Wethouder A. J. Hermes heeft kritiek op houding provincie Verenigingsnieuws uit de IJmond Zwak beleid X de mijter Kans op longkanker groter bij rokers Bouw mammoettankers bij N.D.S.M. UITNO-1 i Beverwijks raad en het voorontwerp Evangelisatiedag in Velsen Tien op de bon warme weelde voor uw slaapkamer tegen een verwonderlijk lage prijs MARKTPLEIN Zuster Faustina sprak voor NCVB Arts C. J. Nielen uit Heemskerk: w. HQSM 5 DINSDAG 18 APRIL 1967 Velsen-IJ muiden Beverwijk „Te laat" Kruithaven 'Paart voor diamanten echtpaar tapijt tapijt tapijt kamerbreed slaapkamertapijt is een luxueus geschoren vloerbedekking van 100% Evian-M, Warm en behaaglijk, 6 gemêleerde dessins enper meter op 3 meter breed f49,50. Moet u zien en voelen, dan wordt u vast enthousiast Dat kan heel gemakkelijk. Loop even binnen bij Secnaakt van 100% Evlan intermeubel MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN Grieks schip op strekdam In Beverwijk TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK BOOTSMA - - - Aan het einde van een vier uren durende bespreking heeft de gemeenteraad van Beverwijk zich maandagavond akkoord verklaard met de nota van B. en W. van deze gemeente met betrekking tot het voorontwerp van het streekplan voor het Noordzeekanaal, zij het dat een van de reeds eerder door ons gepubli ceerde achttien punten veranderd en enkele andere redactioneel gewijzigd werden, werden.. Een belangrijk facet, dat tijdens deze vergadering aan de orde kwam, werd aangesneden door wethouder A. J. Hermes. Het betrof de houding van dc provincie, welke door de wethouder heftig gelaakt werd en waarover hij zijn ernstige bezorgdheid uitsprak. Wethouder A. J. Hermes DINSDAG 18 APRIL Herv. Jeugdhuis, Rembrandtlaan. IJmui den-Oost, 20 u.: Jaarvergadering Volkson derwijs. Stadsschouwburg, 19.30 u.: Gymnastiek- uitvoering door Chr. Gymnastiekvereniging IJmuiden. Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden-Oost, 20 u.: Voorlichtingsavond Ned. Chr. Vrou wenbond afd. IJmuiden-Oost. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 19 APRIL Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Stadsschouwburg, 19.30 u.: Gymnastiek- uitvoering door Chr. Gymnastiekvereniging IJmuiden. Rijmonders: Start van Pav. Schoonen- berg, Minister Van Houtenlaan, 19.30 uur voor 32 km-rit. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 uur polotraining of wedstrijden. DINSDAG 18 APRIL Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: Naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar, door toneelgroep „Perine". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, door Kennemerstaten. Gem. Huishoudschool, Moensplein, 19 u.: koken door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. De Opgang, Florastraat, 20 u.: Clubavond voor „Smalfilmclub IJmond Dubbel Acht". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk: Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15- 17.30 u.; Wijk aan Zee: gesloten; Heems kerk, Kerkweg 45, volw.: gesloten; Ruys- daelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. WOENSDAG 19 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemschikken door de St. v .huish. en ge zinsvoorlichting. Huize Westerhout, Westerhoutpark 5, 10 u. :schilder- en tekenlessen o.l.v. Jaap Sax door St. Bejaarden. Gebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedy- plein 3a, 20 u.: Instuif door N.V.V.-Jonge rencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10, 10-11.30 (dameszwemmen), 12-13.45, 14.15-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., Jeugd: 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30-17.30 u.; Mee restein, Parmentierstraat, jeugd: 14.30-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, jeugd 14.30-17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 14.30-17.30 uur. De wethouder attendeerde de raadsle den er op, dat het voorontwerp van wet bij 23 gemeenten is voorgelegd. Opmer kelijk vond hij daarbij, dat er in deze drie-en-twintig gemeenten grote eensge zindheid bestaat over een groot aantal zaken. Eensgezindheid en ongerustheid zoals de heer Hermes ook ongerust is, over de behandeling van het voorontwerp en de bestuursvorm welke er moet komen. Er wordt een bepaalde procedure gevolgd welke grote moeilijkheden met zich kan meebrengen. Hij zei bang te zijn, dat met een grote boog om de opmerkingen en bedenkingen van de gemeenten heen zal worden gelopen. In dit verband dacht de spreker aan