren. De eenvoud van dit beeld verbergt echter geenszins de handigheid ervan. Want men behoeft geen militair deskundige te zijn om te weten dat er een hemelsbreed verschil is tussen „verouderde" en „ondoelmatige" wapenen. Slagschepen bijvoorbeeld zijn ondoelma tige wapens, zware bommenwerpers even eens, zware tanks al evenzeer althans voor een klein land dat bestemd is om een eerste klap op te vangen en dat zó dicht bevolkt is en zó weinig natuurlijke be scherming biedt, dat van het voeren van veldslagen niet veel komen kan. Modern afweergeschut, kleine, snelle torpedoboten, snelle jachtvliegtuigen en anti-tankgeschut zouden in een toekomstige oorlog, die op een of andere wijze nog vijandelijke troe- peninvallen in ons land zou kunnen mee brengen, de aangewezen verdedigingswa penen zijn. Vooral afweergeschut is een belangrijk wapen voor een. land als het onze, dat zoals ook in 1940 het geval was vrij open ligt voor luchtoperaties en acties vanuit zee. „Onze jongens met verouderd materieel is waarschijnlijk ook die Kamerleden te gortig, die genoeg krijgen van de énorme geldverspilling bij Defensie tengevolge van de traditionele en in de oude NAVO nog maar nauwelijks passende denkbeelden ten aanzien van de effectiviteit onzer krijgsmacht. En als men ten aanzien van het regeringsbeleid met alle geweld de sentimenten wil beroeren, dan is er een ander argument vóór vermindering van de militaire uitgaven en drastische verhoging van de subsidie voor woningbouw: men zal toch „onze jongens en meisjes" niet nog meer de prooi van sociale ontreddering willen laten worden door de woningnood nog eens met een aantal jaren te verlengen? (Van onze correspondent) BONN. In Oost-Berlijn is gis teren het zevende partijcongres van de Oostduitse Communistische Partij, de S.E.D., begonnen. Ruim tweedui zend gedelegeerden "duisterden naar een vier uur in beslag nemende rede voering van partijchef Walter Ul- bricht. Ulbricht stelde voor, dat de Westduitse kanselier de minister president van de D.D.R., Willy Stoph, zou ontmoeten. Zij zouden officiële onderhandelingen moeten beginnen. Ulbricht herhaalde zijn standpunt dat er twee Duitse staten zijn en dat West- Berlijn een bijzondere status heeft. De regering in Bonn gaf als eerste commen taar op Ulbrichts voorstellen tot een ont moeting Stoph-Kiesinger, dat dit „een onvoldoende antwoord" was op de verkla ring, die zij bij monde van de kanselier aan het adres van de S.E.D.-partijbij eenkomst had gericht. In de verklaring waren voorstellen gedaan, die de situatie voor de Duitsers dienden te „verlichten". Een regeringswoordvoerder verklaarde nog, dat Ulbricht de kwestie van deze menselijke verlichtingen „uit de weg" was gegaan. De Westduitse sociaal-democraten maakten bekend, dat zij de woorden van Ulbricht aan een nauwkeurig onderzoek zouden onderwerpen. De S.P.D. zond te gelijk met de regeringsverklaring een door haar voorzitter Willy Brandt onder tekende brief aan de gedelegeerden in Oost-Berlijn, waarin onder meer opnieuw werd voorgesteld tot een uitwisseling van Oost- en Westduitse sprekers te komen, ditmaal te recruteren uit de Westduitse Bondsdag en de Oostduitse Volkskamer. Op deze voorstellen werd op het par tijcongres nog in het geheel niet gespro ken. Het congres duurt echter nog tot HtWWWWWWWWWWWIftlWWWWWMWWA/WMWWWWWW GENEVE (Reuter) Russische ge leerden hebben raketten en luchtafweer- granaten gebruikt om warmer weer te „maken" en te voorkomen dat de oogst door hagel wordt beschadigd Dat heeft de Russische weerkundige Fedorov in een rapport aan het meteorologisch we reldcongres in Genève meegedeeld. Hij acht het heel goed uitvoerbaar, over een gebied van tienduizenden vier kante kilometers wolken te verdrijven Op een hoogte van verscheidene kilome ters werden chemicaliën in de wolken ver spreid door raketten en granaten. De wolken braken daardoor en bleven enige tijd verspreid, zei hij. Bij een proef werd de temperatuur over een groot gebied acht graden hoger. Andere proeven, in een periode van vier jaar genomen, leid den ertoe dat de door hagel veroorzaakte schade in de behandelde gebieden drie tot vijf maal kleiner was dan in onbe schermde gebieden. (Van onze corresponden) MOSKOU. De uitwijzing van de Russische vertegenwoordiger van Aero- flot, Vladimir Gloekov uit Nederland en zijn terugkeer naar Moskou zijn in de Russische pers evenmin als de gebeurte nissen in Amsterdam vorige week ver meld. Dit is de gebruikelijke gang van zaken bij gebeurtenissen, waarbij Russische di plomaten of andere vertegenwoordigers in het buitenland betrokken zijn. Met vrij grote zekerheid kan worden voorspeld wat nu de tegenmaatregel van de Sovjet-Unie zal zijn. Deze is