Leendert Nieman geeft na 80 jaar het smidswerk nog niet op HAAR JOURNAAL mm I STOUTENBEEK BEELEIM Grb-ij hebbed Sttaranka meubelen illp <a> umoet a FEESTSLINGERS BOVEN ENKHUIZER SMIDSE „Ik ben altijd gewend geweest twintig uur per dag te werken" Bankbiljet te dik Zeemijn als erfenis Is „Evalientje" onwettig? WASSERIJ De Amerikaanse vrouw Permanent wave uit een batterijtje is geen glamour girl Tweede Sportmodebeurs fr we»/. één telefoontje is voldoende 02500-80661 DINSDAG 18 APRIL 1967 Per dag twintig uur werken LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Examens Minirokjes gevaarlijk in het verkeer? BK w£f35T9+m. f89.75 Perfekte mode, zoals u ze aantreft in de Bahnhof- Strasse in Zürich en op de Promenade langs het meer van Genève. Shantung-linnen japon met horizontaal ingelegde biezen in harmoniërende kontrast-kleuren, afge werkt met handsteek-gamering Geheel op taf gevoerd f 89.75 BLEKERSVAARTWEG 20-21, HEEMSTEDE (Van een medewerkster) De 92-jarige jubilaris voor zijn werkplaats. ENKIIUIZEN. „Duizenden 160- ponders heb ik gesmeed. Goede, dege lijke ankers, waar je je handen aan vol had. En sierwerk! Daar heb ik in 1896 heel wat eerste prijzen mee verdiend. Een uithangbord dat ik de vorige eeuw heb gesmeed, heeft tot 1955 in de Amsterdamse Haarlem merstraat gehangen". Dat zegt de 92- jarige Leendert Nieman, die deze maand tachtig jaar werkzaam is als smid in zijn geboorteplaats Enkhui zen. Tachtig jaar geleden zei hij de meester van de zesde klas gedag en kwam bij zijn vader in de smederij werken. „Vroeger ging het met het schoolgaan anders dan tegenwoordig. Als je thuis moest meehelpen om geld te verdienen, dan ging je een paar weken niet naar ichool. Toen in 1886 het stationsgebouw in Enkhuizen gebouwd werd, heb ik da genlang in de smederij moeten helpen om gaten te boren in allerlei stukken ijzer, die voor dat station nodig waren." De man, die tachtig jaren de smidsha mer heeft gehanteerd, heeft al veel bloe- „men en geschenken gekregen. Bloemen van de kleinkinderen uit Johannesburg, een kostbaar fotoboek over Enkhuizen van de vijf kinderen. Hun vader is ere burger van Enkhuizen en lid van de ver eniging Oud-Enkhuizen. Hij houdt veel van de mooie geveltjes. Alleen de zoon die naar Zuid-Afrika emigreerde, heeft het smidsvak geleerd. Maar hij heeft in Johannesburg de smederij vervangen door een constructiebedrijf. „Een smederij is tegenwoordig immers niet meer lonend", zegt zijn vader. „Als je werkt, gaat het om de winst", zegt Leendert Nieman. „Maar hoe mooier je het maakt, hoe meer plezier je in je werk houdt. Ik ben te trots om vlug iets af te maken. Weet u hoe ze tegenwoordig twee stukken ijzer aan elkaar vastma ken? Ze plakken het tegen elkaar met een lasapparaat. Dat is geen vakwerk meer. In een museum heb ik laatst eeuwenoude ankers gezien. Daar heb ik bewondering voor, zo prima als die afgewerkt zijn. Het zijn reusachtige ankers en je vraagt je af hoe ze dat met mankracht voor elkaar hebben gekregen. Wij hebben ankers in allerlei maten gemaakt, van twaalf- tot 180 ponders. Vóór de drooglegging heb ben we veel 60-ponds gemaakt voor de ansjovis- en haringvisserij. Een grossier in de Warmoesstraat in Amsterdam nam er per jaar zo'n driehonderd af. Daar zijn we niet rijk van geworden, want met zes man werkten we eraan in de smederij." Iedere morgen gaat Nederlands oudste smid naar zijn donkere smederij, waar hij het kolenvuur aanmaakt en op het aam beeld met klinkende hamerslagen sier- smeedwerk maakt. Het zijn vooral haard- Leendert Nieman op weg naar zijn smidse aan de voet van de Dromme- daris. y.yy.- SBS&ssKSWSS&a* stellen met kunstig vervlochten handvat ten. Voor alle kinderen en kleinkinderen heeft hij een stel vervaardigd. „Ik heb mijn hele leven twintig uur per dag gewerkt. Je moest wel als je je gezin te eten wilde geven. Ik ben in 1898 ge trouwd. Twee jaar later kochten we een ijzerwinkel en die heeft mijn vrouw en later een van de kinderen geleid. Tot diep in de nacht werkten we. Dan sliepen we vier uur en om zes uur stonden we op om weer aan het werk te gaan. Ik ga nu nog vaak 's avonds terug naar de smederij. Dat ben ik gewend". De jubilaris kijkt somber als hij spreekt over de belangstelling die men van alle kanten heeft voor zijn smederij. „Ze den ken, na tachtig jaar zal hij er toch wel mee ophouden. Maar er gaat nog niets naar een museum! De smederij verkopen? Ach, ik weet het niet. Zo sterk