de plannen voorheen met betrekking tot de uitbreiding van de havenmond in IJ muiden, en aan de verbreding van het Noordzeekanaal, aan het daarna in het leven roepen van de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal (Welke een toeristisch karakter zou krijgen) en aan de vesti ging van Mobil Oil daarna. Thans komt het voorontwerp aan de orde en is het te laat om over Mobil Oil te spreken. De heer Hermes betreurt het, dat de pro vincie een aarzelend en zwak beleid aan het voeren is. Hij zei beducht te zijn, dat er maatregelen getroffen zullen wor den zonder voldoende inspraak van de ge meenten. Waarom heeft de provincie de grenzen van het streekplan zo eng getrokken, bin nen de vier punten Groot Amsterdam Zaanstreek en IJmond Noord Zuid Kennemerland?. Waarom is dat gebied niet groter? Waarom is men zo aarzelend ten op zichte van de groenstroken? Waarom is de documentatie zo zwak? De reële beredenering ontbreekt. Waarom worden allerlei zaken, zoals de kruithaven en de wachthaven betreffende achter de hand gehouden? Wel is het opmerkelijk dat het voor ontwerp zo gedetailleerd is. Dit is nau welijks in overeenstemming met de wet op de ruimtelijke ordening. Het is meer een uitbreidingsplan. De provincie is op de stoel gaan zitten van de gemeenten. Zij wil kennelijk een duidelijke greep doen op het streekplan. Tevens ontbreekt het gelijktijdig rege len van de bestuurlijke consequenties; doch dat is al eens meer vergeten, zo als destijds bij het streekplan voor de IJmond-Noord Ook de gemeentebestu ren behoren bij de problematiek te wor den betrokken. Wethouder Hermes zei sterk de in druk te hebben, dat de provincie partieel de zaak regelt, volgens het systeem van „verdeel en heers". De P.v.d.A.-fractie, bij monde van dr. M. Albrecht en de prot. chr. fractie met als woordvoerder de heer D. Koger pro testeerden tegen de woorden van de wet houder en wezen erop, dat Provinciale Staten door de burgerij gekozen zijn. Ver der is het doeltreffender met argumen ten en bezwaren naar voren te komen. De wethouder echter bleef op zijn stand punt staan. Hij achtte het verstandig een ernstig geluid te laten horen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma voeg de hier aan toe, dat het het college zorg baart te weten ,dat er gemeenten ten zui den van het Noordzeekanaal zijn, die al met de provincie overleg plegen over het recreatiegebied aldaar, terwijl de contou ren van het recreatiegebied aan de noord- Voor de twaalfde achtereenvolgende maal zal ook dit jaar op tweede pinkster dag een grote evangelisatie-landdag ge houden worden in het wandelpark „Vel- serbeek" aan de Parkweg te Velsen-Zuid. Ieder jaar komen er deelnemers uit het hele land, behorende tot verschillende kerken, kringen en gemeenschappen om samen het pinksterfeest te beleven en te getuigen van hun eenheid in Christus. Vorig jaar waren er ongeveer 5000 bezoe kers. In de grote tent worden om halfelf, half drie en vijf uur samenkomsten gehouden, waaraan medewerken: prof. dr. J. Ver- kuyl, algemeen secretaris van de Ned. Zendingsraad, Amsterdam; ds. T. Hellen- doorn, Ned.-Herv. predikant, Anna Pau- lowna; ds. G. van 't Wout, predikant der Baptistengemeente, IJmuiden; Rev. G. A. Brucks, directeur van de Europese evan gelische zending, Zeist; Th. Dikkes, evan gelist, Leiden; J. Klein Haneveld, evange list, Bodegraven. Muzikale medewerking verlenen: John Buurman, Rotterdam, zangleider en so list, mevr. Vos-Spaargaren, Sassenheim, zang; de Chr. jeugdmuziekvereniging „Sursum Corda" uit Den Helder. In een andere tent worden tegelijker tijd kindersamenkomsten gehouden onder leiding van de dames Punt en Verboom met het Bijbelclubteam uit Amsterdam en de bekende verteller Jan Oosterwelder. Prof. Verkuyl is juist teruggekeerd van een reis naar Indonesië, waar ondanks de enorme beroeringen na de mislukte staatsgreep de kerken en gemeen schappen een geestelijke opbloei beleven als nooit tevoren. Hij zal hierover ook een en ander vertellen. De Ned. Spoor wegen zullen, evenals de NACO en de NZHVM extra-materieel inzetten om een vlotte aan- en afvoer naar Velserbeek mogelijk te maken. zijde dezelfde zijn. Is hier een bepaald spel aan de gang? Wordt er zand in de ogen gestrooid? vroeg hij zich af. Na deze woorden over het provinciale beleid, keerde de raad weer terug tot de achttien punten van de nota. Uit de gesproken woorden alle frac ties voerden het woord bleek, dat men het in grote lijnen volkomen