namelijk tot dusver altijd genomen en is gebaseerd op een met gelijke munt terugbetalen. Men mag dan ook verwachten dat bin nenkort de collega van Gloekov in het Moskouse KLMrbureau (waarschijnlijk de chef van het bureau, G. A. Wisse) zal worden uitgewezen op de beschuldiginig betrokken te zijn geweest bij niet met zijn status overeenkomende activiteiten. Tussen de regels door zullen de Russi sche krantelezers dan moeten lezen dat het mogelijk in een eerder stadium tot soortgelijke activiteit is gekomen in Ne derland. aanstaande zaterdag en een reactie werd van Oostduitse zijde min of meer in het vooruitzicht gesteld. Aan de vooravond van de opening van de partijdagen in Oost-Berlijn sprak in een interview voor een Westduits radio station de minister voor Zaken betreffen de de beide Duitslanden, de S.P.D.-vice- voorzitter Herbert Wehner, over de toe naderingsmogelijkheden. Hij achtte het mogelijk dat „op het niveau van staats secretarissen" tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. onderhandeld zou kunnen worden. Van een eventuele beslissing in Bonn hangt echter af aldus Wehner hoe het partijcongres zal aflopen. „Als men daar door gaat met voorwaarden te rin kelen of onaanneembare voorwaarden blijft stellen" ziet Wehner de zaak som ber in. De minister verklaarde dat de Bondsrepubliek „uit vrije wil niet zou er kennen dat het gebied, dat zich D.D.R. noerrit, buitenland is." In Bonn kon dan ook niet worden er kend, dat vertegenwoordigers „van dit maaksel de vrije wil van de bevolking be lichaamden". Wehner is een van de meest vooruitstrevende krachten binnen de Westduitse coalitie. Zijn opvattingen zijn zelfs revolutionair vergeleken bij die van de meeste C.D.U.-deelgenoten in het rege- ringsverbond. Wanneer het hem echter nuttig lijkt, kan Wehner met dezelfde on beheerste pathos lijnrecht het tegenover gestelde beweren, van wat hij eerst als het enige juiste zijn toehoorders heeft toe- gedonderd. Maandag is in Ottawa tot twintigste gouverneur-generaal van Canada beëdigd Roland Michener, een poli ticus die zich vijf jaar geleden terugtrok na een verkiezing sneder- achter Michener. laag. Hij volgt generaal Georges Va nier op, die vorige maand is over leden. Michener wordt woensdag 67 jaar. Tijdens de plechtigheid zat opperrechter Robert Tascherau De onderbreking van het proces op 19 oktober van het vorige jaar vond haar ver klaring in de plotselinge komst in Parijs van de rechterhand van de Marokkaanse minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Oufkir, majoor Dlimi. Die beide mannen worden door de Fransen inder daad als de twee voornaamste aan stichters, zo niet uitvoerders v an de vermoedelijke moord op Ben Barka beschuldigd. En vanw ege die verschijning van de Marok kaanse politiechef tussen de vijf andere verdachten is het karakter van het proces nu tevens grondig veranderd. In zekere zin is deze rechtszaak nu het proces-Dlimi geworden, want dat men nog ooit te weten zal komen door wie en om welke redenen precies Ben Barka zijn einde heeft gevonden lijkt, na de on geveer dertig zittingen die het eerste Dubbelspion Lopez proces al kende, twijfelachtiger dan ooit te zijn geworden. Intussen zijn tijdens die zes maanden tussenpauze ook nog drie advocaten van de diverse belanghebbende partijen ge storven, terwijl een vierde raadsman, de beroemde mr. Tixier-Vignancour de ver dediging van de dubbel-spion en douane beambte Lopez opgaf om zich in dienst van Dlimi te stellen. Maar in die ver schillende omstandigheden heeft de presi dent van de rechtbank, ondanks het ver zoek van de verdediging, gisteren toch geen reden gevonden het proces nogmaals uit te stellen. Hij vond dat de opvolgers van de drie overleden advocaten intussen wel voldoende tijd hadden gehad de om vangrijke dossiers te bestuderen. DE EERSTE taak van het tribunaal zal nu zijn de beschuldiging dat Dlimi zijn actieve medewerking aan de verdwijning van zijn landgenoot en politieke tegen stander-Ben Barka verleend zou hebben, waar te maken. Eenvoudig is die taak zeker niet omdat de beschuldiging voor het belangrijkste deel wel steunt op ver klaringen van de dubbel-spion Lopez en de Franse politie-inspecteurs, die er uiter aard maar al te veel belang bij hadden om hun verantwoordelijkheden op de schou ders van de afwezige Marokkanen af te schuiven. Het feit dat Dlimi een dag na de ont voering samen met zijn chef Oufkir in Parijs vertoefde, verklaart hij zelf uit de omstandigheid dat hij zich, op last van de koning, een dag tevoren vanuit Algiers onmiddellijk naar Robat moest begeven en dat de snelste verbindingsweg, door afwezigheid van een directe vlieglijn, toen bleek te leiden via Parijs In de bank der beklaagden maakte Dli mi gisteren de indruk nogal zeker van zijn zaak te zijn, terwijl Lopez bij de verhoren al heel wat belastende verkla ringen aan het adres van de Marokkaan se politiechef moet hebben ingeslikt. Het proces lijkt praktisch dan ook wel weer vanf het begin te zullen moeten worden hervat, zodat alsnog een lange reeks van zittingen staat te wachten. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Volgens een rap port van een onafhankelijke organisatie van onderzoek, bekend onder de naam „Politieke en Economische Planvorming" (PEP), heeft rassendiscriminatie in Groot-Brittannië grote afmetingen aan genomen. De discriminatie zou zich nog verder uitbreiden. De onderzoekers hebben 976 immigran ten ondervraagd uit West-Indië, India, Pakistan en Cyprus en 500 Britten. In het rapport staat, dat werkgevers een aantal redenen opgeven om niet-blan- ke sollicitanten af te wijzen, onder meer vijandigheid van het blanke personeel, bezwaren van de clientèle en gebrek aan bekwaamheid bij de niet-blanke sollici tanten. Bij het huren van kamers of woonge legenheid door niet-blanken wijst het overgrote deel van de verhuurders hetzij de niet-blanke woningzoeker af of vraagt een hogere huurprijs. In het rapport wordt één voorbeeld van discriminatie in omgekeerde zin gegeven. Een onderneming had 95 percent van de betrekkingen bij deze firma aan Pakistani gegeven. Toen begon een discriminatie tegenover blanke sollicitanten bij de fir ma. (Van onze correspondent) VENLO Langs de Limburgse grens is een nieuw soort smokkel gesignaleerd, namelijk de smokkel van dieselolie. In een haast onafgebroken rij komen Duitsers in Venlo tanken. Er zijn er bij die er een dagtaak van maken, want ze vertellen ronduit dat ze per rit meer dan een tientje verdienen. De prijs van de dieselolie ligt in Duits land ruim twintig cent per liter hoger dan in ons land. Het smokkelen is zeer sim pel. Men tankt bijvoorbeeld in Venlo en op een adres vlak over de grens maakt men de tank weer leeg. In en rond Ven lo zijn nogal wat doorlaatposten zodat per dag menig ritje gemaakt kan worden zon der dat het opvalt. ADVERTENTIE Bezoek. De aartsbisschop van Canterbu ry, mgr. Michael Ramsey, zal ook een bezoek brengen aan president De Gaul le, tijdens zijn aanstaande vierdaagse reis naar Frankrijk. Auto-ongelukken. Zeker vijf mensen zijn in de nacht van zondag op maandag in België om het leven gekomen en ver scheidene gewond bij auto-ongelukken als gevolg van dichte mist. Verdwijning. Sinds vrijdag wordt in Bag dad de vrouw van een Russische diplo maat met haar twee kinderen ver mist. Haar man, Boris Oditsowa, is eerste secretaris van de Russische am bassade in Irak en tevens directeur van het Russische culturele cemtrum. Vliegtuigramp. De drie bemanningsleden van een RAF Canberra bommenwerper zijn om het leven gekomen, toen hun toestel op een verlaten boerderij in Steeple Morden neerstortte. Een deel van de boerderij werd verplettevd en vloog in brand. Overval. Vier bandieten in Montreal pleegden maandag een overval op twee particuliere agenten terwijl ze zakken met geld uit een groot warenhuis aan het overladen waren. Ze gingen er van door met drie zakken, waarin voor 360.000 gulden aan bankbiljetten zat. Vrijheid. Een in de gevangenis van Ce- dar Rapids in de Amerikaanse staat Ohio zittende zwangere vrouw heeft een klacht tegen de autoriteiten ingediend. Zij is van mening dat haar nog niet ter wereld gekomen baby onwettig gedeti neerd is. Bevolkingsgroei. De „Commissie voor Rechtvaardigheid en Vrede", een door paus Paulus ingestelde commissie die een campagne tegen de honger en de armoede moet voorbereiden, heeft maandag verklaard dat de snelle be volkingsgroei het probleem van de ar moede ingewikkelder maakt. Levenslang. De negentienjarige Britse kor poraal Leslie Michael Grantham is maandag door een Britse krijgsraad in Bielefeld voor moord op de dertig-jari ge taxichauffeur Felix Reese uit Osna- brück tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Lawaai. De Britse minister van handel, Jay, heeft maandag in een verklaring in het Parlement gezegd, dat in de toe komst vliegtuigen minder lawaai moe ten maken als zij willen worden toege laten op Britse luchthavens. Er zal een speciaal certificaat worden vereist waar uit blijkt dat het lawaai de te stellen grens niet te boven gaat. Bonus. De regering van de Sovjet-Unie heeft een nieuw bonus-programma aan gekondigd ter opvoering van de produk- tie van consumptiegoederen. De be loningen zijn voor arbeiders in dat deel van de zware industrie waar machine rieën worden gemaakt voor de fabrie ken van comsumptiegoederen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3