als vroe ger ben ik natuurlijk niet meer, maar ik zou je niet aanraden met me te gaan vech ten!" Leendert Nieman was vroeger een for se dikke man. Vaak was hij de hoofd figuur in tal van historische optochten. De beste herinneringen bewaart hij aan het grote feest dat Enkhuizen in 1922 vierde als Oranjestad „Ik was hopman van de watergeuzen. We zagen er prach tig uit en voeren met veel tamtam de ha ven binnen. Dat feest was de mooiste dag ADVERTENTIE p£. van mijn leven. Want ik ben een geus!" De oude smederij ligt vlak bij de Drom- medaris, het gerestaureerde studenten- trum. Leendert Nieman heeft sier heng sels en sloten en bovendien de vijf meter lange stang van de windwijzer voor de Drommedaris gemaakt. In heel Enkhui zen kan hij trouwens zijn smeedwerk aan wijzen op gerestaureerde gevels. De Enk- huizenaren steken groetend de hand op wanneer hij door de smalle straatjes naar zijn smederij loopt. De buurt heeft feest- slingers boven zijn deur gehangen. Die moeten er wèl op, als de fotograaf een plaatje van hem maakt Een pomphouder in Terneuzen kreeg argwaan toen het bankbiljet van duizend Belgische frank, waarmee twee Algerij nen hem betaalden, te dik aanvoelde. Bij het wegrijden noteerde hij het nummer van hun auto. Toen zij dit zagen keerden zijn klanten om, vroegen het biljet van duizend frank terug en betaalden vervolgens met een biljet van honderd frank. De pomphouder waarschuwde de politie in Terneuzen, die erin slaagde de twee mannen op te sporen. Al gauw bleek dat het biljet van duizend frank inderdaad vals was. Het waren twee op elkaar ge plakte reclamebiljetten van duizend frank waarop een bepaald artikel wordt aange prezen. De politie acht het niet uitgeslo ten dat de aanbieders dit „plakwerk" va ker hebben verricht. Tot de dood van zijn vader heeft een inwoner van Amersfoort moeten wachten alvorens hij zich heeft kunnen ontdoen van een nog bijna in ongeschonden staat verkerende zeemijn uit de eerste wereld oorlog. Het ding, dat tientallen jaren op zolder had gelegen, was een bron van voortdu rende zorg, angst en ergernis voor de Amersfoorter geweest. Zijn vader bij wie hij inwoonde wenste de mijn echter als herinnering aan deze tijd te bewaren. Nu de vader onlangs is overleden heeft zijn zoon het geval eindelijk van zolder ge haald en naar de politie gebracht. De mijnopruimingsdienst zal zich er nu ver der over ontfermen. AMSTERDAM (V.U.) Drs. D. Riemens uit Doorn is gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift getiteld „Luchthaven-exploi tatie". Promotor was prof. dr. F. L. van Muiswinkel. AMSTERDAM (Gem. Un.) Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen: H. F. L. Guiot (Santpoort). LEIDEN gepromoveerd: P. Stevens tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld „Renografie. Het onderzoek van de nieren met 131 J-hip- puran". Promotor was prof. jhr. dr. J. de 'Graeff. Chr. E. Gischler tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld: „A semi qualitative study of the hydrogeology of the north Netherlands". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. Doctoraal fiscale studierichting H. Smit (Zandvoort). Uit een enquête van een groot Ame rikaans weekblad onder Amerikaanse vrouwen is gebleken dat zowel het beeld van „Moeder weet het beter" als dat van de „glamour girl" als type geen steek houden. Vrouwen met een gezin bleken vrijwel als één vrouw de gehuwde staat de voorkeur te geven boven de ongehuwde (96 percent). Een derde van de vrouwen zijn „alcohol vrij" en maar vijf percent drinkt da gelijks wel iets. Niet meer dan vier percent van alle gehuwde vrouwen maakt in haar leven een buitenlandse reis. Als moeder op 77-jarige leeftijd sterft heeft zij rond 57.000 middagma len bereid en 2.5 miljoen borden, scha len en pannen gewassen, maar zou toch de ongehuwde staat zonder deze beslommeringen niet prefereren. De meeste Amerikaanse vrouwen hebben geen eigen auto en een derde deel van haar heeft zelfs geen rijbewijs. Meer dan de helft van de Amerikaanse vrouwen maakt geen deel uit van een groep of club van kerkgenootschap of bridgeclub. Zij is zo door de wol geverfd dat zij de onbeschrijflijke hoeveelheid „sales- promotion", die in de vorm van re clame, huisbezoek, gratis monsters en zovoort op haar afgevuurd, zeer kritisch bekijkt. Bovendien is ze zeer zuinig en stelt er een eer in haar „zaak", het huishouden, zo economisch mogelijk te beheren. In West-Duitsland