met het col lege eens is. Een enkele redactionele wijziging, welke werd voorgesteld om de agendapunten nog eens extra te onder strepen, ondervond geen bezwaar bij het college. Het nam zelfs een voorstel over van de heer C. Berghuis (CPN) om de provincie er op te wijzen, dat noch ten noorden nocht ten zuiden van het Noord- zeekanaalgebied met haar vele industrieën een plaats is voor een kruithaven. Deze dient men in een zeer dun bevolkte streek aan te leggen. Naar zulk een plaats zal de provincie dan dienen te zoeken. Algemeen was men het eens, dat de Velsertunnel uitbreiding behoeft, doch daarmede dient ook het wegenstelsel be studeerd te worden. Zorgen maakt men zich over de bestuurlijke indeling. In dit verband werd met betrekking tot de fusie van de IJmondgemeenten Be verwijk, Heemskerk en Velsen een motie aangenomen van de fractie der P.v.d.A. ingediend door dr. M. Albrecht. Deze mo tie hield in, dat de bestuurlijke indeling van de IJmond opnieuw bezien dient te worden in het licht van de nieuwe ont wikkeling van het Noordzeekanaal en de tweede nota over de ruimtelijke ordening. Tijdens de gebruikelijke controle op de Minister Van Houtenlaan heeft de Velsen- se politie maandagmorgen proces-verbaal opgemaakt tegen tien automobilisten, die de hier geldende maximum snelheid had den overschreden. Vandaag is het feest in de woning van de familie N. Bonekamp aan de Kanaal straat (no. 43) in IJmuiden: het echtpaar viert namelijk zijn diamanten huwelijk. Wethouder J. van Leeuwen kwam namens het gemeentebestuur van Velsen het echt paar Bonekamp gelukwensen, welke wen sen hij deed begeleiden door een grote slagroomtaart. ADVERTENTIE Het Griekse schip „Manes", 8526 ton, is dinsdagochtend op een strekdam bij Schiermonnikoog gevaren. De redding boot van Oostmahorn is uitgevaren, maar de Griek meldde dat er geen direct ge vaar bestond. De kapitein zou proberen op eigen kracht vlot te komen. Een groot aantal leden van de Ned. Chr. Vrouwen Bond in Beverwijk heeft maan dagavond met grote aandacht een lezing gevolgd van één van de 300 zusters, die trachten het leven van de bevolking in de Jordaan in Amsterdam wat gezelliger te maken. Nadat de presidente in haar medi tatie o.a. ook zei, dat naar haar mening de gelijkenis van De Verloren Zoon ook heden nog heel erg van toepassing is, daar heel velen zeker de bekering nog van node heb ben, was het woord aan zuster Faustina. Aan de hand van een aantal dia's vertelde ze van het werk van genoemde zusters en de vaak meer dan schandelijke behuizjng van Jordaanbewoners. Velen zouden de moed verliezen zo verder te leven. Er zijn voorbeelden te over, dat ook de Jordaner een gewoon mens is, mits men hem de ruimte geeft om te wonen en te leven. Toe standen van ouders met zes kinderen, die één kamer bezitten om te wonen, slapen, eten en werken zijn niet zeldzaam. Ge noemde zusters doen al het mogelijke om deze mensen bij te staan. Voor de voorlichtingsavond van het Ko ningin Wilhelminafonds over de kanker bestrijding, die maandagavond in de grote zaal van de Morgensterkerk in Heemskerk werd gehouden, bestond een grote belang stelling. In een korte inleiding trachtte dokter C. J. Nielen een antwoord te geven op de vragen: „Wat is kanker?" en „Hoe ontstaat dit?". De eerste vraag was niet zo moeilijk te beantwoorden: kanker im mers is een kwaadaardig gezwel, waarbij bepaalde cellengroepen op onordelijke wij ze immens uitgroeien dwars door alle weefselgrenzen heen. Hierdoor wordt dan de functie van de organen, die zich in het menselijk lichaam bevinden, vernietigd. Aangezien er nogal wat raadsels rond het gehele kankerprobleem bestaan, was de vraag over het ontstaan van kanker heel wat moeilijker te beantwoorden. Zo is het b.v. nooit bewezen, dat virus verantwoordelijk is voor het ontstaan van kanker, maar er is evenmin aangetoond, dat het absoluut onmogelijk is. Bij de bespreking van longkanker, waar van twee vormen bestaan, kwam de in leider tot de conclusie, dat een zware roker (méér dan 20 sigaretten per dag) 30 maal meer kans heeft longkanker te krijgen dan een niet-roker. Dit meende spreker te kunnen staven door te stellen, dat in de jaren 1930 tot 1960 kanker aan de bekleding van de buis van de luchtpijptak, die door overmatig roken sterk geïrriteerd wordt, een sterke, zelfs alarmerende toename ver toont. In hun eigen belang meende dr. Nielen Bij de N.D.S.M. in Amsterdam heeft men een oplossing gevonden om op be trekkelijk eenvoudige wijze de bestaande cappaciteit uit te breiden, waardoor het mogelijk wordt om daar veel grotere sche pen dan tot dusver mogelijk was te bou wen. Acht jaar geleden kwam bij de N.D.S.M. in Amsterdam voor het eerst de gedachte op om grote tankers in twee helften te bouwen. De maximum capaciteit lag bij de N.D.S.M. in die tijd op 65.000 ton draag vermogen, maar het was toen reeds duide lijk dat vooral onder invloed van de Ja panse scheepsbouw de maximum afmetin gen in de-buurt van de 150.000 ton zouden komen. Studies omtrent het economisch rende ment van een nieuw groot bouwdok voor schepen van deze afmetingen gaven geen erg hoopvol beeld. Vandaar dat besloten werd door een betrekkelijk kleine in greep de maximum capaciteit van de grootste helling te brengen op 100.000 ton draagvermogen en de verdere ontwikke ling af te wachten met de gedachte het hellingcomplex, dat de uitzonderlijke breedte van 53.40 m heeft, te gebruiken voor de bouw van nog grotere schepen in twee helften. Bij de bestudering van de consequen ties van de bouw in twee helften bleek dat hierbij vele voordelen naar voren kwamen. In de eerste plaats wordt de tewaterla ting aanzienlijk vergemakkelijkt. Gedurende de bouw van een schip neemt het aantal werknemers, dat bij de bouw betrokken is voortdurend toe tot enige tijd vóór de tewaterlating wanneer de maximum bezetting bereikt is. Na de tewaterlating neemt de bezetting niet alleen snel af, maar verandert be- vendien van samenstelling. Deze disconti nuïteit in de bezetting wordt vervelender naarmate de schepen groter worden (en het aantal per jaar te bouwen dus af neemt). Wordt het schip in twee delen gebouwd, dan wordt dit moeilijk te ver werken effect aanzienlijk gereduceerd. Het zelfde geldt min of meer voor de voorraad secties. Wil de bouw op de hel ling vlot verlopen dan moet bij begin bouw liefst eenvijfde van de benodigde secties klaar liggen. Dit betekent bij sche pen van dit formaat een sectievoorraad van 5000 ton, hetgeen niet alleen een enorm opslagterrein vraagt, maar erger nog, de bijbehorende kraanoutillage. Bij de bouw in twee helften wordt ook dit probleem gehalveerd. Bij de bouw in twee helften kan het achterschip geheel klaar gemaakt worden terwijl het in het water ligt en het voor schip op de helling gebouwd wordt. De enige complicatie bij de bouw in twee helften bestaat uit het aan elkaar voegen van deze helften en dit behoeft niet als een groot bezwaar geteld te wor den. Het kan namelijk in het water ge beuren. Het aan elkaar lassen van de bei de helften gebeurt voor dat deel van het scheidingsvlak dat onöer het water ligt met behulp van een caisson. Bij de studies bleek voorts dat, hoe wel er een aanzienlijke arbeidsbesparing optreedt naarmate men de secties groter maakt, er een zekere natuurlijke sectie afmeting is waarboven het verschijnsel van de arbeidsbesparing sterk afneemt. Deze natuurlijke afmetingen worden ener zijds bepaald door de breedte en holte van het schip, maar vooral door de grootste lengte van platen en profielen die men van de staalfabrieken kan verkrijgen. Op grond van deze overwegingen werd daarom besloten een 150-tons portaal kraan te bestellen. Hierbij is van belang dat de secties van deze afmeting niet alleen gehesen kunnen worden maar ook gemanipuleerd. Voorts dat de secties in verband met de nood zaak van voorraadvorming naast de hel ling opgeslagen en van daar door de poten van de kraan heen naar de bouwplaats aangevoerd moeten kunnen worden. Deze secties zijn in de loods geheel „aange kleed" en tot op de laatste verflaag na afgeschilderd. De portaalkraan van de machine fabriek Hensen uit Rotterdam, die in de tweede week van mei op de NDSM-werf in Amsterdam over eind gezet wordt voor de bouw van twee Shell-tankers van elk 210.000 ton. De kraan, die bijna zo hoog is als het Amsterdamse Havengebouw, en een hefvermogen heeft van honderdvijftig ton, kost vier miljoen gulden. zijn toehoorders te moeten adviseren het roken eraan te geven of, zo dit een te zwa re opgave zou blijken te zijn, de hoogst toelaatbare grens van 10 sigaretten per dag niet te overschrijden. Twee films over deze materie verduide lijkten het gesproken woord. ADVERTENTIE dicing RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK DIJKSTRA LAMPEN óók verkrijgbaar bij of via Verlichtingsadviesbureau Kleine Houtstraat 26 - Haarlem - Tel. 12984 A x t v a vX

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5