wond een 45-jarig chauffeur uit Tübingen zich zó op over twee in super-minirokjes gekle de tieners, dat hij zich als deelnemers aan het verkeer in gevaar gebracht voelde. Hij diende tegen de twee meis jes een aanklacht in. Nu moeten de juristen in de Bondsrepubliek uitma ken, of een rokje, dat 25 cm boven de knie eindigt, in de zin der wet aan stootgevend is. Gemakkelijk lijkt dit niet, want het is voor de eerste maal, dat meisjes met de rechter in aanra king komen omdat ze van onderen te veel hebben weggelaten. Tot dusver ontstonden er alleen moeilijkheden, als ze van boven teveel toonden. In het vaderland van de minirok, Enge land, is het tot nu toe niet zo ver geko men, al baarde de dubbele mini van Jane Mansfield in het deftige Lager huis wel het nodige opzien. Jane was niet geschrokken: „Het was mijn ze- digste uitrusting", zei ze. Aan de tweede Nederlandse sportmo debeurs in de „Expohal" in Hilversum, die alleen bestemd is voor de handel in sport- en vrijetijdskleding, hebben ruim honderd firma's uit binnen- en buitenland deelgenomen onder andere uit Frankrijk, Noorwegen, Finland, Ita lië, België en Oostenrijk. Onder de Nederlandse noviteiten troffen we een nieuw materiaal aan, door AKU ontwikkeld in samenwerking met een Twentse textielfabriek: „mi- poc", een mengweefsel van terlenka met katoen, dat volgens een geheel nieuw procédé waterdicht gemaakt en toch ademend gebleven is. Dit mate riaal blijkt uitstekend geschikt voor wintersportkleding. Na de instant koffie en de instant pudding is nu ook in Japan een soort „instant permanent wave" te verkrij gen. De krulspelden, die hierbij nodig zijn, worden gevoed door een batte rij. Wanneer het haar om de krulspel den gewikkeld is, wordt de stroom in geschakeld. Na zeven of acht minuten zijn de krulspelden op temperatuur. Na nog twee a drie minuten blijft het haar in de krul zitten. Als men dit ap paraat gebruikt heeft men geen per manentvloeistoffen, die gemakkelijk vlekken kunnen veroorzaken, meer no dig. Ook de lange, lange tijd, die men bij een conventionele behandeling on der de droogkap moet doorbrengen wordt overbodig. Het geheel weegt niet meer dan 900 gram en is kleiner dan de meeste damestasjes. De prijs is onge veer dertig gulden. js .Il.ll*1*»*>'."" Double face cape van kleurig flu weel en wit bont van Faraoni wordt gedragen over een oranje wollen trui. ADVERTENTIES .itu< jijsnp llfiKSiföiiSi 'lij;»""'!': BEVERWIJK.BREESTRAAT 65-HAARLEM,HOUTPLEIN 10 ALKMAARLANGESTRAAT 79 (Van onze correspondent) DEN HAAG De n.v. Nederlandse Ro togravure Maatschappij heeft voor het Haagse gerechtshof opnieuw straffeloos heid bepleit voor haar geesteskind „Eva lientje". De Haagse economische politie rechter had de n.v. onlangs wegens over treding van de Wet op het Cadeaustelsel tot 2000,- boete veroordeeld, omdat de onderneming vorig jaar bij wijze van re- ADVERTENTIE clame aan alle nieuwe abonnees op het damesweekblad „Eva" een popje had ca deau gegeven, „Evalientje" die onder haar kleertjes is voorzien van een recla- memerk. Die kleertjes spelen een be langrijke rol in het proces. Het dames weekblad publiceert namelijk regelmatig knippatronen waarmee poppemoedertjes zelf die kleertjes kunnen maken voor „Evalientje". Volgens de advocaat van de n.v. Roto gravure moet juist in verband met de regelmatige publikatie van deze knippa tronen „Evalientje" worden gezien als een toelaatbare uitzondering op het in de Wet op het Cadeaustelsel vervatte ver bod. Hij meende dat het popje voldoende „consumptieverwantschap" met het week blad heeft om als cadeau-artikel te mo gen dienen. De procureur-generaal bij het gerechts hof was het daar niet mee eens. „Een bierbrouwer mag bij zijn produkt een bierglas cadeau geven, omdat er tussen beide artikelen een duidelijke consump tieverwantschap bestaat, maar de wet zou geweld worden aangedaan als men zó ver gaat consumptieverwantschap aan te nemen tussen een speelpop en een weekblad, alleen maar omdat op bladzij de honderdzoveel in het blad een knippa troon staat", zei hij. „De wet eist dat bij normaal gebruik van het produkt ook het cadeauartikel pleegt te worden gebruikt. En bij normaal gebruik van het week blad „Eva" pleegt de lezer beslist geen pop te gebruiken", aldus de procureur-ge neraal, die bevestiging eiste van het von nis van de politierechter. Op 1 mei zal het gerechtshof arrest wijzen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7